IERSEKSCHE EM THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. e, *ïo. 2217. Vrijdag 30 September 1927. Vijf en veertigste jaargang [holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. :h VROEG WINTER HAARDEN KACHELS «©e (boaden jhom" 60 CENT PER '2 POND RAM WIJ ZIJN GEREED MET PRACHTCOLLECTIE Uit en voor het leven. rro fxicxd iedene&ri Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. 'rijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f'1,375, franco per post f 1,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. foo. 16. Advertentiënvan '1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17^2 el- Grootte der letters naar plaatsruimte. Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken ekend, dat voor hen, die het gewoon o( buiten- ewoon lager onderwijs hebben genoten en niet meer nder de verplichting vallen dit onderwijs te volgen, e gelegenheid bestaat tot het genieten van VERVOLGONDERWIJS. Dit vervolgonderwijs wordt gegeven voor de jongens, iederen Maandag, Dinsdag, Don- srdag en Vrijdag, gedurende de maanden November, )ecember, Januari en Februari des avonds van 43/^ jt 7 uren. Het strekt zich uit over de volgende vakken ,ezen, Ned. Taal, Rekenen, Vad. Geschiedenis en ardrgkskunde voor de meisjes, iederen Maandag, Dinsdag, Don- erdag en Vrijdag, gedurende de maanden November, )ecember, Januari en Februari des avonds van 4 tot .1 /4 uren. Het strekt zich uit over de volgende vakben Lezen, Ned. Taal, Rekenen en Nuttige Handwerken. Voor het genieten van dit vervolgonderwijs zal een choolgeld worden geheven naar evenredigheid vau het nkomen, terwijl beneden een inkomen van f800.— een schoolgeld verschuldigd is. Ouders of verzorgers, die hun kinderen het vervolg- mderwyi wenschen te laten volgen, worden verzocht Itarvan vóór 15 October 1927 aangifte te doen by itt hoofd der O. L. School. Tholen, 26 September 1927. 32 BELASTBARE OPBRENGST der gebouwde en ongebouwde eigendommen. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat en opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting rsn gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze ;emeente gelegen, gedurende dertig dagen, van heden lot en met 23 October aanstaande, ter gemeente- lecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tholen, 24 September 1927. 11 rA Burgemeester en Wethouders van Tholen maken lekend, dat tot nadere aankondiging verboden is fQf inders dau stapvoets te ryden met rij- en voertuigen n de Kom der Gemeente. 6 1! AT OM. Tholen, den 29 September 1927. BEËINDIGING ZOMERTIJD. De Burgemeester van Tholen brengt onder de aan lacht, dat de vervroeging met een uur van den «ettelijken tyd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, zal eindigen Zondag 2 October a.9. e drie uur in deu voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tyd- regeling naar den middelbaren zonnetijd te Amsterdam, «elke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den roormiddag. Tholen, 30 September 1927. 13 De Burgemeester vaD Tholen maakt bekend, dat tegen Maandag, den 3 October 1927 des namiddags 3 21/2 ure eene openbare vergadering van den Raad belegd. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Benoeming hoofd U. L. O. School. Overeenkomst met de St. TramwegmaaUchappij A. B. T. inzake de overbrugging. Tholen, 30 September 1927. 11 EN N.V. ASSELBERGS' IJZERHANDEL Lievevrouwestraat 41 BERGEN OP ZOOM. N~B! 27 34018 Koopt geen kachel op een plaatje GA LIEVER ZIEN! Nadruk verboden. Wat het leven ons moet leeren. nUet goede over heer echt in het leven". J. Ramsay Macdonald, voormalig Eerste- Minister vau Engeland, een man, die buiten den kring zijner geestverwanten duizeudeu ver eerders heeft, is er toe gekomen te pobliceeren, wat het leven hem leerde, 't Zijn merkwaar dige mededeelingen lessen van levenswijsheid, voor jongereu vooral, maar ook voor ons, ouderen, van belang. Hij begint met de opmerking, dat bet geen wijs man zon zijn, die zeggen zou, dat het leven hem niets heeft ge leerd. Inderdaad indien het leven aan iemand is voorbijgegaan, zonder dat hij er iets beter, iets wijzer door geworden is, dan is hij wel bekla genswaard, want dan heeft hij voor niets geleefd. Men is geneigd te zeggen 't ware beter, dat hij niet geboren ware Wat velen verwachten, dat isiets sensationeel*. Maar Macdonald zegt terecht„Mij heeft het leven geleerd, dat sen sationeel zelfs iets minderwaardigs is." En hij verteltylk heb gezien, hoe sensationeel mannen en gebeurtenissen op den voorgrond traden en spektakel maakten om plotseling in het duister te verdwijnen.' Het beste wat het leven Macdonald heeft geleerd isde oprechte