IERSEKSCHE EM THOOLSCHE COURANT BIGGELAAR5 KOFFIE Purol bij Ruwe en Springende Handen.30 ct. eau£ No. 2174 Vrijdag 3 December 1326. Vier en veertigste jaargang VAN DIXHOORN'S MARSEPAIN as. stei are: erei FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. en ïaltjei rne e derd an zijn IST- nen. 31 De rede van den social. burgemeester van Goor. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Najaarszitting. Het Nederlandsch-Belgisch tractaat. anstei Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f1,375, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. BUITENLAND. Nu de mijnwerkersstskiug ia Engeland tot at®! verleden behoort, kouut men tot de ontdek' king dat heel wat afzetgebied van kolen de Engelschen verloren is. I/C De groot-gebruikers van steenkool hebben eich •wfctot Nederland en Duitscbland gewend en sloten r contracten van eenigen duur ooi in hunne «hoeften te voorzien. De Engelsche mijneige- aren hebben reeds gezegd dat zij tot iederen irijs het verloren gegane gebied weder willen isroveree, zoodat hiervan een economische strijd iet gevolg zal zijn. De mijnwerkers maken goedkoopere -prijzeu dan ook mogelijk. Ze hebben toegestemd in rcrlenging van arbeidstijd en de stakingsleidiug leeft, naar het schijnt, het voorgoed bij de mijnwerkers verbruid, daar geen der beloofde roordeelea is behaald. De Duitsche regeering, die er op aan dringt j het toezicht der geallieerde controlecommissie, jjeciaal wat de ontwapening betreft, op te heffen, ichijnt dat niet gedaan te kunuen krijgen. De oinmisaie zegt dat de leden van sportvereeui- ÏDgeu in Duitscbland een militaire opleiding irijgen. Dat de politie in Duitscbland ia ge- choeid op militaire leest en dat een groot ge- leelte van da Duitsche kazernes nog niet aan lun bestemming is onttrokken. Ziet men in Frankrijk nu niet met een zeer ;oed oog ziju Italiaauachen buurman aan, die len ergeo zin schijot te hebben om wat vroeger taliaaQSch grondgebied was, weder bij hun ;oniukrijk te voegen, ook Zwitserland heeft ilijkbaar geeu al te prettigen buur aau de t&lianen. Tenminste in het kanton Tezzino is bij een tkliaan een lijst in beslag geüomeD, waarin 'crmeld staan de namen van personen die een lekere positie bekleedeD en bekeud staan als inti-Italiaansch. Men ziet ook hierin deD lust van de Itali- Den om hun landsgrenzen wat meer in over- wastemming met het taalgebied te brengen. De Zwitsersche regeering bewaart het grootste itilzwijgen omtreDt deze zaak. In Spauje is het ook nog lang niet rustig. Sr zijn eeu viertal niet zeer goed bekend staande lersouen gevangen genomen, die, naar men vermoed, een aanslag voorbereidden tot het ver- oorden van koning Alfons en Primo de Intusschen blijkt de politie een goede vangst hebben gedaan, daar ze bekend hebben in L924 Cardinaal Sol del Villa eu een baukier te yon te hebben vermoord. De politie doet onderzoek of er nog meerderen het complot zijn en in hoeverre hier samco- laug bestaat met de eeuige weken geleden rnis- ükte revolutie. UITGAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel,meer 17V2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ils 191 voorbereiding van een organieke wet inzake de publiekrechtelijke regeling van den arbeid. Spr. meent dat door uitstel een groot conflict niet kan uitblijven. Van V.-D, zijde werd waardeering geuit over de toezegging vau den Minister van aansluiting Arbeidswet aau leerplichtwet, doch dezelfde zijde critiseerde den Minister omdat deze de overeen komst van Washington niet wilde ratificeereu en de Arbeidsinspectie niet wenscht nit te breiden. De heer Weitkamp spoorde aan tot voor zichtigheid met beperking van den arbeidstijd. De aibeid in het landbouwbedrijf is lang niet zoo geestdoodend als dat in de fabrieken, zoodat hier niet zoozeer beperking van arbeidstijd noodig zou zijn. Als vanzelfsprekend kwam van s.d. zijde hier tegen een waarschuwing. Het wa9 de heer Schaper die den vorigen spreker beschuldigde van cou- SAMENGESTELD UIT PRIMA AMANDELEN EN SUIKER OP BIJZONDERE WIJZE De Memorie vau Antwoord op de