IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT KWATTA55? JAV4V.REEP o2170 Vrijdag 5 November 1026. Vier en veertigste jaargang Eerste Blad. *aa GEVULD gebakken met uitsluitend natuurboter, prima amandelen en eieren. Fa. VAN DIXHOORN Ziekte en Pijn Beter dan Qoed: DE BESTE Vraagt Kwatta-Speculaas. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. 'rijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad fl,375, franco per post f 1,65 -f" 15 ct. disp. kosten. FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. rE GEMEENTERAAD. BERGEN OP ZOOM. Sanapirin-tabletten Zenuwachtig, Overspannen 34215 8 en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabietten I bondf! iK UITGAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regekmeer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte] Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be- end, dat ter voldoening aan artikel 7 der Onteige- iDgswet de stukken bedoeld in artikel 6 dier wet, •treffende overbrugging van de Eendracht ter Secre- arie der gemeente ter inzage van een ieder zullen 'orden neergelegd van 10 tot en met 30 November 926. Belanghebbenden kannen gedarende dien termijn, Ismede gedurende Acht dagen na verloop daarvan lezwaren tegen de voorgenomen onteigening en het lan van het werk schriftelijk inbrengen bg den linister van Waterstaat. Zij, die dit bg hun bezwaar- chrift verlangen, zallen in de gelegenheid worden esteld hunne bezwaren mondeling toe te lichten. De bezwaarschriften zijn vrg van zegelrecht. Tholen, den 4 November 1926. 17 BUITENLAND. De stabilisalie van <leu Belgischen frank is on- etwijfeld een gebeurtenis die niet van belang is albloot. Tal van landen hebben samengewerkt om it heugelijk feit werkelijkheid te doen worden. )e ofticieele credietinstellingen in Frankrijk en )uitschland tot plaatsing dor leeningen zijn in ééue roepeering opgenomen. Hoewel mag worden ver- ndersteld dat het voor de Bank van Frankrijk eeuige pnerlijke moeite heeft gekost om hare medewerking hoeft zij uit het oogpunt van haar 184. VOO renees f verleenen, kwad rest*8e z'ch bezwaarlijk kunnen onttrekken, nu de Juitsche Rijksbank zich allerminst afzijdig hield. Wij waren rebds in de gelegenheid er op te wijzen at overigens in Frankrijk de stabilisatie volstrekt 3419|iet in alle kringen met vreugde is begroet. In oofdzaak acht meu de bepaling der waarde aan- tterkelijk beneden die van don Franschen franc een mogelijk bezwaar voor de stabilisatie van zijn eigen "aafl staalmiddel, Anderzijds is het financieel technisch erband tusschon beide bondgeuooten volkomen erbroken en de stabilisatie in België een slagboom eworden voor de Fransche politiek. Poincaré heeft ij het plau tot stabiliseering zich wel niet eene o/male waarde van den franc voor oogen gesteld, laar niettemin zou zijn pogen zich uitstrekken lot en zoo hoog mogelijk peil. De onderhandelingen Sver de regeling van de schulden zijn er door in loeilijker omstandigheden gekomen, daar zoomin e Vereenigde Staten als Engeland tot eene tegemoet- omende houding zullen te bewegen zijn. Dat Poincaré e Kamer nog niet heeft bijeengeroepen, wordt too- ©schreven aan de onbehaaglijke stemming die de ebeurtenissen der laatste dagen hebben te weeg ehracht eu door da verwachting der minder gunstig srloopende conferentie over de schuldenregeling, aar men er zoo goed ais overtuigd van is, dat merika van zijne eischeu niets zal laten vallen, jht men de volksvertegenwoordiging te bewegen regeling zooals zij thans is gemaakt, te aanvaarden. Sij moge niet bijster gunstig zijn, de eenige lichtzijde de lange termijn van afbetaling, waarvan