IERSEKSCHE EK THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. holen, Poortvliet, Scherpenisse, SI. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. o. 2222. Vrijdag 4 November 1927. Vijf en veertigste jaargang Tweede Blad. Br V b«r. idu Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, ijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 4,65 15 ct. disp. kosten. 30 Dam tiaae, 111. ia 6 ber :.G. t. Gil Ha -13 inge id. ie 4 ela (i pep e 3e ellefl id. 0 1 1 19, 1. 2e Tho UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/2 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. GEMEENTERAAD. 3UD-VOSSEMEER, 31 October 1927, avonds 7 uur. foorzitter burgemeester C. W. Snijder, iretarisde heer W. van der Ploeg. Ifwezig met kennisgeving dhr A. C. van beurgh. )e notulen van de vergadering van iept. jl. worden voorgelezen. 3 f)e heer de Wilde vraagt of dat man- al aanwezig is. )e voorzitter bevestigt dit en zegt dat geteekend was. )e heer de Wilde bedankt dan de voor- er voor de comedie en leugens die rmede gespeeld zijn. 'o|)e voorzitter zegt dat dit niet zoo is,' ar daar ze nu uit Middelburg zijn terug lomen kon de zaak onderzocht worden, r Heijboer wilde opmerken dat volgens notulen hij zou gezegd hebben dat hij ter gezien had dat er twee rechtsche Pro- lantsche weth. gekozen waren. Ik geloof ir mij dat ik dit niet gezegd heb. Mijn me- eden zullen nimmer gehoord hebben het ord protestantsch. Dat woord is spr. imer op de lippen geweest en wil dan dat de notulen dienaangaande veran- i worden. )e voorzitter weet niet meer precies de heer Heijboer gezegd heeft. De secretaris zegt dat het zoo op zijn tv" teekeningen staat. Ie heer Heijboer zegt het nooit gezegd hebben en het is niet zijn idee geweest rmede iemand te beleedigen; maar meer nu de notulensehrijver misschien gedacht heeft gaat het toch niet aan te schrijven. ,1T0|le [secretaris zegt alles op te schrijven hij hoort. heer Heijboer zegt dat men toch voorzichtig moet zijn, want dat kan eens een verkeerden indruk geven, is nimmer in den raad gekomen als i-papist, maar hoopt evengoed de be ien van de katholieken als van de lestanten te behartigen. Spr. wenscht ook de notulen veranderd te zien. heer Daane kan niet meegaan met gesprokene van den heer Heijboer. wenscht dat de notulen zoo blijven, is tot de conclusie gekomen dat de Heijboer niet goed weet wat hij ge- u &l 1 heeft. Spr. hoopt dat zijn medeleden 1 hierin zullen steunen. heer Heijboer zegt het zeer goed te en. e heer Daane betwijfelt dit. Hij hoopt de heer Heijboer zijn woorden beter 'wegen zal. Dan zal ieder voor belee- ngen gespaard blijven. Ben ik nuabso- alleen die die woorden gehoord heeft sta op het standpunt dat zoo waar als heer Heijboer daar zit dat deze woorden zigd zijn en ik wensch niet dat deze Tho|r(^en geschrapt worden. e heer Vermet zegt dat de heer Daane jk heeft. Ik heb het ook gehoord. Maar wil nog opmerken dat de notulen veel Jfng zijn. heer de Rijke is het ook eens met heer Daane. Spr. vindt even als de Vermet dat de notulen te lang zijn. heer den Engelsman heeft ook ge- Modi rd het woord rechts protestant. id. e notulen worden daarop ongewijzigd Eeini gesteld. te heer Heijboer zegt dat hij bij de rderheid zich zal neerleggen, doch zeker de woorden niet te hebben gekomen is een schrijven van den d. Ende, hoofd der school, ïnhou- ie een antwoord op het schrijven van W., betreffende het invoeren van 7e leerjaar. De heer v. d. Ende schrijft 'in dat er slechts 4 leerlingen zijn en aldus voor zoolang het 7e leerjaar verplichtend is, dit niet in te voeren, aan de school toch het 7e leerjaar ft toegepast. 'ordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de heeren Sienen en Willink, leidekkers, dat indien de toren moet hersteld worden of zij dit mogen doen. De voorzitter zegt dat B. en W. ge meend hadden dit hun te laten doen, daar het materiaal nog hier is en zij ook het torentje van de Ger. Kerk en van de Kath. Kerk hersteld hebben. Maarin^e tweede wethoudersvergadering is er anders over gesproken, misschien wil weth. De Wilde dit wel nader toeliohfen. De heer De Wilde licht deze zaak nader toe. Spreker zegt dat aan het torentje van de Ger. Kerk eenige leitjes goed gelegd moesten worden, enkele nieuwe aan toe gevoegd en dit heeft gekost f300. De voorzitter heeft den toren goed be keken met den verrekijker en heeft gezien dat er hier en daar een leitje kapot en scheef is, zoodat spreker er voor was de leidekkers dit te laten doen, maar toen spreker hoorde wat dat gekost heeft aan de Ger. Kerk is hij teruggeschrokken. Hij acht het dan ook beter eerst te vragen wat het kosten moet. De heer De Wilde is het met den voor zitter eens. v De voorzitter zegt dat er toch geen haast bij is. B. en W. hadden gedacht dat het zou kosten f25 a f30. De heer Vermet vraagt waar zij vandaan moeten komen. De voorzitter antwoordt: uit Eindhoven. De heer Vermet vindt het dan ook te laag geraamd. De heer Daane zegt dat de voorzitter het met den verrekijker grondig onderzocht heeft en gedacht dat het zou moeten ge beuren. De voorzitter zegt dat voor die twee of drie dat niet strikt noodig is, maar het materiaal was nu toch hier. De heer De Wilde zegt dat als het niet gedaan wordt gaat het van een dubbeltje op een kwartje. De heer Den Engelsman is er voor dat gebeurt. Want als er een los is en er komt regen en wind onder wordt de schade nog grooter. De heer Daane stelt voor eerst opgaaf te vragen. De heer De Wilde zag dit liever niet maar zou den burgemeester machtiging willen verleenen. De voorzitter zegt eerst prijsopgaaf te vragen en dan kan de raad B. en W. machtiging verleenen tot een zeker bedrag. De heer Heijboer vindt dat de zaak wel wat onverwachts komt. De leden hebben niet eens goede notitie ervan kunnen nemen en zouden er ook geen menschen in de gemeente zijn die dat kunnen? De voorzitter zegt dat dit een apart vak is. De heer Heijboer gelooft wel dat een metselaar ook wel een leitje kan steken. Spreker heeft metselaar Vaders wel eens gezien op het torentje van de Ger. Kerk en die man heeft dus ook materiaal en spreker gelooft dat hij net zoo goed in gericht is als deze menschen. De voorzitter zegt dat dit mogelijk is, maar die bol moet dan ook gemenied worden en de spits geverfd, deze is altijd verguld geweest maar is nu zwart geworden. De heer Heijboer vraagt of de gemeente opzichter hierover niet geraadpleegd kan worden dan kan die advies geven. Spreker is er dan voor om de zaak aan te houden. De voorzitter zegt als die menschen hun materiaal hier maar zoo lang willen en kunnen houden. De heer Heijboer stelt voor de zaak aan te houden en de gemeente-opzichter te raadplegen. De voorzitter vindt het goed eerst den gemeente-opzichter te vragen en dan den raad een besluit te laten nemen. De heer Heijboer is er voor niet te lang te wachten, dan kunnen B. en W. eerst oordeelen en den raad bij elkaar roepen, wij kunnen dan een beslissing nemen. Er is geen haast bij. De heer de Wilde is tegen uitstel, want hoe langer het duurt des te slechter kan het wezen, want hier is er een leitje uit en daar regent het door. Hel voorstel van den heer Heijboer in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem die van de heer de Wilde. Aan de orde komt het