IERSEKSCHE EU THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. ïO. 2230 Zaterdag 31 December 192?. Vijf en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Tweede Blad. Keetje van de Oranjeboom FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. ïtig PE 31 uks GO FEUILLETON Verhaal uit het oude Baarn Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, rijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,37®, franco per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17 '/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. GEMEENTERAAD. ST. MAARTENSDIJK,23 December 1927. Voorzitter Burgemeester J. Polderman. Is secretaris fungeerde de beer J. van ieuwenhuijzen. Aanwezig alle leden De notulen der voorgaande vergadering erden zonder op- of aanmerkingen on- eranderd vastgesteld. Van den heer A. op den Brouw was een erzoek ingekomen om subsidie voor een oor hem gestichte leesbibliotheek, daar e opbrengst der leesgelden niet zoodanig jas dat de kosten werden gedekt. Hij voerde hierbij aan dat door hel lezen ian nuttige boeken de ontwikkeling werd evorderd, terwijl gezorgd wordt dat de ibliotheek voor elk wat wils bevatte. De voorzitter adviseerde namens B. en V. hierop afwijzend te beschikken, daar alsnog het bijzonder nut hiervan niet uzien, terwijl de school bibliotheek voor loldoende lectuur voor de jeugd zorgt, evens is hiervoor geen groole behoefte, aar de indertijd door het Nut gestichte libliotheek ook wegens onvoldoende deel- lame moest worden opgegeven. De heer Nelisse merkte op dat Op den Irouw bet geheel voor eigen risico uitvoert. De heer Vroegop had gedacht dat hij net een geheel ander verzoek zou zijn ekomen, n.1. een aanvrage voor een open- iare leeszaal, nu betreft het een geheel larticulier persoon. Met algemeene stemmen werd daarna iet voorstel van B. en W. aangenomen. Een dankbetuiging van den heer Dieleman terd voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een verzoek van Joh. itoutjesdijk, volontair ter secretarie, om em voor 1927 een studietoelage te ver enen van f 100, aangezien door den slechten IjJf conomischen toestand, zijn moeder de ludiekosten voor hem niet meer kan be- alen, terwijl het hem bekend was dat ook andere secretariën de volontair een êrgoeding kreeg. 5| De voorzitter staat hier sympathiek tegen- WV iver; waar hij goed zijn best doet en tevens ppe len grooten steun is op de secretarie wil ictii lij hem hierin gaarne ten goede komen 356 in stelt namens B. en W. voor hem de 681 35 EN 'evraagde studietoelage toe te kennen. De heer Koopman verwondert het dat en W. met dusdanig voorstel komen, llgjiij laat hier den persoon buiten beschouwing, naar zoolang hij raadslid is, is steeds, ook Ju loor den heer Hage, beweerd dat de se- m. iretarie veel te veel kostte, en is ook door woifiem altijd geageerd tegen verhooging ;ecretariekosten, en ondanks u dit gedaan b®l ïebt steunt u nog het voorstel van B. en W. Ints De voorzitter zegt steeds plezier te hebben id ;ehad in den ijver van den jongen, steeds 'ohe stelde hij zich beschikbaar voor de gemeente 85; >n waar nu inderdaad de studiekosten voor lem hoog worden zou hij gaarne zien dat 'dei lem die tegemoetkoming werd-gegeven. De heer Koopman zegt het daarover niet >41 dooi J. Lindenkom. XIX. Hij zag rond. Hier nietsdaar nieti Daar in een hoek, bezijden de kar etond een zwart bonten schot. Hij keek over bet schot heen en zag een viertal bossen stroo. Hij lichtte een bos op en daar zakken meel. Toen zette hij met veel moeite bet schot opzij, legde een voor een de bossen stroo weg, Daar ttondeo naast elkander zes 3akken, toegebonden. Geen woord werd gesprokeo door de beide mannen. Hein midden in de scbnnr, de handen in de zakken, stond norsch voor zich nit te kijken. Nanning maakte den eersten zak los. Het was tarwemeel. Hij