IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Antoine Andriessen D.Cz. Dit is Uw adres 2220. Vrijdag 21 October 1927. Vijf en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer Eerste Blad. ES Vaderlandsche Historie A. v. d. BIGGELAAR Co. arati ns- In vervolg op onze alom be kende Ie Serie Albumplaatjes betreffende de Vaderlandsche Geschiedenis, brengen wij thans in omloop Serie II, be vattende wederom 80 plaatjes, handelend over het tijdvak 16e en 17e eeuw JUWELIER Groote Markt 25 - Bergen op Zoom Telef. 264. Uw Tafelzilver. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, ijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,G5 -)- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 1772 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIÈN. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ;en Dinsdag, den 25 Oclober 1927, des nam. ure eene openbare vergadering van den Raad ielegd. Punten van behandeling. Ingekomen stukken. Wijziging der begrootingen van de gemeente en van het veer-, grond en woningbedrijf, dienst jaar 1927. Verleening van subsidies voor 1928. Vaststelling begrooting van de gemeente en van de bedrijven voor 1928. Goedkeuring begrooling der armbesturen voor 1928. Overeenkomst met de tramwegmaatschappij inzake de overbrugging. Uitgifte van de Zoute vest aan oesterputhouders, lolen, 21 October 1927. 19 BUITENLAND. met ader aste. 401 iteit. Iz., wijziging wel wordt, de visschers te dien opzichte het loodje leggen. Doeh we hebben het in onze omgeving meermalen opgemerkt, op ander terrein ook, dat de heeren in Den Haag toch al zeer weinig rekening houden met streken eu streek- belangen die een weinig te ver van Den Haag af liggen. En zoo zal bet ook hier gaan met onze Zeeuwsche vischera, die wel pacht mogen betalen, doch die onder een Iuspecteur komen waarnaar ze allesbehalve verlangend zijn. Boven dien brengt een en ander o. i. weer meerdere kosten mee voor den Staat en groote lasten voor den Ze.euwschen Visscher. Vervolgens zal ook worden geregeld het afgeven van vergunningen voor het viaschen van schelpdie ren biunen 500 M. uit den oever. Het zal weer worden als vroeger, toen bet Visscherijbestuur, een collectieve vergnnning bad. Duitscliland maakt weder een crisis door. Maandag door de mijnwerkers in Midden-Duitschland een tking geproclameerd, waarbij 80.000 man zija itrokken, en waar de arbeidseischen van de werk- 101 imers nogal verschillen mei hetgeen de mijneigenaren Hen toes.aan, kan de staking nog wel eens eenigen aaf t d aanhouden. De bruinkoolmijneigonaars, schijnen ner wel wat te gevoelen voor afzonderlijke onder- □delingen, tenminste ze hebben aan de stakings- ders een voorstel in dien geest gedaan. Van Duitschland naar Rusland is maar een atap i de Russen maken zich op om een maandlang est te vieren ter herdenking van het tienjarig estaan van de Sowjet republiek. Nu, beloften zijn goedkoop en de regeeriug be- oft heel wat. In de eerste plaats een zevenurigen erkdag, vermeordering van siaatsbijslag voor rbeiderswoningen, vrijdom van nog tien procent in belasting voor boerderijen, kwijtschelding van ilastingschuld voor noodlijdenden, invoering van iderdomspeusioen voor het platteland, amnestie, och niet voor tegenstanders van de repnbliek. Doch in den boezem van de leiders der republiek lat het niet alles naar wensch, Trotzki en zijn mhaogers zijn uit de partij gestooten en in de positie gegaan en de aanhang is zoo groot dat er .Weldra eou tweede bolsjewistische partij zal ontstaan, HOU aarbij komt dat ook de aanhangers van het oude tninili igime niet siilzitteu, zoodat de huidige regeering quetii cli nu niet zoo prettig gevoelt, jum Italië doet nogal eens van zich spreken. Hadden )llen r eenigen tijd geleden nog al eens grens incidenten U-ovi laats met Frankrijk, thans is het