Advertentie 4'|2°|o PANDBRIEVEN Tandarts De Rijke MONDARTS T2 BERNHARDI Dames-handwerken N. V. CORONAE INSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIERIKZEE ULO W\2~\0 Magazijn van Grafmonumenten en Marmeren v Schoorsteenmantels, AUG. VAN DYCK—PETIT. Stationstraat - Bergen op Zoom staatdat de Alpha, indien ze aan haar lot wordt overgelaten, betrekkelijk flog achteruit gaat. Daarom luidt het adviesSelecteer de Alpha Ondervinding met „Leghuizen". Meuige atadt- en ook dorpsbewoner heeft in ziju tuin of tuiutje een kippenhok tnel een aantal 10 of 12 kippen. De verzorging geeft pleizier en een lekker versch eitje, 't Vol doet in den regel welde hoenders worden goed verzorgd, krijgen allerlei tafel- en keukenafval, dus eiwithoudend voedsel en groenvoer, en dan belooDen de dieren dit met een eierproductie, waarover men zeer tevreden mag zijn. Menigeen, die aanterkening hield van zijn eieren en van de voederkosteo, kwam tot de couclnsie„Daar is met de kippetjes nog wel iets te verdienen'. Daar zijn er geweest, die dan gingen rekeneD, aldos: op 10 kippen verdiende ik zooveel, dat zou ziju op 100 hoenders 10 X zooveel, op 500 50 X zooveel, enz. En er waren niet weinigen in den loop der jaren, die zich door zoo'o rekensommetje lieten ur.sleidec, iu 't groot kippen giDgen houden en bedrogen uit kwamen. Het kippenhouden bleek dan lang niet zoo voordeelig, en sterfte en besmettelijke ziekten ruïneerden den ondernemer soms geheel. Toch is er inet het houden vau honderd of meer hoenders wel wat te verdienen, maar he.t levert geen flink bestaan het moet een neven- bedrijf, een tak van landbouw b.v., zijn. En dan moet op velerlei worden geletgoede huisves ting in ruime, goed geventileerde eu goed ver lichte hokken zeer groote reinheidgoeden uitloopdoelmatige voeding. Een belangrijke vraag blijftHoeveel hoenders in een hok 50, 100 of eenige honderden te zamen In het laatste geval spreekt men van „leghuizen'. In Amerika beeft men ze, al jaren geleden, opgericht, en men heeft er hier ook proeveu mee genomen, b.v. 500 en meer hoeoders in één stal. Dat zou economischer, voordeeliger, ziju, dan dat de dieren verdeeld waren over meerdere hokken. Wat is vaa deze verwach tingen gebleken De kippen legden even goed eu de voedering spaarde tijd. Men was bij de werkzaamheden niet aan regen, sneeuw enz. blootgesteld. Ook de kosten van den bouw waren wat minder. Tegenover deze voordeelen stonden nadeelen er stierven meer hoenders, niet aan besmettelijke ziekten, maar door gewone sterf gevallen, misschien te verklaren, doordat de dieren meer over elkaar liepeD, vochten, elkaar verdrongen bij het voederen. Het schoonhouden vau deu bodem was moeilijkeraltoos waren er kippen aan het ruiende grasrennen waren vdóraao kaal, achteraan kwamen de dieren niet men kreeg meer onbevruchte eieren bij valnest- cont:ö!e waren er te veel kippen, die buiteu het nest legdeu het overzicht was moeilijker. Alles bij elkaar genomen, doet concludeereD, dat het beter is de hoenders apart te houden in aan tallen van 50 of 100, elke groep met een aparte grasren. Wenken en mededeelingen. In het haltroaaodelijksch tijdschrift: yDer Ernahrung der planten' (De voeding der planten) vinden we vermeld de resultaten van post- eu veldproeven, genomen door Th. Sahalitscha, met het doel na te gaan, welk verband bestaat tus- schen de kalivoediog der planten en de zetmeel- productie vau dese. Het resultaat deed zien, dat kali bij vorming van koolhydrateu (zetmeel enz.) een belangrijke