IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Het moderne zeeppoeder maakt zwaren arbeid licht o. 2216. Vrijdag 23j[September 1927. Vijf en veertigste jaargang ïolen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. VROEG WINTER HAARDEN KACHELS «©e Goadonfflbom'' 60 CENT PER '2 POND Ïijnhardt's 31 Wil ZIJN GEREED NIET PRACHTCOLLECTIE Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, lijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17!/2 ct' Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. BUITENLAND. In de Volkenbondsvergadering wijdt men aandacht aan de mogelijkheid om de jderlinge verhoudingen van Staten, die niet te vriendschappelijk tegenover elkander jan, te verbeteren. Hongarije acht zich ;t goed behandeld door Roemenië en dat jldt voornamelijk landbouwbelangen, leer knelt dit daar het vroegere aan jngarije behoorend Transylvanië en ^ardoor de inwoners van deze land- reek er door worden getroffen. Er tevergeefs getracht de partijen tot el- knder te brengen, doch het ging er zoo pftig toe dat men niet tol een gelijk kon amen. Er is nu uitstel verleend tot Decem- fer aan beide landen om te trachten tot fen vreedzame oplossing te komen en lukt |t niet dan zal de Volkenbondraad buiten side partijen om een beslissing nemen. Daarna bracht Duitschland een zeer be- Ingrijk punt naar voren in de internationale ergadering. Het was een voorstel om de ïtwapeningsconferentie nog bijeen te bepen voor de eerste samenkomst van den lolkenbond in 1928. Graaf Bernstorff, Duitschlands afge- aardigde erkennende dat de Volkenbond eel had gedaan voor arbritage en veiligheid beende dat alle goede dingen bestaan uit 'rieên en waar aan de ontwapening nog ^agenoeg niets is gedaan en de goede wil slkens blijkt, dit derde punt ook wel tot Iplossing kan worden gebracht. Duitschland heeft zich nog nimmer op lit punt zoo duidelijk uitgelaten als thans de verklaring dat het geneigd is met frankrijk naar een oplossing te zoeken,is eker zeer moedgevend voor deze zoo ilangrijke zaak. In Littauen hebben woelingen plaats lehad, waaraan communisten niet vreemd lullen geweest zijn, met doel de regeering |mver te werpen, deze bleef den toestand leester en er zijn reeds tal van arrestaties ledaan. j Frankrijk heeft het op diplomatiek ge- pied rnet Rusland aan den stok en waar Russische gezant zijn boekje is te buiten gegaan zal deze wel worden teruggeroepen. Hoofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten 60« Zenuw-Tabletten. 75 Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten. 75ct f5348 10 Bij Apoth. eu Drogisten BINNENLAND. 0 Rinso doet inderdaad al het zware werk voor U. Het lost onmiddellijk in heet water op en geeft een heerlijk sop dat geheel in het weefsel doordringt. Het weeken in Rinso spaart U het zwaarste werk van den waschdag. Neem nog heden proef! De Lever's Zeep Mij. Vlaardingen R3IA-2J Vanwege 'het Provinciaal bestuar schrijft en om No het wel allerwege bekend zal zijn, dat de lienwe bepalingen inzake het verkeer met mo- rrijtuigen met 1 November a.v. in werking ireden, ia wellicht bij menig inotorrijtnigbc- itnurder de vraag opgekomeu, wat hij toch loet doen, om tijdig in het bezit te geraken in een rijbewijt, dat aan die nieuwe voor- ihriften voldoet. Men vergete daarbij niet, dat niet onmid- ellijk op 1 November a.i. dat nieuwe bewijs 0 bauden van den beatnnrder behoeft te zijn, tenzij men op 1 November a.t. voor bet eerst ;aat chaoffeeren. Er is een overgangstijdperk Tan 8 maandenvoor hen, wier tegenwoordig ijbewijs op 1 November a.t. nog geen twee jaar ood is, wordt hoogst waarschijn lijk eene 'regeling getroffen, tengevolge waarvan bovendien die 8-mtin den-ter mijn eerst begint te loopen, nadat 2 jaar van den datum van afgifte van dat rijbewijs af, zijn verstreken. Maar binnen 8 maanden na 1 November a.s.9 dat is vóór 1 Jnli 1928, moeten das wel zij, die vóór 1 November 1925 eeu rijbewijs verkregen, han oade bewijs voor een nieaw verwisselen, willen sij bevoegd blijven om met ingaDg van 1 Jnli' 1928 en later te rijdende audere rijbewijzen vervallen dau geleidelijk na dezen datuuo, het laatste eventueel op 31 October 1929 plus acht maanden, d. i. 30 Juni 1930. Ten Departemeote eu bijzonderlijk aan de Provinciale Griffiëo, ook aan de Middelbargsche, «ordt thans met kracht gewerkt aan eene rege ling, die moet waarborgen dat ieder belangheb