Keetje van de Oranjeboom FEUILLETON I Het voorstel van dhr Heijboer wordt niet ondersteunt. Dhr Heijboer zegt dat de beide weth. hebben meegewerkt om de begrooting in orde te maken nu zijn ze toch niet bang? Dhr de Wilde zegt niet bang te zijn, maar spr ziet er geen nut in puntsgewijze behandeling. Dhr Heijboer is er toch voor en het reglement van orde zegt het toch ook. Het reglement van orde wordt nagezien, maar het blijkt dat dit niet pertinent voor geschreven is. De voorz. zegt dat dhr Heijboer het rapport der commissie heeft onderteekend, en dus de zaak wel bezien zal hebben. Dhr Heijboer dat is zoo, maar ik spreek liefde. Spr. zou Duine dit niet willen ont houden. De heer Daane is voor de post van 140. Duine doet een heel jaar zijn best, dus komt een fatsoenlijke belooning toe. Men spreekt dat hij fitterig is maar de man moet zijn plicht doen en wanneer dat nu minderzou worden en hem dan maar f'20 of f25 geven vindt spr. niet goed. Spr. vindt dat een goede politie voor een gemeente een goede zaak is. Wij hebben het gezien dat als er wat te doen is er twee politieagenten noodig zijn. De heer de Wilde vindt dat Duine veel meer dienst doet dan de Gooijer, deze kreeg ook f 40. Spr. is er dan ook voor dat Duine ook 1 40 krijgt. De heer Heijboer gelooft dat het een niet voor mij persoonlijk. Spr heeft er drie ^^pha^doet. DU kêeft spr. uur aan bezig geweest om ze na te zien ondervonden Spr. hoorde van de Wilde en hij vindt dat er nog te vlug is gewerkt, j Q Qok f4Q kl,ee„. en waarom vooral als men dit voor het eerst moe doen. maar fo5? En zou spr. gaarne ver- De voorz. antwoordt dat een volgende i waarom de heer den Engelsman voorz. I zitting er dan langer over gedaan kan worden. De voorz. leest het rapport van de com missie voor. Een lid vraagt of het niet mogelijk is dat het tijdschrift de Gemeente Stem bij de raadsleden circuleert. De voorz. zegt dat hiertegen geen be zwaar is. Dhr Heijboer is het voornoemde lid, spr zou dit gaarne zien, daar dit in andere gemeenten ook gebeurt en er voor de raadsleden nogal veel instaat. De commissie stelt ook voor om de post van f30 voor het in orde houden van het archief te vorhoogen met f70. De voorz. zegt dat het van groote waarde is als het archief goed wordt bijgehouden en vindt hier dan ook geen bezwaar tegen. Wordt met alg. st. goedgevonden. Een lid van de commissie wil den post van verzekeringen van de gemeente gebou wen van de begrooting afvoeren. De voorz. is er niet voor deze post af te voeren, men weet maar nooit wat er in de gemeente voor kan komen. Dhr Heijboer zegt beschouwd te willen worden als tegen dezen post te stemmeu. De voorz. begrijpt dit niet want hoe moet dal als er eens een brand kwam, dat de school albrandde uit welke middelen zou dan de schade bestreden moeten worden Dhr Heijboer gelooft dat het er dan ook wel zou komen, men moet toch op de Voorzienigheid Guds vertrouwen. Dhr de Wilde is in principe tegen ver zekeren, maar spr zou het niet aandurven om de gemeente aansprakelijk te stellen Deze post wordt met 1 stem tegen die van dhr Heijboer goedgekeurd. De commissie stelt voor het aantal waar schuwingsborden uit te breiden en deze grooter te maken. Een uitvoerige discussie waaraan de h.h. Heijboer, Daane, De Rijke, Den Engelsman en De Wilde deelnemen, volgt, waarna het voorstel van den heer Heijboer om dit in handen te geven van B. en W. tot uitvoe ring met alg. st. wordt aangenomen. Een lid van de commissie is er voor om de subsidie van den rijksveldwachter te brengen van f25 op f40. De heer den Engelsman