\fZynfimdIs PUROL 9^0oa/ingffi \zemiwia&Mtm Fietstochten BINNENLAND. BUITENLAND. Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertablettei Zaterdag vertrekt met de tram vaD 10.18 de wedstrijdploeg van „Olympia, zoowel de afd. dames als heereD, die deel znlleu nemen aan de wedstrijden van het Kod. Ned. G. V. met Pinkster te Utrecht te honden. Hoewel de concurrentie groot zal zijn, wenschen we „Olympia" een goed succes. Woensdagavond had ten huize van den heer M. J. Hoek alhier de jaarvergadering van het Departement tot Nut van 't Algemeen plaats. De voorzitter, de heer W. Moelker, opende de bijeenkomst, waarna de notulen der vorige vergadering na lezing ongewijzigd werden vast gesteld. Hierna werd de rekeniug door een commissie, bestaande uit de h.h. G. Amsing jr. en P. J. Blaas, nagezien en accoord bevonden. Vervolgens werden de verschillende subsidie-aanvrager, behandeld en toegestaan, terwijl de begrooting werd goedgekeurd. De rekening van de Begrafenis bus werd in handen gesteld van een commissie en hiervoor benoemd de heeren A. Engelvaarl en A. Kievit. Als beslaursleden waren aan de beurt van aftrediug de h.h. J. B. Dekker en P. J. Duirker (niet herkiesbaar). Gekozen werden als zoodanig de h.h. G. Amsing jr. en L. D. A. Looyseo. Besproken werd de mogelijkheid om een projectie- lantaarn aau te schatfen en zal het Bestuur nagaan wat in dit opzicht te doeu is. Daarna werd de vergadering gesloten. j kalmeeren U en houden Uw geest helder 1 Buisje 75ct. Bij Apoth.en Drogisten. Donderdagmiddag bevond de heer W. M. Geluk zich op den Singel en zag een paar knaapjes aan den watorbant bij het bruggetje dat toegang tot Sloot hof geeft spelen. De heer Ge'uk waarschuwde de knaapjes voor hun gevaarlijk spel, doch de kinders die liet gevaar niet zagen, waagden zich nog meer, met het gevolg dat het ongeveer 4 jarigo zoontje van P. Deurloo te water geraakte. Het vemje begon te zinken en alleen door het kordate optreden van dhr. Geluk, die zich te water begaf, kon het knaapje gered worden. Bazar te Tholen. Ons wordt verzucht langs dezeu weg to berichten, dut than9 als voorzitster van het Bazar-Comité is benoemd mevr. Klompe-De Lange. Het Comité zal het zeer op prijs stellen dat diegenen, die toezegging deden voor een bijdrage (in natura) in don loop van de volgende maand hunne giften willen bezorgen bij een der Dames Coraitéleden, voor zoover zulks mogelijk is. Tot nog toe mag het Comité zich verheugen in eoue blijvende belaugstelling en spreekt de hoop uit, dat diegenen, die tot op heden hunne mede werking onthielden, hierin eeno aanleiding mogon zien, mede to werken tot het welslagen van de te houden bazar in de maand September. THOLEN, 22 Mei 1928. Voorzitter burgemeester A. J. van der Hoeven. Secretaris de heer H. J. Laban. Afwezig de heeren W. Moelker en J. Bogert. De Voorzitter opent de vergadering en feliciteert Wethouder Goossen namens alle raadsleden met zijn OOsten geboortedag en spreekt den wensch uit dat wethouder Goossen nog lang moge gespaard blijven voor de belangen der gemeente. Wethouder Goossen bedankt de Voor zitter voor de woorden lot hem gesproken. De Voorzitter stelt voor om over te gaan in besloten vergadering daar hij de leden nog iets heeft mede te deelen. Na heropening der vergadering besloot de raad met 9 tegen 1 stem, die van den heer Overbeeke, tot het volgende: De Baad besluit ter beslechting van ge schillen met de aanneemster van het hei- en van het betonwerk van de overbrugging arbitrage toe te staan. De Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Waterstaat