Een avontuur van zeven ganzen. Wolven. den man komt, men altijd nog kan zien; nu is het gebrek niet groot. De heer Vroegop is van meening dat men niet moet concludeeren dat er geen gebrek is, omdat een paar huisjes leeg staan; volgens'de wet moet er bouwgrond zijn, anders schiet de gemeente in zijn plichten tekort. De voorzitter beweert nogmaals dat er geen tekort is, daar wel een perceel of 9 vacant zijn, evenwel is het niet zijn be doeling het bouwen tegen te gaan, maar hij is tegen liet op kosten jagen der ge meente. Onder den Molendijk is ook nog geschikte grond voor bouwterrein. De heer Nelisse acht het voordeeliger dat particulieren bouwen dan de gemeente. De heer Geluk acht het terrein bij Kloot wijk en Dazen ook zeer geschikt hiervoor. De heer Hage zegt dat indertijd gevraagd was voor 1 woning bij Knoock, als B. en W. het terrein aanwijzen, moest men hiermede genoegen nemen, doch het moest en zou Achterbosch zijn. De heer Koopman bestrijdt de meening van den voorzitter dat er woningen te veel zijn, hij acht dat er eerder tekort zijn, men moet de lijst maar eens inzien, dan zal men tot andere gedachten komen. De heer Vroegop is van meening dat men het bouwen door particulieren in de hand moet werken. De heer Koopman meent dat als er een terrein is dat men geschikt acht voor bouwen, men niet een ander perceel moet aanwijzen. De heer Qunkkelaar beweert dat men eerst om 1 woning heeft gevraagd, daar is grond voor aangewezen, doch men wil daar niet wonen, nu komt men vragen om terrein voor 2, doch waar hij dit meer heeft meegemaakt, vreest hij, dat van bet bouwen der 2e niet veel zou komen. Hij acht het terrein aan den Molendijk zeer geschikt, temeer daar men daar voor en achter kan bouwen. Nadat de voorzitter de lijst van aanvragers voor een woning heeft nagezien, werd dit verzoek gerenvoyeerd ter nader onderzoek naar B. en W. Dhr Vroegop vraagt, of nog geen ver zoek is ingekomen van Fr. Heijboer. De voorz. zegt, dat is ingekomen, maar niet bij de stukken ligt door. genoemde Heijboer is gevraagd, of hij in nummer- ring kan komen voor levering van kolen aan de gemeente. Gaarne vernam hij, of hij dit voor zich zelf uitvoert, of voor anderen. Dhr Vroegop beweert, dat hij dit voor anderen doet, doch dat dit hier niets Ier zake doet, daar Heijboer zijn provisie ge niet dus hoe meer hij levert, des temeer hij ook verdiend. Dhr Koopman is van meening, dat hij evenveel recht heeft als anderen. De voorz. zegt hier niet tegen te zijn, mits de prijzen niet hooger zijn dan bij anderen. Dhr Vroegop is van meening, dat wel bedoeld zal zijn, dat de prijzen eenderen ook kwaliteit goed zal zijn. Dhr Koopman informeert hoe de regeling is van het leveren en of hiervan een lijst is aangelegd. De voorz. zegt, dat het om de beurt gaat, doch acht het beter dat nu er een derde bijkomt, hen ieder '/3 laat leveren in plaats van om het jaar. Dhr Nelisse vraagt, of de wintervoorraad reeds is aangeschaft. De voorz. zegt dat dit reeds is gebeurt, Dhr Koopman zegt, dat hij reeds 3 weken heeft voorgeschoten daar er geen geld was. Dhr Vroegop acht dit een sterk staaltje voor zoo'n rijke instelling. Met alg. st. werd deze post aldus vast gesteld. Herbenoemd werd met alg. st. tot lid W.