De heer Tazelsar e«gt ala dat plan van de rioleering no f 10.000 koit aan 5% dan 100 dat voor de gemeente zijn voor rente en af schrijving f 1000 per jaar. Spreker vraagt of dan de Hoofd. Omslag niet meer zal worden en of het zonder verplichting blijft. De verplichting vindt spreker een grnwe). De voorzitter zegt wanneer dit in goede toe passing gebeord dit niet zal gaan zonder kosten. De heer Tazelaar vraagt of er dan komt een riooleerbelasting en verplichting. De voorzitter antwoordt dat dit wel zou zijn in een particuliere uitvoering, maar dat gaat nn niet belasting heffen of bet zou moeten zijn bij wijze van retribnt.e voor bet doen van diensten b.v. voor particulieren aanleggen. De heer Leune heeft '2 getallen hooren noemen en wel f 4-U.000 en f 10.U00. Zouden wij nu met dat goedkooper een geheel andere rioleering krijgen. De voorzitter zegt dat het eerste en het laatste cijfer de zelfde rioleering i-, maar het eene was oitgebreid terwijl het andere beperkt is ge worden. De kwaliteit van de buizen is dezelfde. Maar er is nog een voordcel aan het beperkte verbonden en dat is dit dat als de gemeente later eens uit wil breiden dat kan gedaan worden op deze rioleering. De heer Potappel is voor verplichting, want anders sluit de een wel aan en de ander niet want de een zijn terrein ligt hooger dan dal van een ander. Spreker weet ook niet waar de centen vandaan moeten komen, want daar gaat het toch weer maar om. Spreker noemt dan ook nog voorbeelden van slechte rioleeringen. Over dit onderwerp wordt nog door enkele heereo gesproken, maar daar er echter nog maar in beginsel moet besloten wordeo stelt de voor zitter voor om B. eo W. machtiging te verleenen om door te gaan. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijode sluit de voor zitter de vergadering. ST. ANNA LAND, 28 Febr. voorm. 12J uur. Voorzitter burgemeester Hanssens; secr. de heer Boogaard. Aanwezig alle leden. Alvorens de werkzaamheden aan te van gen herdacht de voorzitter het overlijden van wijlen gemeentebode, de heer Weijler. Spr. zeide dat Weijler ruim 40 jaar de gemeente als bode tot groole tevredenheid zoowel van gemeentebestuur als burgerij heeft gediend. Dat hij algemeene waar deering heeft genoten werd bewezen bij zijn laat.t gehouden 40 jarig jubileum als bode waar hem toen van alle zijden is hulde gebracht en ook niet te vergeten vele blijken van stolTelijken vorm. Ofschoon spr. slechts het genoegen heeft gehad enkele jaren met hem werkzaam te zijn geweest, heeft hij toch ruimschoots de gelegenheid gehad hem te leeren waar- deeren, niet alleen als een zeer rechtschapen man, doch ook als een hulpvaardig en ge trouw en welwillend gemeente-ambtenaar. Namens gemeentebestuur en burgerij brengt hij hulde aan zijne nagedachtenis. Wegens drukke werkzaamheden werden de notulen aangehouden tot een volgende vergadering. Ingekomen stukken. Ie. Van Ged. St. goedkeuring raadsbe sluit van 31 Jan. jl. betreffende wijziging begrooting 1927. 2e. Van den Inspecteur der Dir. belasting dat het dividend over 1927 der tantième belasting enz. voor deze gemeente bedraagt de som van f25.34. id. alsvoren dat de opcenten grondbe lasting voor 1928 zijn vastgesteld opf 1800.— id. alsvoren dat de opcenten personeele- belasting voor 1928 op ('1(550.zijn geraamd. 3e. Een schrijven van het gemeente bestuur van St. Maartensdijk betreffende rekening keuringsdienst van vee- en vleesch dat de inkomsten totaal zijn f5004. De uitgaven totaal f3072. Voor rekening der gemeente St. Annaland inkomsten f 1429.50, uitgaven totaal f859.22. 