De heer Wilde zegt op den heer Snijder kannen wij niet aan. De voorzitter zegt dat het aan de zijde van Quiat beat is te maken, b.v. een deor te maken en een kraan van de waterleiding. De heer De Rijke vraagt of B. en W. het huis niet beter van de hand kunnen doen, want spr. gelooft dat er toch nimmer een hoofd van de school in zal gaan woDen. Do heer Daane merkt op, dat hij dit reeds in 1926 heeft gevraagd. De voorzitter acht het goed dat de gemeente een woning heeft, dan kannen wij altijd zeggen indien dat noodig is, hier staat een woniBg. De heer Den Rngelemau zegt: er zijn das 2 aanvragen voor dezelfde zijde. De heer Heijboer zegt er met den heer Den Engelsman geweest te zijn en gelooft dat het met weinig kosten voor de gemeente kan in gericht worden voor personen, b.v. als men aan de zijde van Qaist een deur maakt, plus daar achter een keukentje en dan aan die zijde de twee bo»eD9te slaapkamers er bij te geveD. De Voorzitter zegt dat mej. Hofmaon dat niet vraagt. De heer Heijboer begrijpt niet hoe mej. Hoffuian dat moet maken zonder keakeo. Wethouder Daane zegt dat B. en W. van het standpunt zijn uitgegaan zonder onderscheid te werk te gaan. Maar nu is spr. het volkomen eens met dea heer De Wilde dat het voor den heer Snijder maar tijdelijk is «n voor mej. Hoffmann blijvend, wij staan dus voor een moeilijk probleem, maar spr. is er voor aan mej. Huffinann het gevrasgde te geven. Spr. beschouwt dit ook iu het belang van de gemeentekas. De voorzitter merkt op, dat de heer Snijder toch f170 per jaar biedt. De heer Daane zegt, dat de heer Suijder tegen hem persoonlijk gezegd heeft, het maar tijdelijk te willen huren. De voorzitter meent, wanneer het veranderd zou worden, de heer Suijder het verder zou nemen. De heer Daane vraagt of de kosten niet te hoog worden, want dat er 2 gezinnen in gaau wonen dat vindt men misschien in geen 20 jaar meer en dan is het overbodig om er nu f 150 of f 160 onkosten aau te maken. Want de algemeene drang is alleen een gang en niet met beide een. De heer Vermet vraagt of het wel mogelijk is dat er 2 gezinnen iu wonen. Spr. gelooft dat er dan wel een groote harmonie mag bestaaD, om alles langs een eo hetzelfde te moeten gaan geregeld door den gang, een en dezelfde trap op, euz. De heer Heijboer zegt: de heer Snijder is het eerst geweest, nu is spr. beiden sympathiek. Spr. ziet er echter geen schade voor do gemeente in, indien ze beiden voor een jaar vastgelegd worden. De voorzitter zegt: dan is dan. De heer Daane merkt op: maar als de heer Snijder na 2 of 3 maanden vertrekt. De heer Heijboer gelooft niet dat de heer Snijder uit de gemeeute ^aat vertrekken, en daar de heer Snijder de eerste is, deze ter wille te zijn. Over dit onderwerp wordt oog door eenige heeren gediscusseerd, waarna de voorzitter voor stelt om het voorstel van B. eo W. in stemming te geveD, n.1.om mejuffrouw Hoffmann het gedeelte te geveu naast den heer De Rijke eo den beer Snijder het andere gedeelte. De heer Heijboer zag liever dat B. en WT. dit maar in orde maakteu tusschen beide per sonen. De voorzitter zag dit liever door den raad uitgemaakt. De heer Vermet zegt niet te weten waarvoor hij moet stemmen eo zal blanco stemmen. Voordat echter tot stemming wordt overgegaan levert de heer Snijder, die in de zaal aan wezig was, eeu brieije iu, waarin bij mededeelt genoegen te nemen met den geheelen kant van Quist. De voorzitter zegt: nu de zaak zoo loopt, stelt bij voor dat de raad B. en W. machtiging ver leent om het met de huurders onderling in orde te brengen. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Aan de orde komt eeu voorstel berbestratiug Kalisbaurt en de Veerstraat. De voorzitter zegt dat volgeus B. en W. deze herbestratiDg noodig is en zouden dan in de Veerstraat nieuwe keien willen gebrmken en dan dat materiaal van de Veerstraat gebruiken in de Kalisbuuri, Spr. zegt er is de vorige maal slecht materiaal gebruikt en nu is door de te vroege opheffing de straat geheel kapot gereden. Nu zou het voorste gedeelte uitgetrokkeD worden en dit materiaal dau te gebruiken in de Kalisbuurt, omdat het daar niet zoo druk is. De heer Den Eugelsman gelooft niet dat de Kalisbuurt zoo stil i?, waut men moet maar eens zien hoeveel zware vrachtwagens of daar niet door komen, en spr is er dan ook tegen, daar slecht materiaal te gebruiken. De Voorzitter zegt dat hetgeen uit de Veerstraat komt dienen moet om de Kalisbuurt aan te vullen. De heer Daane zegt bet komt dat dit moet gebeuren omdat de Waterleiding dat slecht in orde heeft gemaakt, indien het goed was ge beurd had dit nog uiet behoeven te geschieden. De heer den Eugelsman stemt dit toe er had beter de hand aan gehouden moet worden. De Voorzitter deelt uu mede dat de raming voor de Kalisbuurt is f 725 en voor het gedeelte van de Veerstraat waarvoor dau zouden gebruikt worden geheele nieuwe ateenen f 1877.50, zoodat het in totaal is f2602.50. Nu staat er op de begrootiog een post van f 500 uitgetrokken voor onderhoud van straten en f 3000 voor de haveu als ontvangs er. Na is ?ao de haven daarvan uoodig in totaal voor onderhoud en havenmeester f 500, zoodat er dan overblijft een poat van f 2500. Nu stelt spreker voor daar hij er oiet voor is het gebeele bedrag te gebruiken de Kalisbuort te herbe- strating uit de gewone middelen, beter zou het echter zijn om het ineens te makeo. De heer dec Engelsman merkt op wanneer er zware keien iü moeten er wel een flinke laag zand in moet en dat er dan in de Veerstraat wel een stuk grond nit zal moeten daar die veel te vast is. De Voorzitter zegt dat een harde grond juist goed is. De heer den Engelsman bestrijdt dit. De heer Heijboer vraagt waar de keien voor de Veerstraat worden aangekocht. De Voorzitter antwoordt bij Aog. van Dijck Petit te Bergeu op Zoom. De heer de Rijke vraagt of er op meer plaatsen prijs is gevraagd. De heer Vermet vindt de uitgave van f3000 wel wat groot in eens, het is geheel debegrooting. Met alg. stemmen wordt besloten om over te gaan tot het herbestraten van de Kalisbunrt en de Veerstraat. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeling omtrent de Electrificatie. Indertijd heeft de Voorzitter een uitnoodigiog gehad van Stavenisse tot het bijwonen van een conferentie. Maar daar is niets van gekomen en toen heeft men zich maar rechtstreeks naar Middelburg gewend, eu daar is antwoord op gckomeD, dat indien er samen met Stavenisse en St. Annalaud besloten wordt om een aantal perceelen aan te sluiten zoo dat het voor de Mij. reudabei is zij geneigd zijn hen aan het Det aan te sluiten. De Voorzitter zegt dat het loopt in het schrijven van de P. Z. E. M. over de gemeenten in Schouwen maar nu wil de P. Z. E. M. Tholen ook dadelijk helpen als de3gemeenten Stavenisse, St. Acualand eo Oud-Vossemeer zich bereid verklaren aan te sluiten zoodat het rendabel is, maar wanneer er aangesloten wordt gelooft spreker niet dat wij vrij zullen zijn van straatverlichting. Nu willen B. en W. voorstellen de -burgerij de gelegenheid te geven om zich op te geven wie zich aan wil sluiten als er electriciteit komt, want bet moot toch van de burgers uitgaan. Wethouder de Wilde meeot gehoord te hebben dat de voorzitter zeide dat wij er niet van buiteD kunnen voor straatverlichting. In de wethouder- vergaderiDg is er gesproken de burgers in de gelegenheid te stellen en de straatverlichting