IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Purol bij Ruwe Huid en Schrale Lippen No. 2iTl Vrijdag 12 November 1926. Vier en veertigste jaargang eel r- aa, VOLLEMEUVREEP Beiter dan Goed: DE BESTE DE OVERBRUGGING. >or aler oorte rd ster nenti Is, ETIT p Zoo iank I in n n. Vraagt Kwatta-Speculaas GEMEENTERAAD. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4regels75ct.; iedere regel.meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. eel 8421 [•hole an worde ogeli] ade ?hole o 2i bereü an ei nceut ind- out n vi in. Met een enkel woord hebben we vorige week melding kunnen maken van de beschikking van den Minister van Waterstaat waarbij aan de gemeente Tholen concessie is verleend tot het leggen van een brug over de Eendracht. We meenen ons ontslagen te mogen rekeneD van het geven eener bloemlezing nit de talloos vele jerimiades die ziju opgestegen over de on gemakken die de verbinding van de oevers van OD8 eiland en Noord-Brabant heeft opgeleverd. Het is waar, het was het eenige middel van communicatie dat ons aan het vasteland verbond en nam men voor lief hetgeen er was. Inmiddels is in de samenleving zoo'n geweldige ommekeer gekomen die allereerst aan het ver keer een gedachte reorganisatie te weeg bracht waardoor ook in het middel van verbindiug noodwendig eene veraodering moest komen. Het ontzaggelijk toenemend antomobielverkeer is in hoofdzaak de 9toot geweest die het brngplan werkelijkheid deed worden, niet alleen om het verkeer zelve, maar bovenal om de bron van inkomsten die daardoor geschapen is Voorheen werd het poutveer verpacht, totdat voor enkele jaren de gemeente het in eigeo beheer heeft genomen. Maar 9intsdien is ook het verkeer over het veer zoodanig toegenomen dat ook de opbreugst een aanzienlijk gewicht in de schaal legde en ecu deel daarvan eene compensatie werd voor de toenemende uitgaven der gemeente. Langzamerhand werd dit een vrij vaste post op het gemeentelijk budget en hield het brug- vraagstuk een belangrijk verband met de balaoe van oGtvang en oitgaaf. Er moest naar een middel gevondeu worden dat het bedrag der rente en aflossing van bot enorme kapitaal dat dit grootiche werk vraagt gewaarborgd wordt door de exploitatie van het brugverkeer. Daartoe was noodig een bruggeld ter vervaDging van het veergeld. Deze inderdaad zeer gemotiveerde eisch van het gemeentebestuur om voor de financiëele plicht die de gemeente op zich uam door het leggen van de brug, is ten lange leste ingewilligd, waar door de laatste slagboom is weggevallen en het pleit is beslecht. De ontworpen brug komt te liggen even ten Noorden van het bestaande veer, tusschen het veerhuis eu het pakhuis van de Zeeuwsche veevoeder-Maatschappij. De oprit op den Noord-Brabantschen oever valt vrijwsl samen met den bestaaoden rijksweg met een breedte van 13 Meter. Op den Thoolschen oever worden, twee op ritten gemaakt. Eene van nit de richting Stavenis9e, St. Maar tensdijk, Scherpeoisse en Poortvliet, die door het midden der stad gaat vanuit het punt van de wal die o ibebouwd is gebleven eu waartoe de doorbraak vauaf de Wal naar de Botermarkt dient, waardoor het verkeer vanaf de Oudelaudsche straat recht aan recht toe op den oprit wordt geleid. Deze wordt, voor zoover dit mogelijk is, aangelegd op eene breedte van 10 meter. Maar ook wordt de toegang van de haven naar den bebouwden dam dermate verbreed, dat een deel van het verkeer over de markt, via de Stoof- en de Vischstraat nsar de brug kan worden geleid. En de andete oprit dezerzijds de brng EME Slaizf 3N