|RC Een gevaarlijke jacht. Ingezonden Stukken. GEMEENTERAAD. TEL IPEl Fécamp, de hxTenstad in het departement der beneden-Seine, ie Woenedag in de vroegte het onverwachte terrein geweest van een jacht op wild gedierte. Tengevolge van een ongeval aan de vrachtaoto van een wilde beestenspel over komen, wisten er drie panters en een loipaard te ontsnappen, die de straten van Fécamp tot het veld van hun onderzoekingen kozeo. Onder leiding van den commissaris van politie en den chef van de gendarmerie werd er terstond een klopjacht georganiseerd, waarbij de vier wilde dieren bet leveo lieten, de loipaard echter niet, dan na een strijd met een gendarme, die het dier door slagen met de kolf vao zijn karabijn af maakte. De dieren hebben nog heel wat schade aangericht en een kind van dertien jaar ver wondingen toegebracht. In het land van belofte. Bij gebrek aan een behoorlijke, geregelde en goed lunctioneerende arbeidsstatistiek in de Ver. Staten is het niet met redelijke zekerheid nit te maken hoe groot de omvang is van de werkloos heid, die er heerscht. Arbeidsbureau's in New Vork verzekeren dat sinds Janoari hel aantal werkloozen in de Unie van 4,000,000 is toegenomen tot bijna 6000,000. De Amerikaansche minister van arbeid Davis schatte kort geleden het aantal op ODder de 2,000,000, maar de Amerikaansche Federatie van den Arbeid komt tot een totaal van 7 200,000. In New York (stad) heeft de werkloosheid nit den aard der zaak ook geleid tot dakloosheid. Er zijn dnizenden straatzwervers die in bitteren nood verkeeren. Ontploffing. In een koolznurfabriek nabij Berlijn is een metalen znorstothonder ontploft, waardoor drie arbeiders op slag gedood en twee anderen vrij ernstig gesond werden en belangrijke materieele schade is aangericht. De oorzaak der ontploffing is nog niet met zekerheid vastgesteld; waarschijn lijk was de zuurstofhouder defect of is een der gedoode arbeiders te ouachtzaam met de behande ling geweest. Een moord. Vorige week maakten we melding van een moord gepleegd op een Gymnasiast te Gladbeck en tevens dat verdacht van deze moord een vriend in hechtenis was genomen wiens mes vermist was, waardoor vermoedens rezen. Wel is het mes later gevonden en had dit geen bloedsporen, doch de verdachte werd niettegenstaande in hechtenis gehouden. Thans zijn door een onderzoek bloed sporen gevonden op de schoenen van de verdachte Hussrnann, doch deze blijft ont kennen iets met dit geval te maken te hebben. Groot spoorwegongeluk. Vlak hij het Parijsche Noordslation heeft Woensdag een ernstigspoorongeluk plaats gehad, doordat vermoedelijk tengevolge van onoplettendheid van een der machinisten twee treinen op elkander zijn geloopen. De schok was ontzettend en tal van waggons werden totaal verbrijzeld, terwijl er een hartverscheurend gegil opging van de gewonden en velen van de ontzette reizigers geheel vanstreek luid schreeuwend den spoorweg opholden. Van alle kanten kwam hulp opdagen terwijl men met het reddingswerk een aanvang maakte. Er zijn 15 dooden en 34 gewonden waarvan nog 19 in ernstigen toestand naar een ziekenhuis werden vervoerd. De machinist van een der treinen is in hechtenis gesteld. Vertrokken. Donderdagmorgen is het Duitsche vlieg tuig dat 26 Maart uit Duitsehland is ver trokken om naar Amerika te vliegen en zoolang in Engeland gunstiger weer heeft afgewacht, vertrokken. Aan boord zijn Koehl eri baron von Hünefeldt in gezelschap van den Engelschman Fitzmaurice. Ze denken voor den tocht 36 uur noodig te hebben en dus Vrijdag in djn laten middag in Amerika te kunnen landen. Zullen ze gelukkiger zijn dan al hun voorgangers Vreeselijke dood. Engelsche bladen hebben een gruwelijk verhaal van een voorval, dal zich aan boord van het Japansche vrachtschip Jahiko Maroe heeft afgespeeld. Aan boord van het schip bevonden zich zes menschen, die te Seaille in de Ver. Stalen zouden worden binnen gesmokkeld. Alleen de hulpkok aan