4e. Van de keuringsdienst van waren te Goes, dat voor 1927 te veel is betaald de som van f22.69. Dat voor '1928 voor 1 Julia.s te betalen, een bedrag moet worden betaald van 1 371,85 mei aftrek van liet teveel betaalde. 5e. Een schrijven van het bestuur der commissie tot wering van schoolverzuim, dat gekozen is tot haar voorz. de heer A. Goedegebuure en tot secretaris de heer Kellkens. 6e. Een schrijven van Ged. St. dat de raad te i holen besloten heeft de kermis af te schaffen en of de raad alhier bezwaren tegen deze afschaffing heeft. Daar niemand hier eenig bezwaar tegen had, werden alle bovenstaande ingekomen stukken voor notificatie aangenomen. Aan mej. Adr. Weyler werd metalgem. stemmen op verzoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de bewezen diensten als onderhoudster van het gemeentehuis. Met algemeene stemmen werd benoemd totonderhoudergemeentehuisop een salaris van f 100, Arie Weyler, terwijl zijn pen sioengrondslag op een gelijk bedrag werd vastgesteld. Voor 1928 werd vastgesteld de verordening op de heffing van schoolgelden. als in de oude tot 1 Juli a.s. geldende verordening n.1. voor de le kl. f0.25 per leerling, 2e kl. 30 ct., 3e kl. 40 ct. 4e kl. 50 ct., 5e kl. 60 et. en 6e kl. 90 ct. per leerling, terwijl voor meerdere kinderen reductie zal worden toegestaan. Besloten werd de verordening tot in vordering op gelijke wijze als vorige van toepassing te maken. Van den vertegenwoordiger van den Ambachtsheerwas een ingekomen schrijven dat deze een terrein van 67 M. lengte en groot 560 M2 noodig voor vergrooting van het havenplateau aan de gemeente te willen afstaan voor de som van flOü. Met algem. st. werd op voorstel van van B. en W. besloten tot aankoop van bovenbedoelden grond over te gaan. Besloten werd met algem. st. de uit voering der werken aan het haven plateau op te dragen aan den laagsten inschrijver J. van Vossen en I(. Moerland alhier voor de som van f34993. In verband hiermede vragen B. en W. machliging tot het aangaan eener geld- leening van ten hoogste f 40.000— daar volgens den voorzitter het altijd gewenscht is dit bedrag hooger te nemen, daar dit noodig kan wezen vooreventuëele bijwerken en men dan niet opnieuw moet aanvragen. Besloten werd met algem. stemmen B en W. hiertoe te machtigen, en te trachten deze leening aan te gaan met een der bankinstellingen tegen ten hoogste 5%. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de levering der keien noodig voor be strating van den Ring was opgedragen aan de firma August—Petit te Bergen op Zoom, werd de vergadering gesloten. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Maart.) Nadruk verboden. «Maart roert zijn staart." Dat is steeds zoo ge weest, en dut zal hij nu ook wol weer doen. Maar dat zal ons zeker niet weerhouden om, als de grond het toelaat, thans lustig met tuinieren aan te vangen of voort te gaan. Wie plan had om een of meer vruchtboomeu te planten en dit verloden herfst niet heeft gedaan, of niet he«;fi kunnen doen, die ga nu daartoe over. De appelboom tiert het best in een taroelyk vochthoudenden, goedbewerkten, voedzameu kalk- of min of meer kiezelachtigen leemgrond. Voor aanplanlingen van boomgaarden kieze men sterk groeiende en weldrageude verscheidenheden, die gezonde en mooie stammen bezitten. Als de peren niet rijpen, scheuren of versteenen en wat niet al, is het meestal het gevolg van een slechte standplaats. Wil men dus vruchtboomeu aanplanten, dan moet vooral hierop gelet worden. Men kieze een vrye, zonnige standplaais I Koop geen boomen op de markt of van een