stak de band er in, het meel was niet eens goed koud nog, kwam zoo nit den molen. Zwijgend maakte hij alle zakken open, alle be vatten tarwemeel. Hij proefde of er ook zand onder gemengd was, want meel voor beestenvoer viel niet onder de belasting maar dan moest er twee en een half pond zand door honderd pond meel gemengd zijd. Dit waizeer goed td proeven. te hebben, hij zag gaarne aangetoond dat de volontair onmisbaar is. De voorzitler merkt op dat waar het werk ter secretarie steeds toeneemt, hij werkelijk onmisbaar is, men is soms tot 10 uur des avonds bezig, terwijl men niet moet vergeten, wal voor werk er is aan de begrooting en kiezerslijsten, veel werk dat anders moest blijven liggen, kan nu ten bate van de burgerij worden uitgevoerd, hij gaf verder den raad in overweging eens een week het werk ter secretarie gade te slaan, dan zouden zij met hem tot de con clusie komen dat er geen overtollige werk krachten zijn. De heer Koopman zegt dat indertijd gezegd is dat het niet kon om Stoutjesdijk te bezoldigen, nu zou de gemeente weer de dupe worden. De voorzitter beweert dat het niet meer is als voor 25 jaar, nu is bet werk enorm, zoodat ook door St. dikwijls werk mee naar huis wordt genomen om des avonds af te werken, zoodat hem dit geld best toekomt. De heer Koopman betoogt dat de voor zitter en de heer Hage geheel van hun standpunt van vroeger afgaan, steeds is beweerd dat een nieuwe kracht kon ge mist worden en nu drijft men bet zoover dat hij zelfs onmisbaar wordt. De heer Hage zegt niet te beweren dat hij op» de secretarie onmisbaar is, maar omdat St. moeilijk zit, was hij er voor hem dit bedrag als eenige tegemoetkoming toe te kennen. Hij is het niet met den voorzitter eens, dat de 3e kracht onmisbaar is, maar wil hem deze toelage geven, teneinde te be vorderen, dat hij aan zijn diploma komt. De voorzitter zegt,-dat men niet moet vergeten, dat sinds Stoutjesdijk gekomen is ook de vleeschkeuringswet in werking is getreden, wat voor het secretarieperso- neel verbazend veel werk medebrengt en dat inzonderheid, steeds door Stoutjesdijk wordt behandeld. Nogmaals dringt hij aan op het aannemen van het voorstel van B. en W. De heer Koopman zag gaarne aangetoond dat hij onmisbaar is op de secretarie. De voorzitter beweert dat hij moeilijk te missen zat zijn. De heer Koopman antwoordtdan hem maar voor vast benoemen. De voorzitter zegt dat hij indertyd in de plaats van Bazen is gekomen en uit billijkheidsoogpunt, zag hij hem gaarne die f 100 toegekend. De heer Vroegop zegt, dat hij niet kan begrijpen hoe men hier tegen is, terwijl voor hen die de H B. S. afloopen en wat meestgegoeden zijn, zeer veel moet worden betaald, terwijl het hier iemand betreft die het harder noodig heeft en het zijn studie zal bevorderen. De heer Koopman is van meening, dut men van de gemeente geen philantropische inrichting tnag maken; hij is absoluut niet tegen deze toekenning van f 100, maar vindt het gezien vorige besluiten, niet de billijke weg. Het meel moest dan toch wel eerst aangegeven worden en volgens de wet errat de accijns be taald, welke dan gerestitneerd werd, maar bij koren, dat al vóór het malen voor beestenvoer bealemd was, werd dit wel verzuimd en als maar bleek dat dadelijk zand was doorgemengd, dan keek men zoo naow niet. Doch hier was geen zand in, dat was duidelijk, trouwens, tarwemeel van goede kwaliteit werd niet veel aan de beesten gevoerd. „Mag ik het accijnsbiljet voor deze zakken meel zien?" „Je doet maar wat je niet laten kan" klonk het norsch. „Dat is geen aotwoord op mijn vraag. Ik vraag om het sccijnebiljet te zien Heeft U een biljet voor deze zakken „Neen 1" „Oao zal ik deze zakken verzegelen.... De zakken laat n vier en twintig our hier op dezelfde plaats staan, tenzij door mij er niet eerder over beschikt