IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 2 BIQGELAAR'S JA No. 2173 Vrijdag 26 November 1926. Vier en veertigste jaargang SE iraa Buitengewone voordeefige aanbieding. AU BON NIARCHÈ, nORIAAN-BAY ^LAg°e^^Agoed: t SINTERKLAASTAFEL Luxe doozen Bonbons en Marsepain Keurige Mandjes Fruit Chocolade Figuren en Letters Borstplaat en Surprises Firma C.J.van Dixhoorn& Zonen tbanl N in im sn. iumen n itels, -PETI BLAUWE EN ZWARTE PRIMA TRUIEN Met staande boord 3.90 liggend 4.25 ECHTE ZWARE ENGELSCHE ZONDER 34289 SLUITING 4.90 20 Kortemeestraat 17-19 - Bergen op Zoom PSTE en kiexe daarom MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten. 75 Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten 75 84278 10 Bij Apoth. en Drogisten. Aangemoedigd door ons succes van vorig jaar hebben wij onze sorteering St. Nicoiaas artikelen op onze dit jaar belangrijk uitgebreid. U vindt er Komt U eens kijken? 35 34274 Kremerstraat 17 - Bergen op Zoom. 26 Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,: franco per post fl,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE 37v FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiënvan '1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel] meer 17ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. BUITENLAND. nidde irtiki iddel abe. 822! 99'/: en neeit i Het bli mpjes, in apiei vereiec verzwa ANGl t groo irmoe DD, 6 ekeri 10 176 laak. )en Ha ltbomn y. Kro< Stekel 3E. 12. )M. len. MABM ;en, Sin 5NEN N. ti op Het congres der Britsche mijnwerkers heeft een besluit genomen waarbij aan de verschillende districten wordt aanbevolen hnnne eigen regelingen met de eigenaars te treffen. Dat beteekeni het einde der staking. Weliswaar zyn de voorstellen der regeeriug verworpen. De ?a9lhondendheid der leiders beeft geleid tot eene verwerping daarvan en tot op zekere hoogte kannen de arbeiders hen daarvoor weinig dank baar zijn, want het treffen van regelingen met de eigenaars in de onderscheidene districten zal den werklieden tot weinig minder leiden dan tot het aanvaarden van nieuwe collectieve arbeids voorwaarden die de eigenaars hen nu zullen believen voor te leggen. Het is te voorzien dat de verbittering over de nederlaag aanleiding zal geven tot een andere slrijdmethode, zoodra de arbeiders zich weer sterk geooeg gevoelen voor nieuwen aanval. Want volkomen vrede op arbeidsgebied heeft noch de stakiög, noch bet einde gebracht. De enorme schade, die deze staking heeft ver oorzaakt, vermeldden we reeds in een onzer vorige overzichten. Daitschland heeft op economisch gebied bij deze langdarige worsteling op belangrijke wijze zijde gesponnen. In de eerste plaats heeft de steenkooluijverheid daarvan de meeste vruchten geplukt. Maar ook de spoorwegen hebben een ongekende bate gemaakt, die op een honderd millioen mark kan worden geschat. Natourlijk werpt zoo'n enorm voordeel zijn schaduwen af op het gansche bedrijfsleven al wordt dat niet zoo met klare cijfers openbaar gemaakt. Men verwacht er zelfs nog een ruime nawerking van de staking, omdat veeltijds, ook na hervatting van den arbeid de productie nog geenszius op peil ie en het geruimen tijd donrt alvorens men ontkomen is aan de velerlei stagnaties die er door ontstonden. De voor Daitschland zeer gunstige zijde van de staking is bijzonder ten goede gekomen aan de uitvoerinogelykbeid op rekeoiug van de schadeloosstelling aan Frankrijk. Er loopen geruchten omtrent oorlogstoerustingen van Italië tegen Frankrijk. Zoo'n vaart zal 't evenwel niet loopen. Er gebeurt wel eens wat aan de grens waardoor de gemoederen worden opgezweept, maar hoe onaangeuaam op zich zelve ook, zijn deze nog niet direct vatbaar voor wederzijdsche krijgsmaatregelen. Frantche toeristen die een tocht door het ge