IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Vrijdag 4 Mei 1938, Vijf en veertigste jaargang len, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Tweede Blad. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post f 1,® -|- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/3 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. GEMEENTERAAD. -MAARTENSDIJK, 26 April 1928. orzitter burgemeester J. J. Polderman, taris de heer J. E. B. Meloen. Aanwezig eden. notulen der vorige vergadering wor- elezen en ongewijzigd vastgesteld, heer Koopman vraagt of eerst niet ideld moet worden het verzoek van df kt eei ïn idt H waarover in de vorige vergadering emmen staakten. voorzitter antwoordt dat dit eerst wel behandeld worden en stelt voor over an tot stemming. heer Koopman wil echter eerst nog ipmerken. Spr. heeft bij de stukken n een verzoek van den heer J. da Viet an vermindering. Spr. zou gaarne zien lit eerst werd behandeld, en naar aan- ig van dit dan overeenkomstig han- met het verzoek van Noom. Spr. echter niet wat dat voor een toestand worden. heer Vroegop heeft dit verzoek ook n, maar begrijpt het niet, daar de si, zen-Arrrien toch ook een gedeelte be- dus die man betaalt zelf niet. heer Geluk vindt het een ongekenden ind, dat het Weezen-Armbestuur moet en. heer Koopman zegt het nu te begrij- waarom die man met een request is taen. Hij heeft schrijven gehad van Weezen-Armbestuur en heeft toen ijk verzoek aan den raad gedaan, vindt het een ongezonden toestand, voorzitter vindt het ook geen gezon- toestand. heer Vroegop zegt, dat hier echter over gesproken moeten worden toen uren geregeld zijn; de heer Koopman r toen ook bij geweest en heeft, even- e anderen, ook gezegd de huren zoo Jten en niet de een te verminderen en k t ider niet te verminderen. heer Quakkelaar zegt, dat na de vast- ng nadere verzoeken zijn ingekomen, oljijn nu 3 verzoeken, n.1. van C. Noom, Viet en J. Boogaard. heerNelisse vraagt, of het niet beter geweest de huren vast te stellen naar nkomen. heer Vroegop wil nog iets opmerken aande het gezegde van wethouder ndi ikelaar, wat betreft het verzoek van logaard. Dit is een geheel andere ge- idenis. secretaris licht de zaak betreffende erhuring nog wat nader toe, waarna t overgegaan tot stemming over het lek van G. Noom, welk verzoek wordt orpen met 4 tegen 3 stemmen; voor Nelisse en de beide wethouders, gekomen stukken: ngebodeu wordt het verslag over den and der gemeente over '1927. verslag zal bij de leden circuleeren n dankbetuiging van Z. K. H. Prins der gJ rlanden voor het ontvangen telegram 0g' jn verjaardag. n schrijven van Ged. Staten, inhou- e goedkeuring raadsbesluit. hetzelfde college goedgekeurd terug ingen de verordening haven- en kade- n. Deze stukken worden voor kennis- ig aangenomen. n schrijven van E. J. M. de Smet, dat en prijs van f 10 voor een raam te vindt en hij zou niet meer willen en dan f 4. voorzitter zegt: de vorige vergadering paald f 10, evenals voor Hage, maar was in den oorlogstijd. B. en W. stellen ook voor aan dit verzoek te voldoen em voor f4 een raam te geven, t alg. stemmen wordt het voorstel enomen rvolgens is ingekomen de rekenin stéde Gezondheidscommissie over 1927 eens de begrooting over 1928. Op de gv ooting staat de gemeente St.-Maartens- aangeslagen voor een bedrag van .72. n ;tr< Een schrijven van Ged. Staten inhoudende goedkeuring raadsbesluit betreffende een wijziging der begrooting. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek jan J. de Burgh om de huur van zijn woning over te doen aan zijn vader. Wordt met alg. stemmen goedgevonden. Een verzoek van J. Boogaard om hem dit jaar zijn huishuur te verminderen, daar hij wegens ziekte het bed moet houden en dit niet spoedig zal kunnen verlaten, zoodat hij niet in staat is zijn huur op te brengen. De heer Koopman zegt: hier hebben B. en W. zeker wel over gesproken. De heer Quakkelaar zegt: hier is ruim over gesproken. De voorzitter zegt dat B. en W. meenen reductie te moeten geven en stelt voor, dat Boogaard dan nu betaalt f 100 per jaar (nu betaalt hij f 130). De heer Koopman merkt op, dat deze man braaf en schappelijk was, een man waar men respect voor kon hebben. Spr. zou dan ook voor willen stellen hem füO te laten betalen. Spr. vindt dat men dan mooie dingen doet. De voorzitter zegt: de man heeft echter geen prijs genoemd. De heer Vroegop vindt het zeer billijk om dat aan den raad over te laten. De heer Koopman is het met den heer Vroegop eens. Wanneer die man niets ge vraagd had en daar maar had blijven wonen, zonder zijn huur te betalen, wie zou dan gedurfd hebben om dien man er uit te zetlen. Spr. is er dan ook voor, daar