IERSEKSCHE El THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Vrijdag 20 April 1928. Vijf en veertigste jaargang lei, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. Persi! A. H. Stolk nu Uit en voor het leven. IN DE CEL. Oe onvergelijkelijke Kwaliteit DO 25c. iflterhanden &~-voeten St. Maartensdijk Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad fl,376, franco per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. 1NTERC. No. 16. PUBLICATIEN. emeester en Wethouders van Tholen sollen indag, den 30 April 1928, des v.tn. IH/4 uur Stadhuis voor den tijd van 7 j.tren in bet ar verpachten de visscherij der vesten, koorwaarden liggen ter Secretarie ter inzage kdagen van 9 12 uur v.m. den 16 April 1928. 8 Nadruk verboden. Koninklijke Boodschap van 31 December j.1. aan de Tweede Kamer drie ontwerpen van r overweging aangeboden, welke, bij aan- g, een lang verwachte verbetering van bet strafstelsel, zal ten gevolge hebben. Een wetsontwerpen bedoelt: in alle denkbare n den langst mog< lijken duur der afzonder psluiting tot 5 jaar te beperken. Ook nu bepaalt de wel, dat een veroordeelde niet dan 5 jaar „eenzaam" mag worden op- !D. Doch meermalen is het gebenrd, ook laatste jaren nog, dat iemand, die meer- ■kj evangeniestrfaffon had te ondergaan, langer R jaar in de cel verblijf hield. Zelfs is het komen en niet maar eeu enkele maal eu wegens diefstal veroordeelde 9 jaren cel- bd te ondergaan. Vele stemmen zijn daar- opgegaan, en ook door Kamerleden is er •ezen, dat een lange opsluiting in de cel Cis. Zij, die het gevangeniswezen van nabij 1, en die dus geacht mogen worden de g van ons gevangeoisstelsel te kennen dan anderen, zij0 het er over eens, dat ogdurigo celstraf oumenschelijk is. Ou- W lelijk eu onrechtvaardig. Wat dit laatste hebben wij even te bedenken, wie wij en of vele die zijn opgesloten, inder- iveel slechter zijn dan wij. Zou Dr. Biereoa n,de bekende zenuwarts, het ver mis hebben verklaart: fik verzeker, aan wie ze niet van ij kent niet anders b.v. kent dan met ene tafel tusschen hen en zich dat het :e peil, de moraal, de gezindheid, in eeu enis niet lager staat, zeker Diet dan iu een sociëteit, niet lager ook dan in eeu ver- g vaD een kerkeraad of van psychiaters u wij ons niet geërgerd gevoelen door deze ak, die ons niet meer veroordeelt dan wij maar slechts de rechtvaardigheid wil Hen jegens de gevangenen, die onze mede- len zijn. Nog altoos zyn er, die aldns oordeelen: „De menschheid bestaat uit lijke menschen en misdadigers, die in de enis zitten of er thuis hooren." Ja: of er ooreD I En dan denken we aan de honderdeD, duizenden misschien, ook al blijven t onze gedachten binnen de laudpaleu van ve vaderlaud die onder de verdenking 'ao corruptie, malversatie, frande, kortom eerlijkheid. Ik hoop, lezer, dat gij u daar- iet behoeft te rekenen; dat gij vrij uitgaat. rij, volkomen vrij uitgaan voor ons geweten, J wij dit werkelijk allen, zoodat wij de baud borst durven slaan, zeggende: „Ik ben een Advertentiën van 1 tot 4 regels 75ct.; iedere regel meer 171/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. is het geheim van het groote succes hetwelk Persilheeften daaraan alleen dankt het zijn algemeene bekendheid. Zelfwerkend Waschmiddel Zeker, er wordt U dikwijls iets aangeboden, dat „even goed" of zelfs „beter dan 'Persil zou zijn. Laat U echter niet van de wijs brengen: Persil is het meest volmaakte waschmiddel, dat men zich kan denkener bestaat niets beters 1 Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann Co. Amsterdam. Fabrikante Henkei 6- Cic., A. G., Düsseldorf. del