wordt. Verder weet de gevolgen." Nanning's stem was vast geworden en van zennwen scheen hij geen last meer te hebben. Ëenmaal voor het teit gesteld, voelde hij zich eokel ambtenaar en hij dacht aan niets anders meer. Hij bond eiken zak zorgvuldig weer dicht. De molenaar stond zwijgend toe te zien. De heer Nelisse zegt dat hij voor toe kenning is, althans voor 1 jaar. De heer Geluk vraagt of niet kan worden aangeklopt bij het weezen-armbestuur. Met algemeene stemmen werd daarna besloten, hem de vergoeding van f '100 over 1927 toe te kennen. Een ingekomen schrijven goedkeuring raadsbesluit wijziging begrooting 1927 werd voor kennisgeving aangenomen. Eveneens procesverbaal kasopname ont vanger, terwijl in kas was en moest zijn een bedrag van f281.545. Een verzoek van J. M. Boogerd, als leider der Zondagsschool, om voor het Kerstfeest een schoollokaal af te staan, werd op advies van B. en W., die de Zondagsschool een nuttige inrichting vinden, met algemeene stemmen toegestaan Een schrijven van M. van den Hoek en C. Knuist, om, daar zij den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, om ook op de lijst geplaatst te worden voor land, werd met algemeene stemmen goedgevonden. Een schrijven van Ged. Staten betref fende goedkeuring wijziging woningbedrijf 1927 en wijziging reglement Weezen- armbestuur, werd voor notificatie aange nomen. Van Abr. v. d. Jagt, was een verzoek ingekomen, om in aanmerking te komen voor een gemeentewoning. De voorzitter zegt dat v. d. Jagt ook bij hem is wezen vragen om een woning, hoewel het hem wel eenigszins vreemd aandoet, eerst zijn eigen verkoopen en dan bij de gemeente aankloppen. De heer Geluk vraagt of er veel vóór hem op de lijst staan, hij is er voor dat ieder op zijn beurt wordt geholpen, dan heeft niemand iets aan te merken. Ter tafel komt een schrijven van het hoofdbestuur v.d. poliliehondbond, meteen aanbeveling aan den raad van den heer Commissaris der Koningin, om een subsidie toe te kennen, voor liet opfokken en dres- seeren van politiehonden. De voorzitter voelt hier zeer veel voor, het bevordert het onderzoek en het nut hiervan staat wel vast, nu zooveel liooge autoriteiten hieraan hun steun geven. De heer Koopman merkt op, dat daar hel schrijven hoofdzakelijk aan den voorz. is gericht, deze maar toe moet treden als lid. De voorzitter zegt dit liever niet te doen, terwijl het schrijven toch ook aan den raad is gericht. De heer Vroegop meent, dat er geen politiehonden noodig zijn. De voorzitter is het hiermede niet eens en toont aan, dat door het opsporings vermogen dezer dieren vele dingen worden opgespoord, o. a. dit jaar nog in een ge meente in dit Eiland, terwijl het ook eenigszins afschrikwekkend werkt voor hen die wat uit willen halen. Als hoofd der politie, is hij verplicht mede te werken De heer Koopman merkt op dat het dan maar jammer is, dat hier niet zoo'n Toen alle zakken dicht waren nam hij eeo rolletje ijzerdraad uit een doosje en een tang nit den achterzak vao zijn pantalon. Ook nam bij uit een etni een zestal stukjes luod. Hij bevestigde om iederen zak een stukje ijzerdraad en toen nam hij lood en tang om den eersten zak te plombeeren. Toen trad Hein op hem toe en greep hem bij den arm „Mijcheer Nanning Zou je dat non wel doen f" Nanning richtte zich in volle lengte op, de motenaar was lang, maar do kommies stak nog wel eeo halt hoofd boren hem uit. „Wat deukt n van me?".... De twee mannen zagen elkander een oogenblik diep in de oogen en toen keerde de kommies zich om teneinde bet lood aan te breDgen. Maar voor hij het stukje lood kon toeknijpen, trok de molenaar hem bijna met geweld terug „Hierzoo, als 't o blieft!" Hij hield Nanning een papiertje voor het accijnsbiljet, met zes roode streepen er op, gelijk de wet eischt; voor eiken zak een streep. Nanning keek wel