bergte deden en over de Italiaansche grens kwamen, werden door de autoriteiten gedurende veertien dagen op Italiaausch gebied vastgehoaden. Hst gezelschap, bestaande nit vier mannen, drie dames en een jongen, bereikte den pas van 8». Vérau en besloot in het dorp La chanale ssuig proviand in te slaan en er ts overnachten. Op een paar kilometer afstand van het dorp kwamen zij een paar Italiaaosche carabinieri tegen, die naar de papieren vroegen en hun teveus aauzegdeu, dat ze niet verder konden gaan. Een der dames die vlot Italiaausch sprak, .gaf den politiemannen te kennen, dat het vrijwel ■onmogelijk was om terng te keeren daar St. Vérau acht uur gaans was van de plaats waar zij zich du bevonden. Het bleek dat ze voor reden vatbaar waren, want ze begeleidden het gezelschap bereid willig naar La chanale, onder de verzekering dat bet den volgenden ochtend ongehinderd zou kunnen vertrekken. Maar de superieuren der carabinieri dachten er anders over en hield niet minder dan veertien dagen het gezelschap ge vangen, metterdaad opgesloten in eene gevangenis alwaar zij als gevangenen werden behandeld. Na die veertien dagen werden hunne oorspronkelijk afgenomen voorwerpeu teruggegeven, met uit sondering van de fototoestellen. Men k&u begrijpen dat zulk eene behandeling kwaad bloed zet. Kwaliteiten gegarandeerd. geheel nieuw is, zal volgende week te Utrecht eene vergadering worden gehoadeu van leden van Gedeputeerde Stalen^ vau alle provinciën met leden van den Boud van Autobus-ondernemingen. VAN DEN GEZONDHEIDSRAAD. Werp geen water in een braudend transformator- huisje. De doodelijke stroom zou U laDg9 den waterstraal kunuen treffen. Bij olie- of benzinebrand, Blusch niet met water, doch met zand. Ondengdelijk gereedschap, zooals loszittende hamers, gescheurde hamerstelen, uitgesleten schroefsleutels, veroorzaken ernstige ongelnkken. Goede verlichting, verwarming en luchtver- verschiug bevorderen den lost tot werkeD. Voetganger. Loop Diet zonder noodzaak op den rijweg en bovenal, blijf er niet staan om een keDuis te begroeten of een praatje te maken. Beschouw den rijweg als bet terrein van het rijdend verkeer, dau kunt U met recht het trottoir als het Uwe beschouwen. Typhns, roodvonk, diphterie. Wanneer in Uw gezin typha*, roodvonk, dan wel diphterie voorkomt, of iudien Gij vreest, dat een der Uwen aan besmettingsgevaar door een dezer ziekten is blootgesteld, vraag dau aan het gemeentebestuur Uwer woonplaats de door het Staatstoesicht op de Vulksgezoudheid kosteloos uitgegeven „Maatregelen" ter bestrijding dezer ziekten. Kookt de melk. Gebruik geen rauwe melk, tenzij Gij zeker weet, dat het z.g. ^modelmelk^ is. Door slechts gekookte melk te nuttigen, kuut Gij ziekteD, als b.v. typhns, voorkomen. Denkt daar vooral ook aan bij uitstapjes en op reis. 34 tot het weder instellen van het directeur-gene raalschap van den landbouw. De minister wees er op dat het inderdaad noodzakelijk werd geacht om een directeur- generaal aan te stellen, maar nadat minister Raijs de Beerenbrouck in overleg en in over eenstemming met den heer van Hoek het direc teurschap heeft afgeschaft, is het volmaakt over bodig na weer een stel ambtenaren te gaan aanstellen die overbodig zijn. De stemming over de motie werd uitgesteld tot Dinsdag. En toen was de meerderheid der Kamer zoo bescheiden om den minister niet een directeur-generaal op te dringen, waaraan hij zelf allerminst behoefte gevoelde. De nog niet samengevoegde departementen van oorlog en marioe hadden te dien aanzien weder menige aanval te verduren. Maar minister Lambooij is niettemin vast overtuigd van de mogelijkheid der samenvoeging van beide depar tementen. Met eene flinke snelheid ging meu de begroo ting voor buitenlandsche zaken door. Weinig bijzonders