IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT AAMBEIEN. NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. No.. 2228 Vrijdag 16 December 1927. Vijf en veertigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. In verband met het a.s. Nieuwjaar, deelen we onzen lezers mede dat ons blad Vrijdag 30 dezer niet verschijnt, doch zal worden uitgegeven Zaterdag- dagmorgen 31 December. In dit nummer bestaat gelegenheid tot het plaatsen van Nieuwjaarsadvertenties. DE ADMINISTRATIE. FEUILLETON Keetje van de Oranjeboom wi nierhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid ■verzacht en geneest- GEMEENTERAAD. Van Dixhoorn Kerstkransen 35650 15 32 en 36 cent per ons. Weihnachtsstoilen Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiën: van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. De Burgemeester van Tholen .zal op Zaterdag den 21 Decmber a.s., des middags te 12 uur, ten Raadhuize aldaar TWEE HOOPEN COMPOST publiek verkoopen. 8 35418 De aanwijzing geschiedt door den Karreman. Tholen, 16 December 1927. Aanvraag nieuw rijbewijs. De Bargemeester van Tholen maakt bekend, dat personen die in het bezit zijn van een rybewys uit gegeven in het jaar 1921, hun aanvraag om een nieuw rybewys kunnen indienen ter gemeentesecretarie vóór l Januari a.s. des voorin, tusschen 9 en 12 uur. Tholen, 42 December 1927. 8 In één dag voorgoed verdwenen door AKA olie. Zend postw. van 2 gulden aan Importhuis AGENCO te Zeist. Bij geen succes zenden wij Uw geld terug. 10 85651 LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft December). Nadruk verboden. De kort?, donkere dagen eu de lange avonden doeu de Decembermaand lang BcbijneD, maar niettemin is zij gezellig de 2e helft met Kerst mis en Oudejaar niet minder dan de eerste dagen, die aan den goeden Sint gewijd zijn. In de laatste dagen van bet jaar is men er op bedacht het binnensbuis zoo gezellig mogelijk en zelfs min of meer feestelijk in te richten. Daartoe behooren groen en bloemen en wat délicatessen voor den inwendigen menscb, waarvoor de butsvronw en huismoeder gaarne zorgt. Allereerst brengen we eeo Kerstboompje in onze woning. Was dit vroeger een zeldzaamheid, thans vereenigt men zich om het verlichte en versierde boompje in duizenden gezinnen. Gloed en warmte gaan er van nit, vooral in figuurlijken zin een warme stemming komt er in de hni9- kamer. Deze wordt vaak nog extra versierd met bloemen en groene takken. Behalve sparregroen Verhaal uit het oude Baarn door J. Lindbnkom. XVII. Ze hadden nu de wandeling gemaakt, die Keetje en hij waren overeengekomen, zgo ten rondje door het stilste deel van 't Bosch en nu waren zij weder bij den weg, dicht nabij De Oranjeboom. Een wagen stond daar nog uitgespannen, hier en daar wa9 nog een wandelaar op den weg. Het was een bijzonder heerlijke avond eu het maanlicht was verrukkelijk. In de schaduw van wat opgaand hout bleven zij nog wat staan, maar het uortje van scheiden heeft geslagen jDus, Keetje, tot....?# h Welzooals afgesproken is# 0.Ja maar, afgesproken hebben wij niets Jij hebt alleen maar gesprokeu Ik heb niets gezegd# d Precies, zóó moet het ook Dus ót na de overplaatsingof nadat je aau den molen geweest bent.... Daag!#.,7. Zij keek rechts en links of iemaod ook zien kon dat ze uil het Bosch kwam Geen onraad. Ving tippelde ze den weg op en toen in kalmeu stap naar huis, naar De Oranjeboom. In den regel stond iu Nancings bovenkamer alles netjes op z'n plaats en was het er stofvrij, gelijk het is iu een kamer die pas ^gedaan# is. De laatste maanden was zijn gemoed als de komen vooral in aanmerking: de Kerstroos, de Hulst en de Vogellijm of Mistletoe. De Vogel lijm met haar aardige witte bessen is al van ouden datum, maar haar gebruik bleef steeds beperkt omdat zij niet altoos is te krijgen. Meer gebruikelijk is de Hulst met baar roode bessen en glanzende bladeren. Wat aardige versiering kan men met de takjes en bladeren, saamge bonden met een