IERSEKSCHE Eü THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. PUROL roeten komen vroeg in S2247 Vrijdag 27 April 1988. Vijf en veertigste jaargang olen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. IA BRILLEN Vrouwen handen ÏR |n s voorjaar, koop tijdig een pot rutol. Bij alle Drogisten. oord aan de inwoners van Tholen. art Ion Fanfaregezelschap zijn 45-jarig —4 lu heeft mogen vieren en bij die -Ar mheid toonde Tholen's burgerij dat aardeering had voor ons gezelschap, ids toen hebben we gewezen op het feit Heen met woorden men er niet komt t doet zich thans op nog dringender gevoelen. Het gezelschap verkeert in ^en dit is grootendeels de schuld van E B ïoolsche burgerij, die jammer genoeg, baar niet mee wil leven met een chap als «Concordia". mers, hoevelën zouden ons Gezelschap en steunen met de minimum con té van twee gulden vijftig cent, ter- ij afzijdig blijven. ALLE SOORTEN A. H. STOLK ICO Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f l,37s, franco per post fl,65 -|- 15 ct. disp. kosten. UITQAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Vrijstelling van den dienstplicht. Burgemeester van Tholen breDgt het volgende sonis van belanghebbenden. Dienstplichtwet vermeldt zes redenen van vrg- 'g: broederdienst kostwinnerschap persoonlijke onmisbaarheid bet bekleeden van een geestelijk of een gods- ig menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig erdrag aanwezigheid van een bijzonder geval, vrijstelling, verleend om een der onder a, b genoemde redenen, geldt niet in geval van oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan- ien. Hetzelfde kan ook van toepassing worden ard op de vrijstelling, verleend om de onder oemde reden. verdere bijzonderheden raadplege men de akbiljelten. Dien, 23 April 1928. 24 Herijk van maten en gewichten. Weihouders van Tholen maken igemeester d: dit jaar voor den heryk der naten en gewichten zal worden gehouden in het gymnastieklokaal L. O.achool en wel voor hen wier familie naam van firma of vennootschap begint met er letters: B, C of D op 7 Mei van 14 uur; F, G, H, I, J. K, L, M, N of O op 8 Mei —12 en 14 uur S, R» s, T, U, V, W, X, Y of Z op 9 Mei —12 en 14 uur belanghebbenden wordt in herinnering ge len at de maten en gewichten schoon, droog en oestvrg moeten worden aangeboden om onder- ochl te kunnen worden Jzcren maten binnen en buiten geverfd. Blikken Tlpaten blank geschuurd. Koperen gewichten Igewasschen en. ook de gaten gereinigd. IJzeren di ewichten mogen niet gepotlood zgn, doch moeten ;e8 oestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven roef >el gekookte lijnolie. at de maten en gewichten vóór 1 October 1929 estempeld moeten sgn met de letter d en dat bij verzuim of verhindering om van de zitting ebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten n gewichten te laten herijken aan het gkkantoor Middelburg, dat in 1928 geopend is op 4, 25 en 31 Mei 1, 21 en 22 Juni 12, 3, 26 en 27 Juli dagelgks van 912 en V2V2 DUr na 1 September iederen Don- erdag en Vigdag van 91 uur at de maten en gewichten, welke worden ge- empeld met bet afkeuringsmerk niet winkels enz. mogen teruggebracht O orden at betaald moet worden voor het onderzoek bloan ma en en gewichten (ijkloon) en voor het isteeren van gewichten (justeerloon; en wel ten ate van 's Rijks schatkist at de milligram-gewichten niet op de herijk- ■ttiog maar alleen aau het gkkantoor hergkt unnen worden. (Opzending per post tranco iet insluiting van een postbewij* tot een be- rag, overeenkomende met de som van 10 cent tor elk gewicht. Ook is mede te zenden de de laatste verificatie afgegeven gezegelde g. iveloppe, daar de gewichtjes anders aan de schen, gesteld voor nieuwe, zullen moeten oldoen.) len, 23 April 1928. 