van Zeeland de heer Van Leeuwen, heeft de opdracht aanvaard, de punten waarop uitspraak kan gevraagd worden, voor af vast te stellen. Een commissie van arbitrage volgens de Algemeene Voorwaarden zal dezer dagen benoemd worden. De partijen wijzen elk een lid daarvan aan. Als derde lid hebben partijen in onderling overleg genoemden Hoofd-lngenieur aangewezen. Als voorwaarden bepaalde de Raad, dat deaanneemster onmiddellijk na de voltooiing vanwege de gemeente van het neergelegde heiwerk krachtig het betonwerk zal aan vatten en met spoed zal af maken. Sf. MAARTENSDIJK, 17 Mei 19:28. Woei-sdag jl. hielden de ingelanden yao het Waterschap St. Maartensdijk hun algemeene vergadering teo Gemrentehuize alhier. De rekeniug 1927/28 en de begrooting 1928/29 werden, zooals die aan de ingelanden waren verstrekt, met algemeene 9temmeu goedgekeurd en vastgesteld evenals het verslag van den tor stand der polders ingevolge art. 100 van het reglement. In verband met desbetr- ffendo ingekomen stokken werd besloten bij opdooi de beperking der wegen bij het Waterschap in onderhond zijnde op te dragen aau Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin eu voor wat da ver betering van den weg ScherpeoisseStavenisse betreft, daarin toe te stemmen, mits het uieuwe gedeelte niet door den Capelhoek wordt aange legd eu de kosten vau onderhoud niet meer zullen bedragen als thao*. Bij de opmaking van aanbevelingen voor Gezworenen wegeDS periodieke aftreding van de heeren J. L. Hage en J. L. Mol, deelde laatst genoemde mede, dit hij voor een herbeooemiDg niet meer in aanmerking wenschte te komeo, dank brengende voor het vertrouweD, dat hij heeft genoten en voor de aangename samen werking met het Bestnur. Daarna werden de volgende aanbevelingen gemaakt: in de vacatnre Hage: 1. J. L. Hage, 2. L. Groenewege Cz., 3. Auth. L. Hage. In de vacature Mol: 1. A. P. Geluk, 2. J. J. Nelisse, 3. G. J. de Wilde. ST. MAARTENSDIJK, 24 Mei 1928. Zaterdag avond jl. bij gelegenheid van het concert op de markt, wilde het zoontje van den heer N. de Viet al krijgertje spelende met zijn makkertjes, plots de straat overstekeu, toen daar juist de heer J. de Fouw mef zijn auto passeerde. Het kind liep bots tegen den auto op, doch kwam gelukkig niet onder de wielen maar onder het chassis te liggen. De heer de Fouw remde uit alle macht, zoodat zijn auto direct stil ston I. Het jongeije, bleek slechts licht verwoud te zijn aan hot hoofd welke blessuren door dr. Tazelaar werden verbonden. De beer de Fouw treft niet de minste schuld integendeel aan zijn tegenwoordigheid van geest is het te danken dat het zoo goed is afgeloopen. OUD-VOS8EM EER. Bij het vrij hevige on weer dat Maandagavond woedde, sloeg de blik sem in een boom aan den Leguit9cheQ dijk ea vormde in den dijk een gat; door de luchtdruk werd een ruit verbrijzeld in een nabijstaande woniüg. SCHERPENISSE. Vergadering van ingelanden van het waterschap «Scherpenisse" op Woensdag 23 Mei 1928. Voorzitter dhr. A. Kleppe dijkgraaf. Secretaris dhr. L. C. van Qoorn, Oniv.-Griffier. Tegenwoordig en vertegenwoordigd alle 19 stem bevoegden. De notulen der vorige vergadering wordeq na voorlezing onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding vau ingekomen schrijven van het bestuur van den Zeeuwschen polder- en water- schapsbond wordt met algemeene stemmen besloten niet als lid van dien bond toe te treden. Voorlezing geschiedt van hel verslag van hot waterschap en van de procesverbaal van kasopneming bij den Ontv.