ZOUTGEBAK Purol bij interhanden en Wintervoeten DOOS30ct VAN DIXHOORN Kremerstraat 17 Bergen op Zoom KAASKOEKJES,, BITTERKOEKJES Beter dan Goed: DE BESE Rijkshengstenkeuringen. Nederl.-Belgisch verdrag. Een bankbiljet van f20. RECHTSZAKEN. hebben gearbeid uau bet totstandkomen van eeu brug. Daarna rondvraag. De heer van Iwaarden wijst op de slechte straatverlichting; zeer wenschelijk zoo deze het achten bij den dokter een lantaarn te plaatsen. De voorzitter vindt de klacht overdreven, waut juist in de onmiddellijke nabijheid van de dokters woning staan op korten afstand 2 lantaarns. Als het in het belaog van hen zoa zijn die des avonds den dokter noodig hebben, vooral als de lantaarns gedoofd zijn, waarom zorgt de dokter dan niet voor verlichting door een lamp te plaatsen Do heer van IJsseldijk meent dat de voorzitter hier bedoelt een vingerwijzing aan den dokter te geven, doch wat dan als de dokter hier niet toe over wil gaan? De voorzitter zegt dat de dokter dient te gevoelen dat hij hiervoor moet zorgen, ook in andere plaatsen gebeurd dit. De heer van IJsseldijk vraagt voor wiens verantwoording het dau is als er wegens de slechte verlichting een ongeluk gebeurt, er iemand een arm of been breekt, de dokter verdient wel aan zoo iets, doch spr, vindt dat wij dan niet verantwoord zijn. De voorzitter meent dat als iemand des dokters hulp iuroept en van buiten komeude een ongelnk zou krijgen wij toch uiet verantwoordelijk kunnen zijn. In dit geval zou het voorzichtig zijn als men zelf een laDtaarn medenam. De heer van IJsseldijk zegt dat hel hem opvalt dat B. en W. zoo angstvallig vast houden aan eeu oud systeem eu maar schijnen tegen op tc zien om er eens een lantaarn bij te plaatsen. De Kerkweg is ook slecht verlicht en het gaat toch niet op, dat als men den wethouder die er woont op wijst, dat deze zegt: ik kan den weg in donker wel vinden. Dit lijkt nergens op. De voorzitter zegt te herhalen hetgeen hij reeds meer heeft gezegd, dat al koincu er 36 lantaarns bij we nog slechte straatverlichting houden. Hij hoopt dat we nog eens beter licht en daardoor betere straatverlichting zullen kunnen krijgen. B. en W. zullen echter gaarne doen wat blijkt noodig tc zijn. De heer van Iwaarden criliseert ook nog de verlichting, die verre van voldoende is. Trouwens is het niet goed als bij z.g. lichte maan, dit schijnsel door wolken niet doordringt, dat de lantaarns ook dan niet branden. Ja, zegt de voorzitter, de lantaarnopsteker neemt dit wel eens erg ruim. De heer Potappel vindt het plaatsen van een lantaarn meer in de omgeving van het huis van den dokter niet zoo hoog noodig, de dokter zal wel zoo welwillend zyu zelf voor eene verlichting te zorgen. De voorzitter merkt op dat dit wel de laatste vergadering zal zijn die dit jaar wordt gehoudeD, hij weuscht den leden en hun gezin goede kerst dagen en een gelukkig uiteinde toe. Daarna sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD. ST. PH1LLPSLAN L), 24 December 1926. Voorzitter de heer A. M. van Dijke, w.n.d. burgemeester. Secretaris de heer C. van Bendegom. Alle leden waren aanwezig. Na de opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen. De heer P. J. de Ruijter merkt op, dat hij gevraagd heeft het pad bij den Sluiablok op afdoende wijze in orde te brengen en dit is niet genotuleerd. Na eenige discussie hierover worden de notulen goedgekeurd. De heer L. J. van Nieuweohoijzen vraagt of de wijziging in de instructie