rol speelt. Bij een mati-e kali- bemesting werd het grootste gewicht van aard appels verkregenevenwel bleek het gehalte van zetmeel van de grootte der kaligift weioig afhankelijk. Zoowel bij te geringe als bij te rijkelijke kalibemesting verkreeg men het grootste percentage kleine zetmeelkorrels, zooals onder staande cijfers te zien geven Zetmeelkorrels Kalibemestiog. in procenten. groote matige kleine Geen kali 6.5 13.6 79.9 Matig kali 4.4 76.4 19.2 Overvloedig kali 13 6 9.6 76.8 Is het U al bekend? Is het U reeds bekenddat het „Bedrijfs- laboratorium voor Grondonderzook', hetwelk door samenwerking van verschillende landbouworgani saties zou wordeo opgericht, er reeds isdat het is gevestigd te Groniugen, Prof. van Hall straat 3dal dus voortaan uw grondmonsters niet meer naar Wageningen, maar naar Gro ningen gezonden moeten wordeo dat de kosteu van onderzoek dezelfde zijn gebleven, n.1. f2.50 per monster, dat het onderzoek nn echter vlotter aal gaan, naar men hoo^t, dan te voren? Is het U bekend, hoe ge een monster van uw akker moet nemen; dat ge daartoe met een smalle spade op tal van plaatsen, op mivr' :ns 10 per halveu houder een c*eek grond moet" uit spitten dat dit niet oit den ondergroud, doch bouwvoor, moet gescbiedeu dat die spitten terdeeg door elkaar moeten worden ge mengd, en daarvan dan een monster van pl.io. 2 Kilo moet worden genomeodat de aarde aan het Bedrijfslaboratorium gezonden moet worden in een blikken bus of kistje? Is het U bekend, dat ter voorlichting der landbouwers, die grondmonsters weuschen op te zenden, aan genoemd adres een brochure gratis is te be komen dat ge, om hierran te profiteeren, u dient te haasten, daar de brochure later een kwartje zal kosten B.—r. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft November.) Als November in 't land is, zijn de meeste gewassen en boomvruchten geoogst. Maar ga nu ung eens uw boomgaard en fruittuin door en verzamel al bet minderwaardige en wormstekige fruit, dat is blijveo liggen. Hebt ge varkens, dan kunt ge het beste er uit aan die diereD geven als versnapering, anders wegdoen, niet op den mesthoop, althans het wormstekige ooft niet. 't Mag niet onder den boom blijven, omdat de iosectenlarven er dan later uitkruipen, iu de schorsspleten der stammen zich nestelen eu daar zich verpoppen. Hoe ow fruit te bewarer»? In kelders is het meestal te vochtig en ook te warm; boe koeler, des te beter. Daarom is een droge, vorstvrije zolder meestal de beste gelegen heid. Men brengt daar alleen de gave vruchten, de rotte en aangestokene worden dan eerst ver wijderd. Aanbeveling verdient het, voor de zinde lijkheid, maar vooral ook als beschutting tegen de vorst, om onder en boven het ooft couranten te leggeu. Is de vorst heel streng, dan zal dit vaak nog onvoldoende zijn en moeten er kleeden bij te pas komen, die men weer wegneemt, als de koude minder wordt. Onze zorg tegeo de winterkou strekt zich ook tot andere dingen uit. Zoo tot onze Fuchsia's, die zoo makkelijk zijn te overwintereo. Wie geen kas of bak heeft, breoge ze in een kelder, waar het niet vriest. Eerst het jiugelot, dat dezen zomer is gegroeid, insnijden tot op 2 ledeu na 1 Water behoeft ge 's winters niet te geven. Ook kan men ze, als ïq den kelder geen plaats is, gerust zetten in gang of vertrek, waar geen vorst komt. Coleussen laten zich moeilijk overhouden, reeds in den herfst, als het koud wordt, takelen ze af. Men dient ze iu de warme kas te overwinteren. Beter doet men evenwel in 't