verslag van de vergadering gehouden met de heeren van P. Z. E. M. De Voorzitter stelt voor daar het hij de leden gecirculeerd heeft dit niet meer voor te lezen hetwelk met alg. st. wordt goedgevonden. Eveneens de vragen die aan P. Z. E. M. gericht zijn en de antwoorden die daarop gekomen zijn worden niet voorgelezen. De voorzitter spreekt nog een enkel woord aangaande hek gesproken in die vergadering. Spr. zegt dat hetgeen in die vergadering naar voren is gebracht, was ge baseerd op 50% van de aansluitingen en dat er voor elk perceel moest betaald worden f25,maar dat is zoo niet. Het gaat enkel over f9000 garantie en die moet betaald worden en dat geeft niet of dat nu 100 perceelen of door meerdere perceelen geschied. Nu heeft spreker voor zich zelf een berekening gemaakt. Er was berekend dat er zouden aansluiten 50%, en nu zijn de eerste die aansluiten de meest gegoede dus de menschen die het meeste stroom verbruiken. Nu had spreker gerekend dal ieder f 40 verbruiken zou dus dan zouden die opbrengen 180^140 is f 7200 en daar uit zien wij dat de overige 180 perceelen dus op moeten brengen nog f1800 of f '10 per perceel en dus'gezien dit stroomverbruik kan spreker niet zien dat er voor de gemeente veel te kort zal komen. Spreker heeft ook een berekening gemaakt omtrent het verbruik van licht, en is aldus te werk gegaan. In Januari wordt er gebruikt 35 uren stroom per week of 5 uur per avond, in in Februari 30, in Maart 30, in April 25, in Mei 15, in Juni 10, in Juli 10, in Augustus 14, in September 20, in October 30 en in November en December ieder 35 dus totaal 289 uren aan 2 cent per uur is f5.78 dat is dus voor 12 weken en is dus gemiddeld per week 48 cent dat is dus per pit voor een geheel jaar 52 maal 48 cent is f24.96. Spreker veronderstelt dat dit wel komt op f40 voor de eerste aansluitingen. De heer de Wilde vraagt of op 2 cent per uur gegarandeerd wordt. De voorzitter zegt dat volgens de be sprekingen is verzekerd kat het niet hooger dan 45 cent per K. W. U. komt. De heer de Wilde is er voor dat eerst de brief van den heer Vos wordt voor gelezen. De Voorzitter zegt dat dit niet noodzakelijk is daar deze gericht is aan B. en W. De heer Daane is van meening dat er in de vergadering van 3 October jl. klaren wijn geschonken zou worden en toch heb ik na afloop der vergaderd g gezegd tegen te zullen stemmen. Ik heb hier en daar nog eens geinformeerd en nu krijg ik thuis de vragen en antwoorden die ge daan zijn na de vergadering van 3 Oct. en daar vind ik nu in waar ze op die vergadering steeds om heen gedraaid hebben dat de prijs van 45 cent gegaran deerd is. Hieruit blijkt dat er dus in die vergadering geen klaren wijn geschonken is. Nu is spreker niet zoo optimistisch ge stemd ten opzichte van electriciteit. De voorzitter zegt dat door het schrijven van den heer Vos in de Thoolschen Courant en door het tegcnschrijven van den heer v. D. het niet gemakkelijk is geworden een beslissing te nemen. En wat de heer Wilde vraagt omtrent 2 cent per uur dat is zoo volgens de be rekening van een lamp van 32 kaars die 25 uur brandt van 1 K. W. U. De heer de Wildeis een lamp van 32 kaars voldoende? Want als men eenmaal beet heeft en een lamp van 32 kaars is niet voldoende dan moet men vanzelf een lamp van 50 kaars nemen. En algemeen heeft spreker gehoord dat een lamp van 32 kaars niet voldoende is. De voorzitter zegt dat men door het geschrijf heen en weer wordt geschommeld. Spreker weet zeker dat een lamp van 32 kaars voldoende is, maar men moet onder de lamp zitten, maar dit is met alle lampen het geval. De heer de Wilde heeft de heer de Rijke al eens