Tweede Blad. VRIJDAG 9 MAART 1928. GEMEENTERAAD. 1 I op. ''VLIET, 6 Maart 1928. 6.ter dhr E. van der Slikke, waarn. dhr P. J. Blaas. dhr J. Elenbaas. \rzitter opent de vergadering en ezen de notulen der vorige ver- anleiding van deze notulen zegt laar iets te willen opmerken aan- rs3t ter vorige vergadering bespro- Jnrent het nazien der geloofsbrieven voorz. Spreker is bij de betrokken geweest en de een verklaarde '?':1 zijn nagezien en de ander zeide 1! daar spr toen nog geen raadslid 'hij er nu niet verder op ingaan. te' worden de notulen ongewijzigd drd. 1 !nen stukken brij ven van Ged. Staten inhou- l idkeuring raadsbesluit betreffende der begrooliug 1927. lla'an Ged. Staten dat de beslissing 0!le begrooting der gemeen^ voor bepaald op 1 April a.s. Worden 'hisgeving aangenomen. »d. Staten goedgekeurd terug ont- le Gem. rekening over 1926. k rz. zegt ik dank van deze plaats 0 anger voor zijne accurate boek- t want sedert het indienen der lS!l'heeft men kunnen hooren op er straten dat er f 800 niet in de ■te vinden was en nu is zij zonder •schil van cijfers terug gezonden s;iChoolsche Courant er bij, gestreept U!auw het raadsverslag van Poort- J1 gezonden- was door iemand van 'P', Spreker zegt nogmaals den ont- onink. ider Krijger zegt over de reke sten groote boom opgezet en men ed')ver hooren op de hoeken der °"dat er f800 tekort was en dat wethouders het kon verantwoor- zegt dat zelfs een persoon die zou worden het aan hem vroeg "lar was dat er f 800 te kort was. lipèeft toen geantwoord: Ik be- bet als een soort oppositie of als En dan nog een courant te stu- daar mede te willen zeggen ziet °'1 Ged. Staten wat er besloten is. 'e'in overweging willen geven, dat clleden toch voorzichtig moeten zijn Stl niet dadelijk een groote boom el Want men ziet de rekening is °"erug gekomen. arels zegt dat er niemand is die ye;n dat spr een oogenblik gespro- t van de tekortkoming van den of van B. en W. Maar als spr 1°: bij het nazien der rekening dat lelijk is vraagt hij inlichtingen. u'en verschil van f 800 en ik wilde oord waar dat voor was gebruikt. e ig even wijs als voorheen en spr it dit met alle raadsleden zoo is. houders hadden dit moeten weten. e° rz. zegt ze waren in de rekening nu gebleken. 'irels zegt u weel het ook nog niet. ,r rijger zegt het is nu dubbel en 'Bikomen en ook wat betreft die 9|Sr. is ontzettend over geboomd, e°zaak is nu goedgekeurd. '"tarels zou er niet meer over ge- ïebben indien zijn tong niet was !P'jkt. ""ader Krijger zegt ieder kan be- j^at het Fin. beleid niet gemakke- wij schieten daar veel in te kort. 'eFrz. zegt het is met herhaling van 'uders geëischt, maar het was niet 1 a van de wethouders. irels zegt wethouder Krijger had •;d dat het wasvaneenoverstorting. "ader Krijger antwoordt dat wij "j I geroutineerd in de Fin. van de "men is de begrooting voor 1928 Keuringsdienst van waren te Goes. steller, voor deze ter inzage voor Ie leggen. Wordt met alg. st. De nden. hrij ven van den Warendienst van J" de gemeente Poortvliet over 1926 leeft betaald f 15.53, welk bedrag B. en W. stellen voor dit voor de leden ter inzage te leggen. Wordt met alg. st. goedgevonden, eveneens het verslag van de Volkshuisvesting. Een verslag van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs. In dit ver slag doet de commissie twee verzoeken teu eerste om weder een urinoir op het schoolplein te plaatsen en ten tweede weder in te stellen het vervolgonderwijs. De heer Carels vraagt wat B. en W. voorstellen omtrent het plaatsen van een urinoir bij de o 1. school. De voorzitter zegt er is daar zeer weinig plaats voor en er is in de school zelf ge legenheid genoeg. Spr. acht het van weinig nut. De heer Krijger zegt wanneer daar toe wordtovergegaan degem.