van den haven- en kademeester reeds door Ged. Staten is goedgekeurd. De voorzitter antwoordt ontkennend. Ingekomen zijn: een schrijven van den heer T. Boudeling en deo heer J. Geelhoed, dat zij hun benoeming resp. tot voorzitter en lid van het Burgerlijk Armbestuur aannemen. De voorzitter deelt verder mede, dat op 22 Nov. j.1. de kas van den gemepute-ontvanger een bedrag aauwees van f31,267.395 en dat dit in orde is bevonden. Na informatie van den heer L. J. v. Nieuwen- huijzen blijkt daarvan ruim f 26000 te staan op de Boerenleenbank. De heer L. J. van Nieuwenhuijzen vindt het kasgeld vau ruim f 5000 te veel. De voorzitter zegt dat hierbij voor pl.m. f 3000 is aan geldswaardige stukken. Verder is ingekomen een verzoek van L. Nilant om ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, met ingang van 1 Jan. 1927. B. en W. stellen voör dit ontslag te verleenen met ingang van 1 Oct. 1926. De heer P. J. de Rnijter vraagt of het de bedoeling is dit ontslag eervol te verleenen. De heer A. A. van NieoweDhoijzen zegt, dat we hier onderscheid moeten maken in het ontslag als burgemeester en als ambtenaar vau den burgerlijken stand. De heer L. J. v. Nienwenhnijzen vraagt of de Raad het recht heelt dit ontslag te doen ingaan op 1 Oct. 1926. De voorzitter zegt vau ja, daar Nilant vanaf dien datam buiteu de geuieeu?e gewooid beeft. Het voorstel van B. en W. wordt met alge- meene stemmen goelgcvondeu. Volgt wijziging iu de verordening op den cursus voor niet leerplichtige kinderen. B. eu W. stellen voor bij art. 6 in te lasschen: „Een leerling, die zich wanordelijk gedraagt, wordt, na waarschuwiug door B. en W., bij herhaling, van den cursus verwijderd. Wordt goedgekeurd. Tevens wordt een wijziging aangebracht in het reglement van het Burgerlijk Armbestuur, waarbij de Raad ook een vice-voorzitter in dal bestuur krijgt te benoemen. De voorzitter deelt mede, dat de aanlegkosten voor waterleiding in de school alhier zijn geraamd op f 52 en voor die te Anna Jacobapoider op f 48. De waterlevcring voor beide scholen zal kosten f 80. De voorzitter herinnert er aan, dat voor 1 Januari 1930 een verordening moet zijn gemaakt, waarbij bepaald zal worden, welke bewoonde perceeleD, die daarvoor in aanmerking komen, verplicht zullen worden aau te sluiten. De heer P. J. de Ruijter zegt, dat de raads leden dan altijd bedrogen zijn, daar indertijd is gezegd, dat bij een aousluiting vau pl.m. 70% niemand meer verplicht zou worden. De voorzitter zegt, dat de overeenkomst duidelijk op verplichting wijst. En wanneer nu b.v. 60 aangesloten was, wie zou dan verplicht moeten worden om de 70% vol te maken? De heer P. J. de Ruijter zegt, dat velen niet direct tegen aansluiting zijn, maar bezwaar hebben legen den waterprijs. Verplichting wordt te iDgrijpend. De vorige burgemeester heeft de leden in dezen steeds om den tnin geleid. De heer L. J. v. Nieuwenhuijzen bttreurt het, dat de inlichtingen hierover verkeerd geweest zijn en laakt het iu wethouders en raadsleden, dat die zich toen niet beter op de hoogte gesteld hebbeD, terwijl toch de schriftelijke overeenkomst is geteekend. De heer P. J. de Ruijter gelooft, dat het de ver plichting betreffende, er later tusschen gevoegd is. De heer J. vau Strien kan zich er ook niets van herinnereu en verklaart het met de Ruijter eens te zijn. B.een W. stellen voor beide scholen vourloopig te voorzien van één kraan. Na nog eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. Alsnu