mi Profiteer MUIZEN een woonhuis. Muziekboekjes A 20 cent per stuk. Uit de hand te koop: Nutsspaarbank te Thoien. J. MELSE - THOLEN. th BUITENLAND. 16;7 to, nieuws van builen onze grenzen is mrg belangrijk. De Duitsche minister olijks weerbaarheid dr. Otto Gessier jeai.zijn ontslag genomen, iets waartoe geruimen tijd het voornemen had. lftrftft heel wat aanvallen te verduren ydoch nu hij zich terug trekt, moeten ij n tegenstanders erkennen dat hij le! verdiensten had, die van groot zijn geweest voor Duitschland en moeilijk te vervangen zal zijn. Een ;r zal vermoedelijk niet worden be- dan na afloop der verkiezingen die tande zijn. udizen we in ons vorig overzicht dat de geng van sommige staten de oorzaak bijit het er nog niet zoo vredelievend ïket, een boek van de Engelsche zee- r Kenworthy, heeft heel wat opzien eniikt. Deze verklaart dat, waar nu een- arij vrees, wantrouwen, hebzucht en heehzucbt den mensch eigen zijn, 'door steeds de vrede wordt bedreigd, jgnn gaat de schrijver na hoe het komt Msndanks 10 jaren van vrede er steeds e kde diplomaten is gevochten om onder- Dteh de vrede te bewaren, doch oorlog va toch nog steeds de oplossing voor Deillen. ml schrijver wijst dan op de houding ingeland en Amerika die steeds maar sinvloten uitbreiden. m(nkrijk dat er financiëel niet zoo goed [iaat heelt het sterkste leger ter wereld [i.jo stelt de schrijver tal van vragen toeim al die mogendheden zoo doen. En bt:brijver zou samenwerking tusschen and, Amerika en Nederland wenschen die landen de olieproductie en Enge ls en Nederland de rubberproductie wereld beheerschen. Zijn dus deze eden het eens dan zou een oorlog lelijk zijn. ogen wel vragen'of wat het laatste de schrijver niet al te optimistisch BINNENLAND. 1 De Rijksmiddelen over 1927. 1° cijfers zijn thans bekend gemaakt. pbrengst over December was een atls zes ton hooger dan over December zey vorige jaar. De rij der maanden is "Isloten en bet blijkt, dat het geheele Slim 503 millioen heeft opgebracht, i 14 millioen meer dan 19üo en ruim e «illioen meer dan de raming bedroeg, d i rijwielbelasting, welke daaronder gepen is, bracht f6.796.440 op. ooorts was er over 1927 ten bate van ooiLeeningfonds 1914" een inkomst van 100 millioen, en ten bate van het p|,enfonds" van in 't geheel f6.545.000. GEMENGD NIEUWS. Mishandeling. mdagmiddag heeft naar de Tel. meldt, et emplacement van de Koninklijke """landsche Stoomboot Maatschappij aan "Stevantkade, te Amsterdam, een 63- s.dlhavenarbeider, die steeds als een goed 'Jlsoenlijk werkman had bekend gestaan in ende de twintig jaar, welke hij in van de maatschappij was, een der «".ernstig mishandeld. De havenarbeider u,erde den laatsten tijd in overprikkel- o^oestand, naar verluidt tengevolge van lillende aanmerkingen, welke hem 0 ikt werden. Reeds een paar maal had j den 03-jarige ontevredenheid over 31 werk betuigd. Maandagmiddag maakte ial er chefs, Last geheeten, hem opnieuw 1 nanmerking over luiheid en zeide, dat it zoo door ging, de bootwerker ont hiel zou worden. Hierdoor raakte de ie totaal buiten zich zelf. Hij verwijderde ï'/jen wachtte den chef op. Toen deze l was, haalde de bootwerker een knip- lis.P ZÜ? zak en bracht dhr Last hier- v verschillende steken toe. De man stiet m'ïlings om zich heen. Het slachtoffer nd een aantal steken in het hoofd, in 'als en in de bovenzijde van de borst, mei' bloedend werd hij naar zijn woning Levantkade gebracht. Levensgevaar mamen