ité Tweede Blad. VRIJDAG 30 MAART 1928. el: I !'<1) GEMEENTERAAD. Se AARTENSDIJK 23 Maart. -Kf (Slot.) benige arbeiders, die als lossers aan S n werken, is verzoek ingekomen om perk te stellen aan het mechanisch alian grint en zand door den polder, m het oog op de meerdere werkloos- 'tea er door ontstaat, lioorzitter zegt dat hierover met het ie:estuur is gesproken, doch dit wenscht loten niet op andere wijze te doen ■lebben, zoodat de raad hieraan niets ^ier Vroegop meent dat de raad hier s aan kan doen, door het lossen op 1 ke wijze te verbieden, want er ont- 1 aémmering door in de haven. Voorzitter zegt dat op het oogenblik ni er niets in te vertellen heeft. Gfcer Vroegop meent van wel, als de 'V-n verordening maakt, dan gaat dit gevaar tegen dat bij een dergelijke _van lossen bestaat, terwijl wij dan de werkloosheid tegengaan, voorzitter merkt nogmaals op, dat de r niets aan kan doen; er is geen „aning die dit verbiedt. „heer Vroegop is het hier niet mee n e raad kan een verordening maken r lossen op die wijze verbiedt, .voorzitter wijst er nog op, hoe de f er toe is gekomen om op die wijze ijl Jossen. pieer Quakkelaar spreekt ook in dezen aj zouden hier iets moeten veranderen n]or het optreden van adressanten zelf leTeven is geroepen, iieer Koopman zegt het eensdeels met |,er Vroegop eens te zijn, andersdeels iiaan we dit lossen verbieden, dan is ter mogelijk, dat de lossers er weer I lik van maken, zooals dit reeds |.r heeft plaats gehad. ,heer Vroegop meent dat men zal ;t| toestemmen dat er groote werkloos- jjjperscht en er wordt werkelijk niet li voor het lossen betaald, de arbeiders etreeren onderling scherp, leer Koopman wijst er nog op dat de ,kers zelf den toestand geschapen heb- uiorindertijd het contract te verbreken idoende is er niet veel voor te zeggen >'n artikel is ingeladen en je rekent p een zeker losloon. heer Vroegop merkt daartegen op, tils er een aanneming plaats moet lenj de schippers al dadelijk contact i i met de lossers, om het eens te n over deti losprijs. voorzitter stelt voor, dit adres voor i.iiatie aan te nemen, daar de gemeente Er kan dan vallen wordt besloten deze weer opnieuw te verleenen. Het verslag van de pl. comm. toez. L. O. wordt voor kennisgeviing aangenomen. Wijz. begrooting en vaststelling pens.- grondslag burgem. en ambt. burg. st. worden evenals suppl.'koh. hondenbelasting goedgekeurd. Bij het laatste vraagt dhr. Koopman of er £bij wanbetaling wel ge zorgd wordt dat het achterstallige binnen komt, waarop de voorzitter antwoordt dat de ontvanger hiervoor last heeft. Bij de rondvraag informeert de heer Quakkelaar naar de kwestie doorrit ge meentegrond Hengstmengel. Vermeulen is bij spr. geweest en hij heeft dezen naar den^burgemeester verwezen. De voorzitter zegt dat hij den man niet heeft gezien. De heer Quakkelaar zegt dat die man dan leugent. De voorzitter ontkent dat hij bij hem is geweest. De heer Quakkelaar merkt op dat de man tegen hem gezegd heeft bij den bur gemeester te zijn geweest.- De heer Vroegop vraagt hoe het met die kwestie zit. De voorzitter antwoordt dat indertijd is besloten dat voor het maken van die door- rit ieder f 5 zou betalen en nu schijnt men weer iets anders te willen. De heer Quakkelaar zegt dat het ge- wenscht is de dam rechtuit te leggen en dat wil men nu, daarom is Vermeulen vorige week bij den burgemeester geweest. De voorzitter ontkent ten stelligste dat de man vorige week bij hem is geweest. De heer Hage wijst er op dat men hier maar telkens verandert, op die wijze gaat het maar steeds heen en weer. De heer Quakkelaar merkt op dat de dam er recht op kan komen en de burge meester zegt het mag niet. De voorzitter zegt nogmaals met nadruk dat de man niet bij