heeft dit voor stel gedaan maar trekt dit weder in. De voorzitter vindt het billijk om Duine dit te geven. Men ziet hem nog al dikwijls met Witte loopen en wanneer Witte op reis of ziek is, vervult Duine die taak met zijn voorstel heeft ingetrokken. De heer Daane zegt hierover verleden jaar ook gesproken te hebben. Het schom melt hier altijd tusschen de 'f25 en f40. Er volgen nog eenige discussies, waarna de post gebracht wordt op f 40. Een lid zag gaarne den post van f35 geschrapt ten behoeve van de politie bij kermis. De voorzitter zegt dat deze post niet gemist kan worden, daar wij de agenten die van buiten komen, bij kermis en festiviteiten toch geen honger en dorst kunnen laten lijden. En dan nog wanneer aan den majoor gevraagd wordt om hulp vraagt deze wat de manschappen ontvangen anders kan hij ze weigeren. De heer Heijboer hoort de post nu beter toelichten dan bij het nazien der begroo ting. Spr. trekt dan ook zijn voorstel in. De heer den Engelsman zegt nog dat dit toch ook bij de toelichting is gezegd. De commissie vraagt hoe het komt dat in de rekening '1925 3 slagers voor f 73.- water gebruikten en dit bedrag in 1926 f 102.— is. De voorzitter zegt dat Lindhout in No vember gebruik ging maken van het slacht huis, zoodat over '1920 er 'ƒ3 bijkwam. De commissie moet opmerken dat reeds in Febr. 1925 Lindhout gebruik maakte van het slachthuis, zoodat dit niet juist is. De voorzitter zegt de inlichtingen van Lindhout zelf te hebben. Een lid vraagt herziening van de markt- gelden. De voorzitter zegt het in overweging te nemen. De heer Heijboer vindt den post te laag. Hij is in :principe tegen kermisvermaak. En als spreker dan ziet hoeveel koek- en andere tenten komen en hoeveel schade de neringdoenden hier daarvan hebben zoo zou spr. deze menschen wel een beetje tegemoet willen komen. Als dan de markt- gelden verhoogt worden zouden verschil lende wel wegblijven. Spr. zou gaarne de poolen van dat beest wel kapot willen slaan, in figuurlijken zin. Hij stelt dan ook voor de marktgelden met niet minder dan 50% te verhoogen. De voorzitter zegt dat op de begrooting staat f200, maar dat wisselt geregeld, dus is nooit na te gaan. De heer de Wilde is het met den heer Heijboer eens, er is altijd te zoetsappig met de lui omgegaan. De voorzitter kan niet begrijpen dat er Verhaal uit het oude Baarn door J. Lindenkom. XI. Maar zij?.... Als hij zijn slag geslagen had vannacht, zon hij dan morgen zijn meisje niet kwijt zijn. Tot overmorgen had ze gister gezegd. Bij de drie populieren Die populieren zouden er morgenavond nog wel staan en bij zou er ook wel zijn, maar Keetje? /kis zij het vernomen had? En al zou ze het morgen nog niet weten, wat oudeukbaar wa«, mocht hij dan?.... En, hij begeerde haar tot vrouw, daar zoq de vader toch aan te pas moeten komeu. In 't Baarnsche bosch met Keetje, daar had hij den vader niet bij noodig, maar hij wilde met Keetje upenlijfc verloofd z.jd, zoo giuw mogelijk en dat kon niet zonder Hein, op wien hij vanavond zon ^-Ipereu ais een kat op een vogeltje. Nou ja, 'n onschuldig vogeltje die Hein Kon «en kommies to Baarn openlijk verloofd wezen met een dochter van een molenaar in zijn district. Dat zou immers vanzelf insluiten over plaatsing of ontslag. Maar dat was het voor naamste niet, het allervoornaamste was, hoe zon Keetje er tegenover staan?.... Hjj voelde als eerlijk mao zich verplicht haar op de hoogte te stellen Niet van het plan tot aanval verbeeld j* maar, ja, van wat Nanning wist geen uitkomst en was blij dat het tegen zevenen liep, dat hij