het te ezien zal staan of Europa op den duur genoegen nemen om gedureude zestig, zeventig jaar aan merika schatplichtig te blijven. Voor het oogenblik an Frankrijk zich weinig roeren, maarjde toenadering isschen Frankrijk en Duitschland, die meer tast- are vormen aanneemt, kan aanleiding geven tot llerlei mogelijkheden. Evenwel roept iedere actie om een tegenactie elijk iedere druk een tegendruk tengevolge heeft. U Tegelijkertijd wordt in ernstige overweging gegeveu n de tariefmuren, die verschillende Europeesche nden omgeven, omver te halen. De Unie heeft Bsgolijks gedaan en heeft er een groot econo- isch geheel mede bevorderd. Nu zou Amerika bij de toepassing van een der- «Blijken maatregel leiden tot een verlaging van den reusstandaard en evenzeer tot een aantasten van welvaart. Een plotselinge snelle verlaging van de invoer- 'chtenzou voor de Amerikaansche welvaart weliswaar .995 365 [i ii. 2. I. op langen termijn te verstrekken. Do buitenlanders zullen dus niet kunnen profiteeren van een goed kooperen prijs tengevolge van een zeer ruime oogst. ST. PHILIPSLAND, 29 October des voor- middags 10 uur. Voorzitter de heer A. M. van Dijke, wet houder. Secretaris de heer C. van Bendegom. De Voorzitter opeDt de vergadering en ver zoekt den Secretaris de uotolen der vorige vergadering te willen lezen. De heer Beurkens merkt op, dat er niet in voorkomt dat aan Wesdorp schilderwerk gegond wan, zooals in een vorige vergadering wa9 besloteD. Hij vraogt verder of Tazelaar nu in 1927 en volgende jaren het schilderwerk moet verrichten, waarop de voorzitter antwoordt, dat Tazelaar in 1927 het schilderwerk moet verrichten en dat het dan vervolgens om geschiedt. (Dit wordt door verschillende leden beaamd.) De heer L. J. van Nieuwenhuijzen merkt op dat hij niet had gezegd, dat een welhonderstem in den Rsad even goed gelddo als die vin den Burgemeester, maar dat in de Wethoudersver gadering een stern van een wethouder van even veel kracht was als van den Burgemeester. De heer Stols vraagt of alreeds een onder zoek is ingesteld naar de uitbetaling van Goede- 34211 10 ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Glazen Bnisje 75 ct. Bij Apotb. eo Drogisten. 7 34217 in zware slag beteekenen, maar toch zou eeu ge ldelijke afschaffing van de beschermende tarieven iden tot eene doelmatige verdeeling van voort- engiug en verbruik, waarbij veel overbodige kosten >uden worden vermeden. In tegenstelling met dezen in het land van den öllar naar voren gebrachten wensch om de bescher- lende rechten op te heffen, is men daar te lande list doende aan maatregelen die strekken als be- :herming van eeu deel der eigen bevolking, waarbij belangen van andere landen buiten rekening ij ven. De regeling althans die getroffen is ten inzien van de katoenmarkt is een. duidelijk bewijs m die inconsequentie. Er zal een zekere lioevoelheid Tatoea uit de markt worden gehouden, ten einde product, dat tengevolge van den bijzonder Qstigen oogst in raime mate aanwezig is, op peil kunnen houden. Deze valorisatie of waardever- indering van het overtollig product zou vergoed irden door het verstrekken van gelden, zijdelings *1 de Staatskas komende waarmede corporaties die tBiunll )or zu]]t eeu maatregel in tijdelijken nood zouden 7 70 )m0Dj voorschotten tegen een zeer lage rente en waarop de voorzitter antwoordt, dat dit nog niet is geschied. Nadat de heer L. J. van Nieuwenhuijzen verklaard heeft zich verder met de notulen te kunnen vereenigen, worden deze goedgekeurd. Vervolgens leest de Voorzitter de ingekomen stukken voor t. w. Ie. Een missive van Ged. Stattn dezer provincie meldende de ontvangst van de op 22 Juni jl. door den Raad vastgestelde verordening ex art. 178 der Gemeentewet. 