IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT PUROL BIGGELAARS KOFFIE Kleine Kinderen No. 2176 Vrijdag 17 December 1926. Vier en veertigste jaargang FIRMA VAN 0IXH00RN KERSTKRANSEN Weihnachtsstollen Christmascakes NST Met het oog op de postbestelling met de Kerstdagen, verschijnt het vol gend nummer van ons blad DONDERDAGAVOND 23 DECEMBER A.S. H. H. Adverteerders en Correspon denten gelieven hiermede rekening te houden. GEMEENTERAAD. Kremerstraat 17, Tel. 189 BERGEN OP ZOOM Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad fl,375, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. PUBLICATIËN. Inschrijving voor den dienstplicht. Ds burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in JANUARI a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1908. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het byzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op Donderdag 6 Januari 1927 dei voormiddags van 9—12 uür. Tholen, 13 Dec. 1926. 11 deelen Ged. Staten mede, dat zij steeds hebben gestaan en nog staan op het standpunt, dat aanneming van het verdrag met België in den vorm, waarin het aan de Staten-Generaal ia aangeboden, in strijd zou zijn met de belangen der provincie Zeeland, in liet bijzonder met het oog op de waterstaatsonder- werpen, en daarom zeer te betreuren zou zijn. Mr H. C. Dresselhuys f In den ouderdom van nagenoeg 66 jaar is Don derdag j.1. overleden de heer Mr. H. C. Dresselhuys, lid van de 2e Kamer en voorzitter van den Vrijheidsbond. De heer Dresselhuys was sedert 1916 lid van de 2e Kamer. BUITENLAND. 31 Januari houdt de militaire controlecommissie op met haar werk in Duitschland. Van harte is het niet gegaan omdat Duitschland nog eenige voor waarden heeft na te komen, doch de geallieerden hadden nu eenmaal de toezegging gedaan en op hun woorden terugkomen was niet wel mogelijk. Duitschland verbeterde zijn vestingen aan zijn Oostelijke grenzen, oorlogsmateriaal mag het niet dan in beperkte mate vervaardigen, doch het voerde in massa half afgewerkt oorlogsmateriaal uit. Ook heeft het nog niet geheel voldaan aan alle ontwa- peningseischen. Nu is het moeilijke van het geval dat Duitsch land de belofte heeft gedaan de vestingen te zullen laten zooals deze zijn, doch de 2 andere punten zijn nog niet geregeld. Geeft Duitschland niet toe dan zal het een zeer lastige kwestie zijn om te regelen, want welke middelen de Volkenbond dan moet gebruiken is niet goed uit te maken. Duitschland krijgt echter meer gezag, daar het zijn zin heeft weten door te drijven io de kwestie van de procedure van de Volkenbondscommisiie. 8chijnt in dat gedeelte van Europa dus de zin voor vrede toe te nemen, in het Zuidelijk gedeelte smeult het. Wat Italië in het schild voert is moeilijk 1 uit le raakon. doch dat zijn buurvrouw, de Fransche republiek niet gerust is, meent men te mogen af leiden uit belangrijke troepenverplaatsingen, infan terie, tanks enz. nemen garnizoen aan de Middel- landsche Zee. Ook andere buurstaten van Italië zien met bezorgdheid naar hun schijnbaar oorlogszuch- tigen buurman. In Marokko is het nog niet rustig. In deSpaan- sche zone kreeg een Spaansche afdeeling klop van de Mooren, er zal dus wel weer een expeditie worden gezonden. BINNENLAND. Door den Minister van Binueulaudsche Zaken is aau de burgemeesters een circulaire gezonden waarin gewezen wordt dat sedert lang jacht wordt ge maakt op roofvogels, zooals buizerds, valken en uilen, terwijl juist deze vogels zeer noodig zooden kunnen zijn wegens een beginnende, door den mensch nog niet opgemerkte vermeerdering van musschen, muizen, rupsen enz. Den burgemeesters wordt aanbevolen voorzichtig te zijn bij het uitreiken van betreffende jachtver- r gunningen. Het Tweede Kamerlid Staalman had de vol gende vraag aan den Min. van Buitenlandsche Zaken gesteld n Kan de minister iets mededeelen omtront do al of niet juistheid van persberichten, dat België na het sluiten van het kortelings door de Tweede Kamer der S'aten-Generaal goedgekeurde tractaat met Neder land zioh maritiem gaat toerusten en dat de plannen hiertoe voor den bouw van breede monitors met zeer zware kanonnen reeds in 1924 gemaakt zouden zijn De minister van buitenlandsche zaken heeft ge