weer eens te der al oen met Zwitserland. Italiaansche facistische soldaten radon Zwitsersch gebied en arresteerenden daar een mtal werklieden die over de grens in een Italiaansche evangenis worden opgesloten, eerst den volgende ag herkregen ze hun vrijheid. Een feit waartegen e Zwitsersche regeering heeft gesprotesteerd. Zondag 30 October zal in Italië de herdenking aa den Fascistiscben opmarsch naar Rome worden ordacht. Mussolini heeft opzettelijk den Zondag ekozen, omdat hij niet wenscht dat door de weok arboid der natie gestoord zal worden. Ook om s menschen aan het werk te laton, heeft Mussolini Ovolen dat do herdenking van de wapenstilsiand ondag 6 November moet worden gevierd. Zelfs mogen de autoriteiten op den herdenkingsdag 0en redevoeringen houden doch deze moeten op bevolen Zondagen plaats hebban. Een vrije dag >ag er niet eens op overschieten MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60ct Zenuw-Tabletten. 75c» Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten 75 ct 35446 10 Bij Apoth. en Drogisten Men verzoekt ons vanwege het Provinciaal bestuur opneming van het volgende Vernieuwing Rijbewijzen. Zij die in een der jaren 1912 en 1913 een rijoewijs verkregen en thans een rijbewijs ver langen overeenkomstig de nieuwe voorschriften, moeten zich vóór 31 October a.«. vervoegen ter Secretarie hunner woonplaats. Zij bekomen daar kosteloos een aanvraagformulier en desverlangd inlichtingen en hulp bij de invulliug daarvan. Het ouderzoek, waarvan in de geneeskundige verklaring, die de aanvrage vergezellen moet, sprake is, mag bij deze aanvragers niet plaats hebben gehad vóór 22 October a.s. De uitreiking van de nieuwe rijbewijzen dezer categorie aan de gemeentebesturen, die ze aau de belanghebbenden zullen overhandigen, ge schiedt ter Provinciale Grilfij tusschen 7 en 19 November a.s. De kosten bedragen, voor zooveel de Provincie betreft, f 1.50zij worden betaald bij het in outvaugstuemen van het stuk. Zij die in 1914 een rijbewijs outvingen en thans een rijbewijs overeenkomstig de uieuwe voorschriften verlangeu, moeten zich ter secretarie hoDner woonplaats vervoegen vóór 7 November a."5. Zij bekomen daar kosteloos een aanvraagformulier en desverlangd voorlichting en hulp bij de in vulling daarvan. Geneeskundig onderzoek bij deze aanvragers niet vóór 29 October. Uitreiking door de Griffie tusscheu 14 en 26 November a.s. ko?ten Provincie f 1.50 BINNENLAND. Verscheuen is het verslag van de reorganisatie- ommissie Domeinbeheer die in April 1925 is tinoemd door de ministers van Biun. Zaken eD 'ioanciën. Er zijn eenige conclusies die voor Jnze omgeving niet veel waarde hebbeD. Een iodere zaak is die bet Bestuur der Visscherijen ip de Zeeuwsche Stroomen betreffende. De cornm. ril dit Bestuur ontheffen van de publiekrechtelijke uk als inspecteur districts-hoofd in het-5e iiecherijdiatrict. Het privaatrechtelijk beheer zon ipgedragen blijven aan het Bestnur, terwijl de uspecteur distr.hoofd adviseerend lid wordt van lit bestuur. Zoo zou de Rijksveldwacht mede worden ge- iruikt voor het pol. toezicht op de visscherij en Ie afgifte van certificaten, totnogtoe door dit >e8tuur plaats hebbende, zou worden overgebracht naar den Visscherijdienst. Of de zaken voor de visschers er beter op ellen worden indien een Inspectie wordt in- ;eateld, meeneu we te mogen betwijfelen. Immers, 'isschers zijn eenvoudige menschen, die ban 3513 aezwaren gereeder uitspreken tegenover een lid 2(f*Q het Visscberijbestuur dat zij persoonlijk cennen, dan dat ze hun bezwaren bloot leggen Ub een Inspecteur der Visscherijen. Immers, deze is ambtenaar, is niet bekend met de visschers, de visschers staan tegenover zoo'n Inspecteur, dien ze als beer beschouwen, niet zoo vrijmoedig, loodst wij vreezen dat hier, indien de voorgestelde THOLEN, 21 October 1927. Nog eens een wenk aan landbouwers, veerlui en wielrijders. 