1 PUROL er op! Sproeten komen vroeg in maar wasch dan toch mei Het verzacht en geneest l en het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. benoeuid voorzitter de bnïgemeester en leden de heeren Potappel en Stooljesdijk en plaat9verv. de heeren Tazelaar en van IJsseldijk. Voor verkiezing Gemeenteraad voorzitter de burge meester, leden de heerea Tazelaar en van IJssel- dijk en plaatsverv. de heeren van Iwaarden en Hage. Nadat eenige wijzigingen in de begrooting 1926 waren gebracht, o. a. een post vergoeding gemeeotedokter voor dokterswoning van f 250 werd, daar niet9 meer aan de orde was, deze vergadering gesloten. n\*rj#iveürdJt mededeeling ontvangen, dat laatstgenoemde Kamer van Koophandel zich, naar aanleiding van in gekomen klachten van verschillende Nederlandsche firma's inzake de groote vertragingen, welke in het goederenvervoer op de Belgische Spoorwegen voorkomeD, tot het betrokken Ministerie in België heeft gewend, teneinde hierin verbetering te verkrijgen. Genoemd Ministerie bericht deze zaak te zullen onderzoeken en zon gaarne zieD, dat de firma's, welke zich te beklagen hebben de vol gende inlichtingen omtrent hunne zendingen verschaffen lo. Aan welk station werden de goederen ver zonden. 2o. Op welke datums vonden de verzendingen plaats. 3o. Welke waren de nummers van dc vertraagde wagons of colli. 4o. Langs welk greusstation werden de goederen verzonden. 5o. Welke waren de stations van bestemming, 6t. Welke waren de datums van aankomst. Beleefd verzoekt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant degenen, die klachten hebben over goederer- zeudiogen in het buitenland, onder vermelding van de gevraagde gegevens aau deze Kamer van Koophaudel mededeeling te witten doen. Minister van Karoebeek beeft aan H. M. de Koaiogin ontheffing gevraagd uit ziju rainiiterambt. NV.lEtPPAORIti* Dt «LOK* Hc.eR.oe EERSTE KAMER. 34823 BUITENLAND. Iu China hebben de Zuidelijke legers bezit genomen van Shanghai, de belangrijkste haveu van China, een stad van anderhalf millioen inwoners. Veel weerstand is er door de Noordelijke troepen uiet geboden. Omkooperij en dienten gevolge verraad aan hun eigen zaak is wel de hoofdzaak geweest van de nedeilaag der Noor delijke troepen. De inname van Shanghai is voorafgegaan door ontzettende gruwelen die de terugtrekkende Noordelijke troepen op de inwoners pleegden. Toen kwamen de Zuidelijke troepen, doch dit verergerde deu toestand, daar eeu gedeelte van de Shanloengtroepen toen trachtte de Europeesche coucepsies binnen te dringen en iu gevecht kwamen met de Europeesche soldalen, die ter bescherming der daar aauwezige Europeanen, zich in de con- sessies ophouden. Inmiddels speelden zich in het overige gedeelte van de stad zulke gruwelijke moordpartijen af, dat ooggetuigen zeggen dat dit „erger is dan de hel". Met mitrailleurs werden de zich in de straten bevindende menschen, vrouwen en kin deren neergeschoten. De strateu zijn met doodea bedekt, Iutusschen heeft de aanvoerder van de Kan- tonneesche troepen de orde weteu te herstellen en heerscht er thans in Shanghai betrekkelijk rust. Intnstchen blijven de KantoDoeezen aan de winnende hand. Nanking is ook in hun handen gevallen en waar het eeu stad is van 400,000 inwoners, is het eeu belangrijke overwinuirg. Op den Balkan is het weer aau het rommelen en met bezorgdheid vraagt men zich af of daar, wederom zooals in 1914 het geval is geweest, zich gebeurtenissen zullen voltrekken, die den Europeescheu vrede in gevaar brengen. Met een zeer ongerust oog wordt Italië deu laatsteu lijd beschouwd. Musolini, die Italië aan het hervormen is geweest, heeft zoowat alles te zeggen en het Italiaansche volk is nog altijd vatbaar voor redevoeringen die het er op wijst dat ze een groote mogendheid zijn, dat cr ge- biedeu iu hun onmiddellijke omgeving liggen die vroeger Italiaausch waren en dus volgens recht hen toekomeu. Hierbij komt dat Italië zich sterk wapent, hetgeen nu al evenmin op een vredelievende