-A.bestuur dhr .1. P. Hage, mede op de voordracht stond dhr Zeedijk. Daar in het Prov. blad een schrijven stond, dat voortaan het vervolg-onderwijs 150 lesuren moest geven en tegen een vergoeding van f2 per uur, achten B. en W. dit haast niet doenbaar om uit te voe ren, daar de gemeente dit zelf alleen heeft te betalen. In overleg met de oudercom missie is dit bepaald op f 1 per uur, ter wijl men nu van de regeering met deze eischen komt en evenwel de onderwijzers met f 1 genoegen hadden genomen. Hij zag hiervoor gaarne de meening der verga dering. Na een uitvoerige discussie door de leden onderling, werd besloten hierover met de ouder-cotnmissie nader overleg te plegen. De voorz. zegt, dat inzake de regeling doorrit van het land gepacht door Hengsl- mengel en Vermeulen, na uitvoerige be spreking met de betrokken personen, men tot een accoord is gekomen, nl. dat Ver meulen een vergoeding krijgt van f 10 per jaar, terwijl de gemeente en de achterste pachter hiervan ieder de helft heeft te betalen. De heer Nelisse vraagt of het dan dis ponibel moet blijven en men het niet mag bebouwen. De voorzitter zegt, dat hierin door de betrokken partijen is voorzien. De heer Vroegop beweert dat de regeling niet goed is, de gemeente moest alles be talen, daar Vermeulen anders de schade zal lijden. De heer Hage meent dat men verkeerd heeft gedaan de perceelen in tweeën te verpachten, terwijl het jammer is, dat zulke goede grond voor rit zal worden gebruikt. De voorzitter meent dat, daar beide pachters de regeling goed vinden, men hierop niet tegen kan hebben. De heer Hage zegt dat het de gemeente maar f5 zal kusten. De heer Vroegop zal tegen stemmen, daar de achterste pachter nu de dupe zal worden en dat acht hij niet billijk. Met de stem van den heer Vroegop tegen, aldus besloten. De voorzitter zegt dat gisteren is inge komen, een verzoek van G. Polderman en 53 anderen, om weder over te gaan lot instellen van de kermis en wel op den len Vrijdag in October 1928. Zij meenen dat dit winkeliers en nering doenden zal ten goede komen, terwijl ook de gemeentekas hiervan de voordeelen heelt. Wat betref het door sommigen genoemd denkbeeldig kwaad, zijn zij van meening, dat dit nu slechts verplaatst wordt naar Bergen op Zoom. De voorzitter laat het aan den raad over nu of in een volgende vergadering hier over te beslissen. De beer Nelisse is ook voor aanhouden, terwijl de heer Quakkelaar liever directe behandeling zag. De heer Vroegop ziet liever eerst hier over de meening van B. en W. Intusschen circuleert de lijst met hand- teekeningen bij de raadsleden. Besloten wordt met de stemmen der beide weth. tegen, dit verzoek aan te en acht dit gezien den ijsgang zeer gelukkighouden tot een volgende vergadering. Dhr Vroegop zag gaarne aangetoond, dat j bh d.e i voor geheel het seizoen kolen waren aan geschaft en indien zoo niet, kon men Heij boer ook laten leveren. De voorz. merkt op, dat B. en W. reeds een regeling hebben getroffen en men deze niet vooruit kan loopen. Dhr Hage zegt, dat 136 H.L. zijn ge leverd en dat totaal 280 HL. noodig is, indien men nu die andere helft aan Yssel- dijk geeft, kan men met ingang van 1 Jan. '28 Heijboer aan de beurt laten komen. Aldus met alg. st. besloten. Dhr Nelisse informeert, of geen verzoek van A. van Damme is ingekomen. Daar dit verzoek van ingrijpende beteekenis is, acht de voorz. het gewenscht, dit eerst terdege met B en W. te behandelen, ter wijl de raad hierover ook nog eens kan nadenken, zoodat het beter is, in een volgende vergadering hierover te beslissen. Dhr Hage meent, dat B. en YV. dan misschien met betere voorstellen kunnen komen. De hh. Vroegop en Koopman, zijn van meening, dat er veel fouten in het haven reglement zijn, o.a. inzake het opruimen van peeslijk. Dhr Hage meent, dat de politie-verorde- rjng aangeeft, dat men het slijk direct moet opruimen. Dhr Vroegop zegt, dat Knuist in dienst der gemeente, dit opruimt en hiervoor be taald wordt door de leveranciers. Besloten werd alzoo, dit schrijven aan te houden tot een volgende vergadering. De voorz. stelt daarna voor de postuit- keering behoeftigen op de begrooting van het Weezen-Armbestuur met