rooden strik, maken om spiegel en lamp b.v. Ea dan, om de feeststemming te verhooger., ten spijt van vorst misschien, van sneeuw en ijs daar buiten, mogen de bloemen niet outbreken. Niet alleen de banketbakkers vragen klandizie, maar ook de bloernkweekers kunnen U van dienst zijn. Keuze van bloeroen genoeg. Z:et ge daar de Poinsetua pulckerrima, de zoogenaamde Kerststerren, met haar schitte rend rood gekleurde bloeiwijzeo Deze prachtige i pTant is afkomstig uit Mexico. En zie daar verder j de mooie Cyclamen, de Primula's, de schitterende j Azalea's, de Lelietjes der dalen, die zoo lekker geuren, de roode Tulpjes, en dau die potten roet groote Hortensia's Kinderen van Flora, o n onze huiskamer op te vroolijken, dus genoeg. Maar moet ik vooral nog noemen, die speciaal bestemd is voor de Kersifeestviering eu daarnaar ook baar naam draagt de Kerstroos. Haar wetenschappelijke naam is Hellehorus niger. Van haar fraaie, zuiverwitte bloemen kan ieder genieten, en dat wel in een tijd, waario er bniten zoo goed als geen bloemen zijn. Zij ia gemakkelijk te kweeken, want warmte, ver langt /ij nie». Eeu mooie kamerversiering Maar zet haar nu niet dicht bij de kachel, want ge zoudt dan slappe opgetrokkeu bloemstelen krijgen en een ontijdige bladvorming te voorschijn roepen. Later, na bet uitbloeien, als gij ze dan weer buiten bracht, zouden de verwende planten licht te gronde te gaan. Indien nu de buiskamer er gezellig en fees telijk uitziet, muziek en zang wellicht weer klinken, dan komt moeder mtt haar verrassingen, groot en klein laat zij smullen. Van eigen geb»l of van wat de banketbakker heeft geleverd. Met geurige chocolade of andere drank er bil. Maar ooir des middags komt er iets extra's uit de keuken. Iedere smaak wordt om beurt ge streeld. Vader houdt van een uitje of sjalot iu 't zuur. Moeder zorgt er voor:' Zij nam 2 kilo witte of Sf. Jar.s ui'.jes of sjalotjes. 1 fl. iumaak- azijn, 1 Spaansche peper, 5 cM. Mieriks- of gemberwortel, 5 gram mosterdzaad en voor witte uitje.8 2 gram aluiu. De uitjes worden eem'ge uren, met zont be strooid, weggezet, en dan met een vrachten mesje geschild j daarna gewasschen, met zout bestrooid en eeu nacht weggezet. Vervolgens met den konden azijn, die met de kruiderijen gekookt is, in eeu potje gedaan, dat met perkamentpapier afgesloten wordt, 't Komt uu overheerlijk van pas 1 De kiudere-n zijn dol op roode appelmoes moeder kookt appelmoes op de gewoue manier, wrijft het, zonder suiker bij te voegen, door de zeef, en vermengt het met een half potje roode bessengelei of frambozen en bessenja.u. Is het uiet zoet genoeg, dan mag er suiker naar smaak worden bijgedaau. 't „Smaakt fijü zegt kleine Koos. Maar Netje vindt gedroogde appeltjes, zachtjes gekookt, tot ze gezwollen zijn en dan bessensap, suiker eo boter er bij nog lekkerder. „Jij krijgt ook eens je zin 1" zegt Moeder vrien delijk. En zij denkt al300 gram gedr. appelen, 100 gr. suiker, 25 gr. boter, I stokje pijpka neel of citroenschil, 1 maatje of deciliter besseu- s p en 1 lepel aardappelmeel. Zóó wordt Neije's lievelingsgerecht! En dat van Moeder zelf? Voor t ódr brengt zij iet3 op tafel, dat alle huie- genooten lasten. Dan smaakt het baar ook kos telijk. Eem, die kalm eenen kant uitstroomt, het ging bij hem ééuen kant nit, naar Keeij?. Nu stoud in de bovenkamer alles schots en scheef en de Eem leek wel een draaikolk of zooiets. Ten minste, het ging iunerlijk bij hem altijd maar in de rondte. Er was toch wel éénige vastheid, want hij schreef den volg'enden dag, eer het middag geworden was, een verzoek om over plaatsing, een stuk iu langdradige arobtenaarsstijl eo waarin hij als reden voor zijn verzoek opgaf ^voornemens te heöbeo om zich te verloven met een meisje uit deze streek, dewelke veel familie en kennissen heeft onder de neringdoenden en boeren# Zooiets was heelrmaal geen on gewoon verschijnsel, dat spreek», en mogelijk verkeerde in een andere streek des vaderlands een