hem is geweest. De heer Nelisse is van meening dat de man niemand noodig heeft, de raad heeft goedkeuring aan het verzoek verleend. De heer Koopman begrijpt niet dat hier over zooveel nesten komen. De heer Vroegop is van hetzelfde ge voelen, de raad heeft een besluit genomen dat de dam verlegd mag worden. De heer Quakkelaar zegt dat rechtdoor het beste is. De heer Hage merkt op dai 5 Dec. is besloten dat ieder f5 zou betalen en de dam verlegd zou worden, nu willen ze weder iets anders, als we zoo doorgaan kunnen we straks wel weer een ander besluit nemen en dat gaat niet. De heer Vroegop zegt dat ze nu weer om iets anders komen, het besluit is nu eenmaal genomen. De heer Koopman vraagt of bij het in gebruik nemen van terrein aan de Vest, hiervoor wordt betaald, bij plaatsing van mutserd. De voorzitter zegt dat voor dergelijke kleinigheden nooit iets is betaald. De heer Koopman zou het geen onbil lijkheid vinden als hiervoor een kleinigheid werd betaald. De voorzitter zegt dat men voortaan kan betalen. De heer Hage vraagt hoe het gaat als rits mee te maken heeft, ra uu uau - j„t izjjds overleg worden gepleegd met i er v9or boutverkoopmgen ge y- 1 terrein wordt gemaakt. De voorzitter antwoordt dat dit dan beschouwd wordt te vallen onder liggeld. De heer Quakkelaar zegt dat De Smet heeft gevraagd een oud schoolraam van de gemeente te koopen, kan dat? De voorzitter meent dat waar indertijd voor een dergelijk raam f 10.is betaald, men deze prijs wel aan kan houden, het geen wordt goedgevonden. Daarna beginnen de hli. Vroegop, Hage over een te veilen woning. Waar uit de alderbestuur. li op 1 na alg. stemmen besluit de dbiertoe; tegen de heer Vroegop, die r.jk een verordening zou wenschen ben verbodsbepaling. «i de afd. St. Maartensdijk der S. D. A. P. •zoek ingekomen om aan de haven een iiord te mogen plaatsen, welk verzoek p; ingewilligd. si C. M. Hartog is verzoek ingekomen oen stukje grond, teneinde als bouw- il te kunnen dienen. Adressant wijst nunueu uieneu. rvuressani wnsi - j„,„ j. •dat indertijd een door hem gedaan j discussies duidelijk blijkt, zoo ek is afgewezen, en verzoekt intrek- ovan dit besluit. - voorzitter herinnert er aan dat inder- ifwijzend is beschikt, daar er geen :ik, aan woningen bestaat. Waar de even, die tot afwijzing geleid hebben, liteeds bestaan, stellen B. en W. voor, srzoek niet in te willigen. „heer Vroegop vraagt, of de gemeente erplicht is grond beschikbaar te stellen. Voorzitter antwoordt, dat dit alleen 1 eval is als aangetoond wordt dat er ik aan woonhuizen bestaat, en dat is niet het geval. 1 heer Hage zegt, dat voor de woningen .liefhebberij bestond, doch hij hoorde, 'rwel anderen zijn, die, als er gebouwd 'jj. woningen willen betrekken. heer Vroegop herhaalt zijn vraag, of 3meente niet verplicht is om grond |iikbaar Ie stellen. heer Hage meent, dat, als Hartog (ji met een verklaring van zijn princi- dit iets anders zou zijn. p heer Vroegop stelt nogmaals zijn jf of de gemeente niet verplicht is om ''grond beschikbaar te stellen. heer Hage zegt dat aan Hartog een ;js is aangewezen, die door hem is ge- Kd' te eenige discussie en dan besluit de Ïolgens advies van B. en W. r de erfpacht van De Fouw is ver- hh. Koopman en Nelisse ook wordt opge merkt, dat het hier een zaak betreft waar de Gemeente niets mee te maken heeft, zullen we de uitvoerige discussies maar niet opnemen. De heer Vroegop vraagt naar terrein onder den Molendijk, waarop de voorzitter zegt dat dit in orde komt. Hierna sluiting. OUD-VOSSEMEER, 26 Maart 1928. Voorzitter burgemeester C. W. Snijder, secretaris de heer W. d. Ploeg. Aauwezig alle leden; 1 vacature. De voorzitter opent de vergadering en wijdt enkele woorden aan het overleden raadslid, de heer A. C. van Tilbeurgh. Spr. zegt: de heer Van Tilbeurgh was een gemoedelijk en bezadigd man; wij zullen hopen,dat de heer Van Tilbeurgh in betere oorden ia en beveelt zijn nagedachtenis in overdenking aan. De voorzitter en de heer Heijboer waren opgestaan van bunne zetels. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. logekomen stokken. Een schrijven van bet gemeentebestuur van Oosterwolde (Fr.) om adhaeaie te betuigen aan een schrijven dat gezonden zal worden aan den Minister van Financiën betrtffeude de fioan- cieele verhondiDg van rijk en gemeente. B. en W. stellen voor gezien dit een plaat selijk belang is en er van deze zijde reeds een request is gezonden, wat meer een algemee belang inhield, het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Het verslag van volkshuisvesting, waarin met nadruk gewezen werd op de woningen van den heer D. J. Ampt Gz. De heer Heijboer vraagt of er besloten is deze te ontruimen. De voorzitter antwoordt dat volgens het zeggen van den heer Ampt de woningen na 1 Mei a.s. niet meer verhuurd zullen worden. Nadat de heer Vermet gevraagd had of het niet mogelijk was van twee woningen één woning te maken wordt met alg. st. besloten te wachten tot na 1 Mei a.s. om verdere maatregelen te nemen. Een verzoek van wed. A. Aarnondse om haar te ontheffen van hondenbelasting over 1927, daar haar hond eerst in JaDuari van dit jaar 1/2 jaar is geworden. B. en W. stellen voor om haar deze onthef fing te verleenen, daar na onderzoek is gebleken dat dit waar is. Met alg. st. wordt dit goed gekeurd. Aan de orde komt onderzoek geloofsbrieven van den heer A. G. Havermaos. Door het over lijden van den heer van Tilbeurgh heeft de voorzitter van het hoofdstembureau als opvolger gesteld den heer A. G. Havermans. Dez# had eerst de benoeming aangenomen, maar later is er bericht ingekomen dat hij bedankte. Nu is het in bewerking en is zijn opvolger J. H. Mees. Met alg. stemmen wordt de pensioensgrond slag van den burgemeester vanaf 1 Januari 1928 bepaald op f 2140. Een verzoek van den heer P. A. den Engels man om hem te ontheffen van schoolgeld daar ziju inkomen niet boven de f 800 bedraagt. B. eu W. stellen voor om hem deontheffiug te verleeoen, daar het door den Engelsman overeeukomstig de reclame die bij heeft gedaau bij den Iuspecteur der Belastingen, bewezen is dat hij minder iokoineu heeft dan f 800. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Het verslag van de commissie inzake sleun- verleening. Een lid van de commissie oordeelde het beter om in plaats van gelden, stoffelijke gaven te geven, gezien het vele bezoek aan herbergen en het veelvuldig geven van bal na uitvoeringen, dat zeer veel geld kost. Er werd echter toch besloten om gelden uit te koeren. Eveneeos stelde de commissie voor om evenals het vorige jaar uit te keeren aan georgani- seerden f 1.25 per dag aan niet-georganiseerden f 1 per dag eu dat de uitkeeriog zal geschieden aan hoofden van gezinnen of aan de kostwin- neude zoons. De raming van de uit te keeren som bedraagt, berekend over 3 weken f 1030.50. Tevens bracht de commissie haren dank aan het Weezenarmbe8tuur voor hare bijdrage. De heer Daaoe wilde opmerken dat ieder geen 6 volle dagen trekt en ook dat er het vorige jaar uitgerekend is van 14 Maart tot 1 Mei en toen is er zelfs nog overgeschoten. De heer Heijboer zegt dit is berekend op volle wekeD, op dezelfde grondslag als het vorige jaar. De heer Daaue is er voor niet langer uit te keereD, zonder onderscheid dan tot Mei a.s. De voorzitter zegt dat het niet hooger wordt dan f1030. De heer De Wilde is er voor, het zooveel dagen in Mei te geven, als dat er dq dagen 'verstreken zijn vanaf 14 Maart. De voorzitter antwoordt, dat