Bij Scheren c Ingezonden Stukken. ■V. ert L. O IAT lil :ri 8e Een strop. Hel Haagsche Volk verlell Men herinnert zich, dat zekere G., ge wezen beambte bij het gemengd bedrijf der HaagscheTramwegmaatschappij, eenige weken geleden een bedrag van f 15.000 verloren heeft onder omstandigheden, die bij de tramdirectie en de justitie het ver moeden deden postvatten, dat G. dit geld zou hebben verduisterd. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat deze verdenking niel door de aan het licht gekomen feiten gedekt werd. G. kwam dus in vrijheid, doch verloor zijn betrekking op grond van ongeschiktheid. Het gemengd bedrijf ondervond door het gebeurde geen schade, daar het hier tegen verzekerd was bij een bekende maat schappij hier ter stede. Deze 1111 achtte blijkbaar het onderzoek van politie en justitie niet betrouwbaar genoeg. He di rectie ontbood G. te haren kantore in de Anna Paulonastraat en daar ontmoette hij twee hem vreemde personen, „particuliere rechercheurs», die hem verzochten mee Ie gaan naar een helderziende in de Cor- nelis Joleslraat. G. willigde dit verzoek in en de helderziende »besliepa de kwestie. Den eersten keer was de zaak hem blijk baar niet duidelijk en hij verzocht het drietal 's middags terug te komen. Ten tweede male »sliep« de heer L. en hij gaf toen de verzekering dat G. het geld inder daad verloren had. De verzekeringsmaatschappij had dus een strop. 717 35415 Ernstig spoorwegongeluk. Een hevige treinbotsing, die wonder boven wonder goed is afgeloopen, heeft Zondag nacht nabij Rijswijk plaatsgehad. Een trein komende uit Den Haag en een uit de richting Rotterdam zijn op elkander geloopen. Zooals men weet is hetbaanvaak Rotter damAmsterdam geëlectrificeerd. De wisselwachter te Den Haag verzuimde den wissel om te leggen, waardoor het sein niel op veilig kon worden gesteld. De man dacht toen niet na en telefoneerde naar het Station dat de wissel onklaar was. De chef van het Haagsche station gaf toen aan den machinist schriftelijke machtiging 0111 door het onveilig sein te rijden. Toen hij bemerkte dat hij op links spoor reed verminderde hij vaart, doch bleef doorrijden Daar naderde van de Rotterdamsche zijde de electrische trein met een vaart van 70 a 80 K.M. en hoewel beide bestuurders, toen ze het gevaar zagen aankomen krachtig remden, was een botsing niet meer te voor komen, niet een slag die wijd in den om trek werd vernomen, botsten beide treinen opelkander. Een geschreeuw en gehuil ging uit alle wagens op, terwijl een ieder probeerde weg te komen. De conducteurs hebben hun kalmte echter behouden,openden de deuren en hielpen de mensehen naar buiten. Sommige van de reizigers riepen luid keels om hulp en waren totaal hun hoofd kwijt. Maar gelukkig waren er ook anderen, die terstond handelend optraden en alles deden, wat mogelijk was, om hulp te brengen waar deze noodigwas. De bestuurder van den motorwagen van den Haagsehen trein D. A. de Gast, uit Rotterdam, zat bekneld tusschen zware stalen spanten en stangen. In den trein was niets aanwezig om den man uit zijn benarde positie te bevrijden en het was een uitkomst, toen de Tech nische Dienst uit Delft met de noodige gereedschappen, waaronder een ijzerzaag, ter plaatse arriveerde. Met behulp van deze zaag mocht het een smid, die de botsing had meegemaakt, na bijna twee uur hard •erken gelukken den bestuurder uit de klem te halen, 't Was een aandoenlijk moment toen beide mannen elkander 0111- helsen. Kort daarop verloor de smid, die zijn banden bij het reddingswerk deerlijk had verwond, het bewustzijn. Later bleek, dat ten nadeele van den smid, die zich zoo verdienstelijk maakte, een pak bretels was gestolen waarmee hij op de Haagsche markt had gestaan, daar hij reeds