antwoord Het persbericht, volgons hetwelk België hel voor nemen zou hebben, zich maritiem te gaan toerusten, met gebruikmaking van in 1924 opgemaakte plannen voor don bouw van breede monitors met zeer zware kanonnen, is reeds van offioicioele Belgische zijde op de meest stellige wijze tegengesproken. De Minister van Financiën heeft de ambte naren der invoerrechten en accijnzen opgedragen de controle op de naleviug van de rijwielbelastingwet gedurende de eerste zes dagen van de maand Ja nuari niet te doen plaats hebben. Dit is gedaan om belanghebbenden eenige dagen in de gelegenheid te stellen zich een belaslingmerk aan te schaffen. Met het oog op de drukke werkzaamheden op de postkantoren, worden de rijwielplaatjes eerst vanaf 1 Januari 1927 beschikbaar gesteld. Ged. Staten van N. Brabant stellen Prov. Staten dier provincie voor, om wegens invoering der rijkswegenbelastiug voor automobielen, de weg° geldverordening opnieuw vast te stellen. De bepa lingen voor motorrijtuigen nijn geschrapt. Voor paardentractie blijft de oude toestand be stendigd en de kostelooze rij'wielkaarten blijven ook bestaan. Het Nederlandscb-Belgisch verdrag. In antwoord op de door den heer Mr. Adriaanse iu de vergadering van 30 JNovember gestelde vraag POORTVLIET, 14 December 1926. Heden morgen 101/2 uur kwam de gemeente raad bijeen. Voorz. burg.-secr. Dronkersaanwezig alle leden. De voorz, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en las daarna de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Voor kennisgeving werd aangenomen schrijveh Ged. St. betreffende afschrift gewijzigde ver ordening; eveneens een schrijveu van de heeren Evertse, Quist eu Van As, welke hun dank betuigden inzake hun salarisverhooging. Een schrijven vau den Commissaris der Kooiogin was ingekomen meldende de herbenoeming van de heeren E. van der Slikke en J. Elenbaas tot zetters voor 19271930. Van de bizondere school, dat ze geen behoefte gevoeleu aan geneeskundig schooltoezicht en mits dien uiet kuunen voldoen aan het verzoek van B. en W. Naar aanleiding hiervan zeide de voorz. dat du geen uitvoering kan worden gegevei- aan het eertijds genomen besluit, zoodat geen der scholen onder geneeskundig toezicht komt te staaD. De voorz. merkte op, dat volgeus het Prov. Blad de salarissen van Burgemeester-Secretaris dezelfde bleven, altijd met dien verstande dat voor afronding het salaris van den Burgemeester met f 0 is verhoogd, terwijl dit van den gemeente ontvanger met f 100 wordt verhoogd. Daar de voorz. meende, dat hieriu toch geen verai dering kan worden gebracht, werd deze regeling met algem. st. goedgekeurd. Van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk was eeo schrijven ingekomen, dat ze het salaris van den keuringsveearts voor drie jaar heeft vastgesteld op f 2760 per jaar, wat eveneens werd goedgekeurd. Een verzoek van Gtï. Staten, waarbij een afschrift van hnn schrijven aan den raad vau Scherpenisse, betreffende te verleenen subsidie door deze gemeente aan de verbetering van den verkeersweg Scherpenisse—Stavenisse, met ver zoek in beginsel te besluiten gelden hiervoor beschikbaar te stellen en dat Ged. Staten ook genegen zijn, de helft der kosten zijnde eeo bedrag van f 160,000 voor grond en aijkaaokoop te verleenen, zijn B. en W. van meening, dat een verbreeding eu verharding van den weg van Scherpenisse naar den Provincialen steiger te Stavenisse, voor deze gemeeute niet van zoo'n groot belang geacht kan worden, oin de totstand koming van deze verbetering te helpen bevorderen door het verleenen van een subsidie. Van de havens van St. Maartensdijk en Stavenisse wordt door deze gemeente g*en gebruik gemaakt, evenmin vau den Prov. steiger te Stavenisse Het vervoer van landbouwproducten uit Poortvliet de opmerking doen: de raad van Poortvliet kan gemakkelijk een baldehetuigiDg aan onzen gemeen teraad zenden; die gemeente betaal tgeen cent in de bouwkosten der brug. Al moge dit waar zijn, toch kan deze gemeente niet aaugcwreveu wordeD, dat ze nimmer met een bijdrage heeft willen helpen tot het verkrijgen van een beter communi catie met het vasteland. Poortvliet heeft altijd steun verleend aan het telkens gewijzigde en uitgebreide locaal spoorwegplan, waaaraau een