IERSEKSGHE El THOOLSCHE COURANT Knagende pijnen Sanapirin-tabletten NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. 2215. Vrijdag 16 September 1927. Vijf en veertigste jaargang olen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. VROEG WINTER HAARDEN KACHELS „(De Soortenl 60 CENT PER '2 POND FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. Uit en voor het leven. ir| WIJ ZIJN GEREED MET PRACHTCOLLECTIE Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 -f 15 ct. disp. kosten. UITGAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/2 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBUCATIËN. ige ZO 0 3 Burgemeester van Tholen maakt bekend dat Secretarie ter lezing ligt een afschrift van bet et-verbaal van de op 5 September 1927 in deze ente gehouden zitting van de Commissie, uit de pateerde Staten benoemd, ter zake van de ont- jing ten behoeve van de overbrugging van de lracht. der kan er te zijnen koste een afschrift van nement holen, den 15 September 1927, 10 Nadruk verboden. Op den bestemden tijd. „Allee heeft een bestemden tijd!" )it woord van een wijs man nit de grijze bid herinnert Ge LJ wellicht. „Ja wel' ik U antwoorden „zeker maar Ge I er aan toe „een diepzinnig gezegde is toch niet, men behoeft toch geen geleerde wijsgeer te zijïf om het te vatten." Hierin t Ge gelijk, maar ofschoon menigeen deukt, het door iedereen geweten wordt, is het mijn bescheiden meening toch een woord, waar Gij en ik, waarover wij allen, nog wel eens ;eo en moeten denkeu. Het woord predikt ons reerit de orde, die wij kannen waarnemen iu de epping. Dag en nacht wisselen geregeld elkaar at. vierjaargetijden komen getrouw, de eene naJie ere. En verschillende verschijnselen, van eieu en vergaan, gaan daaraan gepaard. Dat alles vaarneembaar voor ieder onzer, 't zij hoog of ontwikkeld. Wij weten het en houden er eniDg mee. Moeten dit althans doen. Van e jengd at b.v. weten we, dat in 't voorjaar Maartsche buien komen, soms nog in April, het is dat onze eigen schuld, als we kon me teo, omdat we te vroeg de winterkleeren iben uitgelaten. Is het niet gelukkig dat we die orde kannen rekenen Wat een warboel het anders worden, waarin het onmogelijk r ons zon zijn te verkeerenLaten wij loven heilige orde in de natuur, die alles doet men op den bestemden tijd 1 En laten' wij aan haar spiegelen en van haar leeren! ij hebbeu reed» veel van haar geleerd. Een irbeeld's avonds, als de dagvorstin aan de ssterkim verdwijnt, is voor het schepsel de van rust gekomen. Vele bloemen sluiten^ ir kelken, de meevte dieren vleien zich te t, en de mensch gaat slapen. Dóórvoor is de iht. Ous lichaam is daaraan zoo gewend, dat zeer moeilijk anders kunnen doen. Ja, daar er, nachtbrakers en langslapers, die van den :ht den dag en den dag tot den nacht maken, ar het gaat ten koste van han gezondheid. I ie zondigt tegen de uatuar, wordt gestraft, niets anders gaat het met hen, met de dui- iden, die slachtoffers van het samenge- lde en gejaagde leven in onze maatschappij :htelijken arbeid, nachtdienst, moeten ver- hteo. Ook dit wreekt zich, ook dit gaat ten ite van lichaam en geest der arbeiders, wier >taau toch al, door het opgesloten zijn iu de jV trieken, meer dan gewenscht is, van de natuur verwijderd. Dit is een der ernstige misstanden, Istaan doordat de meosch meer en meer af- kt van de heilige orde in de natuur. De mende tijd zal aan de mogelijkheid der op- smi S'D8 00vaQ dit probleem ongetwijfeld de r odige aandacht moeten geven, omdat het is blijft tegen den „bestemden tijd'. „Op den bestemden tijd". Dat moet het wacht- >ord van ons leven zijn. Doen wij alles, wau- er de bestemde tijd daarvoor gekomen is nd- en tuinman weten, dat elk gewas zijn ca zaai- en oogsttijd heeft, waaraan zij zich neten houden, willen zij zich geeu