dit een zeer billijk verzoek is, ook billijk te handelen en hem dus voor het jaar 1928 1929 föO te laten betalen. Het voorstel van den heer Koopman wordt met alg. stemmen aangenomen. Een verzoek van J. de Viet hem zijn huis huur te verminderen van f 146 tot f 110 per jaar. De voorzitter zegt, dat hier reeds ruim schoots over gesproken is. De heer Vroegop vraagt welk advies B. en W. geven. De voorzitter antwoordt: B. en W. stellen voor otn op dit verzoek afwijzend te be schikken. De heer Nelisse informeert of het niet mogelijk is hem een andere woning te geven. De heer Koopman vindt dit veel beter. De voorzitter zegt, dan een bepaling er bij te voegen dat wanneer er een andere woning komt, deze te betrekken. Wethouder Hage zegt, dat De Viet dat destijds zelf gewild heeft en toen hij er in was zijn er al dadelijk klachten gekomen en was er dadelijk ook vraag om ver mindering. De heer Vroegop is er voor, precies zooals de heer Nelisse zegt, hem een andere woning te geven. Met alg. stemmen wordt er afwijzend op dit verzoek beschikt en zal dit aan De Viet bekend worden gemaakt. Een schrijven van den Bond van Ned. Gemeenten inzake de corruptie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van dit schrijven, zegt de heer Vroegop dat hij gehoord heeft dat er geld ontvangen wordt van de kooplui die hier met biggen op de markt staan. De voorzitter zegt, dut dit is voor Moer land, omdat hij dat vuil altijd opruimt. Terug ontvangen van Ged. Staten: de gemeentebegrooting 1928. Nog enkele admi nistratieve wijzigingen moesten geschieden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het comité V&n de Olympische spelen inhoudende een verzoek hun geldelijk te steunen. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met alg. stemmen wordt besloten. Een schrijven van de gemeente üastel- lingerwerf inhoudende een verzoek om adhaesie te betuigen aan een schrijven aan den minister, betreffende de financieele verhouding tusscben rijk en gemeente. B. en W. stellen voor dit voor kennis geving aan te nemen. Wordt met alg. st. goedgevonden. Een schrijven van de Gemeente Kollum inhoudende een verzoek om adhcedsie te betuigen aan een gedaan verzoek aan den minister betreffende de gebouwde en on bebouwde eigendommen. B. en W. stellen voor dit voor kennis geving aan te nemen. De heer Koopman is hier niet voor hij vindt dit belangrijker dan het vorig schrijven. Spr. vindt de belastingdruk onhoudbaar en verschillende gemeenten hebben daar mede te maken. De Voorzitter antwoordt dat er reeds tegen op wordt gekomen. Spreker heeft in de courant gelezen dat er een gemeente is die rechtskundig advies heelt ingewonnen en zij hopen nu dit geld dat gegeven wordt voor kinderen die in een andere plaats onderwijs genieten terug kan gevorderd worden van de ouders. Spreker hoopt dat dit waar is. De heer Koopman meent dat het f300 is dat betaald wordt voor B. o. Z. en dat was vroeger nooit geweest en zoo gaat het met zooveel andere dingen. Ook laatspreker de aandacht nog gaan op de boerderij die is ook kwijnende dat kan men in de bladen lezen. De heer Vroegop is echter van meening, dat hetgeen de heer Koopman daar noemt, veel eigen schuld is, want als men dat leest als er verpacht wordt ol verkocht, wat een prijzen er dan besteed worden, dat is be spottelijk. De heer Nelisse merkt op, dat dit ook komt door de concurrentie. De heer Vroegop meent, dat dat niet kan, want men koopt toch niet om toe te geven. Het voorstel van B. en W om afwijzend te beschikken, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Vroegop en Koopman. Een verzoek van M. Hartog, om hem rijwielvergoeding toe te kennen voor een schoolgaand kind. B. en W. hebben met den man hierover gesproken en hem toegezegd f35, wat door Hartog werd goedgevonden. B. en W. stellen dienovereenkomstig voor Hartog deze ver goeding loe te staan. Wordt met alg. stemmen goedgevonden. Een schrijven van A. op den Brouw, om hem ontheffing te verleenen van honden belasting, daar zijn hond in Juli is gestorven. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Wordt met alg. stemmen aangenomen. Een schrijven van de afd. S. D. A. P„ in houdende een verzoek om hun terrein af te staan op de Kleine Kade, om in Juni of Juli daar een openlucht meeting te houden. De heer Vroegop is van meening, dat dit niet bij den raad thuis hoort. De voorzitter gelooft, dat dit wel tot de cornpenlentie van den raad behoort. De heer Vroegop betwist dit en weet zeker, dat het hij B. en W. behoort, maar kan niet juist noemen het artikel der wet dat dit aangeeft. De heer Koopman zegt er vierkant tegen te zijn. In het verzoek staat Juni of Juli, men weet dus niet wanneer, dit kan best zijn op een Zondag. De Voorzitter zegt dat B. en W. er voor zijn dit toe te staan met de bepaling dal dit niet op een Zondag mag gebeuren. De heer Nelisse zegt: dit is jaren geleden ook al eens gebeurd. De heer Vroegop merkt nog op, dat het bestuur zelf wel zal kuiyien begrijpen dit niet te doen op een Zondag, gezien de plaatselijke omstandigheid. Het voorstel van B. en W., in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen; tegen de heeren Priem, Nelisse en Koopman. Vervolgens komt ter tafel een schrijven van het Gemeentebestuur van Stavenisse, inhoudende een verzoek otn adhaesie te beluigen aan een verzoek, dat het gemeente bestuur van Stavenisse zal richten aan 11. M. de Koningin, inzake de concessie van Malle- coole, die hem niet is verleend. Hel ge meentebestuur zou willen verzoeken deze concessie niet direct in te houden, daar de man dan broodeloos slaat. De voorzitter zegt, daar dit eerst heden is ingekomen, is er geen voorstel van B. en W. Ook doet spr. nog mededeeling dat er een onderhoud is geweest met den onder nemer Krijger, betreffende een regeling van de schoolkinderen, en dat dit in orde is. Wethouder Quakkelaar zal in de regeling van de schoolkinderen niet verder treden. Spr. vindt het verschrikkelijk, dat, wanneer iemand zijn brood zoekt en dit heeft, dit hem dan wordt afgenomen. Spr. zegt, dat op die manier het reizend publiek er de dupe van wordt. De heer Vroegop zegt: wij spreken altijd vaneen vrij Nederland, maar is dat nu vrij, wanneer iemand hard werkt voor zijn brood en liet wordt hem dan ontnomen. Spr. vindt het afschuwelijk, dat iemand daar de dupe van wordt en zoo zijn brood niet meer kan verdienen. En wat betreft het bus inleggen van den anderen ondernemer, dat beschouwt spr. zoo, dat de ondernemer dus alles niet kan bedienen. De voorzitter zegt: de bus, die ingelegd wordt, is voor schoolgaande kinderen. De heer Vroegop merkt op, dat die dan ook noodig is voor den openbaren dienst. De heer Hage zegt, dat het voor school gaande kindereu noodzakelijk is, dat kan men op andere lijnen ook zien. De lieer Vroegop is er voor, eenzelfde adres te zenden als Stavenisse. De voorzilter vindt het terecht opgemerkt dat Mallecoote de dupe wordt. Zooals men kan zien, voorziet Mallecoote in een be paalde behoefte; het is ook zeer gemakkelijk, want als men er hier instapt, kan men blijven tot Bergen op Zoom loe, en dit is met de andere zaak niet; daar gaat men maar tot Tholen, dan moet men wachten en kan dan met de tram verder. Spr. kan het dan ook volkomen ondersteunen en vindt, evenals de heeren Vroegop en Quakke laar, het een treurige zaak, dat de zaak zoo maar ineens moet worden stop gezet en de man broodeloos is. De behoefte is groot, want Mallecoote heeft het altijd druk. De beor Nelisse zegt: dat is hier precies als met den ondernemer St.-Annaland Bergen op Zoom; die het drukst heeft, moet er uit. De heer Quakkelaar zegt, dat in het schrijven ten zeerste is aangestipt: het autovervoer, en vraagt of dat met Mei in werking wordt gebracht. De heer Vroegop vindt, dat niet anders kan of het moet worden opstand en revo lutie, want dat gaat zoo maar niet om iemand zijn brood te ontnemen. De heer Nelisse merkt op, dat het plicht is om er voor te werken. De heer Koopman vraagt, of B. en W. van plan zijn een request te sturen aan eenzelfde college als dat, waarvan dan nu deze uitspraak is gekomen. Spr. gelooft, dat dit niet veel geeft, daar het in hoogste instantie is uitgesproken. Spr. is er echter van overtuigd dat het zeer vervelend is. De heer Vroegop zegt: dat is zoo, maar wanneer iemand in hoogste instantie is veroordeeld kan hij toch ook gratie krijgen. Wethouder Hage zegt, dat de Raad van State de concessie wilde verleenen, maar de minister was er tegen en heeft anders geadvieerd. De voorzitter zegt, dat het daarom goed is, dat het gerneentehestunr van St.-Maar- lensdijk hiervoor haar best nog eens doet. De heer Koopman is er niet voor, daar het reeds is gewezen. De secretaris licht de zaak nader toe, wat betreft het verschil tusschen den Raad van State en den Minister, en dan blijkl, dat het is zooals weihouder Hage heelt opgemerkt. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Koopman, wordt besloten adhaesie te be tuigen aan liet schrijven van het gemeente bestuur van Stavenisse. Van de Bank van Ned. Gemeenten is een schrijven ingekomen, dat zij de gemeente wil leenen ('38,000 a 47/s% renle. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Thans komt aan de orde punt 2 der agenda, het voorstel van B. en W. om hel vermenigvuldigingscijfer voor de ge-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3