op het oogenblik niet aanwezig >on de toestand wel ernstig is. ge dader heeft zich naar het politie- njais op de Ertskade begeven en zich roliaanoeme'd- Hij is in arrest gesteld, k. Fabrieksbrand. ^'ensdagavond is brand uitgebroken in sla^fbibriek te St. Anna Parochie, eige- n Kuyken te St. Jacob Paro- isen 8ekee'e fabriek werd een prooi lammen. Het naast gelegen huis werd ens door het vuur aangetast en brand- ede tot den grond af. Twee koeien aantal kippen kwamen in de vlam- orn. De brandweer stond vrijwel .eloos. De geheele voorraad heere en Bftg verloren benevens de in de fabriek Ie machines. De brand schijnt te zijn ooian door het overspringen van een Aan de acetyleen-inrichting in het P'ferzekering dekt de schade. y Aangereden. itjei nsdagmorgen is in de Havenstraat 2 ATfl O rrV rïn Ainnnnn ..am lerdam de fusépen van een voorwiel n vrachtauto gebroken, waardoor de ur de macht over het stuur verloor en het trottoir opreed. De 32-jarige C. S., die daar houtjes zat te hakken en de kwitantielooper v. d. B. uit de Boschlaan, die juist passeerde, werden aangereden. Eerstgenoemde heett verwondingen aan rechterknie, het hoofd en de vingers ge kregen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. De andere is met een gebroken linkerbeen en een hoofd wond, in dat ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Ongeval. üp het terrein van de Isabella kazerne te 's-Hertogenbosch, waar militaire wiel rijders aan het oefenen waren met het werpen van half-scherpe ei-handgranaten, is plotseling een busje met slagkwikpijpjes ontbrand. Vier militairen werden daardoor gewond. Twee liepen enkele schrammen op. De wachtmeester Nat en de dienst plichtige Schuiling kregen ernstige vleesch- wonden aan het been en werden op advies van den chef van den geneeskundigen dienst naar het nabij gelegen protestantsch ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk blijkt daardoor veroorzaakt te zijn, dat de ontstekingsvonk van een weggeworpen granaat terugsprong en de slagkwikpijpjes, die in een 2 M. naar achteren geplaatst kistje lagen, tot ont branding bracht. De toestand van den wachtmeester Nat en den soldaat Schuiling, die in het Protestantsch ziekenhuis behan deld worden, is bevredigend. Vischnetten vernietigd. De Urker Zuiderzee-visschers, die Maan dag haringnetten hadden uitgezet, hebben groote schade aan hun vischtuig geleden. Dinsdagnacht kwamen met den Oostenwind groote ijsvelden van de Friesche kust aan drijven, welke eerst met den achtervloed en daarna met de vooreb groote schade aan gericht hebben aan het vischwant. De schade wordt geraamd op ongeveer f 10.900. Ongelukkige val. Bij den landbouwer Dankbaar in de buurtschap Zwolle bij Groenlo had Woens dagmiddag een ongeluk plaats. Bij de tam lie werd Donderdag een bruiloft gevierd. De kommiezen stelden ter plaatse een onderzoek in naar de hoeveelheid inge slagen sterken drank. Ze begaven zich daartoe ook naar den hooizolder met lange dunne ijzeren staven om het hooi te peilen zooals dit gebruikelijk is. De sectie-chef, had bij dit onderzoek het ongeluk door een koker (opening in den zolder, waar door het hooi naar beneden wordt gegooid) te vallen, waardoor hij met het hoofd op den steenen vloer terecht kwam. Bewus teloos werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Groenlo vervoerd, waar hij Woensdagavond nog niet tot bewustzijn was gekomen. Men vreesde voor zijn leven. Sneeuw. Van uit het buitenland