naar De Oranje boom kon, naar de diligence. Maar Keetje was er niet en evenmin kwamen Er wordt ieder 1 in de put een overloop gemaakt zoodi Irokk modder geen verstopping kan veroorza 0 -5. Dit werk is reeds besteld. M b De heer Heijboer spreekt nog over c deksel van een verlaatput in de Molensti daar is zoo een groote gleuf en als 1 De daar 's avonds loopt moet men voorzie en is wezen dat men er niet over valt. Dhr De voorzitter geeft het toe, maar hi 1 moeilijk, hij zal er naar laten 1 set De commissie vraagt of bet niet mogi mscl is de slooten in de bebouwde kom sch rgist te houden. ''en De voorzitter zegt dat dit niet vooi tbou gemeente is. Maar B. en W. hadden kam sloten om den gemeentewerkman opdr s 00 te geven om sommige zijkanten schooi >ar 1 maken. "e De heer Heijboer zegt dat waar req woont in die sloot alles wordt gewor| Dhr daar zou ook wel eens naar gezien nu rder worden en de sloot schoon gehouden, ani De voorzitter zegt dat is een poldersl jues De heer Heijboer zegt dat het toch di (t al lijk moet schoon gehouden worden. De De voorzitter zegt dat de gemeente all «09 maar schoon te houden heeft tot de ferm dekking van de straat. hek De heer Hejjboer vraagt tot wien De dan te wenden. ,m®'' De voorzitter antwoordt: tot den pol lanr De heer De Wilde spreekt ook nog 1 genl het wegje bij de wed. Ampt. Spreker v aakt dat de polder erg stiefmoederlijk 1 m tegenover do gemeente, het behoeft zij niet ten pleiziere van den polder te int beuren. ®'en De voorz. antwoordt dat de zijkai ar, in orde moeten gehouden worden doo 100 pachters van het land. odal De commissie vraagt ook of de vert 100. ring der Kalisbuurt besteed zal wordi ar door den raad goedgekeurd kan woi De voorz. antwoordt dat voor het slaan der gelden dit toch inden raad komen. De commissie is van oordeel dat de dekking van de paden van de begraafp met schelpen te zacht is en stelt voo met grind te doen. De voorz. is van meening dat bedekl met schelpen beter is en het staat dell 'ilde en kan ook beter schoongehouden wo eeni dan grind. at Dhr den Engelsman is er voor dit st v grindzand te doen. De De voorz. vindt dat het met sche stu beter staat. ia'2 Dhr den Engelsman vindt beter gi 1 d; zand of Holl. zand. De De voorz. schelpen staat beter. snig Dhr den Engelsman wat is beter? oe Dhr Heijboer vindt ook dat sche ij deftiger staat en het beter schoon tel icht den zijn dan grind. Spr zou dan ook ga 'tge zien dat de paden bedekt werden tot ichl 1 het huisje. De De voorz. zegt dat zulks altijd gebi ezu Met alg. st. wordt besloten schelpen 1 di ord De comm. zag gaarne dat wannee pge: een werk van eenige omvang uitgev De moet worden er eerst kennis van geg anti wordt aan den raad. De De voorz. zegt dat dit niet gemakk Da is er komt wel eens onverwachts een we in Zoolang het werk de post van de bej ram ting niet overschrijdt kan dit werk gei De worden anders komt het van zelf in iegt raad. De zoetsappig wordt omgegaan jaar ingeschreven en die niet inschrijft betaalt metergeld. De heer Heijboer vindt het treurig dat er zoo een massa geld weggedaan wordt. De voorzitter betwist dit, er komt geld in. De heer Heijboer zegt: de gemeeute geeft zoo gelegenheid tot publieke ver makelijkheden, maar spr. is er in principe tegen en bij hoopt dan ook er van zijn medeleden een voorstel komt om de kermis af te schaffen. Maar spr. betwijfelt of dat gaan zal. De voorzitter vindt dat er toch eens in een jaar wat mag zijn en dat is hier de kermis. Spr. vindt dat wel op zijn plaats. De heer Heijboer: dat begrijf ik van u. De voorzitterhet