31: IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Purol bij Ruwe Handen NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Smimm Hoofdpijn, Kiespijn Uw Haar Eerste Blad. o. 2221. Vrijdag 28 October 1927. Vijf en veertigste jaargang iolen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Z0( ont JNOI t VI itori FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. Vernieuwing Rijbewijzen. Uit en voor het leven. „Opnieuw naar Lambarene!" product Sunlight Fabrieken Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, js per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. 105 UITGAVE TELEF. 1NTERC. No. 16. PUBLICATIÈN. )e Bargemeester v*n Tholen mankt bekend, dat onen die in het bezit zijo van een rijbewijs oitge- en in bet jaar 1914, hoD aanvraag om een nieaw ijl kunnen indienen ter gemeentesecretarie in week van 31 Oct.5 Nov. a.s., des voorm. tos- 9 en 12 uur. 'holen. 28 October 1927. 9 Nadruk verboden. 176! Hm G u Oificlat ik zoo blijde ben len blijde ontroering ging er door de harten van pn, toen eenige weken geleden de mare ging r cle hoofdstad, dat Prof. Aibert Schweitzer daar komen, en spreken. Pas teruggekeerd naar vrouw kind van Lambarene, vau zijn arbeid voor de ede maal gedurende drie en een half jaar, lus- en de zieke negers in den Franschen Congo, hij niet willen weigeren het verzoek van een nd, om zijn huwelijk met een Amslerdamsche willen inzegenen. Een 1500 tal menschen waren gelukkig hem te mogen hooren, want het bleef bij da huwelijksinzegeningden volgenden ad hield hij op dringend verzoek der Remon- itsche gemeente een voordracht met lichtbeelden. Schweitzer voor het spreekgestoelte trad, den allen spontaan op, hiermede hun eerbiedige tar oi brengende aan dezen groo'.eu man, wiens Izamo zelfopoffering en naastenliefde de bewon ing afdwingt van gansch de beschaafde wereld, t eerbiedige stilte, zonder eenig applaus heeft de ijke schare geluisterd naar do eenvoudige, onge- teroj stelde voordracht van den zoo bescheiden man, daar verhaalde van zijn uiterst moeilijken, ja ier boven menschel ij ken arbeid onder de zwarten, een wijze, alsof het de natuurlijkste en eenvou- »te zaak van de wereld was. Wat hem kracht ft gegeven zulk een arbeid gedurende twoe maal jaar vol te houden, zegt het antwoord, dat hij aan een der toehoorders, die hem na afloop ig, hoe het hem mogelijk was geweest om arts, rateur, ziekentrooster, architect, bouwer en weten- .ppelijk schryver tegelijk te zijn. Prof. Schweitzer roordde op deze vraag Weil ich so froh' bin mdat ik zoo blijde bon"). Teekent dit antwoord de geheele persoonlijkheid van Schweitzer? erdaad het moet zijn innerlijke levensvreugde die zijn grond slechts kan vinden in grenzen- e liefde tot zijn medemenschen, waartoe hij ook ent den vaak ondankbaren en uiterst lichtzinnigen rten broeder daar ginds, dio hem staande heefi a blijven te raidden van zoo vele beproevingen rampen. rele lezers zullen reeds kennis hebben gemaakt hot eerste boek van Prof. Schweitzer: «Aan zoom van het oerwoud", waarin hij zijn erva- ;en meedeelt van zijn eerste verblijf in Larnba- 3. Zij welen dan al, wie de Schrijver is, en tot te zending hij zich voelde geroepen. Hij, do Itijdig begaafde man doctor in de wijsbegeerte, !or en hoogleeraar in de theologie aan de uni- iiteit te Straatsburg, groot musicus, Bach-kenner, een standaardwerk over liach schreef, die orgel- certen gaf in de groole steden en nieuwe vond- deed op het gebied van den orgelbouw hij *at den kansel, daalt van den katheder, sluit itudeerkumer, laai zijn geliefd orgel onhe il, en ontrukt zich zooals de heer J. Eigen- i, in de Voorrede van het door Mevr. Eigenhuis aaide boek schrijft aan alle schatten en be ogen der beschaving, om in de wildernis van uatoriaal Afrika slaapzieke en melaatsche negers lelpen.... 