geruimen tijd werkloos is. Het schijnt, dat de wagenbestuurder De Gast, van wien een been brak, het behoud van zijn voeten te danken heeft aan zijn splinternieuwe zware schoenen. Was het leer slapper geweest, dan zouden de voeten vermoedelijk zijn verbrijzeld Schandelijk genoeg waren in den trein geen verbandmiddelen aanwezig. Gelukkig was er weldra materiaal van den Delftschen Tcchn. dienst aanwezig, zoodat de doktoren die in den trein aanwezig waren de ge wonden konden helpen. De namen van de gewonden zijnD. A. de Gast wagenbestuurder, Rotterdam beenbreukVan Raalte Sr., Den Haag linkerpolsfractuurmevrouw H. E. Koesen Sinidt, Rotterdam: gebroken knieschijf; mej. H. Kóesen, Rotterdam verwondingen aan hel rechterbeen W. Dreeze, Den Haag: vrij ernstige hoofdwondenVan Rijswijk. Den HaaghoofdwondeC. Blekxtone, Rotterdamribfractuur en beenwond C. Verhave, Delftgekwetste knie en been wond mevrouw Poolman Sr., Den Haag: lichte hoofdwondeC. L. J. Degenhaerts, Den HaagschaafwondenH. O. W.Schinidt, Piollerdam: lichte inwendige kneuzingen; rnej. J. H. Smidt, Rotterdam: beenwond; mej. D. Filips, Delft: verwonding aan de rechterknie en D. Auber, Rotterdam rechterheupfractuur. De schade bedraagt ongeveer f 100.000, terwijl het de schuld is van het personeel. Immers de bestuurder van den trein die op verkeerd spoor reed had dit zonder schriftelijke machtiging met mogen doen, terwijl hij bovendien een rood licht voorop de motorwagen had moeten voeren. Door den minister is een commissie be noemd die een en ander zal onderzoeken. Logger aangevaren. De Katwijksehe logger Ned. II K.W. '165 is voorde pieren te IJmuiden aangevaren door een stoomschip. De aanvaringhad plaatsdoorhetEngelsche stoomschip Auda City, op reis van Amster dam naar Harburg. De logger was met 23 last haringopweg naar IJmuiden.Hetstoomschip kwam recht op hem af. De logger hield over bakboord oin binnen te komen. Het stoomschip was verplicht geweest, de logger te mijden. Toen men op het stoomschip zag, dat het misliep, gat men nog stuur boord roer, doch het was te laak De logger werd van achteren geraakt en kreeg een groot gat. Men riep het stoomschip aan om hulp te verleenen, doch het stoomschip voer door. Gelukkig maakte de logger niet snel water, zoodot het schip de haven kon bereikentoen hel eenmaal binnen de pieren was, steeg het water echter onrust barend, en nabij de semaphore was de toestand zoo, dat de stuurman half in de het water stond. Het schip zonk toen zoo snel weg, dal alleen de schipper, D. Haasnoot de stuurman en twee jongens van 13 jaar kans zagen, in het want te komen. De stuurman, G de Hol, nam zijn eigen jongen in den arm en klom met hem in het want. De andere jongen kon langs de beenen van den schipper omhoog kruipen. De andere acht opvarenden, die met de zeilen bezig waren, hadden geen tijd meer, in het want te klimmenzij kwamen allen in het water terecht. Twee van hen wisten zwemmende den oever te bereiken en werden door de kust wacht opgenomen. De anderen wisten zwemmende te blijven, behalve een der koks die niet kon zwemmen. Deze had zich vastgegrepen aan den matroos J. Goeman, uit Middelburg, die het daardoor te kwaad kreeg. Tien minuten hebben de beide mannen, elkaar vasthoudend, geworsteld om lijfsbehoud, toen moest de kok loslaten en zonk hij weg. Goeman werd geheel uit geput aan boord vaneensleepbootgeheschen. De drenkelingen werden opgenomen in het reddingsgebouw van het Witte Kruis. Het lijk van den kok is opgevischt. Tragisch is dat de man die 53 jaar oud was en die 40 jaren had gevaren zijn laatste zeereis maakte, daar hij thans aan wal wilde blijven. Men vindthet zonderlingdatdeEngelsche boot geen hulp verleende. Onverklaar is is dat de schipper van den