brugplan verbonden was, eD ik ben er zeker van, dat als de raad van Tholen gezegd had: wij kunnen geen brug over de Eendracht bouwen dan met bijdragen vau de andere gemeenten iu het eiland, deze gemeente beslist bijdrage ver leend zou hebben. En waar nu in verband met bet schrijveu vau Ged. St. inzake de subddieverleening voor den verkeersweg StaveuisseScherpenisse, B. en W. van een ander gevoeleo zijn dan hen, daar verbetering van bedoelden weg grootendeels een plaatselijk belang is en wel voor de gemeentea Scherpenisse en Stavenisse, St. Maartensdijk en omgeving stellen zij voor, om voor dit doel geen subsidie te verleenen. Da heeren Uijl eu Vau Westen zijn het volstrekt eens met B. eu W., daar zij ook geen belang voor deze gemeente zien iu het verbeteren van dezen weg. De heer Carels meende, dat waar Scherpenisse als belanghebbende geen subsidie verleent, zou het voor Poortvliet uoDaens zijn dit te doen en hiervoor de gemeentekas open te stellen, en mocht het rijksweg worden, dan kuuuen wij altijd Dog zien, terwijl men uiet moet vergeten, dat wij toch ook mede betalen aau de wegen-belasting. Besloten werd met algemeeoe stemmen geen subsidie te verleenen en dit iu den g^est van het voorstel van B. en W. te berichten aan Ged. St. Aan den heer P. van Dijke werd op verzoek op do meest eervolle wyze oulslag verleend als gemeeute-bode-schalter en wijkmeester. B. eD W. stellen voor de betrekking vau schatter en wijkmeester te doen vervallen, daar zij voortaan de schatting best kunnen verrichten, terwijl de politie het waar kan nemen eD het oog honden op de verhuiïbiljetten en uummering der huizen. Tevens stellen ze voor het schoonmaken van bet gemeentehuis apart op te dragen aan een werkvrouw, tegen een vergoediug van f2 per Advertentiënvan tot 4 regels 75 ct.iedere regePmeer 17V2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte! Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. behandelt men de roode en smettende plekken met 31349 15 34356 gaat voor een deel in Westelijke richting naar de haven van Scherpenisse en in Zuidelijke richting naar de haven Streijer.-Ham, terwijl het overige goederenvervoer eo ook personenverkeer gaat in Oostelijke richting naar Thulen en Noord-Brabant. Met groole ingenomenheid werd dan onlangs ook hier de tijding vernomeo, dat door deu minister van Waterstaat thans aan het Gem.-best. van Tholen concessie is verleend voor het boawen van een brug over de Eendracht. Dus deze brug, waarnaar zoolang verlangd is, zal nu komen. Ik wil deze gelegeuheid te baal nemen om met uwe volle instemming een woord van hulde le brengen aan het Gem.-best van Tholen voor zijn door zettingsvermogen, om slechts met eigen gemeente middelen,dos zonder bijdtagen van Btjk, Provincie of gemeenten, een vaste verbinding met de Provincie Noord-Brabant te verwezenlijken. Nu zulleo misschien ingezetenen van Tholen week, terwijl zij verder voorstellen de gemeente politie te heuoetnen als bode op een salaris van f125. Waar nergens staat bepaald, dat B. en W. verplicht zijn een oproeping te doen voor deze funotie, meende de voorzitter, temeer daar er slechts een gering salaris aan is verbonden, het tevens een vertrouwenspost is, daar alle stukken eu geldeu aan hem worden toevertrouwd, ofschoon hij hierdoor niet beweert, dat hij andere menschen niet geschikt acht of wantrouwt, meeut hij toch d.t Evertse de man hiervoor is, ten eerste kent hij hem als volkomen betrouwbaar en is het ook hem door den vorigen burgemeester toegezegd. Waar de politie altijd disponibel is en niemaod auders het voor deze geringe belooning zon kunnen doeD, meent de voorz. dat het in het belaDg der gemeente is hem te benoemen. De heer Carels kan zich, wat br.treft het vervallen der posten wijkmeester en schatter, volkomen met B. en W. vereeuigen, doch niet wat betreft het salaris van de boden en dat geen oproeping plaats hfeft. Het strjjdt tegen zijn billijkheidsgevoel en tegen alle recht in, dat B. en W. hiermede anderen die ereuveel recht hebbeu naar dezen post uitsluiten en zoodoende ëéa persoon leguustigen. Hij is volstrekt niet tegen deu gemeente veldwachter, daar hij dezen een waardig ambtenaar acht, maar hij komt tegen deze begunstiging op, waaiom nï geen