IERSEKSCHE EU THOOLSCHE COURANT KWATTAsftS Pats KWATTA NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. MIJMHARDrs jCax&sn- BIGGELAAR* :h e, Schoonmaak o. 2190 Vrijdag 25 Maart 1927. Vier en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. ijler abr /er R ive rs GEBAK, BONBONS LUXE BROODJES. VAN D1XH00RN. VOLLE MELK KEEPEN 's en en indaari IS laagd N AAN, GEMEENTERAAD. KREMERSTRAAT 17, TEL. 189, BERGEN OP ZOOM. 337li Slechts een merk kan aan de spits staan 65 354 Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. •ijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17y2 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. eu in 2 verkri coropl de le 21 POT, olen. Midd( ed^ 14 erkor ijscour omst )rgani jaranti e co c. 12 AT OM. PUBLICATIËN. Vaststelling der kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken kend, dat de op heden door hen vastgestelde ezerslyst voor het jaar 1926-1927, van 23 Maart en met 21 April a.i., ter secretarie der gemeente or een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen taling der kosten, in afschrift, en stemdistrictsgewyze, uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd by it gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde ezerslyst te vragen, op grond dat hy zelf of een stryd met de wet, daarop voorkomt, niet iorkomt, of oiet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden steld. Tholen, 22 Maart 1927. 17 Burgemeester en Wethouders van Tholen maken ikend, dat tegen 1 Mei a.s. leerlingen voor de L. O. School kunnen aangenomen worden. Aangifte heeft plaats bij het hoofd der 6chool, de ser H. v. d. Velde, vóór 10 April a.s. Tholen, den 22 Maart 1927. 7 Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling. Verleent kesteloos haar tusschenkomst bij vraag aanbod van werkkrachten, dienstpersoneel, e. d Ingeschreven staan als werkzoekenden Schoonmaakster. 5 Grondwerkers. Landarbeiders. Losse werklieden. Inlichtingen kantoor Brugstraat 31.11 iper) uur. Ideru iur. nzichi ur. 110- lartei ï- Ann 8 N, >0 18 Murl 1927, voormiddag. 10 uur. Voorzitter Burgemeester Hanssens. Aanwezig alle leden. Waar het de eerste raadsvergadering is in 927, wenscht de voorzitter aiie ingezetenen en len raad een in alle opzichten voorspoedig jaar oe en hoopt, dat daar 1926 in economisch op- icht ook voor den landbouw niet zoo bizonder enstig was, 1927 een rijk gezegend en voor- poedig jaar mag zijn eu dat de raad in het Jfl lizonder dit jaar in goede harmonie mag samen werken voor bet heil dezer gemeeDte. De notulen der vorige vergadering werden nveraoderd vastgesteld. In aansluiting hiermede leelt de voorzitter mede dat tot tijdelijke leer recht aan de openbare school is aangesteld iej. Lemsom en dat tot 1 April a.s. aan mej. Sakko ziekenverlof is verleend, en dat zal worden waargenomen door den heer I. Gaakeer. Van de A. P. C. was een verzoek ingekomeo tot plaatsing van een benzinepomp op gemeente- OOrhi Br0Qd foor het perceel van den heer van Dalen 2 j| en ten gebrnike voor de autobus-ondernemiog Krijger. V a] en W. hebben roet geDoemde Mij be- XX U sprekingen gehouden welke niet tot een gunstig resultaat hebben geleid, ook was een brief in verband hiermede van den heer van Dalen inge- omen, dat bet plaatsen dezer pomp voor hem fiuancieele voordeelen op zal leveren. Daar B. en W. dit nader willen overwegen, werden deze verzoeken aangehouden. Besloten werd geen snbsidie te verleenen voor een op te richten schoolmuseum. Van de heeren L. Neele en Bemhardi was eeu schrijven ingekomen, dat zij hun benoeming tot lid burgerlijk armbestaur en toezicht op het lager onderwijs aannemen. Een schrijven van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk dat de pensioensgrondslag voor eti stenfko IM, or. smid sarti midd wabe van ,ar b eld liog A anix iooJ >t q it >T f HO tabletten werken zonder kramp of pijn. p Doos 60 cent. 667 