IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT KWATTAS5C elW^V.REEP No. 3168 Vrijdag 22 October 1926. Vier en veertigste jaargang Koopt geen kachel Ga liever zien Prachtcollectie Ziekte en Pijn tiet o stei op een plaatje ruim 200 Haarden en Kachels. N. V. ASSELBERG'S IJZERHANDEL Bergen op Zoom. s Moeilijke Stoelgang 84166 Mijnhardt's Laxeertabletten ct. Beter dan Goed: DE BESTE Sanapirin-tabletten Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INJERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regePmeer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte! Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. op 12 De Burgemeester van Tholen zal den 30 October a.s., des middags te Raadhuiee aldaar EEN HOOP COMPOST publiek verkoopen. De aanwijzing geschiedt door den Karreman. Tholen, 20 October 1926. Zaterdag uur, ten Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter kennis dat aangifte voor ruiming van privaalputten egeu 18 November en 23 December kan geschieden. De aangiften te bezorgen in de brievenbus van het Stadhuis. Tholen, den 21 October 1926. 7 BUITENLAND. t. De toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch- land is nog volstrekt niet zoo'n voldongen feit als de aanvankelijk impulsieve berichten zouden doen blijken. Niet zoodra was men er van verzekerd dat de veiligheid voor Frankrijk zoo goed als ge waarborgd was, door een verdrag iu plaats van door een stelsel waarmede uien Duitschland in bedwang hield of bet bleek aldra dat eene toe nadering onvermijdelijk was. Er ziju tal van problemen in welker oplossing deze tot uiting zou moeten komen. Duitscbland verlangt vurig naar bet einde der militaire bezetting evengoed als het begeerig uitziet naar eene herziening der bepalingen van het verdrag van Versailles, die betrekking bebben op de gebieden waar vroeger de Duit9che vlag wapperde. Frankrijk daarentegen wenscht Duitsch- land in zyn staat van ontwapening gehandhaafd ta zien, evenals de nieuwe kaart van Europa, «aarmede tevens het belang der mogendheden, waarmede het door verdragen is verbonden, gemoeid is. Ten aanzien der militaire aangelegenheden, heeft Frankrijk de vrijheid om de ontruiming te verhaasten, evenwel waait naast de Frausche driekleur ook de Engelsche en de Belgische vlag, en ofschoon Frankrijk door het meest belangrijke aaodeel der bezetting een zeker overwicht heeft, hebben de beide overigen tooh ook een stem in het kapittel. Tegenover de ontruiming van het Saargebied en de Rijnstreek kan Frankrijk nog hechtere bepalingen eischen omtrent de ont- wapeniug vau Duitscbland. Er staat echter tegen over dat het Frankrijk beloften doet die in een meer verder verwijderd stadium in vervulling kunnen gaan, doch terstond zelf iets tastbaars en bepaalds kan aanbieden. De gunstige zijde der toenadering is dus aan den kant van Duitscbland. Uit economisch oogpunt kan Frankrijk de meeste N.B. Ook zwaar vernikkelde PLATTE-BUISKACHELS 25 34016 eischen stellen. Het kan met het oog op de schalden die hët heeft aan Amerika en Engelaud een overwicht doen gelden op Duitscbland ten aanzien zijner vorderingen en deswege de uit gifte der rijksspoorweg obligaties iu goud-waarde doen stijgeD. Maar Duitschland is niet vrij om voor die uitgifte zijne toestemming te verleeneo, omdat voor het plaatsen dier obligaties de mede werking der Amerikaansche financiers vereischt is, die alleen zal verkregen worden indien Frankrijk de schulden-overeenkomst met Amerika ratificeert. Maar ook kunnen die aandeden niet onder het bereik van het publiek gebracht worden omdat dit feitelijk afhankelijk is van eene be paling dat de Duitsche betalingen aan het buitenland kunnen worden geschorst bijaldien de mark gevaar zou loopen. Boveudieu is voor Duitschland geene verlaging van zijne schulden meer mogelijk, wanneer het langs dezen weg zijn schuld betaalt, terwijl Frankrijk, zoolang de overeenkomst met Amerika en Engeland niet mijnerzijds bekrachtigd is, immer vermindering vau de le storten bedragen kan verkrijgen. Eene ontruiming die ten slotte toch niet kan uitblijven en zou gaan ten koste van deze voor haar niet onbelangrijke bepaling, zou baar te duur komeu te staan. Het baudelsaccoord daarentegen is gemakkelijk te sluiten; men maakt hiermede althans goeden voortgang. Maar overigens zal Frankrijk een stuk van zijn militaire veiligheid en Duitschland een gedeelte van zijn economischen voorspoed moeten prijs geven. Doch eer men