oproeping en voor gemeente werkman wel? Ia vroeger tijden is deze post ook wel in andere handen geweest daD vau de politie en dit is nog het geval in verschillende andere gemeenten. Men moet ieder burger iu de ge legeuheid stellen mede te dingen naar eeD gemeentebaanlje. De voorz. merkte op, dat, al uoeeneo B. en W. dat de veldwachter de geschikte persoon is, de raad hiermede niet accoord behoeft te gaan en gerust een aoder kan voorstellen ot benoemen, en waar het stemmen per brief geschiedt, is ieder vrij. Wat betreft het gezegde van den heer Carels dat vroeger dit ook werd waargenomen door twee personen, vraagt hij dezen af, of bij wel weet wat warboel het toen is geweest, om daD maar niet te spreken van vermiste schilderijen. De heer Carels zegt dat men nooit personen mot zaken moet verwarren, het is dan de taak geweest der overheid hierop te letten en ook hen treft 3cbold. Hij herhaalt nogmaals, dat het strijdt met zijn rechtsgevoel dat men niet ieder in de gelegenheid stelt mede te diogen. Het spijt deu voorz. dat er stemmen op gaan tegen het voorstel van B. en W. daar hij per soonlijk zoo gaarne had gezien dat de raad hem hierin terwille was, te meer daar hij Evertse kent als een vertrouwd man en men toch niemand beter zal krijgen. De heer Carels wil gaarne den voorz. genoegen doen, doch dan moet het niet in conflict komen met zijn gevoel vao recht, teveos acht hij het onvoorzichtig vao deD vorigen burgemeester dit baantje te hebben beloofd aan Evertse, daar hij daartoe niet het minste recht had. Hij stelde daarop voor hel salaris te vermiodereo met f 25 en sollicitanten op te roepen; mocht het blijken dat het salaris later te gering is, kau meu altijd wel verhoogen. Wethouder Krijaer meende dat het volstrekt geen zin heeft, sollicitanten op te roepen, gezien het geringe salaris; hij meende dat als men een particulier persoon benoemde deze miustens f 300 toekwam, daar hem teveos zai zijn opgedragen het afgaven van slachtbewijzen. Het salaris voor deze functie is altijd veel te weinig geweest, doch omdat de politie het onder haar gewoon werk kon doen, is het als zjjude in het belang der gemeeute- financiën haar opgedragen. Men moet voor deze functie iemand hebben die altijd klaar staat en hoe zou iemand andera zich hiervoor kunneo leeoen, tegen zoo'n geringe vergoeding. En wat betreft de beweriDg van den heer Carels dat voor werkman wel een oproeping is gebeurd, meent hij dat dit hiermee volstrekt geeo verband houdt, daar die betrekking een geheel bestaan geeft eu voor bode slechts een bijbaantje is. De heer Van Westen voelde veel voor het beweren van den heer Carels doch waar het hier een exceptie betreft, slnit hij zich volkomen aan bij B. en Whet postje van bode behoort bij den veldwachter en men kan niet ieder hiervoor gebrui* keu, daar meo den persoon volkomen moet kunnen vertrouwen, zoodat de veldwachter hier voor de aangewezen man is. De heer Carels aeht het in strijd met het gemeentebelang en ais men dit vasthoudt, zal hij de hoogere autoriteiten hiervan in kennis stellen. De voorzitter zeide dat hij in geen wet kon lezen, dal B. en W. verplicht zijn een oproeping te doen. De heer Carels meende, dat or nog andere wetten zijn dan beschrevene. Het had den heer Elenbaas bevreemd, dat toen hij de agenda thuis kreeg er op vond vermeld, benoeming gemeentebode, daar hij nog niet ge hoord had van een oproeping. Hij is niet tegen Evertse, maar acht bet in strijd met zijn beroep, daar bij vreest, dat dit hiermede in gedrang zal komen. Indertijd is gezegd, dat men het salaris der politie zoodanig moest regeleD, dat deze niet moest bestaan vau bijbaantjes en na ziet hij, dat daaraan toch niet de hand wordt gehouden. Men moet ieder iu de gelegeuheid stellen mede te dingen en hij is daarom voor het voorstel Carels betrtffende oproeping sollicitauteo. Het voorstel Carels verlageu salaris op f 100 werd daarna met 6 tegen I stem vau den voor- verworpen, zoodat het voorstel vau B. en P 25* aa3geDOlIieD en bet 8alaris is ^paald op Het voorstel Carels en Elenbaas Oproeping sollicitanten werd ook verworpen met de stemmeu der voorstellers voor, zoodat bet voorstel vao B. en W, bleef gehandhaafd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1