voorjaar weer te zaaien: ongeveer Maart in zuivere aarde op warmeo bodem. Als de plantjes groot genoeg zijn, worden ze verspeend en onder glas verder voortgekweekt. Ougeveer Mei kan men de kleur der bladeren al onderscheiden, de schoonste kleuren zoekt men uit en kweekt ze onder glas voort. Nijp dan de plantjes in, ge krijgt dan breede planteo. Het is bij deze planteu enkel om de kleur der bladeren te doen, de bloem is van geen waarde. Kijk eens even naar uw aardbeibaddenVorst eu scherpe wind verdrageu de planten slecht, daartegen kau men ze be schutten door er wal mest, liefst eeuigszins ver teerden paardenmest op te brengen, dit is dau tevens bemesting. In 't voorjaar baalt ge den mest er af en spit den grond om. Hebt U een warme kas? Gaandeweg, naarmate het kouder wordt, zal er nu meer gestookt moeten worden. 60 h 70 gradeu Fahr. is een temperatuur, geschikt voor vele plantervooral voor die, waarvan men in 't voorjaar voor de perken wil kweeken, zooals Coleos, Achirantus, Alternanthera en andere. Hebben deze planten het kond, dan staat de groei stil en gaan ze licht kwijoen, waar ze dan later niet makkelijk van boven opkomen. Houd in uw kas de planteu zooveel mogelijk vrij vau luis eu andere onreinheden, door ze na en dan met een spons af te vegen. PlauteD, die d'cht bij de pijpen der machine geplaatst zijn, zullen erg uitdrogen, deze moeien dus een keer vaker gegoten wordeu. U teelt ook Brusselsch wiilof, eeu smakelijke pikante groente; en misschien ook Chichorei-worteleu Met het oog op mogelijke vorst in dezen tijd, welke dan lang kan aan houden, is het goed deze wortelen nu reeds uit deo grond te halen; straks zou het wellicht moeilijk gaaD. Snijd eerst het loof even boveo den groud af, licht daarna den grond wat op met een greep; anders zondt ge de wortels te veel afirekkeu. Suijd dan de wortels eeu weiuig in en ga dan inkuilen beurtelings een rij wortels en dan wat aarde er op. Gaat het erg vriezen, dan wat blad er over, men kan ze dan altijd, al is het vriezend weer, steken om er lof vao te hebben. Vriest het niet, dan is het goed er het blad weer af te halen. Voor do huisvrouw: U wilt zorgen voor de winterprovisie; best! Maar groenten moet u niet te veel inslaan, er gaat niets boven versche, deze zijn niet alleen smakelijker, maar vooral ook ge zonder, omdat daarin de voedingszouten en de vitaminen in rijker mate voorkomen. Hebt u toch iu voorraad, dan kunt ze bewaren in manden op den zolder, of in bakken met wat ?and (ietwat vochtig) iö den kelder. Andijvie eu uieD haogt men op aan bossen; 7ilt u peterselie, kervel eu selderij in voorraad hebbeo, dan kunt u dit doen in bloempotten, \óór het raam, dus in het licht, geplaatst, en goed nat gehouden. Wij geven u tot slot een paar recepten voor de keukeu: Bietemchoteltje. Op de bekende wijze bereidt men de bieten en een aardappelpuree, hakt de b, fiju eu mengt ze met bruine botersaus, soja en citroensap door de purép. Hiervan houdt men wat apart voor een laagje boveuop. Men zet alles io eeu vuurvasten schotel in den oven en laat het staan tot zich een mooie korst gevormd heeft. Aardappelen met peterselie. Men fruit fijngehakte uien iu boter lichtbruin, voegt er gehakte peterselie aan toe, maakt er met wat meel en warm water eeu lijmige saus vau, die men over den schotel van aan schijven gesneden aardappeleu giet. Na de aardappelen goed met saus vermengd te hebben, laat men ze nog eenigen tijd op een zacht vuur stoven. GEMENGD NIEUWS. Waar Faam en BZK vandaan