IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ROUW- f' BIGGELAARS KOFFIE 1 Meisjes PUROL SI r><0. 3180 Vrijdag 14 Januari 1927.Vier en veertigste jaargang DRUKWERK, VERVAARDIGEN WIJ ZEER SPOEDIG. Jea Alvorens tot eene beschrijving van het ge bouw, dat tot onderwerp van dit opstel gekozen Saaltii te kunDen overgaan, is het noodig eerst een )r Ba beknopt overzicht te geven van het ontstaan Seider landstreek, waarin dit gelegen is geweest. Voornamelijk, omdat het uiel is Jgevestigd ge- Cö Weest op een terrein, dat de natour deu stichters IJsstggggveu heeft, maar in een polder, die eerst veoimdoor menschenhanden moest ontwoekerd worden ^ade #an de baren. tabletten kba«_ FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. Bij opgave voor het doen drukken van rouwbrieven onder bijvoeging van adressen, wordt door ons gezorgd dat deze BINNEN HET UUR gedrukt en ter post zijn bezorgd. Ket voormalige slot te St. Maartensdijk. Firma J. M. C. POT Drukkerij THOLEN. Een veelbelovend jongmensch. Bankbiljetten. Overleden. Vreeselijk ongeluk. Politie-inbrekers. Doodgeschoten. MIJNHARDTS Kwakzalver. De jacht. trtj Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. arjio oer kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, VareriJsPerKfwanrC0 fl65 15 ct. disp. kosten. WOO r UITGAVE TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meerl772 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Zeg Burgemeester en Wethouder» v»n Tholen brengen er kennis, dat aangifte voor ruiming van privaat- At Ion tien tegen 20 deaer kan geschieden. :elit De aangiften te bezorgen in de brievenbus van ket Siadhuis. Tholen, den 13 Januari 1927. 7 Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling. Verleent kesteloos haar tnsschenkomst bij vraag aanbod van werkkrachlen, dienstpersoneel, e. d. Ingeschreven staan als werkzoekenden 5 veldarbeiders 6 losse werklieden. Jl grondwerker. Inlichtingen kantoor Brugstraat 31. 10 Aanbevelend, 34578 48 (Nadruk verbodeD.) ij t - I. rgeri' Het oudste gedeelte of het zoogenoemde Oude- ïüNisdland van St. Maartensdijk, dat in de Xlile eeuw 111 - is bedijkt geworden, vormde oorspronkelijk een aftonderlijk eilandje, dat aanvankelijk den naam Q fan Overbordene droeg, welke benaming door .wijlen mijn vader den heer A. Hollestelle in POf aijn bekend werk getiteld ^Geschied- en Water- staatkundige beschrijving van de Waterschappen en Polders in het eiland Tholen" wordt ver- kiaM(i als zijode het land gelegen aan de over- jjjde yan den stroom tegeu over het oudere Onw Scherpenisse en Westkerke. Het watertje, dat deze twee gebieden scheidde, droeg aanvankelijk NDE den naam van Haast-Ee. 1 a'8 Reeds spoedig na de bedijking zuilen zich in vrija den polder eeuige bewoners hebben nedergezet 56 9f ter uitoefening van het landbouwbedrijf terwijl 2 Ihook de voorbijstroomende rivieren gelegenheid loden de voortbrengselen te verschepen, en foor isacherijbedrijf, zoodat zich aan het boveDge noemde stroompje weldra eeD dorpje zich zal hebben gevormd, dat aanvankelijk met den naam van Haastinghe werd aangeduid. Het wordt in een charter, van 1357 waarbij Graaf Willem V aan de bewoners tolvrijheid verleend in al zijne landen nog aldns genoemd. Reeds in destukken uit de XiVe eeuw worden er heeren van de plaats vermeld eö vormde zij das een zelfstandige heerlijkheid. Als zoodanig worden aldns vermeld de heeren Van Overbordene, die er hnn adellijk verblijf vestigden op de plaats waar later het kasteel verrees. Als oudst bekende ambachtsheer wordt in 1310 vermeld Gerolf van Overbordene, die door Graaf Willem III met de heerlijkheid werd verleid. In 1339 komt als diens opvolger voor Pieter Gerolfs zoon Van Overbordene. Van dezen ii weinig bekend, doch in dit geslacht is het ambacht niet