brengt toch geld op. De heer Heijboer vindt het niet hetzelfde hoe bet geld binnen komt. De voorzitter zegt dat is voor mij hetzelfde. De heer Heijboer: voor mij niet, er is geld waar een vloek op rust en geld waar een zegen op rust. Gelden op dergelijke wijze verkregen rust een vloek op. Spr. stelt dan ook voor om met 50% te ver hoogen, ook de inschrijvingen. De heer Heijboer merkt ook nog op dat er na de kermis ook nog tenten blijven staan en dat die dan nog een aardige cent naar huis sleepen; kunnen B. en W. hier niets aan doen, er zijn onder eigen burgers ook die goed kunnen bakken.. De voorzitter zegt dat dit gebeurd is, irn»r daar is niets aan le doen. Wel als B. en W. een voorstel ontvangen dien aangaande. De beer Heijboer geeft het dan in handen van B. en W. De commissie stelt voor om de verhoogde zijde van het trottoir weg te doen, daar dit veel ongemakken oplevert. De voorzitter zegt: dit trottoir is gelegd en op verzoek is het oploopend gemaakt. Nu komt er weer een voorstel om ze weg te doen en spreker meent dat wij zoodoende nooit klaar komen, het is veranderd om te beletten dat de fietsers er overheen reden, hoewel spreker overtuigd is dat het in den donker moeilijk is. De heer Daane is blij te vernemen dat de commissie daar de aandacht aan heeft geschonken. Spreker was er vroeger, toen hij nog geen raadslid was, ook tegen en is er nog tegen. Ais straks spreker naar huis gaat moet hij zijn stappen wikken en wegen wil hij niet met zijn neus in den modder terecht komen. Spreker vindt het dan ook dwaasheid om het trottoir zoo te houden, want het is gemaakt omdat de fietsers er niet over zouden rijden, maar dan moet de politie maar proces-verbaal gaan opmaken en strenger toekijken. De heer Heijboer is het volkomen met den heer Daane eens. Spreker was van morgen in de weegbrug en toen luisterde hij toe en hoorde vertellen dat die al eens gevallen was en dan weer een ander. Spreker is er dan ook voor om het trottoir 1 - gelijk te maken, evenals de heer Daane. 'e gehalten. De voorzitter zegt dat het dan zoo spoedig mogelijk gedaan zal worden. De commissie verzoekt ook aandacht te schenken aan de deksels van verlaatputten, b.v. bij Pipping, daar dit krom is en ge vaarlijk. De heer Den Engelsman wijst ook op een deksel bij Rijstenbil. De voorzitter zegt dat hier reeds de aandacht op gevestigd is en de put bij Pipping zal veranderd worden. Dan wordt De istei de de in t< De et d vee De er stukken mee, waarbij een nachtpermissie voor Hein of biljetten van graan voor zijn molen. Du* het zou gebeuren vannacht. Hij behaalde een overwinning op zichzelven door aan de kribbige dochter des huizes te vragen waar Keetje wa«, de kogel moest maar door de kerk, hij zou maar resoluut vragen om haar te spreken. Keetje was naar de Eembrug en zon vanavond laat pas thnis komen. Zij zou met Sjbert mee rijden tot aan den Briuk. Hoe laat of ze dan thuis kon ziju?.... Dat wist de dochter niet, maar in elk geval voor lieu our, ca tienen mocht ze niet thuis komen en als 't geen lichte msan was zou ze ook zoo laat niet mogen. Van half negen af scharrelde Nanning op den Brink, liep een eindje den weg naar den Eem op, weer terug en weer eeu eindje op De Oranje boom aan, nam no en dan zijwegjes om uiet te veel in de kijkert te loopen, maar verloor toch den weg, dien Keelje rijden of gaan zou, geen oogenhlik uit hei oog. 