Hoofdpijn, Kiespijn Antoine Andriessen D.Cz. RECHTSZAKEN. Bij boodschappen doen, geen PUROL vergeten. JUWELIER Groote Markt 25 - Bergen op Zoom DIT IS UW ADRES VOOR TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Ingezonden Stukken. Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten wordt. Maar vriest hel dan 's nachts harder dan we verwachten, dan kan de vorst soms in den bak doordringen. Men zij er daarom op bedacht den bak te dekken of er nog wat dekking bij te brengen en den bak een dag of wa dicht te laten, opdat de vorst, als die is binnengedrongen, er langzaam weer uittrekt. De ervaren kweekor heeft wel onder vonden, dat Azalea's, die wit bevroren waren, en waarvan de grond zelfs hard bevroren was, toch nog bij zulk een behaudeliug zich volkomen her stelden en in 't voorjaar'rijkelijk bloeiden. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct. 7 Bij Apotb. en Drogisten. 35594 STAVENISSE. Door den Bond van bedrijfsauto- bushouders in Nederland (B. B. N.) is alhier aan den draai om den torou op den hoek bij de wageu- makorij van deu heer Bil, een g oote verkoersspiegel geplaatst. Komende van uit do Voorstraat ziet men daarin een heel eind tot in den Postweg en omge keerd van den Postweg tot in de Voorstraat. Voor hei voorkomon van ongelukken is deze veiligheids maatregel van zeer veel waarde. LANDBOUW. THOLEN, 3 December 1927. We hebben de laatste dagen onze kinderen reeds hooren zingen van „het avondje vaD St. Nicolaas." Ze hebben met verlangen de uit stallingen bezichtigd en zonder twijfel hun wenschen en verlangens ter keunis van hun ouders gebracht. Toch is het dienstig dat de ouders zelf leiding geven en tenslotte zelf bepalen wat nuttig is voor han kin leren. Als de keuze op een boek valt, denkt er dan wel aan, dat het voor Uw kind van groote bc- teekenis is wat Ge geeft. Immers een kind is zeer ontvankelijk voor indrukken. Koopt Uw boek bij eeu //boekhandelaar" dat is bij iemand die door zijn opleiding op de hoogte is van lectuur, zijn boeken uit de eerste hand betrekt, boeken verkoopt en dit geldt vooral voor kinderbofken, die goed zijn. En bedenkt ook het groote nut dat Uw kind heeft bij het lezen vanjvrel boeken. Het leert zijn ta:*l begrijpen, maakt minder fouten en scherpt zijn geest. Een kind dat leest, leert terzelfder tijd. Loopt eens in den winkel van firma J. M. C. Pot binnen, Ge vindt er boekeu geschikt voor lederen leeftijd. De ontvanger der directe belastingen en accijnzen te ThoSeu zal iu het tijdvak van 12 December 1927 lot eo met 7 Januari 1928 gedurende 2 avonden per week nj. op Dinsdag en Woensdag van 6 tot 8 uur zitting houden voor de behandeling van aanviageu voor koste- looze rijwielbalastingmerken. BEN HUR, BERGEN OP ZOOM. Klearige biljetten vermelden ook in onze stad Tholen en omgeving dat de grootste aller films ooit vervaardigt. Beu Hur vanaf Vrijdag 9 Dcc. tot de Donderdag daaropvolgende in het Luxor Theater te Bergen op Zoom zal worden vertoond. Een bespreking over deze groote kunst film is vrijwel oveibodig daar iedereen het on vergelijkelijk boek van Generaal Levis Wallace wel heeft gelezen. Op verzoek van vele bswoners van het eiland Tholen wordt op Ziterdag 10 Dec. een speciale voorstelling om 6 uur gegeven. De voorstelling is zoo geregeld dat de bezoekers per traic vau 8 uur uit Bergen op Zoom naar Tholen kuunen vertrekken. Zeker een gelegeuheid waar ieder van zal willen profiteeren. Wij komen hier volgende week op terug. Men zie verder ook de spec. advertautie iu ons no. van volgende week. ST. ANNALAND. In de vergadering van den Dijkraad der Walorkeering van den calamiteuzen Suzannapolder op don 30 November jl. gehouden, werden vastgesteld de omschrijvingen der gewone eu buitengewone werken in den dienst 1928/29 aau de zeewering vau dezen polder uit ie voeren. Die van de gewoue werken bevat de herzetling vau steenglooiïng tusschen do dijkpalen 19 en 24 en bedraagt f4597.19. Die