f-000 te ver- hoogen en op f 6600 te brengen. Bij de rondvraag zegt de heer Geluk, dat A. Bosch bij hem is geweest en ge sproken over het door hem gepachte land van de Weezen armen. Hij zou gaarne de buizen uithalen, doch de andere pachter wil hiervan niet weten. De heer Nelisse zegt dat de toestand daar onhoudbaar is, ook is het noodzakelijk daar ter plaatse te delven. De voorzitter zegt dat dit alleen het polderbestuur aangaat. De heer Vroegop zegt dat het een won derlijke geschiedenis is, pas heeft men het die menschen afgenomen, en nu reeds kwestie en aan anderen verhuren; gaarne vernam hij van B. en W. of hen gevraagd is, het te mogen verhuren. De voorzitter zegt dat hem niets is ge vraagd, terwijl de raad het contract heeft opgemaakt. De heer Koopman merkt op, dat het bestuur heeft gezegd dat indien voor 1 jaar werd yprhuurd voor vlas of klaver, men hier legen geen bezwaar zou maken. De heer Vroegop weet dat een perceel 3 jaar werd verhuurd, terwijl men nu persoonlijk zou worden. De heer Koopman zegt dat het niet kon worden afgenomen. De heer Vroegop is voor draineeren, anders krijgt de gemeente de schade. Men moet volgens recht hierover beslissen en de betrokken personen wijzen. De heer Nelisse beweert, dat als men niet gezamelijk draineert, het beslist geen zin heeft. De voorzitter zeide toe dat deze kwestie door B. en W. zal worden onderzocht. De heer Vroegop beweert dat dezen hierop ernstig zomer is besloten het urinoir bij Rijnberg te handhaven, nu ziet hij, dat het is opge ruimd, wat hij een onhoudbare toestand vindt voor de bewoners dezer volkrijke buurt. De voorzitter zegt dat deze verplaatst is achter de bewaarschool. De heer Vroegop zegt dat men zich steeds dood staart op eenige kosten, terwijl laatst in het gemeentehuis f 800 werd uitgegeven voor een enkeling De voorzitter merkt op dat daar het publiek niet mede werkt, deze urinoirs steeds verstopt zitlen, wat niet bevorderlijk is voor de reinheid, zoodat in de meer grootere plaatsen deze gelegenheden ook worden opgeruimd. De heer Vroegop acht dit best te voor komen, indien men den gemeentewerkman een paar keeren per week laat schoonmaken en zuiveren met carbol. De voorzitter zegt dat men toch geen schildwacht daar kan zetten, terwijl Moer land de karwei wel wat vies vindt. De voorzitter meent dat het publiek deze urinoir ook niet erg noodig acht, daar bij hem nooit is gevraagd. De heer Vroegop ziet alleen maar op de groole tegenstelling; voor die enkeling, al kostte het veel, moest het er komen, terwijl men hiervoor, omdat daar maar arme drommels wonen, niets voelt. De heer Koopman kan dit volkomen onderschrijven en is voor plaatsing. De heer Vroegop merkt op dat men altijd een accoord kan aangaan met de water leiding voor spoeling. Ook de heer Hage voelt hiervoor, terwijl men deze best zoo kan plaatsen, zonder de eigendommen van anderen te raken. De heer Quakkelaar is voor plaatsing op de oude plaats, en zonder schutting. De heer Vroegop zegt dat het ongezond is daar te plaatsen, ook is hij tegen een inrichting als aan de 5 zinnen, want daar lijkt het wel Jan Klaassen. Met den stem van den heer Quakkelaar tegen werd besloten een urinoir te plaatsen aan de Blauwstraat bij den heer Pleune. De heer Koopman informeerdeof de licht punt aan de Vest daar nieuw is geplaatst. De voorzitter zegt dat deze met het oog op betere verlichting is verplaatst. Na nog eenige opmerkingen van de heeren Vroegop en Koopman ove^ afvoer water aan de Boschstraat, het defect zijn van een deksel der put aldaar en een put in de havenbestrating, en de voorzitter had toegezegd dit onder het oog te zullen zien, werd de vergadering, waarhij een groot publiek aanwezig