rondreizend koopman, maar van een vertrouwd kweeker. Zijt go daartoe in de gelegenheid, laai U dan voorlichten door uw luin- bouwconsulent, die u gaarne vsn advies dient welko soorten gij moet aanschaffen, hoe gij moet planten, enz Hebt gij uw perzikboomen tegen de schutting of muur geplant, reeds behandeld Zoo niet. doe het dan nu nog. Maak ze geheel los en schuier ze afsla geen takje over, opdat de boom goed ge reinigd en van luis gezuiverd worde, zoowel het oude als het jonge hout. Daarna bindt ge ze weer aan, waartoe ge wilgenteenen kunt gebruiken. Ver- deel eerst de hoofdtakken, dan het jonge hou», zoodat het evenredig verdeeld is. Snij het overtollige hout gerust weg, want het is niet goed, dat de boom zoo vol hout isdat geeft geen mooie vruchten, terwijl ook de wilde takken, die er zich in be vinden, geheel weggenomeu moeten worden. Wie van pioenrozen houdt 't is en blijft toch een schoone bloem onder de vaste planten, welke bovendien gemakkelijk is te kweeken, de felste winters doorstaat en reeds vroeg in 'l voorjaar haar knoppen laat zien, die wete, dat zij gemakkelijk zijn te vermeerderen. Ren vriend of kennis, die ze heeft, kan er u dus gemakkelijk aan helpen. Men steekt de plant uit den grond en scheurt ze van elkaar, zoodat olk deel een neusje of spruitje behoudi, waarna men ze opnieuw plant. Zij verlangen echter goede, zwaren, vetten grond. Snoei nu ook uw frambozen, tot op ruim een Meter lengte; verwijder het doode hout, als dit nog niet is geschied, 't Is goen noodzakelijkheid de frambozen in te snijden. Heeft men b.v. twee rijen trambozen op 2 M. afstand van elkauder geplaatsi, dan kunnen de uiteinden dezer frambozen aan elkander gebonden worden, zoodal er een boog ont staat. Zeer eigeuaardig is het dan, daar men als 't ware onder een poort doorloopt, en ze zullen even goed en evenveel vrucht geven als wanneer ze ge- suoeid zijn. Wie nog goen doperwten en peulen gelegd heeft, behoeft nu niet langer te wachten. Ze worden ge legd in twee rijen naast elkaar, zoodat er een regel rijs (takken) tusschen gestoken kan wordendus ongeveer een voet van elkander. Met de schoffel of den rug van de hark worden gleufjes opgehaald van ongeveer 3 a 4 cM. diepte, waarin de erwten gelegd worden op 2 a 3 cM. afstand, waarna men ze weer mei aarde dekt. De eerste tuinboonen worden veeltijds uitgeplant, waardoor ze iets vroeger zijn dan die, welke men op de plaats van bestemming zaait. Dit gebeurt dan in Februari en ze kunnen dan nu, wanneer ze eenigszins aan de lucht gewend zijn wel ui geplaut worden, als het weer 't toelaat. Men plant ze op rijen2 voet uit elkaar en op de rij I voet uit elkaar. De wortel*, die de boonen reeds gemaakt hebben, moeten wat afgesneden of ingekort worden. Sommigen zullen verschillende vooijaarssroeuten reeds eerder hebben uitgezaaid, de meeslen zullen het ou eerst kunnen doen: Spinazie raapstelen radijs, wortelen, sla. Sla onderscheidt men iu kropsla, bindsla, snijsla en veldsla, waarvan de eerste variëteiten o. m. aan te bevelen Zwart Duiisch, Zwarte Zeeuwsche en Graaf Zeppelin. Bindsla is uitstekend geschikt als stoofsla, voor rauw gebruik is goede kropsla te profereeren. Bindsla wordt eerst in Mei gezaaid, op een vochtigen, voedzamen bodem. Snijsla (ook dunsel of latuw geheeten) heeft alleen waarde als ze vroeg aan de markt worden gebracht. Veldsla heeft niet de minste verwantschap met de slarassen. Ze heeft dit voor, dat ze vrijwel winter hard is. GEMENGD NIEUWS. ij i(y, r u,uui»a) oujjsi» eu vtmisia, waarvan qo eerste fuüiuca- tfesloten werd dezelfde