lang gebleveD, want reeds een twintigtal jaren later wordt heer Floris van Borsele door Graaf Willem V ermede beleend. Hoe het van de Van Overbordenes op de Van Borssele'» is overgegaan, is niet met juistheid te bepalen, doch dat dit aanzienlijk geslacht afstammende van de Van Borsseles van Veere aldaar voor dien tijd bezittingen heeft gehad blijkt uit de oude rekeningen der rentmeesters van BewesteD-Scheld. De geleerde schrijver W. J. Hofdijk zegt in zijn beroemd werk „kasteelen in Ned.erlaud" daarvan, dat hij zich onderscheiden had bij de inname van Heosden en dat hij daardoor vanwege den Graaf met de heerlijkheid van St. Maartensdijk werd begunstigd" doch dat de toen nog in leven zijnde nakomelingen en Pieter Gerolfs van Over bordene tot hun einde toe in het bezit der goederen mochten blijven". De bedoelde schrijver zegt verder, dat de eerste heer uit het geslacht Van Borssele er het kasteel heeft gestichtdoch het is zeer waarschijnlijk dat de Van Overbor denes er voor dien hun adellijk verblijf hebben gehad zooals ook uit het vervolg kan blijkeü. De eerste heeren streefden meest allen naar uitbreiding van gebied, waardoor er tusschen ben onderling naijver bestond, die vaak tot bloedige tooueelen aanleiding heeft gegeven. Slaat men bijvoorbeeld de oude charterboeken, o. a. die bij F. van Mieris op, dan vindt men daarin soms enkele vonnissen, die over han daden van geweld zijn geveld. Zoo leest men dat Graaf Willem IV op 20 Jnli 1342 een uitspraak deed over euveldaden door Zeeawsche edelen begaan.* Daaruit wordt ons bekend, dat er vechtpartijen waren geweest tusschen den voormaligen ambachtsheer Pieter Geerolfs van Overbordene en zijoe zonen en Jhr. Nicolaas van Steeland, een bloedverwant der Van Bors- sele's en huu aanhang; daarbij werd Jhr. Raas van Steeland gedood en den dijk van den polder van diens oom Claas van Steeland doorgestoken of zoo men zich in dien tijd uitdrnkte „de polder werd onbruikbaar gemaakt", en Hendrik van der Kreke, een jong edelman, in de kelders van het „Huis" te St. Maartensdijk opgesloten. Ook blijkt daarbij, dat de Van Overbordene'a aan de Van Steeland's een rooden hengst of zoogenaamde vos hadden ontvreemd, doch deze blijkt daarna weder spoedig aau den eigenaar Nicolaas van Steeland terug te ziju gegeven. Na deze beleediging de vau Borsseles door de vau Overbordenes en consorten aangedaan zonnen deze weder op wraak en toen nu de laataten, n.1. heer Pieter Geerolfs met zijüe zonen Gerolf, Hendrik Kensen en Willem Dirksz. zich van St. Maarteusdijk naar Westkerke wilden begeven om ter vierschaar te verschijneu, gingen de Van Borsseles hen te Scherpenisse opwachten in hinderlaag liggen. Toen de eerstgenoemden aldaar passeerden werden zij door de van Borsseles aangevallen en gevangengenomen. De oude man of de ambachtsheer liet men echter vrij, doch de jongere drie waaronder zijne zonen, werden geboeid en in den kerker geworpen, waarin zij door de belagers werden omgebracht. Zwaar waren de straffen, die de Graaf daarop op de bedrijvers dier euveldadeu heeft toegepast, in de grafelijke rekeningen leest men dienaan gaande het volgende Op 12 Juli 1842 werden asn de beschul digden met name Floris van Borssele, de jonge en Doedijn, zijn broeder, die zijn verblijf had in Borssele en ook aaD die der tegenpartij of Pieter Gerolfs zone van Overbordene en zijn aanhangers te St. Maartensdijk, boden met brie ven vau den Graaf gezonden met verzoek Dins dagavond of Woensdagochtend vroeg te Middel burg te verschijnen, daar de Graaf hen dan wenschte mede te deelen hoe de zaken aangaande de twisten te St. Maartensdijk stonden. Uit een charter van 30 Juli van bovenge noemd jaar biijkt, dat het oordeel van den Graaf lang niet malsch was en dat de straffen aan de bedrijvers