IERSEKSCHE EB THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. No. 2230 Zaterdag 31 December 1927. Vijf en veertigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. Oudejaarsavond. FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. AAN ONZE ABONNÊS IN DE BUITENWIJKEN. De directeur van het Postkantoor te Tholen, deelt ons mede dat wegens de onbegaanbaarheid van de buitenwegen de middagbestelling tijdelijk is opgeheven Tot onzen spijt zal dus een ge deelte van onze abonnés dit nummer niet vóór Maandag a.s. ontvangen. De administratie. Uit en voor het leven. Wat achter ons ligt. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Pr\js per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITOAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. Inschrijving voor den Dienstplicht. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in Jan. a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen die geboren zijn in 1909. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter Gemeente secretarie op Vrijlag 6 Jan. 1928, des voormiddags tosschen 9 en 12 uar. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de Aanplakbiljetten. 11 Tholen, 29 December 1927. Aanvraag nieuw rijbewijs. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat personen, die in het bezit zijn van een rijbewijs uitgegeven in hel jaar 1922 ban aanvraag om een nieuw rijbewijs kunnen indienen ter Ge meentesecretarie vóór 15 Jan. a.s. des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Tholen, 30 December 1927. 9 Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling. Verleent kesteloos haar tusschenkomst bjj vraag •o aanbod van werkkrachten, dienstpersoneel, e. d. Ingeschreven staan als werkzoekenden 12 Landarbeiders. 7 grondwerkers. 14 losse werklieden. 2 metselaars. 1 dagdienstbode: Inlichtingen kantoor Brugstraat 31. 12 Nadruk verboden. Zoo wekt het stervend jaar gedachteD, Die langs haar kronkelende lijn Oos na eeus onder wolken brengen, Dan weer in gallen zonneschijn. Moog maar dat laatste 't einde wezen Van wat gedacht wordt en gevoeld, En in een toon van dank vervloeien Al wat ons 't hoofd en hart doorwoelt". (E. Laurillard.) Nog slechts een lnltel aantal uren en.... 't is Voorbij. Voorbij, gehad, geweestVoorbij de dagen van vreugd voor den eenvoorbij de dagen vau droefheid voor den anderGehad de oren van genothet leed en de beproeving I Geweestde dagen van blijdschap en hope de stonden ook van smart en wanhoop Ondejaareavond 1 floevele herinneringen wekt gij in ons op Herinneringen aan droeve dagen in het afgeloopen jaar, waarin het lijden klopte aan de woning, en sinart het hart deed krimpen in wrange pijn. Hoevele ledige plaateen zijn er gekomen, sinds de geboorte van het stervende jaar. Hoevele trouwe echtgeuoolen en zorgdra gende moeders werden door de hand des doods weggenomen oit het gezin, waarin zij onmisbaar schenen. Hoe menigeen verwijlt niet gedurende de laatste uren van het Oudejaar met zijn ge dachten bij een versch gesloten groeve, waarin werd geborgen het dierbaarste, dat men op aarde bezat. Daar 'zijn menschen voor wie de Oudejaars avond waardeloos is. Zij beschouwen hem als een avond zonder wijdingeen avond om pret te maken, en als de klokslag twaalf slaat, met opgeheven glas het nieuwe jaar toe te drinken. Maar voor allen die ^leefden met han hart4 en de klok van scheiden hoorden luiden in hun levensdoel, blijven de laatste uren oren van ernstig nadenken over het leven, dat ging, en het leven, dat komen gaat. En naast beelden van doorleden teleurstellingen en doorstreden strijd, zien zij ook langs het gezichtsvlak van hun zielsoog stoeten blijde dagen heentrekken. En nevens de smart om verloren gelnk ontbloeit ook in hun gemoed een stille dankbaarheid voor 4e vele goede gaven, die het leven schonk. Wij maakten dezer dagen kennis met het boek: uOud Achter hoeksch Boerenleven11 door Hendrik Willem Heuvel, in