-werkman iederen dag daar wel naar toe mag gaan om de boel schoon le houden. Spr. vindt het kosten die niets beteekenen, en ook dan moet men het voor beide scholen maken. De heer Carels is het niet eens met den voorzitter wat betreft dat er in de school gelegenheid genoeg is. Er is gelegenheid genoeg maar deze moet alleen maar ge bruikt worden bij hooge uitzondering, en van vervolgonderwijs, en zet dan verder het nut van vervolgonderwijs uiteen. De voorzitter zegt: het is alleen r.og maar in St. Maartensdijk doorgetrokken. De heer Carels zegt: B. en W. van St. Maartensdijk hebben bij Ged. Staten ge vraagd hoe dat moest. De voorzitter zegt: wij wilden ook af wachten of wij niets ontvangen zouden van Ged. Stalen. De heer Carels: dat is ook gekomen in het provinciaal blad en wat daarin stond geldt voor alle gemeenten. Wethouder Krijger zegt dat B. en W. van St. Maartensdijk dit niet hebben gedaan uit eigen beweging; er was een verzoek ingekomen van de oudercommissie tot het geven van subsidie. Indien de oudercom missie nu dit ook hier gedaan had zou de raad dit gedaan hebben. De heer Carels zegt: de commissie wist hier niets van. Wethouder Krijger zegt: zoo was het hier ook en daarom was het voor dezen j winter te iaat. B. rn W. hopen dezen j zomer een regeling te treffen om dit najaar 1 dit onderwijs voort te zetten. Er is dan nu geen haast bij en het kan in een volgende dit is dan ook voor den goeden gang van vergadering behandeld worden en dan kan zaken, want indien er in school veel ge- men besluiten hoe of wat te doen. bruik wordt gemaakt van die gelegenheid I geeft dit veel storing en zou feitelijk elke keer het onderwijs even stil moeien staan. Nu is het een goede gewoonte dat kinderen even voor schooltijd zich ontlasten en dit doen zij ook na schooltijd, dit gebeurt nu omdat er geen gelegenheid bestaat zoo maar in het bijzijn van ouderen en dit De heer Carels zegtals men nu met garantie, want in dit geval kreeg men geen waar voor zijn geld dat was wel het geval voor het gebruik van straatverlicnting en dat was f0.40 per inwoner. Dus dat zal dan zijn ongeveer f700 per jaar en nu is het f225, dus een verschil van f475 maar daar zou spr wel over heen kunnen slappen omdat men dan toch een betere verlichting krijgt en ook waar voor zijn geld. Nu gelooft spr niet dat de P.Z E.M. het eiland Tholen maar voorbij zal gaan, want hoe meer aansluitingen hoe voor- deeliger of het werkt. Spr is echter blij dat de raad toen ter tijd niet willoos en klakkeloos is overgegaan tot het aanne men der voorwaarden. Wethouder Krijger vraagt wat er be doeld wordt indien het rendabel is. Dhr Van Westen zegt dit is als er ge noeg perceelen aansluiten. Weth. Krijger dus als er 100 personen zijn die aansluiten dan moeten die zorgen dat de zaak rendabel is, die moeten dan een zeker bedrag storten. Hierover wordt nog door eenige heeren gesproken, waarna met alg. st. besloten wordt het voor ken nisgeving aan te nemen. Ingekomen is een verzoek om voorschot van de Bijz. school ad f 400. Dhr Carels vraagt hoeveel de kosten per het hoofd der school spreekt is die wijziging leerUng hebben bedragen op de openbare van het leerplan in een avond afgeloopen. Spreker kan maar niet begrijpen waarom het uit te stellen. Spreker is er van over tuigd indien de oudercommissie precies had geweten hoe of het was zou zij wel ter bestemder tijd bij den raad gekomen zijn. vindt spreker geen goede toestand. Er heeft De raad wist ook van niets al is het ver schenen in het Prov. Blad, maar door het lezen van verschillende andere couranten is men te weten gekomen wat er eigenlijk gaande was. Spr. wil dan ook een voorstel doen om B. en W. op te dragen een regeling te treffen zoodat het wettelijk vervolg onderwijs kan aanvangen de eerstvolgende Novembermaand. Dit voorstel wordt rnel algem. stemmen er altijd een gestaan maar na het vorige verslag is deze urinoir wegge broken. Spr. weet daar wel een gelegenheid aan te wijzen zonder dat daar hooge kosten voor gemaakt moeten worden, n.l. de in springende hoek van bijna 90° daar waar j Jasperse woont en dan met een onder- grondsch buisje naar de verlaatput bij de Wed. Jansen. Ook wanneer die daar ge plaatst werd zou dit geen belemmering aangenomen, zijn voor het verkeer, en wal wethouder S Het verslag van de commissie tot wering Krijger aanmerkt dat de Gem. werk- van schoolverzuim wordt voor kennisgeving man dan iederen dag daar naar toe aangenomen. Eveneens het schrijven van zal moeten om schoon te houden, daar het Alg. Armbestuur, kan het onderwijz. personeel ook toezicht Een schrijven van J. Uijl om ontheffing op houden door de kinderen aan te sporen van hondenbelasting daar