logger geen boot heeft gereedgemaakt om de bemanning te redden. Dat was hem te geleerd. Te Parijs worden veel autodiefstallen ge pleegd en dat kan soms nogal goede inkom sten geven. Zoo arresteerde de Parijsche politie een Arabier die met een auto een trottoir opreed en die niet in het bezit was van de vereischte papieren, doch slechts een goede frank in zijn zak had. De politie wist toen den Arabier tot bekentenis te brengen dat hij niet bevoegd was om auto's te besturen en hij er zijn werk van maakte om auto's te stelen. Onze Arabier was echter de edele kunst om te chautleeren niet meester. Om nu toch met een auto te kunnen verdwijnen stal hij alleen die voer tuigen die op een hellende straat stonden, zooals Parijs er zooveel heeft. Hij ging dan achter het stuur zitten, liet den wagen tot onder aan de helling rollen en vroeg dan aan een taxi-chauffeur om hem naar een garage te rijden, daar zijn auto stuk was. Dan verdween de wagen natuurlijk. De politie deed onderzoek op de kamer van den Arabier, vond daar een 19 duizend francs en bovendien een handleiding, ge titeld: Hoe leer ik een automobiel besturen. Het boekje had den man niet veel geleerd. Een passagiersschip met een walvisch in aanvaring. Kapitein Norman, van het P. en O. stoom schip Devanha, heelt per brief aan de maatschappij bericht gezonden dat hij op 4 October j.l. tusschen Colombo en Aden op 11° 48 N.B. en 51° 10 O.L. met zijn sc'uip een grooten walvisch aaDvoer. Daar de kracht waarmee het schip door het water ging, het dier aan den voorsteven gespietst hield, bleek het noodig de ma chines stil te zetten. Toen het schip stil lag, viel de walvisch inderdaad van den steven af en zonk. De lengte van den wal visch was naar schatting 8 M. Bang voor zijn vrouw. Op de bank der beklaagden voor de rechtbank te Berlijn zat een man. Deze man werd angstig, toen de voorzitter van de rechtbank opmerkte, dal zijn broek, als zijnde onrechtmatig verkregen, eigenlijk in beslag moest worden genomen. Hij pakte met beide handen het kleedingsluk vast, als wilde hij zich er tegen verzetten, dat men het op stel en sprong zou uit trekken. Gelukkig kon de verdediger bem onder algemeene vroolijkheid verzekeren, dat van een onmiddellijke inbeslagneming in geen geval sprake was. Deze en andere broeken verklaarde de man te hebben verduisterd, 0111 eens een poosje van huis weg te komen. „Maakt u de straf vooral zoo hoog mogelijk," was zijn laatste woord, ik zou liever niet zoo gauw weer naar huis terugwillen.» Een verwijtende blik naar de tribune waar zijn vrouw zat, ver gezelde deze woorden. Anderhalf jaar ge trouwd en dan bij wijze van vlucht vijf maanden in de gevangenis 1 De postvlucht uit Oost-lndië. Maandagmorgen is de postduif van Batavia vertrokken naar Nederland. De postduif heeft aan boord 3054 briefkaarten en 1288 brieven te zamen voor een waarde van f21.635. De reis gaat niet zoo voorspoedig als naar Indië toe. In Bangkok maakten zij een goede landing maar toen het vliegtuig naar de loods werd gerold zakte het in den zachten grond. Bij het vrijmaken kreeg het aan een der wielsteunen een lichte averij. Dit oponthoud heeft reeds twee dagen geduurd en op 't oogenblik is nog niet bekend of de Postduif al is vertrokken. TWEEDE KAMER. De zitting is weer aangevangen. Dinsdag middag werd de zitting geopend en stelde de voorzitter voor om niet toe te staan een verzoek van den heer Weitkamp om verlof tot het stellen van vragen aan den minister van Waterstaat omtrent de afwatering van Overijssel. Veel had dit niet om het lijf; een korte bespreking en de heer Weitkamp trok zijn interpellatie in. Het verdrag inzake slavernij kwam hierna aan de orde. De heer L. de Visser, comm., was de eerste spr., die begon op