HET NIEUWE MODEBLAD! zaak, waaraan de beslechting bij bet op 23 Jan, 1925 te Washington geteekend compromis aan het Permanente Hof van Arbitrage was opge dragen. De scheidsrechter heeft beslist, dat bedoeld eiland in fijn geheel deel uitmaakt van het Nederlandsche grondgebied. De provinciale opcenten en de rijksinkomstenbelasting. De Rijksiokomslenbelastrng wordt met ingang san het nieuwe belastingjaar op de hoofdsom met een sierde verlaagd. Zullen de provinciale op centen nu ook verhoogd worden Voor de meeste provincies, althans voor het volgend belastingjsar, niet; men is in de eene provincie nog wel wat duurder nit dan in de andere. Zeeland slaat bovenaan, beft 20 opcenten; dan volgt Eriesland met 16, Limburg 13, Overijsel 12, Groningen 10, Noordbrabaot 6, Noord-Holland 5, en Utrecht 3. Of Drenthe, Gelderland en Zuid-Holland hnu opcenten ook ongewijzigd zullen laten, staat nog niet vast; over 1927/28 werden daar gevorderd reep. 20, 7 en 1 opcenten. Nationale Bankvereeniging. Aan het jaarverslag over 1927 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wij het navolgende Het is een gelnkkig verschijnsel, dat gelei delijk hel aantal onzer relatiëo zich blijft uit breiden dit komt tot uitdrukking zoowel in de toename der door ons uitgezette als der aan ons toevertrouwde gelden. Hoewel eenerzijds door de meerdere stabili satie van de Fransche en Belgische valuta de arbitrage-winst niet onbelangrijk terngliep, het geen zich in onze provisie weerspiegelt, lief anderzijde de hierboven genoemde mtbreiding onzer relatiën niet na onze rentewinst gunstig te beïnvloeden; ouk de hoogere rente-standaard in de laatste maanden van het boekjaar werkte voor een deel hiertoe mede. Evenmin als vorige jaren gaven wij credietpro- messeu in herdisconto, terwijl wij gednrende het ge- beele boekjaar een belangrijk tegoed onderhielden bij de Hotlerdamscbe Bankvereeniging. Ouze debiteuren achten wij, na uauwkenrige revisie, en in aanmerking nemende de onder crediteuren opgenomen speciale reserve, geheel volwaardig. Wij stellen U voor evenals verleden jaar oit de winst f 500.000.te bestemmen voor onze speciale re«erre tegen debiteuren, opgenomen onder crediteuren f 100.000.loe te voegen aaD de statnaire reserve en f 200.000.af Ir schrijven op gebouwen. Wij stellen U voor daarna het dividend te bepalen op 5 De verdeeling der nettowinst ad f 1.750.223.58, na aftrek van de uitkeering volgens art. 16 der statuten vau tantièmes aan plaatselijke debiteuren, bedragende 315.44.9 69 (v. j. f 308.100.11) laat toe een afschrijving op gebouwen van f 200.000. (onv.), een toevoeging aan het reservefonds van f 100.000.(onv.), eeu toevoeging aan de spe ciale [eserve tegen debiteuren, op te nemen onder crediteuren van f 500.000 (onv.), 5 0/o dividend f 500.000.— X'. j- ■t'/'j f 450 000.) en een reserveering voor belasting vau f45.250. j. f40.725.terwijl alsdan een overblij vend winstsaldo van f 89.523.89 (r. j. f 88.065,67) op nieuwe rekening is over te boeken. GEMENGD NIEUWS. Uit de gevangenis ontvlucht. Zaterdagavond hebben twee gedetineer den in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen kans gezien om teontsnappen. Hot zijn de 25-jarige Corn. Groeneveld en de -34-jarige J. H. Gerber, beide Amster- J dammers, die ter zake van diefstal, inbraak en heling tot ongeveer 3 jaar gevangenis- j straf waren veroordeeld. Groeneveld had een jaar uitgezeten en Gerber twee jaar en drie maanden. Om zich te bevrijden, hebben ze een zware gevangenisdeur geforceerd en moesten ze over een vier meter boogen muur. Totnogtoe is van de beide mannen geen spoor ontdekt. Het is zeer waarschijnlijk, dat de beide ontvluchten geholpen zijn door een der andere gevangenen. De steekbeitel, waar mee de deur is geforceerd, werd n.1. latei- weer bij het overige gereedschap terug gevonden. Er moet dus iemand geweest zijn, die het werktuig teruggebracht