zijn hond altijd hun waterplaats in orde te houden. En vast ligt. B. en W. stellen voor daar uit wat betreft de ouderen, dat is niet te voor komen een gemeente-inrichting zuiver te houden, want men ziet nog dikwijls op muren en schuttingen geschreven. Spr. kan echter niet anders dan met lof van de politie spreken, want indien ze maar een overtreding constateert stelt ze paal en sperk. Spr. zou B. en W. in over weging willen geven aan het eerste verzoek te voldoen, daar volgens spreker dit plannetje wel mogelijk is. De voorzitter vraagt zou het geen bezwaar zijn voor de lijkkoets? De heer Carels zegt dat dit geen be zwaar oplevert. Wethouder Krijger kan volkomen met het plannetje van den heer Carels meegaan. Vervolgens is ingekomen een schrijven van de Oudercommissie om weder Ver volgonderwijs in te voeren. De Voorzitter zegt voor dezen winter is het afgeloopen maar nu zijn B. en W. van plan om later met een voorstel te komen om het vervolgonderwijs weder in te voeren. De heer Carels zag gaarne dat hier in deze vergadering een beslissing genomen werd. Spr. zal zijn standpunt hieromtrent niet meer uiteen zetten daar spreker dit de vorige vergadering gedaan heeft. Spr. vindt dat dit onderwijs op een vreemde wijze is stopgezet, want indien de raad in kennis was gesteld met het schrijven van Ged. Staten had het onderzoek bleek dat zulks waar is hem van die belasting te ontheffen. Wordt met alg. stemmen goedgevonden. Een schrijven van D. C. Uijl en M. C. Uijl inhoudende een verzoek om als lid toe te treden van de Aibeidsbeurs te Bergen op Zoom B. en W. stellen voor om dit verzoek voor kennisgeving aan le nemen. De heer Carels zegt dit bij de stukken te hebben gezien en tevens ook betscbrijven van verschillende gemeentebesturen waaruit blijkt dat van de 5 gemeentebesturen die geschreven hebben er 2 lid zijn en dat het resultaat is nihil. Spr. zou gaarne voordat er een beslissing genomen wordt hierover nadere inlichtingen ontvangen en wel of B. en W. hem op de hoogte kunnen stellen van het werkloozer.Besluit van 1927, en de werking van de werkloozenkas. De voorzitter zegt hiernaar kunnen we in Tholen informeeren. Wethouder Krijger zegt: van de andere gemeenten hebben wij gehoord dat het nihil op het request is. Indien er nog door ge plaatst worden zijn bet goed geschoolde ambachtsmannen, maar landarbeiders of zoo iets dat gaat niet, en dan kost dit nog 1 cent per inwoner. Dan heb je dit nog wanneer de ambtenaar onbezoldigd is doet hij er weinig of niets voor, en zooals spr. het gehoord heeft uit Tholen is hel daar ook niets. Die ambtenaar wordt wel be zoldigd, doet er veel werk voor en heeft er voor nieuwjaar nog een besiissing genomen kunnen zijn, maar geen resultaat. nu kon het niet anders want een gevecht Er wordt nog over gesproken door wet- moet eindigen als er geen strijders meer houder Krijger en dhr Carels waarna met zijn. Spreker gelooft dat wij hier wel wat alg. st. besloten wordt eerst een nader le voorbarig geweest zijn, als hij juist is onderzoek in te stellen. ingelicht is het te St. Maartensdijk gewoon doorgegaan, daar hebben zij schrijven ge had van Ged. Staten en deze sch: even dat er geen bezwaar bestond, maar dat kwam doordat de oudercommissie als tusschen- persoon was opgetreden. Hier zijn de kinderen echter de straat maar opgestuurd, zwaar bestaat tegen de afschaffm dus is het geld dat er voor besteed is, kermis te Tholen. weggegooid. Hier had het echter evenals in Clinge ook kunnen blijven als er een kleine wijziging had plaats gehad, zoodat het onderwijs volgens de wet was ingesteld Van de gemeente Scherpenisse is schrij ven ingekomen dat er aan schoolgeld moet betaald worden voor kinderen uit Poort vliet die te Scherpenisse op school gaan f 91.96. Een schrijven van Ged. Staten of er be- van de Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de P.Z.E.M. inhou dende dat Ged. Staten besloten hebben rekend zal worden F'de Begrootiug voor 1928. Beide worden voor kennisgeving aange- ""rslag van den Keuringsdienst kring "lensdijk. au' sint I als men het gevraagd had aan het hoofd j een deel van de Noordergroep te electrifi- der school dan was dit in een oogenblik gebeurd goweest. Spr. is dan ook niet