leverde ze op. Te Tokio in Japan zal het houteu legatiegebouw door een gewapend beton paleis worden vervangen. De onbevredigende toelichting in de memorie over het bedrag van vier ton dat dit werk zal kosten, werd nu nader door den minister mon deling verklaard, ontleend aan bouwkundige adviezen. In tegenstelling met de immer gel dende beweriug, dat in Japan de loonen zoozeer aan den lagen kant zijn, dat daaruit wel een zware concurrentie zou dreigen, werd deze dure aanbouw gemotiveerd van booge prijzen voor materialen en hooge loonen. De beschouwingen over de begrooting van Marine vertoonden vrijwel hetzelfde beeld dat bij de behandeling' van de belangen van dat departement gewoonlijk wordt opgehangen. De pensioenen waren weder een stokpaardje voor de heeren K. ter Laan en Oud om moties in te dienon. EerstgeDoemde's bedoelde om te komen tot gelijkstelling van de pensioenen van vóór 1920. Zij werd evenwel verwerpen met de stemmen Sociaal- en Vrijzinnig-Democraten. Die vsn den heer Oud tot herziening van de pensioenen der Oud-gepensionneerden bij de zeemacht werd verworpeu met 48 tegen 29 stemmen die der Sociaal- en Vrijzinnig-Demo craten alsmede twee R. K. de heeren Van der Bilt en Bulten. Bij de artikels gewijze behandeling dieude de heer Oud een amendement in op het artikel waarbij (250.000 wordt gevraagd voor den bouw van een ouderzeeboot, bestemd voor den dienst in Nederland, bedoelende dezeD post te schrappen. Na bestrijding door den minister werd bet amendement verworpen met 48 tegen 28 stemmen; vóór de Sociaal- en Vrijzinnig democraten als mede de heer Braat. Stoom Jabofufabri Cöe ÏTCjTiaan" A.v.dfyiggtlaar Jtjoscndaat Cs*2> ~7w7BiGGEI^R&C°R0Ö5ERDAALr TWEEDE KAMER. BINNENLAND. Door de aanneming der wet op de antobus- concessies, welke op 24 Augustas in werking is getreden, tengevolge waarvan alle eigeöaren van autobussen binnen zes maanden i.a de in werking treding, das uiterlijk 24 Februari 1927 in het bezit moeten zijn vau een concessie, te verleenen door Ged. Staten. De ingekomen verzoeken vin autobus-onder- nemingen zijn zeer talrijk en worden doorgezonden Daar de burgemeesters der onderscheidene ge meenten waarop deze diensten bestaan. Na de ingekomen adviezen beslissen Ged. Staten. Aangezien deze kwestie voor deze colleges De Kamer heeft de behandeling der onder- deelen van de Staatsbegrooting onderbroken met eene stemming over een drietal moties, te weten die van den heer Bulten tot herzieuiug van het bezoldigingsbesluit en tot het verleeneu van toelagen over 1926 aan rijkswerkliedeu, ambte naren en onderwijzer?. Zij werd aangenomen met 41 tegen 3£ stemmen. Die van den heer J. ter Laau betreffende de regeling van de rechtspositie van ambtenaren wordt aangenomen met 46 tegen 31 stemmen. En met dezelfde stemmen-verhoading werd aangenomen eene motie van den heer Suriug tot indiening door de regeeriug van wetsont werpen waarbij het zevende leerjaar voor scholen verplicht wordt gesteld en den zevenjarigen leerplicht wordt ingevoerd; Aangezien echter de uitvoering dezer moties tot het doen vangroote uitgaven zal leiden, zal de legeering deze moties, waaromtreut ze weliswaar niet onverschillig is voor zoover de fluanciëo dit toelieten, kalm naast zich neer leggen. Bij de behandeling van de landbouwbegroting kwam ter sprake het pachtvraagstuk. De mi- cister deelde te dien aanzieo mede, dat het pachtconlract is gesteld in handen eener staats commissie voor het pachtvraagstuk, omdat tal van juridische en economische kwesties daarmede samenhangen. Over het nemen van maatregelen tot steun aan de bietenindustrie schort de mi nister zijn oordeel nog op, tot Da de ontvaugst van het rapport der commissie die deswege mede ia ingesteld. De aanmoediging van coöperatieve