vnimtfiaait de JfmcL 7 Overwerkte Zenuwen 35313 Ingezonden Stukken. ééh iUÜttttfa zins weet hoe hoog een gewoon lij komt vooraf heeft kunnen zien, veel te laag. Jammer voor den aannemer die nu zijn damwand, om onge stoord te kuDDeu doorwerken, dient te veranderen. Is de aannemer niet op de hoogte geweest met de hoogte vao de tijen Is de directie iDgebreke gebleven van de noodige inlichtingen te ver schaffen Een zaak die beide partijen aangaat, doch het is jammer dat de werken hierdoor weder belangrijke stagnatie zullen ondervinden. Intusscben is men drok bezig met de rioleering. De grondslag op de Botermarkt bleek niet zoo solide, zoodat de aannemer de grond niet aan de kanten durfde opzetten, doch deze moest laten vervoeren naar de Kerkstraat. Het bleek wel goed gezien van de aannemers, want Dinsdag morgen bad er een lichte grondverschuiving plaats en stortte een gedeelte grond naar beneden, zonder echter onheilen voor de werklui aan te richten. De bewoners van de Kerkstraat zaten deze week nogmaals in den modder, daar een gedeelte der riolen werd aangesloten aan de nieuwe rioleering en bet onde riool nit werd gegraveo, terwijl de regen ook tegenwerkte. Indien de rioleering gereed is zal bereikt worden dat de looziug van een paar honderd peroeelen niet meer in de Ve9t bij de Oud- Yossemeersche Poort platts heeft, zoodat men vermoedt dat de verontreiniging, waardoir veel stank wordt verspreid minder zal zijn en dit euvel tot het verleden zal behjoreo. In navolging van Constantijn Huijgeus die eeuige eeu .ven geleden in klinkdichten onder den titel //Stede Stemmen" de Hollandsche s'.eden sprekende invoerde werd half de vorige eeuw etn en ander gevolgd door ds. Vau Oo3terzee te Broowershaven, die Zeeuwsche Stedestemmen ten beste gaf en onze oude Veste deed zeggen Mijn toren en mijn kerck eeu stedeken vertoont Daer d' Eendracht loopt voorbij, en d'eeudracht binnen woont. Van d' Eendracht hadd' ick last en sloot haer uijt mijn straeteu Toch liaet ick als de pest all' wie maer eendracht haeten. Ick heugh van Fransch gewelt (1712) en braot (1542) in mijne vest; Ick legg' aen 't nyterst oost van 't fiere Zeeuwsch gewest; Stenrt sich daer ymandt aen dan magh de spreuck mij troosteu De Wijzen, segt de Schrift, die quameu uyt het Oosten. Een ongeluksweek aan ons veer. Maandagmorgen geraakte een auto beladen met hout aan de overzijde van het veer naast de pont gedeeltelijk in het water. De chauffeur kwam er met den schrik af. Woensdagmiddag had er een oigeluk plaats dat heel goed is afgeloopen. Eerst geraakte een der heibazen door wat roekeloos de boot te verlaten in de rivier, doch wist zich vast te houden aan het touw dat hem reeds was toe geworpen. Hij kwam met eeo nat pak er af. Even later werd door den sterken 9lroom een roeiboot van het veer onder de reep van de pont doorgedreven. Twee der inzittende passanten geraakteu te water, doch konden de reep grijpen. Ze werden spoedig weer binnen Loord gebaald. De eeu was werkzaam bij den aannemer vau de brugwerken, de ander eeo reiziger uit Bergen op Z-joid, besteeg ziju rijwiel eo fietste doornat huiswaarts. Woensdagavond hield in Hotel Zeeland de werkmansvereeDiging „Hulp ia Nood" haar jaarvergadering. Er werden eenige nieuwe leden aangenomen. AH bestuursleden werdeD herkozeu de h.b. J. (Juist, voorzitter en W. de Korte al» secreten*. De heer A. P. M. Votts werd als bestuurslid gekozeu inplaats van den heer A. A. Schipper. Door den penningmeester werd verslag uit gedacht, waarbij b'eek dat ontvangen was f 1034.16 en uitgegeven f888.11, zoodat er een batig slot is van f 146.95. Te Souburg zijn de Prov. jaarlijksche schiet wedstrijden van hot Zeeuwsch verband van don Bijz. Vrijw. Landstorm gehouden. Uit onze omgeving werden prijswinnaars in afd. Schorpschutters peu. baan P. A. Goedegebuure te St.Anduland, 11. Uijl lo Poortvliet, J. L. van Dijke en J. v. d. Klooster te Oud-Vossemeor resp. met 49, 48, 47 en 45 punten (max. 50 p.) Op pen. baan Marga 12 ra. M. Stoutjesdijk te Stavenisse 4S p. (max. 50 p.) Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland (Brieven). Bloemgracht 40, Amsterdam, Nota. Aanbevolen wordt om het adres van afzender op de stukken te vermelden, opdat de?e bij oobcstclbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is I et gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres - straatnaam en buisnummer - te voorzien. Volgens aankondiging in ons blad van heden heelt de beer C. Slager alhier deze week zijn nieuwe slagesrwinkel geopend. De winkel is geheel inet tegels bezet, het vertwerk en plalond in lichte kleuren ge bonden, hetgeen een zindelyken en aangenamen indruk maakt. Hierby nog gevoegd den winkelopstand, die op geheel moderne wyze is uitgevoerd, maakt dat he' een der iraaiste winkels op dit gebied is goworden in onze omgeving. By de opening waren van bevriende zyden bloemen gezonden en de etalage die op byzondere wyze ver zorgd was, heeft dan ook veler aandacht getrokken, temeer daar de afdeeling gerookte en fijne vleesch- waren op smaakvolle wyze is uitgestald. We twijlelen niet of de heer Slager zal veel succes hebben met zijn nieuwe zaak. *ST. MAARTENSDIJK. Alhierisop85-jarigen leeftijd overleden de hèer M. P. Groenewege. De overledene was ongeveer 40 jaren lid van den gemeenteraad en daarvan een groot aantal jaren wethouder. 6 Sept. jl. trad de overledene als zoodanig af, daar hij niet herkozen was. De overledeue behoorde tot de A.-R. partij. De teraardebestelling zal Zaterdag 17 dezer plaats hebben. OUD-VOSSEMEER. Een eigenaardig verloop heeft de nog than9 heerscheode epidemie van mazelen onmiddellijk na de zomervacantie op 14 Aug. jl. moest de O. L. School gesloten worden, omdat er zooveel leerlingen ontbraken op de andere scholen waren de gevallen maar sporadischvorige week moest evenwel de Katholieke school gesloten worden. Er wordt nu bericht, dat er onder de leerlingen der Christelijke school meer gevallen komen. Ernstige gevallen kwamen tot nn sHchts bij uitzondering voor, sterfgevallen gelukkig in het geheel niet. POORTVLIET. Bij het te Den Haag ge houden examen voor politiediploma Alg. Ned. Politiebond slaagde met aanteekeniog de heer J de Groen Mz. vroeger alhier, thans marechaussee te Asaen. SCHERPENISSE Mej. M. J. Vos die alhier als tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. School is benoemd, heeft wegens huwelijk als zoodanig ba.dabkt. vermoedelijk door den moerassigen bodem waren gezakt. Tengevolge van de verzak king is de sloomkraan gekanteld. De ma chinist, die in het huisje de machine bedient, liep door de stoom, die bij het kantelen een uitweg zocht, vrij ernstige brandwonden op. De man werd naar een der ziekenhuizen overgebracht. Zijn toestand is echter be- vredigend. kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. We zollen ons eerst maar tot Geneve bepalen. We meldden in ons laatste overzicht dat het Nederlandiche voorstel nogal opzien verwekte en het is dan ook voor de groote mogendheden nu niet prettig dat een der kleine staten hen moest berinneren aan het gesprokene in 1924, dat inhield algeineene vredesbeveiliging door middel van arbitrage. Nederland beeft hiermede succes gehad en tal van kleinere staten hebben het Nederlandsche voorstel gesleond. Jammer dat Engeland zoo veel liever op zijn macht als groote mogendheid steunt, en zoo duidelijk Iaat blijken niet van arbitrage gediend te zyn. Het voorstel van Polen, dat zijn eigon belangen trachtte voor te staan-, is door de mogendheden al aardig besnoeid; van een verplicht scheidsgerecht, zooals Polen voorstelde, komt dan ook niets, wel heeft men er in gelaten dal een aanvalsoorlog ver boden is. Dcch hoe als de een beweert dat hij