boord wist ervan en deze zou voor alles zorgen. Toen het schip, komende uit Japan. Seattle naderde, sloot de hulpkok de zes mannen op in een der onderste ruimen; hij zou hen op liet gescbikle oogenblik waarschu wen. Maar dal oogenblik kwam niet; de hulpkok wilde of kon zijn belofte niet ge stand doen. De Joliiko Maroe aanvaardde de terugreis naar Jokohama, aan boord met de zes would-he immigranten, nog opgesloten in het benedenruim. De kok was echter door het gebeurde zoo hang en zenuwachtig geworden, dat hij zich niet meer in de buurt van het bewuste ruim I durfde hegeven. De ongelukkige zes men-1 schen zijn daar van honger en dorst om gekomen. Zij hadden in hun gevangenis niet genoeg leven kunnen maken om door de schepelingen van de Jahiko Maroe te worden gehoord. De Japansche scheepvaart inspecteur te Jokohama vond de lijken. Die waren in een zoo vreeselijken toestand, dat de nationaliteit der dooden niet meer kon worden vastgesteld. Bij het onderzoek werd de hulpkok tot spreken gebracht; hij be kende de toedracht der zaak. BUITENLAND. Scheen het onlange dat het verschil van meening losechen Egypte en Engeland was opgelost, thans zijn er weer scherpe kantjes gekomen, die hoewel nu niet onmiddellijk tot een breuk zuilen leiden, dan toch oen toestand schept die Engolaod op zijn hoede zal doen blijven. Er heeft onlangs een wis seling van nota's plaats gehad omdat Egypte niet overtuigd is van de noodzakelijkheid dat Eogeland nog langer optreedt tot bevoiliging van do vreem delingen iu Egypte en daartoe een zekere macht heeft. De Egyptische regeering acht zich daartoe zelf best iu slaat en deeldo mode dal hun regeering de wetten die ze hiervoor noodig acht, zonder commentaar van Engeland zal aannemen. Voorloopig zijn nu de onderhandelingen gestaakt, doch ieder die de positie van Engeland op inter nationaal gebied kent, weet ook dat als de Egyp tische regeering haar standpunt handhaaft en hiertoe die wetten gaat uitvoeren, Engeland dat niet zal kunaon gedoogen en Engeland dan zijn macht wel zal doen gelden. De eenigszins gespannen toestand tusschen Mus- solini en den Paus, waarvan we onlangs melding maakten, is eenigszins verzacht. De Paus heeft aan den Kroonprins van Italië, die op Goeden Vrijdag te Jeruzalem deel heeft genomen aan een Kerkelijk ceremoniëel, een- hooge ridderorde verleend, waaruit zon blijken dat van deze zijde althans Diet op een confiiot wordt aangestuurd. Wat Musolini na zal doen? Of het nu komt dal or de laatste jaren zooveel regeerende vorsten zijn verdweoen, of hoe dao ook, vole jaren hoorde men niets meer van aanslagen gericht tegon hftl leven van een regeerende vorst. Thans is een bomaanslag gepleegd tegen den Italiaanschen kooing, die te Milaan de jsarbeurs zou openen. De stoet was juist hst jaarbeureterrein opgereden toen inoeDS het geluid van een ontplof fing weerklonk. Het bleek dat men een bom in een lantaarn had verborgen die door eeo uurwerk in beweging gebracht, sprong. Er ontstond onder de menigte een hevige paniek. Da dooden bestaan grootendeels uit vrouwen en kinderen en eenige soldaten. Er zijn verscheidene dooden en heel wat gewonden. Ook Mussolini is aan den dood ontkomen. Op de rails waarover hij ceel eeu trein moest passeereu, vonden spoorwegarbeiders een bom waaraan eon lont was bevestigd. Bij bet einde der lont werd een man aangetroffen die iu hechtoois is genomen. Op den Balkan schijnt men bezig te zijn met onderlinge samenkomsten die wellicht zullen moeten lelden tot een aaneensluiting tegenover de kleioo entente. De ministers van buiteulandsche zaken van Polen en Turkije zijn te Rome geweest en men voelt heel goed dat dit weer een zot van Italië is tegenover Joegoslavië dat nauw verbonden is met Frankrijk. Rusland dat vooral mol het oog op Polen, groot belang heeft om te welen wat de hoeren meenet) te moeten bestuiten, ziet aandachtig toe. Zou het werkelijk mogelijk blijken om in