en 11 8225: >9'/: ;n neer, dat de rijvloer op een druk van een Lwintig-tone (20,000 K.G.) stoomwals, van een wagen van veertieu ton met asdrukken van zeven ton, van een wagen van acht ton met asdrukken van vier ton en voor het trottoir op eene belasting door voetgangers van 400 K.G. per M2 moet gerekend worden. Maar zij wordt bovendien berekend op een stoomtram bestaande uit een locomotief die twintig ton weegt en gevolgd wordt door een onbeperkt aantal goederenwagens welke een maximom gewicht hebben van 2000 K.G. per strekkende meter. Bij die gewichtsberekening is zij tevens geschikt voor personenverkeer met electrische of benzine- motortramwagens, volgens de typen die, voor zoover bekend, tot dusver in Nederland in gebruik zijn. De geheele onderbouw, alzoo de landhoofden eu de pijlers, zal bij de voren omschreven con structie reeds geschikt zijn voor het dragen van den bovenbouw, ook nadat deze zal zijn ingericht voor locaalspoorwegverkeer. Bij eveutueele inleg van zulk een verkeer zal de ijzeren boveubouw van de groote overspanning I versterkt of door een anderen moeten vervangen worden. De gewapend betoo-boveubouw van de drie kleinere overspanningen wordt terstond zoodanig gemaakt, dat bij bij den aanleg van een spoorweg eenvoudig met behulp van ijzeren liggers versterkt kan worden. Bovendien wordt deze laatstbedoelde bovenbouw zoodanig ingericht dat bij zonder al te groote kosten zoodanig verbreed kan worden dat bij het passeeren van treinen, behalve een trottoir voor voetgangers, een rijweg van ongeveer 2 50 meter overblijft. De onderzijde van de brug wordt op 5.75 M. boven Nieuw Amat. Peil gelegd, dat is 1.30 M hooger dan den tol dusver geregisteerden hoogsten stormvloed, 4 meter boveu gewoon hoog water en 7.50 meter boven laag water. Naast den oostelijken peiler, du? aau de Brabautsche zijde zal eenig remmingwerk worden aangebracht. De groote hoogspanning zal zoodanig wordsn geplaatst dat het minimum van hetdoorstroominga- profiel na het plaatsen der pijlers eveogroot is als thans het geval is. Men zal zich kunnen herinneren dat voor een gewoue verkeersbrng geen concessie kon worden verkregen als zij niet tevens geschikt werd gemaakt voor lokaalspoorverkeer. Alle pogingen van de zijde vau het gemeentebestuur om deze eisch te laten vervallen omdat een lokaalspoor wellicht toch nooit onze landouwen zal doorsnijden, zijn afgestuit op het ouwrikbare standpunt der regeering dat locaalspoor-verkeer in elk geval over de vaste verbinding mogelijk moet zijn, afgescheiden vau de vraag of 't er ooit toe komen zal. Inmiddels zal de tram van Bergen op Zoom zijn eindpunt in het centrum van de stad ver krijgen, waardoor de levendigheid en het gemak nog vergroot zal worden en het aspect door de brug over de rivier ongetwijfeld aanzienlijk zal verhoogd worden. De staking in de Britsche steenkooluijverheid is nog niet opgeheveü. Hoewel er toenadering is te bespeuren houdt het bestuur der arbeiders- federatie nog steeds vast aan den eisch van een zevennrige werkdag, en het is dan ook het voor naamste beletsel tegen een vergelijk, dat tot dusver de oplossing iu den weg staat. Iotusschen heeft de staking met hare gevolgen van bedrijfsinkrimpingtasschen 1 Meien 1 Novem ber een verlies van 250 lot 300 millioen pond sterliug opgeleverd, alzoo ruim drie duizend millioen gulden. Het verlies vau buitenlandsche markten en dat van gesloten contracten is hierbij nog niet begrepeD. Men kan dus uit deze enkele gegevens afleiden welk een enorme schade de handel vau Engeland geleden heeft. Gedureude dat halfjaar zijn in Engeland uit het buitenland uiet minder dan ruim 15 millioen ton kolen ingevoerd. 