ambtgenoot van hem wel iu dezelfde om standigheden. Verzoek om overplaatsing om die reden werd dan ook meestal ingewilligd, doch was niet immer een verbetering van standplaats Naar De Oranjeboom giog hij dien dag niet, hij stuurde Ja«p van het Rechthuis. Den daarop volgenden dag was het Zondag. Hij ging altijd naar de kerk en Keetje ook. Volgens dorpsche gewoonte bleef hij bij het nitgaan der kerk wat op den Brink staar» en als Keetje dan aankwam, nam hij heel beleefd den hoed voor haar af tot spot vau de Baarusche jongelui, die het erg mal vonden. Zou hij thuis blijven nu? Dat zou bespottelijk zijn. Van zijn plaats af kon hij haar zien, zij echter hem niet van haar plaats af. Bij bet uitgaan der kerk bleef hij wel staan, maar wat ter zijde en toen Keetje aankwam zag hij dat haar oogen hem zochten onder de toevende kerk gangers. Och, dat maakte hem innerlijk ineens 672 14 34643 SCHERPENISSE, 14 December 1927. Voorzitter: burgemeester W. L. Klos. Secre taris de heer L. C van Doorn. Afwezig de heeren J. Keor en A. Bolier. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten inhoudende dat de voorloopige oitkeering volgens de fin. wet o/er het 3e en 4e kwartaal resp. be draagt f517 en f517.38. Idem van Gedep. Staten inhoudende dat de. Miuister van Binnenlandsche Zaken verzoekt dat in de desbetnffende reglementen een aitikel opgenomen zal worden dat bij het uitbesteden van weezen er zal onderzocht worden of geen enkel lid van het gezin t.^.c.patieDt is. Hierbij wordt ook tevens voorgelezen een advies van de Gezondheidscomuii-sie, waarin staal dat zij hier tegen geen bezwaar maken. Idem van God. Skaten inhoudende goedkeu ring raadsbesluit om een rekening-courant aan te gaau roet den Bank van Ned. gemeenten. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Een schrijven van den keuringsdienst kring St. Maartensdijk dat er iu de gemeente Scher penisse is ontvangen aan keurloon f 91.50 en dat er ui'gegeien is f45.45 Een schrijvn van den Inspecteur der Dir. belastingen te Zierikzee dat het totaal bedrag der opcenten van de grondbelasting voor deze geroee te is vastgesteld op f 804.77. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den Bond legen het schen den van Gods HeiligeD Naam met verzoek hier voor een bepaling te maken in de gemeente verordening. weer zoo warm. Hij liep een paar stappen op haar toe, had haar wel willen aanspreken, maa/ werktuigelijk ging de rechterhand naar den hoed- rand en hij groette als gewoon. Zij keek hem eren aan, een momentj-5 maar, maar in dien korten blik lag de zoetheid van een heelen avond in het Baarnscbe boscb. Per saldo bevredigt een warme lonk uit de oogen van een geliefd meisje toch maar matig, het is tenminste niet iets waar een minnend hart heel den langen Zondag op teren kan. Wel tien maal, telkens langs andere paden was hij op weg naar De Oranjeboom en tienmaal keerde bij weer terug zoodra hij het witte huis iu 't oog kreeg. Maandag moest Jaap maar weer naar de dili gence om de stukkeu en zat hij den heeleu dag opgescheept met den ouden kommies oir Amersfoort, die hem dadelijk in georen en kleuren vertild had dat zij te weten waren gekomen, dat de molenaar van Soest verledeD week Donderdagnacht gemalen bad. Vau Manus' moeder had hij met eeu siiuksche streek te weter. gekomen, dat de jongen niet in haar huis geslapen had, maar den nacht gewerkt den molen. Daarom had Hem zijn knecht dus weggestuurd. De Sotster veldwachter had hem den nachtelijken tocht iu bijzonderheden verttld, hij wilde hel na van Nanoing ook nog weten, maar Nanning, die nooit veel sprak, zei nu heelemaal niets eu liet den oude maar prateö. Dinsdag moest Jaap weer naar de diligence, maar Woensdag kou Nanning bet niet langer uiihoudeu. Hij Werd zoo wee vau binnen en het was of een brok in zijn keel zat, zoodat bij zija eten er haast niet door kon krijgen. Hij had ook vannacht bijna niet kanueu slapen. Hij zou ziek worden. Hij moest naar De Oranjeboom» De voorzitter zegt dat dit reeds is geschiedt en stelt dar» ook voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Wordt met alg. stemmen aan- genomen. Een schrijven van Ged. Staten inhoudende om het salaris van den ambtenaar van den Burg. Stand, de heer L. C. van Doom, vanaf 1 Januari 1928 te bepalen op f 300. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den Directeur der Volks gezondheid te 'e-Gravenhage, inhoudende goed keuring onderhandsche verhuring van een woning aan L. Vroegop. Kasopname bij den gem.-ontvanger op 15 No vember j.l. waar in kas moest zijn en was f 6266.40, Wordt voor kennisgeving aange nomen. Een schrijven van het boofdbeslnar van den Kon. Politiehondenhoiid te Breda inboudeude een verzoek of de gemeente begunstigster wil worden voor f 10 per jaar. B. en W. stellen voor dit voor kennisg37iog aan te nemer. Wordt met alg. stemmen toe besloten. Een tchrijveu van den Minister van Onder wijs iuhoudende toekenning van vergoeding van de tijdelijke onderwijzer de heer A. C. van Dijke. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den heer L). B.and aldaar inhoudende een verzoek om hem hcoger salaris te geven voor het schoonhouden van het ge- meeutebuis en het aanmaken van den kachel. De voorzitter zegt daar dit eerst den vorigen dag is ingekomen en stelt dan ook voor dit aan te houden tot een volgende vergadering, dan kunnen d$rst B. en W. hierover spreker. Wordt met alg. stemmen aangmomer, Eeu schrijven van J. G. Kleppe inhoulende een verzoek om hem, daar adressant voor 1000 K.G. gedroogde pulp heeft moeten betalen f6 15 havengeld en f 5 vracht, terwijl er tevens bieten geladen waren, hierin tegemoet te komen. De voorzitter zegt: dit is eerst nu ingekomen, maar deze zaak is al eerder in de vergadering van B. en W. besproken. Zoo'n dergelijke zaak Kremerstraat 15 17, Bergen op Zoom. Tel. 189. Vanaf 75 t/m 500 cent per stuk. Div. soorten Koekjes en Kerstboomfiguren. is in 14 dagen tijds al 3 maal voorgekomen, en nu volgens de verordening tot het hrflrn van havengeld kan geeu ontheffing gegeven worden, want wanneer dat gebeurde zou dit nog al eens voorkomen daar er hier nog meer coro- roissionnairs zijn. Spr. «telt dau ook voor dit aan te houden tol volgende vergadering, dan kan Maar hij zag Keetje me», ze was altijd bij de diligence e,n nu niet. Toeu de wagen weg was ging hij in de gelagkamer aan een tafeltje zitten, bestelde aan de kribbige dochter een halfkruikje hier en zag de stukkeD in, die meegekomen wareu. Keetje kwam niet te voorschijn eo hij dorst niet vragen of ze soms uit was. Hij betaalde zijn acht centen voor 'l halfkruikje en ging triest heen. Donderdag was er een noodslachtiDg aan de Roskam eu tt eu hij daar was er» zijn werk had gedaan, stond er ook het rijtuig van het kasteel Drakensteir. Ineens schoot het Nanning door 't hoofd dat het toch zijn plicht was, den mo^en vau Hein te gaan controleeren Hij deed dit in den regel eens per week en nu was het bijna eeo week. Misschien dacht Hein er wel van te pr< fi eeren, dat Nanning met zijn dochter groot was. De vader wist hel immers nu. Wat er ook gebeurde, of het met Keetje en hem den goeden of den verkeerden kant uitging, zijn plicht als ambtenaar zou hij doen. Zoo vroeg hij aaD der» koetsier of hij mee kon rijden en dat kon natuurlijk. Hij kwam des op een gemakkelijke manier aau de Vuursche. E-en voor of liever juist bij de kromming van den weg als die zich ombuigt en van bet open akkerveld onder het zware geboomte komt, stond een lang wit huie, een kleine boerderij. De koetsier hield stil en gaf NauuiDg de leidsels in handen, met verzoek een oogenblik te wachten, hij moest den boer wat zeggen. Nanning zat roet de leidsels in de hand, een paar minuten, vijf minuten, misschien nog langer, er scheen geen eind aan te komen. Hij keek al eens, maar de koetsier kwam niet. Eindelijk kwam bij aangeloopen. (Wordt *tITolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1