'iiudelijk zag hij het tentwagentje van Sjrbert. Op den Brink hield het stil en ving sprong Keetje er nit en liepregelrecht het huis van den bakker in Daar stood hij weer 't Was negen unr, al een paar minuten er over, hoe lang zon zij bij de bakkersvrouw blijven babbelen?.... Hij week in een zijlaantje, hij kwam weer op den weg, hij keek en hij keek. Wat duurde een kwartier lang als je wacht en wat is een kwartier kort voor twee jonge vrouwen als die aan 't praten zijn Daar kwam ze en ook de bakkerio. Alle twee arm en arm, zoo druk aan de praat, dat 't zeker nog wel een kwartier duren kou. En hij moeit uiterlijk kwart over tien thnis wezen Enfin, het ging no toch op den weg naar buiten het dorp aan en hij kon ongemerkt haar even voor komen. Eindelijk waa het gesprek nit. De bakkerin stoof met een vaartje naar hois terng en Keetje liep ving den weg op naar De Oranjeboom. Maar nu was Nanning ook in een oogwenk bij haar en het scheen dat zij 't heelemaal niet vreemd vond dat hij er was „Je hebt toch niet hl te lang op me moeteu wachten, schat?" flloisterde ze.... „Hoe wist je dat ik op jouw wachtte, lieve ling?"...- „Wel, de bakkersvronw zei, dat ze je al een half our had zien rondloopen als „Als?...." „Als een kip die 'r eiNeen, dat had ze niet moeten zeggen Mtar ik begreep dadelijk dat je op mij liep te «achten en ik ben dadelijk weg gegaan. Ik vind het zon aardig van je Ik vind het zóó aardig Ze greep zijn arm innig vast. Juist op een plek, waar hooge aparrehoomen een mild donkere schaduw over hen spreidden. Niemand was op den weg, niet achter, want dat had hij gaaw even gekeken en niet voor, niemand. Och, daar ver liepen een paar minuien dat Nanning heelemaal vergat waarom hij Keetje had opgezocht, een paar zalige minuten en toen schoot het hem ineens als een jichtscheut door het hart, hij moest spreken. Ernstig begon hij. „Keetje.... Je zult me misschien niet gelooven, maar gisteravond wist ik nog niet dat jij de dochter was van Hein van de Vanrst.,.. Jij.... jij wist wel dat ik ambtenaar ben.... en..,, je wilt mijn vrouw worden en ik ben ambtenaar „Ja, dat is jammer genoeg" viel Keetje diep zuchtend in. De commissie zag op de begrootinj aai He „Waarom vindt je dat jammer?".... er®' „Wel, omdat jij eeu veel te eerlijke °k' brave kerel bent voor een kommies, 'n v( beste vent voor talk werk!".... „Voor ambtenaar kho je niet te eerlijk D( braai weten zei hij bewogen want zijn lag in die woorden Ea het werk1 |eei niet een mooi werk, te vechten tegen 5 kanker i> in de samenleving, tegen wetsontdai Dl tegen oneerlijkheid, tegen bedrogja K UUI dat is het, bedrog fraude diefstall Keetjeniet de man der wet doet minwi v werk, maar de fraudeur, de smokkelaar, d» J'"'t land, die zijn medeburgers herteelt0 Di is geen stelen naar den letter der wet, niettemin „Weet je wie steelt? viel zij heftig i anf Het land steelt. Hier de boeren, zij zaaieo >0 koren, ze werkeD op het land en als het I ai'' is, dan is het van hen. Dan moeten 1 D het brood zal worden, 'eerst daarvan geld Be' aan het land. Dat wordt ze afgestolen, zeg ik j N Een boer meat een koe, dat is zijn beei rot heelt het gelokt eD als hij het met Non om slachten wil moet bij zijn eigen koe aas| D en ze nemen hem er geld voor alDat '61* stelen se hem afEu de menschen hier hl BH groot gelijk, dat ze hun best doen dat geld 1 uil oiet le betalen Ik geel te groot gelijk 'oe Laat het stadsvolk betaleo, die zaaien nit oh fokkeu geen vee, laten die betalenan hier in de dorpenNeen dat is geen ttel dniken, zooals jij zegtgeen bedrogaa diefstalze hebben er gelijk in alt 'at doen Weet je wet een kankei voo I samenleving i» de accijns 'e 10 (Wordt reif an

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 4