de toekomst oorlog onmogelijk te makeu Zooals de berichten luiden zal de Amerikaansche gezant te Berljju aan den Duitschen minister van buitenl. zaken alle stukkon overhandigen die roeds zijn ge wisseld over het anti-oorlogspaet tuischen Amerika en Frankrijk. Aan Doitschland zal verzocht worden om haar standpunt uiteen te zetten over een te sluiton overeenkomst tuischen Amorika, Duitsehland, Engeland, Frankrijk, Japan en Italië om eiken oorlog builen do wet te stollen. Ook zal een der gelijk verzoek door de Amerikaansche regeeriug gedaan worden aan die andere mogendheden. BINNENLAND. Huldeblijk aan de Koningin-Moeder van Nederlandsche vrouwen. Op de laatstelijk door het comité voor dit huldeblijk gebonden vergadering ia, rekening houdende niet den door de Koniugio-Moeder kenbaar gemaakten wenscb, dat het bedrag van ieders bijdrage voor het huldeblijk onbekend zal blijven, besloten, die bijdragen te zijner tijd zooveel mogelijk in gesloten bassen te verzamelen. Maar om aan de Koniogin-Moeder te kanoën toonen, hosvele vrouwen de behoefte hebbeu gevoeld, uilieg te geven aan haar grooten eerbied voor haar, werd tevens besloten, de namen te verzamelen van alle geefsters. Derhalve worden voor het geheele land eenvormige lijsten daarvoor vervaardigd. Minister van Waterstaat in Zeeland. De minister van Waterstaat, vergezeld van ir. P. H. A. Rosenwald, hoofd van de afdeeling technische dienst, hoofdingenieur ir. H. van Gordt te Middelburg en den commissaris der Koningin jhr. Quarles van van Ufford, mei de leden van Gedeputeerde Staten en den griffier dr. Teilegen, heeft sl?eds vrienden gebleven ik zal U noode vin Qed. Staten van Zeeland en die van Noord- Brabant, die de concessie weigerden, ia verworpen. Ook deze dienst moet worden gestaakt. Wanueer dit moet geschieden staat nog niet vast. Men vermoedt dat dit de volgende maand zal zijn, op een nog nader te bepalen tijdstip. De brugwerken. Er zit nog geen voortgang in de brngwerken. De geheele week liepen er geruchten dat men weldra weer aan bet werk zon gaan, daar het gerezeu geschil tusschen de directie en de Zuid- Ned. Betonmij. nit den weg was geroimd, doch bij informatie ter bevoegder plaatse verklaarde men ons van niets te weteo. Jammer is het dat dit zoo mooie werk zou'n tegenslag heelt. ST. ANNALAND. Op de hofstede van den heer Brooymans alhier, werd j.1. Zaterdag 7 dezer een kindje vao 20 maanden vermist. Bij het zoeken werd het kindje bewusteloos in een sloot gevonden, en mochten de pogingen, die aan gewend werden om de levensgeesten op te wekken, niet meer baten. POORTVLIET. Dinsdagmorgen overleed in den ouderdom van 66 jaar de heer M. A. Geuze, welke sedert een 15-tal jaren ontvanger der gemeente is geweest. Ook was hij kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, vanaf de oprichting bestuurslid van het Groene Kruis alhier, lid van den dijkraad van Schcrpenisse en oud-lid van den ge meenteraad, oud-gezworene en jarenlang regent van het Weezen-Armbestuur. De heer Geuze heeft zich altijd geken merkt als een accuraat ambtenaar, wiens streven het steeds is geweest, in zijn ver schillende functies, naast een accuraat beheer, niet roekeloos met de financiën om te springen en een tegenstander van alle overbodige luxe. - In hem verliest de gemeente Poortvliet iemand van de oude garde. Hij behoorde tot een der oudste en financieel krach tigste familiën dezer gemeente. Hedenmiddag om 12.30 werd het stof felijk overschot, onder de sombere tonen der doodsklok, die ons uit de verte be naderden en het ons zoo tredend verklank ten, het «Memento Mom grafwaarts ge bracht. Een groote schare van genoodigden volgde de lijkwagen, o. a. merkten wij op het dagelijksch bestuur der gemeente, de raadsleden Hage en Elenbaas en de oud burgemeester de heer J. van Gorsel. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, nam de waarn. burge meester, de heer E. v. d. Slikke het woord en sprak het volgende Thans aan de geopende groeve slaande, zij het mij vergund, eenige woorden le spreken. Namens het dagelijksch bestuur dezer gemeente, kom ik U dank zeggen voor de trouwe plichtsbetrachting die U getoond hebt in de 15 jaren dat U ontvanger dezer gemeente geweest zijt. Het is nu 102 jaren, dat door wijlen uw grootvader, uw vader en door U, dat ambt van ontvanger van Poortvliet is hekleed geweest en met eere. Ik denk thans terug aan de laatste 5 jaren dat ik Wethouder was en welke nu achter ons liggen, dat wij telkens met kasopname en andere werkzaamheden, met elkander in aanraking kwamen. Deze omgang was steeds van vriend- schappelijken aard en eindigde altoos met overeenstemming. Heb dank daarvoor. Ook van deze plaats moet ik U gedenken ook namens uw mede Kerkvoogden. U was een warm voorstander van de Ned. Herv. Kerk en U mocht deel uitmaken van het college van Kerkvoogden. In 1914 werd U in de plaats van wijlen uw vader benoemd lot Kerkvoogd en onaf- broken zijt gij in dat college werkzaam geweestook daar zal uw verscheiden zeer gevoelt en gemist worden, en al kwamen er wel eens moeilijkheden voor, U wist die met raad en daad te leiden in goede banen. En nu kom ik nog als familielid en vriend U een laatsten groet brengenonze jaren zijn de zelfde, slechts een maand verschil in leeftijd, en onze vriendschap dagteekent reeds van de schoolbanken waar wij te samen zatenin ons verder leven zijn wij beluisteren, dat zijn begeerte was: d< heid te zoeken en lief te hebben. Er zijn banden gelegd tusschen ons, vot den tijd en voor de eeuwigheid. Als ik ter» denkaan den ijveren de opgewektheid waal mede U altijd werkzaam was voor onze kei en denk aan wat wij in hem missen, konijj wij met de vraag: wie zal zijn plaats nemen, doch dan moeten wij het antwool aan God overlaten, en den Heere dankl voor wat Hij ons in hem heeft geschonke] Wij weten, dat het den wensch van overledene is geweest, niet hemteprijzej daar hij wist, dat hij een arme zondaJ voor God was, zoodat alle roem, buitj den Heere, is uitgesloten. Dat dan in de gestalte, waarin hij ha mogen verkeeren, ook voor hem het van Gods Geest mocht zijn opgegaan zijn harte. Uit de diepte heeft hij tot den Heel geroepen in zijn lijden, ook uit de diepf van zijn zonden en ellenden. Jezus kan alleen zondaren behouden! dit is een getrouw woord: dat Chrisll Jezus in de wereld is gekomen, om zof daren zalig te makenen dat wij mochll belijden, waarvan ik de voornaamste bel Dat die God dan maar door U, fat en vrienden, mocht worden gezocht; i was ook de wensch van den overledenl dat ik U hierbij zou bepalen. De Hel vertrooste U dan maar door zijn liefde hij geve U te smaken Zijne rijkdoma en Genade. De Heere geve, dat dit in den dag dagen niet tegen ons moge getuigen. Diep ontroerd, dankte de oudste zul van den overledene, voor de laatste aan zijn vader bewezen. Naar wij vernemen zal de hl E. G. W. A. Geuze benoemd worden tijdelijk ontvanger der gemeente, in plaj van wijlen zijn vader. ONDERWIJS. POORTVLIET. De heer J. J. de Maigd, bol der echool, ie benoemd tot hoofd der Protestant! bijzondere school te Roermond, Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactiq geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname vokj niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Recht boven Macht. Wanueer de brug aan 't Tbuulscbe veer Gereed sal tijn, toot dame of heer, Voor grijsaards, kinderen, knecht en meid, Dan wordt het Toor de Vroedschap tijd. J Dat zij de oude wetten schrapt En ons nu nieuwe wetten tapt. Dat enkelen, die nu 't veer passeereo, Niet op de kas Tan Tholen toeren. Dat oesterkweeker, mosselscbipper ens. Ook aan 't loket een kaartje halen, Eo ook hnn centen daar betalen. Want zooals nu, is het niet goed. De een betaalt niet, maar de ander moet Ten dienste roor den raad, of zal het sijn ft i.l Men gaat vrij op de brug tot aan den andl [k.DlJ Maar gaat men Daar een fee.t of reiet men ft g;j Wanneer men niat betaalt, dan was dat al Zoo uw beroep oesterkweeker of moaselrisschil Als U de brug passeert, dan centen bij de ir i latte loo lei :ers 'art BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN ran 6IS April,! QeboreD: Maria, dochter ran P. Jaosot ran H. P. Schot. Cornelis, soon ran A. J.