IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT tl NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Spritsletter Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. 2224. rholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. BONBONS CHOCOLADE Bieten rooien Vrijdag 18 November 1927. Vijf en veertigste jaargang Eerste Blad. ■aa Van Dixhoorns FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. st. ums. J. M. DEN ENGELSMAN, KERKSTRAAT - THOLEN RECHTSZAKEN. Kremerstraat 15-17 Emmastraat 2 Tel. 189 32 cent per ons Bergen op Zoom De vaccinatie. r Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE PUBLICATIËN, Aanvraag nieuw rijbewijs. De Burgemceiter van Tholen maakt bekend, dat personen, die in het bezit z\jn van een rybewije uitgegeven in de jaren 1918 en 1919, ban aanvraag een nieaw rijbewijs kannen indienen ter Ge- oeentesecrelarie in de week van 2126 November i. dei voorm. tasichen 9 en 12 aar. Tholen, 18 November 1927. 9 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen r openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter azage ligt een verzoek met bylagen van G. Vis, machinist wonende te Tholen, om verganning tot het ilsatsen van een 4 P.K. benzinemotor op het perceel [elegen in de 1500 Gemetenpolder no. 4, kadastraal lekend in sectie G, no. 1196. Op Zaterdag 3 December a.s., des voormiddags 111/2 uur, zal op het Gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit rerzoek in te brengen en deze moudeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als z\j, die bezwaren hebben, lonnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde jjdstip, ter secretarie der gemeente keunis nemen r&o de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op pvestifd, dat volgens de bestaande jurisprudentie liet tot beroep gerechtigd zyn zy, die niet overeen- ooostif art. 7 der Hiuderwet op den bovenbepaalden oor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten linde huu bezwaren mondeling toe te lichten. Tholen, 19 November 1927. 26 TWEEDE KAMER. )n. alems toen sorteer ledieni 8 349 collec Bil, .eik i 347 (IN REEPËN EN TABLETTEN) 13 Beleefd aanbevelend, BUITENLAND. Veel groote gebeurtenissen zijn er niet vermelden. HetFransch-Servisch traclaat geteekend en Italië dat nu den laatsten ijd een niet al te vriendschappelijke hou- ling heeft aangenomen tegenover Frankrijk in vooral tegen Servië, meent dat het tegen laar gericht is en dus vau minder vrede- ievende strekking. Niets van aan, verklaart minister Briand. integendeel, Frankrijk zal nimmer een nililair bondgenootschap aangaan, dat het lou noodzaken om op den Balkan zich een militair avontuur te steken. Het jeheele verdrag is niets anders dan om aeedzaam saam te werken, geheel in den TjTjjj ;eest van den Volkenbond. Men kan in- usschen wel nagaan dat Italië dit toch liet wil gelooven en er dus een versterkt Kantrouwen door ontstaat. Zal Roemenië zijn jongen koning houden aie rti if krijgen de voorstanders van diens vader, iii lie indertijd afstand deed van den iroon in die te Parijs kalm de zaken afwacht, len kans? Eenigen tijd geleden was er ten drukke correspondentie met aanhangers 'an den gewezen koning met Parijs en lekte Bit dat er een complot bestond, met het ge- 'olg vele arrestaties, waaronder Manoilescu, .erkii "e bekend Maat als een aanhanger van Thn'li 'en afgetreden kroonprins. Deze heeft voor «n krijgsraad terechtgestaan en is vrij sproken. Erg prettig is dit voor de huidige igeering niet, omdat duidelijk blijkt dat r in Roemenië een strooming bestaat die oor de terugkeer van den kroonprins is, lie dan natuurlijk in de plaats van zijn loontje koning zou worden. In Rusland hebben de heeren Bolsjewisten log