van bovengenoemde wandaden opgelegd, bijzonder zwaar waren. Van den ambachtsheer Pieter Geerolfs van Overbordene en zijne helpers, die Jhr. Raas van Steeland hadden vermoord en Goete en Hugo Meisters zoon hadden verslagen en den edelman Hendrik van der Kreke hadden gevangen ge nomen en in het „Huis* te St. Maartensdijk hadden opgesloten eischte de Graaf eene boete van 200 L. zwarte Toumooische 1 zwarte bedroeg in onze munt uitgedrukt f 2,625), terwijl voor het houweu met wapenen in tijd vau vrede 1600 dergelijke ponden moesten worden voldaan. (Wordt vervolgt.) GEMENGD NIEUWS. De politie te Amsterdam heett een 21-jarig jongmensch gearresteerd en hierdoor een goeden F. v. Mieris, Groot Charterboek der Graven van Holland, Zeeland en de Heeren van Friesland. Deel II pag. 659. 9 34569 Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behoudeu van een fraaie Haid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. BINNENLAND. Naar wordt gemeld zullen de bankbiljetten van f 40 en f 60 binnen niet al te langen tijd vervallen en krijgen we dan een biljet vao f 50 er voor in de plaats. Op 72-jarigen leeftijd is overleden de schrijver L. Penniog, die zich tijdens den Znid-Afrikaanschen 0orlog veel naam heeft gemaakt met het schrijven van boeken over dien oorlog. Zeven jaar geleden kwam de arrestant als 14-jarige jongen in betrekking bij een firma in ijzerwaren aldaar. Iu November 1925 verliet hij deze firma om in een betere betrekking te komen. Ofschoon hij in 1926 geruimen tijd werkloos was leefde hij royaal. Thans is gebleken dat hij toen een be zoek heeft gebracht aau het perceel, waario de firma in ijzerwaren i9 gevestigd. Door het belendende huis, is hij op het dak gekomen en door het openbreken vau een luik kon hij in het perceel van de firma binnen dringen. Hij wist van vroeger waar de sleutel van de brandkast was geborgen, hij maakte de kast open en nam f 500 mee. De politie zocht tevergeefs naar deu dader. In Augustus jl. werd wederom op dezelfde manier een bezoek gebracht bij de firma en in het kantóor werden een paar lessenaars open gebroken. Zestig golden aau geld, benevens de inhoud van eeu paar spaarbusjes werden mee genomen Ook toen zocht de politie tevergeefs naar den dader. Dezer dagen kreeg de firma in ijzerwaren uit Amersfoort het verzoek om goederen te leveren. Alvorens men deze bestelliug uitvoerde, raad pleegde men de boeken, waaruit bleek, dat men reeds vroeger zaken met die firma had ged aan, doch dat deze nog een schuld had van onge veer f 200. Te Amstersfoort werd een kwitantiegepresenteerd voor dit bedrag en toen bleek dat deze post al betaald was per postkwitantie. Een onderzoek werd ingesteld en men kwam tot de slotsom, dat de vroegere bediende vermoedelijk bet geld geïnd had. Dit heeft hij thaus bekend. Hij deelde mee, dat hij bij zijn laatste ongenoode bezoek aan de firma in eeu kaartsysteem, dat hem be kend was, had nagegaan, dat de Amersfoortsche firma nog f 200 schuldig was. Hij uoteerde het bedrag, verscheurde de kaart, waardoor later geen kwitantie werd uitgeschreven, en inde zelf per postkwitantie het geld. Er is een huiszoeking bij het jongmensch ge daan en een aantal bontmantels gevonden, welke afkomstig blekeu van een inbraak iu November jl. op de Heereugracht gepleegd. Eerst ootkendo het veelbelovend jnogmenech de inbraak te hebben gepleegd en zeide hij de mantels te hebbeu gekocht. Vingerafdrukken, die destijds ziju genomen, waren evenwel een betrouvrbire aanwijzing en ook deze inbraak beeft hij tenslotte bekend. Op het terrein vau de hoogovens te Velzen worden bouwwerkzaamheden uitgevoerd. Daartoe behoort de aanleg van zware leiding voor bet transport van hoogovengas naar de üieuwe, nog in aanbouw zijnde cokeroveu-batterij. In een der windverhitters