-Griflier. De rekening over 1927/28 wordt met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van f 15174 985 in ontvang eu van f 14489,19 in uitgaaf alzoo niet een batig saldo van f685 795. gesloten werd den staat van waterleidingen aan te vullen en oen kasgeldleening aan te gaan van f 6000.— Tevens wordt nog besloten ter gedeeltolijke be- s rijding der kosten voortvloeiende uit het aanbrengen van verbeteringen inzake den waterafvoer «ene geldleening aan te gaan van f 2000 af te lossen in 4 jaar, waarna de begrooting voor 1928/29 wordt vastgesteld met een eindbedrag van f 17195,515 in ontvang en ui'gaaf. Inzake de oprichting van een stoomgemaal wordt overeenkomstig hel voorstel van het bestuur besloten eerst de uitkomst af to wachten van do verbeteringen tot waterafvoer, welke in de vergadering van 8 Nov. jl. zijn aangenomen. *SCH ERPEN1SSE. Woeuedag werd in hotel Rijstenbil de jaarvergadering van den Bond van Melkveehouders in het eiland Tholen gehouden, welke goed bezocht was. De heer C. G. Hage deelde mede, dal van den voorzitter bericht vau verhindering was ingeko men, zoodat hij als zoodanig diens plaats iunam. Spr. heette alleu hartelijk welkom en knoopte aan zijn welkomswoord vast een overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar was geschied en hoe de ver- eeniging was tot stand gekomen. Zoo memoreerde hij, dat, op iuitiatief van de heeren Dorst en Hage, de melkveehoudersbond was opgericht, die op het standpuut staat om de belangen van de melkvee houders in dit eiland te behartigen en het product van den raelkveestapel zoo voordeelig mogelijk te verkoopen. Eu hiervoor past wel een bieonder woord vau dank aau de afd. Scherpenisse, die een zoo krachtigeu stoot aan de oprichting heeft gegeven. En als men vraagt of er in het afgeloopen boekjaar succes is verkregen, dan zegt men vol mondig ja, en dit L ook het geval met het ingetreden jtar. Was men eerst afhankelijk van den prijs dien men van Vacca ontving, thans kan men aan Wouw levereu tegen beieren prijs en ontvangt meu ook elders meer, en dit is te danken aau de orgauisatie, daar zonder deze het nimmer zoude zijn gelakt om een beteren prijs te krijgen. In dit verband wees de voorzitter er op, dat Wouw een coöperatieve fabriek is, en dat, waar das winst is aitgesloten, indien meo het eeue jaar voor de melk iets minder heeft ontvangen, dit het volgende jaar aaD de leveran ciers ten goede komt, daar dan de prijs kau wordeu verhoogd. Spr. hoopt dan ook, dat, waar er bij de op richting zioveel enthousiasme heeft geheerscht, dit Zal blijveu bestaan. Hij herinnert, dat minister Kan vorige week in Zeeland is geweest eu er op heeft gewezen, dat in den tegeuwoordigen tijd er zonder organisatie niets meer is te bereiken. Hij wekte op om de richtlijnen waarmede de bond is opgericht te blijven honden. Ais commissie tot nazien der rekening worden aangewezen de heeren Van Luyk te St. Aunaland, Sleeudijk te Stavenisse en Duinhouwer te Scherpenisse. De rekening wordt goedgekeurd met in ont vang f135, uitgaaf f 110.32 en een batig slot aanwijzend van f 20 68. De voorzitter merkt op, dat er eigenlijk een tekort is, doordat niet in de rekeniug is op genomen de kosten veroorzaakt door het doen opmaken vau de statuten, hetgeen eeu bedrag van f 95 vordert. Men meende dat het beter was om dit bedrag in de rekening van 1928 te doen vloeieo, omdat er dit jaar lal van uitgaven zijn die verband hielden met de oprichting, die thans niet meer behoeven te worden uitgegeven. Hierna deelt de commissie bij monde van den heer Duinhouwer mede, dat er geen bezwaren zijn de rekening goed te keoren. De voorzitter dankt de heeren voor de gedane moeite en dankt tevens den heer Tazelaar als secr.