heeft. Maandag vervoegde zich bij de politie een vrouw, wonende aan de Mallemolen door Van Genden Loos een koffer afgegeven geadresseerd aan den directeur der bij zondere strafgevangenis. Toen deze den koffer openmaakte, zag bij, dat deze de gevangeniskleeren van de beide vluchte lingen bevatte. Een van ben had kans gezien, bij zijn ontvluchting nog een reservebroek mee te nemen. Zijn gevangenisbroek werd in de Boschjes teruggevonden. Thans werden alle kleeren netjes opgevouwen terugge zonden. De koffer is in Den Haag afgegeven. Het adres van den afzender bleek gefin geerd te zijn. Het weer in Maart. Het Kon. Ned. Meleor. Instituut in De Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het «eer in Maart. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 0.7 graad Celsius te laag. In de 3 dekaden waren de afwij kingen resp. 1 en 3 graden beneden en 2 graden boven normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 1 graad boven, de gemiddelde minimumtemperatuur '/j graad beneden normaal. In de droge eerste en tweede dekaden daalde in de meeste nachten de temperatuur beneden bet vries punt. De regenval was over het geheele land beneden het gemiddelde, in Zuid- Holland, Zeeland, en Zuid-Limburg 40 tot 50 percent. In bet overige deel 50 tot 70 percent. Te De Bilt werden 130 uren zon neschijn waargenomen tegen 108 normaal. Inbraak Dinsdagnacht is ingebroken in de boer derij van den heer Koster te Baarsdorper- meer, gemeente Berkhout. Vermoedelijk zijn er twee personen geweest, die met motorfiets of auto zijn gekomen. Zij hebben zich toegang verschaft door het insnijden van een ruit, waarna zij uit een aan de slaapkamer grenzende kamer verschillende gouden en zilveren voorwerpen en juweelen, o. a. drie colliers, hebben gestolen. De echtgenoote van den bewoner, mevr. KosterClay, is raadslid van Berkhout verschillende raadsstukken lagen den vol genden morgen over den boomgaard ver spreid. De politie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld met een politiehond, doch tot nu toe zonder resultaat. Vingerafdrukken waren er niet te vinden. De vertoornde vader. Bij de Haagsche politie beklaagde zich een woedende papa, omdat zijn beide doch ters van 20 en 19 jaar, ondanks zijn uit drukkelijk verbod, zich page hadden laten knippen. De man wilde een strafvervolging tegen den kapper en begreep maar niet, dat de politie zich met zulk een ernstige zaak niet wilde inlaten. 300 nieuwe millionairs. Te New-York wordt de laatste weken hevig gespeculeerd. Fortuinen worden ge wonnen, en dus door anderen verloren. Men spreekt van 300 nieuwe millionairs. Hoeveel anderen daarvoor geruïneerd zijn, daarvan spreekt men liever niet. De beurs- menschen gunnen in hun opwinding zich zelfs geen tijd voor eten of drinken. Aardbeving in de buurt van Smyrna. In West-Anatolië zijn Zaterdagochtend sterke aardschokken gevoeld. Het centrum van de aardbeving bevond zich in de buurt van Smyrna, waar tal van gehouwen in stortten en vele huizen werden beschadigd. Een later belicht meldt, dat wel een vierde gedeelte van de stad Smyrna is ver woest. Men spreekt van 200 huizen, G mos keeën, 4 scholen en 2 banken. Geheele wijken van de stad staan op het punt van instorten. In vijf uur lijfis werden niet minder dan 21 aardschokken gevoeld. Er kwamen 55 personen om het leven, terwijl een paar honderd ernstig werden gewond. Alle ziekenhuizen liggen vol gewonden. In de omstreken der stad is het aantal slachtoffers nog veel grooter, in alle fa brieken moest de arbeid worden neergelegd, daar de inrichtingen zwaar werden bescha digd, vele schoorsteenen der fabrieken zijn omgevallen. Het ergste heeft het dorp Torbali, op ongeveer 50*K.M afstand van Smyrna, te lijden gehad; daar zijn bijna 20U huizen ingestort. In een ander dorp nabij Smyrna ..uiiou.ic uau uc lucuiemuieu, myeoiuii. ju een anuei uorp namj amyrna die verleide, dat