bende op tjjd zijn nieuwe rijbewijs bekomen kan. Men tal alzoo het beste doen, met de publica- liën, welke hieromtrent opg zullen verschijnen, hetzij van dtu Commissaris der Koningin, hetzij vanwege de gemeentebesturen, af te wachten. Het beeft geen zin, reeds no, onvoorbereid en terwijl nog allerlei praeparatieven op de onder scheidene bureaox genomen worden, aanvragen in te zenden aan den Commissaris der Koningin. Wanneer de nog te geven, door de pers te verbreiden voorschriften, de leiding van boveuaf dos, behoorlijk wordt gevolgd, zal iedereen, naar wij vertrouwen, bevredigd kunuen worden en ieders belang bet best bevorderd daartoe moge voor zooveel noodig alvast worden opgewekt. Verdere mededeeliugeo volgen nog. Prinses Juliana als studente ingeschreven Donderdag is Prinses Juliana in gezelschap van freule De Brauw, mej. Micheliu eu uif-j. Rooseboom per auto naar bet Leidsche Academie gebouw gegaan, waar zij zich als stodente der Leidsche universiteit beeft laten inschrijven. De rector-magnificus, prof. dr. A. J. Wensinck, ontving de Prinses in de Senaatskamer en heeft haar na de inschrijving de vertrekken van het academisch gebouw laten zien. Het bezoek duurde ruim een half uur. Na haar bezoek aan de uni versiteit begaf Prinses Juliana zich naar bet Clubgebouw van de Vereeniging voor Vrouwelijke Siudeuteo in bet Nutsgebouw. Mr. A. J. F. Fokker. Dinsdag was bet 40 jaar geleden dat mr. A. J.F. Fokker als voorzitter van bet waterschap Schouwen benoemd werd. Dit feit is in iandskamer in intiemen kring herdacht, waarbij heemraad C. J. Boogerd den jubilaris toesprak en bem namens heemraden, ontv.-griffier en ingenieurs een album aanbood met opdracht en foto van des voorzitters benoeming op 20 September 1887, beuevens een verguld zilveren plaquette met de wapens van Schouwen en van de Ambachtsheerlijkheid van mr. Fokker, en een geborduurd wapen van Schouwen in lijst. Namens opzichters, machinisten, stokers, commies, bode en oud-bode overhandigde de beer Heijt den Jubilaris een album met op schrift en waarin 20 foto's van de meest belang rijke punten van Schouwen. Des middags werd den jabilaris door heemraden een noeomaal aangeboden. Aanvragen vergunning rijden met twee of meer aaneengekoppelde voertuigen. De minister van waterstaat maakt bekend, dat hij machtiging heeft verleend aan de hoofd ingenieurs-directeuren van den Rijkswaterstaat in de verschillende directies (uitgezonderd al- gemeenen dienst) en aan den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in bet district GroningeD, ieder voor zooveel zijn ambtskring aangaat, om van zijnentwege te beschikken op aanvragen om vergunning tot bet rijden, het doen of bet laten rijden over Rijkswegen met twee of tueer aaneen gekoppelde voertuigen, op grood van artikel 11 van het Rgkswegenreglement (Kon. beslait van 4 Jnli 1927, St.bl. no. 240). Belanghebbenden worden derhalve geraden aanvragen om vergunniug als bovenbedoeld spoedshalve rechtstreeks te zenden aan den be trokken boofdingenienr-directenr van den Rijks waterstaat. Diens adres voor onze pruvincie is de hoofdingenieur-directeur in de directie Zeeland te Middelburg. TWEEDE KAMER. Dinsdag beeft op de gewone plechtige wijze de opening van de Staten-Generaal plaats gehad, met dit verschil dat thans Prinses Juliana de plechtig heid meemaakte. Nadat de Koninklijke Familie op bun zetels had plaats genomen, sprak 11. M. de Koningin de Troon rede uit en het moet een ontroerend oogenblik geweest zijn voor de Koningin toen ze begon met het volgende te zeggen Loden van de Siaten-Genoraul De plechtigheid van dit oogenblik beeft voor mij eene moer dan gewone beteekenis. Mijn beminde dochier aan mijne zijde te zien bij bet openen van Uwe vergadering vervult mijn hart met dankbaarheid jegens God, Die Haar leven gespaard en Haar jeugd in zoo vele opzichten gezegend hoeft. Met erkentelijkheid gedenk ik de wijze waarop ons volk beeft meegeleefd bij Haar intrede in bot openbare leven. Hoewel nu niet bepaald pessimistisch, vlooide de troonrede toch niet over van optimismo. Zeer werd de nadruk gelegd op de toename van voortbrenging van land- en tuinbouw, doch tevens werd hieraan toegevoegd dat de prijzen weinig loonend en de moeilijkbeden die in don weg gelegd wordon door invoerrechten, leiden dan ook tot niet-bevredigende uitkomsten, dit slaat zoowel op land- en tuiubouw als op