13 34229 BUITENLAND. aangelegd van uit de richting Oud-Voasemeer en St. Annaland ter plaatse en in het verlengde van den bestaanden toegangsweg tot de stad, over het gedeelte vau de gedempte vest nabij de doorlaat van de wal, en eveneens waar mogelijk ter breedte van 10 meter. De brng als zoodanig bestaat uit een groote overspanning over den eigenlijken stroom, alsmede drie kleinere spanningen over de oevergedeelten en gronden die bij hoog water worden over stroomd. De eerstbedoelde groote overspaning zal 97.50 Meter wijd zijn; zij wordt geconstrueerd als een ijzeren vakwerk. De kleinere overspanningen worden ongeveer 10.50 tot 12.50 meter wijd; deze ziju ontworpen van gewapend beton, evenals de pijlers en de landhoofden. De overspanningen, dus de breedte van de brug, verkrijgen een breedte van circa 5.20 meter en daarnevens aan de zuidzijde, das aan den kant van de stad naar de haven, een trottoir voor voetgangers van 2 meter breedte. De onderzijde van de brng zal eveneens een doorgang hebben nabij het bestaande veerhuis ten behoeve van voetgangers en voertuigen die bestemd zijn voor of afkomstig zijn van de loodsen der oester- en mosselcoltuur, en zal eene vrije hoogte verkrijgen van ongeveer 2.80 M. Het westelijk landhoofd dat is dit aan de zijde van de Btad in de richting der haven zal worden verbreed voor zoover zulks in verband met den aanleg van den toegangsweg noodig zal blijken. De draagkracht der brng wordt berekend overeenkomstig de belasting-voorschriften die in acht moeten genomen worden bij het berekenen van brnggen in rykswegen. Ju bet kort komen deze voorschriften hierop Bij de aanslagen op Mussolini, de Italiaansche ordt I Prem,erj springt de bom steeds verkeerd, zoowel in letterlijken als in figuurlijken zin. Immers, tot nu toe heeft telkenmale de kogel of de bom ziju rechtstreeksch doel gemist daar Mussolini niet of niet noemenswaard werd getroffen en veeltijds een auder het slachtoffer is geworden. Maar ook als deze aanslagen bedoeld zijn om het fascisme te bestrijden, dan wordt dit nog des te meer aangewakkerd. Mussolini wordt er als 't ware door verafgood. En toch zijn die verschillende aanslagen de gewisse keuleekenen van eene gitsing onder de gemoederen der bevolking, die toch te avoud of morgen tot eene uitbarsting zal komen. Intosschen is een jonge man, eigenlijk nog maar een jongeD, gelyncht en verminkt onder de be vlieging der beschuldiging de dader te zijn, terwijl naderhand het tegendeel is gebleken. Een geheimzinnig individu dat moet ontsnapt zijn blijft buiten het bereik der waarneming van autoriteiten. Massolini blijft de held van den dag. Toen hij in de Kamer verscheen ontdekte hij op zijn plaat* een bloemenhulde, terwijl hij hartstochtelijk werd begroet. Maar de meest chaavinstische holde die Mussoliui zich kou bedenken was de aanneming van verschillende moties waarbij de oppositie io de Kamer eenvoudig aan den dijk is gezet. Niet alleen machteloos gemaakt door overstemming, maar van hun mandaat ontheven verklaard, om dat zij tegen den huidigen regeeringsvorm zijn en tegen de wetten tot verdediging van den staat hebben gestemd. ST. MAARTENSDIJK, 9 November, voorna 10.30. Voorzitter de heer J. Polderman, burg. Tegenwoordig 6 leden en de secretaris. Afwezig de heer Anth. Vroegop. Na lezing eu goedkeoring der notulen vau de vorige zitting geschiedt mededeeliog van de volgende ingekomen stukken, als: a. Kennisgeving