V GRATIS DOOS TOILETZEEP D/ Vreemde visch. Een dief uit fatterigheid. Een goed zaakje. H< op nidd 4rtst het t.) J HET NIEUWE MODEBLAD Mi R0I en-| 12 Aa wijk, bij bet verlaten van zijn reederij aan de Weslbaveaplaats te VRardingen door een motor rijder orerredeD. De schipper bekwam een ernstige hersenschudding, eD is aan de gevolgen overleden. Als tragische bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat terwijl een van de zoons van het slachtoffer, schipper op een Kalwijkschen logger, welke Maandag naar zee moest vertrekken, met zijn vronw naar Vlaardingen was gekomen om hun vader nog eens te zien, toen uit het acade misch ziekenhuis werd opgebeld met de mede- deeling dat kan oudste zoontje van 10 jaar door een auto bij Leiden was overreden en in het academisch ziekenhuis aldaar was opgeuoinen. 50-jarig bestaan Patrinomiunt. Te Utrecht is onder veel belangstelling het 50-jarig bestaan van „Patriuomium" herdacht. De heer P. van Vliet Jz. die 28 jareD voor zitter is geweest, bedankte wegens hoogen ouderdom, in diens plaats is gekozen de heer C. Sineenk, lid van de 2e Kamer. Op 17 Augustus jl. deed bij de Haagsche politie een vreemdeling uit Engclsch-Indië, die eenigen tijd met verlof in ons land vertoeft, aangifte, dat hij voor een aanzienlijk bedrag van juweelen en aan contant' geld was bestolen. Den vorigen avond was hij uit geweest eii had hij verschillende cafés in de stad en op Scheveningen bezocht. Hij had te veel gedronken, want zijn toestaud was laat iu den avond z66, dat hij per auto door twee kelluers naar huia gebracht moest worden. Hij kon zich ook uiet meer berinneren, in welk caté hij het laatst geweest was. Alleen had hij gemerkt, dat de twee hulpvaardige keilners hem in den auto voor f3000 aan juweelen benevens zijn contanten hadden ontrold. Na lang zoeken is het der politie (hans ge lukt, de beide keilners aan te houden. Hat zijn een 24-jarige en een 30-jarigo man uit Leiden. De jongste vau de twee heeft reeds bekend den diefstal te hebben gepleegd. Beiden zijn opgesloten. Verdronken. Bij Brnlongne heeft een EngeLch jacht, dat door een rukwind verrast werd, schipbreuk ge leden, waarbij drie inenschen omgekomen zijn. Te Boin hij La Rocho sur Yon is een vis- scherssloep, waarmee een gezelschap een tochtje op zee maakte, omgeslagen. Van de vijf passa giers zijn er vier verdronken. Roep om hulp. Iu een te Amsterdam gehouden vergaderiog van vertegenwoordigers uil alle visechersplaatseu langs de Zuiderzee (ook de burgemeester van Stavoren was aanwezig) is een motie aangenomen, waarin vau de regeering geëischt wordt de on middellijke invoering van de Zuiderzeesteunwet. Er werd op gewezen, dat in vele visscbersge- zinnen de nood ernstig is als gevolg van de mindere vangsten, veroorzaakt door de uitvoering der Zuiderzeewerken. De inbraak bij Kapitein G. ie Den Haag. De politie is er thans in geslaagd een persoon aan Ie houden, tegen wien ernstige vermoedens bestaan, dat hij de mede plichtige is geweest van den reeds ge arresteerden R., die eenige weken geleden een brutalen inbraak ploegde bij den kapitein G., aan den Nieboerweg te 's-Gravenliage. Rij de achtervolging van de inbrekers lteefl R. toen den inspecteur van politie Paul met twee revolverschoten zoodanig verwond, dat men geruimen tijd voor zijn leven vreesde. R., de aanvaller van den inspecteur, werd op de plaats van bet misdrijf ge arresteerd, de tweede inbreker had echter kans gezien te ontvluchten. Men zag hem in de richting van de duinen vluchten en sindsdien heeft men, ondanks