scbtl be kkenen. De ervaring is hier hun leermeesterev, anders kunnen zij die wijsheid putten nit landboaw-almanak. Ook ous heeft de erva- g veel wijze lessen gegevenzoo ook, dat wij oeten handelen als de rechte tijd daar is it wij niet tegen den draad moeten inwerken. >ck hoe vaak verzaimen we naar die stem der varing, of die van ouderen onder ons, te luis- reD. Menige jengdige van jaren, die heel goed et, dat de jeugd de tijd is om te nemen, nnis te verzamelen en daardoor zich voor te Vi reiden voor zijn levenstaak, verbeuzelt en rknoeit dien kostelijken tijd. En wat zijn er der de volwassenen niet een groot aantal kkels achterblijvers, die ah ze eerlijk zijn kenuen moeten ik heb in den bloeitijd van tin leven met de kostelijke uren gespeeld. Eo rast daj 'E. 12. M. ïn. EN N V. ASSELBERGS' IJZERHANDEL Lievevrouwestraat 41 BERGEN OP ZOOM. NJL 27 34016 Koopt geen kachel op een plaatje GA LIEVER ZIEN dan trachten ze nog wel, door den nood ge drongen, het verzuimde in te halen, „maar dan ondervinden ze heel vaak, dat de gave om op te nemen niet meer zóó, aanwezig is. Op deo bestemden tijd. 't Is een woord, dat wij steeds in gedachten moeten hebben. Te weten, wanneer men spreken, wanneer men zwijgen, wanneer men handelen moet, is een levenskanst. Wee wie spreekt, als er gezwegen wie zwijgt, als er gesproken moet worden 1 Wat kan men later soms bitter beronw hebben den „bestemden tijd' te hebben laten voorbijgaan. Wat leed, wat onheil, had men dan kunnen voorkomen. De bestemde tijd is er ook om blij le zijn, en dan weer om ernstig te wezen. Wees vroolijk als de bloemen om u geurendurf geuieteD, als de omstandigheden u er toe uitnoodigen. Zat geen zanr gezicht in een hais der vreugde. Maar ook als de ernstige, sombere dagen des levens komen, ontvlucht ze dan niet, door opper vlakkigheid gedreven. Er zijn menschen, die bang zijn voor zo/g en smart, of wel, die onder deze ervaring verstrooiing zoeken. Dit is on waardig zij ontwijken daardoor ook den zegen der smart. Op den bestemden tijd. Dit geldt voor allen, voor mannen en vrouwen. De zucht om uit te stellen, werkt verderfelijkzij ontneemt ons ten slotte den rechten kijk op het leven en rooft zeer veel geluk^ Wie op den bestemden tijd doet, wat gedaan moet worden, maakt groote winst. Allereerst heeft hij orde in zijn bestaan. Dit achte men niet gering. Een ordelijk inensch te zijn, is waarlijk een eeretitel, en een zegeu tevens. Maar bovendien wie alles op den be stemden tijd doet, heeft groot genot. Het woord „Ik heb geen tijd, ik heb het te druk", hoort men niet licht uit diens mond. De harde wer kers in eigen zaak, en de stoere voormannen in organisaties, al de groote maunen van de daad, die met voldoening op de resultaten vau hun arbeid kunnen terugzien, hebben dit niet alleen te dauken aan het woekeren met den tijd, maar ook hieraan, dat zij voor alles den joisten tijd wisten te kiezen. Het is op de schouders van die meoscheD, waarop altijd nog iets geladen kon worden, en dat wel aonder dat zij een zucht of klacht laleu hooren. Ik hoorde eens een zoon zeggeD, toen zijn vader overleden was: „Hoe heeft Vader dat alles kunnen doen Hoe heeft hij den tijd kunneu vinden, om zijn omvangrijke zaken te bestareu en zich nog aan zooveel andere dingen te geven En zijn moeder antwoordde: „Ja, kind, je vader deed alles op den bestemden tijd, hij was een ordelijk accuraat, solied mensch, met een hart van goud". Men hoort nog wel eens iemand zeggen „M'u hoofd loopt over van de drukte 1' In negen van de tien gevallen mag men dan ge- looveD, dat het woord van den ouden Prediker door dien mensch niet begrepen is. Wie alles doet op]den bestemden tijd, geniet dobbel vau het heerlijke, veelzijdige leven, dat door zijn arbeid, zijn genot, zijn leed, het karakter adelt, den