van C. J. Kwaak, dat bij zijne herbenoeming als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, onder dankzeg ging voor het hernieuwd vertrouwen, aanneemt. h. Missive van den Commissaris der Koningin houdende herbenoeming der heereo J. Bastiaanse en J. Hage Iz. als zetters bij de directe belas tingen. c. Id. van Ged. Staten tot goedkeuring vau de wijziging der gemeentebegrooting en van het besluit tot verhuring eener gemeentewoning aan C. G. Nooid. d. Tegeu de instelling van een veemarkt te Oostburg bestaau bij den raad geene bezwareo e. Jaarrekening van den keuringsdienst van waren te Goes over 1925. f. Een circulaire van het bestuur der ver- eeniging van Ned. Gemeenten inzake de verhu- riog van arbeiders- en middenstandswouingen. Worden alle voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van J. de Korte om ontheffing van zijnen aanslag op het kohier der school gelden, daar zijnen aanslag in de rijksiukomslen- belastiog is teruggebracht tot f 750. Overeenkomstig de verordening wordt onthef fing verleend. b. Idem al9 voren van M. Ponse, die het vorige jaar wè', maar dit jaar niet in de rijks inkomstenbelasting is aangeslagen. Iodieo de aanslag in die belasting over eenig jaar nog niet bekend is, dan wordt als maatstaf van aanslag die van het daaraan voorafgaande jaar genomen. Uit dien hoofde kwam adressant op het kohier voorwaarvan hij nu werd afgevoerd. i. De bijdrage over 1924 aau de zeevaart school te Vlissingen van welke inrichting door een leerling uit deze gemeente is gebruik ge maakt, bedraagt f 109.78. j. Naar aanleiding van het verzoek van de afd. Stavenisse vau „Schuttevaer* is door Knuist een ouderzoek ingesteld eu bevonden, dat het verzoek uiet kan ingewilligd worden omdat de daariu uitgedrukte wensch niet uilvoerbaar is, wijl de trappen aan d^ palen der beschoeiïug zijn vastgehecht en dus Diet onderuit kunnen geplaatst worden. Iutusschen bleek er een te zijn vergaaD, die vernieuwing behoeft. Overigens kan men aan het verzoek gevolg geven, indien de palen zouden versleten zijn. k. missive van den minister van financiën houdende mededeeliog dat de opcenten op de grondbelasting ten behoeve van deze gemeente 1 1758.26 hebben bedrageD. 1. Verzoek van Job en Nelewart Bos om in aanmerkiug te mogen komen voor het in hour verkrijgeu van land overeenkomstig de laud- arbeiderswet. Aangezien de tweede nog niet den 25-jarigen leeftijd heeft bereikt, kan deze feitelijk nog niet op de lijst geplaatst worden. De eerst genoemde daarentegen wel. De heer Koopman vindt in deze aanvragen en in het feit van het binnenkort te verloten land aanleiding om voor te stellen dat zij die reeds lang op de lijst voorkomen eindelijk eens in aanmerking te doen komen. De heer Quakkelaar kan zich daarmede goed vereenigen, daar er zoo velen ziju, die van meet af op de lijst staan, op deze wijze schier nooit aan land zullen komen. Nadat dit algemeen wordt goedgevonden wordt bepaald, dat zij die nu op de lijst voorkomen overeenkomstig het desbetreffend raadsbesluit vau 1923 bij de eerste loting iu aaumerkiug zullen komen en zij wier aanmelding vau lateren datum is op een nieuwe aan te leggen lijst te brengen. Zoo zullen beide jaist genoemde adressanten op de lijst nit 1925 worden opgenomen, evenals J. 1. Verkerke, die zich thans ook schriftelijk aanmeldde. II. Op het verzoek van mej. E. de Graaf-Schouteu om eervol ontslag als gemeente-vroedvrouw met ingang van 1 Januari a.s. wordt op voorstel vau Burg. en Weth. besloteD om dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleeneD, daar