Water- staatsbegrootiog roert o. m. aan dat de Minister geen termen aanwezig acht om de dijken langs de groote rivieren iu ouderhoud bij het rijk te nemeD. Door invoering van speciale tarieven wordt getracht het spoorvervoer naar onze havens te trekken, echter zijn de Duitsche uitzonderings tarieven zoo laag, dat coucurrentie hiermede onmogelijk i«. De reiziger3tarieveu kunnen voorloopig niet verlaagd, daar eerst de uitkomsten v-in de laatste verlaging dienen afgewacht. De uitgesproken vrees voor de onveiligheid onzer spoorwegen in verband met laatst voorge komen ongelukken, behoeft geen twijfel te doen ontstaan aan de zorg die aan den weg eD het materiaal wordt besteed. De onbewaakte overwegen hebben naar het schijot ook de belangstelling van den Minister, deze zegt nj. dat naar beperking van het aantal ongelukken op onbewaakte overwegeu wordt ge streefd, door, voor zoover noodig, het uitzicht te verbeteren. Het onderzoek of wellicht met de opheffing der bewaking te ver is gegaan, is nog niet 34-298 40 CENT PER ONS. 15 8428! cadeaa rtvliet Hati 198 1'. W EveoaU vorige jaren zijn aan de postkantoren erkrijgbaar de «eldadigheidszegeli voor het kind. 1t^ )it jaar zijn de «aarden 2, 5, 10 en 15 cent 00 lie al« gewone frankeerzegels kannen worden |(bruikt, doch waarvoor men resp. 2, 8, 3 en cent meer betaalt. De meerdere opbrengst [omt ten goede aan die instellingen die de ver- Jeging van bet zwakke kind op zich nemeD. Zonder twijfel zullen velen de zegels koopen hierdoor bijdragen tot de leniging van veel tllende. arteern ichtbar ;r mot rier, inPii e Jon istorisc oot bo Is f 1 ker, reder» ne, In .ouwen i f 8 ,6 342 IT, len BINNENLAND. Het Eerste Kamerlid de Savoruin Lohman o ïad aan Minister Kan vragen gesteld over een oor den soc. burgemeester v. d. Sluis vau Goor phouden rede op een vergadering te Borne, laanu hij volgens een courantenverslag de sol- laten tot verzet aanspoorde, van een „rotzooi" het leger sprak, enz. Minister Kan heeft iu zijn antwoord verwezen laar de inmiddels door den beer v. d. Sluis in iet Volk gepubliceerde tegeuspraak van dat 'erslag. Echter heeft de Miuister ia een onder- loud den heer v. d. Siais er aan herinnerd, lat een burgemeester, ook buiten functie, ver- tandig handelt door zich te onthoudeu vau - litingen, die twijfel kunnen doen rijzen aau ij o eerbied voor de gestelde machten en dus an zijn vasten wil om, des noodig, met behulp 3 SOOrtran machtee, het gezag te handhaven. De 2 leer v. d. Sluis toonde zich OBtvaukelijk en QU irkentelijk voor den gegeven wenk. TWEEDE KAMER. Bij de verdere behandeling van „Arbeid" was let de heer Veraart die aandrong op een grondige servatisme, niets dan het eigenbelang vau den boer noemde deze het. Volgens spreker is er geen verschil tuaschen den arbeid in indastrie en op het land. Van R.-K. zijde, door de heer Knijper, werd aangedrongeu op strenge toepassing van de arbeidswet. De heer Van Gijn waarschuwde voorzichtig te ziju t°n aanzien van de biodendverklaring van de Collectieve arbeidsovereenkomst, loou uaar bekwaamheid moet er zijn. De heer Loerakker (r.-k.) beweerde hierop dat oiemaud in den lande bezwaar heeft tegen deze bindendverklariDg. De beer Kersten betwijfelde de noodzakelijkheid van regeling door de overheid van den arbeids tijd in land- eu tuinbouw. De heer Boon vernam met verheuging het standpunt van den minister omtrent de ratifi catie van het verdrag van Washington. De heeren Kersten en Beumer streden voor de vrijheid van de bakkerspatroons ea mej. Westerman sloot de rei met toe te juichen de maatregelen iu het belang van verplegend personeel in ziekenhuizen enz. In eeu avondzitting werd Justitie behandeld. Het ging iu de eerste plaats over de huwelijks wetgeving en de verbetering van de rechtspositie der vrouw, hieronder meer het huwelijksgoederen recht. Voornamelijk het laatste dat de staats commissie nu iu een voorstel aan deu Minister heeft gezonden, heeft veel belangstelling, vanuit de Kamer werd, aandrang geoefend om deze voorstellen te publiceeren. De heer Marchant behandelde het