SanaRirin '■^hkoê geneest MV&tfoaait de Jtuid 1 Nieuwjaars - advertenties, FIRMA VAN DIXHOORN Kerstkransen WEIHNACHTSSTOLLEN Christmascakes Schrale Huid 25ct.40en75cl Het volgend nummer van ons blad verschijnt Vrijdag 31 December. Zooals gewoon is in dit nummer gelegenheid tot het plaatsen van die tot Vrijdag 31 Oecember des morgens 10 uur worden aangenomen. Kremerstraat 17, Tel. 189 BERGEN OP ZOOM ontstaan door kouvatten bestrijdt men snél en goed door De heer Quakkelaar is er tegeo om de vroedvrouw aan banden te leggen. De heer Vroegop meent dat als we een salaris geven meer in overeenstemming met andere gemeenten, er meer kans bestaat dat de vroedvrouw mindergegoeden billijk zal behandelen. De heer Hage wijst er op dat bier het aantal verlossingen wel groot zal zijn want na Tholen is het de grootste gemeente van het eiland. De heer Koopman zou willen vastleggen dat de mindergegoeden billijker behandeld kunnen worden en daarom het aanvangs salaris te bepalen op f900, terwijl, als blijkt dat inderdaad de mindergegoeden billijk worden behandeld, het salaris op f1000 kan worden gebracht. Aan banden kan men echter de vroedvrouw niet leggen. De heer Vroegop wijzigt zijn voorstel in aanvangssalaris op f900 en twee jaarl. verhoogingen van f 50. Er wordt over dit punt nog een tamelijk lange bespreking gevoerd, waarna de heer Quakkelaar een voorstel doet om het salaris te bepalen op f1000, welk voorstel wordt ondersteund door den heer Vroegop. Dit voorstel wordt verworpen, vóór de beeren Quakkelaar en Vroegop. De discussies beginnen hierna weder totdal de heer Vroegop zegt dat iedereen maar door elkaar spreekt. Hierna komt een voorstel Vroegop aan de orde om 't aanvangssalaris te stellen op füOO met twee jaarl. verboogingen van f50. Ook dit voorstel wordt verworpen met 2 legen 4 st., die der heeren Quakkelaar en Vroegop. Hierna wordt het salaris bepaald op f900 met 5 tegen 1 st., die van den heer Vroegop. Met 6 stemmen wordt daarna tot ge meentevroedvrouw benoemd, mej. Robbe, zulks met ingang van 1 Januari a s. Vervolgens stelt de voorzitter voor om den pensioensgrondslag van mej. Schouten te stellen op f500. Haar tegenwoordig pensioen zou slechts f350 bedragen en na haar langen diensttijd zou het tegenover haar wel een bewijs zijn dat de Raad haar arbeid op hoogen prijs heeft gesteld. En spr. meent, dat, indien de Raad dit voorstel zou kunnen aannemen mej. Schouten nooit blijder dag zal hebben gehad. De heer Vroegop meent dat het in haar doen wel zal gaan; ze had een goed salaris en inkomen, er zijn zooveel menschen die evenveel gepresteerd hebben en niets krijgen. De voorzitter merkt op dat mej. Schouten pensioengerechtigd is. De heer Vroegop zegt dat dan straks ieder ambtenaar die met pensioen gaat ook komen kan. De voorzitter zegt dat we hier in het oog dienen te houden dat het hier een hoofdbetrekking was. De heer Hage vreest voor het scheppen van een precedent, want, zooals de heer Vroegop opmerkt, kunnen dan anderen eveneens met een verzoek komen dat dan moeilijk te weigeren is. De voorzitter zegt dat de betrokkene hier de dupe zou worden van haar slechte salarisregeling. De heer Hage zegt er daarom wel iets voor te voelen, doch er is tegen dat we in de toekomst ook andere verzoeken van dien aard kunnen krijgen. De heer Koopman merkt op dat eenigen tijd geleden dhr. Hage gepensionneerd is met f1800 en knoopt er de beschouwing aan vast dat tal van gemeenten vroeger nooit voor hunne ambtenaren zorgden wat salarieering betreft en als spr. de verrichte 16 34356 diensten beschouwt zou hij het onbillijk vinden indien dit pensioen niet zou worden verhoogd. Want ze wordt dan slachtoffer van haar goede trouw, immers had zij een viertal jaren geleden gevraagd om ver hooging van salaris, dan ware dit haar zeker toegeslaan en had zij vanzelf dit pensioen gehad. De heer Vroegop zegt dat ze toch tevreden was met het toegekende salaris. De heer Koopman wijst er op dat de nieuwe vroedvrouw nu f900 krijgt, terwijl er zijn die f1000 willen geven, van deze onbillijkheid wordt dan mej. Schouten de dupe. De heer Vroegop meent dat indertijd het j leven veel goedkooper was en dus mej. - Schouten geacht kon worden