bij den nieuwen hoogoveu waren Woensdagochtend om 10 uur vier Duitsche monteurs, in dienst vao de Gute Hoffnungshütte, aan den arbeid. Om te voorkomen dat gas in den windverhitter stroomde had men voor het verbindingsgat een asbestscberm geplaatst, wat ook deu. vorigen dag gebeurd was. Op zeker oogeoblik hoorde men sehreeuweD. Arbeiders snelden toe en de smeltmeester v. d. K. ging in den windverhitter en sleepte twee der monteurs, die bet dichtst bij den uitgang lagen, naar buiten en daarna ook de beide anderen, die verderop lagen. De rnanueD werden overgebracht naar de verbandkamer, waar de verbandmeesters de eerste hulp verleenden. Later kwamen de doktoren uit Beverwijk en uit IJmuideD. Het mocht gelukken, bij de twee montenrs, die het eerst buiten waren gebracht, de levensgeesten op te wekken, maar de beide andereu wart n reeds gestorven. De omgekomen monteurs waren woouachtig te Oberbanseo. Zij laten vrouw en kinderen achter. Het werk zou juist dien dag worden opge leverd. In de zes weken, die het werk geduurd heeft, was geen enkel oDgeval gebeurd. Een der geredde monteurs deelde later mee, dat hij bemerkte dat er gas iu den windverhitter stroomde. Hij begaf zich spoedig naar den uitgang, maar is dicht daarbij bedwelmd neergevallen. De smeltmeester v. d. K. heeft zich bij het reddingswerk zeer ouderscheiden. Rijks- en gemeentepolitie stellen een onder zoek in. Te Rotterdam is een inbraakhistorie aan het licht gekomen, waarbij de daders bij de Rutter- damsche politie schijuen te schuilen. Men had een spoor en een bekend Rotter- damsch opkooper stelde zich in dienst der politie, waarbij deze io aanraking kwam met den politie agent Br. De plaats van samenkomst werd opge geven en de Rotterdamsche recherche nam uitge breide maatregelen om de vogels in het net te krijgen. Toen de onderhandelingen met den opkooper aan den gang waren, trad de recherche op en werd de agent van politie, een oud-politieagent en een handlangster gevangen genomeD. De buit, tal van kostbare voorwerpen, bleek van verschil lende inbraken afkomstig te zijn. Jammer genoeg zal het moeilijk vallen de andere medeplichtigen te ontdekken, daar de zaak te vroeg in de coaranten is vermeld en de andere dieven dus op hun hoede ziju. De slager-caféhouder S. V. te Zucdert stond bekend dat er vermoedelijk wel eens drankwet- overtredingeu in ziju café plaats hadden. De marechaoseée deed eeu inval, waarbij V. zich zoo kwaad maakte dat hij een mes greep en de politiemannen er mee bedreigde. Een der aosre- chaussée trok zijn revolver en schoot uit zelf verdediging op den caféhouder, die dood ter aarde stortte. 660 gene zen UW HOEST en VERKOUDHEID 11 34570 Te Hilversum is den laatsten tijd een „won derdokter* werkzaam. De man plaatste zich voor ziju patiënten, met den rug gekromd, de schou ders hoog opgetrukkeu en de wangen bol opge blazen. Terwijl hij dan de slachtoffers in het gezicht blies, streek en wreef hij de zieke lichaams- deelen. Op deze wijze poogde hij b.v. een vrouw, die reeds sedert zes jaar niet meer kon loopen, te genezen, en ook haar dochter, welke aan doofheid lijdt. Verder verstrekte hij tegeu be taling kruidendranken, en ook nam hij „reis geld* aan. Het behoeft geen betoog, dat de suggestieve geneeswijze den patiënten geen baat heeft ge bracht. De politie doet nu onderzoek naar de haodelingen van den „dokter' en de rechter zal er nu wel voor zorgen dat ook de wonderdoener er niet „beter" van wordt De jacht op rijwielen zoDder belasÜDguaerk is iu de groote plaatsen begonnen en bij hon derden zijn de slachtcffers gevallen die tegen betaling van extra t3 boete, hun belastirgmerk moesten halen, daar hnn rijwiel zoolang in be? glag werd genomeD.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1927 | | pagina 1