6 36242 is nos maar eenige jaren geleden 10* Dit is zoo jammer, want houden deze inwoners van Tholen zich afzijdig, dan kan het niet anders of het gezelschap moet worden opgeheven. Dat dit de bedoeling zou zijn van de burgerij van Tholen kunnen we niet aannemen. Immers als men de toewijding ziet van de werkende leden, grootendeels bestaande uit menschen uit den werkenden stand en we vertellen dan dat deze ruim vijf gulden bijdragen als contributie, daarbij aanhoudend oefenen, dus boven hun bijdrage die voor iemand uit een werkend gezin niet gering is, veel tijd geven aan „Concordia", dan is het toch wel wat beschamend voor die burgers van Tholen, die zich geheel afzijdig houden. En ware het nu dat men om de een of andere reden tegen het gezelschap is, dan is zoo iets begrijpelijk, doch als „Concordia" een concert geeft op de Markt dan zien we velen van hen die de koorden van hun beurs zoo gesloten houden ten opzichte van »Concordia" als eersten, die van dit concert genieten. En dat is zoo jammer, want met de steun van die allen, zou het voortbestaan van ons Fanfaregezelschap gewaarborgd zijn. We kunnen er ook nog bij vertellen dat het Bestuur den moed nog niet heeft verloren om te trachten «Concordia" voor Tholen te behouden. Doch dit is alleen mogelijk als de inwoners van Tholen ge voelen dat ons gezelschap een Thoolsch gezelschap is en dan ook die eene rijks daalder contributie per jaar wel waard mag zijn. Onze burgerij van Tholen kan nog mede gedeeld worden tot aansporing, dat de leiding van het Gezelschap in handen van den heer Jos. J. A. Verswijveren, dus in goede handen berust, dit is goed merkbaar, wat de muzikale vorderingen betreft. We hopen dan ook dat als een dezer dagen men bij O komt aankloppen om als begunstiger van „Concordia" toe te treden, dat Ge dan als inwoner van Tholen daadwerkelijk zult willen meewerken om ons gezelschap in stand te houden. En als we dan over eenige jaren het gouden feest van ons Thoolsche Fanfare gezelschap zullen mogen vieren dat dit dan moge zijn met een aantal begunstigers, dat toont dat onze burgerij prijs stelt op een gezelschap zooals «Concordia" is. on> volgens voorschrift worden door mij binnen 3 dagen geleverd. 1e kwaliteit monture en glazen. Prijzen ver beneden de groote plaatsen. Beleefd Aanbevelend, 36229 14 Telef. 19, St. Maartensdijk. BUITENLAND. Alle politieke gebeurtenissen zijn op den achter grond geschoven door de berichten van de ont zettende natuurrampen, waardoor Bulgarije en Griekenland zijn geteisterd. Berichtten we vorige week dat Philopopel, een belangrijke stad in Bulgarije, nagenoeg geheel was verwoest door een herige aardbeving, de bewegingen in de aardkost zijn nog niet uit. Nieuwe aardbevingen hadden plaats waardoor een gebied van 400 vierk. Kilometers is getroffen. Het aantal slachtoffers bedraagt ruim 100 doodeu en een kleine 1000 gewonden. Na Bulgarije werd Griekenland geteisterd. Zoo is de stad Korinlhe nagenoeg geheel verwoest. Het begon met korte stooten, waardoor de be volking in allerijl hon huizen verliet, hetgeen hun het leveu spaarde, daar eenigen tijd daarna de schokken heviger werden en Korinthe een painboop werd. Ook Kalauoaki heeft erg te lijden gehad en Latrakian werd ook gedeeltelijk verwoest. In het geheel werden 20 krachtige aardschokken waargenomen, terwijl de aardkt.r t nog beweegt. De schade loopt in de millioeneD. Het is te begrijpeD, dat men niet weet op welke wijze de slachtoffers tegemoet moeten worden ge komen. De Bulgarij-»che regeering heeft zich reeds tot den Volkenbond gewend om in aanmerking te komen voor financieelen steun. In Frankrijk zijn Zondag de vierjaarlijksche verkiezingen gehouden voor leden van de Kamer, lutnsschen zijn van de ruim 600 te bezetten zetels er nog geen 300 gekozenen, zoodat er herstem mingen plaats moeten vinden. Reeds is echtei gebleken, dat Puincaré over een meerderheid beschikt, terwijl ook a aonen als Briand en Herriot herkozen zijn. Het blijkt intnsscheo uit