leven hoofd eener school te Borculo. Wij hebben den Schrijver, die 't vorige jaar stierf, niet gekend. Maar na lezing van dit mooie boek hebben we hem leeren kennen, een diepen blik leeren slaan in zijn zieleleven en hem lief gekregen. Hij geeft een getrouw eu zeer belangwekkend verhaal vaD het leven ten plattenlande, zooals het was voor een halve eeuw in den Gelderschen Achterhoek. Maar dat leven was niet buiten-af gezien zoo zegt terecht een vriend in een woord ter inleiding maar een beleven. Meer nog eeu verlijk beleveD, zoodat hij dat alledaagsche boerenbestaan zag overstraald van de heerlijkheid Gods. Heuvel vertelt van de wereld, waarin hij werd geboren, het milieu, waarin hij opgroeidr, de sfeer, waariu hij ademde. Maar Diet minder van de wereld, die in hem geboren werd j van het Koninkrijk Gods, dat, naar het woord van den Heiland, binnen U lieden is. Laat ik U een gedeelte van de slotbladzijden van het bijkans 500 pagina's dikke boek mogen doen hooren 't is uit het hoofdstuk Oudejaarsavond. De schemering daalt en we gaan Daar de kerk. Zoo plechtig laiden de klokken voor den laatstea keer in dit jaar. Vriendelijk glanst het licht door de hoo^e spitsboogvensters in het avondduister. De wind suist in de kale kruineu der hooge popels om de kerk een weemoedig lied van scheiden. Stil zitten we neer en zingen het klassieke Oudejaarsavondliedgezang 160. Hoe ernstig zien de gezichten bij het zachte licht der lampjes als zij zingen *Ach, wij vinden waar wij staren, niets bestendigs hier beneêi.4 De oude dominee met zijn grijze lokken spreekt over dien plechtigen 90sten Psalm n Wij brengen onze jaren door als een gedachte.H Zoo eenvoudig en toch zoo treffend verhaalt hij, wat er gebeurd is in het afgeloopen jaar ïd odzo gemeente, in ons vaderland en in de groote wereld. Hij gedenkt, die zijn heengegaan, eD men ziet betraande oogen en hoort zacht gesnik. Wij ziogen er van: Gelijk het gras is ons kortstondig leveD, Gelijk een bloem, die op het veld verheven, Wel sierlijk pronkt, maar krachtloos is en [teer. Het slot van de preek is troostvol en ver heffend. Te midden vaD al het voorbijgaande staat daar vast de Rots der Eeuwen, de almach tige God, die er was, eer de bergeD geboren waren van eeuwigheid tot eeuwigheid. Hij zag de geslachten komen en gaaD, de meDschen, die hier buiten begraven liggen op het onde kerkhof, die hier in en uitgiogeD, toen de mis nog gezoDgen werd, en nhg verder terug, toen men offerde in de wouden. Hij was er al, toen de bergen oprezeD, en de aarde gegrondvest werd, en eindelijk, toen die er nog niet was, alleen in de stille zalige Eeuwigheid. Daar dni- zelt het mij van. Mijn gedachten dwalen af. Wat is het moai en geheimzinnig in zoo'u oude kerk. Ginds in het halfdonker achter de pilaren en ooder de gewelven van den zijbeuk schijnen ze op te komen uit het daister der eeuwen, die voorgi- slachten. Amen I zegt de dominee. Nu nog een innig dankgebed tot den Koning der eeuwen en een mooi lied tol besluit Hij strooit de jaren voor zich henen, Gelijk de landman 't koren strooit. De tijden kwamen en verdwenen, Der tijden God verandert nooit. Thuis gekomen, leest Vader voor uit Koetsveld'» //Oudejaarsavond4 het verhaal van Willem Veldhorst, die geboren was op een boerenhofstede tusschen de heuvelen en de hei velden. Toen de geschiedenis uit was, bekeek ik nog eens bet ontroerend mooie titelvignetDaar staat hij op den heuvel en ziet vol weemoed neer op het dal zijner geboorte. De halve maan werpt haar laatste stralen op de wijzerplaat van den toreD. die weldra middernacht aanwijst. Het heirleger van sterren flikkert, en hij bidt ^Onvergankelijke van dagen Ik ben een vreem deling op aardel.... Leid mij naar het Vaderland 1" YPSILON. Wat onze naaste omgeving betreft is het gelukkig te kunnen constateeren dat we van rampen vrij zijn gebleven. Een zeer belangrijke gebeurtenis is wel dat de brugplannen tot uitvoering zijn ge komen. 