van de buitengowono werken omvat de ver breeding onderlangs van het bestaande glooiïugswerk tusschen de dijkpalen 0 en 2 over eeu lengte van 40 Meter, waarvan do kosten worden geraamd od f935.81. v Ingekomen was een schrijven van Burgemeester en Wu houders van St. Annaland, waarin werd mede gedeeld, dat door den Gomeenteraad op 11 October jl. bossloiou is het bestaande haventerrein langs den zeedijk van den calamiteuzen Suzannapolder te ver- breedon, te verhoogen en mot 60 M. te verlengee. Op de mededeeling van den voorzit'er dat reeds in de Dijkraadsvorgadering van 4 Juli J924 is besloten om, onder daarbij gestelde voorwaarden den buitenberra van den zeewerenden dijk* vau den Suzannapolder met do steenglooiïng in eigendom aan de gomeonto over te dragen, doch aan welk besluit geen uitvoering is gegeven, omdat de voor gestelde verbreeding enz. vau het haventerrein des tijds niet is doorgegaan, maar welk besluit nog van kracht is, wordt dit schrijven voor kenaiso-evino- aangenomen. OUF-VOSSEMEËR. Als bijzonderheid werd ons nog medegedeeld, dat bij het instorten van bet dak op de schuur van de hoeve „De Puit" het personeel, in buis zijude, daarvan niets'had gemerkt, terwijl op hoeven op eeuigeo afstand dit wel werd gehoord, zoo zelf?, dal men aan een donderslag dacht. Eigenaardig kan zich het geluid verplaatser. De heer P. Vermet alhier, vorige weck gepromoveerd te Groningen tut arts, is bestemd tot Keserve-Olïiciar van Gezondheid 2e klasse bij het Reserve-personeel hier te lande. Bij do Donderdag j l. to Goes gehouden centrale hengstenkeuring verkreeg do lieer M. J. Stoutjesdijk in GVtegorie IV Hengsten geb. in 1924 met zijn hengst Guerrier van Tholen eon 3e prijr. Aardenburgsche verkiezing. De Rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak in verband met de bekende gebeurteuissoo in het stembureau 2 bij de gemeenteraadsverkiezing in Mei en heeft den verdachte G. W. te Aardenburg vrijgesproken op i grond dat zij niet door wettige bewijsmiddelen de 1 overtuiging heeft gekregen dat van de in het stem lokaal aanwezige personen het juist de verdachte is geweest, die de bewuste bijvoegingen heeft aangebracht. Overtreding Loterijwet. Bij uitspraak van do Arrond. rechtbank te Breda van Donderdag 24 Nov. j 1. zijn (in booger beroep vau vonnissen van don kantonvechter te Tholen) wegens overtreding dor Loterijwet veroordeeld J. M. B. winkelier te St. Maartensdijk, F. Q., winkelier te Tholen, en Ta. La v. d. K., huisvr. vau M. D., winkeliers er te Uud-Vossoraeor, ieder tot f 5 boeto subs. 5 d. h. mot verbeurdverklaring der inbeslag genomen goederen. Veel lof kreeg minister Beelaerts te hooren over hetgeen hij in den Volkenbond heeft gedaan. Alleen de heer Heemskerk heeft aangedrongen op. groote voorzichtigheid inzake de wijze van berechting van een eventueelen oorlog. Daarna ging de Kamer uiteen en werd Dinsdag de behandeling var, Buitenl. zaken voortgezet. De minister kwam aan het woord. Over de verhouding met België wilde de minister zich niet uitlaten er zijn verschillende zaken in onderzoek en ZExc. sprak den wenschelijkheid uit om zoo spoedig mogelijk tot nieuw overleg te komen met België. deelde de minister onze positie in den U kunt het bekomeu bij Apoth. en Drogisten in doozeu van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. 7 35596 BUITENLAND. Oorlogsgorommel is weer gehoord uit een hoek van Europa, waar dit, wegens nabuurschap van Rusland veel ongerustheid wekt. Er is een geschil tusschen Li.hauen en Polen, een geschil dat door Liihauen nogal op de spiis werd gedreven, waar achter men Russische invloeden zocht. Aan de grenzen heerscht eon soort van oorlogstoestand eu Lithauen mobiliseerde zijn leger. In Polen heeft men gelukkig zijn kalmte bewaard en dit rijk doet alle moeite om een vreedzame oplossing te vinden. Frankrijk doet alle moeite om naar buiten uil te laten weten dal van haar kant geen wrijving zal ontstaan die