vreugde, die hij smaakte in harden arbeid. Hij had in Londen, toen hij de maatschappij iotrad, een strengen meester, en daarvoor is hij thaDS nog dankbaar, omdat die hem aan tucht heeft gewend. Is het niet dit, wat aan vele jongelieden ontbreekt Een gevolg van de al te vrije opvoeding, die de kinderen loslaat aleer zij op eiger beenen kunnen staau een opvoeding zonder leiding, zonder stuur, zonder tocht, zoodat de jongelui, niet gewend aan geregelden arbeid en ernstige inspanning, later ook niet hardnekkig weten vast te houden aan elke laak, die hun wordt opgedragen. Wie onder tucht is grootgebracht zal zijn werk ook van harte doen. En alleen dia kan hij goed werk verrichten. Dit leerde Macdonald van een mijnwerker, vroeger een ruwe kerel, later een geheel ander mensch. „Hoe ben je zoo veranderd? vroeg Macdonald hem. En het ant woord van den mijnwerker kwam hierop neer „Eerst werkte ik als een machinemaar dit veranderde toen ik gewaar werd, dat door mijn arbeid het haardvuur in de keukens mijner medemeoscheu werd gevoed." De man had ont dekt, dat zijn arbeid ten goede kwam aan an deren, eu dit sterkte hem dat hij niet op zich zelf stond, maar een deel uitmaakte van het groote geheel. Eq sinds dien werkte hij niet slechts met zijn armen, maar ook met zijq hart. „Indien gij met uw hart niet bij uw werk zijt,' aldus Macdonald fkuut gij niets ver richten dat volmaakt is.' Dat de idealist Macdonald geen phantastische droomer is, en allerminst een utopist, bewijst zijn uitlatiog: ndal het genoeg iswanneer iedere dag iets goeds oplevertScherpe critici zegt hij zullen vragen „Waarom dan nog meer te werkenEu dau autwoordt hij hierop „Het goede van den eenen dag is slechts de voor kamer voor het goede van den volgenden dag, en het maakt den weg daarheen vrij. Dat elke dag iets goeds moet hebben, wil niet zeggen, dat het voor morgen genoeg is." Een optimist als Macdonald blijft werken zonder zelfgenoeg zaamheid, maar ook zonder verbittering beide verlammen ons streven. En daarom wijs en nuttig is alleen hij, die beide vermijdt. Het leven leerde voorts aan Macdonald, dat men voor alles, wat men bezitden prijs moet betalenDat geldt zoowel den shilÜDg, die men in de beurs draagt, als het aanzien, dat men in de wereld geniet. Hoe meer succes men heeft, des te grooter wordt zijn last. Eu nooit komt men klaar met het leven. De lasten worden zwaarder, maar zij worden tevens voornamer. Zeer merkwaardig is ook iets anders, dat het leven ous leert. „Uw inkomen mag nog zoo groot wezen, gij kunt liet altijd opmaken en nog vinden dat het ontoereikend is." Kunnen wij dit niet dagelijks om ons heen zien en hebben velen onzer dit niet persoonlijk ervareu Nooit heeft men geuoeg, als men toegeeft aan de lasten en de begeerte, die bij on9 worden opgewekt. Men schept zich steeds meer behoeften, eu om daaraan te kunuen voldoen, zijn steeds nieuwe en meer dere middelen noodig 1 Zoo blijven we onbe vredigd, en het geluk, dat we najagen, blijft verre. „Tevreden zijn met een bescheiden deel', ook Macdonald heeft ervaren, dat hierin het ware geluk schuilt. Hij had een tijd, waarin hij slechts 12 sh. 2 d., dat is, ia Hollaudsch geld, slechts drie rijksdaalders, per week verdiende. Eu hij leefde er in Londen ^vorstelijk' van. lu een anderen tijd verdiende hij wel drie rijks daalders per nur, Die tijden kanueD zegt hij niet met elkaar vergeleken worden zij hadden, elk op hun manier, hun voor- en oa- deelen, maarwat mijn persooolijke wenschen en neigingen betreft, geloof ik, dat ik er vol komen tevreden mee zou wezeD, wanoeer ik terug moest keereu naar de drie rijksdaalders iu de week. Dan zou natuurlijk de weg smaller eu de muren zouden hooger wezeD." Uit den mond van iemand als Macdonald be- teekenen deze woorden natuurlijk meer dan een holle, ijdele phrase; ze kunnen voor ieder onzer, rijk of arm, een ernstige waarschuwing zijn. Veel heeft het leven aan Macdonald gegeven, maar heeft het hem niets ontnomen Zeker. Ook hij had zijn teleurstellingen, maar nu hij ze ziet in het juiste perspectief, nu weet hij, dat een teleurstelling zeer vaak i9 een goed, dat nog niet verwezenlijkt is, of de weg naar een goed, dat alleeu door verdere proeven met ideeën bereikt kan worden. „Be groote ideeën van het leven veranderen nooit." De mensch moet leveo met ideeën en idealen in een wereld, waarvan men eeer weinig weet, en die haar waarhedeD slechts doet kennen na Dauwgezet onderzoek. Ten slotte zegt Macdonald, en gelukkig de mensch, die het hem kan nazeggen u Het goede overheerscht in het leven*1. Wij moeten echter zoeken om het te vinden. „Men moge roemen of wel klagen, Een ieder heeft zijn pak te