houding gelijkt. Nu is Albanië reeds van voor den oorlog bekend en heeft Italië steeds een oog op dat laüd gehad om bet ouder zijn beheer te brengen. Het verwekte dau ook grooten ourast toen van Italiaansche zijde een waarschuwing kwam dat dit land, daar Zuid-Slavië militaire maatregelen nam ten opzichte van Albanië, zich genoodzaakt zou zien militaire mastregelen te die opzichte te nemen. Inmiddels hebben de groote mogeudbedeu zich met het geval bemoeid en is er gelukkig eenige ontspanning io den toestand ingetreden. Eu na al die oorlogsgeruchten doet het nieuws dat de voorbereidingscommissie voor de ontwape ningsconferentie le Genè/e bijeengekomen is, aangenaam san. Amerika, Argentinië, België, Bulgarije, Chili, China, Columbi8, Duitschlaud, Engelaud, Fnltua, Nederland, Frankrijk, Italië, Japan, Polen, Roemenië, Salvador,Servië,Tsjecho- Slowakije eu Zweden hebben hun vertegen woordigers gezonden. De vertegenwoordiger van Engeland heeft een voorstel ingezonden dat inhoudt dat voor ieder laud het aantal soldaten zal worden beperkt, dat de tonneuiuhoud vau de oorlogsschepen voor ieder laud zal wordeu bepaald en dat ook de militaire luchtvaartuigen eeu zeker aantal niet mag overschrijden. Een en auder is in theorie wel mooi, doch of men het eens zal wordeu is een audere vraag. Frankrijk zal reeds met eeu auder voorstel komen. Vrijdag dor vorige week sprak nog de heer Colijn (a.-r.). Deze is voorstander, doch liet uiikoinen dat hij op verwerping van het verdrag rekende. Het oenige punt waarlegen deze spreker zich ui'sprak was tegen hol Ruhrort-kanaal Echter achtte hij de fouten die aan het verdrag kleven niet zoo ernstig dat dit een reden mocht zijn tot verwerping. Aan het slot bracht de heer Colijn nog een woord van lof en dank aan Minister Van Karnebeek. De heer Lindeijer zette voornamelijk do bezwaren vaD do provincie Zeeland uiteen inzake de polder- belangen en andere bezwaren die in het nieuwe contract hel Schelderegime aankleven. Ook wees deze spreker op de onbillijkheid van de vrije toelating der Belgi&cho visschers op de Ooster-Schelde. De heer Janssen (r -k.) vond de bezwaren, aau hei verdrag klevende, niet zoo groot dat hij zijn s'em er tegen zou uitspreken. De heor Hormans (s. d. a. p.) maakte de bestrijders van het verdrag bolachelijk. In de zitting van Dinsdag kwam de heor Anema (a,-r.) aan hot woord, die zich voorstander verklaarde. De heer de Vos van Steenwijk zette uiteen dat men in ons land het verdrag als eeu onrecht ge voelt. Ook deze spr. vond het Schelderegime hot grootste struikelblok, en spreker hoopte dat de Eerste Kamer het verdrag zalverwerpeu. De heer Moltmaker sprak zich eveneens uit tegen het verdrag en de heer Smeenge die de rij der sprekers sloot deelue mede dat de ver. „Schutiovaer" de belangen der schipperij benadeeld zou achten bij aanneming vau dit verdrag. Hierna kwam Minister Van Karnebeek aan het woord. In een uitvoerige rede zotte de Minister duarna zijn standpunt uiteen. De Minister voerde vijf uren lang het woord. Zeer uitvoerig ging hij de totstandkoming van het verdrag na, waarbij hij opmerkte dat er geen be zwaren bestaan voor de Zeeuwsche polders on hij irachtle ook de gerezen bezwaren van hel Schelde regime te ontzenuwen. En zoo brak dan den 24en Maart aan. De Senaat was voltallig bijeen eu de uitslag van de stemming is dat het verdrag werd verworpen mot 17 stemmen voor en 33 stemmen tegen. Een groote meerder heid dus. Tegen hebben gestemd alle Vrijheidsbonders, n.1. do heeren v. d. Bergh, Koster, Rink, de Murali, v. Nagell v. Ampsen eu Smeenge; alle c h. op één na, u.1. do heeren v. d. Hoeven, de Savornin Lohman, do Gijselaar, de Vos van Steenwijk, de Vries en Verkouteren; 2 van de 3 v. d., n.1. de heeren Slingonberg en VVesterdijk9 van de 16 r. k., n.1. de heeren Arutz, Blorojous, v. d. Laude, Michiels v. Kessenich, Verheyen, do Wit, Fransen, Dobbel- man eu v. Voorst tot Voorst.; 3 van de 7 a. r., n.1. do heeron Brict, de Veer en Croles; en 7 