een voldoende salaris te hebben. De heer Koopman zegt dat de laatste acht jaar er toch weinig sprake meer was van een goedkoop leven. De heer Vroegop wijst er op dat mej. Schouten (och ook veel drukte had met haar verlossingen, het zaakje floreerde dus wel. De heer Quakkelaar vraagt hoeveel ver lossingen er jaarlijks wel plaats vonden. De heer Hage wil gaarne vernemen of er geen schriftelijk verzoek is ingekomen. De voorzitter zegt van neen, er is alleen mondeling over gesproken. De heer Hage is er voor deze zaak aan te houden, we zullen dit jaar wel geen vergadering meer houden, dan kan deze zaak rnet hel nieuwe jaar worden behan deld. Het is beter als zooiets schriftelijk wordt verzocht. De heer Quakkelaar is het eens dat het beter is als er een schriftelijk verzoek inkomt. De voorzitter wil het maar afdoen. De heer Koopman breekt nogmaals een lans voor aanneming van dit voorstel, waarna dit wordt aangenomen met 4 tegen 2 st., die der hh. Vroegop en Hage. De voorzitter wijst er op dat de kaai weder zal moeten worden uitgediept. Nu is indertijd door Scherpenisse een boot gekocht en dit zou ook hier wel voordeel opleveren omdat men huur en transport kosten te betalen heeft, hetgeen dit nogal duur maakt, spr. vraagt daarom of aan koop van een boot niet in het belang van de geldmiddelen der gemeente zou zijn. De heer Quakkelaar meent dat de polder een boot heeft. De voorzitter zegt dat dit zoo is, doch deze is te klein voor het doel. De heer Hage werpt op om de boot van Scherpenisse te huren. De voorzitter deelt mede dat hij daarnaar reeds heeft gevraagd, doch dit wil men niet. Na nog eenige bespreking wordt den voorzitter opgedragen eens te informeeren verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL wat de prijs bij huur en aankoop is, dan kan later een besluit worden genomen. De heer Koopman is het opgevallen dat men vanmorgen bezig was om de wel op de markt te dempen, was dit niets geweest voor de werkloosheidsbestrijding. De voorzitter is van meening dat het zoo weinig werk vraagt dat dit niets be- teekenen zou. De heer Koopman is er voor om al zou het maar f 1U0 bedragen, voor dit geld te laten werken dan zoo maar uitkeering aan werkloozen te doen. De heer Quakkelaar vraagt wat men doen zal met de looden pijpen die er uit zijn gekomen. De voorzitter deelt mede dat die elders zullen gebruikt worden. De heer Vroegop vraagt op welke wijze de haven uitgediept zal worden. De voorzitter wilde dit ploegsgewijs laten doen. De heer Vroegop meent dat wellicht aanbesteding beter is. De voorzitter acht beter volgende ver gadering een besluit te nemen, waartoe wordt besloten. De heer Koopman acht het wenschelijk om op de plaats aangewezen voor de woonwagens een pomp voor leidingwater te doen plaatsen, want de omwonenden hebben erg veel last van de woonwagen bewoners die telkens de menschen lastig vallen om drinkwater. De heer Hage vraajt of de waterl.mij. hiertoe bevoegd is. Neen, antwoordt de voorzitter dat is een gemeentezaak. De beer Vroegop bepleil ook plaatsing van een kraan, dan zijn de omwonenden van veel last af. De voorzitter vindt het geen onredelijke vraag en zegt overweging toe. De heer Vroegop wijst op den slechten toestand van het pad in het boschje waar de toestand onhoudbaar is. De voorzitter deelt mede opdracht te hebben gegeven tot verbetering. De heer Koopman betwijfelt of verbe tering mogelijk is want de varkenshokken die te ver naar achter staan loozen hun vloeistoffen op den weg, alleen rioleering zou hier afdoend kunnen helpen. De heer Quakkelaar vraagt of er in onze gemeente geen comité is gevormd om lijsten te doen circuleeren inzake het trac- taat met België. De heer Hage deelt mede dat juist van avond een vergadering wordt gehouden ter benoeming van een comité. De heer Hage zou het aantal brand- kranen in de gemeente willen uitbreiden, doch hij doet een beroep bij de vertegen woordigers der mij. van de Gemeente om de prijs gesteld te zien op f2.50 inplaats van f5. Er zijn tal van landbouwers buiten de kom waarlangs de hoofdleiding loopt die er mee gebaat zouden zijn en bij een mindere retributie konden we het aantal brandkranen uitbreiden. Na nog eenige