tegen Italië is gericht. Bij de Kamer debatten heeft Briand er nadrukkelijk op gewezen dat het met Servië aangegane accoord geheel niet tegen Italië is gericht. Hij had groote bewondering voor Mussolini. In Rusland had Briand niet zoo'n vertrouwen, hij wees er op dat alle oorlogsparades van het roode leger een goest van oorlogszucht bij het volk moeten aanwakkeren. Engeland is door overstroomingen geteisterd en door die overstroomingen is een leger van ratten losgekomen die naar hooger gelogon streken vluchtten. In eon der voorsteden van Londen veroorzaakte de intocht van tienduizenden ratten een paniek De raltenmassa was zoo omzettend groot dat geheelo stralen er zwart van zagen en het verkeer voor voet^angeis en wielrijders onmogelijk was. Honden die werden aangevoerd om er jacht op te maken, sloegen uit angst op de vlucht. Algiers heefi te lijden gehad door overatroomingen die enorme schade hebben aangericht. Het aantal dooden wordt geschat op 3000 en de schade be draagt minstens 600 raillioen francs. BINNENLAND. 35411 15 Telef. 264. do nieuwste modellen in alle maten. Zeer concurreerende prijzen. Gratis graveeren. fuge'.rokken zilverbons van f2.50 (model 1915) en idem van fl (model 1916), kunnen alsnog tot en met 31 Dec. 1928 ter inwisseling worden aange boden ten kantore van ket agonlsckap van het minisierie van financiëu te Amsterdam (Heereucraclit 344/16). Ingetrokken zilverbons van fl, f2.50 en f6 van den oudsten vorm (model 1914) worden niet meer ter inwisseling aangenomen- Op liet oogenblik zijn nog alleen in omloop de zilverbons van f 1 en f 2 60 van bet nieuwste type. Van deze zilverbons, welke dus niet behoeven te tüordeu ingewisseld, dragen de bons van f 1 de dagioekening van 1 Febr. 1920, terwijl de bons van f2.60 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. Kinderpostzegels. Dat is voortaan de olücieole naam voor de wel- iladigbeidspostzegols, waarvan de winst ten goede komt aan do vereenigingen die werken voor de verwaarloosde en hulpbehoevende jeugd. Daaronder vallen zwakzinnigen, blinden, dooven, doofstommen, gobrekkigen en zwakken. Ook de gezondboids- en vacawiekolonies krijgen een deel van de opbrengst. De uitgave van dergelijko zegels zal ieder jaar herhaald worden. Zooals reeds vroeger gemeld, zullen ze ditmaal verkrijgbaar zijn van 15 Deo. to: en met 14 Januari. Uitgegeven worden uu postzegels van 2 cent (wapen vau Drente) voor 4 ceutvan 5 cent (wapen van Groningen) voor 8 centvan 7t/2 cent (wapen van Limburg) voor 11 conlvan 15 cent (wapen van Overijssel) voor 18 cent. Vanzelf sprekend veel mede orntcent Volkenbond. Ds. Lingbeek had een motie, die de regeering verzocht om een eind te maken aan een vertegenwoordiging hier te lande van den Paus, met welk voorstel ds. Kersten i meeging. De heer Albarda zegde geen bezwaren te hebben tegen zulk gezantschap en dhr Heemskerk vond dat het niet te pas kwam om hier een zaak die de.Kroon aangaat in het geding te brengen. Er volgden nog eenige korte besprekingen waarop de molie werd verworpen, voor stemden alleen de ir.h. Lingbeek, Kersten en Zandt. Ook deze begrooting werd goedgekeurd. De avondzitting was gewijd aan Arbeid, waarin de heer Sannes pleitle voor sleun aan ouden van dagen, deze spr. diende een motie in die later in behandeling komt. Er werd gesproken over scherper toezicht inval. wet. De minister gaf nog te kennen dat in dien men vroeger hier de verzekering ter hand had genomen, we een heel eind verder zouden gekomen zijn. Woensdag had men lange debatten over de woningvoorziening. Dhr v. d. Berg uitte als zijn meening dat de minister den heelen woningbouw wilde stopzetten en deze spr. diende een motie in om sleun aanvraag volgens de wet mogelijk te maken. De minister achlte en dergelijke motie overbodig. De heer Vliegen had ook nog een motie, die wil regelen djt de huren in verhouding staan tol de werkelijke waarde van de woningen. Deze motie komt echter