boeren zeggen dat 50 kaars nog niet voldoende is. De heer Daane zegt men dal juist door het geschrijf zeer heen en weer geschommeld wordt maar hij beschouwd hel allemaal doekjes voor liet bloeden. Waarom ismen dadelijk in de vergadering niet voor den dag gekomen dat het niet hooger zou worden dan 45 cent, maar er steeds om heen gedraaid. De voorzitter antwoordt dat dit nu toch niets geeft, het staat nu toch vast. De heer Heijboer heeft de stukken ge lezen en kan er nog geen zuiver inzicht in krijgen. De vragen en antwoorden heeft hij gelezen en nog eens gelezen en is toen tot de conclusie gekomen dat het de P. Z. E. M. niet te doen is om licht te leveren maar om de gemeente van de centen af te helpen. De heer Heijboer doet dan voorlezing van de vragen en antwoorden en komt dan tot de conclusie dat het hem steeds duister blijft. Spr. vindt dat wij al genoeg aan de waterleiding hebben. Spr. is niet tegen electriciteit maar het moet geen verplichting worden dan blijft spreker tegen stemmen. De voorzitter zegt dat de rente garantie blijft en ook zijn bereking is maar een gissing. Spreker durft dat niet te garan deeren. De heer Daane heeft ook een berekening gemaakt en hij gelooft niet dat hij er ver vandaan is dat de gemeente f9000 moet opbrengen. Nu is spreker op een avond de ronde eens wezen doen. Het was dien avond zeer donker in vele gangen zag spr. een spijker lichtje en dit was dus bij gegoede menschen. Ik maakte dus de conclusie dat er alleen goed licht brandde in de voorkamer. Vele lichten waren er ook al uit dus lagen velen reeds te bed. Ik deed om hall elf nog eens de rondte en toen zag ik bijna nergens licht meer. Ik maakte toen de con clusie dat de meeste menschen om tien uur naar bed gaan. Ik berekende toen dat er dan van Oct. tot Febr. licht gebrand word van 5 uur tot '10 dus 5 brauduren en dit aan 2 cent aldus 10 ct. per avond en dit is per week f 0.70 Alzoo in 26 weken f '18 20 en dan berekend het overige van een jaar 14 uur per week dus 26 maal 14 uren is 364 uren aan 2 cent is f7.28 dus dat is totaal per jaar f25.50 het minste en ik rekende dan maar f30. De heer Daane sprak nog uitvoerig er over maar de conclusie is dat spreker de particuliere bedrijven goedkooper acht dan rijks- of provinciale bedrijven. Na nog eenige discussies geeft de heer Daane nog een berekening van het ver bruik van petroleum en dan is het een verschil van de helft dat petrolenm goed kooper is dan electriciteit. De heer Heijboer motiveert ook nog even waarom hij zal tegenstemmen, waarna de heer den Engels man nog een stukje uit een courant be treffende Z.-Vlaanderen voorleest en moti veert eveneens waarom hij zal tegen stemmen Hierna wordt overgegaan tot stemming en wordt het voorstel om een overeenkomst aan te gaan met P.Z.E.M. verworpen met 5 tegen I stem die van den heer de Rijke. Dhr Vermet had inmiddels de vergade ring verlaten. Eeïi wijz'ging der begrooling over 1927 wordt met alg. st. goedgekeurd. Aan de orde komt de vaststelling, der gemeente begrooting 1928 en de goedkeu ring der begrootingen van het Weezeu Armbestuur en het Alg. Armbestuur. De voorz. vraagt hoe men de begrooting wenscht te behandelen, soms post voor post. Dhr Heijboer stelt voor om de begroo ting post voor post te behandelen. j^Dhr Daane ziet hier niets geen nut in. Dhr Heijboer zou dit gaarne zien, er is veel publiek aanwezig en spr acht het goed dat dit ook hoort waar het geld blijft. De voorz. zegt dat er gelegenheid is om de begrooting te komen nazien. Dhr Heijboer stemt dit toe maar daar wordt nooit geen gebruik van gemaakt.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 3