was, gesloten. GEMENGD NIEUWS. Poging tot vergiftiging. Op 16 Dec. kwam een vrouw len postkantore te Heerenveeo een postpakket ter verzending aanbieden Ze beweerde niet te kuonen schrijven, waarom de beambte aan bet loket een en ander voor baar in volde. Als afzendster gaf ze op: Wed. M. te Heerenveeo. Het pakket was geadrèsseerd aan de vrouw van S. M. te Nieuweachoot. Deze opende het met argwaan, want er «aren verhoudingen in de familie, die baar al langen tijd bevreesd hadden doen zijn voor een poging tot vergiftiging of ander arglistig kwaad, Ëen poos geleden toch was ze door haar man verlaten, die met de vrouw van B. H. te Spitsendijk, moeder vau vijf kinderen, er van door wa9 gegaan naar DnitscblaDd. De vrouw van B. H. bad daarvoor haar maD en twee oudste kinderen verlaten en de drie jongsten meegenomen. Toen in Dnitechland bleek, dat de vrouw niet gehuwd was met 8. M., werdeo zij en hare kin deren het land uitgewezen. Zij keerden Daar den man en vader terug. Ook M, keerde terug, maar is later weer naar Duitschland vertrokken. Zijne vrouw vond in een en ander aanleiding ooo zeer op haar hoede te zijü. Toen ze bij opening van het postpakket daarin vond koek,taai, krenten broodjes en ééu kadetje, terwijl ze van niemand iets te verwachten had, kwam dadelijk bij haar het boos vermoeden van vergiftiging weder boven. Ze gmg met het pakket naar dr. Bijlsma, die haar verwees naar den majoor der rijksveldwacht. Deze liet de eetwaren onderzoeken bij den apo theker v. Endt, die constateerde, dat het cadetje met rattenkruid was besmeerd. De majoor giüg op onderzoek uit en spoorde op, dat de vrouw van B. H. de afzendster van het postpakket was geweest. Bij confrontatie ten postkantore werd zij herkend. Aanvankelijk ont kende ze, maar ten slotte viel ze door de mand. En ze beleed, dat ze het oogmerk had gehad de vrouw vau M. uit den weg te ruimen, om zoo doende de banden ruimer te kfijgen bij hare verhouding tol M. Wegens de bijzoudere omslandigbedeo waariü zij verkeert is zij voorloopig op vrije voeten gelaten. Ook is reeds opgespoord, dat er door den vader van M. rattenkruid gekocht is bij den apotheker Bouma. De politie heeft de zaak nader in onder zoek en heeft nog een arrestatie verricht. Zeven vette ganzen sleten tegeu Kerstmis de laatste dagen van hon leven op een erf bij Papendrecht. Met zijn zevenen waggelden zij naar het water om te zwemmeo. Schotsen kwamen aangedreven en zij omringden weldra de vette lijven. De I stroom nam de schotsen mee; de schotsen hield n de ganzen vast en verder en verder dreven dieren vau honk. Geen was er die op hun angs roepen acht sloeg. Langzaam ging het de Mer af^ den Noord op, Hendrik-ldo-Ambacht we de gepasseerd en Kinderdijk en Elshout, Siikkervi en lJsselmonde. Al maar verder giüg het. H hcel eindelijk dreven de schotsen weer niteen lieten bun buit los. Zoo kwamen zeven verdool vette ganzen te Rotterdam. Sleepbootkapiteins zagen hel schooltjezwemm en sommigen likten zich al den baard. Een georganiseerde klopjacht ontstond en de ganz kwamen aan boord van verschillende booteriji Maar de rivierpolitie kon zich hier niet m vereenigen en trok er op nit om de ganzen vu do ter beschikking van den eigenaar te krijgen. V ganzen zijn opgespoord. Van de twee aode wordt aangenomen, dat zij wel in een kerstp zollen zijn beland. Alcoholvergiftiging Hoe erg hel met het geheime drankgebro gesteld en hoe slecht de gebruikte drank zelf blijkt uit een mededeeling iu de New York Hera! 