deze verkiezingen, dat men in Frankrijk aller minst is voor een politiek zooals Rostand ingang tracht te doen vindeu. Te Genève is bijeen de opinmeommissie van den Volkenbond, eu bij de zaken die daar naar voren zijn gebracht is ook ons land betrokken geworden. Te Naarden bestaat o.l. een fabriek die verdoovende middelen mag verhandelen en nu schijnt dat er dingen zijn geschied die niet door den bengel kunnen. In ieder geval heeft de fabriek in kwestie medegedeeld dat zij geen prijs meer stelt op het behoud dezer verganuing en de Nederlandfiche afgevaardigde kon dan ook mededeelen dat in ons land deze fabriek geen verdoovende middelen meer kan uitvoereD. Verschillende gedelegeerden drongen dan ook aan om met alle kracht de clandestine handel in dergelijke middelen te onderdrukken. Zijn er de laatste weken krasse staaltjes ver richt, die aanloouen dat voor de vliegmachine een groote toekomst is weggelegd, thans komt ineens bericht, dat de Australische vlieger Wilkins er in is geslaagd het Noordpoolgebied te passeeren vaoait Pont Barrow aan de NL Westkust van Spitsbergen. Hij was vergezeld van den vlieger Eielaon en beide mannen hebben getoond dat het mogelijk is met een vliegtuig een verbinding te krijgen, die onze laudgeuooten Barentzen eu Heemskerk in de 16e eeuw tevergeefs habben beproefd. Uit China komeD, tengevolge van den weder losgebarsten strijd, ontzettende berichten. De overwinnende troepen hebben een waar bloedbad aangericht, waarbij vijf duizend weerlooze burgers en veel vrouwen zijn vermoord. Intusschen beeft generaal Feng Tsjinaufoe in bezit genomen. Intnsschen heeft Amerika reeds eenige oorlogs bodems gezonden, Japan houdt tevens een oog in 't zeil en staat gereed troepen te zenden. De vliegers, die met goed gevolg den Atlan- tischen Oceaan zijn overgestoken, vertoefden tot Donderdag op Greenly-eiland. Ze hebben getracht hun vliegmachine te herstellen, docb dit schijnt niet te gaan. Ze zijn nu met een der te hnlp gekomen vliegtuigen vertrokken, en hopen heden te New York aan te komen. BINNENLAND. Weg door den Caterspolder. Men schrijft Het Kamerlid de heer J. Vos te Roosendaal heeft den Minister van Waterstaat vragen ge steld over dezen beruchten weg. Is de Minister bereid lapwerk aan dezen weg te verrichten iu afwachting van den nieuwen weg? De Miuister heeft geantwoord j1?. Het Kamerlid J. Vos had beter gedaan deze vragen niet te stellen. Bedoelde weg, althans het rechte deel van deu spoordijk tot aau den Hoogerwaardpolder, is niet te verbroeden, omdat de weg na eenmaal door twee greppen te smal is ingesloten. Het Kamerlid J. Vos had de volgende vragen moeteu stellen 1. Is den Miuister bekend, dat de weg door den Caterspolder niet alleen onberijdbaar is en dat de draai bij het statioD, dank zij de werken der Nederlandsche spoorwege n, levensgevaarlijk is geworden - 2. Is den Minister bekend, dat belang hebbenden en autoriteiten al vele en vele jaren op verbetering aandringen 3. Waarom houdt de Minister zijne belofte niet aan Ged. Staten van Zeeland gedaan, dat deze zaak urgent is 4. Kan de Minister het goedkeuren, gezien den aandraüg op Z.E. uitgeoefend en de beloften door 7. E. gedaan, dat eerst in Juli van 1927 MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten. 75ct Staal-Tabletten 90<* Maag-Tabletten 75 ct 36241 10 Bij Apotb. en Drogisten de eerste brief aan de achterliggende polders door Waterstaat is ingezonden otn toestemming te vragen inzake te maken werken 5. Hoe lang nog zal deze weg welke een schande is voor Nederland en heel wat urgenter als de wegverbreeding van bijvoorbeeld den reeds breeden weg vati Den Haag naar Wassenaar, zoo blijven liggen Deze vragen geven precies deu huidigen toe stand weer en de jamroerhistorie van een slakken gang zonder weerga. Nu gaat men lappen, resultaat zeker nog langer wachten op een behoorlijken weg. Welk Kamerlid komt eens kijken en zet precies de puntjes op de i's Intnfischen schijnt de oplossing nabij te zijn. De memorie van antwoord op de begrootiog wegenfonds 1928 geeft een totaal bedrag te zien van rnim f 26,000,000, terwijl voor dezen weg eeu aanzienlijk bedrag is aitgetrokken. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door 36243 In de vergadering, gehouden Zondag j.1. te Goes, van het P. T. T. personeel werd aan genomen de volgende motie: Het P. T. T. personeel in Zeeland en West Noord-Brabant, georganiseerd in den C. B. P. T. T., in drnkbezochte vergadering bijeen te Goes op 22 April, gehoord de uiteenzetting over de thans aan hangige herziening van het bezoldigingsbesloit, dringt met klem aan, de achterstelling in salaris van bet P. T. T. personeel in het algemeen en van het laagst bezoldigd personeel in bet bijzonder, op te heffen; verzoekt de salarisbesprekingen zooveel moge lijk te bespoedigen, wijl velen met groot verlangen naar salarisverhooging uitzien; en roept het geheele P. T. T. personeel op, zich te orgauiseeren in den Centralen Bond, opdat de regeeriug ook daardoor wete, dat het met de salariswenschen ernst is; en gaat over tot de orde van den dag. Electriciteitsvoorziening in Zeeland. Naar de Hertogenb. Courant verneemt, it tusjchen de Provinciale Noordbrabantsche Elec- triciteits-maatschappij en de Proviuciale Zeeuw- sche Ëlectriciteitsmaatschappij een contract ge- teekend voor stroomlevering door eerstgenoemde onderneming aan eeu gedeelte van de provincie Zeeland. Deze provincie is ingedeeld in drie groepen, o.l. de Znidergroep, omvattende Zeeowsch Vlaan deren, de middengroep, waarin gelegen zijn Walcheren en Noord- en Zuid Bevelaod en de Noordergroep, bestaande uit Schouwen en Dni- veland en St. Philipslaod en Tholen. De Zuidergroep wordt van stroom voorzien door een kleiue centrale van de Prov. Zeeuwsche Ëlectriciteitsmaatschappij en ingevolge het thans geteekende contract, dat een looptijd heeft van twintig jaar, zal de Noordergroep stroom be trekken van de P.N.E.M. Daartoe moet een kabeltje gelegd worden vau Steenbergen naar Nieaw-Vosmeer. Uitbreiding van de Centrale te Geertruidenberg wordt door deze nieuwe voor ziening niet noodig, daar de te leveren stroom van geringe beteekenis is iu verband met wat er thans in de Centrale wordt opgewekt. Ten aanzien van de electriciteitsvoorziening van de Zeeowsche middengroep, hiervoor aange duid, is nog geen beslissing genomen. Daarover wordt eveneens met de P.N.E.M. onderhandeld, doch deze onderhandelingen zijn nog niet ten eiude. De P.N.E.M. is bereid ook daar stroom te leveren, doch iu Zeeland wenscht men nog andere mogelijkheden onder het oog te zien. Daaromtrent kunnen we, aldas htt blad, op het oogenblik nog geen mededeeliugen doen. Geldleening Prov. Zeeland. De provincie Zeeland heeft een 4 Yj pet. leening vau f 500.000 ouderhands aangegaan tegen een koers van 99 Y^ pet. i-f te lossen in 38 jaar, zulks op een schuldbekentenis, Wenscht de provincie de leening tusscbeutijds te couver teeren, dan kan dit de eerste 5 jaar geschieden tegeu een koers van 101 pet. en verder tegen een koers van 100 pet. De geldschieter is daaren tegen aan de 38 jaar geboudeu. In het verslag van den Inspecteur der Gemeente- en Waterschapsarchieven in Zeeland, uitgebracht aan Ged. Staten, wordt betreilende de gemeente Tholen, het volgende opgemerkt De begrootingspost voor bureaubehoeften ten bate van den gemeente-archivaris is weder op het oude bedrag gesteld. Overi gens kwam, blijkens het jaarverslag van den genoemden ambtenaar, nog geene der in het verslag over 1926 besproken ver beteringen tot stand; Nu de aandacht van het gemeentebestuur door belangen van geheel anderen aard wordt in beslag ge nomen, lijkt den inspecteur de tijd nog niet gekomen oppieuw aan te dringen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 1