'olangs verscheen zijn tweede boek«Opnieuw Lambarene", waarin men zijn ervaringen lezen zijn moeite en teleurstellingen, tijdens zijn sde verblijf van 't voorjaar '24 tot Augustus dit jaar. Men wordt bij de lezing ook van dit i getroffen door den beminnelijken eenvoud vau Schry ver, maar vooral door de eindelooze liefde toewijding, waarmee hij standvastig, ondanks t tegenspoed en ontberingen, ondanks allen od- t en tegenwerking der bewoldadigden zelf, zijn iing getrouw blijft. Hij heeft te worstelen met elijke nooden, te kampen tegen slaapziekte en Atichheid, beri-beri en dysenterie, welke maar wijken wil en het geheele ziekenhuis besmet, malaria en afschuwelijke voetzwereu En ein- ik ook tegen hongersnood En dan hot ontmoe- mde, dat zoovele der geholpen en geredde pa- en zich zoo grof ondankbaar betoonen, weigeren werken of eenigen hoog noodigen bijsiand te tenen, hem zelfs bedriegen of bestelen. Maar bij ervaring troost Schweitzer zich door te denkert hen, die toch werkelijk dankbaar waren, en U zich voor: „Ik moot niet te veel willen,dat mn dankbaarheid in daden zullen uilen". Of op anderen keer: „Bij primitieven moet men over Teel dingen maar niet in het gericht treden". lir 35466 Ook hij heeft natuurlijk zijn oogenblikkon van ontmoediging gehad. Als hij een schier hopeloozen strijd voert tegai de dysenterie, mede doordat pa tiënten hun ziekte verzwijgen, omdat zij niet in hun vrijheid belemmerd willen worden, en anderen go- bruik blijven maken van onrein water, omdat zij te gemakzuchtig zijn om naar de bron te gaan dan laat hij zich in vertwijfeling op een stoel vallen, en steunt: Watt ben ik toch een domkop, dat ik do dokter van zulke wilden geworden bei 1" Maar dan wil hem zijn helper Jozef trooston door te zeggen «Ja, op aarde bent u een groote domkop, maar niot in den hemel". Dat was goed bedoeld, doch de Schrijver laat er op volgen: «Ondersteunde hij ons slechts beter in het nemen van maatregelen tegen de uitbreiding der dysenterie 1" «Er rust zichtbaar Gods zegen op dit werk". Zoo besluit Dr. Hans Baur te Brussel zijn «Na schrift" in het boek. En Prof. Schweitzer zal dit gaarne beamen, ondanks de misère, welke hij heeft doorgomaukt. Want wel is hij vooruitgegaan, dank zij den milden sieun van zijn vele vrienden in Europa. Begonnen bijkans zonder hulp, hooft hij nu 3 artsen en 3 verpleegsters naast zich. En eer hij Lambarene verliet om voor een poos naar vrouw en kind terug te keeren (zijn vrouw was de tweede Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct. 6 Bij Apotb. en Drugisten. 35474 maal om gezondheidsredenen achtergebleven) en lezingen te houden teneinde nog meerderen s eun te erlangen, mocht hij den grondslag leggen van een geheel nieuw ziekenhuis op oigen grond, een modelsticlning, zooals Dr. Baur meedeelt. «Eben Haëzer* (Steeu dor Hulpe) is het gedoopt. En rondom liggen amphiteatersge*ijze de barakken voor de zieke negers daarvóór een afgezonderd gebouw voor de dysenterie-patiëutenrechts de groote tuin on de magazijnen ter bewaring van levensmiddelen en medicamenten daartucschen op een heuvel de ope ratiezaal en het polikliniekgebouwhiernaast do vertrekken voor blanke patiënten eeu weiu'g hooger het huis van de assistenten en bedienden; en geheel boven hèt doktershuis, om zoo noodig van daaruit het geheel met