2e. Missive van den Commissaris der Konin gin dezer provincie waarbij wordt medegedeeld, dat aan den Burgemeester de heer L. Nilant een nader verlof is verleend tot 1 October 1926. 3e. Missive als voreo, waarbij wordt kenois gegeveu, dat aan deu heer L. Nilant op zijn verzoek met ingang van 1 October 1926 ontslag als Burgemeester dezer gemeente is verleend. Naar aanleiding van dat schrijven merkt de heer de Ruijter op, dat dan de berichten, welke in de verschilleude nieuwsbladen verschenen zijö, onwaarheid bevatten, want daar stondeervol ontslag. 4e. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-outvaDger van 30 September jl. Alle vorengenoemde stukken wordeu voor kennisgeviug aangenomen. 5e. Eeu adres van A. J. Tazelaar, schilder te Anna Jacobapolder, waarin deze zijn dank betuigt voor de herstelling van zijn eer en goeden naam. Hij vraagt verder de namen der personen te willen noemen, welke zijn eer en goeden Daam hebben aangerand als vakman. De voorzitter zegt na voorlezing hiervan, dat hem niet bekend is, wie van particulieren dit moet hebben gedaan. Adressant schrijft dat ge zegd is, dat meer ruiten op de rekening stonden, maar bij voorzitter, zegt, dat hierover niet is gesproken. Dat de gemeente werk laat verrichten door niet-vakkundigeu, behoort ter beoordeeling van den Raad. B. en W. stellen daarom voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo wordt besloteD. 6e. Een adres van de bewoners van den Sluisblok, waarin deze vragen om verharding en verlichting van de door hen bewoonde wijk. De voorzitter deelt mede dat B. eu W. voor stellen aan den Raad om grint te verschaffen voor verharding van een voetpad, terwijl een electrische straatlantaarn zou kunnen geplaatst worden bij den Noord-Westelij ken hoek van de woning vau M. den EogelsmaD. Dit voorstel wordt aangenomen, nadat de heer A. A. van Nieuwenhuijzen het ter plaatse ingesteld onder zoek mededeelt. 7e. Een verzoek van de afdeeling 8t. Pbi- lipsland van het „Groene Kruis", waarin wordt gevraagd om een lokaal in de openbare lagere school in den Anna Jacobapolder voor het houden van bestuarsvergaderiDgeD, en het lokaal der oude school beschikbaar te willen stellen voor ledenvergaderingen. Dit laatste zou met weinig kosten herschapen kunnen worden in een goed vergaderlokaal, waarvan iedere vereeniging dan gebruik zou kuuoen maken. De voorzitter stelt namens B. en W, voor om gratis tot wederopzegging de raadzaal beschik baar te stellen voor vergaderingen van het Be stuur der afdeeling. Een lokaal voor ledenver gaderingen daarentegen niet in gebruik te geven. De vergadering, hiertegen geen bezwaren heb bende, besluit overeenkomstig het voorstel. 83. Een adres van J. C. de Rooij, klerk ter secretarie, waarin deze den Raad verzoekt om zijn tegenwoordige jaarwedde te verhoogen met f 100, en alzoo te brengen op f 850 per jaar, aangezieo dez8 niet op peil is. De heer de Ruijter vindt f 750 niet voldoende in vergelijking met de verdiensten van een arbeider, die pl. m. f 750 beloopen. De voorzitter deelt mede, dat B. en Wr. voor stellen de jaarwedde niet f 50 te verhoogen en alzoo te brengen op f 800 en tevens ie bepalen, dat met dit bedrag het maximum wordt bereikt. De heer L. J. van Nieuwenhuijzen kan zich met dit voorstel vereenigen, maar de heer de Ruijter stelt voor de jaarwedde op f 850 te brengen, hetwelk wordt ondersteund door den heer Beurken?. Het voorstel de Ruijter, in stemming gebracht wordende, wordt met 52 stemmen verworpen, terwijl het voorstel van B. eu W. met 52 stemmen wordt aaogeuomen. 