d R«o«pt Fa. v. d. Valda. Apothakar ijk meiisch, en niet als die, welke iu de eo rouw MankesZernikp, die als bezoekster een in de cel, maar ook in het hart der men komt, schreef verleden jaar iu „De o. m., dat er veel diefstallen in dienst- ing worden gepleegd, maar niet alle worden Jven. „Er worden een niet te benadereD ercentage meer diefstallen in dieustbetrek- pleegd en ontdekt, dan in de gevangenis geboet." En de Schrijfster betreurt het, menige huisvrouw geen woorden en wegen den, om het kind, dat in haar dienst iets C ar ontvreemdde, tot een eerlijk mensch op 'en: „Achter elke jonge vrouw, die haar ki drie maanden uitzit, omdat ze in haar iets heeft weggenomen, staat de koele, Agogische beleedigde mevrouw, waarvan zij ren zin het slachtoffer is". iuister wil ook de mogelijkheid openen celstraf te verzachten vau gevangenen, die r in aanmerking komen. L)e huidige cel- zóó is veler overtuiging wordt veel '■aal doorgevoerd en lijdt veel te veel aan dgheid. Daarom wordt bet wenschelijk om, op het voorbeeld van België, met behoud vao het cellulair stelsel, een beperkte gemeenschap tos te staan aan daarvoor uitge zochte gevangeneo. De Minister van Justitie wil dien weg op, d. w.z. hij wil „bij wijze van proef" aan gevangenen, die daarvoor in verband met huD persoonlijkheid eo het begane feit in aanmerking komen, verguunen, dat zij voor bepaalde doel einden in gemeenschap wordeu gebracht. Deze proef verdient o. i. toejuiching. Niet langer mag de raeening heerschendat men hel leven van een gevaugeue zoo onduldbaar mogelijk moet maken; dat men hem vernederen en be- leedigen moet om hem naar eisch te straffen, 't Is goed, dat voor de maa'schappij gevaarlijke misdadigers gestraft worden, dat meu hen belet nieuwe misdaden te plegeD. Men behoeft ze niet te vertroetelen, maar het schijnt ons plicht, Christenplicht, hun beschaafde en menschelijke cipiers te geven Diet alleen, maar ook hun eenige voorred en te geven, welke men huD, als zij zich slecht gedragen, kaf» ontremen. De gevangenis kan niet worden afgeschaft. De maatschappij moet worden beschermd. Maar men make den beklagens waardige goed, door goed voor hem (e zijn; door ham niet wreedbiiH, Djaar zachtmoedigheid te tocne r. Daarom moeten «ij Gods levende natuur niet verbannen uit hun omgeving, maar die er juist in brengen. De gevangeoisonderwijzer, de heer Perdok, ziet verbetering van het gevaDgenir- slelsel niet io gemeenschappelijke opsluiting, („de school voor de misdaad") maar alleen in verbetering van het celstelsel. Hij schreef voor eenige maanden: „Tweemaal daags dienen de, gevangenen in de open lucht te worden gebracht met gelegenheid tot het maken van lichaamsoefeningen, eu voorfs moet men ze flink en stevig laten werken, zoodat ze des avonds niet suf, zooals thans, maar moe ter ruste gaan. Voons moet de geestelijke ont wikkeling beter ter hand worden genomen, ook om ze tegen versnlfing te vrijwareu." 't Is een groote font en een vergrijp aan de menschelijke uatour, als wij den gevangene ook een kmd Gods! scheiden van de weldoende krachten, die Franciscus van Assisi noemde: „mijn broeder het zonlicht, mijn broeder de plaut, mijn broeder bet dier!" Tot slot Lat ik hier volgen een briefje, dat een jongen uit eeo Huis van Bewaring schreef aan zijn ouders „Moeder ik ben altijd blij als het Maandag is dan hebbeu wij kerk en dan heb je wat «flyding want het eenigste genot wat je hier hebt is lugten want dan mag je een pijpje rooken en dat is alles Een menscb is hier blij als bij in het bad mag, dat kan a misschien n niet indenken maar toch i« het de volle