ééu blik te kunnen overzien. Daar rondom heen is elk stukje grond bemest tot het kweoken vau mais, aardappelen, maniok, tomaten, alle in de tropen gedijende groenten, thee en koffie, terwijl de buitenste omtrek afgezet wordt door een bananenbosch, dat een goede opbrengst belooft.... Is het niet, zooals Eigenhuis schrijft«De «dwaasheid" van Schweitzer met zich weg te worpen aan de wilden in tropisch «Afrika" is heden bezig dui zenden de oogon te openen in en mogelijk een «nieuwe renaissance" voor te bereiden?" Moge hot zoo zijn Lezer en lezeres, uw gaven, groot en klein, voor hot liefdewerk van Prof. Schweitzer, worden gaarne in ontvangst genomen door den heer J. Eigenhuis, Vonderlaan 12, Apeldoorn (postrekening 28469). YPSILON. Gemeenteraad Tholen vervolg van 2e Blad. Spr.'s zoon is Zaterdag naar Ierseke gegaan om er met Willemse over te spre ken en is teruggekomen met de mede- deeling dat Willemse ook die voorwaarden nietsvvilde teekenen. De canonmoest hoog- sten f 100 bedragen. De voorzitter weerspreekt dit. De heer Baaij zeg dat dit niet waar is. Zijn zoon Willem is bij B. en W. gekomen en hier liep het nogal hoog met woorden, wethouder Goossen riep nog dat als er een oven van hem instortte hij hiervoor ook zelf moest zorgen. De voorzitter heeft toen gezegd dal hij kiezen of deelen moest, want dat anders de put aan een ander zou worden afgestaan. Willemse is Don derdags in Tholen geweest is onmiddellijk naar de secrtarie gegaan en heeft er een kopje thee gedronken. Zijn zoon Willem is om half vier geroepen en toen heeft deze noodgedwongen de voorwaarden aan genomen. Nu worden zij gedwongen om de kosten voor sluis en koker te dragen en spr. houdt vol dat deze kosten behooren bij de uitvoering der brugwerken. Spr.'s grootvader was reeds gebruiker van de put, dat is dus al lang voordat de brug er kwam. Het is en blijft een onbillijkheid dat zij moeten betalen voor werken die uitgevoerd worden noodig door de brug. De voorzitter is er niet voor om on waarheid te spreken. Het is waar dat de zoon van den heer Baaij bij B. en W. is gesveest en dezen is een briefje gegeven met de voorwaarden er Op, waarmede hij naar Ierseke hij den heer Willemse is geweest. Maandags is hij teruggekomen met de mededeeling dat er op de voor waarden niet kon worden ingegaan. Don derdags kwam Willemse, die verklaard heeft de voorwaarden niet gezien te hebben. Toen zijn dezen de voorwaarden medege deeld en heelt Willemse gezegd dat hij er niets van begrijpt dat men op deze voorwaarden iets aan te merken heeft, want dat hij ze niet anders dan billijk kan vinden. Toen is de zoon van den heer Baaij gekomen en deze heeft toen niets meer gezegd en de voorwaarden ook ge- teekend. Hij heeft dit zonder eenig pro test gedaan. De heer Baay merkt op dat zijn zoon zijn woord gegeven had en daarom teekende. Er is echter een hevige woordenwisseling geweest en het is er heftig toegegaan. De voorzitter zegt dat men wel een beetje te driftig is geweest, doch de zoon van dhr Baaij er mee accoord ging. De heer Baay antwoordt dat hij het Donderdags accepteerde. De voorzitter en de heer Baaij wisselen nog even van gedachten over dit punt. De heer Bogert stelt de vraag wat de reden is geweest dat de concessie in Maart is opgezegd. De voorzitter zegt dat dit is geschied omdat de gemeente hij het bouwen van de brug alle rechten in handen wenschte Advertentiënvan tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17y2 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. te hebben tegenover eventueele aanspraken. De heer