18 Juli 1927 blijft de gedenkwaar dige dag dat burgemeester A. J. van der Hoeven de eerste spade in den grond heeft gestoken, waarmede de werken een aan vang namen. In dit verband mag er wel den nadruk op worden gelegd, de gemeente Tholen geheel zelfstandig dit groote werk, waarmede een bedrag van een half millioen gulden is gemoeid, uitvoert. Een geheele streek kan er van profiteeren en het is jammer en het blijft jammer dat de om geving zoo weinig besef van samenleving heeft getoond, doordat iedere financieelen steun is uitgebleven. Als men ziet welk een gemeenschapszin er in andere streken van ons land heerscht bij de uitvoering van werken van algemeen belang, dan is dit wel een feit dat te betreuren is. Temeer waar er een zoo groot economisch belang voor het geheele eiland Tholen mee is verbonden. Is trouwens de mislukking van de elec- trificatie ook niet te bejammeren? Hier gold het financieele bezwaar, doch er tegenover staat dat, vooropgesteld dat voor zichtig beleid steeds goed is te keuren, een geheele streek zit te snakken naar een betere verlichting en om zich economisch te ontwikke en, ook de beschikking dient te hebben over goedkoope beweegkracht. Jammer dat de raadsleden in wier handen de beslissing lag, dit punt niet wat meer hebben bekeken. Weer werd dezen zomer ons land ge teisterd door een natuurramp. Een gewel dige storm teisterde den Achterhoek en richtte onnoemelijk veel schade aan. Ge lukkig was ook hier weer ons gansche Volk bereid door zijn bekende olïervaardigheid den nood te lenigen. Hoewel men veel over vrede spreekt, was in de groote politiek de lucht nog niet geheel zuiver. Wrijving en oorlogsgeruchten overal en de wedloop naar steeds zwaarder bewapening houdt nog aan. Zullen we in 1928 zien een werkelijk streven naar vrede? En zoo gaan we 1928 in. Wij wensehen onzen medewerkers en lezers een gezegend Nieuwjaar toe. We treden 1928 in. En al is het goed dat we ons met de toekomst bezig houden, de gewoonte is nu eenmaal daar dat we ook een blik achterwaarts werpen en be schouwen hetgeen het afgeloopen jaar ons heeft gebracht. THOLEN, 31 December 1927. Toen de voerman D. van Oeffelen Vrijdagavond van de overzijde van het veer met zijn wagen de veerdam aireed, kwam hij te vallen en kreeg de wielen van zijn wagen over zijn beenen. De man kwam zoo ongelukkig terecht dat hij een been brak, terwijl het andere been werd gekneusd. Vrijdagavond hield de G. V. »Olympia« alhier in »Non Semper« haar wintel-uit voering, die alleen toegankelijk was voor introducées. De zaal was goed bezet Nadat de gymnasten zich hadden opgesteld, opende de voorzitter met een kort woord de bijeen komst, waarna onder leiding van den direc teur, de heer C. Bijl, met afwerking van het programma werd begonnen. Bij punt 4 van het programma deelde de voorzitter mede, dat, in verband met de gehouden onder linge wedstrijden voor de meisjesadspiranten waarbij het maximum te behaten punten 80 bedroeg, Gor Schot de eerste prijs verg. zilv. medaille had behaald met 68.5 p., Cato Huvers de tweede prijs zilv. medaille met 63 p., Jans de Korte de derde prijs ld. zilv. medaille met 62.5 p. Voorts werd mededeelirig gedaan dat voor de damesafdeeling er een wisselprijs is ingesteld, bestaande uit een gouden medaille. Eigenaresse wordt diegene die tweemaal achtereenvolgens of in het geheel driemaal deze prijs behaalt. Het maximum aantal te behalen punten bedroeg 70. De prijs is behaald door mej. Cato du Burck met 62% punt. j Zooals gewoonlijk werd het programma met zorg afgewerkt. Het is opgevallen dat verschillende oefeningen veel meer eischten van de dames en heeren, daar hierin een nieuw systeem is verwerkt dat hooge eischen stelt aan het uithoudingsvermogen. No. 9 van het programma vormde een gymnastisch attractienummer, dat de aan wezigen hartelijk liet lachen, en de hoertjes die dit nummer uitvoerden lieten a spo dig zien dat