komt in behandeling een schrijven vao Gedeputeerde Staten over het raadsbesluit vau 31 Augustus, betreffende de opgelegde boete van f3600 aan deo Gemeente-Ontvanger. Uit bet schrijven blijkt, dat genoemd college, te meer nog daar het genoemd bedrag slechts een raming is, hiermede niet accoord kau gaan en daarom den Raad in overweging geelt, dit besluit in te trekken, daar anders andere maatregelen, om tot vernietiging van het besluit te komen, genomen zullen moeten worden. B. en W. stellen voor aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen. De heer L. J. van Nieawenhuijzen zegt; dat het schrijven den Raad tot intrekking verplicht. De andere besluiten, o. a. betreffende het opgeveu van nevenbetrekkingen blijven echter gehandhaafd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen zoodanig besloten. Een verzoek van G. Verwijs tot het plaatsen van een schutting wordt ter onderzoek aangehonden. Besloten wordt de betonheinmg op den Oostdijk door te trekken tot even voorbij het bord der maximumsnelheid. De kosten hiervan beloopen pl.m. f 60. Daarua volgt de rondvraag. De heer P. J. de Ruijter vraagt of er nog deskundig onderzoek is ingesteld naar de hoe danigheid der brandblaschmiddeleu. De voorzitter zegt persoonlijk advies te hebben ingewonnen. De heer P. J. de Ruijter heeft dit eveneens gedaan, en vermoedt, dat het buisnet te klein is. De heer L. J. van Nieuwenhuijzen zegt, dat een ambtenaar der waterleiding vreesde, dat de druk te Anna Jacobapoider te klein is, wegens te kleiue buisleiding. Hij stelt voor hierover te schrijven naar de Maatschappij. De h er A. A. van Nieowenhuijzen zou gaarne zien, dat iemand der waterleiding aanwezig was, wanneer de brandbluschm, geprobeerd werden. De heer L. J. van Nieuwenhuijzen zegt, dat de hoofdfactor toch te weinig druk is. De voorzitter zegt, dat hier geprobeerd is, met middelen uit Steenbergen, die daar goed voldeden en hier niet. De heer P. J. de Ruijter informeert of er eenige gemeentewerken in 't zicht zijn ter bestrijding van de werkloosheid. De voorzitter zegt dat wegeus de geringe werkloosheid hieraan nog niet de aandacht is geschonken, maar kan wel zeggen dat B. en W. niets op 't oog hebbeD. De heer L. J. van Nieuwenhnijzen acht zeer noodzakelijk het afsteken der bermen op den Slaakdam, de heer A. A. van Nieuwenhuijzen op den Oostdijk, de heer de Ruijter vestigt de aandacht op de aanslibbing in de havengeul. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer L. J. van Nieuwenhuijzen zou gaarne zien, dat de voorzitter de gemeente vertegen woordigde op de vergaderingen voor de Vleesch- keuringswet. De voorzitter zal, zoo mogelijk dit doen. De heer J. van Strien vraagt welke perceelen eventueel voor verplichte aansluiting bij de waterleiding in aanmerking zullen komen. De voorzitter zegt, dat dit onderzocht zal worden. De heer A. A. van Nieuwenhuijzen zegt dal B. en W. de zaak zoolang mogelijk zullen rekken. De heer J. A. Stols zegt gehoord te hebben, dat iemand van de waterleidiug de inwoners afgegaan is en gezegd heeft, dat het beter is nu graii9 aan te sluiten, dan verplicht, daar dan alle kosten voor den aanslaiter komen. De voorzitter zegt, dat er geen verordening is, dus de Waterleidingui. uiet verplichten kau. De heer A. A. van Nieuweohoijzen viudt het treurig, gezien het groot a&ut&l aansluitingen datde Mij. op verplichting aandringt. De heer A. Beurkens informeert of er briefjes