zij Zaterdagavond omstreeks zijn 50 dooden te betreuren. De heele streek, O lilt»* ltnrf jvnlr L 3 I..1 1 1 9 uur bezoek had gekregen van twee mannen, die beide zeer zonderling gekleed waren. Zij vroegen naar een oude vrouw, die vroeger in het huis had gewoond, maar verhuisd was naar het Bezuidenhoutkwartier De oude vrouw heef' een zoon, die ge vangenisstraf ondergaat, en het vermoeden ligt voor de hand, dat de beide vluchtelingen bij de moeder van hun kameraad hulp I hoopten te vinden. De vrouw, die hun te woord stond, ver- wees hen naar het nieuwe adres in het Bezuidenhout. De politie heeft dit laatstbedoelde perceel nauwkeurig geobserveerd, doch bet is haar nog niet mogen gelukken, eenig spoor te vinden. Maandagavond werd er aan de gevangenis waardoor de spoorweg ligt, is ernstig ge troffen. Groote snelheid. De Italiaansche vliegermajoor de Ber- nardi heeft Vrijdag boven de Lido, het strand van de bekende badplaats bij Ve netië, met zijn vliegtuig een gemiddelde uursnelheid bereikt van 513 K.M. en op een gedeelte van de baan zelfs de 561 K M. gehaald. Dat is de grootste snelheid, waar mee tot nog toe een mensch zich heeft voortbewogen. Een wreedaard. In 's lands gevangenis te Soerabaja is, naar het Soer. Hhl. meedeelt thans ge detineerd een 23-jarig gewezen tuin-employe op de onderneming Soembergesing in het Malangsche, R. A.P., die van zeer ernstige feiten beschuldigd wordt: Hij hield n.1. honden van een gevaarlijk soort, echte menschenjagers, kruisingen vaneen herders hond met een Airedaleterrier, welke dieren hij op menschen heeft losgelaten. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij den 6den September 1927, tegen vier uur in den middag, in een rubbertuin te Soekorame, in de afdeeiing Malang, een Inlandschen jongen, Sono genaamd, die gras sneed, mishandeld heeft, door opzettelijk zijn beide honden, van wier gevaarlijkheid hij zich bewust was, tegen hem op te hitsen, met het door hem beoogde gevolg, dat die honden Sono aanvielen en beten in zijn armen en beenen, zijnde die Inlander ten gevolge van de hem aldus toegebrachte verwondingen ongeveer 1 maand ziek ge weest en verhinderd in de uitoefening van zijn beroepsbezigheden. De tweede tenlastlegging dat hij den 3de Januari 1928 den Inlander Sapri, die gras sneed, heeft mishandeld door opzettelijk z\jn beide honden, van wier gevaarlijkheid hij zich bewust was, tegen hem op te hitsen, met het door hem beoogde gevolg, dat de honden Sapri aanvielen en op vreese- lijke wijze verminkten, tengevolge waarvan die Inlander is overleden. Binnenkort zal de zaak worden behandeld. Een opstand van scholieren. Een ernstig schooloproer wordt gemeld uit Prrroysl in Qalicië. Een 15-jarige gymnasiast had zijn leeraar, wegens op hem toegepaste straf, twee oorvijgen gegeven. Thnis had de knaap het gebeurde aan ziju vader verteld. Deze ontzegde den köaap daarop zijn huis. Wanhopig liep de jongen weg en pleegde zelfmoord. Zijn begrafenis werd aanleiding tot een oplucht van vierduizend scholieren naar het kerkhof. Nadat ophitsende redevoeringen waren gehouden, begaf de stoet zich naar het hnis van den vader. Hier werden alle reiten ingegooid. Daarna trokken de scholiereD naar het gymnasium, waar eveneens de rniteu werden ingeworpen. Opgeschoten jon gens drongen het schoolgebouw binnen en ver nielden alles. Ook in de woniDg van den be trokken leeraar werden de roiten en deuren vernield, ec verder groote verwoestingen aange richt. Ouder bescherming van de politie kon de leeraar met zijn gezin met moeite de stad ver laten. Tal van scholieren, waarbij kinderen uit de meest geziene families der stad, zijn gear resteerd. Opnieuw een radio-praatje met onze Oost. Hoever Den Haag vau Weltevreden afligt, weten we niet precies, maar als het ic Den Haag 2 uur in den middag is, wijst de klok te Wel tevreden reeds 9 uur iu den avond aan. Dus in elk geval eeo