1 November a.s. treedt in werking de nieuwe motor- en rijwtelwet. Het is ous gebleken dat velen nog niet op de hoogte zijn met eenige bepalingen, die bij niel-naleving gevolg zouden kunnen hebben een procesverbaal. We maken bezitters van een voertuig of rij wiel opmerkzaam dat met ingang van 1 No vember a.s. hun rijtuig, voertuig of rij wiel voor zien moet zijn van een brandende lantaarn voorzieu van een rood licht of van een z.g. reflector die rood weerkaatst en dat deze lan taarn of reflector aan de achterzijde rechtstandig moet zijn bevestigd. Uitgezonderd alleen krui en kinderwagens. Voorts dat het voor een wielrijder, bestuurder van eea rij- of voertuig of auto verboden is links van den weg te rijden, zoowel io als buiten een bebouwde kom, terwijl bij het veranderen van richting een duidelijk teekeu moet worden ge geven waaruit die verandering blijkt. De groote Parade in Luxor Theater. In het Lnxor-Theater te Bergen op Zoom wordt a.s. week de grootste aller films: De groote Parade (De oorlog 19141918) vertoond. Zie daar een werk dat over de geheele wereld mil- lioenen toeschouwers heeft gehad en dat zeker iedereen moet zieD. Wij maken onze lezers er op attent dat we gens de groote belangstelling de plaatsen een dag vooruit moeten worden besproken om teleur stelling te voorkomen. Dus wil U zeker zijn van plaats, dan moet iedereen zich minstens den dag te voren van plaatskaarten voorzien. Iedere aanbeveliug voor dit schitterende werk is overbodig en wij zijn er dan ook van over- tnigd dat zeer velen onzer lezers dit groote kunstwerk zulleu gaan zien. De late zomer brengt in de natuur ver rassingen. Zoo toonde de heer G. Vis ons een rijpe pruim die nog aan zijn pruimenboom zat, die eenigen tijd geleden had gebloeid. De Brugwerken. Veel beweging is er aan het veer niet. Het heiwerk beeft in verband met het waterdicht maken van den damwand eenigen tijd nagenoeg stilgelegen, doch thans gaat het weer langzaam aan voort. Aan de oesterput van de fa. Baay is door deze een uien we dam geslagen, doch tot heden ligt het bedrijf dezer firma nog geheel stil, daar de pot niet kau worden gebruikt in den toe stand zooals deze er nog bijligt. Vrijdagavond jl. hielden Tbolen's Mannen koor en Dameskoor onder leiding van den heer H. J. Schutte uit Bergeu op Zoom hun esrsie openbare uitvoering. Toen de voorzitter van beide ve.-eenigingen, de heer de Vos de bijeenkomst iu Non Semper opend«*, was de zaal fl nk bezet.. Spr. heette de aanwezigen welkom eu beval beide vereenigingen. die nog kort bestaan, in de belangstelling eu steun van het publiek aan. Hierna werd met de uitvoering van het pro gramma, dat 13 nummers bevatte, aangevangen. Bij het mannenkoor werden we aangenaam getroffen, door de goede stemmen waarover dit koor beschikt. Gelukkig Vaderland eu Domiue Salvam Reginam, wareu wel de nummers waarin de verschillende stemmen goed tot huu recht kwamen. Het dameskoor bleek eveneens onder goede leiding te staan. Jammer dat er eenige harde stemmeu onder schuilen eu sommige stemmen niet tot hun recht kunuen komen omdat er wat te veel biuinnmonds gezongeu werd. Het Angelus werd met veel gevoel gezongeu. Het Herders Zondagsbed door gemengd koor klouk heel goed en herhaaldelijk applaus eu het op verzoek herbalen van eenige nummers ge tuigde wel dat de aauwezigen tevreden waren. Aan liet slot dankte de heer Vos de aanwe zigen en den directeur en leden en sloot de bijeenkomst. De eerste oitvoering is een succes voor de vereeniging ge-veest en zeer viel op de aandacht en de stilte waarmede het publiek de zangnum mers aanhoorde. Begin dezer week liep het klipperschip „Dankbaarheid" met peeën geladen aan de over zijde vau het veer aan den grond. Het vaartuig zat zoo ongelukkig dat er kans