12 34817 den kenringsreearts over 1927, '28 '29 19 vast gesteld op f 2750. Van den minister van O., K. en W. dat volgens art. 56 L. O. Wet deze gemeente een vergoeding is toegekend van f 143.83. Van de Stichting Vrederaet dat de verpleeg- gelden voortaan bedragen f 800 per jaar plus f 50 kleedgeld. Qed. Staten verleenden den raad machtiging te beschikken tot 1 April a.s. over de helft der begrooting 1927 en deelden mededat zij voor dien dalom geen goedkeuring aan de begroo ting kannen verleenen. De voorzitter merkt op dat de oorzaak hiervan te zoeken is in het overtollige werk op de griffie, Ged. St. verleenen tevens goedkeuring aan de gewijzigde politieverordening. Tevens geeft de Minister van Onderwijs toestemmiug dat indien de daling vau het aantal leerlingen aan de Openbare 9chool voortduurt, tot aanstelling eener tijdelijke leerkracht, mits gehandeld wordt overeenkomstig art. 141 der L. O. W. Ged. St. keorden goed de bedragen der le gaten verleend aan de tramboot en de sabsidi- eering daarvan, ook werd door beu goedkeuring verleend aan de gewijzigde begrooting 1926 en verleenden zij tevens vrijstelling voor uitvoering lichamelijke oefeniugen voor den tijd vaD2jaar. Deze stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Procesverbaal van kasopname gemeente-ont vanger op 14 Janoari 1927 wee9 aan, dat in kas was en moest ziju een bedrag van f 4587.545. Van den minister van Binr>. Zaken was eeu schrijven ingekomen betreffende verrekening vorderingen tusscheu rijk eu gemeenten. Het verslag vleeschkeuricgsdienst, beredeneerd verslag volkshuisvesting en der corom. tot we ring van schoolverzuim, zal den leden ter inzage worden gegeven. 10 Van Ged. St. was een schrijven ingekomen dat d oor deze gemeente te veel is betaald over 1925 aan de Warenkeuringsdienst een bedrag van f 22.93. Voor vergoeding kantoorhuur gero.- ontv. werd vastgesteld een bedrag van f 25. Ingekomen was van Ged. Staten een door een hoofdambtenaar der provincie nitgewerkt plan ter verbetering weg St. MaartensdijkStavenisse, waarbij de kosten werden geraamd op f 275,000, en waarin eenige verbeterde bepalingen voor de gemeenten sijo opgenomen betreffsude het onder hond. Gaarne zouden eij hierover met het bestuur in nader overleg treden. De voorzitter acht het gewenscht alvorens hen te antwoorden, dat in nader overleg zal worden getreden met het gemeente- en polderbestuur van St. Maartensdijk, en waar deze bijeenkomst hedenmiddag 2 nur zal plaats hebben, noodigde hij alle leden nit tot bijwoning hiervan. Tevens merkte hij nog op, dat waar vroeger het onder hond voor deze gemeente was geraamd op f 2700, dit nu komt op f2100, natuurlijk hieronder gerekend f 1000 onderhoud en restant rente en aflossing. Hij zag gaarne, dat dit punt werd aangehouden tot een volgende vergadering, wat de raad goedkeurde. Een missive van het propagandacomité voor wegenverbetering te Muiden inzake verkeersmoei lijkheden, werd voor kennisgeving aaugenomen. Eenige administratieve wijzigingen begrooting 1925 werdeu met alg. st. goedgevonden. Aan J. P. Bijl wi rd op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer, tegen een datum, nader door B. en W. vast te stellen. Waar de proeflessen, gegeven door de solli citanten voor de vacante betrekking van onder wijzer met hoofdacte, niet erg gunstig waren uitgevalleo, adviseerde de inspecteur, opnieuw sollicitanten op te roepen tegen 1 April a.s. en werd door den inspecteur aangewezen voor lijde lijke waarneming 6e klasse de heer Jausen uit Middelburg. De heer Van Iwaarden vroeg of nu hier ook niemand voor was te vinden, daar toch hier iemand met hoofdacte zonder betrekking liep en dat zijn familie ziju verdiensten goed kan gebruiken. Ofschoon de beer Van IJsseldijk erkent, dat het tijdelijk benoemen behoort tot de competentie van B. en W., bevreemdt het hem toch, dat hier weer een vreemde wordt