besprekingen zal van wege het gemeentebestuur in dien geest aan de Mij. worden geschreven. De heer Vroegop vraagt of er al iets bekend is over de kwestie van den Groenen dijk en Molendijk inzake de waterleiding. De Voorzitter antwoordt dat binnenkort deze zaak zal zijn opgelost. De heer Koopman bespreekt de moge lijkheid van heffing van opcenten op de Vermogensbelasting. Stavenisse heft o0% en hij zou er voor zijn om ook hier een kleine heffing in te voeren, dit zal en goede komen aan de aanslagen in de inkomsten belasting. MIJNHARDT'S Hoesttabletten tegen hoest en vei koudheid. Bij Apoth. en Drog. Doos Ct. 34382 6 De Voorzitter wijst op het eenigszins onbillijke, want het valt op de groote inkomens, ze betalen reeds aan de in komstenbelasting, de vermogensbelasting en zouden ten derde malen worden belast. De heer Hage wijst er op dat toch de hooge inkomens progressief worden belast, en zoo ongunstig staan de financiën er niet voor, spr. toont aan dat bij inkomens van f 1000. f2000, f3000, f4000 en f5000 men hier resp. f7.00, f40.15, f81.51 f123,516 en f 167.51 betaalt, met een ver- menigvuld. cijfer van 1. Alleen de gem. St. Annaland is lager, bij de inkomens boven de f2000 en Stavenisse bij de in komens vanaf f 2000. De heer Koopman vindt dit geen be zwaar en hij handhaaft zijn voorstel. De Voorzitter meent dat men een der gelijke zaak wel goed onder de oogen mag zien en men met een goed voorstel dient te komen. De heer Koopman heeft ongeveer ge schat dat bij 50 opcenten dit f 4 a f 5000 inkomsten zal scheppen. De heer Hage meent dat de hooge in komens toch al veel betalen. De Voorzitter is het hiermede eens. De heer Hage zegt dat bovendien we niet zoo ongunstig er voor staan dat een dergelijke heffing ingevoerd zou moeten worden. De heer Koopman is van meening dat de belasting gehaald dient te worden van hen die kunnen betalen, zoo moet een werkman die 3 of 4 schoolgaande kinderen heeft veel opbrengen aan schoolgeld. De heer Vroegop betoont zich ook voor stander daar deze belasting komt van hen die het meeste kunnen missen. De heer Koopman zou wenschen voor te stellen 25% te heffen. De Voorzitter meent dat dit niet in be handeling kan komen en zouden eerst B. en W. gelegenheid dienen te hebben om advies uit te brengen. De heer Koopman stelt daarna voordat B. en YV. zullen nagaan wat de opbrengst is op indien de vermogensbelasting 25% wordt geheven. De heer Koopman vraagt hoe het resul taat is van het onderzoek naar het aantal leerkrachten in verhouding tot het aantal schoolgaande kinderen. Er wordt geantwoord dat er 365 kinderen de school bezoeken en het aantal leer krachten 5 is, dus in overeenstemming met de wet. Daarna sluiting der vergadering. woordigen funetioosrUvan 1 Qctober 1892, door disDS kleinzoon de heer A. J. van Lnijk, thans hoofdcommies Ier Provinciale Griffi3 van Zeeland te Middelburg, aan wien met ingang op 1 April 1896 eervol ontslag werd gegeven wegens vertrek naar elders en van dien datum tot 1 Januari a.s. door deu nu eervol ontslagene Ten overstaan van Notaris A. J. Bierens «erd op 16 dezer, in het hotel j Havenzicht' alhier, verkocht een huis, met twee houten bergplaatsen en erf, staaude aan de Nieowstraat alhier en groot 91 centiaren, toebehooreude aan de erfgenamen van wijlen Johs. Kaashoek Cz. Kooper werd P. Hendrikse voor f1240. In het lokaal van M. Rijnberg werd alhier op Vrijdag 17 dezer de gewone algemeene jaar vergadering gehouden van de Vereeniging ter bestrijding van de tonsschenplaag, onder leiding van den voorzitter de heer Jb. Slager Hz. Tegenwoordig waren 33 van de 52 leden. Uit het verslag bleek dat in 1926 waren ingeleverd 2578 mnsschen, 370S musscheneieren en 17 kraaien. Op voorstel van het Bestuur werd vastgesteld dat voor elke muscb, boveo het verplichte getal van 40, door een persoon ingeleverd, zon be taald worden 2 cent. De hoogste inbrenger was Jb. Rijnberg As. met 1998 stuks, aan wien boveD het hiervoren bepaalde bedrag per mosch nog f 3 aao premie ais hoogste inbrenger werd toegekend. Zijn op volger was Th. Ligtendag met 517 stuks. Uit de rekening bleek dat over 1926 was ontvangen f 135.05 en uitgegeven f 128.96. Batig saldo alzoo 6.09. Hierbij