alle na sporingen, niets meer van hem vernomen. De politie wist echter, dat R. steeds in een clubje van vrienden verkeerde, die allen wei eens of meerdere malen met de politie in aanraking w aren geweest. Zooals vanzelf spreekt, heeft de politie dezen vrienden kring nauwkeurig geobserveerd, daar zij verwachtte, dat de tweede betrokkene bij den aanslag op den inspecteur wel onder dit troepje zou schuilen. Het had nu de aandacht getrokken, dat een van het gezelschap, de '22-jarige 11., korten tijd na het voorgevallene hij den Niehoenveg was verdwenen. Later is ge bleken, dat hij ziclt naar Antwerpen had begeven. Dezer dagen werd hij weer iu Den Haag gezien. Op het pol lie-arclnef berustte een foto van H., welke het vorige jaar gemaakt was toen hij gearresteerd werd ter zake van een vermogensdelict. Deze foto werd aan enkele getuigen vertoond, en allen verklaarden zij, dat dit het portret was van den metgezel van R. De politie besloot loen tot arrestatie over tc gaan. Maandagavond begaven zich eenige rechercheurs naar de adressen, waarH. zich gewoonijk 's avonds ophield. Werkelijk kwam men item tegen 10 uur op den hoek van de Hoefkade en Koningstraat tegen. Oogenblikkelijk werd hij door de politie mannen gerepen en geboeid naar het hoofd bureau overgebracht. Gisteren is hij met de verschillende ge tuigen geconfronteerdallen verklaren pertinent, dal de aangehoudene de gezochte persoon is. H. heeft reeds eenige vonnissen achter den rug ter zake van verduistering. Hij ontkent iets van den inbraak hij kapiteinG. en den daarop gevoigden moordaanslag op den inspecteur af te weten. Doodgravers onder de dieren. Een tijd geleden werden we opmerkzaam ge maakt dat een doode muis iu een tuin, zonder hulp van bniten af een dag later begraveu was. Hier waren aaskevers aau het werk geweest. We lezen thans omtrent deze aaskevers nog een en auder in de H. P. Iedereen, zegt het blad, die maar in het bezit is van een dood vogeltje of een doode muis, kan hel eigenaardige werk van deze aas kevers waarnemen. Men legt daartoe het lijkje iu dun tuin, liefst op wat Iossd aarde, en zoodra het maar eenigszios tot hederf overgaat, komen eeQ paar doodgravers de zaak inspecteeren. Er wordt over eu om het lijk gewandeld,en wanneer •dit wat groot is voor ons paartje, gaat het UeeD om hulptroepea te halen. Zoo ziet men weldra twee of drie paren dood gravers met ijver aan het werk tijgen. Mocht dc grond wat al te vast zijn voor het doel, dan wordt met vereende krachten het lijk verplaatst naar eeu plek, die er wat beter voor geschikt is. Hebbeu de kevers als het ware gemeten hoe groot het graf moet zijo, dan graaft elk aan een zijde met een ijver, die bewondering wekt. Het zand wordt terzijde van het lijk uitgeworpen en weldra zakt het op enkele plaatsen min of meer naar beneden. Wanneer op een plek de grond niet ge makkelijk te bewerken i«, dan arbeidt men daar eenigen tijd mst vereende krachten, opdat het lijk gelijkmatig kan dalen. In betrekkelijk korteu tijd komt het doode dier zoo onder de opper vlakte. Is de grond tamelijk los, dan graaft men nog eenigen tijd door, doch in vasten bodem is men al met weinig diepte tevreden. De om liggende aarde wordt ten slotte over het doode dier uitgespreid en hiermede is de begrafenis volbracht. Doch met wcik doel geschiedt uu zulk 'n voor zulke dieren zwaar cu moeilijk werk Is het om de bederflacht weg te nemen en werkeo zoo dez9 torren mede, om onze aarde mooier en schoener te maken Onbewust geschiedt zulks, maar het heeft andere drijfveereo. Enkele dageu