hevig ruzie. Trotzki is uit de partij ;estooten. Naar aanleiding daarvan zijn er n de straten van Moskou demonstraties [ehouden. In China zijn er weer gevechten aan den ang en is de Hankousche regeering aan winnende hand. Hoe de toestand daar ich zal ontwikkelen? We zullen niet rachten een voorspelling te doen, de oestand wordt er hoe langer hoe verwarder. rassen it hij Tholel 6 BOOft anietgl jerzcile 8 8471 Vrijdag 11 dezer werden de algemeene beschouwingen voortgezet door den heer Marchant, die in verband met de motie Bulten, die aangenomen is, een nieuwe uitspraak over dit vraagstuk onnoodig acht. Deze spreker was het lang niet eens met de gevoerde belaslingpolitiek. die een ver schuiving van lasten beteekent. Deze spr. achtte eveneens de aanvallen op ons parlementaire stelsel niets anders dan gericht tegen de democratie. De heer Krijger (c. h weersprak den heer Lingbeek's uitlatingen inzake spr. partij. De heer Arts (r. k.) was het niet eens met de wijze waarop het vorige ministerie tot aftreden was genoopt, deze spr. was van meening dat indien dit op andere wijze was geschied er wel weer een parlementair kabinet had kunnen worden gevormd. De heer Kersten keurde dit kabinet af, dat niet met de grondbeginselen van Calvijn strookte. Deze spr. sprak als zijn overtuiging uit dat hoe langer dit ministerie aan het bewind blijft, hoe grooter de zedelijke schade voor ons volk zal zijn. De houding dezer regeering tegenover vaccinatie, leer plicht, Zondagsrust en stemplicht hinderden spr. het meest. En toen kregen de a. r. nog een repri mande over hun houding tegenover Rome en de Chr. Hist. wenschte spr. toe dat zij de knie niet zouden buigen voor Rome door mee te werken aan herstel van het gezantschap bij den paus en de missie vrijheid in Indië. Spr. vond den tijd ge komen dat ons volk zich wapent tegen Roomsche aanmatiging. De heer Schouten (a. r.) beantwoordde den heer Kersten zeer uitvoerig op ver schillende punten en nam het voor de regeering op wat betreft de alg. financieele politiek. Dinsdag kwam minister De Geer aan het woord, die oordeelde dat er niets was dat wijst op de totstandkoming van een meerderheid, waarhij spr. er op wees dat er evenmin een minderheid bestaat, die bij het niet slagen van een parlementaire meerderheid, de regeering op zich kan nemen. De minister wees af het verwijt van den heer Marchant dat er niet genoeg bezuinigd werd, als de heer Marchant zelf minister was, dan zou hij de moeilijkheid wel voelen. Dat de regeering de rijken zou bevoordeeien noemde de minister niet gegrond, dit aan het adres van den heer Albarda. Wat de handelspolitiek betreft, spr. legde uit dat het niet gaat om verhooging van tarieven doch om bij eventueele onderhandelingen sterker te staan tegenover andere landen. De rede van den minister nam twee en een half uur in beslag. Des avonds kwam Marine aan de beurt. Minister Lambooy werd aangevallen omdat hij de departementen oorlog en marine nog niet tot één had ondergebracht. Er waren weer anderen die het beleid van dezen minister verdedigden. De heer Snoeck Henkemans sprak veel lof over den minister en de heer Duijmaer van Twist viel daarentegen den minister aan over de verwarring die bestaat bij de opleiding voor den vliegdienst, terwijl hij critiseerde de overbrenging van de ma- trozenopleiding naar Ylissingen. De heer Brautigom verweet den minister dat hij zou zwichten voor rechts, De heer Oud was tevreden omdat deze bewindsman goed gehandeld heeft door inkrimping van hoogere rangen. De heer Kersten streed voor betere ver zorging van de geestelyke belangen, drong aan op meer Zondagsrust en wilde een verbod op dansen. De heer Braat diende een motie in om aan alle Nederlanders