misstanden te wijzen in Indië en de uitlating bezigde van wandaden der regeering, welke uitdrukking hem een reprimande bezorgde van den voor zitter en toen de heer De Visser de uit drukking nog eens herhaalde gebruikte de voorzitter den hamer. Deze spr. sprak over de slavernij waaronder de inlander leeft en deze slavernij zal alleen ophouden indien de bevolking den overheerscher wegjaagt en de dictatuur van het proletariaat vestigt. De heer Cramer, s. d., juichte het verdrag toe, doch wees op de poenale sanctie die afgeschaft zal moeten worden. De heer Beumer, a. r., wees er op dat het pandelingenschap een vorm van slavernij is die moet worden afgeschaft. De minister van Koloniën antwoordde nog, waarna het wetsontwerp z. h. st. werd aangenomen. Toen kwam in bespreking het wetsont werp tot instelling van een postraad. Dit wetje werd aangenomen. Indertijd zijn door de regeering aan- deelen opgekocht der Rotterd. Bankver. om een crisis te bezweren en kwam het wetje om deze zaak te regelen in de Kamer. Het betrof bier een garantie van 23 millioen. Het wetje werd aangenomen met 57 tegen 23 stemmen. Een ander wetje was dat van de salari- eeririg van reserve-officieren der landmacht, die geen aanspraak kunnen maken op het zelfde tractement als het beroepspersoneel. Er werd nogal wat over gesproken, een kleine wijziging nam de minister over, doch de stemming zal later plaats vinden. U B Jer 10< de teel angi ee st< d f»U la d ;spi 45 Lij (ga .56 e d ïebl ard voc war ijnt U ier jvei Mi géén pijn en naschrijnen of stukgaan der Huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL THOLEN. De collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis vorige week Zaterdag alhier gehouden heeft opgebracht f61.74. LANDBOUW-VEETEELT. Oud-Vosseroeer. Aan den legwedatrijd van kippen welke Zaterdag jl. te Vlissingen is aan gevangen, nemen deel 14 toornen van 7 stuks, waarvan 4 nit het eiland Tholen en we] 2 van den heer Groenewege te St. Maartensdijk en 1 van den heer Hage aldaar en 1 van den heer Ampt te dezer plaatse. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. 's Gravenhage, 12 Oct. 1927. Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaande in Uw Courant op genomen. Ik betuig U bij voorbaat myn dank daarvoor. Naar aanleiding van het verslag in Uw Courant van 7 dezer van de gehouden Raadsvergadering te Üud-Vosseuieer, gevoel ik me veiplicht een en ander recht te zetten en te moeten protesteeren tegen de wijze waarop het Bestuur der P. Z. E. M. trachtte ge noemde gemeente voor aansluiting bij het electrische net te winnen. Ik kan me zeer goed voorstellen dat men zich daar veel moeite voor getroost, en het ie zeer te waardecren dat enkele beeren zich voor dezs uitstapjes disponibel stellen, doch de resultaten en dikwijls van dien aard geweest, dat men beter ihaivgebleven. Zoo ook te Oud-Vossemeer, wantg het succes, is dit aldaar vrijwel nihil geween m.i. de meest verstandige weg geweest, en heeft zich gelukkig niet laten beïnvloeden door i ikar woorden, beloften en het Bestuur. Men begon met de mededeeling dat de gsr was vervallen van i 25.per aanslaiibaar pe Waarvoor? Was men daar destijds op ingegaan ware een onoverkomelijke strop geworden. De Van der Weijde kan deze uiteenzetting goed doeld hebben, doch de gemeente's welke toeget waren, zonden nu met de gebakken peren zilte blijven zitten. De garantie van genoomd bedr dus van de baan en komt het Bestuur met voorstellen men betaalt nu 5% icnte van de ccelen die niet aangesloten zijn. Een perceel dai a 1 25.Dit wordt voor iedere gemeente jaa een 6trop van eenige honderden guldens. Men nog niet klaar, want indien in dat jaar de P. Z. verliezen heeft geleden, en daar is meer kans dan winst maken, betaalt