waarheid. Moeder de Zondag vind ik de beroersle dag die er is want dan heb je uieta te doen en dan duurt die dag zoo ver schrikkelijk lang, dat je blij ben als je naar bed mag." YPSILON. GEMEENTERAAD. Voor kennisg. aangenomen, een schrijven van den minister van Onderwijs, dat voor kosten 1. o. voor deze gemeente is uitge trokken een bedrag van f 10250.27 en dat als voorschot voor 1928 zal worden ver leend een bedrag van f10550. De heer Carels merkt op, dat hieronder een bedrag is begrepen van f70, welke het vorig jaar te weinig is ontvangen. Dito proces-vei baal kasopname gemeente ontvanger d.d. 22 Maart en 17 April 1928, en dat in kas was en moet zijn f 14901.555 en op 17 April f 14466.86. Een schrijven van de gemeente Ooster- wolde, inzake adhaesiebetuiging aan hun schrijven aan den minister van Financiën, in verband met de iinancieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. B. en W. stellen voor hieraan adhaesie te betuigen. De heer Carels, zag gaarne door B. en W. aangetoond, of door deze nieuwe regeling de financieele verhouding voor Poortvliet niet in het gedrang zal komen. Weth. Krijger beweert, dat B. en W. meenden adhaesie te moeten beluigen om dat, indien er eens een groot aantal leer- POORTVLIET, 18 April, voorm. 10 uur. Voorzitter wethouder Van der Slikke. Secretaris de heer P. J. Blaas. Aanwezig alle leden- De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd en vastgesteld, alleen de heer Carels merkt op, dat volgens raads besluit van 7 April 1925, nadat aan Moer land 180 M2. grond zou zijn afgestaan, er nog ruimte overbleef voor het bouwen van 2 woningen, terwijl de heer Elenbaas op merkt, dat het zeer onbillijk is, dat Moerland bijna al de ruimte aan weerszijden van zijn woning in beslag heeft genomen. De voorzitter betoogt, dat deze kwestie slraks aan de orde zal komen. Ingekomen stukken: Een schrijven van mejuffrouw de wed. M. A. Geuze en kinderen, dat hun vader, de heer M. A. Geuze, is overleden. De voorz. memoreert hierop het ver scheiden van den gemeenteontvanger Geuze en zegt: «Vanaf deze plaats gevoel ik mij verplicht, een kort woord van dank te spreken aan de nagedachtenis van onzen overleden gemeenteontvanger, den heer M. A. Geuze. Vijftien jaar heeft hij deze betrekking vervuld met eere en nauwe plichtsbetrachting. Het is gebleken, dat dit geen ijdele woor den zijn, want bij de telkenmale gehouden kasopname door Ged. Staten, werd alles correct bevonden. Dat hij moge rusten in vrede." Van Ged. Staten, dat de begrooting 1928, lingen kwam voor de H. B. S. dit anders op eenige wijzigingen na, door hen is goed-de gemeente op groote kosten zou brengen, gekeurd. j terwijl de strekking van dit schrijven is Den lieer Carels bevreemdt het, dat de hierin verbetering te brengen, post buiten-weltehjk-onderwijs nu maar! De heer Carels betoogt, dat als B. en W. 15 Markt 259, Tel 19 Groote keuze Verlovings-, Zegel- en Fantasieringen, Gouden Armbandhorloges, Gouden Heeren horloges, Gouden Heerenkettlngen, Gouden Colliers. 86213 Steeds te ontbieden. zonder meer door Ged. St. is goedgekeurd, temeer waar indertijd door dit college be zwaar was gemaakt tegen het geven van herhalingsonderwijs en zij dit nu over het hoofd zien eu zich er nu maar bij neerleggen, waardoor wij in een scheeve verhouding zullen geraken. Als wij indertijd gedaari hadden als in St. Maartensdijk, was het niet noodig geweest het herhalingsonderwijs slop (e zetten. Intusschen zal dit voor het onderwijs weinig uitmaken in welken vorm dit zal worden bekostigd. Als wij het geweten hadden, zooals hem bekend was van een burgemeester