levenslost verhoogt. YPSILON. BINNENLAND. De Volkenbondsraad heeft met algemeene instemming den heer H. Colijn benoemd tot voor zitter van de Volkenbondsconferentie, die op 17 Oc- tober te Genève zal worden geopend en die ten doel heeft de opheffing van de in- en uitvoerver boden en in- en uitvoerbeperkingen. De heer Colijn heeft op do economische conferentie, die in Mei te Genève gehouden is, het voorzitterschap van de handelscommissie bekleed en zich daarbij zoo onder scheiden, dat het algemeene instemming vindt, dat de eerste conferentie, die voor de verwezenlijking van een van de wenschen der handelscommissie gehouden worden, door onzen landgenoot gepresi deerd wordt. Bij Kon. Besluit is bepaald dat de tegenwoor dige zitting der Staten-Generaal Zaterdag 17 Sep tember, 's middags 3 uur zal worden gesloten. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw mr. Kan, wordt gemachtigd zich op bovenvermeld tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, teneinde in een Vereonigde Vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Door de Coöperatieve suikerfabriek //Zeeland" is aan den Minister van Waterstaat het volgende telegram gezonden //Bepalingen in art. 11 Rijkswegenreglement zullen tijdigen bietenaanvoer absoluut onmogelijk maken. Vervoer wordt boveudieu voor bietentelers veel duurder, waardoor bietenprijs nog meer wordt ge drukt, en de bietenculiuur steeds meer in gevaar komt. Verzoeke dringend vóór tijd van levering wijziging". Dinsdag 20 dezer heeft weder met het cere monieel der laatste jaren, de opening van de zitting der Staten-Generaal plaats door de Koningin. Thans zal ook Prinses Juliana de plechtigheid meemaken en haar ouders in de statiekoets ver gezellen. De heer W. van der Sluis, lid van de Tweede Kamer, heeft in verband hiermee aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat het Rijks wegenreglement, dat van 1 September 1927 in werking is getreden, en dat in art. II bepaalt, dat het verboden is do Rijkswegen met tweo of meer aaneengekoppelde voertuigen te berijden, zonder schriftelijke vergunning van den minister, groote bezwaren o. a. voor den landbouw oplevert 2. Is de minister bereid te bevorderen, dat art. 11 soopeler wordt geredigeerd, b.v. door art. 11 ongeveer te doen luiden als art. 20 van het Pro vinciaal Wegenreglement in Overijsel, waarbij be paald is, dat de koppeling zoodanig zijn moe', dat zijdelings uitwijken zooveel mogelijk voorkomen wordt De minister van waterstaat heeft geantwoord 1. Het is don ondergeteekende bekend, dat tegen het bepaalde bij artikel 11, onder b, van het bij Koninklijk besluit van 4 Juli 1927 (Staatsblad no. 240) vastgestelde liijkswegenreglement, vooral van de zijde van den landbouw, bezwaren zijn gerezen. Intusschen meent hij aan die bezwaren grootendeels tegemoet te zijn gekomen door de opdracht, o. m. aan de betrokken hoofdambtenaren van den Rijks waterstaat verstrekt, om, geheel in den geest der reglementsbepaling, van zijnentwege de bij die be paling bedoelde vergunningen in ruime mate te verleeneu. 2. Iu afwachting van de uitkomsten van de bovenvermelde wijze van handelen moet hij bezwaar maken, om reeds thans te bevorderen, dat de be paling, die zoowel met het oog op de vrijheid en de veiligheid van het verkeer op de Rijkswegen, ais in verband met de zorg voor de instandhouding en de bruikbaarheid dier wegen in het leven is geroepen, zoude worden gewijzigd, eu dat een stelsel zoude wordeu aanvaard, dat belangrijk afwijkt van dat, hetwelk in de meervermelde bepaling is vervat. Hij kan hieraan nog toevoegen, dat de regeling nopens het vervoer van vrachten met andere dan mechanisch voortbewogen voertuigen eon voorwerp van onderzook uitmaakt bij de commissie iu zake hot vervoer van zware vrachten over de wegen. Aan de hand