vrij le krijgen. De Voorzitter is van meem'g dat de straat verlichting er door de P. Z. E. M. bij geeischl zal worden. De heer de Wilde vraagt of de aanleg hierbij is begrepen bij die 45 cent per K. W. U. De Voorzitter antwoordt dat is volgens het eerste schrijven niet, wel tot in huis, maar de verdere leiding is dan voor eigeu rekening Maar zeide spreker dit kau nog gevraagd worden bij de P. Z. E. M. daar spr. het zelf niet zeker weet. De heer de Wilde vraagt hoeveel dat voor de gemeente kost. De Voorzitter autwoordt in de gemeente Stavenisse heeft men 40 lichtpunten en dat zou kosten f800. Wethouder Daane gelooft dat op de zaak te ver vooruit geloopen wordt. Spr. neemt eerst in aanmerking hoe de P. Z. E. M. eerst is gekomen met kapitaal-, garantie, toen sloot er geen gemeente aaö, men is later gekomeD met rentegarantie en toen sloteu zij nog miuder aan. Als spr. de zaak nu goed beziet is men door niet aansluiten aau de P. Z. E. M. veel vooruit gegaan, spr. meent dat het woord niet meer aan hen is maar aan de burgerij. Zij kuuuen precies weten hoe het slaat daar allles in het openbaar behandeld is. De burgers van Oud-Vossemeer weten dat meu volgens de verklaring van den heer van Lijuden met een lamp van 50 kaarsen voldoende licht heeft en dan kost het 2 ce' t per uur. Volgens spr. ligt bet niet op het terrein van den raad, maar op dat van de burgerij om niet. of wel aan te sluiten, door uit te sprekeu wie wel aau wil slniten en naar wat ingekomen is handeleu en de besprekingen voortzetten. De heer Heijboer stelt voor de mededeeling voor kennisgeving aan te nemeD. De heer Daane zegt: in de. vergadering van 31 October jl. hebben wij ons zoo uitgesproken dat wij wel voor electriciteit wareu mits de garantie weg was, die is nu weg dos laten wij de meuscheü die willen, er van iu het genot stellen. De voorzitter deelt nog mee dat niemand verplicht wordt. De heer Heijboer meent dat daar wij door nog oiet toe te stemmen al reeds zooveel ge wonnen hebben, er nog wel wat kan gewacht worden, misschien dat wij dan nog meer vooruit gaan. De voorzitter autwoordtde P. Z. E. M. komt ods niet opzoeken. De heer Daaue zegt dit is nu waar wij naar verlangd hebben dat de garantie zoo vervallen, als er uu maar voldoende zijn die aan willeD sluiten en de Mij. oordeelt dat het rendabel is, hebben wij er ons niet mee te bemoeien. De heer Vermet is ook voor straatverlichting eu kau meegaan met het voorstel van B. eu W. De voorzitter gelooft dat de P. Z. E. M. de straatverlichting zal eischen. De heer Vermet informeert naar 8t. Anualand eu Stavenisse. De vojizitter zegt te weten dat St. Annaland ook zal aansluiten. Met alg. st. wordt het voorstel van B. en W. om de burgerij zich te laten uitspreken aange nomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Heijboer hoe of het staat met zijn voorstel dat hij ingediend beeft in de vorige vergadering omtrent het afschaffen van het klokluiden op Zondag. Er is de vorige vergadering al over gesproken en hij wordt steeds met zijn voorstel van het kastje naar de muor gestuurd. De voorzitter aotwoordt dat het ter hand zal genomen worden. De heer Heijboer zegt dat hij anders nu maar een voorstel zal indienen. De voorzitter zegt dat er zoo spoedig mogelijk voor gezorgd zal wordeD. De heer Heijboer vraagt of de voorzitter dat vast beloofd, want hij wil niet langer voor den gek gehouden worden. De voorzitter zegt dat er van geen voor den gek houden sprake is, maar morgen is het WethoudersvergaderiDg en hij zal er dadelijk over spreken. De heer Heijboer vraagt hoe of het slaat met de formulieren voor ontheffing van de water leiding indien men goed water heeft. De voorzitter