van de 11 s d„ n.1. do heoren Polak, Mendels, de Zeeuw, Lindeijer, Moltmaker, Ossendorp en Dantz. Voor stemden de c. h. v. Wassenaar v.Catwijok; de a. r. Colijn, Anema, do Vlugt en Diepenhorst; de r. k. v. Lanschot, Steger, Heerkens, Thyssen, Janssen, Haffmans, de Jong en Haazevoet; de v. d. van Embden; en do s. d. Wibaut, Rugge, Hormans en mevr. PothuisSmit. Men ziet, dal er geen sprake was van politiek zooals sommigen gemeend hebben. En zoo zal er dan nu 3en nieuw verdrag moeten komen, dat, naar we hopen in de eerste plaats geen twijfel meer zal openlaten of het nadeelig zal zijn voor de Zeeuwsche waterscnapsbelangen, terwijl ook op andere punten dan wat meer rekening kan worden gehouden met de belangen van Nederland in het algemeen, zonder dat men ons land dau van egoïsme behoeft te beschuldigen. eisebte vergunning te bezitten eu het ongekeurd 7oor consumptie bestemmen van het dier. Daar ook door de ambtenaren der rijksbelas tingen tegen den landbouwer procesverbaal is opgemaakt, wegens niet aangifte voor den accijns, zal dit een duur stukje vleesch voor den over treder worden. Volgens een in ons blad voorkomende adver tentie is er voor muziekliefhebbers Dinsdag a.s. weder wat moois te genieten. Het Rotho-Quintet onder leiding van den heer A. J. Maas troedt dan op in Hotel Hof van Holland en waar de entiéo-prijs niet hoog is, gelooven we dat er velen zullen zijn die dien avond eens gaan luiste en. Het programma belooft veel. Voor bijzonderheden zio mon de advertentie in ons blad. Tn de paardenfokkerij komt, doordat hot buitenland weer koopt, eenig loven. De bekende fokker, de heer Leon Verbeek to Steenbergen, stelt zijn prima fokmateriaal weer ter beschikking. Voor bijzonderheden raadplego men de advertentie in dit nummer. Te Zierikzee is deze week de prov. pluimvee tentoonstelling gehouden. Op deze tentoonstelling behaalde het bekende St. Maartensdijksche hoender park //De Zeeuwsche kip", eigenaar de heer A. C. Hage, een eerste prijs, een eereprijs, benevens een gouden medaille, voor het best ingezonden toom witte leghornkippen en haau. We feliciteeren den inzender met dit mooie succes. OUD-VOSSEMEER. Aangesteld is bij het korp9 Kon. Marechaussee, standplaats Ooden- bosch, de heer W. Lindhout Aothz. alhier, vóór dien geplaatst bij de politietroepen te Sittard. STAVENISSE. 11. Zaterdagmorgen] had alhier plaats de openbare éindles van don cursus (voor volwassenen) in Bedrijfscoulröle of Ijnndbouwboek- houden in den afgeloopen winter gegeven door den heer Buijze aan 13 gediplomeerde oud-leerlingen. Tegenwoordig wareu de heer Stevens, Rijkslandbouw- consulent, de leden dor Commissie van Toezicht en heeren Burg, en Weth. der gemeente. Uit de ge- goven antwoorden bleok, dat alle deelnemers de lessen met succes gevolgd hadden, zoodat de heer Stevens aan allen een diploma kon uitreiken. Na woorden van dank en waardeoring door de heeren autoriteiten, sprak de oudste deelnemer, do heer Andr. Geluk die heeren toe en sprak namens allen hartelijke woorden van dank, voor de gelegenheid hun gegeven een dergelijke cursus te kunnen volgen en als dankbetuiging en op prijsstelling van de gegeven lessen bood hij den heer Buijzo een mooie eikenhouten Oud-Hollaudsche leunstoel met kussens aan. Door den heer Buijze word hartelijk dank be tuigd aan de sprekers en de gevers. ST. ANNALAND. In een daarvoor alhier ge houden vergadering is besloten tot oprichting eener Conlrölevereeuiging onder den naam //Verbetering zij ons doel", voor het onderzooken van melk op vetgehalte. Toegetreden zijn 17 leden, die voor deze contröle 75 koeien opgaven, waarvoor 50 cent per koe moet betaald worden. De leden die zich na 1 Mei a.s. aanmelden, moeten voor hunno koeien f 1 per stuk betalen. Het bestuur zal beslaan uit de heeren J. F. Brooij- mans, voorzitter, W. A. Boogaard, secretaris, A.C. Geluk, P. J. Nelisse en Anth. van Luijk, leden en J. van Luijk Anthz., controleur. Een bespreking werd gehouden over het al of niet wenschelijke