heffing te stellen d0 voornaamste iakropsla Hiervan zgn voor zomer- kmg zulk een opwinding, dat ze bijna De aardewerk-industrie. Een aantal groot-industrieelen uit Twente, Amsterdam, Botterdam en Zaandam, hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij verzoeken de behandeling van het ontwerp-Aardewerkwet nog even op te schorten en eerst een deskundig onder zoek te doen instellen naar den toestand van de Maastrichtsche aardewerkindustrie. Zij gelooven dat de moeilijkheden, waarmee deze industrie te kampen heeft, door ge meenschappelijk overleg en in samenwer king met verschillende Nederlatidsche indu- striëelen wel op andere wijze zijn te boven te komen dan door dit wetsontwerp wordt beoogd. Zoo is b.v. een aantal hunner be reid om werklieden uit Maastricht, voor zoover deze geen werk meer zouden kunnen vinden in Maastricht of omgeving, in hun bedrijven te werk te stellen. Waarborgsommen verduisterd. De 25-jarige W. V., van huis uit een boerenarbeider uit' een dorpje in Noord- Brabant, had zich weten op te werken tot handelsreiziger. Daarna is hij te Rot terdam gekomen om een bemiddelings bureau te stichten. Hij deed advertenties plaatsen, waarin hij tot f 400.000 aan hypotheken aanbood op vaste goederen. Tevens plaatste hij advertenties, waarin flinke jonge mannen werden gevraagd, om agent voor zijn bureau te worden. Hij eischte een waarborgsom van f250, maal ais men minder bood, dan nam hij daar ook wel genoegen mee. In het geheel heeft hij 5 of 6 agenten aangesteld en f800 aan waarborgsommen in handen gekregen. V., die op kamers woonde, verhuisde ieder oogenblik, omdat hij als wanbetaler ter stond ruzie met zijn hospita's kreeg. De agenten vonden het al spoedig vreemd, dat zij zoo goed als niets te doen kregen en toen zij er met elkaar eens over hadden gesproken, besloten zij, de centrale re cherche te waarschuwen. Deze stelde een onderzoek in en dit leidde tot de arrestatie van V. Hij werd aangehouden aan het station, toen hij juist gereed stond naar zijn dorp terug te keeren. De f800 had hij in drie weken tijds opgemaakt. Dit is in een paar weken tijds het derde geval van dien aard, dat de centrale recherche te behandelen heeft gekregen. Naar aanleiding hiervan waarschuwt de politie het publiek nog eens uitdrukkelijk geen waarborgsommen te geven aan per sonen, van wie niet onomstootelijk vast staat, dat zij een bona fide zaak drijven. In elk geval is het beter, de waarborgsom als bankgarantie te storten. In den regel worden onbemiddelde personen, die het geld, noodig voor de waarborgsom meestal van derden moeten leenen, het slachtoffer. Het~smokkelen van varkens. Als gevolg van de lage varkensprijzen in ons land, wordt er den laatsten tijd aan de Duitsche grens een drukke smok kelhandel in varkens gedreven. De douane beambten aan beide zijden van de grens hebben dan ook druk werk. Zoo legde de Duitsche douane in de buurt van Hengelo, in één nacht beslag op een Nederlandsche wagen met 19 varkens. In denzelfden nacht hield de douane nabij Geteloermoor een kostbaar zwijn aan. Op Nederlandse!) grondgebied werd nabij Mander, gemeente Tubhergen, een koe ingerekend, juist op het moment, dat zij aan een Duitsehen smokkelaar zou worden overgeleverd. Zeventien blinde passagiers gestikt Onlangs hebben 17 passagiers onder wie één Duitscher en drie Engel- schen, een plaats gezocht als blinde pas sagiers aan boord van het Japansche stoom schip „Maroeba", dat van Westminster naar Cuba voer. Vóór het vertrek was volgens voorschrift 't ruim doorzocht met het oog op „blinde" passagiers