later in behandeling. De motie v. d. Berg is verworpen met 48 tegen 39 stemmen. De meesle rechtsche leden stemden tegen de motie. Bij de bespreking van de werkloosheid - bestrijding weer een motie, thans van den heer v. d. Tempel (s.d.) die de regeering uitnoodigde om dit vraagstuk wettelijk te regelen. De regeling zou dan in moeten houden dat ook van werkgevers zijde hierin zou moeten worden betaald. De minister toonde zich bereid in zeker opzicht mede te gaan met het in de motie vervatte idee, doch maakte tal van restricties De motie werd dan ook aangenomen. Minister Slootmaker de Bruine kan nu weer gerust zijn, de aanvallen op zijn be leid zijn afgeloopen, de begrooting isaan- genomen. Daarna kwam Financiën aan de beurt. De moties schenen in de lucht te zitlen. Ook hier moties. De eerste was van dhr M. Ruppard, die den accijns op het ge slacht wilde zien afgeschaft. De opbrengst die 9 millioen is, brengt ook inningskosten mede en bij afschaffing verminderen deze kosten ook meende spr. en hij hoopte dat in 1929 die heffing tot het verleden zou behooren. Dhr Oud wilde maar onmiddelijk be ginnen met de belasting op het geslacht af te schallen en hij stelde voor dit te doen inplaats vau de reeds in uitzicht ge stelde verlaging van de inkomstenbelasting. zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en 8 Uw slapeloosheid verdrijveD. 30597 Boisje 75 ct. Bij Apoth. eu Drogisten, PR0V. STATEN. Dinsdag zijn de Staten van ons gewest in najaarszitting bijeengekomen. Eenige voorstellen, zooals mededeeling inzake den stand der werkzaamheden van de P.Z.E.M. het voorstel om eervol ontslag te verleenen aan den griffier de heer Hartman en een voordracht ter benoeming van een nieuwen griffier, werden naar de afd. verwezen, waarbij de heer Brandsma de vraag stelde of vorig jaar, toen de heer Hartman zijn ontslagname introk, wel aan de toenmalige sollicitanten is medegedeeld dat hun niet benoemen niet in verband slaat met hun al- of niet bekwaamheid. Voorde subsidie stoomtram Walcheren zal door Ged. Staten in de volgende vergadering een voorstel worden gedaan. Een verzoek- van den calamiteuzen polder Borsele om vrijverklaring, wordt aange houden, eveneens een mededeeling van Ged. inzake overleg tusschen Groene en Wil-gelc kruis om subsidie voor wijkver pleging. Eenzelfde voorstel is door Ged, gedaan inzake de subsidie aanvrage van de commissie voor de hygiëne van het kind. De heeren Reiiing en Wallien betreuren dit omdat-dan de vereenigingin 1928 geen subsidie zou kunnen bekomen. De Voorzitter deelde daarna mede dat deze zaak nog bij Ged. Stalen zal worden behandeld. Inzake den stoombootdienst Hansweert— Walsoorden zullen Ged. Staten zoo mogelijk voor 20 Dec. met een voorstel komen Verzoeken van A. N. B. W. en de K. N. A. C. om verbetering van den steiger te Wal- zoorden worden aangehouden. Daarna werden de afdeelingen getrokken De heer Wallien stelde vragen naar aanleiding van de beweerde onbestuur- Laarheid van de nieuwe boot Vlissingen— Breskens en naar aanleiding van de door de scheepvaart in de haven te Breskens door de breedte dier boot ondervonden moeilijkheden. De voorzitter antwoordde dat Ged. St. deze vragen in de zitting van 20 Dec. zullen beantwoorden. De zitting werd daarna gesloten. Bij de Staten zijn ingekomen een mede deeling van Ged. St. dat van de P. Z. E. M. een verzoek is ingekomen om een bedrag van f 485.000 beschikbaar te stellen voor de electrificatie van een deel der Noorder- groep. Dit bedrag zal moeten dienen tol aanleg van een hoogspanningskabel van Nieuw-Vosmeer over St. Philipsland naar Anna Jacobapolder—Zijpe en zoo naar Brouwershaven. Ged. Staten stellen voor om dit crediet verleenen. In de uitvoerige toelichting blijkt dat in het eiland Tholen men niet op de noodige medewerking van de gemeentebesturen heeft kunnen rekenen De gemeentebesturen op Schouwen en Duiveiand gaven die medewerking wél. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie ia geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwyl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. TWEEDE KAMER De begrooting van Buitenl. Zaken werd Vrijdag behandeld. Er werd nogal gesproken over onze verhouding tot België, waarhij dhr Vliegen opmerkte dat de toestand er niet op verbeterd was, nu de ons niet welgezinde minister Hijmans weer aan het bewind is. De heer Knottenbelt sprak ook in den geest van nieuwe onderhandelingen doch dan met opzegbare verdragen, doch van onzen minister wordt dan fierheid verwacht en sreen huiverin met Verstopping of moeilijken, trageo en 8 ouregelmatigeu Stoelgang zijn 35595 onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pi^n. Bij Apothekers eo Drogisten. Doos 60 cl Er zou echter, indien deze motie in aan merking komt om te worden aangenomen, nog aardig wat geld beschikbaar blijven en dat wenscht de heer Oud aangewend om de pensioenen van oud-gepensioneerden te verhoogen. De indiener wilde deze motie zien behandeld hij het voorstel tot be lastingverlaging, doch de minister wenschte onmiddelijk de zaak in behandeling te nemen en zoo zal lieden over de molie worden gestemd. Er werd nog door sommige leden aan gedrongen op inperking van klassen in de personeeie belasting, op verlaging van accijns op gedistilleerd. In de avondvergadering is aangevangen met de begrooting van justitie. De heet Kleerekooper was eerste spreker en zoowaar de minister kwam er goed af, alleen inzake de hervorming van ons huwelijksrecht verwacht spr. niet veel van minister Donner, doch met genoegen ver nam hij dat er spoedig jeugdgevangenissen komen. De heer Knottenbelt was dezelfde meening toegedaan. De minister wist alle sprekers te ant woorden. Mijnheer de Redacteur I Vergun mij 3. v. p. ook eens een klein plaatsje in Uw aangenaam en veelgelezen blad. Tot mijn groote verwondering las ik in een in gezonden stnkje van den heer Bastiaanse dat hij zijn klacht te kennen gaf over de onaangename uitingen van den heer Koopman. Ik las het met teleurstelling, dat had ik niet van don heer Koopman verwacht, hij ia toch Staatkundig Gereformeerd en ook lid van don Gemeenteraad. Zoo uitgedruktvader of opvoeder van onze Gemeente, dus ook voorganger, en men leest in de H. SchriftZijt uwen voorganger ge hoorzaam en onderdanig. Zulke dingen noem ik kwajougenswerk. Ik was het altijd met den heer Koopman goed eens en een harde medestrijder, maar nu is het uit en keer ik hem den rug toe. Ik had. ook wel eens iels gehoord dat niet erg in den haak was, b.v. een oude man pingen en laten vloeken,, hetwelk bij mij ook een treurige zonde is, want. wederom staat er geschrevenvoor het grauwe haar zult gij opstaan, maar ik liet dit mij al ontvallen en dacht het is maar laster, maar nu het eene bij het andere is er wel wat waarheid bij, dus zal ik mijzelf er ook maar van aftrekken en hoop van harte dat er veel navolgers zullen wezen om hem den rug toa te keeren, want van zulke mannen geregeerd le worden is mij en volen met mij een walg. Nogmaals Mijnheer de Kedacleur dankende voor de verleende plaatsruimte teeken ik. Een bejammerde Opmebke». KERKNIEUWS. Ond-Vos«emeer. De heet A. Kievit Ca. benoemd tot diaken der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft voor die benoeming bedankt. Herbenoemd zijn door hel College van Notabelen tot kerkvoogden de heeren W. A. van Nienwenhnijzeu thans president-kerkvoogd en A. de Rjjke Ds. Ds. A.P. Lanting te Wolfaartsdijk, vroeger te Tholen heelt Zondag ji. den dag mogen gedenken, waarop hij 35 jaren geleden als predikant te Tzomarnm bevestigd werd. PREDIKBEURTEN Zondag 4 December. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Van Doorn en nam.-2 unr ds. Datema. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 nar dr. Velteoaar. Oud Gerei.Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 'savondi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 2