genomen en de eigen burgers voorbijgegaan, temeer daar het salaris van dien persoon zoo goed kan worden gebruikt door die menscheu. De voorzitter vindt het niet goed in openbare vergadering personen te bespreken en iudien de raad dit wenscht, zal dit straks in besloten zitting gebeuren. Tevens moet men nooit, wanneer het publieke belang ter sprake komt, gevoelsargu menten laten gelden, maar alleen het gemeente belang. B. en W. hebben wel aan genoemde persoon gedacht, maar het is gebleken, dat hij niet voor een benoeming in aanmerking kon komen. Een dankbetuiging was ingekomen van de geitenfokvereeniging voor verleende subsidie. Besloten werd aan A, Stoutjesdijk restitutie le verleenen voor een bedrag van f 6 aan schoolgelden. Eeu schrijven van den inspecteur der belas tingen meldde, dat het geraamde bedrag der opcenten voor grond- en persooeele belasting voor deze gemeente bedraagt f 1680 en f 1650. Een schrijven van de vereeniging Nederl Gemeenteu betrcffeude uitvoering door B. en W. van raadsbesluiten en de hiervoor te verrichten bargerrechielijke handelingen, werd ter fine Van advie9 verwezen naar B. en W. Een verzoek van J. van der Meer om alsnog ontheffing aan hem te verleenen voor verpleeg- geldeD, daar hij b.j betaling fiuancieel ten gronde zal worden gebracht, werd ter nadere beschouwiug verwezen naar B. en W. De heer Van IJsseldijk merkte, in verband hiermee op, dat hij hoopte en ook mag gelooveu, dat dit onderzoek niet eenzijdig zal geschieden en dat B. en W. met eeu voorstel tot toekenning znlleu komen. Het verslag van de commissie van toez:cht op het lager onderwijs en het verslag vau den vleeschkeuringsdienst met een outvangst van f 823 en uitgaaf van f 549.90 eu een goed slot van f 272.10 en een missive van den Minister van Onderwijs dat de wedden der ondtrwijzers voor deze gemeente gezamenlijk bedragen f 13390 en na aftrek pensioen met een bedrag van f 1130 netto f 12260, werdeu alle voor kennisgeving aangenomen. Eveneens een schrijven van Ged. Staten inzake verzetten veemarkt Koewacht op 5 April eu door hen gevraagde opgaaf der markten of verandering daarvan, benevens goedkeuring der afgekoudigde verordeningen tegen welke straf is bedreigd art. 171 gemeentewet. Aan C. de Vos werd op verzoek tegen 1 Mei ontslag verleend als onderhouder gemeentehuis en besloten een oproeping hiervoor te docD. Het kohier der hondenbelasting over 1927 werd vastgesteld. Ged. Staten deelen verder mede, dat zij geen termen aanwezig achten een tweede autobusdienst concessie te verleenen, daar een tweede dienst geen bestaansrecht heeften verkeersmoeilijkheden medebrengt, mitsdien zij besluiten, den dienst Krijger als zijnde de oudste de voorkeur geven en den dienst Mallekool6 legen Juli a.s. op te heffen. De voorzitter zegt dat door B. en W. bij Ged. Staten is aangedrongen, en ook in een commissie vau onderzoek eu bij dea Kamer van Koophaudel, op handhaving van den dienst Mallekoote, en acht het wenschelijk nogmaals pogingen in dien goest aan te wenden, Di heer Van IJsseldijk zag gaarne van den voorzitter op welken grond hij een verzoek nameus den raad aan den Kamer van Koophandel had gericht. De voorzitter zegt dal B. en W. het gemeente bestuur zijn en niet de raad, indien zij het noodig achten op te komen voor het algemeen belang, zijn zij gerechtigd zonder den raad, deze te behartigen, en indien termen aanwezig zijn voor deze belangen op le komen, zullen B. en W. dit dan ook altijd doen. De heer Van IJsseldijk beweerl, dat de geheele raad het gemeentebestuur is, en Burgemeester, Wethouders en raad drie afzonderlijke orgaoen zijn. Hij betreurt het, dat B. en W. zoo'n weg 6 34818 geeft menige haisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol zijn ingeslagen, wat niet anders kan geweest zijn dan van nadeeligen invloed op het verzoek. De raad had dit eenparig moeten doen en B. en W. hebben