varkens-exportslagerijen wil de minister wel in in overweging oemeo. De heer van der Heide diende eene motie in GEMENGD NIEUWS. Een geheimzinnig geval. De politie stelt een onderzoek in naar een eigenaardig en geheimzinnig geval, dat zich in de laatste dagen der vorige week in Den Haag zou hebben voorgedaan. Voor zooter thans bekend is», heeft de zaak zich als volgt toegedragen. Donderdagavond heeft de 21-jarige Voetsier K. de ouderlijke woaiug aan de Lyonnetstraat verlaten en keerde er eerst Zaterdagochtend om streeks 10 aar terug. Hij werd toen thuisgebracht in een auto, vergezeld van twee dames, die K. hielpen uitstappen, hem tot de deur brachten, maar zich toen zoo snel mogelijk met deo auto verwijderden. Omtrent deze dames is uog niets bekend. Toen K. in huis was gekomen, bleek, dat hij er slecht aan toe was. Hij had een vrij diepe wonde boven het rechteroog, en aan zij q rechter zijde was hij geheel verlamd. Ook kon hij den» eersten tijd geen woord uitbrengen. Zijn moeder oordeelde het raadzaam, een dokter te laten komen. Deze vond den toestand van K. van dieo aard, dat hij opneming in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. In den loop van den middag werd K. naar het ziekenhuis overgebracht. De ziekenhuisdokters vonden het gewenscht, de politie te waarschuwen, waarop een onderzoek volgde. Het is nog een raadsel, hoe de man plotseliog is verlamd en zijn spraakvermogen verloren heeft. Tot heden heeft hij nog geen woord kunnen uitbrengen. Tegen de politic uitte de moeder van K. het vermoeden, dat haar zoon met iemand slaags was geraakt. Het gevolg hiervan zon zijn dat hij de be schikking over zijn ledematen had verloren en niet meer spreken kon. Het onderzoek der politie wordt zeer belemmerd, doordat K. zelf geen inlichtingen kan geven en de overige personages die bij het drama betr.kken ziju, zich niet bekend gemaakt hebben, en uaar men meent ook wel niet zullen doen. Nader wordt gemeld, dat de koetsier zich had begeven Daar een perceel aan den Rijswijkschen weg, waar hij dikwijls kwam en op een goeden voet stond met een gehuwde vrouw, wier man afwezig was. Hij vond evenwel de vrouw niot thuis, die met een kennis in een café vertoefde. Na daar enkele uren te zijn verbleven, is zij met een zekeren F. naar den Rijswijkschen weg gegaan. Intusschen ontmoetten zij K., die in woede ontstak omdat hij de vrouw in gezelschap van een ander zag. Door den verhitten toestand waarin allen, tengevolge van den sterken drank, verkeerden verkeerde de woordenwisseling weldra in hand tastelijkheden. De vrouw liep een blauw oog op, en K. werd verwond aan het gelaat. Men heeft een sterk vermoedeD, dat door het toebrengen van een harden klap een der zenuwen buiten werking is gesteld, waardoor een toestand van verlamming zal zijn ingetreden en hij tevens het spraakvermogen zal hebben verloren. K. werd naar de woning der vrouw gebracht waar zij hem verzorgde. Allengs werd haar dit te zwaar en heeft zij met eeu kennis den ver- onde met een auto thuis gebracht. Vandaar is hij vervoerd naar het ziekenhui?. De politie heeft tegen F. proces-verbaal op gemaakt als den vermoedelijke!) toebreoger der klappen. F. en de vrouw zijn gearresteerd. Een smokkelaar gesnapt. Op den Tilburgschen weg is een berucht jenever-smokkelaar uit Princeuhage aangehouden. Reeds geruimen tijd maakte bij er zijn werk van om belangrijke partijen jenever over de Belgische grens te vervoeren. Thans was het der politie ter oore g^komeD, dat hij eene partij van deze vloeistof ie Roosendaal had opgeborgen welke hij wilde vervoeren naar Tilburg. De ambtenaren, in samenwerking met de politie, waren op hun hoede. Maandagavond passeerde hij in een auto van iemand uit Roosendaal het

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1