antwoordt dat die zaak han- De heer Heijboer zegt er is das geen besluit gekomen, maar volgens art. 179 van de Ge meentewet zou dit na 30 dagen toch moeten zijn geschied. En dan ook nog, dan staan wij weer op bet pont vervolgd te worden. De voorzitter zegt niets te kunnen doen daar de zaak hangende is. De heer Heijboer zegt straks worden wij weer voor de Rechtbank gebracht. Spr. zou dan ook gaarne binnen eenige dagen bericht hebben hoe of het staat om van verdere vervolging ontheven te worden. Er zijn misschien al enkele personen die met dit droge seizoen nog aan willen slaiteo. De voorzitter antwoordt dat die formulieren op het oogenblik in handen van den gem.- opzichter zijn voor nader onderzoek. De heer Heijboer vindt dat er met een slakken gangetje gewerkt wordt en spreker gelooft dat het er om gaat om ze er in te laten loopeo. De Voorzitter zegt dal de heer Vriens het op het oogenblik razend drnk heeft. De heer Heijboer zegt de heer Vrieni is toch onze knecht. De Voorzitter zegt B. en W. moeten de zaak aangaande die meuschen onderzoeken. De heer Heijboer zegt wij hebben toch hier een rapport ingeleverd dat wij goed water hebben. De voorzitter zegt dat de heer Heijboer binnen eokele dageu bericht zal hebben. Wethouder de Wilde zegt het eens te zijn met deu heer Heijboer wat betreft de gemeente- opzichter. Tijdeus de ziekte vaD den burgemeester hebben wij hier twee uren met hem vergaderd. Het is ten slotte een werk van 1 uur, maar daar is geeo werk uit zijn handen te krijgen. De heer Heijboer zegt dan zouden maar moeten zieu eeo andere opzichter te krijgen. Hierna sluiting. GEMENGD NIEUWS. Felle brand. Dinsdagavond heeft op het Rapenburg te Amsterdam een felle brand gewoed in het magazijn van rietwerkartikelen van de firma Van Dillen. De brand brak uit nadat het personeel omstreeks half zes de zaak had verlaten en kort daarna ook de patroon, die in Bussum woont, was weggegaan. Buren aan den overkant namen het eerst het vuur waar, toen de ramen sprongen en de vlam men fel uitsloegen. Een en ander ging ge paard met zware rookontwikkeling, die het den bewoners der bovenverdiepingen zeer moeilijk maakte, zich langs de trappen in veiligheid te brengen. Op de bovenste ver dieping bevond zich, toen de brandweer ter plaatse was gekomen, nog een vrouw, die eenige dagen geleden een baby heeft gekregen. Het was niet meer mogelijk, met haar langs den normalen weg de straat te bereiken. Brandweerlieden droegen haar daarom naar den zolder en over de daken naar het naastgelegen perceel. Daarna wer den moeder en kind door den geneeskun digen dienst weggevoerd. De brandweer had het vuur inmiddels met zes stralen aangetast. Zij ondervond hij het blusschen groote moeilijkheden, doordat de verstikkende rook het haar onmogelijk maakte het ongeveer 15 meter diepe magazijn binnen te dringen. Zoowel aan den voor- als aan den achterkant van het pand moesten de brandwachtsgeruimen tijd aan den ingang van het magazijn-blij ven staan, waardoor het aanvankelijk zeer moei lijk was, den vuurhaard met het bluschwater te naderen. Na ruim V/2 uur werken was gevaar voor uitbreiding geweken. De brandweer begon toen mei het uitruimen van de smeulende artikelen, bestaande uit matten, manden, rieten reismanden en andere rietwerk artikelen. Nu en dan laaide het vuur weer op, zoodat waakzaamheid geboden bleef. Tegen 9 uur kon het grootste deel van het uitgerukte brandweermateriaal inrukken. De oorzaak van den brand is onbekend. De firma is verzekerd. Brand in Den Haag In perceel Hoefkade H 2 in Den Haag waarin een hotelletje gedreven wordt, is Woensdagavond tusschen 9 en 10 uur brand ontstaan. Op de eerste etage bevond zich de