voor uitstel, want daar kan wel eens afstel van komen, maar is voor dadelijke behandeling. Wethouder krijger vraagt: is dit een nieuwe wet. De heer Carels antwoordt: neen het is nog de oude wet? i De heer Krijger vraagt: hoe kan dat dan? De heer Carels antwoordt dat het nu een herhalingscursus is. Spr. zegt dat ze hij Ged. ceeren met name Schouwen en dat de garantie ook vervallen is. De voorz. zegt wij hebben waarschijnlijk allemaal het besluit van Stavenisse gelezen wat zullen wij doen? Dhr Van Westen zegt dat de P.Z.E.M. nu ook gerust kan komen nu het strui kelblok nl. de garantie is weggenomen. Wethouder Krijger zegt toch nog in het duister te verkeeren hoe of wat? Dhr Carels zegt het bezwaar is altijd Staten volkomen overtuigd zijn van het nutgeweest de garantie van f 25 en de rente lagere school in 1925. De voorz. zegt dit niet met juistheid te kunnen zeggen. Weth. Krijger gelooft f7.50 tot f9.50. Dhr Carels zegt als ik het dan goed he reken, is dan die aanvraag niet te hoog? Er zijn 51 leerlingen en wij zullen rekenen gemiddeld f8 per leerling dat is dan f408 en nu hebben ze volgens de wet rechtop 80 dus is dat dan f325. VVeth. Krijger zegt ja maar als het blijkt dat dit te hoog is wordt het toch terug gestort. Met alg. st. wordt besloten het voorschot van f400 te verleenen. Een schrijven van de vereen, tot geven van onderwijs op Ger. Grondslag inhou dende een verzoek om een bedrag be schikbaar te stellen vau f220 tot het geven van onderwijs voor het 7e leerjaar. Met dit schrijven gaat tevens een memorie van toelichting, waarin staat dat dit niet precies het bedrag is doordat er nog enkele prijzen van boeken niet bekend zijn. B. en W. stellen voor het geld niet be schikbaar te stellen vooral eer de nota's zijn ingekomen. Dhr Carels als ik goed ben ingelicht moeten de gemeente besturen zorgen bij de scholen dat tegen 1 Juli er gelegenheid bestaat lot het geven van onderwijs voor het 7e leerjaar, maar die wettelijke bepa ling is er nog niet, dat de kinderen het 7e leerjaar moeten volgen. Spreker gelooft niet dat er in de gemeente Poortvliet van deze gelegenheid veel gebruik zal gemaakt worden, gezien dat de gemeente bestaat uit den arbeidersstand, deze nemen de kinderen al vroeg mee naar het veld om mee te helpen verdienen voor het huis houden. Spr gelooft dat het bestuur der bijz. school wel wat voorbarig in deze is, het is beter om eerst maar eens af te wachten en er niet zoo maar op te ingaan als men nog niet weet of er gebruik van gemaakt wordt. Dan noemt spr op water op het lijstje staat en dan ziet men dat dit van ieder is 12 stuks. Spr vindt dat het bestuur hierin wel wat overvraagd heeft en dit kan zij gronden op art. 72 der 1. o. wet, maar het is voor spr nog geen uitgemaakte zaak of dat wel kan op art. 72. Spr zou dan ook willen voorstellen afwijzend te beschikken, dan kan het be stuur in beroep gaan bij Ged. Staten. Dan gaat spr verder uitrekenen hoe het komt om van ieder 12 ex. te vragen. Toen spr die missive las dacht hij het bestuur stelt zich dus voor 12 leerlingen te krijgen. Maartepr kan dat niet indenken gezien er maar 51 leerlingen zijn, dus ieder klas gemiddeld 8 leerlingen telt en hoeveel leerlingen zijn er dan nog nog niet die de zes klassen niet eens door loopen. Spr vindt dat dit te hoog is en zal in deze stemmen tegen het voorstel van B. en W. Dhr Vogelaar zegt wat betreft het aantal leerlingen er zitten er in de hoogste klas sen naar verhouding meer dan in de lagere. En of men nu 10 of 12 boekjes aanschaft dal maakt niet zooveel uit. Dhr Carels zegt dan wordt het toch van ieder 2 te veel en dan zou het toch minder worden dan f 220. Weth. Krijger stelt voor om f 180 be schikbaar te stellen. Dhr Van Westen is er voor de helft te geven. Dhr Krijger maakt er een voorstel van om f 180 te geven en dit voorstel wordt ondersteund door dhr Vogelaar. Het tweede voorstel van dhr Van Westen is om f 110 beschikbaar te stellen en het derde voorstel is van dhr Carels en we! om afwijzend te beschikken. Daar het voorstel van dhr Van Westen niet ondersteund wordt trekt deze zijn voorstel in en steunt het voorstel van dhr Carels. Daar het voorstel

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3