komen. Verschillende vertegenwoordigers van de pers hebben op uitnoodiging der Di rectie een omwandeling gemaakt door de grootsche en monumentale fabriek der N. V. v.h. Louis Dobbelmann, een opper vlakte beslaande van ruim 3000 M2. Daarin zijn ondergebracht de tabaks-, sigaretten en thee-fabriek. De Directie, bestaande uit de Heeren R. S. P. Schuil en L. A. A. van der Hey- den, heeft door het initiatief nemen om het bedrijf geheel te moderniseeren de kroon gezet op den levensarbeid van den stichter, wijlen den heer Louis Dobbel mann. Onder 's heeren Dobbelmann's energiek zakenbeheer werd het bedrijf gestaag grooter in omvang. De omzet naar het buitenland was toen reeds van belang, doch omvangrijker zou het worden toen de heer Dobbelmann zich in 1870 de medewerking van den heer A. Zwenk verzekerde, die later in 1901, tegelijk met een schoonzoon van den heer Dobbelmann, den heer R. H. van Schaik, als directeur optrad van de inmid dels opgerichte Naamlooze Vennootschap v/h Louis Dobbelmann. Zoo is er thans een tabaksbedrijf in het leven geroepen, dat door zijn kracht, zijn wijd-bekenden naam en zijn enormen omzet inderdaad een sieraad is van de Rotterdamscbe groot-industrie. De groote kerverij-hal, waar een groot aantal kerfbanken de verschillende tabak ken snijden, die uit de enorme trechters aan de zoldering worden opgevangen, is de weg van gekerfd blad tot keurig ver pakte tabak. Na de kerfbanken verlaten te hebben, wordt de tabak langs onder- grondsche transportbanen naar de eesten geleid, waar zij het verdere drogingsproces ondergaat. In zeeven terechtgekomen wordt zij vervolgens van stof en zand gezuiverd. Om eenigszins een denkbeeld te krijgen van het enorme productievermogen der fabriek diene, dat een der 5 eesten, de grootste van Europa, 3000 pond tabak per uur verwerkt. Na de stofzuivering wordt de tabak door middel van geperste lucht naar de bovenverdiepingen geblazen, waar de opslagplaatsen zijn, die over de geheele lengte der gebouwen loopen. Er werken meer dan 100 motoren, en er wordt stoom gebruikt voor de droog- hokken en voor de centrale verwarming. De electriciteit is de overwegende kracht en deze brengt de tallooze economisch werkende bedrijfsmachines in werking, die mogelijk maken, dat goede tabakken in uitstekende verpakking tegen minimum prijs in de consumptie gebracht kunnen worden. Er staan reusachtige vochtketels, waarin de pruimtabak B. Z. K de roem van het huis Dobbelmann, wordt gesausd de spin nerij-machines, waar men de z.g. roltabak, de delicatesse van den hartstochtelijken pruimer, buitengewoon vindingrijk in elkaar ziet draaien de machinale pakkerij maakt in één dag per pakketeermachine 25000 pakjes tabakde banderolleermachines de automatische theewegerijde sigaretten- machines w.o. er een is met een productie vermogen van 250000 sigaretten per dag; de machines in de groote bankwerkerij en smederij, enz. Iets wat bijzonder in dit grootsche ta baksbedrijf den bezoeker opvalt, is de door de geheele fabriek loopende transportket ting, ter lengte van 285 M., waarmede alle verpakte producten naar de verschil lende afdeelingen worden gezonden. Het autopark telt alleen reeds meer dan 20 wagens. Het personeel is ruim 500 man sterk. De firma bezit opslagplaatsen aan de rivier de Maas, waar voor duizenden en duizenden vaten ruimte aanwezig is, ongerekend de pakhuizen aan Hoogstraat en Groenendaal. Filialen zijn gevestigd te Amsterdam, 's-Gravenhage en Utrecht. Door de voortreffelijkheid der producten eu