echtscheidings- onderwerp, doch vreemd geBoeg kreeg hij in zijn opvattingen geen gelijk van de vrouwelijke Kamerleden. Vooral Dr. Beumer toonde zich ten dezen opzichte zeer reactionnair, doch de rechter zijde was het niet eens met alles wat Dr. Beumer ten berde bracht. Intusschen liggen er op dit gebied zooveel aDgels en voetklemmen dat men hoopt deze materie door onderling overleg te kunneu regelen. Over zedekwetseude lectuur werd door d». Zandt gesproken die op verscherpte maatregelen aan drong en bestrijding vau de danswoede, benevens verbod van vloeken en lijkverbranding, terwijl de spreker ook aandrong op invoering van den doodstraf. Dinsdag zette de Kamer de beraadslagingen voort betreffende Arbeid. Het liep voor Minister Slotemaker de Braine goed af. De minister deelde mede dat een ontwerp ziektewet zijn Departement verlateu heeft, lozake de arbeidswet blijft spr. zijn voorzichtig beleid handhaven. Staatspensioen verwierp de minister geheel, daar dit uiet past in het kader van de sociale verzekering. De minister geraakte nog aan het debatteeren met de. Kersten, die verplichte verzekering strijdig achtte met het Calvinistisch beginsel. Des avonds voortzetting van Justitie. Van den Miuister blijkt, zooals deze mededeelde, geen ingrijpende wijziüg te wachten in de positie van de vrouw. Voorts werden eenige 3aken de politie betreffende besproken en kwam eveneens nog even ter sprake de geruchtmakende zaak van den Commissaris van Politie te Culemborg. Zoo acht de Miuister de behoefte aan een afzonderlijke wettelijke regeling betreffende de binnenvaart, niet dringend, ongezien nog het verzet uit de kriugeD van belanghebbenden. Donderdag kwam bij financiën de afschaffing der epcelkaartenbelasting in behandeling. Dit wetsontwerp werd goedgekeurd. Overigens kwamen nog eeuige kleine zaken aan de orde. Des avonds nog eenige kleine zaken justitie betreffende gevangeniswezen en rijksopvoedingsgestichten; De memorie van antwoord betreffend Posterijen (voorloopig verslag wetsontwerp regelende iu- koinsteu en uitgaven van dit bedrijf) doet zien dat de Minister voorloopig geen toezegging ban doen tot meerdere portverlaging, wel bestaat het voornemen om iu 1927 waarschijnlijk het-brief port zal kunnen worden verlaagd. Voorts wordt o.m. uog medegedeeld dat er een overschrijviugsrecht bij den Poscheque en Girodienst geeu sprake zal zijn Donderdagavond weiden hierover nog beraad slagingen gevoerd. De in hel uitzicht gestelde briefportverlaging was deu heer Krijger nog niet voldoende, deze drong aan op verlaging van de telefoon- eu telegraaftarieveD, terwijl deze spreker ook de drukwerktarieven te hoog voud. Rentevergoeding bij den postcheque eD giro dienst weid bepleit door de heeren Van Braambeek en Van Aalteu, doch de heereu Krijger eü Van Gijn verklaarden zich hiervan tegenstander. In de Diusdagavond door den Commissaris der Koningin, de heer jhr. rnr. J. W. Qjarles van Ufford, in naam der Koningin geopende najaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland, was de heer van Waesberghe afwezig. De verschillende Koninklijke besluiten tot goedkeuring vao stateubesluiteu werdeu voor kennisgeviog aangenomen, terwijl een ingekomen adres van de bestoren der A. N. W. B. eu K. N. A. C. iozake beperking van de veront reiniging der wegeu na voorlezing door deu grif fier werd in handen gesteld van Ged. Stateu ter afdoening. De mededeeling van Ged. Staten inzake de opschorting van de plannen betreffende verbete ring vau de steigers te Kortgene en Wolphaarts- dijksche veer, werd voor kenuisgeving aange nomen. De mededeeling van hetzelfde college inzake de electriciteitsvoorziening in de Provincie, werd naar de afdeelingen verzonden. Hetzelfde geschiedde met de mededeeling io zake de stichtiDg van een veerhuis bij de uieuwe aanlegplaats van de Provinciale stoombootdien- steu te Breskeus en aan de volgende door den heer van Zuijen iugediende motie „Oüdergeteekenden stellen de Stalen derjPro- vincie Zeeland voor Ged. Staten nit te noodigen den minister van waterstaat te verzoekeD terug te komen op zijn