was dat het onder water zou geraken of het vaartuig zou kunnen breken, Kr waren spoedig behulpzame handen aanwezig eu bet motorvaartuig TH 12 van de Gcbr. Baaij verleende hulp en sleepte het schip vlot, zoodat schade werd voorkomen. Woensdagavond had in hotel „Hof van Holland" onder voorzitterschap vaa den beer W. Moelker eeu alg. verg. plaats van de Ver. D. O. V. Uit het jaarverslag vau den penning meester bleek dat de toestand der vereeniging er goed voor staat. Besloten werd dat de rede rijkerskamer „Cats" dit jaar in de week voor Kerstmis eeu uilvoering zal geven. Wij verwijzen naar een in ons blad van hedeu voorkomeude adverteutie waarin wordt aangekondigd dat de „Thoolsche Kamermuziek- vereeniging" Vrijdag 28 dezer in Hotel „Hof van Holland" een uitvoering geeft. ST. ANNALAND. Van gemeentewege zal dit jaar weder een vervolgcursus gegeven worden aan de openbare school, welke zal duren van November tot Maart. De cursus zal niet door gaan iodien het aantal leerlingen, dat zich daar voor opgeeft, beneden 13 blijft. Aau de Bijz. school alhier is vast aange steld tot onderwijzeres mej. Sohl, thans tijdelijk aan die school verbonden. Bij bet opdawen van wagens geladen met suikerbieten op de kaai alhier, geraakte de losser C. van Dijke, met het hoofd tusschen die wa gens bekneld, waardoor zijn linkeroor in tweeën werd gespleten en door den dokter moest worden gehecht. SERIE II Elk onz9r pakjes Koffie en Thee bevat een plaatje. 80 plaatjes geven recht op een album, naar verkiezing 1e of 2e Serie. Dubbele plaatjes worden ingeruild tegen de ontbrekende nummers 33919 32 ROOSENDAAL Op Vrijdag 14 October jl. werd door de Vereeniging „Landbouwbelang" alhier aanbe steed de leveriug vrij op den wagen van 38000 K.G. kalizout a 4(J °/Q. lugeschreven was door Aardenne le Dordrecht f6.26; Zeeuwsche Voedermaatschappij te Mid delburg f 6.26 Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffeu te Dordrecht f 6.22 Coomaus te Dirksland f6.155, alles per 100 K.G. Gegund aan laatstgenoemde. De oogstcollecte op Zondag 16 October jl. te St. Annalaud iD de Ned, Herv. kerk ge bonden heeft opgebracht: Voor de Armen f 719.85, voor de Kerk f 112.30, voor onderhoud der ceutrale verwarming t 23.85. STAVENISSE. De collecte, alhier gehouden ter gelegenheid vau den oogstpreck door ds. P. Moerman in de N. H. Kerk heeft ruin» f 300 opgebracht. Voor de vacante betrekking van ouder wijzer met verplichte houfdacte alhier hebben zich 10 personen aaugemeld. Door de Oudercommissie alhier is een verzoek gericht aau heeren Burgemeester en Wethouders om bet daarheen te leiden, dat er in den a.s. winter alhier vervolgonderwijs zal gegeven worden. Voor dit onderwijs hebben zich reeds minsteus 25 leerlingen aangemeld. voor 20 35111 Wij hebben hierin wel de grootste keuze. Aardige voordeelige modellen, maar ook stdSds het allerbeste en het allernieuwste. GEMENGD NIEUWS. Verschrikkelijke brand. la den Dacht van MaauJag op Diasdag brak er brand uit in het buitenhuis van majoor Bazley-White bij Maidstooe, in Kent. Een voorbij ganger ontdekte deo brand, terwijl het gezin in diepe rust wa?, en wierp steenen tegen eenige ruiten, om de slapendeu te wekken. Esq dienst bode werd wakker en belde de brandweer op. Maar het was reeds te laat. De majoor, zijn vrouw, zijn vierjarig zoontje en een kinderjuffrouw kwamen in de vlammeu om. Drie dienstboden konden zich redden. Een vau heu liet zich uit het raam vau baar slaapkamer vallen, de twee anderen kouden nog bijtijds de voordeur bereiken. Het schijnt dat mevrouw Bazley-White de eerste is geweest die het gevaar outdekte. Zij liep haastig de kamer uit om de dienetboden te waarschuwen en rende toen terug, om haar kind te reddeu. Maar de vlammen versperden haar den terugweg. 12 35118

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1