zich verdedigen moest omdat hij werd aangevallen? De uitdrukking dat men alle vreedzame middolen dient aan te wenden om een oorlog te voorkomen, kon de goedkeoring wedragen en dit is blijven staan, en de leden van den Volkenbond zyn verplicht zich hieraan te houden. Doch het Nederlandsche voorstel, dat arbitrage inhoudt, beeft krachtigen steou gekregen, België is hier sterk voor Daitschlandj wil ook dit wets voorstel teekenen en Briand heeft zich ook uitgelaten dat hy wellicht een wetsvoorstel bij de Fransche kamer zal indienen die de teekening door Frankrijk ook mogelijk mankt. Chamberlain liet zich uit dat het oogenblik om hiertoe over te gaan nog niet was ge komen, doch hij verzette er zich niet tegen dat het Nederlandsche voorstel naar de derde commissie werd verwezen, en zoo is dan besloten. Overigens is er nog veel gesproken over de ont wapening en er ging een krachtige aandrang uit om te komen tot de voorbereiding van een inter nationale ontwapeningsconferentie. België moest altreden ais niet permanent raadslid, doch het werd niet herkozen. Gevolg van de strooming om altredende leden niet direct weer een plaats in to raimen. België is er geraakt over. De Nederlandsche afgevaardigde, mevr. Kloyver, bepleitte de afschaffing van de huizen van ontucht in de vyfde commissie van den Volkenbondsvergadering en ze deed dit gedocumenteerd. In China geen krijgsgebeurtenissen van belang, doch Fengs leger heeft bloedig wraak genomen op de burger bevolking van de stad Tsjangte in Noord Honau, die eenige soldaten van zijn jleger (had vermoord. Zyn troepen richtten een ware slachting aan, mannen, vrouwen en kinderen zijn vermoord, en men schat dit aantal op 30,000 a 80,000. Japan is door een natuurramp geteisterd en wel de westkust van het eiland Kioesjioe. De golven verhieven zich huizenhoog en, zich op het land stortend, sleepten alles mede, terwijl de vloedgolf vergezeld ging var» een typhoon. 270 mcnschen zijn gedood, doch dit cijfer zal wel worden overschreden, daar er nog 1000 personen vermist zyn. LANDBOUW. Slavenisse. Omtrent den toestand van den landbouw en de landbouwgewassen alhier kan niet veel opwekkends gemeld worden de tarwe is over het algemeen zeer geschoten, binnengehaald, de aardap pelen, voornamelijk de Eigenheimers, zijn voor ruim de helft ziek of rot. Ook de latere soorten, bonte en blauwe, zyn verre van vrij. De vroegtijdig gesproeide zijn wel iets beter dan de andere. De uien zijn vol water en voor bewaren zeker niet geschikt. De suikerbieten beloven door de vele regens ook niet veel, zoowel wat ge wicht als gehalte aangaat. De landbouwers zullen het )aar 1927 kunnen onthouden. GEMENGD NIEUWS. Goed afgeloopen. Deze week is in voormalig Watergraafs meer nabij den Arehimedesweg te Amster dam een ongeluk gebeurd, dat vrij goed is afgeloopen. Bij de grondwerken, welke daar worden uitgevoerd, wordt gebruik gemaakt van een z.g. stoomkraan (d i. een huisje met een stoommachine waaraan is bevestigd een kraan met de daarbij behoorende grijpers). Deze stoomkraan stond op rails, welke Hardleersch. De beer de Groot uit Zwolle keerde 's nachts met zijn vrouw uit Deventer terug, toen onderweg benzine bijgevuld moest worden. Terwijl het reservoir gevuld werd stak de heer de Groot een sigaret aan. De benzinedampen ontploften en de auto stond in een oogenblik in vlam. De eigenaar, wiens vrouw en een vriend uit den auto gestapt waren, zagen den heer de Groot voor hun oogen verbranden. Later werd misdrijf vermoed en zijn de overlevenden door de justitie verhoord, doch daarna vrijgelaten. Terwijl een motorrijder uit Maastricht, te Leende (N.-Br.) j.1. Zondagmiddag ben zine bijvulde, stak bij een sigaret aan, waardoor de benzine vlam vatte. De man wierp de slang der aftapinrichting weg juist in de richting waar zich eenige kin deren bevonden, wier kleertjes in brand geraakten. Omstanders snelden toe en doofden de vlammen. 