die invalide zijn of den leeftijd van 65 jaar hebben bereikten minder verdienen dan f5, een bedrag van f5 per week te verstrekken. Deze spr. wilde omstiet geld hiervoor te vinden alle pensioen stortingen voor ambtenaren d en ophouden en tevens de verplichting voor de werk gevers voor premiebetaling doen eindigen. De motie werd niet eens voldoende onder steund, en hiermede was de zitting van Woensdag afgeloopen. Die van Donderdag was eerst gewijd aan het afdoen van eenige kleine zaken. Daarna werden de alg. beschouwingen voortgezet. De heer Marchant repliceerde. Deze vond dat de minister verplicht is om dat wal hij destijds niet moreel gerechtvaardigd achtte te herstellen. Hij vond grootspraak dat de minister aanroerde dat bij het vormen van een parlementair kabinet tegenover een parlementaire meerderheid ook een parle mentaire minderheid behoort te staan. Minister De Geer beantwoordde nog de verschillende sprekers. Daarna werd aangevangen met de be grooting Binn. Zaken. Eerst sprak de heer Weitkarnp en die vond hetgeen de minister heeft gedaan ten opzichte van den trekhond, heel goed, doch van algeheele afschaffing wilde deze spr. niets weten. De heer Leenstra a. r. vond ook de actie tegen het gebruik van den trekhond zeer overdreven. Mr. van den Bergh. meende dat de art. 22 en 24 van de gemeentewet dienden te worden gewijzigd, het eerste omdat hij het niet noodig vond om bloedverwanten of zwagers uit te sluiten als raadslid en het tweede omdat hij het te ver gezocht vond dat een raadslid geen gemeentewoning zou mogen huren. Mr. Sannes had het over het verkeerde om burgemeesters van ver boven de 70 jaar nog te herbenoemen. Ds. Lingbeek had het over het gevaar van vrouwelijke burgemeesters en ds. Zandt vond het jammer dat er reeds vrouwelijke wethouders zijn. In de avondvergadering werd marine nog aangesneden en de minister verdedigde zijn beleid. Er volgden nog replieken, de minister dupliceerde nog en zoo werd ook dit hoofd stuk afgehandeld. Advertentiënvan i tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. oatiooaal Landbouwiüstituut te Rome, «aar hij als lid van de wetenschappelijke afdeeling een belangrijk aaudeel zal nemen iu de te voeren besprekingen omtrent den in- en nitvoer van vleesch naar verschillende landen.) Kloven, ontvellingen, schrammen eD andere huidverwoudingen ver zacht en geneest men snel met PU ROL. Doos 30, 60 en 90 ct. Bij Apotb. en Drogisten. 35547 TegeD den 45-jarigen gemeente-ontvanger G. P. H. W. te Aardenburg is door de Mid- delburgsche rechtbank terzake van vahchheid in geschrifte een gevangenisstraf vau zes maanden geëiscbt. Dit betreft de bekende verkieziogsknoeierij. W. had n.1. ua afloop der stemming bedriegelijk, bij 69 stembiljetten, waarin door kiezers in een stemvakje bet witte stipje was rood gemaakt, in nog een stemvakje het witte stipje rood gemaakt, zoodat daardoor die stembiljetten van onwaarde werden, zooals de beschuldiging luidt 15 35517 BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke bepslingeu be treffende de vaccinatie. Voorgesteld wordt, wegens de bekende ernstige ziekteverschijnselen na vaccinatie, om den vacci- Datiedwang voor drie jaar bniteD werking te stellen. Daarnaast worden echter speciale be voegdheden aan den Minister gegeven voor 't geval pokken worden waargenomeno. a. om niet gevaccineerde kinderen en onderwijzers van de scholen te weren. De gelegenheid tot koitelooze inenting blijft onverzwakt gehandhaafd. Men verzoekt ons vanwege het Provinciaal bestunr opname van het volgende Vernieuwing Rijbewijzen. Zij die in 1918 en 1919 een rijbewijs ver kregen en thans vernieuwing verlangen, vervoegen zich vóór 28 November a.