zijn ingekomen voor het werk aan den kadedam. De bedoeling der aanbesteding was alleen het werk aan te besteden. Na uitvoerige discussie blijkt, dat B. en W. de voorstellers verkeerd begrepen hebben en ook het materiaal hebben aanbesteed. Briefjes zijn niet ingekomen. Alsnog volgt een uitgebreide discussie over keien van het weggespoelde „spui" die nog steeds zijn blijven liggen. De heer J. A. Stols zou die gebruikt willen zien voor den kaaidam. De beer A. A. van Nieuwenhuijzen is daar tegen daar dit veel ko3ten mee zal breögen en het jaarlijksch onderhoud dan toch ook terugkomt. De heer A. W. Beurkens wijst nog op de verzakking in de straat bij de Oade school ont staan door het graafwerk voor de telefoon. De voorzitter zal informeeren of deze hiervoor aansprakelijk is en anders de zaak laten opknappen. Daarna volgt aluiting, buileubeloup krijgt overal een helling van 8 op 1 M. eu het binueubeloop tusschen de dijkpalen 6166- een van 1.5 op 1 en tusschen de dijkpalen 6775 een helling van 1.75 op l M. Benoemd als onderwijzeres alhier mej. W. Lem- som te Burgh (Sch.1. II 34397 BINNENLAND. THOLEN, 31 December 1926. Maandag gaf in hotel Hof van Holland" alhier de Rederijkerskamer „Cats" haar jaarlijksche uit voering. Toen te ruim 8 uur de heer W. Moelker met een woord vau welkom de bijeenkomst opende eu do Roderijkers bij het publiek inleidde, was de zaal moer dan vol. De medespelenden waren goed rolvast en we kregen zooals men (lat van „Cats" gewoon is, goed spel te zien. Hartelijk is er ge lachen. We willen geen der spelonden te kort doen, doch eenig in zijn rol was de heer P. Coomans als de professor en de heer A. Engelvaart als Alph. van Rozenhoven. Het blijspel „Peper" was eeu succes. De voorzitter, die aan het einde do spelers be dankte voor hetgeen zij op de planken brachten, sprak zeer zeker uit aller naam, toeu hij „Cats" een tot weerzien toeriep. Een zeer gezellig bal be sloot den geslaagden avond. Dat het gevaarlijk is te rijden op ijs dat nog niet geheel betrouwbaar is, ondervonden Maandag eenige jongelui die zich op de Vest vermaakten doch door het ijs zakten. Ze kwamen er met den schrik eu een nat pak af. De uitvoering Maandag jl. bij den heer Eist van de Tooueelver. „De Vriendenkring" kan goed geslaagd heelen. Er was een talrijk publiek aan wezig en de spelers gaven goed spel te zien, het geen door het publiek, getuige het aanhoudende applaus, in den smaak is gevallen. Na afloop was er een gezellig bal. We verwijzen naar een advertentie in dit No. waarbij wordt gemeld dat de B. o. Z. tooneelver. Woensdag a.s. een uitvoering in „Non Semper» geeft. In de Bestuursvergadering van het Departe ment „Tholen" der Mij. tot Nut van 't Algemeen, gehouden op Zaterdag 18 December is het volgende besloten le. Ieder lid ontvangt voortaan één toegangskaartje voor een vrouwelijk lid van het gezin of logée. 2e. Personen boven 18 jaar, behoorende lot bet gezin van een lid, kunnen een soizoeukaart bekomen tegen betaling van 1 1.50. 3e. Zoover er plaatsruimte is, kunnen niet leden, mits den leeftijd van 18 jaar bereikt hebbende, toegang verkrijgen, tegen betaling van f 0,50 per avond. ST. ANNALAND. Door de Kolenvereeniging „Algemeen Belang" alhier werd op Dinsdag 28 Deo. jl. aanbesteed de navolgende hoeveelheden steen- kolen 58 S.ton stukkolen aangenomen door fa. Wibaut të Vlissingen voor f21 80. 18 S.ton eierkolen door denzelfden voor f 23.50. 