2 kinderen beiiepen brandwonden, terwijl de moeder van een der kinderen en een der omstanders even eens vrij ernstige brandwonden kregen. Stationsinbraken. Te Hoogeveen is weder in het station ingebroken. De dieven hebben de brand kast uit het kantoor gesleept, deze opeen lorrie gezet en bij de goederenloods, de kast stukgeslagen f900 werd buitgemaakt. Te Burculo en te Buurlo was eveneens het station een goede inbraak gelegenheid. Te Borculo werd f500.buitgemaakt. Drankbestrijding. Door de Zeeuwsche propagandacommissie uit de Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol houdende dranken wordt op Zondag 25 September a.s. des voorm. tien uur te Middelburg in zaal 1 van Vooruit, Nieuw- straat, een centrale besturenvergadering gehouden onder leiding van den heer B. v. d. Giesen te Middelburg. Door den algemeenen voorzitter, de heer P. van der Meulen, wordteen inleiding gehouden over: de voorgestelde drankwetswijziging; door den secretaris der commissie, de heer L. J. C. Poppe uit Bergen op Zoom, wordt de bespreking der winterpropaganda ingeleid. Brand door onvoorzichtigheid. De familie Busscher te Arnhem werd Dinsdagnacht gewekt door het knetteren van vlammen op den zolder en toen ze uit bed gesprongen waren bleek dat de hrand reeds zoo'n omvang genomen had dat ze in nachtgewaad moesten vluchten om bun leven te redden. Het geheele huis stond xveldra in lichte laaie en de brandweer had veel moeite om het overslaan van de vlammen naar andere perceelen te beletten. De villa is geheel uitgebrand. De oorzaak is gelegen in het feit dat de dienstbode op den zolder een gascomfoor heeft aangestoken om de kinderwasch te doen. Het meisje liet de pan met goed op het comfoor staan en vergat wasch en gascomfoor. De wasch zal droog gekookt zijn, het goed in brand geraakt en zoo is de brand ontstaan. De nieuwe stemming voor den Raad van Aardenburg. Bij de gehouden stemming voor den gemeenteraad van Aardenburg werden 1072 geldige stemmen uitgebracht, waar van op de r.-k. 547, a.-r. 128, arb.-lijst 136 en vrijzinnigen 261. Gekozen zijn 3 r.-k., de beeren Blondeel, De Bruyne en Wispe- laere, en 2 vrijzinnigen, mevr. v. d. Broeke en de heer v. d. Hoofd, één a.-r., de heer Catsman, en één candidaat van de arbei- derslijst, de heer Hoilebrand. Op 21 Mei werden uitgebracht op de r.-k. 530 stem men, op de a.-r. 104, op de arb.lijst 114 en op de vrijzinnigen 254. Toen waren 4 r.-k. gekozen, 2 vrijzinnigen en 1 arb.- candidaat, zoodat thans de meerderheid der r.-k. in een minderheid is veranderd. Toen de stemming begonnen was ver voegden zich in stembureau II waar weth. de Wispelaere voorzitter was, de subs.- off. van justitie uit Middelburg en een kapi tein der marechaussee, die aan een tafeltje plaats namen om den gang van zaken te volgen. Lenigen tijd later gaf de voorzitter van het stembureau te kennen dat hij zich ziek gevoelde, liet zich vervangen en ver wijderde zich daarna. Den volgenden dag vergaderde het hoofd stembureau en werd de stemming geldig verklaard. Varkenssmokkelarij. Men schrijft de N. R. Ct. van de P sisch-Geldersche grenzen Het is algen bekend,dat de voortdurende regens eno acho Ker iker schade aan de gewassen in Westfalen Rijnland hebben toegebracht, waardoo veehouders moeite hebben hun vee varkens op te fokken. Tengevolge daai is een levendige smokkelhandel in vari ontstaan. Jonge varkens, die de landl wers wegens het gebrek aan voldoi veevoer niet kunnen opfokken, worde: groote partijen naar Nederland gesn keld. Daar evenwel de Duitsche landf wers hun varkensfokkerij aan den moeten houden, moeten zij zich voor van gemeste varkens, die uit Neder worden binnengesmokkeld. Ook voor vleeschvoorziening is de aanvoer van kens noodig, vooral ook door de hi invoerrechten op varkensvleesch. Noodlottig