'vo'gens welke er in de 7 jaar vao het dran verbod 15,000 menschen meer gestorven tengevolge van den slechten alcohol, dan h el totale aantal gesneuvelde Amerikanen in wereldoorlog. Ook Kerstmis heeft in dit opzicht slachtofFi bi gevonden. In New-York zijn op eersten Kerstd 1 J,in Pittsburgh 6 menschen gestorven door h ch diinken van vergiftigde alcohol. Ondanks de pogingen van dè draokwee ambtenaren, die gewaarschuwd hadden, dat verkochte alcohol ondeugdelijk moest zijn. Al New-Yorksche ziekenhuizen moesten menschi opnemer, die vergiftigingsverschijnselen veitooi ,J den door het drinken van slechte alcohol. tic i p Een diefstal engros. Op de N.V. Meelfabriek ^Weert" v.h. Geb v. d. Venne zijn diefstallen ontdekt in verban oc waarmede de 60-jarige bakker J. S. en de li jarige bakkersgezel H. H. werden gearresteen als verdacht van het ontvreemden van ongevei 200 ledige meelzakken welke een waarde ia f 1 per stuk vertegenwoordigen. Beide verdacl ten ziju naar de gevangenis te Roermond ore gebracht, doch later weder op vrije voeteD 8teld. Bij een nader onderzoek door de direct bleek, dat nog meerdere diefstallen hebben plaa gevonden. Nadat dit vermoeden kenbaar gemaakt onder het persoueel, zijn van ciib keüde zijden bij de meelfabriek gelden binuei gekomen, waarvan vermoedt wordt, dat die restitutie voor gestolen meel moeten wordt beschouwd, ten bedrage van eenige hooderdt guldens, De 50-jarige Duitscher H., bedrijfsleider as de fabriek en vader van genoemden H.,isevei eens door de marechaussee iu arrest gesteld a verdacht van diefstal van meel, dat door hei aan den ongeveer 53-jarigen landbouwer M. en diens zwager H. werd verhandeld. Beic koopers zijn eveneens in verhoor genomen, dot later weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt inmiddels voortgezegd aarscbijnlijk zijn nog meer arrestaties te wacbte Men schat het bedrag van het gestolene eenige duizenden guldens. Het mes. Te Sinilde is weer eens met het mes gewerk Eenige onbekend gebleven personen vielen waa schynlijk uit wraak, zekere L. P. aan, een joD*,| mensch van 18 jaar. Hij werd ernstig mishande bleef aau den weg liggen, waar hij doe voorbijgangers werd aaugetroffen De dokter werd er bijgeroepen die const: teerde dat het slachtoffer o. m. een wonde in zijn zijde had, hij achtte opnemio in het ziekenhuis noodig. Vrijgelaten. Ieder heeft gehooid van den moord te Culea borg in 1923 op een bejaard echtpaar gepleegi Ct- De justitie is 9teeds io de weer geweest om d daders te pakken te krijgan en zoo waren C Sweris en J. Vroege als verdachten in hechten) genomen en veroordeeld, van welk vonoi ze in beroep zijn gekomen. Na ongeveer 10 maanden in voorloopige heel teoia te zijn gezeten if eerstgenoemde in vrij beid gesteld. Vroege blijft in hechtenis a verdachte in een ander misdrijf. o V d®3( k Gevaarlijk werk. De Lemmer haveo is door het ijs geslote en de visschers kuonen niet ter vischvaugi g uitzeilen, ze oefenen weer het spieringvissche onder het ijs in zee nit. Reeds vroeg in de morgen, wanneer een rustig burger nog aa geen opstaan denkt, verlaten de visschere, ge wapend* met een slede vol netten, een grootei bijl om buten te kappen, alsmede met een lang lat om deze Detten onder bet ijs te schuiven onze kust, om dit koude en gevaarlijke bedrij uit te oefenen. Gevaarlijk toch, daar het her haalde malen voorkomt dat deze visschers to den hals toe door het ijs zakken, zooals ooi Zaterdagavond omstreeks 8 uur den visscber R Viaser overkwaudie toen midden in de have door het ijs zame, en slechts, nadat bij rum een kwartier om hulp had geroepen, met d grootste moeite werd gered. Er moest toen on middellijk geneeskundige hnlp bij deze bejaardsi man worden ingeroepen, daar hij o.m. zijn kit door het schuren over het ijs had verwond Het is al meer dan een halve eeuw geledet dat in de Belgische Ardennen de laatste wolvet

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 6