er toch niet boven de f 1030 kan gegeven worden. De heer Daane heeft zich over het rapport al uitgelaten in de wetboudersvergaderiDg. Spr. is het met de commissie, aangaande het eerste gedeelte van het rapport, volkomen eens, maar over het tweede gedeelte is spr. niet zoo opti mistisch gestemd. Spr. heeft een auder iuzicht hierin eo misschien ook andere raadsleden. Spr. is altijd gekaut geweest tegeu de nitkeering aan niet-georganiseerden, de niet-spaardere, en spr.s idee is, dat er bij zijn, die om steun vragen, die wel mee hadden konnen sparen, maar dit niet hebbeu gewild, omdat, evenals de heer Heijboer de vorige vergadering heeft aangemerkt, zij dan maar gaan naar vader Staat of naar de gemeente, en dat is een socialistisch beginsel, niets betaleD, maar volop trekken; dit vindt spr. verkeerd. Sparen is een deugd, en die deugd moet aangewakkerd worden, en de raad moet zorgen voor de financiën der gemeente. Spr. weet er, die al 2 maanden gaan sparen voor het voorjaar, opdat zij dat niet uit de gemeentekas behoeven te trekken, en dat is terecht gesproken, maar dat behoeft niet meer, zooals bij moude van raads leden eu bij monde van de commissie wordt gezegd. Sparen is niet meer noodig, en spr. heeft nu al gehoord, dat zij nu al willen komen in Augustus met een nquest, om te verzoeken in December of uiterst Januari al te trekken. Spr. weet niet waar het naar toe moet, de gemeente moet onder- stennen, en niet meer sparen, maar aankloppen bij moeder gemeente. In sommige plaatsen heeft dit geen plaats meer, omdat er niet gespaard wordt. Spr. wil no nog iets zeggen omtrent deD fiuancieelen toestand der gemeente. In tijden van benoemingen en vau verkiezingen heelt men in de gemeente Oud-Vossemeer gezegd, op sarcas tische wijze, dat Daane de gemeentekas leeg plundert, maar spr. is er voor werklooze land arbeiders te steoneo. Maar dit somt uit zoo n hoek, waar spr. dan ook verder geen woorden aan zal verspillen. Spr. is geen lid van den raad geworden voor een patlij of een groep, maar voor de geheele gemeente van Oad-Vossemeer, zonder onderscheid van personen. Spr. gaat ook niet opgedoscht en gepoederd ter vergadering, maar hij komt naar hier met een eerlijkheidsgevoel eu spr. wil aau een punt van groot belang zijn eigen gevoeleD af of toe doer. Spr, wil het rappor^ niet teniet doen, maar wil er de aandacht aan schenken, dat in het vervolg de raad en de commissie alles Daar waarheid zollen behandelen. Men moet trachten spaarzame menscheu te maken. Spr. gunt die menschen dit best. Wethouder De Wilde is het eens met den heer Daane. Spr. ziet personen op de lijst staan, niet- georganiseerden, die gespaard kondeu hebben, en georganiseerde^, die het niet noodig hebben. Zon hot niet mogelijk geweest zijn, dat er een van B. en W. naar de commissie was gegaan om die persoueo dan af te voeren. De voorzitter zegt dat degenen, die niet sparen, niet eerder komen dan degenen, die wel sparen, en die niel-spaarders moeten in dien tusschentijd toch ook leven. Wethouder Daane heeft met zekerheid hooren zeggen dat men beslist zal komen om te gaan trekken in December of uiterst Jaouari en dan znllen wij verder de zaak bekijken. De voorzitter antwoordt: dat is in de toekomst. De heer Heijboer is in principe tegen steun- verleening. Het is niet ga heen en wordt warm. Spr. is van meering dat de heer Daane zich nog al scherp heeft uitgedrukt. Spr. heeft zelf in de commissie zitting gehad en heeft de lijst dn» ook gezien, maar heeft er niet veel critiek op uit willen oefenen, en heeft er in de commissie dan ook weinig van gezegd. Spr. heeft ook wel enkele personen gezien die niet in aanmerking zonden behoeven te komeD, maar het is zoo, als er te halen is, dan is