iedere gemeente pondp gowijs daaraan. Hierin schuilt veel onbillijks, dat de helft verbruiker wenscht te worden, dan talen de niet-gebruikers het gelag in den voroi Hoofdei. Omslag, voor degene die stroom afo Dan is er ook nog wel eens over te praten een aan te sluiten perceel is en welke niet. Straatverlichting is ook veel duurder. De Streefkerk zei dat verlichting veel beter wordt thans. Ik geloof dat gaarne, maar dan moet er 25 kaarslamp in, dit is gelijk een gloeiende sp Ik schrijf dit omdat in dit verslag een lamp vj lichtsterkte voorkomt, en genoemde heer dit oi andere gemeente's heeft aangeroerd. De heer Daane het woord voerende, deelt dat de bevolking van O. V. voor ongeveer uit arbeiders bestaat, eu durft daarom niet de g verantwoording te dragen om zijD stem te geven, goed bekeken van dit Raadslid, die op dat door geen electrische bril keek, maar door een git dus welke sommige leden nog schijnen te bezitten ongeveer 2 jaar terng. Toen werd door de stad Ti bet aanbod gedaan om O. V. van gas te vooi 80 Had men toen op voortzetting daarvan aangedroi er zou thans geen duisternis meer heerschen te Naar ik goed ben ingelicht heelt men toen Middelburgsche zijde aandrongen om nit- of der gasvoorziening, met in het spoedige vooruil de electrificalie. Maar gas is niet zoo modern he En daarom heeft men zich laten verblindt schoone beloften, die nog niet in vervolliug gegaan, Met electriciteit kan men alles doen, beht betalen, by hooge stroomprijzen. Hij gaat ooi zwaarlyk om voor een kwartje op de eerste ra willen zitten. Men kan alles koopen als men betaalt. En waar nu het overgroote deel der bevo zich geen groote kosten kan gedoogen, is gas en ga9 de aangewezen weg. Met nadruk wijs ik nogmaals hieropStroom blijft voor het eiland Tholen, in dit geval voor te daar, zoolang de kostprijs daarvan 20 a 25 niet te boven gaat. In de meesre plaatsen in Ho varieert de pry9 van 16 tot 35 ct. per K.W. (Dit de heer Streefkerk zeker ook wel.) O ja, ik ken een gemeente waar de prys voor eenige jaren 65 was, toen 55 en thans 45 cent, maar dat zijn exep Maar ik ga verder, geachte Redactie, met het van uw verslag, en het valt me zeer op dat hel sprokene door den heer Heijboer zeer parallel met hetgeen wat ik reeds dacht. Ware ik i vergadering tegenwoordig geweest, dan had ik roi gevraagd of de heeren „uit zichzelf kwamen ze gestuurd waren". Dit is nu wel geen mooie drukking, maar de bedoeling is juist, en zoo bed< de heer Heyboer dit ook. Waarom kwamen di heeren zoo tamelyk plotseling naar O.V.. terwi de vorige vergadering van den Raad men zich het voorstel kantte. Deze heer vroeg aan den Streefkerk of men electrischen stroom ook kaï bruiken voor verwarming, waarop geantwoord dat indien huismoeders weinig economisch aangelegd, de stroom te door zou zyn voor dit Dit is inderdaad een groote waarheid, geachte maar waarom werd dit niet met cijfers dui gemaakt. Nu heeft men iu de groote stedeo electrische verwarmingsapparaten, maar deze we dan bij een zoogenaamd oppervlaktetarief, en het nog te duur. De heer Streefkerk deelde mede dat het voor den landarbeider een eerste hoefte is om des morgens in den winter elecli licht te hebben en vervolgens een electrisch kei te hebben om warm water te maken, wat doot goed is te betalen. Indien een ander dan de Streefkerk dit te berde had gebracht, had ik dit serieus genomen, maar dat de Directeur der P. Z. I zooiets debiteert gaat mijn verstand te boven, plaats mijner inwoning kannen pas ineergegoedeD orpj zulks permiteeren, n.1. om electrische kooktoesii cn ikl «at, hee ore 'H# iter M. W la) B ota en nd IC Z; om H OOJ ho eu d< vjadf lid p. »r i hel 6 hr ber lt! ;eu

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 2