komen berichten van sneeuwval. Ook in ons land, o. m. in Friesland, heeft het Donderdag hard ge sneeuwd. Radio-wee per telefoon. In Den Haag bestaat een radio-distributie per telefoon. De Tel. zegt hierover de volgende aar digheidjes. Het komt herhaaldelijk voor, als men iemand opbelt, dat men plotseling een on bekende mannenstem hoort die juist een toespraak tot het gevraagde nummer houdt. Tal van jaloersche mannen die de gewoonte hebben dagelijks hun eega eens per tele foon bemoedigend te willen toespreken, hoorden tot hun ontzetting dat een onbe kend heer het waagde de vrouw des huizes een of ander declaratie te doen. Als zij dan woedend thuis om ophelde ring vroegen, verklaarde mevrouw natuur lijk van niets te welen. Hetgeen voor den argwaan koesterenden echtelijken gebieder het zuiverste bewijs was dat zijn verden king gegrond was. Ook mevrouw zal meermalen hebben moeten constateeren, dat manlief juist toe gezongen werd door een bewonderende schoone onbekende. Welke verschijnselen niet nagelaten hebben onrust te wekken in Haagsche gezinnen. Het radio-raadsel kan ook we! eens zijn vroolijken kant hebben. Bijvoorteeld als men opbelt tijdens het kinderuurtje van mevr. Antoinette van Dijk en men nog juist den wenk opvangt dal men voortaan zoet zijn boterhammetje moet opeten of niet zoo morsen moet! Als men zijn slager vooreen spoedbestelling opbellend, hardnekkig Beet- hoven's zevende Symphonie te hooren krijgt Onaangenaam kan het wel eens zijn als men dringend een taxi noodig heeft en men herhaaldelijk voor het gevraagde nummer komt, moet aanhooren de klankrijke stem van den Engelschen leeraar uit Hilversum, die u probeert duidelijk te maken dat er tegens>my father and my mother are my parents" niets in te brengen valt. Of dë juffrouw van het brei-uurtje het belang rijker vindt dat men eersttwee steken rechts twee averechts moet doen, voor men de taxi-centrale te pakken heeft. De radio-distributie ingeënt op de ge meentetelefoon leidt tot vele mysteries en verrassingen. Een flinke jongen. Ia het postkantoor aan den Coolsiogel te Rotterdam werd Dinsdag een 14-jarige kantoor bediende aangesproken door een ongeveer 19- jarigen jongen, die zeide Jansen te heeten en in de Bloklandstraat te wonen. De kantoorbediende bad een postzegelalbum bij zicb, en Jansen zeide dit albom voor 12.50 te willen koopen. Hij had wel geen geld bij zich, maar de ander zon het geld nog denzelfden avond bij hem kunnen halen. De kantoorbediende sloot den koop en gaf het album op crediet mee. Toen hij 's avonds inde Bloklandstraat kwam, vond hij op het opgegeven adres een schoolge bouw, maar geen Jansen. Nn herinnerde bij zich, dat zijn klant even te voren tegen een derde had gezegd, dat hij op een adres aan de Leuve- haven een boodschap moest doen. Dadelijk is hij van de Bloklandstraat naar de Leuvehavcn ge gaan en na eenig zoeken vond hij iemand, bij wien in den loop van den dag een ongeveer 19- jarige jongen was geweest, die een postzegel album onder den arm had en die overigens veel overeenkomst had met het signalement, dat hij van Jansen opgaf. Na heel wat verder uit zoeken,'kwam de kantoorbediende toen te weten, dat Jansen eigenlijk B. v. S. heet en in de Pieretstraat woont. In de Pierestraat trof hij inderdaad zijn klant. Het album bleek inmid dels alweer verkocht te zijn, nadat de zegels ernit wareu gehaaid en geplakt waren iu een aantal postzegelboekjes, welke v. 8. ten verkoop voorradig