9e. Eeu adres vau de Oudercommissie der opeubare lagere school in de kom der gemeente, waarin wordt gevraagd om de school aau te sluiten aan de drinkwaterleiding, onder overleg ging van een advies van dokter J. Meusiug, waarin deze verklaart, dat het water uit deu regenbak niet goed is voor de gezondheid. De heer de Ruijter vraagt of er werkelijk behoefte aan drinkwater bestaat. De voorzitter zegt, dat volgens het rapport van den dokter het water der regeubakkeo ondeugdelijk is en voegt daaraaa toe, dat het vreemd zou zijn, dat, waDueer verplichte aansluiting moest plaats heb ben het bleek, dat de gemeentegebouweu nog niet waren aangesloten. Hij stelt daarom namens B. en W. voor dit adres tot een volgende vergadering aan te houden en eerst een kostenberekening te laten opmaken voor beide scholen. Hiermede kan de vergadering zich vercenigen. 10e. EeD verzoek van J.C. van Dijke, waarin wordt gevraagd de kosten van verpleging zijner echtgenoote, die verpleegd wordt in het gesticht „Vrederust", voor rekening der gemeente te nemen. Hij verklaart tevens bereid te zij0 f 2 per week, als tegemoetkoming in de kosten, bij te dragen. Na eenige bespreking, waarbij wordt gevraagd of de betrokken diaconie ook bereid is, iets iü de koeten bij te dragen, antwoordt de voorzitter, dat deze dit thans niet kan. De heer v. Slrien vraagt waarom de diaconie dit thans niet kan, waarop de heer BeurkeDS zegt, deze vraag wat vreemd te vinden, aange zien reeds bekend is waarom geen hulp kan worden verleend. De heer L. J. vau Nieuwenhuijzen zegt er prijs op te stelleD, dat er van gemeentewege wordt gevraagd, om te helpen bijdragen, wanneer na afloop van het jaar mocht blijken, dat de fiuantieele positie der diaconie van zoodauigeu aard is, dat dit toelaatbaar is. Verder vindt hij goed, dat, naar aanleiding van de gedane be sprekingen, de verplegiDgskosten voor rekeniog der gemeente wordeu genomen. Daar geen der leden hiertegen bezwaren heeft, wordt in dien geest besloten. Op voorstel van B. en W. wordt goedge- Alsnu komt aan de orde vaststelling begrootiDg Burg. Armbestuur. Voorlezing vau het rapport heeft plaats waaruit blijkt, dat tegen deze be- grooting geen op- of aanmerkingen zijn gemaakt. De heer de Ruijter zou gaarne willen weten hoe groot het goed slot over 1925 bedragen heeft. De Voorzitter zegt dat dit f 1.155 bedroeg. Nu verkrijgt de heer L. J. van Nieuwenhuijzen als rapporteur over de Gemeente-Begrooting 1927 het woord. Hij brengt dank aan den Voorzitter voor de onderlinge samenwerking bij het onderzoek en spreekt de hoop uit dat de nieuwe Burgemeester dit eveneens zal doen. Hij kon aanvankelijk met het ontwerp der Begrootiog meegaan doch bij een persoonlijk onderhoud met het lid de Ruijter, die blijk heeft gegeveu studie gemaakt te hebben vau de begrooting, moet hij zich eenigszins terugtrekken eu verklaart na na de zooeven gehouden conferentie, dat het beter is om toch nog een bedrag voor plaatselijke inkomstenbelasting te ramen. Hij wil niet zeggen, dat de menschen moeten denken, dat door het vertrek van Burgemeester Nilant de belastingdruk zooveel is verminderd maar dat dit hoofdzakelijk is ontstaan door het batig slot over 1925 eu zullen Uw zenuwen kalmeeren eo sterkeu eu Uw slapeloosheid verdrijven ^Busje 75 ct. Bij Apotb. eu Drogisten. 