-penn., voor hetgeen hij als zoodanig ver richtte. Voortaan zal er ieder jaar een verslag worden uitgebracht omtrent den toestand der vereenigiug. De vergadering besluit om aan den secretaris- Penningmeester een tegemoetkoming van f 25 per jaar te geven. Als commissie tot nazien der rekening 1928 werden aangewezen de heeren J. W. Hage te Oud-Vossemeer, C. L. Gelnk te Tholen en M. C. van Ast te Poortvliet. De voorzitter deelde mede, dat is overwogeu om een excorsie te houden naar de zuivelfabriek te Wouw. Wellicht zou het aanbeveling verdienen om daar per autobus of anto heen te gaan en dan de vrouweu mee te nemen, die vanzelfsprekend wel belang zullen stellen in de verwerking van het product. Ook zoudeu eenige stallen kunnen worden bezocht iu de omgeving van Wouw, hetgeen wel leerzaam zoo kunnen zijn. Hieromtrent worden nog eenige opmerkingen gemaakt, waarna besloten werd om deze zaak te laten voorbereiden door het Dag. Be9tnnr. Bij de rondvraag werden nog eenige inlich tingen verstrekt, waarna de voorzitter de ver gadering sloot, onder dank voor de vele mede werking totnogtoe ondervonden en met een warm woord yan opwekking om mede te werken tot uitbreiding van den Bond van Melkveehouders iu het eiland Tholen. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest tnen met 36305 8 Doos 30, 60, Tube 80 ct. 22 dezer bestond de sioombootdienst op de Wester- schelde 100 jaar, hoewel deze dienst een particuliere onderneming was, 22 Mei 1828 openden de Middel- burgscho firma's Spoors Sprenger. Boddaert &Co., v. d. Broocke Luteyn,- Schouten Co., een stoom- bootdienst tusschen Vlissingeu en Breskens. In 1866 nam de Provincie do zaak in eigen beheer. Toch meoDde meu diü feit niet onopgemerkt te moeien laten voorbijgaan, eu tal van genoodigden maakten op verzoek van Ged. Staten van ona Guwest een feeslvaart mede met de „Koningin Wilhelraina". Onder de gasten waren o. m. een vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat, de oud-Commissaris der Koningin van ons gewest, mr. Li. J. Dijckmee3ter, een groot aantal leden van Prov. Staten eu tal vau andere gasten. Jammer, dat de regen veel van dezen feesttochi bedorven heeft. De Commissaris der Koningin opende de rij der sprekers en gaf een terugblik op wat iu de verloopen 100 jaren in verband met deze stoombootdienst was gepasseerd. De regeering werd dank gebracht voor den steun die do proviucie heeft ondervonden voor dw uitbreiding van dezeu dienst en spr. releveerde dat H. M. de Koningin altijd veel belang stelt in dezen dienst. Onder instemming der aan wezigen werd het volgende telegram gezonden. „Het Provinciaal Bestuur van Zeeland en andere ge noodigden aan boord van de motorveerboot Koningin Wilhelmina" brengen bij de feestelijke herdenking van 'i honderdjarig bestaan van den regelmatigen bootdionst op de Westerschelde Uwe Majesteit hulde en veroorlooven zich Uwe Majesteit eerbiedig dank te zeggen voor de Hooge belangstelling, door Uwe Majesteit steeds bij dezeu tak van disnst beloond." Ook richtte hij een woord tot den oud-Commissaris, mr. Dijckraeester, die steeds nog veel belang stolt iu hetgeen in on« gewest gebeurt. Vervolgens werd dank gebracht aan allen die het belang vau den dienst steeds betrachten en deelde mede, dat, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, aan het personeel verschillende gratificaties zijn