omtrent hare functie, die zij sinds 17 Juni 1884 heeft vervuld, nooit klachten zijn ingekomen. Over de vervulling der openvallende plaats zal in de volgende vergadering eene beslissing worden genomen. III. Van den gemeente- en den rijksveldwachter ter plaatse is een verzoek ingekomen om hen, gelijk aan de rijksveldwachters Van den Berg en Duine eene gratificatie is toegekend van f 5 voor elk, wegeus verrichte diensten op 31 Augustus, eveneens eene gelijke vergoeding te verstrekkeD. Burg. eu Weth. erkennen het billijke van dit verzoek en stellen mitsdien voor, het in te willigen. De heer Koopman die sich io de vorige zittiDg tegen het beginsel verklaarde en nog hetzelfde staudpuut inneemt is ook tegen dit voorstel. Het gaat bij hem niet tegeu de personen eu hij moet zelfs erkeunen dat, als 't aan den een gegeven wordt, 't aan den ander niet kan ge weigerd worden. Eu dus alleen uit principe is hij er tegen. De overige leden verklaren zich er voor, zoodat het voorstel tot inwilliging van het verzoek is aangenomen. IV. Landvcrpachtiug. De voorzitter heeft de lijst opgemaakt van de tegenwoordige pachters der gemeentegronden, met de bedragen der thans geldende pachtsommen en de eveutueele ver schillen van de nieuwe pachtwaarden. Enkele perceelen zijn iets hooger, andere gelijk gebleven cn weer andere iets lager. De perceeleu vau de wed. Jac. de Zwarte en de wed. van den Hoek die naar elders buiten het eiland vertrokken is, zullen vrij komen en onder de in aanmerking komende landarbeiders worden verloot. Die vau de wed. C. Bazen, die toch niet door haar werdeu geëxploiteerd, zullen wurden toegewezen aan Abr. Jagt, Jac. Zwagemaker ea W. M. Bazen. Overigens kunnen de perceelen worden ingepacht door de oude pachters tegen de nieuw getaxeerde bedragen. De heer Koopman is aanvankelijk van oordeel geweest dat het goed was om de pachteD iets te verminderen. Maar bij nader iuzieu is hij daarvan teruggekomen. Als men nagtat dat particulieren pachten tegeu sommen van f 100 zelfs tot 130 van bet gemet, dan heeft hij geen vrijmoedigheid om er toe mede te werken de gemeentegronden te breügen op f 50 of t 60. Als bijv. een stuk grond vau een pariiculier gepacht wordt voor f 100, dan is 't voor den raad niet te verant woorden om een stuk gronds dat er naast ligt en omdat het van de gemeente is voor f 50 to verpachten. Men mag eischen dat ook de gemeente billijk verpacht. De heer Quakkelaar is in geen geval voor verhoogiDg van de pachten. De heer Hage zegt dat een maaod of drie terag het er eerder naar geleek om de pachten te verlagen dan te verhoogeo, maar na is de toestand iets beter gewordeu en de kleine verhoogiDg die voor sommige perceelen wordt voorgesteld, wel gerechtvaardigd is. De heer Kloet meeut, dat, als de toestand ongunstig mocht worden, er toch kau overwogeu worden om d'e pachtsommen te vermiudereD. De heer Hage is er verder voor om de pacht- akten notarieel te laten opmaken. De voorzitter acht dit niet noodig omdat de wet de eisch Diet stelt, de thans geldende akten weder gelijkluidend worden overgenomen eu men bovendien de keu9 heeft tusschen kosteloos en uiet kosteloos. Want door middel vau den notaris kost het geld en als het van het gemeentehuis uitgaat dau kost het niets; de heer Hage zal dus motieven voor zij o denkbeeld moeten aan geven. De heer Hage zegt dat het opmaken der ak'e van een ouderhandsche verpachting aan de ge meente niets kost, wel als zij dit publiek deed. 15 34235

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1