afgeloopen. De 12-jarige A. Bosman uit„'s-Gravenza|lma: mocht met [een vriendje een reisje Rotterdam maken met een vrachtauto een firma te's-Gravenzande. Beide jon< AN zaten bij den chauffeur in de stuuri In de Van Leyden Gaelstraat te VI dingen klom een jongen achter op auto. De kleine Bosman opende het dei der stuurkast, ging op de treeplank en riep den jongen toe van den wage te gaan. Op hetzelfde oogenblik sloeg achterover en kwam onder het achter van den wagen terecht. Per ziekenau hij naar het ziekenhuis te Vlaardii vervoerd, waar hij een uur later is leden. Ongewenschte gasten. De Engelsche geheime politie heeft de politie uit New-York bericht ontvan dat drie beruchte Amerikaansche »gun er in geslaagd zijn Engeland te berei Zij moeten volgens de Amerikaansche pi jstell valsche namen gebruiken, waaronder hotels en kosthuizen een onderkomen ben gevonden. De heeren maken dee van een machtige bende van expert het openen van brandkasten, en hebbf laatste jaren in New-York, Philadelfi: Chicago tal van misdaden begaan. Ee weken geleden hebben zij bij een po om te Londen een brandkast te opi met ontplofbare stoffen een aantal soonlijke eigendommen achtergelaten 0 D»d E. J roed e, h □der1 losse Zoo peu i Ui" na onderzoek van deskundigen uit Ara n 5C ged< Dat geu de vi afkomstig bleken te zijn. De vliegendf lonne van Scotland Yard houdt thans aan dag het oog op verschillende Londen banken. De Amerikaansche politie volledige inlichtingen en fotografiën de misdadigers overgezonden en de pi zoekt ze thans. Vuurtorens en vogelbescherming. Tal van 's nachts trekkende vogels vli getrokken door het helle licht der v torens, zich tegen deze te pletter. R langen tijd beraamde men middelen zulks te voorkomen. Aanvankelijk we de vuurtorens op Terschelling Schouwen van z.g. rekken voorzien, w enkele vogelsoorten, in het bijzo spreeuwen, komen rusten, als zij trokken worden door de verblind lichtstralen. Sinds enkele jaren worden andere ven genomen aan de vuurtorens op schelling en Ameland zijn z g. bescherm lampen aangebracht, welke haarliclit we op het bovendeel van den vuurtoren vogels zien dan onder het rondfladi steeds den toren en daardoor worden singen voorkomen. In het komende najaar wordt ook de toren van Eyerland (op Texel,) van elecl licht voorzien en de lichtbron bovendien veel sterker dan tot. nu Gevreesd werd, dat hierdoor veel vogel' dood zouden vinden, en daarom hee vereeniging tot bescherming van vogel sloten ook dezen toren van bescherm jBl y lampen te voorzien. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redu geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Geachte Redactie. Met genoegen heb ik het raadiverslag van vliet gelezen van 6 September 1.1. Hierby eeo opmerking. Dat ondergeteekende een toegevende houdin aangenomen met E. v. d. Slikke is volkom waarheid, maar dat ik gezegd heb, dat v. d. de man was die wethouder moest wezen leugen, want dan had de utulag der atemmii voor genoemde nog gaostiger moeten zijn. Dank voor de plaatsruimte. C. P. VOGELAAR, Lid van den Gemeenter. Poortvliet, September 1927. We merken hierbij op dat in de raadsverga Ter^ee hierover NIET is gesproken en in ons versla lOODQ 0 hieromtrent dan ook niets. Uit bovenstaande ze lochtei deze gevolgtrekking kanneu maken, daar de in zich in dit opzicht niet duidelijk uitdrakt KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN Zondag 18 Septerob Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Date nam. 2.30 ds. Los. Geref. Kerk voorm, 10 uar en 's avonds Gere or h He Hei leesl Gen leest He s. Ger leest H< op a Te trotr S. M lortrl Bedi oethe ruste :IJe ovei M den 6 D nt Mi L T.W 'irksla H. J J. B nt M; J. J. c, N. 1 F 13 Tot rerlee dodo tliefdc MA og sh A J. 15329 Jl cherp MA log all E 35340 J li. An:

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 2