uit Zeeuwsch-Vlaanderen, dat Ged. St. niet meer op dit strenge standpunt stonden, was ons veel moeilijkheid gespaard gebleven. Weth. Krijger merkt op, dat de toestand nu eënmaal zoo is, anders had men hier rekening mede gehouden. De heer Carels meent, dat men dan eer kennis had moeten geven, dan was ons oordeel ook anders geweest, en had men niet met het dreigement behoeven te komen dat anders de begrooting niet zou worden goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Het beredeneerd verslag der gemeente wordt voor de leden ter inzage gelegd. De beer Carels merkt op, dat vergelen is, den post kosten Openbaar Onderwijs in te vullen. Eveneens wordt ter inzage gelegd het jaarverslag der Gezondheidscommissie. Op verzoek van weth. Krijger wordt de passage Poortvliet betreffend, voorgelezen, waaruit blijkt, dat een ldachfwas ingekomen inzake urine, afkomstig uit de stallen van H. Uyl, en welke loosde door een goot in de Molenstraat. De voorz. merkt op, dat deze toestand daar is verbeterd en opgeruimd. Voor kennisg. aangenomen: een schrijven van den Commissaris der Koningin, be treffende goedkeuring hondenbelasting. Eveneens een schrijven van het Provin ciaal bestuur, betreffende goedkeuring wijziging reglement Armbestuur. Een schrijven van de gemeente.St. Anna land, betreffende onkosten voorliet bezoeken van 6 leerlingen in deze gemeente aan de bijz. school aldaar, met verzoek een bedrag van f 25.50 toe te kennen, wordt met alg. stemmen goedgevonden. zich goed herinneren, indertijd een voorstel van hem is aangenomen, om te protesteeren en ontheffing te vragen voor de hooge kosten van Nijverheids- en Hoogehurger onderwijs, dus dat dit schrijven dan wel overbodig zal wezen. De heer Elenbaas zegt, met B. en W. mede te gaan, daar hij er niet voor te vinden is, dat al de kosten van deze scholen op rekening der gemeenten komen. Met de stemmen van de heeren Carels en van Westen legen, werd besloten adhaesie te betuigen. Eveneens werd besloten in verband met een schrijven van den Inspecteur der directe belastingen te Zierikzee, deze ge meente te doen blijven in de achtste klasse. De heer Carels merkt op, dat deze regeling gunstiger voor Poortvliet is. Besloten werd de begrooting van het Armbestuur over 1927 te wijzigen zooals dit door dat bestuur word verlangd. Den heer van Westen, informeert, waarom deze wijziging noodig is waarop de voorz. hem antwoordt, dat dit komt doordat een nieuwe heul is gelegd en ook meerdere reparatiekosten zijn bij gekomen. Een schrijven van den heer J. J. de Maagd, dat hij tegen 1 Juni a.s. onlslag vraagt als hoofil der Openbare Schooltevens zegt hij dank voor de prettige samen werking steeds van het gemeentebestuur ondervonden. De heer Vogelaar informeelt of in zijn instructie staat, dat hem 2 maanden na aanvraag, ontslag kan worden gegeven. De Voorz. merkt óp, dat waar Pinkster- vacaritie hier toch tusschen valt, men hem die kleine tegemoetkoming wel kan toestaan. Met algem. stemmen werd hem legen genoemden datum eervol ontslag verleend. Een schrijven van de Arbeidsbemiddeling en beurs werd voor kennisgeving aan genomen. De heer Carels zegt dankbaar te wezen, dat hem de toelichting is verstrekt, dat alleen subsidie kan worden verleend, indien er eenwerkeloozekas is; nu de arbeider hier zijn belang nog niet inziet kan men ook geen subsidie verleenen mocht deze evenwel komen, zul hij gaarne zijn steun verleenen. Een verzoek van .1. Moerland, om een stuk gemeentegrond gelegen aan zijn woning in erfpacht le krijgen, werd niet toegestaan

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 1