34213 13 vonden voor dezen winter het beuoodigd crediet toe te staan voor het geven van een cursus voor niet-leerplichtige kinderen. Een wijziging der begrooting 1926, betreffende gelden waterleiding wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van een schrijven van Gcd. Staten worden vastgesteld de instructies voor deD haven- eo kademeester. Vervolgens heeft benoeming plaal3 van een lid vau het Burgerlijk Armbestuur, noodig ge worden door het vertrek vau den heer Nilant. Na gehouden stemming bleekt dat benoemd is de heer J. Geelhoed met 4 stemmen, terwijl de heeren W. Geluk 1 en A. Beurkens Azo. 2 stemmen behaalden. Herbenoemd wordt de heer F. A. Boudeliug deze wordt vervolgens aangewezen als Voorzitter van het Burg, Armbestuur. wijst er op, dat wanneer in de eerstkomende jaren het vermenigvuldigingscijfer 1 of minder kau blij ven, men in het algemeen tevredeu moet zijn, aangezien de progressie drukkend wordt wanneer men boven dit cijfer komt. Het is dus plicht om op een zuinig beheer aan te stureD. De heer de Ruijter, alsmede de Voorzitter zeggeu dank voor de vriendelijke woorden, waarna eerstgenoemde nog even het bedrag vau de subsidie over 1925 aaD het Burgerlijk Armbestuur be spreekt daar dit hooger is dan iu het vorige jaar. Hierna vraagt de Voorzitter of de vergadering de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, zooals deze is overgelegd, kau goedkeuren. De heer de Ruijter verklaart zich met de begrooting te kunnen vereenigen, wanneer niemand die voor bedoeliog in aanmerking komt, wordt, uitgesloten. Hij haalt hierbij een voorgekomen geval aan. De Voorzitter antwoordt, dat hij dit zal trachten te voorkomen. De begrooting wordt daarna vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 2001.145. Ten slotte komt aan de orde de behandeling der Gemeentebegrootiug. De Voorzitter leest de daarop voorkomende posten voor. Bij den post brandbluschmiddelen vraagt de heer de Ruijter of deze in orde zijn. De voorzitter zegt, dat er oefeningen zijn ge houden, zoowel hier als in den Anca Jacoba polder doch deze niet het resultaat hebben opge leverd wat verwacht werd. Hij meent dat er te weiuig druk op de waterleiding gestaan beeft en daardoor hebben de oefeningen niel aan de verwachtingen voldaan, niettegenstaande het materiaal goed in orde is. De heer de Ruijter zag gaarne, dat een des kundig onderzoek werd ingesteld. De heer van Strien zegt, dat hij zelf heeft ondervonden, dat op dien dag, toen de oefening in den Anna Jacobapolder werd gebonden, weinig druk op de waterleiding stoDd. Bij den post jaarwedde gemeente-opzichter vraagt de heer de Ruijter wat de hedoeliug van dien post is. De voorzitter antwoordt hierop, dat het de bedoeling is hieruit te betalen de kosten van het toezicht aan deu heer Allewijn bij het uit voeren van werken door verschillende ambachts lieden voor de gemeente. Hij heeft verklaard alleeu de uren in rekening te zullen brengen die hij als opzichter in dienst is. De heer de Ruijter //En als Allewijn nu zelf voor de gemeente werkt, hoe dan De voorzitter zegt dat er wel zooveel ver trouwen iu hem gesteld wordt, dat hij evengoed de belangen der gemeente zal behartigen. De heer de Ruijter vraagt bij den post rio- leeiiogen naar den toestand van het riool achter de Achterstraat, omdat bij zelf geconstateerd beeft, dat daar alles niet goed wordt schoonge maakt. De voorzitter zegt, dat dit hem is medege deeld en hij direct maatregelen heeft getroffen om den toestand in orde te laten maken. Aan post cijns komende informeert de heer de Ruijter of de gemeente evenals zoo vele andere personen oog van vorige jaren moet betalen waarop de Voorzitter ontkennend ant- woordt. Ieder jaar wordt het verschuldigde voldaan. Bij post kosten dokterswoning vraagt hij of het geraamde bedrag noodig zal zijn. De Voorzitter zegt, dat dit bedrag vermoedelijk

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1