van het rapport, dat ter zake van die commissie zal worden ontvangen, zal aan de onderhavige aangelegenheid bijzondere aandacht worden geschonkende commissie wordt door den ongeteekende inmiddels uitgenoodigd, omtrent dit punt spoedig, zoo noodig bij afzonderlijke nota haar meening te doen kennen. Rijvaardigheidsbewijzen voor Bestuurders van Motorrijtuigen. De minister van Waterstaat heeft in de Staatscourant van '1 September jl. No. J69 bekend gemaakt, dat krachtens art. 87 van het Motor- en Rijwielreglement aan den A.N.W.B., Toeristenbond, voor Neder land, de Kon.Nederl. Autom. Club. de Kon. Ned. Motorwielrijders Vereeniging en den Bond van Bedrijfsautohoudersin Nederland, machtiging is verleend tot afgifte vau ver klaringen van voldoende rijvaardigheid, welke verklaringen zullen worden aange merkt als bewijsstukken, bedoeld in art. '15, eerste lid, onder 4f> C. der Motor- en Rijwielwet. De minister vestigt er daarbij de aan dacht op, dat door de genoemde ver- eenigingen gezamenlijk is opgericht een bureau, genaamd Gentraal-Bureau voorde EtRbGEtLAAR-S KOFFIE BOOn VOOR BOÓH KWALITEIT koffie A.V-P. BIGGELAAR CS POO-SEriDAAL afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid hetwelk met de voorbereiding voor en de afgifte van de bovenvermelde verklaringen namens de vereenigingen zal worden belast. Dit Centraal-Bureau is gevestigd te 's Gravenhage, staat onder Directie van den heer J. G. van Turenhout en is geheel ge reed om onmiddellijk met de werkzaam heden aan te vangen. Wij wijzen er slechts op dat ieder die voor het eerst een rijbewijs wil aanvragen, of die in het bezit is van een rijbewijs, dat later danl Mei 1924 is afgegeven, zich moet voor zien van een bewijsstuk van rijvaardigheid, dat moet worden overgelegd bij de aan vraag om een nieuw rijbewijs. Tenzij alsnog een overgangstermijn wordt gesteld, waar binnen zoowel rijbewijzen volgens de ge wijzigde wet geldig worden verklaard is bet zaak, dat men zich ten spoedigste van een nieuw rijbewijs voorziet. Aanvragen om bewijstukken van rijvaar digheid worden door het Centraal-Bureau reeds aanstonds in behandeling genomen. Men zende daartoe per postgiro (rekening no. 124149 le 's Gravenhage) of per post wissel een storting ad f 4 aan het Centraal- Bureau voornoemd en men vermelde op de strook van het stortingsformulier, naam, voornamen voluit, geboorteplaats en ge boortedatum, beroep, adres, alsmede of men reeds een rijbewijs bezit met opgaaf van provincie, jaar en nummer. Het Centraal Bureau zendt daarop den aanvrager eene ontvangstbevestiging met nadere aan wijzingen omtrent de af te leggen rijproef. THOLEN, 16 September 1927. Bij het Handelsregister der Kamer van Koop handel en Fabrieken, Seeligsingel 4 Breda, hadden gedurende de maand Augustus 1927 de navolgende inschrijvingen plaats. Wijzigingen Cuöp. Electriciteits-Mij. „St. Philipsland", St. Philipsland A 104. Overl. Bestuurslid J. r. Dijke, Nieuwe Be- etuursleden G. C. Noorthoek A. den Braber eu Vioe-Yoorz.J. Mensing, St. Philipsland. De Brugwerken. De dam aan het Tltoolsche veer, is zoo als velen reeds gernjmen tijd vreesden, in den nacht van Zondag op Maandag door den drang van het water bezweken, en doorgebroken. Gevolg dat veel werk dat reeds was verricht, zooals het leggen van den betonnen heul, nogmaals zal moeten plaats hebben, terwijl een aarden dam, die de scheiding tusschen de putten vormde ge deeltelijk is weggespoeld en de pntten vol modder zijn geraakt. Voor wiens rekening de schade komt De damwand aan de overzijde van het veer geslagen blijkt reeds, zooals een ieder, die eenigs- iD gewrichten en ledematen, alsmede hoold- en kiespijn, worden zeer snel verdreven door: In buisjes vau 75 en 40 ct.; proelbuisje 25 ct. 16 35315

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1