altijd strak maar nimmer onbenullig, maar no stond hij toch te kijken als eeo schooljongen die zijn oortje versnoept heeft, „Wat moet dat beteekenen?".... „Dat moet beteekenen riep de moleoaar nuttig dier was, daar dit voorjaar in deze gemeente ook was ingebroken. De heer Vroegop vraagt wat B. en W. voorstellen De heer Koopman meent dat enkel den raad dit verzoek moest zijn gedaan, daar deze moet beschikken over de gelden. De voorzitter toont aan, dat wel degelijk de raad is gekend. De heer Nelisse is van meening, dat nu zooveel hooge personen in het bestuur zitten, dit voor hen meer een sportief karakter draagt. De voorzitter acht dit, nu Jhr. Laman Trip, de kommandant der marechaussee, dit aanbeveelt, verkeerd gezien, daar hij dezen wel de politiezaken zullen voorgaan. De heer Koopman stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, indien dit verzoek tot hem persoonlijk was gekomen, zooals tot den voorzitter, was hij direct lid geworden. Het gaat niet op met de gemeente-fi^an- ciën te spelen, het is vandaag hiervoor f 10 en morgen weer wat anders. Gezien deu fmancieelen toestand der gemeente acht hij het noodig hiermede te stoppen. f- jjj Met algemeene stemmen wordt daattta afwijzend beschikt. De heer Geluk merkt op: nu kan u altijd nog lid worden, voorzitler. Van A. van den Hoek was een schrijven ingekomen, aangezien zijn 2kinderen verder dan 5 K.M. van de school wonen, hem hier voor een vergoeding toe te kennen, temeer waar de wet zulks voorschrijft. De voorzitter zegt dat dit een ongewoon iets is alhier, daar dit nog nooit is voor gekomen. B. en W. hebben deze zaak onderzocht en bevonden dat hij hierop recht heeft, en hebben verder in overleg met Van den Hoek hem een vergoeding van f50 toegestaan. De heer Vroegop is er voor de wettelijke regeling te volgen. De voorzitter is van meening dat dit voor de gemeente nadeelig zal zijn, daar meerderen zullen volgen. De heer Koopman zegt dat hieraan niets te doen is, indien hij tevreden is met f25 gaat hij hiermede ook accoord. De heeren Koopman en Vroegop merken op dat zij liever hieraan geven dan voor de H. B.S. Met algemeene stemmen werd daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. Van C. M. Hartog was een verzoek tot aankoop bouwgrond Achterbosch, geschikt voor 2 woningen. B. en W. zijn van meening dat geen behoefte bestaat aan nieuwe woningen, daar sommige leeg komen te slaan. Door hen is er op gewezen dat een ander perceel in de Boschstraat nog bebouwd kan worden, doch hier wilden de principalen van Hartog niet wonen. De heer Vroegop is er altijd voor ge weest dat de gemeente bouwgrond dispo nibel had; r.u vraagt men en het is er niet. De voorzitter meent dat als de nood aan met een «tem alsof hij hoera riep voor den koning dat moet beteekenen dat ik eena wilde weteD wat vleesch ik met jou in de kuip heb. Toen ze me jouw komst aanbrachten want ik word altijd gewaarschuwd toen daeht ik jongen, nou wil ik toch eens weten «at voor een kerel hij isJij was zenuwachtig ik óók hoor MaarGoddank je bent een ferme kerel hier heb je tn'n hand sla toe l" De molenaar stak de hand uit en voor bet eerst van zijn leven had Nanning een geestigen inval „Uw hand non ja De hand van nw dochter Keetje is die er dan ook bij „Die is er ook bij Voornit maarGa je gang maart" En met een armzwaai alsof ze op de koemarkt waren, sloegen "de twee mannen de handen met eeD klap in elkander. Maar toen de opwinding van het moment weer bedaard was en Nanning draad, lood en tang weer had opgeborgeD, wist hij toch niet wat hij na met zijn aanstaanden schoonvader praten moest. Nu in eenB maar met den molenaar van de Vnnrsche om te gaan als ja als met iemand die geen vijand meer isBovendien Hij was toch altijd nog de ambtenaar. (Slot volgt.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 5