2 S.'on smeenootjes door idem voor f21.55. Alles per sobeepston en franco voor den wal. ST. MAARTENSDIJK. Toen Zondagavond de auto van de fam. Eerland uil Antwerpen tegen de hoogte van de Westpoort reed, sprong plotseling een der banden. Door den schok was de chauffeur even zijn stuur kwijt en reed met kracht tegen de heining van bet woonhuis van den beer N. Noom, waardoor een der bouten sprong, waarmede decaros- sorie aan bet onderstel is bevestigd, zoodat de pas sagiers met carosserie en al op straal terecht kwamen. Ernstige ongelukken hadden evenwel niet plaats, slechts enkelen liepen lichte kwetsuren op. POORTVLIET. Volgende maand treedt alhier een Volksbibliotheek in werking, mogelijk gemaakt door schenkingen aan boekwerken van pavticuliere zijde en door hel afstaan van lectuur dat in hot hier bestaande Leesgezelschap beeft gecirculeerd. Het doel is om tegen oen geringe vergoeding iedere week lectuur beschikbaar te stellen. SC HERPEN1SSE, De onderwijzer de beer M. C. Oudesluijs, geboren alhier, thans onderwijzer aan de Prinses Julianaschool te Dolft, is benoemd aan de op 1 April a.s. te openen Prins Mauritsscbool aldaar, eerder aan de O. L. school te Scherpenisse. Gekozen tot voorzanger en voorlezer bij de Ned. Horv. Kerk, de beer M. A. Kievit, zulks in de plaats van den heer D, Duijuhouwer, die ontslag beeft genomen. STAVENISSE. In de Dinsdag jl. alhier gehouden vergadering van Ingelanden van bet waterschap Stavenisse is besloten tot dijksverhooging aan den Margarethapolder tusschen de djjkpalen 61—66 en 67-^75, tot een hoogte van 4.26 M. pl. A.P. ove een lengte van 10.51 M. De kruin krijgt een tonr rondte van 10 cM. ter breedte van 1 25 M. Het- Door het Centraal Slembureau is iu de vaca- lu"6 mr. H. C. Dresselhuys, als lid van de 2e Kamer gekozen verklaard dr. S. E. B. Bierema teUsquert. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeeute St. Philipsland H. P. Kleppe te Scher penisse. Do Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het voorjaar van 1927 zullen worden gehouden voor Zeeland (alleen voor hengsten type trekpaard) 1 Februari te Zierikzee en Kattendijke 2 Februari te Hulst; 3 Februari te Axel4 Februari te Oost burg. Tot nog toe is in Zeeland door ruim 34.000 kiezers ban handleekening geplaatst op het petiti onnement aan de Eerste Kamer, om het Ned.-Bel- gisch verdrag niet aan te nemen. Zeeland telt ruim 70.000 kiezors. De directie van de Nederlandscho Bank maakt bekend, dat er een bankbiljet van f 20 in omloop is. De voorzijde van dit biljet heeft in twee kleuren, lichtbruin en lichtgroen, gedrukte vischgraatvormige guilloche als ondergrond, welke rechts van het biljet eeu strook onbodrukt laat. In deze strook, welke licht blauw van kleur is, komt het watermerk. (2 bijen) voor. Onderaan een visscherman met zuidwester oliejas, de beide handen aan het stuurrad. De achter zijde in bruin en groen en draagt 3 maal het cijfer 20. De anti-rev. lijst van candidaten voor de Provinciale Staten van Zeeland in den kieskring Goes is op grond vau de gehoudeu stemming ia de Kiesvereenigingen aldus vastgesteld: l.C. P, Vogelaar (aftr.), Krabbendijke; 2. J. A. Dominicus (aftr.), Wemeldinge; 3. P. A. Schwartz, Rilland- Bath;4. mr. J. W. Goedbloed, Goes; 5. L. W, B. A. Mulder, Ovezande; 6. J. J. de Jager, Nieuwdorp; 7. A. de Laöge, Goes; 8. B. C. Sligger*, Goes9. P. Oosterbaan, Goes, en 10. C. flaverkoek, Krabbendijke. TWEEDE KAMER. D< S. te op d een Di P. aan sneli De s is te D heer