de industrie. Ook werd gewezen op den zorgeischeoden fiuanciëelen toestand. De kwestie van een verdrag met België werd in uitzicht gesteld en de aangewezen richtlijnen van economische politiek van de commissie van den Volkenbond werd in overeenstemming genoemd met de door ons land voorgestane politiek. Eenige nieuwe wetten zullen de Kamers bereiken en een wetsontwerp tot verlaging van de inkom stenbelasting. De onlusten in Insulinde werden betreurenswaardig bevonden en dank gebracht aan bestuur, leger eu politie voor bun doortastend optreden, terwijl maat- EN N.V. ASSELBERGS' IJZERHANDEL Lievevrouwestraat 41 BERGEN OP ZOOM. ÏTa 27 34016 Koopt geen kachel op een plaatje GA LIEVER ZIEN 1 BKfotLAAR-a HQCrift BOOn VOOR BOOM KWALITEIT Koffie. A.V.d. EblGGELAAR CS ROQ5EMDAAL plaatst, no. 1 Jlir. mr. Ruijs de Beorenbrouck, 2 dr. J. Th. de Visser, 3 J. H. A. Schaper. Door de Koningin werd weder benoemd de beer Rujs de Beereubrouck. Hierna had nog een korte zitting plaats en ging de kamer uiteen. De millioor.ennota ingediend door den Minister van financiiën ziet er niet zoo somber uit. Op de begrooting prijken de gewone middelen met een batig slot van f3.416 603; het nadeelig saldo van de buitengewone bedraagt f 173.315 706 Een en ander wordt veroorzaakt door een leonings- aflossing van f 180.273.000. Toch zal, zoo deelt de minister mede, bet baiig slot uit de gewone middelen teniet worden gedaan door de verhooging van de uitgaven in 1928. Do Rijksinkomslenbelasting wordt verlaagd, en dit mot een vijfde, hoewel er reeds dadelijk in verband dat rijksschatkist de 20 millioen die deze vermindering zal kos'en, niet zal kunnen dragen, de minister mededeelt dat er een nieuwe beffing op komst is die overtollige uitgaven zal treffen. De gemeentebesturen en do Provincie zullen bij wijziging der wet echter buil opcenten tot 125 kunnen opvoeren, en 8 provincieën die 20 beffen er 25 mogen opzetten. Overigens zal beperking op alle uitgaven nood zakelijk zijn. regelen zijn genomen om de bovolking te beschermen tegen de aanslagen op baar welvaart en veiligheid. Met den wenscb dat Gods milde zegen op den arbeid van de vereenigde Kamers mocht rusten, verklaarde H. M. de gewone zitting der Slaten- Generaal voor geopend. Nadat H. M. en de Kon. Familie weder op ceremonieele wijze de Vergadering hadden verlaten, werd door de Kamer een korte zitting gehouden en op de nominatie voor voorzitter der Kamer ge. THOLEN, 23 September 1927. Voor onze kinderen. De Tabaksfabriek Louis Dobbelmann te Rotterdam heeft iets aardig9 bedacht ooi de kinderen der ver bruikers van haar nieuw merk rooktabak Faam op nuttige eu aangename wijze bezig te houden. In bet tijdvak OctóberDecember a.s. zullen in dit blad een aantal plaaijes-advertonliën over Faain verschijnen, welke uitgeknipt, naar eigon vinding gekleumd en opgeplakt, gezonden kunnen wordeo aan de tteclame-afdeeling van genoemde firma, onder bijvoeging der bons van 1 pond Faam-tabak. Er zijn 500 prijzen, w.o. als hoofdprijzen een radio-toestel, een jongens- eu een meisjesrij- wiel, een gouden en een zilveren horloge, speel goedoren, sportartikelen, huishoudelijke- en rookers- benoodigdbeden, foto-toestellen eic. Inderdaad een wedstrijd, waaraan ieder kind kan deelnemen en welke even amusant als leerzaam ge noemd kan worden. Te Amstedam slaagde voor het politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond onzen oud-stadgenoot Hub. Keij, thans gemeente-veldwachter te Lepelstraat. Do kermis is weer daar. En bet is als overal elders wde kermis is aan het uitsterven". Op de markt staat de caroussel en een zweefmolen, twee oliekoekkramen, eenige suikergoedkrameu en een theater. Op de kaai de schouwburg van Bakker, die met 'een goed gezelschap zeer zeker spel zal geven dat goed is en gezien de te geven stukkon wel publiek zal trekken. Voorts nog een tweetal kramen en een zweefmolen. Onder zeer groote belangstelling en algemeeno deelneming werd liet stoffelijk overschot van bet 12-jarig dochtertje van Dr. Polderman te Scherpenisse, dat op 15 Sept. j.1. te Bergen op Zoom waar zij de R. H. B. S. bezocht na een ongesteldheid van slechts enkele uren overleed, j.l. Maandag te Scher penisse ter aarde besteld. De lijkbaar kon niet al de kransen en bloemen bevatten. Aan het graf werd het woord gevoerd door den heer

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1