ua de begrafenis zal men in het slinkende vogel- of zoogdier lijk de werkers kunnen vinden, die nu, van hun arbeid uitgerust, knusjes bij elkander wonen in het rottende lichaam. Hierin leggen de wijfjes haar eieren, waarbij de doodgravers ongeveer 14 dagen wonen, terwijl zij zich voeden met het halfvergane vleesch van het doode dier. Na dien tijd komen de vuilwitte larven, die elk drie paar weiaig ontwikkelde pooten hehbeü, te voorschijn, en doen zich ook te goed aan het voedsel, te midden waarvan zij grboreu zijo. De ouders, nu wetende, dat bun kinderen goed verzorgd zijn, gaan heen, om 'n nieuw lijk op te sporen en wederom arbeid te verrichten, om nogmaals nakomelingen voort te brengen. De eerste kinderen zijn spoedig iu de aarde ge kropen, om er te verpoppen. Eu zoo wordt de geheele ontwikkeling in korten tijd doorloopen, zoodat in een jaar tijds twee of zelfs drie ge slachten achtereenvolgens knnuen optreden. Neemt men een doodgraver iu de haud. zoo tusschen duim en vinger, dan breugt hij geluiden voort. Dit dier bezit namelijk een merkwaardig strijkinstrument id eeu harde, gerib le chitine- bekleeding op vier van dc achterlijfringpQ. Zulk een bekleediug bezitten ook de dekschilden aan huu afgeknotten achterend, die over de ribbetjes gestreken wordt eu het eenigszins muzikale ge luid ontstaat. Het werk der aaskevers moeten we als zeer nuttig beschouwen, daar zij vele lijken van kleine dieren weguemeD, die anders door het verspreiden van onaangename gassen de omgeving zouden verpesten. groepje Eugelsche heeren Een groepje Eugelsche heeren die in een jacht op de kust vau het eiland Wight bij Sdiidown Caslle aan het visscheu waren, voelden eensklaps iets zwaars iu hun netten, waarop na de inhaling eeu mannenhoofd eu vervolgeus eeu goeJ gekleed heer te voorschijn kwam die waar schijnlijk met zwemmen in de netten verstrikt was geraakt. Dj man vertoonde nog sporen van leven en door toepassing van kunstmatige adem- haling gelukte het den man, ofschoon hij bewuste loos bleef iu het leven te honden. Het jacht vervoerde hem uaar het ziekeuhuis te Deal, waar hij weer bij keuois is gekomen. Zijn moeder weergevonden. Een jonge man te Chatellerault, die iu het weeshuis opgevoed was, daar zijn ouders onbekend waren, trad in het huwelijk. Toen de ambtenaar van den burgerlijken stand het paartje in den echt zou verbinden, moest de jongeman eerst ouder eede verklaren, dat de naam en verblijf plaats van zijn moeder hem onbekend waren. Toen de bruigom deze verklariug afgelegd had, las de ambtenaar het huwelijksformulier vool^ Toen hij echter de woorden oplas: „wiens moeder onbekend eu afwezig is", stond eeu vrouw, die tot dasver door niemand opgemerkt was, op en verklaarde: „Neen, zij is niet afwezig; zijn moeder ben ik Men kan zich do verbazing van de aanwezigen yoor3tellen, die aanvankelijk niet goed wisten, «at zij van de zaak denken moesten. De onbe kende had echter de noodige papieren meege bracht, waaruit bltek, dat zij inderdaad de moeder was van den bruigom. Toen de huwelijksacte gewijzigd was, kon de voltrekking van het huwelijk verder ongestoord voortgang vinden. Dezer dagen werd te Parijs een inbreker gesnapt, toen hij het huis vau een componist verliet, waar hij voor een groote waarde aan juweelen gestolen had. De conciërge zette den man achterna, die echter in een auto sprong en verdween, Doordat de coooierge het nummer van de auto had opgeteekend is de politie er in geslaagd den dief op te sporeo. Het was een gewezen bankwerker van 28-jarigen leeftijd, die