hiertoe niet alleen het recht, daar zij alleen met toestemming van den raad volgens de gemeentewet petitierecht hebbeB en dit blijkt nit een aanhauhig wetsontwerp, dat spreekt van ook aan B. en W. het recht te verleenen tot petitie. De voorzitter is van meening dat ook B. en W. het gemeentebe9tcur is, indien mea gevraagd had dien brief in te zien was dit niet geweigerd. Men heeft niet ge raagd om den dienst Mallekoote te handhaven oiet alleen, maar om den tweeden dienst niet uit te schakelen, daar men deze in het belang van het publiek achtte. Hij meent dat B. en W. niet te kort zijn gekomen in goed beleid en dat bij heu steeds heeft voorgezeten de algemeene belangen te behartigen. Ook wordt door Ged. Stalen nooit het advies van den raad gevraagd, maar alleen aan B. en W. Hij acht het standpunt, door hen iogeuomen, wettelijk juist en ook doelmatig, mocht evenwel de raad van meeniDg zijn zich ook iu deze kwestie uit te spreken, zijn B. en W. gaarne bereid hierin mede te werken. DeheerStootjesdijk vraagt welke hoofdmotieven Ged. Staten hebben voor afwijzing. JfeMoRlAAN*, Roosendaal ai;^# V De voorzitter zegt dat zij meenen het geen bestaansrecht heeft voor twee. De heer Stoutjeadijk zegt hiermede nietaccoord te gaan, het blijkt wel dat Ged. Staten Diet veel reizen in Tbolen, anders hadden zij wel gezien, dat de dienst Mallekoote het diukste is en bij bei ie diensten op sommige dagen het overdrnk is; hij vindt het, verschrikkelijk iemand aldus broodeloos te zetten en het door deze in hun diensten gestoken kapitaal, op deze wijze te vernietigen. Hij zou bet zeer billijk achteD, dat hem dan ook een schadevergoeding werd uitgekeerd. Na nog een uitvoerige discussie tusschen den voorzitter en deu heer van IJsseldijk, waarbij deze volhoudt dat B. en W. verkeerd hebben gehandeld en hun bevoegdheid hebben overtreden, wil hij zich ook niet laten gebruiken als duivels toejager en moeten B. en W. het nu ook maar verder uitwerken. De heer Potappel zegt dat steeds de bedoeling van B. en W. het belang der gemeente was, daar Mallekote rechtstreeks verbindiug heeft met den trein eu als het optreden van B. en W. nadeelig had gewerkt, waarom is dan ook de dienst vau Klippel te Oud-Vcssemeer uitge schakeld De voorzitter zegt nogmaals dat steeds de bedoeling is geweest beide diensten le honden en hij begrijpt den heer van IJsseldijk niet, die om een kwestie van vorm het geheele goede duel voorbij ziet en alleen hierom in verzet komt eu wil ageeren. Ook acht bij het een kwestie vau appreciatie of dit recht B. en W. toekomt. Meent men echter in protest te moeten komen, acht hij dit be9t, en acht de raad dit niet noodig zullen B. en W. dit evenwel toch doen bij de Kroon. Ook de heer Tazelaar is van meening dat het onrechtvaardig is iemand zoo zijn brood te ontuemen en acht de instandhouding van beide diensten noodzakelijk. De voorzitter vraagt verder per hoofdelijke stemming of de leden voor een gezamelijk actief optreden ziju, om zoowel de diensten Krijger als Mallekoote te handhaven. De heeren vau IJsseldijk, Stoutjesdijk, van Iwaarden en Hage onthouden zich van stemming. De voorzitter zegt dat als de raad dan niet wil medewerken, B. en W. dan alleen huu best zullen doen, ook den dienst Mallekoote te hand haven, daar het belang der gemeente bierdoor zal worden bevorderd. Tot leden der schattings commissie werden benoemd de aftredeude heeren van IwaardeD, L. Neele, Hage en Stoutjesdijk. Deze heeren nemen hunne benoeming aan, alleen de heer van Iwaarden merkte op, dat als het 12 34813 weer gaat in deze commissie als vroeger hij zal bedanken, daar een lid steeds rondvertelde wat over A of B werd gesproken. De voorzitter zegt dat zulks onbetamelijk is en niet boort eu spreekt hierover namens den raad zijn afkeuring uit. Tot leden stembureau Prov, Staten werden

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1