gevoegd de kas van vorige jaien ad f 50.305 heeft de ver- eeoiging nu een goed slot van f 56.395. Aan de beurt van aftreding wareu de bestuurs leden Johs. EieDbaas Jz. e.i W. Goedegebuure, die heidec werden werden herkozen evenals de bode Witte van den Boogasrt, wiens bezoldiging werd vermiuderd met f 10 en gebracht op f40 omdat het ledental veel verminderd is. Nog werd besloten om voor de mu«schen die van het tijdvak 1 December1 April door één persoon boven de 40 stuks worden ingeleverd, 5 cent premie per stuk te betalen. OUD-VOSSEMEER. Het getal zeehonden binnengaats moet weer sterk vermeerdereu. Dezer dagen werd er een g scholeo iu de Eendracht, onder deze gemeente. Naar wordt gezegd wordt met ingaog vao 1 Jan. a.s. weer een premie op het dooden van zeehonden verleend. Een ingezetene werd door een jongen op geslepen wijze opgelichteen guideo kleingeld werd gevraagd op eeD aoders naam, met de boodschap dat dit geldstuk direct zon gebracht wordeD. De politie nam de zaak in handen toen de jongen niet met dit geldstuk verscheeu. ST. PHILIP8LAND, BeDoemd tot voorzitter vsd de afdeeling van het «Groene Krnis* alhier dr. J. Mensing, tot vice-voorzitter de heer L. J. vao Nieuwenhuijzen, terwijl tot aecretaris- penniogmeester werd benoemd de heer A. F. K. BraDde8. beh&r op ee di De len lat a breek motie nistci toe, vestii ting De takel leze tegen iteldi De lange mr. iemai THOLEN, 23 December 1926. -— We zitten weer druk in de winteroitvoe- ringen. De Ver. „Vriendenkring' geeft Maan dag a.s. een uitvoering bij den heer Eist en D. O. V., onze oude bekende, Maandag 27 dezer een uitvoering bij den heer M. J. Hoek hotel „Hof van Holland'. Het fanfaregezelschap- „Concordia' bracht gisteravond een serenade aan het echtpaar C. Goe degebuurev. Bendegora, tar gelegenheid van zijn 45-jarige echtvereeniging. ST. ANNALAND. Volgens Koninklijk be sluit van 16 Maart 1926 no. 43, worden de thans in dienst zijnde sub-outvangers der ac cijnzen met 1 Jaunari 1927 als zoodanig ont slagen en gaat dan die tak van dienst over op de kantoren der posterijen. Aan hen die een beloooing hebben boven de f 100, zal gednrende vier jaren een vergoeding worden toegekend t. w. het eerste jaar 80 het tweede jaar 60 het derde jaar 40 en het vierde jaar 20% hunner bezoldiging Als gevolg van dit K. B. is dan ook aan deo heer J. Polderman alhier met ingang op 1 Januari a.s. eervol oot- slag uit die betrekking verleend. Gedurende ruim 96 jaar is deze betrekkiug door de familie Polderman vervuld en wel vanaf 1 September 1830 tot 1 October 1892 door den heer J. Polderman, vader van den tegen- In Buisjes van 12 25en 50 tabletten MIJNHARDT Bij Apoth.en Drogisten. 652 17 84-385 SCHERPENISSE. De heer D. Duijnhouwer, die reeds 40 jaar de leider der Zondagsschool alhier is geweest, zal wegens hoogen leettijd roet nienwjaar a.«. als zoodanig eindigen. Ook heeft hij ontslag genomen als voorzanger en voorlezer der Ned. Herv. Kerk, een betrekking hij reeds 86 jaar heeft waargenomen. Op de beide weegbrnggen alhier zijn in dit seizoen gewogen en verscheept 10208318 K.G. snikerbieten en aangevoerd werd 2358212 K.G. pulp. Tot 1 Dec. waren reeds verscheept ruim 9497000 K.G. aardappelen, dat is rnim 135000 B.L., terwijl de levering op de haven nog steeds voortgaat. STAVENISSE. De waarschuwingsborden voor mond- en klauwzeer alhier zijn verwijderd, zoodat de ziekte hier als geweken is verklaard. Slechts 4 stallen zijn aangetast geweest en er kwamen 4 gevallen met doodelijken afloop voor. Aan den dijk van den Scheldschen polder alhier zijn aangespoeld 57 ledige ijzeren (waar schijnlijk olie) vateD van 500 en 600 L., alle verschillend gemerkt. TWEEDE KAMER. In de avondvergadering van Donderdag jl begon de Kamer aan de oorlogsbegrooting. De heer v. Rappard wenschte een kleiner leger, doch dan iu de puntjes uitgerust, dus op de meest moderne wijze bewapend. De heer K. ter Laan (s. d.) constateerde dat de Minister er geen democratisch., opvattingen op na hield, want van de door hem aangekon digde versobering komt niets. Oorlog en Marine vraagt 100 millioen per jaar. Zeer nitvoerig V648 - - - i8 34386 eree

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2