men er als de kippen bij, maar als het betalen is, houdt men zich ten einde raad. Wethouder de Wilde is van meening steun te geven waar het noodig is. De heer Heijboer kan niet zeggen wie het noodig heeft een georganiseerde of een niet georganiseerde. De heer den Engelsman vraagt of er dan geen commissie benoemd moet worden om dat te con troleeren, wat die menschen verdienen en is het dan nog mogelijk om daar achter te komen Het weezen-armbestuur heeft toch ook gegeven spreker is dau ook voor steun. De heer de Wilde acht dit niet noodig. De heer den Engelsman vindt het moeilijk uit te maken wie wel en wie niet noodig hebben. Spr. vindt degene die het niet noodig heeft en toch vraagt karakterloos. De heer de Wilde is het hier volkomen mee eens, die zijn karakterloos. Do heer Daane meent dat er op een gevaarlijk terrein wordt gekomen, met te gaan vragen wie het wel of wie het niet noodig heeft. Spr. vindt dat er een verwarde stem opgaat. Sprekers bedoeling is dit niet geweest, maar wilde alleen maar zeggen dat er bij zijn die koodeo «paren, maar niet wilden. Spreker is een man van de vlakte en weet goed wat er leeft. Wij zitten op het heden, maar wat spreker daar straks heelt aangehaald wat betreft het komen van een verzoek, dat verzoek zal wezenlijk en werkelijk gebeuren. De Voorzitter merkt op dat het nu over deze lijst gaat. De heer Daane zegt allen op de toekomst gewezen te hebben. De voorzitter zegt daar kan later rekening mee gehouden worden. Het gaat gaat thans over deze lijst kan die goedgekeurd worden dan kan het Dinsdag bekend gemaakt worden. De heer Daane vraagt dus morgen en dan kan er Woensdag geteekead worden. Do Voorzitter zegt ja, er kan een begin mee ge maakt wordeo. De heer Daane vindt dat de commissie niet duidelijk genoeg zich heeft uitgesproken omtrent het teekeoen. Er moet 3 dagen geteekend worden om te kunnen trekkcD. De Voorzitter zegt dat er precies zal gedaan worden als bij den Boud. De heer den Eugelsman vraagt of het niet mogelijk is dat de lijst Vrijdags wordt inge leverd zoodat de menschen Zaterdags hun geld zonden kunnen ontvangen. Het verslag van de commissie in stemming gebracht wordt goedgekeurd met 5 tegen 1 stem die van den heer Daane. De heer Daane motiveert zijn tegenstemmen door te zeggen niet voor iets te konnen stemmen als hij overtuigt is dat men iets ten gronde werkt. Een wijziging der begrooting van het Weezen- Armbestuur wordt met rlg. stemmen goedgekeurd. Aan de orde komt voorstellen aaDgaaude ver horing gemeente-woniug. Er zijn twee verzoeken ingekomen een van den heer J. Snijder die hier nog eeu toelichting bij heeft gevoegd en een van Mfj. Hofmanns, Het eerste verzoek hield in dat gedeelte te huren dat naast het huis van Qiist en dan adressant toestemming te geven om in het ge- gedeelte naast het huis van de Rijke te mogen stoken opdat het niet nat zou wordeo en spreker zou daar een vergoeding voor willen geven van t 170 per jaar. Het verzoek van mej. Hofmann hield iu om de hellt van de, gemeeutewocing te mogen huren voor f 150 per jaar. De Voorzitter zegt uu i9 er met mej. Hofmann over gecorrespondeerd cu zij heelt geantwoord dat zij tevreden is met de kamer aan de kant van den heer de Rijke, omdat die het gemakkelijkst is iu te richter. Wethouder de Wilde zegt zij vragen beide dat aan de kant vau de Rijke, maar het liefst zou spreker ziju stem geven aan het verzork van Mej. Hofmann omdat die een vol jaar huur zal betalen eu de heer Snijder maar voot tijdelijk. Spreker is er daa ook voor aan mej. Hofmann'i verzoek te voldoen. De voorzitter antwoordt dat het precies het zelfde ia indien wij dezelfde vooiwaarde stellen aan den heer Snijder,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3