met eeG vriendinnetje van 26 jaar een paar kamers bewoonde. Daar vond de politie de ge stolen juweelen tn nog meer kostbaarheden van diefstal afkomstig. Maar zij vond nog meer, n.1. een keurige garderobe vau 25 heerenpakkeu, 30 paar schoenen, 180 dassen, 18 hoeden, een indrukwekkend aantal zijden overhemden en sokken, en3. De dief bskcüde zijo misdaden. Zijn zucht naar mooie kleereu, vertelde hij, had hem tot de diefstallen bewogeu. Te Nottingham (Engeland) verdacht een vrouw haar man ervan, dat hij wtl eens zijpaden be wandelde. Eeo andere dame wist daar wel raad op. Zij had een „liefdespoeder", dat aan alle voorkeur voor, vreemde dames een eind zou makeu eu zij verkocht dit aan de ongelukkige echtgeDoote voor ruim duizend gulden. Bij onderzoek bleek echter het poeder niets anders te zijn dan bakpoeder en borax. De hulpvaardige dame beeft thans met den rechter kennis ge maakt. Luchtpost naar Indië. Er bestaat gelegenheid om brieven en andere poststukken te verzenden met het vliegtuig vau luit. Koppen, die 1 Oct. van Amsterdam zal vertrekken met bestemming naar Batavia. Het daarvoor verschuldigde luchtrecht bedraagt f2.50 per briefkaart en f 10 per 20 gram voor de overige stukken en is te voldoen door middel van frankeerzegels boven de gewoDe porten. De afzeuder moet de volledig gefrankeerde brief of brieven in een tweeden omslag sluiteo, welke ongefrankeerd (teuzij aanteekening in het binneulandsch verkeer geweuscht wordt, in welk geval aanteekenrecht verschuldigd is, hetwelk op den buitenomslag is te voldoen) moet worden gezouden aan den directeur van het postkantoor te Amsterdam (bureel Mail) eo het opschrift moet dragen „Poetvlucht NederlandNeder- landsch Indië". De stukken moeten uiterlijk 30 September te 12 uur 's middags te Amsterdam aanwezig zijn. Een bomaanslag. Naar de Neae Freie Presse uit Belgrado ver neemt, is tusschen de stations Stroemitza en Klissoura sueltrein 603 ontspoord, doordat er een bom op de rails gelegd was, die outplofte. Er zjo geeu menschenlevens te betreuren bij het ongeluk, doch de materiesle schade ia aanzienlijk. Ouder de passagiers ontstond eeo paniek. Niet ver van de plaats van het ongeluk hadden de daders een brief in het Bulgaarsch neergelegd waariu zij verklaren leden te zijn van het Macedonische revolutionaire comité. Het kind. Wij lezen iu de Figaro: Een dame at in eeu van de groote restaurants op de boulevard te Parijs. Haar metgezel, een schattig Pekineeeje, zat op de knieën van zijn meesteres en stak eeu snuitje boven het bord uit, dat de tong met botersaus ten volle scheen te waardeeren. Met een angstvallige zorg haalde zijo mees- tcresse de visch vau de graat, reepje na reepje, die het hondje met een enkele haal van zijn rose tongelje in zijn bekje stak. Maar dit aar dige tooneelije speelde zich niet af, zonder dat bet Pekineesje af en toe van ziic haast of zijn vreugde blijk gaf door een paar korte blafjes. De naburige eters, aldus op de sceue op merkzaam gemaakt, gaven spoedig hun onge noegen te kennen, Wie weet, was datzelfde bord bj een volgende gaDg niet voor een hooDer bestemd? worden gst 'e- g, De directeur, de ober en de wijnkellnei staken de hoofden bij elkaar. De ober werf afgevaardigd. Hij stapte op de jonge vrouw en zeide: »lk veroorloof mij mevrouw op te merken dat op de spijskaart geen couverts met kiuc zijo opgenomen.