dragen I En hij is 't wijst, die steeds bedenkt 't Vele goeds, dat God hem schenkt. Een open oog heeft voor datgene, Wat hij aèl heeft, en daarin ziet Een Godsgeschenk tot heil van velen, Ed, daukend voor zijn deel, geniet (A. A. L.) YPSILON. BUITENLAND. De Volkenbondsvergadering isafgeloopen en de zittingen hadden zelfs van officieele zijde niet meer die belangstelling als ze verdienden. Wat de uitslag is van de September- zilting In het kort kunnen we zeggen dat de verwachtingen hoog gespannen waren, doch er is nog zoo o weinig be reikt. Alleen de vele versperringen die er ontstaan zijn en waardoor Yeel misverstand ontstond, zijn opgeruimd, zoodat de weg om elkander te vinden weer open staat. Als die weg nu maar begaanbaar blijft, dan is deze zitting niet voor niemendal gehouden. Frankrijk en Rusland zijn aan het onder handelen geslagen over de oude schulden van voor den oorlog. Zoodra de Russen, die graag het onderste uit de kan willen hebben, zagen dat het misliep, kwamen ze onmiddellijk met voorstellen vóór den dag die werkelijk heel aannemelijk schijnen, doch die hielden dan in dat Frankrijk aan Rusland eenige millioenen zou leenen, doch Frankrijk voelt er niet veel voor om dit zoo maar voetstoots te doen. Intusschen is er een groot kabaal in de Fransche couranten, die om strijd roepen dat de Russische gezant te Parijs zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen, dit naar aan leiding van diens bolsjewistische propa ganda. In België wordt de geboorte van een koninklijk kind verwacht. De eersteling in het Kroonprinselijk huishouden wordt ver wacht, men ziet deze blijde gebeurtenis in October tegemoet. In Italië is des Dictator's huisgezin ook vermeerderd door de geboorte van een zoon, dien Mussolini Romano heeft gedoopt. Duitschland is geteisterd door zware over stroomingen in zijn riviergebieden. De overstroomingen hebben veel materieele schade aangericht. De rijkspresident Von Hindenburg gedenkt zijn 80en verjaardag en overal worden groote feesten gehouden om den zoo populairen veldmaarschalk blijken van trouw te geven. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten V i, indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol EdQCiELAAR'* ttOPPIt BOOH VOOR E>OOH KWALITEIT KOFFIE A.v-D- BIQGË1-AAR8.CS ROOSEHDAAL GEMENGD NIEUWS. 19 35369 De predikant-brandwekker. De burgemeester van Broek in Water land stelde voor eenigen tijd den predi kant der N. H. Gemeente bij den brand weer aan tot brandwekker. De gemeente raad besloot echter op voorstel van één zijner leden in de verordening op de ver plichte brandweer aan voorgangers van kerkgenootschappen en dokters vrijstelling te verleenen van verptfehten dienst. Een ongeluk. Eenige personen, die den geheelen avond in café's hadden vertoefd, kregen op de Wagenbrug te Den Haag ruzie met elkaar. Het werd een vechtpartijtje. Een der omstan ders, B. B. zag, dat een der vechtenden een revolver trok. B. sprong op den rnan toe en nam hem het wapen uit de handen. Nadat de vechtenden gescheiden waren, ging B. B. met twee kennissen van hem verder. Op den hoek van de Faber van Riemsdijkstraat en de Spinozastraat hieven zij een oogenhlik staan en liet B. B. de revolver aan zijn metgezellen zien. Hij vertelde, dat hij voor alle zekerheid den houder uit het wapen genomen had, zoodat het ongevaarlijk was. Onder het praten trok hij met een vinger aan den trekker, en lot zijn groote ontsteltenis ging de revolver eensklaps af. Het bleek, dat zich nog een kogel in de kamer bevond. Zijn metgezel, de 32-jarige J. B., werd door den kogel in de ingewanden getroffen. Hij waggelde een café binnen, vanwaar hij na eenigen tijd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis is vervoerd. De toestand van het slachtoffer is niet levensgevaarlijk. De dader liep aanvankelijk weg, toen hij bemerkte, welke gevolgen zijn onvoor zichtigheid had gehad. Later kwam hij echter weer terug, en toen de polilie hem verzocht mee te gaan, ging hij gewillig mee. Na verhoor is hij door de politie heengezonden. Een goede vondst. Doordat kinderen een plank in een brug te üisterwijk vernielden, kwam een ijzeren balkje bloot, waarop '14 gouden en zilveren horloges lagen. Bij onderzoek door de politie bleek, dat deze behoorden aan den heer B. Bouman, hij wien bijna twee jaar geleden ingebroken was en deze horloges ontvreemd waren. Zoo leidde de verniel zucht van de jeugd ditmaal tot iets goeds. Verdronken. Dinsdagmiddag is de 15-jarige J. van den Berg, uit de Hoogelaan te Vlaardingen, die voor pleizier een reisje meemaakte met een Delftsche groenteschuit, bij het weg-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1