oefening veel vermag en van stijve jongens vlugge gymnasten weet te maken. De toesteloefeningen gaven goed werk 1e zien, vooral is gebleken dat onder de heeren-rekwerkers goede krachten zijn, hetgeen de verwachting doet koesteren dat bij de a.s. Bondsuitvoering te Utrecht »Oiympia« niet een al te slecht figuur zal slaan. Een punt waarop echter in alle afdeelingen nog al de hand mee wordt gelicht is het correct afwerken. Een beetje flinker opkomen en afgaan zou een beteren indruk geven. De brugoefeningen dames gaven een goed nummer te zien, de vrije oefeningen heeren waren zwaar, doch werden goed afgewerkt. De springrietoefeningen meisjes gaven een aardig nummertje. Het slotnummer vrije oefeningen dames stelde zware eischen aan de deelneemsters, jammer genoeg waren er eenige leemten, het had wat correcter gekund. Jo Huvers zorgde bij dit nummer voor pianobegeleiding waarvoor haar een verrassing werd aan geboden. De voorzitter bracht aan het einde dank aan den directeur, aan wien de vereeniging veel te danken heeft en wekte op om lid van »01ympia« te worden. Van den burgemeester was bericht van verhindering ingekomen. Van de raads leden merkten we op dhr J. Overbeeke. Het is de Thoolsche politie mogen gelukken een damesmantel, die tijdens de kermis alhier in hot café van den heer van Noort ontvreemd is, te Roosendaal op te sporen en in beslag te nemen. De dievegge, een Bergsche gehuwde vrouw, zal voorzeker haar-straf niet ontloopen. Vorige week nam de wintei afscheid en dit bezorgde ons, doordat de depressie over een groot gedeelte van Europa door drong, een paar natte Kerstdagen, waarvan de tweede zeer onaangenaam was, omdat de thermumeter ongeveer tot om het vries punt schommelde, hetgeen den regen nog kouder maakte. Des avonds begon het eerst te hagelen, daarna kwam de sneeuw los, vergezeld van een storm, zoodat van een sneeuwstorm kon worden gesproken. Dins dag was er dan ook heel wat stoornis in het verkeer. De eerste trams kwamen niet aan. De autobussen onderhielden den dienst slechts tot St. Maartensdijk, daar verkeer tot Stavenisse niet mogelijk was, ook de posl werd slechts tot St. Maartensdijk ver voerd en werd vandaar verder tevoet ge bracht naar bestemming. Eerst Donderdag was de weg weder berijdbaar en konden de reizigers Stavenisse weer bereiken. Ook zitten we weer met de veermisère. Er komt weer ijs af met al de nare ge- gevolgen van dien. In verband met de namen Marinus van Vrijberghe en Cornelis Hugens, voor komende op de klok vermeld in het be richtje onder Kerknieuws moge beknopt het volgende vermeld worden. In Zelandia Illustrata wordt o.m. gezegd dat het geslacht van Vrijberghe te Tholen een groote rol gespeeld heeft. De heer lijkheid Vrijberghe onder Vossemeer in 1484 is gekomen van David Dibbouts of De Bout, burgemeester van Reijmerswale. Zijn derde zoon Jacob Willemse de Boet kocht in 1550 Vrij berge en nam den naam aan; hij verliet Reijmerswale en kwam naar Tholen, waar hij in 1555 schepen werd. llij liet drie zonen na Jacob, Lieven en Marinus, de stamvaders van de overige leden van het geslacht. Uit afschriften van zerken in de Thoolsche kerk vinden we aangeleekend „Jonkvr. Cornelia de Jonge huysvrouwe van den heer burgemeester Marinus van Vrijberghe sterft den 6 Fehr. Anno 1629 oud 31 jaer; of dit nu dezelfde van Vrijberghe is als op de klok vermeld, is ons niet bekend, maar dat jaartal 1629 duidt er wel op. Ook nog een in de KoorkerksHier legt begraven de heer mr. Marynus van Vrij berghe in zijn leven burgemeester deser stat Tholen en aldaar Rentmr. generael van de gemeene middelen, obyt den 20en September Anno 1652 oud 59 jaeren," en mevrouw Cornelia de Huyheri zijn huys vrouwe obyt den 6 Oct. 1667". Omtrent Hugens vinden wij een zerk in de preekkerk van Hugo Hugense. „Hier leet begrave Hugen Hugenszone burge meester van Tholen hij sterf ano. XV...,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1