«. ter Secretarie hunner woonplaats aanvraagformulieren en inlichtingen zijo daar kosteloos verkrijgbaar. Geneeskundig onderzoek bij deze aanvragers niet vóór 19 November a.s. Uitreiking door de Griffie tusschen 5 en 17 December a.s. Kosten Provincie fl.50. Naar De Slagerscourant verneemt, verkeert de voorgeuomen wijziging van de Vleeschkenrings- wet in eeu vergevorderd stadiam van voorbe reiding. Het ligt in de bedoeling, de slagers- en landbouwbonden, de Maatschappij van Dierge neeskunde en de Vereenigiog van slacbthnis directeuren over de voor te stelleD wetwijzigiogen te hooren. Zoodra dr. Berger van zijn zeuding naar Frankrijk en Italië is teruggekeerd, zal de laatste hand aan het ontwerp der wetswijziging worden gelegd. (Dr. Berger is door de Neder- landsche regeering afgevaardigd naar bet Inter- TH0LEN, 18 November 1927. Onder Voorzitterschap van den beer S. L. Schot B.Wz. had Zaterdag jl. in hotel Zeelaud een alg. vergadering plaats vau de Visschersver. „Helpt Elkander." Uit het kasoverzicht bleek dat de toestaud der vereeniging iets beter was dan vorige jaar. De aftr. bestuursleden de h.h. F. Moelker en C. Zalijn werden herkozen en dhr C. Zalijn als bode herbenoemd. Medegedeeld werd, dat door het gemeeute- bestuurA afwijzend was beschikt op het verzoek tot herbouwen van het schuilhuisje, terwijl roede- deeling is gedaan dat bij^ de brugplannen is gezorgd voor een fonds voor strijkend maken van masten van visschersvaartuigen. De voorzitter deelde voorts mede dat in overleg met den ingenieur eeu remmiogswerk zal worden aange bracht aan de zijde van den steiger van „Bona Bhdes", hetwelk voldoende wordt geacht. Voorts zal er eea herhalingscursus Eerste hulp bij ongelukken worden gegeven dio- dr. P. J. Duinker. Eeu der aanwezigen wees er op dat het van belang is indien zoo spoedig mogelijk een aan- vaDg zon kunnen worden gemaakt met het atrijkbaar maken van de masten, daar de winter de geschikste tijd voor de visschers is. Men zal hiertoe bij het Gemeentebestuur een verzoek indienen. De heer F. Moelker deelde mede, dat de nieuwe wijze lot bekomen van giften ter ver sterking van het fonds, beter resultaten oplevert dan toen hiervoor iemand giften inzamelde. De thans ontvangen bedragen, waaronder een gift van f 100 nit Laag Keppel, komt nu geheel ten bate vaa het fonds, terwijl er vroeger de helft moest worden afgestaaa voor den colporteur. Uit het uitgebrachte verslag bleek dat steeds onder steuning wordt genoten door hen die hiervoor in aanmerking komeD. Waar omstandighedeu verhinderd hebben het 25-jarig bestaan der vereeniging te vieren, zal dit volgend jaar plaats hebben, als de voorzitter zijn 25-jarig jubileum als zoodauig gedenken kan. Onbestelbare brieven en briefkaarten, vau welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland (Brieven). N. V. C. Polak Gzn. Groningen. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarbeid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewensebt alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres - straatnaam en huisnummer - te voorzien. De winteravonden zijn gekomen en reeds vroeg gaat 's avouds de lamp op. Nog eenige weken en het onde Hollandsche feest van St. Nicolaas, dat alleen in ons land wordt ge vierd, staat voor de dear. Reeds weken van te voren wordeD de verrassingen gereed gemaakt en wordt overleg gepleegd wat meu geven zal eu wie men zal be denken. We willen U een raad gefen. Geeft een nattig geschenk, vooral aan Uw kinderen. Geeft ze een goed boek ten geschenke. Ze hebben er iets aan en is het tevens leerzaam. Ge vindt bij Firma J. M. C. Pot boekhandel alhier een groote keuze voor iederen leeftijd. 16 35549

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1