verleend. Bovendien werden door li. M. de Koningin de volgende onder scheidingen verleendde zilv. eere med. verbonden aan de orde van Oranje-Natsau aan deu heer D. Potters, walkapitein, (bij bevordering). De bronzen eere med. aan de heeren A. van Dijk, conducteur, W. Ie Feber, werkman in de herstellings- werkplaats en M. C. van Dijk, dekknecht. De vertegenwoordiger van den Minister sprak nog over een merkwaardig feest en meende de provincie te kunnen gelukwenschen met een boot als deze, temeer waar er hier nimmer sprake kan zijn van een brug over de Schelde. Mr. Dijckmeester dankte Ged. Staten dat ze hem nog eens in de gelegenheid stelden Zeeland weer te zien en deel te nemen aan dezen zoo gedenkwaardigen tocht. Spr. memoreerde dat hij sedert zijn verlaten van de provincie in 1921 steeds getracht heeft op de hoogte te blijven van hetgeen er in hel gewest omgaat en dan alles beschouwende meent hij dal Zeeland er goed voorstaat. Er waren nog tal van andere sprekers die het woord voorden en do Commissaris der Koningiu bracht tensloito dank aan allen die belangstelling hebben getoond. Maandag verliot 11. M. de Koningin-Moeder ua een bezoek van ongeveer een week weder onze provincie en begaf zich van Vlissingen per auto naar Soestdijk, alwaar 11. M. den zomer denkt door te brengen. Ons land wordt bezocht door een aantal vreemde journalisten. Zoo hebben ze ook Zeeland bezocht en wel Walcheren eu Zuid-Beveland. Jammer, dat de regen eeu gedeelte van den tocht bedierf. Overigens kunnen de vreemde gasten zich ook eens een goede gedachte vormen van geheel ons land, daar ook andere deelen vau Nederland zijn bezocht. Woensdag is door den miuister van Waterstaat, ir. v. d. Vegte, de nieuwe sluis bij Wemeldinge geopend. De minis'er wees er op dat deze derde sluis grootendeols dient om de belangen van het buitenland te behartigen en evensens de belangen vau onze scheepvaart. De Zondag gehouden verkiezingen in Duitschland hebben een groot verlies gegeven voor alles wat nog eenmaal hoopte op herstel van het Keizerschap. De socialisten en de communisten boeken winst en die is niet gering. De socialisten winnen 21, com munisten 9, de economische vereeniging 6, evenals de partij Hitier, de Duitsche boerenpartij 2, de Chr. nat. boerenbond, eeu nieuwe partij, krijgt 11 zetels, de volksrechtperlij, nieuw, 2 zetels, verlies is voor de Duitsch-nationalen die 30 de kath. die evenals de Duitsche volksparty democraten 7 zetels verliezen. Men schrijft de winst van de s. d. en melijk van de communisten toe aan het feit tal van jeugdige porsonen op die partijen hi hebben uitgebracht. Vermoedelijk zullen des. met het centrum (de katholieken) die resp. 62 zetels bezetten trachten met de democrai overeenstemming te komen en kunnen da meerderheid krijgen indien ze nog eenige 1 partijen er bij kunnen halen, voldoende t vormen van een regeeriug. Of dit gemakkei gaan? Elders in ons blad leest men van de ont] van een reservoir met vergiftige gassen, ontploffing heeft, ondanks dat de Duitsche pi schrijft dat deze gassen gebruikt worden kleurstoffenuijverheid, eenige ongerustheid bij sommige geallieerde staten. Immers het g iu zoo'u groote hoeveelheid te Hambur{ bleek is eeu der gifstigste oorlogvgasseu, ten aan Duitschland bij contract van Versailles ve was om dit gas te fabriceeren. En bij deze ve ongerustheid komt nu nog uit dat Duitschlan meerdere malen dit gas geleverd heeft aan Rt Zoo is in 1924 een Russische stoomboot uit burg vertrokken die van dit gas aan boor Er ontstond in het reservoir een lek, teng