Bogert meent dan dat toch door de overbrugging men alle aansprakelijkheid van zich af wilde wentelen. Spr. vraagt nog waarom in de concessie is gezet dat deze ten allen tijde opzegbaar is. De voorzitter merkt op dat dit slechts een formule is die in alle overeenkomsten van rijk, provincie en gemeente wordt gebezigd. De heer Baay vindt een dergelijke be paling niet goed, zoo kan de raad reeds volgenden zomer een besluit nemen om de pacht op te zeggen, zoodat iedere som, gestort tot verbetering van de putten, op losse schroeven uitgegeven is. Het is geen wonder dat de heer F. Moelker in zijn request een noodkreet heeft geslaakt. Dit jaar zijn de oesters duur omdat er weinig zijn. Daar de heer Willemse de voorwaarden teekende zit de heer Moelker leelijk in het gedrang. Het bedrijf moet de onkosten kunnen dekken en spr. geeft den raad in overweging adressant gedeeltelijk tegemoet te komen. De voorzitter zegt dat dit alreeds is geschiedt. Immers adressants pacht is be paald op f40, terwijl de anderen f80 be talen. U heeft de voorwaarden wellicht niet goed gelezen, want bij opzegging is bepaald dat 2/3 deel der kosten in dat geval worden terugbetaald. Bij in concessie- verleening door het rijk wordt niets ver goed. Is er dan ten bate der oesterkwee kers sprake van een onbillijkheid bij een dergelijke bepaling? De heer Baaij vraagt of de aangebrachte schade ontstaan door tiet wegspoelen van den dam betaald zal worden. De voorzitter zegt dat dit niet kan, men was er aan bezig doch nu is de dam geheel veranderd. De heel Moelker vraagt om verandering van art. 4 daar hierdoor steeds het ge bruik door een ander in geval van nood zou zijn verboden. De voorzitter vindt hiertegen geen be zwaar een redactieverandering aan te brengen. Bij art. 9 dat het spuien regelt, hoopt de heer Moelker dat men, noodgevallen wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos 12 het blijft beter zitten 3547 6 het valt niet meer uit in.iitü gtj des ui irgens een weinig PUItDD tussclien de handen wrijft en dit dojr de haren slrijkt. 't Voldoet iedereen. 15 35477 buitengesloten, rekening wil houden met de belangen in verband met de certificaten van onbesmetheid. De voorzitter zegt dat hiermede reke ning zal worden gehouden. De heer Overbeeke is van meening dat de zaak der oestercultuur voor onze ge meente van groot belang is en dat deze zaak hier te straf wordt aangepakt. „Bona Fides" gaf indertijd 11.als retributie, en spr. meent dat deze menschen voordee- ligerdienen te worden geholpen. We dienen niet te vergeten dat vele handen werk vinden en hij is er voor om de gemaakte onkosten voor 2/3 uit de gemeentekas te vergoeden en de jaarl. retributie te be palen op f 100. De voorzitter merkt op dat aan het eerste punt de gemeenteraad niets kan doen, daar de dam eerst in den ouden toestand zou worden hersteld en er reeds mee was begonnen. Toen hebben de con cessionarissen dit veranderd en een heel anderen dam gemaakt. Spr. raadt even eens aan om het bedrag der concessie niet niet te veranderen doch dit te handhaven. De heer Baaij zegt dat het herstel zoo op z'n slotjes ging dat ze op die wijze nog wel een jaar hadden kunnen wachten, er was geen medewerking. De voorzitter bestrijdt dit. B. en W. hebben alle medewerking beloond en niet tegengewerkt. De heer Baaij zegt dat dit laatste wel waar is. De heer Overbeeke stelt voor de jaarl. pacht te bepalen op f 100. De voorzitter ontraadt dit, daar op deze wijze de lasten op de overige gemeente naren zullen drukken.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1