van de oprichting eener vereeni- ging voor de aanschaffing van slamboekstieren, doch een besluit daarvoor werd niet genomeu. Dtsch os te io zamel ,SPG sec ook gen i wed. G. Daar werd een schort gevonden duidelijk de sporen vertoonde, zeer onlangs gewasschen te zijn. Eod bepaalde plek was uitgebeleD, waarschijnlijk door het reinigen een scherp bijtend vocht. Ook werd nog m genomen een jumper, welke de wed. G. diki droeg, en welke eveneens sporen vertoonde koi tijd geleden uitgewasschen te zijn. Nog kwam de politie een getoigenverklai ter oore, welke er op wees dat de gearrestei altijd een donker schort droeg, dat dan ooi beslag genomen is, terwijl zij op den middag deu moord met een schoon schort is gezien Voorts werd op een verborgen plaats een gevonden. Aan den steel van de bijl wer bloedsporen ontdekt. Drie deskundigen heb een zeer nauwgezet onderzoek ingesteld, ten ei na te gaan of dit menschenbloed was. Zelfs met een sernm den aard van het bloed gesteld. De deskundigen zijn eenstemmig oordeel, dat het bloed dat aan den steel van bijl kleefde, menschenbloed was. Ten slot te is nog het volgende gebleken, sectie had indertijd reeds uitgewezen, dat schedel van het slachtoffer met een hard werp, een hamer of den achterkant van een ingeslagen was. De achterkant van de g6von I.llai bijl past precies in de wonden, welke op schedel zijn toegebracht. olitie N. chtini ver' oedel E( jn h< gel reed nooi it dr oten. vooru de i Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Braöd-en Snij wonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen POSTERIJEN. Wie moeten wegenbelasting betalen en hoeveel? Nog vijf weken eu we schrijven 1 Mei, dat waarop ieder houder vau een motorrijtuig nieuw offer aan de schatkist mag brengen. Het zal voorzeker voor tal van autovrachtrijc en ondernemers vau autobossen een zwaar zijn dat ze te brengen hebben. Wo laten hier volgen wie er moet betalen wat er betaald moet wordeu. Rijwiel voorzien van 'n hulpmotor f3. alle overige motorrijtuigen wordt de belast berekend naar het gewicht. Motorrijwielen tot en met 60 K.G. f 10; bo 60 t.m. 120 K.G. f20; boven 120 K.G. Is het motorrijwiel voorzien van een zij- achterspanwagen dau worden deze bedragen hoogd met f 10. Personenauto's iogericht voor het vervoer j uiet meer dan 7 personen, den bestuurder begrepen, per 100 K.G. f 6, doch miustens f I Autobussen ingericht voor bet vervoer meer dan 7 personen, per 100 K.G. i 8. (Dit tarief geldt voor auto's op luchtbaudt voor aato's op cushioubauden, massieve rabb banden of metalen banden, worden deze bedrag resp. met 30%, 60% of 100% verhoog|riei de Vrachtauto's. Op luchtb. cushioob. rnass. rubb.b metalen b. BINNENLAND. Goederenvervoer op de Belgische Spoorwegen. De Kaïner van Koophandel eu Fanrieken voor Westelijk Noord Brabant te Breda beeft van de Nederlandse Kamer van Koophandel in België Besteldienst te Amsterdam. Te Amsterdam zal binnenkort, behalve door het hoofdkantoor (Centrom), worden besteld dooi de districtskantoren Noord, Zuid en West eu door het wijkkaotoor Watergraafsmeer (Oost). Ter bespoedigiog in de uitreiking der stukken, verdient het ten zeerste aanbeveling om be halve straatnaam eu hnisnnmmer ook den naam van het besteldistrict in de adressen op te nemen. Een plattegrond, waarop de grenzen der besteldistricten zijn aangegeven en waarop eene alphabetische stratenlijst is aangebracht, met vermelding der districten, is voorgehangen in de wachtkamer van het Post- en Telegraaf kantoor te Tholen. GEMENGD NIEUWS. de« d; lang lips eidi uU ii f( De moordzaak te Den Haag. Boven den winkel van Wilk op het Bezuideu- hout te Den Haag woont de eigenares van het huis, mej. de wed. G.