waarvan de gausche bemanning omkwam schip is toen, om erger te voorkomen, in den geschoten. Nu werd indertijd de bepaling g dat Duitschland een zekere hoeveelheid van noodig voor zijn^ kleuratofFennijverheid, ma maken, doch uitgefloten was de bewaring en de verhandeling. Erg prettig is het nu voor de Duitsche reg niet dat dit feit is uitgekomen, want hot wantr bij de andere staten is weer gewekt, vooral nu ouomstootelijk vaststaat dat Duitschland iu relatie staat met Ruslaud. Het luchtschip „lfalia" dat eerst do Noor streken doorvlogen is, heeft thans de reis gezet en de Noordpool bereikt. Het was Woe ochtend drie uur toeu de Pool bereikt w< generaal Nobile een Italiaansche vlag en een medegegeven door den Paus, op het ijs, wan is er niet, heeft laten vallen. In Griekenland is weer eens regeeringswis Sommige ministers hadden verschil van me wat tot gevolg heeft gehad dat de regeer afgetreden. Thans komt Venizelos weer o[ voorgrond, een bekende persoonlijkheid aan Griekenland, vroeger toen hij ho'ofd der rog is goweest, veel te danken heeft. Komt deze aan het bewind dan staat er Kamerontbind wachten. met Verstopping of moeilijken, tragen 36307 onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken »log zonder kramp of Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 TWEEDE KAMER. Dinsdag kwam de Kamer weder 1) en werd eerst behandeld het verdrag pens het toezicht op den internatioi handel in wapenen, munitie en oor r materiaal. De heer van Dijk (a. r.) gaat met verdrag niet mee. Spr. vindt dat het toezicht op den wapenhandel, maar op de wapenfahricage geeft. Ook acht het geen stap tot de bevordering vau wereldvrede. De heer Zadelboff (s. d.) is echter andere meening toegedaan. Spr. vindt wanneer het verdrag aanvaard word met meer gezag kan aangedrongen wol op de controle tot het aanmaken wapenen. Spr. acht het juist een sta de goede richting naar de vrede. minister van Binnenlandsche de heer Beelaerts van Blokland was eens met den heer van Dijk dat geen i ling tot stand is gekomen betreiFend contróle op den aanmaak van wape Spr. is echter bereid hieraan medt werken. Verder ziel hij er geen bez in het verdrag aan te nemen, daar land in eigen behoefte voorziet. Hij ai aanvaarding ook gewenscht met het op de Volkenbondsgedachte. Nog ee heeren motiveeren hun stem, waarna Lambooy bepleitte het verdrag aar nemen daar het uit het oogpunt van defensiehelang geen bezwaar is. Het drag werd aangenomen met 64 tegei stemmen, tegen de a. r. en de heer Visser (c. p.) Thans komt aan de orde de beha ling der wetsontwerpen tot voorbei der bevoegdheid tot toetreding tol ontwerp-verdragen betreffende de art» overeenkomst en repatrieering van sch lingen (Genève 1926). De heer Boon vraagt waarom er spoed wordt gemaakt met de ratifr dezer ontwerpen. Hij had liever w wachten tot ons Wetboek van Koopha was gewijzigd. De minister Slotemaker de Bruijne de heer Boon hieromtrent gerust. De geering zal niet tot ratificatie overi voordat de Staten Generaal hebben kul meespreken, dus voordat de wetswijzigii zijn aangebracht. Aan de orde komt de motie Sannes treilende de wettelijke voorziening in t van ouden van dagen. De motie heefl doel een nieuw stelsel te ontwerpen, vt door de begrippen oud en arm en lieden en armenzorg zullen worden scheiden, en beweegt zich op de basis bevrediging van 1919staatspensioei verzekering. De heer Sannes stelt zich' f3 en voor gehuwden fö, deze bedra acht hij voor zich zelf onvoldoende, waa

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 2