Stoo De diep haar gaan D geen 1 24-j bela kan fabr half bog moe te 1 die hoo Zij weg den De Kamer zette Donderdag voor Kerstmis de besprekingen voort over de Indische begrooting, waar de heer Kleerekooper (s. d.) een pleidooi hield voor afschaften van lijfstraffen en gevangen houden van inlanders boven hun straftijd. Een door dezen spr. iugedionde motie om de lijfstraffen af le schaffen kwam in behandeling. Hierover werden nogal discussies gevoerd, vooral do heer L. de Visser (comm.) was zeer uitvoerig, zoodat de voorzitter dezen spreker er op wees dat hij zaken behandelde die niet aan de orde waron. De minister wees er op dat de moeilijkheid bij het ontslaan van gevangenen is de gelijkheid van vele namen, terwijl ook de inlander er nieta onteerends in ziet als hij in de govangeni* zit. De rotanstraf kan in sommige gevallen niet worden gemist en spr. is tegen de motie. In stemming gebracht wordt de motie verworpen met 49 tegen 27 st. De v. d., s. d. en de commu nist stemden voor. Na eenige stemmingen over moties' ingediend bij de verschillende begrootingen, welke moties geen van allen werden aangenomen, kwam de stemming over de oorlogsbegrooting die met 51 tegen 29 st. werd aangenomen, de s. d. en v. d. stemden tegen. Nog eenige wetsontwerpen werden behandeld, waarna als slotstuk do Tndische begrooting nog ter voortzetting kwam. De Kamer verlangde naar Kerst- vacantie, want ze besloot op voorstel van den voor zitter dat de beraadslaging over dit onderwerp om 5 uur zou zijn geëindigd. De heer Gerhardt (s. d.) verweet de regeeriüg vorwaarloozing van haar taak inzake alcoholmisbruik door de inlanders, de minister meende dat er geen serieus gevaar voor bestaat, doch zal onderzoek doen, Mevr. de VriesBruins (s. d.) en haar partij genoot Gerhardt bespraken, evenals hun partijgenool v. Zadelhoff het onderwijs en de belangen van het personeel. De heer v. Boetzelaer (c.h.) bepleitte zending- onderwijs, jwaarop nog eenige sprekers over de on derwijszaken het woord voerden. De minister antwoordde. Hierna kwamen nog landbouwzaken en aanleg spoorweg Z. W. Celebes ter tafel. Bij de behandeling pensioenen diende de heei Joekes (v. d.) een motie in ten bate van de ge pensioneerde oud-Ind. militairen van vóór 1920 die nog geen 60 jaar zijn. Do minister ontraadde aanneming der motie, dit met 40 tegen 22 st. werd verworpen (vóór en v. d.). Hierna werd de begrooting z. h. s. aangenomen Do voorzitter deelde mede dat de Kamer doi 15 Febr. a.s. weder bijeen zal worden geroepen. lan 40- onc fan Th. nei lijd Bel bet 341 Th dy- H Voor den politierechter te Breda hebbei terecht gestaan A. O., veehandelaar te Oud-Vosseraeer, die wapenwet overtrad, waarbij majoor der Rijksveld wacht A. J. Voerman de overtreding constateerdt en het geweer in beslag wilde nemen, hierin dooi beklaagde werd belet, doordat deze mot geweld aan het geweer rukte. Bekl. werd veroordeeld tot f 25 boete subs. 25 d. hechtenis. De commissionnair C. v. A. was beklaagd van mishandeling van A. v. A. te Scherpenisse. Bekl had dezen met een klomp geslagen en met een mos bloedend verwond. Hier volgde veroordeeling to f 100 boete subs. 100 d. hechtenis. J. S. le St. Annaland was beschuldigd van diefstal, van een partijijo lijnzaadkoeken toebehoo rende aan den handelaar A. G. aldaar. Boklaagdi werd veroordeeld tot f60 boete te vervangen doojD 60 d. hechtenis. ,90,60 enl 15 34501 Th

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2