het energieke beheer steeg de omzet der N.V. v/h Louis Dobbelmann met 50% sinds de oorlogsjaren, terwijl door de capaciteit der nieuwe installatie op een toename van 100 gerekend is. Door het enorme succes, dat de finna thans reeds heeft met haar nieuw merk baaitabak Faam, is de omzet intusschen wederom met 10-tallen procenten gestegen. De omzet van haar alom bekend merk pruimtabak R. Z. K. is anderhalf maal zoo groot als voor den oorlog. Een bedrijf, dat een eerste plaats in neemt in de Nederlandsche tabaksindustrie. Een verloren sleep. De „Tel." deelt het volgende mede Te IJmuiden Ï8 binnengekomen de stoom- tieiler yAnüie" IJM. 104 die op zee een eigen aar lig geval had beleefd, dat zich als volgt afspeelde. Men ontmoette een Noorschen drie mastschoener, geladen met hout, waarvan de motor defect was. Io overleg met den kapitein van het Noorsche schip werd dit door de „Annie" op sleeptouw genomen. Bij het vastmaken van de sleeptros botste de schoener tegen het schip van den treiler, welke daardoor sc boven de waterlijn bekwam. Nadat het Noor schip negen nar lang gesleept was brak nachts de sleeptros. Door de doisternis kon deze niet meer vastmaken. Dus wachtti yAnnie" den morgen af, maar toen de dag brak, was tot groote verbazing der opvarei niets meer van het Noorsche schip te beken De „Annie" kon wegens de schade aan het schip niet meer ter visscherij gaaD. Ioplaati met een sleep kwam men nn zonder viicl met schade binnen. De schipper van de yAonie" had boven verzuimd deD naam van den Noorschen mo schoener op te nemeD. Je voordeeligst adres voor alle soorten eigengemaakte meubelen is ondergel. Steeds voorradig le kwaliteit linoleum, vloerzeil, vloerkleeden, loopen en gordijnstoffen. Reparatie-inrichting. Vlugge en nette bediening. Aanbevelend, J. LIEVISSE ADRIAANSE Hoogstraat 18, Tbolen. 8 34964 15 82251 Tholen (Non Setnper) Dinsd. 31/,—6'/, uur. St. Maartensdijk (Polderman) Woensd. 9—12 uur. St. Annaland (Harenzicht) 10 Zaterd. 9-12 uur. 30640 Zitdag des DONDERDAGS 10-12 ure Hotel Nelisse, te St. Maartensdijk en des ZATERDAGS27,-47, ure. Hotel Sonneveld te Sint Annaland. 8 BRILLEN 31761 Alle modellen goud, zilver, doublé en nikkel, worden op recept van H.H. Doc toren geleverd. Naaimachines worden vakkundig gerepareerd. Horloges en Klokken, in alle modellen en prgzen. Alle reparAlie spoedig en billyk. Aanbevelend: Gedipl. Horlogemaker A. P. M. VOETS, Stoofttr. 3, Tholen. ONTVANGEN een nieuwe en mooie collectie Prijzen billijk. Aanbevelend, 12 9229 Gez. BAGGERMAN, LIEVEVROUWESTRAAT 52 B BERGEN OP ZOOM. WINTERJASSEN sult U nergens ruimer keuze vinden dan bg onderstaand adres, de nieuwste stoffen, prima afwerking en coape. Alle» wordt door een le klas vakman gemaakt. Stalen ter inzage voor maatwerk. Zie é&Iagfe. Beleefd aanbevelend, 8 34766 B. A. DE KORTE, Dalemschestraat 8 Tholen. STEENHOU WERIJ, MARMER. HARDSTEEN voor Bruggen, Sluizen, Gebouwen, SLIJPSTEENEN enz., 12 STRAATKEIEN. 1152 M. S. MARIC0, Hoogstr. 22, Tholen. Groote kenze in tapis-belge, axminster- en koehaar karpetten. Velvet-, moquette-, wollen en cocosloopers. Linoleum eo vloerzeilen. Pluche-, velvet-, wollen en wasdoektafelkieedeD. Vitrage en all-over- nets. Vloer- en deurmatten. Verder allo 34860 schoonmaakartikelen. 8 Zulvelstraat 35, BERGEN OP ZOOM, 3498 over bet Postkantoor. 12 Het adres voor alle geneesmiddelen Verband- en Verplegingsartikelen Homoöpatische Geneesmiddelen Tan Dr, Wilmar Schwabe,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 6