—Z., die thans door de politie gearresteerd is als verdacht van den moord op mej. Wilk. De politie had aan den overkant van het perceel, waarin de moord gepleegd is, een kamer lateu haren, waariu twee rechercheurs het doeD en lateu der bovenbewooDster volgdeD. De ver dachte had doorloopend geldzorgen, kwam meer- maleu een voorschot op de huur bij Wilk halen en was niet in staat de gestorte borgsom van f 180 terug te betalen. Daarom wilde het echt paar Wilk deze gedeeltelijk van de huur afhoudeD, omdat het wenschte te verhuizen. Hierover is tusschen de beide vronwen op den bewusteu Maaudagmorgen zeer waarschijnlijk hoogloopende ruzie ontstaan, met deo bekenden noodlottigen 34820 TWEEDE KAMER. De wet op de Naaml. Vennootschappen is thans in behandeling. Het is een wet die velen van onze lezers weinig zal interesseeren. Er werden op dit wetsontwerp, dat voorname!gk voor juristen een aangenaam onderwerp van debat vormt, nog eenige amendementen ingediend, doch deze werden bl ingetrokken bf wel de Kamer verwierp ze THOLEN, 25 Maart 1927. Door den gemeeutekeormeester werd Woens dagmorgen tegen een landbouwer onder deze gemeente procesverbaal opgemaakt wegens het slachten van een kalf, zonder daartoe de ver- Nader verneemt het „Corr. Bur," nog, dat Wilk enkele dagen na den moord, van zijn buurvrouw een schrijven heeft ontvangen, waarin deze mededeelde, dat zij het gebenrde voor Wilk treurig vond, te meer daar zij nog Maandag ochtend een „kort maar hartelijk onderhond' met zijn vrouw had gehad en dat „niet over de huur was gesproken". Deze laatste opmerking verbaasde natuurlijk zeer: immers, de heer Wilk verklaarde zelf dat, a 1 s de buurvroaw een onderhoud met zijn vroaw had gehad, er ongetwijfeld over de hnnr gesproken zon zijn. Op zijn zachtst uitgedrukt vond hij dit feit zonderling. In een en ander vond de politie aanleiding een huiszoeking te doen in de woning van de p. 100 K.G. f6, minst, f48 „100 -7.80,, f62 100 - 9.60 f 76 „100 -12.f Aanhangwagens: tot en met 1200 K.G., luchtbanden f 18op cushionbanden f23.40 mass. rubberb. f28.80; op metalen bandent boven 1200 tot en met 4000 K.G. op Inch f 60; op enshionb. f 78; op mass. rubberb. f op met. banden 1120; boven 4000 K.G. op lnchtb. f 90; op enshio f 117; op massieve rubberb. f 144; op meta banden f180. Onder het gewicht wordt verstaan het ei| gewicht van het volledig uitgeruste voertuig, de berekening van het gewicht van aato's wort hoeveelheden van 50 K.G. en daar bene' verwaarloosd, terwijl hoeveelheden boven 50 K tot benedeD 100 K.G. voor 100 K.G. wori gerekend. Indien niet alle wielen van een zijn voorzien van banden van dezelfde soort, g< de minst elastische van de gebruikte banden maatstaf. De belasting wordt over een vol jaar geheven moet vooruit bij den ontvanger worden betai Voor het dienstjaar 1927/'28 moet de aang tnsscheu 1 en 15 Mei geschieden en de belastii schuldige ontvangt als bewijs van betaling kaart. Gebruikt men zijn motorvoertuig niet lan dan een kwartaal per jaar, dan kan men volsti met betaling van gedeelte der belasting, v meerderd met 5 Prinses Julianabloem voor het Drentschf Veenkind. De Propagandacommissie voor het Drents Veenkind zal dezer dagen aan de Colleges Burgemeester eu Wethouders van alle gemeeD verzoeken, te bevorderen, dat in hun gemee eeu collecte worde gehouden ten behoeve het zwakke Dreutsche Veenkind, opdat alsi zooveel mogelijk van deze kiuderen nieuwe zondheid en levenskracht zullen kunnen opd Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Joli heeft op verzoek der propagandacommissie instemming met dit denkbeeld betuigd en stemming verleend, haar naam aan deze colle te verbinden, opdat de te verkoopen bloem Prinses Julianabloem zal heeten. De collecte zal gehouden kounen worden of na den 30en April, den achttienden verji dag van Prinses Juliana. Zooals bekend is worden de kinderen pleegd in de omgeving, die de ouders het m wenschelijk achten. De propagandacommissie staat dan ook uit leden van verschillende eenigingen voor vacantie- en herstellingskolo! Voorzitter is Th. M. Ketelaar van het Centi Genootschap Penniugmeester Mr. A. J. M. Li berg voor de Roomsch-Katholieke koloni Vice-Voorzitter Ï3 Ds. H. C. Hogerzcil vo

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 2