| den Berge eD vaD G. J. Zachari&ase. Job, ran E. ran deD Qenrel en ran M. Bont. Gehand t B. ran OlfFen en M. Quaak, te Tholen. A. G. Engelvaart en J. J. Bal, te Tholeu. J. M. Aarnoudse te Oud-Vos.e| en W. C. Kot te TholeD. OverledenLucas Praat, 81 jaar. echtgJ ran G. ran der Sande. kgn risk: iska tdd liete Donderdag een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan deren gebracht. De reis ging van Vlissingen naar Breskens vanwaar per auto gereden werd naar Sas van Gent en vandaar naar Terneuzen, waar de minister audiëntie ver- leende aan het gemeentebestuur, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, het bestuur van het comité tot bevordering van den aanleg van een kanaal Axel-Hulst en een commissie uit ingezetenen van Hulst in zake postzaken. Per stoomschip Schouwen werd de reis voortgezet naar Walsoorden, waar het aanlegsteiger aan den Sehelde- oever werd besproken. Vandaar ging de reis naar Hansweert. De minister keerde via Vlake per spoor huiswaarts. THOLEN, 13 April 1928 Vergunning uitvoering autobusdienst Stavenisse—Tholen Bergen op Zoom van ondernemer M. J. Mallecoote, geweigerd. Deelden we d6 vorige «reek mede dat liet beroep ran den ondernemer Klippel vour uitvoering ran een autobasdienvt geweigerd was, thans is Ook bericht ingekomen dat tij Kon. besluit bet beroep ran den ondernemer Mallecoote tegeu de beslissing missen, maar gij zult in mij blijven voort leven als een trouw en oprecht vriend nu eindig ik, dat God mag geven dat U rusten moogt in vrede, dat zij zoo Daarna sprak ds. Verschoor als volgt Mijne vrienden, Het zij mij vergund aan deze geopende groeve tot U te mogen spreken. Waar het leven van hem die hierin is neergedaald is afgesneden, herinner ik mij zoo goed en komt mij STAVENISSE, 13 April 1928. Voorzitter en Secretaris de heer h\ Hanssens. Aanwezig alle leden De notulen der vorige vergadering wol voorgelezen en ongewijzigd vastgesteli De voorzitter deelt mede dat er hi n^orgen van Ged. Staten een schrijvei ingekomen betreffende het verzoek v gemeente Stavenisse inzake verbete) van den weg ScherpenisseSlavei Ged. Staten hebben aandacht aan het zoek geschonken en er zal Dinsdag! een bijeenkomst gehouden worden St. Maartensdijk met een commissie| Ged. Staten. Ingekomen stukken Een schrijven van de h.b. P. C. M voordengeesthetoogenblikdat wij elkander i'Oost, J. Oudesluijs en mej. K. SuurI log I voor het eerst in mijn vorige standplaats dat zij hun benoeming tot lid vaiilREN mochten ontmoeten, direct voelden wij ons 1 commirsie tot wering van schoolverl tot elkander aangetrokken en het was j aannemen. voornamelijk aan hem te danken, dat ik Een missive van den min. van Ar| tot deze gemeente overkwam. j Handel en Nijverheid in zake steuij In de jaren van mijn hierzijn, zijn de leening voor woningbouw, banden, welke bij onze eerste kennismaking zijn gelegd, steeds hechter geworden, en toonde U dat de de dingen der eeuwigheid en de dienst van God U zeer nauw op het hart waren gebonden en was het Uw be geerte, als een in zichzelf verloren zondaar, tot den Heere te komen. Wij bidden U allen dan, van Christus wege, laat U met God verzoenen. Steeds heb ik aan zijn ziekbed mogen Deze stukken worden voor kennisge aangenomen. Een schrijven van de P. Z. E. M| een gedaan verzoek van aansluiting. De P. Z. E. M. deelt mede dat er geen beslissing kan worden genomen, dat er zoo mogelijk zal getracht w> om gelijk met Schouwen aan te slt B. en W. stellen voor dit stuk kennisgeving aan te nemen, maar ;i8t SG

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 2