be woner van het perceel, de heer Koster. Deze was in brand geraakt stuur de trap af naar buite schoten onmiddellijk voor] buren toe, die trachten ir. met een deken de vlamme Toen de brandweer kwam nog op het trottoir. Uit het publiek werd ges< er nog kinderen boven warei was niet thuis en dadel ladders uitgeschoven en teg plaats. De kinderen liepen etage in nachtgewaad rond. van de ruiten bezeerde ee weermannen zich de hand, het reddingswerk voort. Mt wist de brandweer vier van van wie de jongste 6 jaar is, la naar beneden te brengen, het publiek werden aangepa bij de buren werden onde beide andere kinderen wis' trappen de straat te bereike: der kinderen heeft enkele gekregen. Na de redding van de kind- brandweer den brand te bluss vrij spoedig gelukte. Door langs de trap werden smeult naar builen geworpen. Op d< heeft de brand echter groote gericht; deze etage is nagt uitgebrand. Ook op de tweede de vlammen niet veel overge Omtrent de oorzaak van d nog niets met zekerheid te moed wordt dat de brand e van een gasontploffingde eenige buren hebben althans knal gehoord-. Tijdens* het blusschingswer de geneeskundige dienst, die verwonden Koster naar het zi- den Zuidwal vervoerde. De 1 den heer Koster is zeer ernst De „berooving" te Rotte De politie heeft nu precies i hoe het geval van de gefingeen van den kantoorbediende W heeft voorgedaan. Alleen het betreft ongeveer f 13.000 teruggevonden. De kantoorbediende W. de ruimen tijd omgang gehad me band met deze zaak ook al ges J. K., die bij de politie ongun staat. Deze K. had er bij de J. h op aangedrongen, een dergelijk op touw te zetten. Op den be hebben zij samen het geld ge derde man heeft zich bij hen een urinoir heeft de J. toen de met het geld aan J. K. gegeve: is dadelijk daarna weggegaan hem eerst nog een ledige zw feuille had ter hand gesteld. W. de J. en de derde man zijn naar de Schrijnwerkerssteeg ge de derde man de J. een klap he en hem daarna de zwarte portel afgenomen. Deze derde man is weggeloopen en gevlucht naar van de zuster van J. K. W. de J. is, toen hij aangifte 1 van de „berooving", al dadelijk aa en opgesloten. Eerst heeft hij maar eindelijk legde hij een bijn bekentenis af. Kort daarna we en diens zuster aangehouden. D is later weer op vrije voeten ge ontkent ten stelligste iets met d staande te hebben. Hij heeft ee gegeven, maar de politie kon dat dit alibi niet steekhoudend hij is nu in hel huis van bev gesloten. Het onderzoek naar den derden voortgezet en nadat vele getuig geboord-, heeft men aangehoud een broer van J. K. Bij een hi in zijn woning is een compleet st gevonden, dat er precies zoo uitz wat de derde man tijdens de „b heeft gedragen. Men heeft A. K. dei doen aantrekken en hem daarn getuigen geconfronteerd. Allen hel met groote stelligheid herkend, ook opgesloten. Zakkenrollers. Een Duitsche matroos werd te B aangesproken door een Duitsch sp man, met wien hij een glas bier drinken. Even later kwam een d< bij hen voegen. Op zeker oogen deze man, dat hij zijn beurs had vei dat de beide achter hem loopende deze beurs hadden opgeraapt. De sprekende onbekende liet zich daai leeren. De beurs werd niet op vonden. Daarna hebben de derde de Duitsch sprekende samen den gefouilleerd. Ook bij bem werd d niet gevonden. Dadelijk na het oi zijn de twee mannen weggegaan. De merkte even later dat uit zijn be bedrag van 130 mark was geste politie vermoedt, dat het dezelfde zijn die al meermalen op gelijl menschen op straat hebben bewo het zich door hen laten fouilleeren dan steeds geld werd gestolen. Deze spreken nu eens Engelsch en da Duitsch. Vermoedelijk zijn het Pol

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4