afstand vaD beteekeois. Weina, persmannen over eu weer hebben weer eens een praatje gehouden, lodië zei heel goed alles te verstaao, in Den Haag verstond men in den beginne zoowat niets; later werd het beter, 't Is ook niet ieders werk per radio zoover te spreken. Er werd menigmaal of te onduidelijk, of te luid gesproken. Met hard schreeuwen be reikt men niets; men kan zijn stem geeu /ydaw* meegeven. Een kalm, duidelijk stemgeluid, nog iets zachter dan in bet gewone het beste over. BURGERLIJKE STAN Gemeente ST. ANNALAND over Gehuwd: D. A. Feijtel 22 j. j der Jagt 20 j. jd. H. Duijzer H. A. van Beveren 31 j. jd. D. d jm. en W. E. Dane 21 j jd. P. v 3S j. jm. en A. van Oost 35 j. jd_ 23 j. jm. en J. L. Burgers 23 j. 22 j. jm. en K. van der Goawe 20 j. 28 j. jm. en J. S. Theanisse 24 Geboren: Pieternella Willemina van der WTerff en van N. D. We Pieternella, d. v. A. P. Heijboer der Klooster. Machelina, d. v. P. H. en van M. S. Moerland. Johannis I C. J. Scheermeijer en van E. Heijb Adriaao, z. v. A. van Ast en van A Maria Anoa flelena Gabriëlla, d. i mans en van W. A. J. van de M Overleden: Adriaan Rijnberg 72 A. Fase. Lijntje van der Male, 56 A. Gunst. Wilhelmina Anthonia J. H. Theunisse en van A. W. K Gemeente POORTVLIET over GeborenMachiel Marinas, z. Hendrik Mol en van Jacomina Bol d. v. Dingenns van 't Hof en van nellade Viet. Huberdina Johanna, d Coroelis de Vos en van Maatje D< Overleden: Johannes Dekker 68 van Elisabeth Cornelia Bijoagte, eerd Jacoba vau Oost. Corneüa Adriana E d. v. Jan Eleobaas en van Adriani Gem. OUD-VOSSEMEER over Geboren Marinns Johannes, z. der Zande en C. G. Schoep. Ao A. C. Jeroense en C. J. Geuze. Abr z. v. W. J. L Doqw en M. Rogge Dora, d. v, J. D. Droogers en Jacoba Elisabeth, d. v. J. van deu J. Rijnberg. Adriaau Pieter, z. lander eu H, Markensteiju. Elisabe Wilhelmina, d. v. A. P. van Trijen Treijen. Overleden Anthooie Coruelis va 60 j., echtgen. v. M. J. Buijs, voord v. G. van Vugt. Anna Catharina wed. Johannis Pollie. GehuwdIzaak Praat 23 jr. t Pieternella Adriana van den Boogaa Oud-Vossemeer. Gemeente STAVENISSE over Mt Geboren: Filippica, d. v. Leende) en vaD Maria de Graaf. Willemina, Brouw en vau Maria D. v. Dommelen, d. v. Jm Geluk en Pieteruella Sm: Gehuwd: Jacobus Martinus MoerL en Maria Fierens 24 j. jd. Cornelis jm. en Pieteruella Klaasse 22 j. jd. slnijs (van St. Maartensdijk) 25 j. ji Adriana Dorst 21 j. jd. Izaak Hag en Cornelia Anna Hout 20 j. jd. Willem Braod (vau Scherpenirse) 2 eu Johanna J. v. d. Berg 27 j. jc Leeodert Potappel 26 j. jm. en Jannetj 24 j. jd. Nehemia Smits 27 j. jm. e Huberdioa Goedegeboure 25 j. jd. COLOöNt l20Chf1PJ PARFUM FöRV HoSff5 W0RDEN VERKOCHT IN ALLE GOEDE WINKELS AjWAARMENNAAR DE WAARDE VAN ONS GESCHENK KAN INFORMEEREN De eerste 3000 nieuwe abonné's, die zich vanaf 1 April 1928 VOOR MINSTENS 2 KWARTALEN abonnceren op Het Nieuwe Modeblad, krijgen gratis toegezonden een doos, inhoudende EEN FLACON EAU DE COLOGNE, EEN FLA- CON PARFUM en EEN STUK TOILETZEEP prima fabrikaat der welbekende fabrieken FORVIL - PARIS. Déposllalre: F. O. KROON, Hoofdweg 64. Tel. 31079, A'dam. Men ontvangt de doos eau de cologne enz. zoo spoedig mogelijk, nadat men een postwissel van I 1.90 (voor abonné's, die onze courant slechts per post kunnen ontvangen: f 2.50), waarop vermeld: „voor 2 kwartalen Modeblad met gratis premie", heeft gezonden aan de Uitgevers dezer Courant. IEDERE NIEUWE KWARTAAL-ABONNE ONTVANGT DAAR ENBOVEN HET NUMMER VAN 15 MAART (No. 6) GRATIS. verschijnt 2 X per maand. Prijs 95 cents per kwartaal f 1.25 per post. Laatste modellen, kinderkleeding, ondergoed, hand werken, 2 gratis knippatronenbtaden. Abonneert U omgaand om mede één der eerste 3000 nieuwe abonné's te zijn. Degenen, die niet tot de eerste 3000 heliooren ontvangen als premie een fraai verhaal In boekvorm

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4