* Een ongeluk in een circus. In het circus Amar komt onder het vel griezeligs, dat er te zien is, ook een toonee voor van een jonge vrouw, die eenige acroba tische toeren verricht boven een open kooi me wilde dieren. Te Nantes staat ook een circui Amar en daar vertoont men een soortgelijk too- neel. Een dierentemmer van let wel 12 jaar, Amar Jr. geheeten, vertoout een troef leeuwen en leeuwinnnen en daarboven werkt een gezelschap acrobaten. Zoodag is het mij gegaan. Esu van de acrobaten, een 18-jarige jongen, deed een misstap en viel tusschen de wilde beesteu. Een van de leeuwen wierp zich dadelijk op hem. De temmer Amar Sr. sproüg oumiddelijk in de kooi om de andere leeowei die op het gezicht van het bloed wild gew< waren eu zich ook op de prooi wilden storten, in bedwang te honden. Raoul een andere temmej aan persoonlijken moed ontbreekt het dien menschen niet pakte iutusschen den woi denden leeuw aan eD wist hem ziju prooi tt ontrukken. De acrobaat, wiens dijen geheel opengereteu waren, is dadelijk naar het zieken- huis overgebracht. Men acht zijn wonden hoogi ernstig. Een Gentsch grapje. Een Gentsche correspondent van Het Laatste Nieuws vergast zijo lezers op het volgende grapje: De ouderwijzer sprak over de mirakels. Awel, Pauwken, zei hij, wat ie eeu mirakel? Pauwken peuterde iu zijn neus en sprak geen woord. 'k Heb het gedacht, zei de onderwijzer, Ge weet niet wat eeo mirakel i9, niet waar? Neen. Awel, luister eens naar mij. Veronderstel eens dat gij 's nachts opstaat en ge ziet de zou schijnen. Wat zoudt gij zeggenl 'k Zon zeggen dat het de maan is. Maar gij zoudt dat niet kunnen, als gy zoudt zieD dat het de zon is, Alléj, zei Pauwken. Ik ken het verschil tusschen de zon eu de maan salie. Maar als iemand u zei dat het de zon is, Ik zou zeggen dat hij een leugenaar is, Maar als ik u nu moest verzekeren dat het de zou is. Gij zoudt tegen mij toch niet durven zeggen dat ik een leugenaar ben eb? Neen, zei Pauwken. Ik zou zeggen dat ge zat zijt. Griezelige vondst. Eenige lieden die te Berlikum (Fr.) aan de vaart bij de veiling hun werk verrichtten merkten op, dat er iets in de vaart lag. Het bleek te zijn, een man in rechtop staande houding met een fiets naast zich, Nadat de man op het droge gehaald was, werd hij herkend als de 52-jarige J. H., schilder te St. Anna Par. Dr. Kwast, die juist passeerde, kon slechts den dood con- staleeren. Het bleek, dat de betrokkene den vorigen avond te elf uur het café van Bijisma verlaten heeft. Vermoed wordt, dat hij op de brug op zijn rijwiel is gestapt en toen bij het afrijden van de brug het stuur niet meester is geweest en zoodoende bij den hoogen wal neer in het water is gereden. De omwonenden en ook in de nabijheid liggende schippers hadden dien avond echter niets bijzonders gehoord. De verdronkene laat een vrouw en zeven kinderen achter. He; rinj (Ze zev De Op In 507 In In In De ielz; itersl ld, De ;unr De De ir al pijlen Maa: isteli, 40) Maa Kaï jbas gelst stul Tei algei ep v pri implt kunt ge op voordeelige wijze aanvullen door gebruik te maken van de vele practische mo- dellen en patronen uit het goedkoopste mode-tijdschrift van Nederland, s Verschijnt 2 x per maand. 1 95CTS P. KWARTAAL (f1,25 FR. P. POST) Aan iedere nieuwe abonné, die zich vóór 15 October 1927 als zoodanig laat inschrijven voor minstens 3 maanden, wordt franco toegezonden een inhoudende 3 stuks prima zeep, fabrikaat der welbekende firma Redeló. Eindhoven. Zendt omgaand aan de UITGEVERS DEZER COURANT een postwissel ad 95 cents (voor plaatsen, waar deze courant slechts per post wordt bezorgd f 1.25) en vermeldt daarop: voor abonnement Modeblad met gratis doos zeep. 353

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 4