daarna moet het aan de 13 Ghineezen en vier Europeanen gelukt zijn zich te verbergen in een kolenruim. Allen stierven een vreeselijken dood daar de ruimte waarin zij zich bevonden, geheel en al met kolen werd gevuld. Ter hoogte van de Kaap Verdische eilanden werd 't eerste lijk gevonden, dat van een Chinees. Toen een nader onderzoek werd ingesteld, kwam de ontzetlende waarheid aan het lichtgeleidelijk werden nog 16 lijken ge vonden. De bijgeloovigo bemanning van het Ja pansche schip geraakte door deze ontdek- tot muiterij overging, van revolvers en str slangen kon het ergsti waarna tot het over 17 lijken kon worden Handige 0| Te Antwerpen bev P. de V., bankdirecl Terwijl hij daar verte naar hem toe, die hei Bank vroeg, de Nedei voldoende inlichtinge een Franscbman in hi die op zich nam den R Voordat zij echter ver den Nederlander een manten er in en bo aan voor 100.000 fran wilde zuiver van de voor eerst naar een ju ging men dan eerst n deze schatte de juw. waarde van 16000 frai advies betaalde de dongen bedrag. De Ft hij 4 diamanten kon kc per stuk. De Nederlan reid en gaf den Fran manten, waarvoor deze met de belofte het t halen. De Nederlander liet de juweelen nog e zien, die nu terstond etui verwisseld was bevatte dan waardeloo; is van deze oplichtin en stelt een onderzoel BINNENL Herdenking van het 10-j Bijzonderen Vrijwill (Instituut tot steun van De Nationale Landstorm, denking van liet 10-jarig bes Vrijivilligen Landstorm, bes] een Nationalen Landdag te seeren, waaraan een zoo gre Landstormers uit alle deeler nemen. Ter voorbereiding hi Landsiormcommissie verscb uoemd. De Provinciale Commissie heeft gemeend deze pogin ondersteunen en een groote dt B. V. Landstormers aan t bevorderen. Zij bestaat uit d F. H. Umbgrove, Koloi Voorzitter, Middelburg P. Lid v. d. Prov. Staten, G. J. Huybregtse, Majoor, Verband, MiddelhurgJ. Temeuzen A. C. van der 1 W. Moelker, Lid v/d Prov. Heyse, Advocaat Pn B. A. Th. M. Truffino, Burj Persaat Snoep, Bes. le Lui van het Vrijwillig Laodsto Kapelle. Voor genoemd doei is ee waarin hebben zitting genom Jhr. Mr. J. W. Quarles v der Koningin in de Prov. Z Burgemeester vau Middelburg Burgemeester van Viisaingen meester van Goes; Mr. A. J. F. van Rengerskerke, Burgom P. Erasmus, Burgemeester var Burgemeester van Terneuzen Hoeven, Burgemeester van oud-lid en J. A. van Rompu Stalen van Zeelandkapile Gregory. onder-Commandant d Luitenant-Kolonel H. Bierman te Middelburg; Dr. G. J. V\ en ds. R. J. van der Veen, Trekhonder Op de vraag van een bi de burgemeester van A vergi io zijn gemeente ingeschreven 1 kar tot zich bevinden op door één persoon, deze ver die vergunninghouder met zi meente B. welker burgemees als bedoeld iu het tweede 1 desbetreffende Koninklijk bes minister van binnenlandsche geantwoord: dat, waar volj Trekhondenwet 1910 (St. bl. n om, met inachtneming van de een hondenkar te gebruiken niet beperkt is tot het gronc alwaar de houder in het regi le lid 2e, dier wet is ingesc lijksch bestuur het desbetreffe afgegeven, zijns inziens de ge vergunning lol het zich be durende den rit, zich evenmii gebied der gemeente van insc kracht is voor andere gemi standpunt, hetwelk door de gemeente met betrekking tot i vergunning wordt ingenomen. Op de vraag van een andei vergunning bedoeld is als ee moet staan ten name van een 's-ministers antwoorddat, na bij het 2e lid van het gew Trekhondenbesluit voorzit, di moet worden verleend aan p dan gebrekkig kunnen bewe leeftijd minder geschikt zijn n

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4