weigering om aan S. de Vuijst te Breskens eeu terrein in erfpacht te geven aan de haven aldaar tot het boawen van een veerhuis'. Aangenomen werd het voorstel tot aanhouding van het adres van de diocesane Federatie //het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Breda" om sub sidie voor wijkverpleging. De overige vroeger vermelde voorstellen werden naar de afdeeling verwezen. Bij dat inzake bijdrage io het tekort van de N. V. Stoomtram „Walcheren" over 1925 zijnde f 5185.67, tot een vierde van dit bedrag, mits het rijk de helft vergoedt, deelen Ged. Staten mede, dat'de mogelijkheid bestaat dat de regee ring enkels uitgaafposten uiet in aanmerking zou brengen bij de vaststelling van het tekorl, zoodat dit ten slotte zou worden bepaald op eea lager bedrag dau f 5185.67, waarom Ged. St. voorstellen te willen lezen tot een maximum van 1296.42. Ook bij bet voorstel inzake aanleg van een rijwielpad langs den provincialen weg wederzijds Sluis wordt eeu drukfoutherstel voorgesteld en ook nog eene wijziging in het voorstel tot wij ziging van de begrooting 1926. Hierna had de splitsing der vergadering in afdeeliugen plaats. In de eerste afdeeling hebben zitting de leden: Welleman, Geschiere, de Baare, de Jonge, Har toog, Hendrikse, Boiier, Boonman, Erasmus, Dumoulijn, Adriaanse en Kakebeeke en de leden van Ged. St. van Rompu en v. d. Putte. In de tweede afdeeling de leden Boogerd, v. d. Wart, de Pauw, vau Dixhoorn, Vogelaar, Sonke, Wallien, Dominica?, mevr. Bergsma, Koster, Overhcff, Kodde en de leden van Ged. St Fruijlier en v. d. Weijde. In de derde afdeeling de leden Mes, Onder- dijk, Brandsma, v. Nieuwenhuijzen, Joziasse, Vienings, vau Waesberghe, van Oeveren, van Zuijen, Moelker, Laernoes en Timmerman en de leden vau Ged. Staten Dieleman en van Dusseldorp. Hierna verkreeg met toestemming der verga dering de beer Adriaanse het woord en sprak als volgt „Ik heb reden om Ged. St. erkentelijk te ziju voor de attentie aan mijn vraag van 17 Nov. jl., Dopeus het Verdrag met België verleend. Gebleken is opnieuw dat ook Ged. St. zich niet kuouen vereenigen met een geheim houden van huuue adviezen betr ffende het Ned, Belg. Verdrag. Dat du door buune medewerking bereikt is de kennisneming dier adviezen door de Statenleden, is zeer zeker te waardeeren. Waar evenwel, zooals in de toelichting bij mijn vraag uiteengezet, het hier betreft eeu zaak van ongemeen publiek en speciaal ook een Zeeuwsch belang, ben ik vau oordeel dat het bereikte resultaat niet geheel kan voldoen. Intusschen gevoel ik wel dat, do de regeering iu haar verzet tegen de publicatie der adviezen volhardt, Ged. Stateu vau oordeel zijn dat zij moeteu blijven bij de eenmaal door hen uit het verzoek tot vertrouwelijkheid geirokkeu conclusie. Dit ueemt echter de bevoegdheid van Ged. 8f. niet weg om indieu zij daartoe worden aangezocht, aan de Staten hun oordeel over de vooral voor onze provincie zoo gewichtige gevolgen van het verdrag, indien dit wordt aangenomen, k^ubaar te maken, zonder het hoofd „Vertrouwelijk", opdat dit oordeel ons volk en speciaal de inwo ners onzer provincie kunnen te weten komen. Naar mijne bescheiden meening is dit hun, het buiten schuid van Ged. State:», reeds Zij veel te lang onthoudcD. Als een vau bon ver tegenwoordigers in onze Prov. Staten gevoel ik den plicht bij Ged. Staten met kracht aan te drir.geD bedoelde mededeeling zoo spoedig mo gelijk aan de Statenleden rood te zenden. Ik stel er ten slotte prijs op hier uitdrukkelijk te verklaren wel te begrijpen dat wij met de outvaugsl dezer mededeeling moeien volstaan en deze niet tot onderwerp eener discussie iu onze statenzitting kan strekken. Aangenaam zou het mij ziji: het antwoord vau Ged. Staten op mija verzoek indien mogelijk in deze zitting en anders zoo spoedig mogelijk te mogen vernemen. De voorzitter zeide namens Ged. Staten te kunuen mededeelen, dat dit college bereid is spoedig zijn zienswijze over het tractaat kenbaar te maken. De heer WallieD betoogde de weuscbelijkheid

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1