had. r. 8. bleek van betalen niets te willen weten, en zijn vader zeide al zoo dikwijls te zijn bijgesprongen, als zijn zoon, die al een tnchschoolstraf achter den rug heeft, verkeerde streken had uitgehaald, dat hij het na niet meer wenschte te doen. De kantoorbediende heeft toen van het geval aangifte bij de politie gedaan, welke de zaak nu verder zal onderzoeken. N.Ri.Crt. Wat de Landbouwboekhoudbureaux ons leerden. Reeds in 8 van de 11 provincies van ons land zijn landbouwboekhoudbureaux gevestigd, die de boekhouding van eeu kleiner of grooter aantal land bouwbedrijven controleerden. In 1925 (over '26 hebben we do volledige cijfers nog niet) werden geconlruleerdin Groningen 309, Friesland 709, Drente 12, Overijsel 159, Noordholtand 71, Zuid holland 15, Zeeland 32 en in Brabant 107 bedrijven. In 't Noorden en 't Zuiden van ons land (Gr., Fr. en Br.) is de deelname dus 't grootst. De uit komsten zijn uiteraard zeer verschillend, omdat de omstandigheden zeer uiteenloopen, niet alleen in de onderscheiden landbouwgebieden, maar zelfs bijna in elk bedrijf. Die verschillen in cijfers uit te drukken, is niet mogelijk. Volgt hieruit, dat men zeer voorzichtig moet zijn met hot trekken van conclusies uit de verkregen resultaten, toch geven deze belang rijke aanwijzingen over verschillende vraagstukken, en die aanwijzingen krijgen gaandeweg méér waarde naarmate hot aantal gecontroleerde bedrijven toe neemt. Voor ditmaal wijzen we op het volgende: De pacht of pachtwaarde per Hectare, welke over 1924 aanmerkelijk gestegen was in de prov. Gro ningen, onderging daar geen verandering. In Fries land werden eenigszins hoogere cijfers genoteerd. Het totaal der uitgaven per 11.A.. onderging door het een eu ander eenige veranderingen. In enkele landbouwgebieden van Groningen is het een pahr gulden gestegen, doch in de meeste daalde het eenigermate. De bruto-opbrengst per H.A. in guldens is echter aanmerkelijk gedaald. De gemid delde daling bedraagt in de prov. Groningen onge- veor f60. en in Friesland f 25. De landbouwge bieden, waar veeteelt de voornaamste plaats in het bedrijf inneemt, hebben het minste van deze alge meens daling te lijden. De vermindering der bruto- opbrengst is het grootst in die streken, waar de akker bouw de grootste uitbreiding heeft. De netto-opbrengst per H.A. iu guldens is vanzelfsprekend aanmerkelijk gedaald, door do sterk verminderde bruto-opbrengst, terwijl de totaaluitgaveo per H.A. geen groote ver schillen vertoonen met het voorgaande jaar. Overzien we de uitkomsten in een 13-tal landbouw gebieden in verschillende provinciën, waar 25 of meer gecontroleerde bedrijven voorkomen, dan zien we daaronder 4 gebieden, waar gemiddeld een vprlies werd geleden van ruim f 12 tot ruim f 43, pet: Hectare. In de andere 9 gebieden was er ge middeld een netto-opbrengst, variëerende van f 569 tot f67.47 per Hectare. Nadrukkelijke vermelding verdient, dat do arbeid, welke door den bedrijfs voerder zelf is verricht, niet afzonderlijk onder de uitgaven is gerekend, zoodat deze in de nelto- ophrengst is begrepen. KERKNIEUWS. Oud Ger. Gem., voorat. 9.30, nam. 2 enavenda 5.30 uur leeekerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 d». de Gidti en nam. 2 nor leeskerk. Geref. kerk voorin. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 nar leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 nar leeskerk. PUBLICATIÊN. Aanvraag nieuw rijbewijs. De Burgemeester van Thoien maakt bekend, dat personen die in het bezit zijn van een rybewjjs uit gegeven in het jaar 1922, hun aanvraag om een nieuw rybewya kunnen indienen ter gemeentesecretarie vóór 1 Februari a.s. des voorm. tusschen 9 en 12 aar. Thoien, 20 Januari 1928. 9 Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling. Verleent kosteloos haar tuaichenkomst by vraag en aanbod van werkkrachten, dienstpersoneel, e. d. Ingeschreven staan als werkzoekenden 10 Landarbeiders. 5 grondwerkers. 12 losse werklieden. 1 timmerman. Inlichtingen kantoor Brugstraat 31. 12 PREDIKBEURTEN Zondag 22 Jan. 1928. Thoien. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Datema en nam. 2 uur ds. Los. (Aan het einde van beide diensten schaalcollecte voor de Kerk.) Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur dr. Veltenaar. Oud Geref.Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 'a avonds 6 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Thoien. GEKN DIENST. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 da. Los en nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en avonds 3.30 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Datema. Vrijdag 27 Jan. des avonds 6 uur ds. J. H. Koster te Montfoort. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Van der Garden te Ophensden. Stavenlsse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm 9.30, nam. 2 enavonds 5.30 uur leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Gidts. BURGERLIJKEN STAND. Gemeente THOLEN van 1319 Januari 1928. Geboren: Elisabeth, d. v. J. Robbe en M. C. van den Eynden. Pieternella Jannetje, d. v. P. Qaist en L. P. de Leeuw. Jan, s. v. A. Kot en C. J. Baay. Jacob, z. v. L. M. Geluk en J. Geuze. OndertrouwdJ. Jansen te Oud-Vossemeer en P. Kwist te Thoien. Gehuwd J. N. Polderman en J. Byl. A. M. van Dijke en M. Mol. A. M. Geluk en M. v. d. Zande, allen te Thoien. Correspondentie. Aan eenige ledoti der Geref. Kerk te Oud- Vossemee.-. Uw stuk is niet voor opnamo geschikt. Kerkelijke geschillen, in een niet publieke bijeen komst ontslaan, zijn o.i. geen krantenlectuur. Redactie. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 20 Januari 1928. Noteering te Thoien. Boereoboter f 1.05 per pond. Roomboter f 1.125 Eieren 8 cent per stuk. Noteering te Middelburg, 19 Januari Boerenboter (part. prijs) f 1. ST. MAARTENSDIJK, 19 Januari 1928. Tarwe f 10.tot f 13.50 per 100 K.G. Bruine Boouen f 27.— f 31.— Groene erwteD f 26.f Schokkers f 25.f 33. Witte eigenheimers f5.50 per 70 K.G. Blauwe eigenheimers f 5 Zeeawsche Bonte f6.— Zeeuwecbe Blauwe f 5.50 f Poters f 2.50 Groote Uien f 7.20 per 60 K.G. Kleine Uien f4.60 Ondertrouwd J. BURGERS Az. eu 7 85910 J. M. MOSSELMAN Ad. St. Anoaland, 19 Januari 1928. Aan allen, die mij op 11 Januari hun gelukwenschen deden toekomen, betuig ik mijn hartelijken dank. 35893 7 W. CAREL8. Poortvliet, 16 Januari 1928. ÊT nchtea vet', schade aan. doch I worden absoluut uitgeroeid met I c „RODENT" Rattendood I „Rod ent" vernietigt ioo wel muizen als ratten I Doosjes van 50 cent en f Bij alle drogisten. jq i 10 35410 Te be.ragen Thoien, Walatraat No. 12, 7 35894 De inleggers worden beleefd eer- zocht ban spaarboekje aan te bieden tot bijschrijving der rente. 6 35907 van onze extra koopjes gedurende de maand Januari. 10 35909 Beleefd aanbevelend, VOORHANDEN FIRMA J. M. C. POT, Boekhandel, Thoien. 10 35906

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3