daar aan toe ia, zal hel blijken dat het lang niet een gemakkelijke taak is om een evenwicht tusschen twee ongelijk waardige grootheden tot stand te brengen. Met groote omzichtigheid zal de toenadering in banen worden g« leid, waarvoor het contact met de bondgeuooten niet wordt verbroken. Verstopping, onregelmatige of trage stoel gang wordt zonder kramp of piju ge regeld door de zacht en zeker werkende Bij Apothekers en Drogisten. Doost 60 cent. BINNENLAND. De rijksmiddelen over de maand September bebben tot een gunstig resultaat geleid. De dividend- en tantième-belasting die overi gens voor de middelen in de maand Augustus een vette kluif is, gaf nu aan September de belangrijkste bate. Weliswaar was zij nog aan zienlijk kleiner dan iu voorgaande jaren en bleef nog bijna een half millioen achter bij de eerste negen maanden van dit jaar, toch is de raming voor de drie kwartalen van dit jaar met ruim twee millioen overtroffen. De overige middelen gaven eene stijging v*n bijna anderhalf millioen. Buiten de wisselvallige bate van de successie rechten, gingen de overige middelen met negen en een halve ton vooroit. De tabaksaccijns vertoont het meest belangrijk accres van f427000. Te opmerkelijker daar de maand Augustus voor dit middel een teruggang had van ongeveer drie en een halve ton. Voegt men de uitkomsten der beide maanden te samen, dan is het verschil niet zoo groot. Ook de suikeraccijns heeft een aanzienlijke ver meerdering gemaakt. De opbrengst was t 264000 meer. Al moge dit resultaat voor de schatkist bevre digend genoemd worden, tocb steekt de ontvangst nog aanzienlijk af bij de opmerkelijk hooge opbrengst van de vorige maand toen ze tot ruim 4.7 millioen was geloopen en das nog ver boven de zeven ton meer dan thans. Het gedistilleerd kwam ditmaal met eene stijging te voorschijn van ruim een en drie kwart ton. De bieraccijns daarentegen ging met iets meer dan de vorenbedoelde stijging achteruit, zoodat de geldelijke winst geheel te niet wordt gedaan. Men stelt dit op rekening van het mindere bierverbruik tengevolge van het koele zomerweder. De wijnaccijns vermeerderde met een aanzienlijk bedrag, vermoedelijk door ruimere valuta-aan- koopen. De accijns op het geslacht gaf eeue teleurstelling var. f 94,000 tegenover de ontvangst van verleden jaar in dezelfde maand. Personeele- en grondbelasting daaldeu aan zienlijk, doch dit vond zijn oorzaak in de snellere invordering en de scherpere aanslagregeliug, waardoor eene reactie moest intreden, omdat reeds eerder ontvangen was wat anders io deze maand wordt gebeurd. Trouwens maakt bet heel weinig uit of de schatkist de belasting die tocb moet geofferd worden een maaud vroeger of later ontvangt; die komen er thans wel. Overigens is de stijging van verschillende middelen eene toetssteen voor de verbetering van de volkswelvaart. De invoerrechten geven eene stijging te zien van f 120,000. De loodsgelden gingen met een ongeveer gelijk bedrag vooruit, waarnit valt vast te stellen, dat de scheepvaart eeue verlevendiging vertoont. Na de opgedoikte berichten over het plan van ex-keizer Wilhelm om zich te Hamborg te vestigen, heeft men aan het bezoek dat minister Kan den gewezen keizer heeft gebracht eenig belang toegekend en rneD heeft het vermoeden dat do minister namens de regeering heeft mede gedeeld, dat deze hare toestemming niet kan verleeneu voor een mogelijk plan dat de ex keizer ons land zou verlaten, met het oog op de ver plichtingen die ons land tegenover de Entente- regeeringen op zich heeft genomeD. In Engeland zoowel als in Frankrijk heeft men over het algemeen meer met een mogelijke terug keer rekening gehouden dan in Duitschland. Er is daar zelfs eenige opschudding ontstaan over die geruchten, omdat men verzekerd was door de Hohenzallernwet dat dit juist niet zou kannen plaats bebben. Een bekend Daitsch journalist die in ons land vertoeft heeft zich dienaangaande le Dooru om inlichtingen gewend en het volgend telegrafisch bericht ontvaugen: Over eene beslissing die Z. M. de Keizer aan den wil der Voorziening heeft over te laten, kunnen natuurlek geen inlichtingen worden verstrekt. In Amerika meent meu stellig dat te Dooru een terugkeer vaak is overwogen. De gewij zigde omstandigheden in Duitschland waren daartoe niet ongunstig. Men meende even wel de meeste tegenstand van Frankrijk te zullen ondervinden, maar daar het veiligheidsprobleem zich ten gunste van Frankrijk heeft ontwikkeld, acht men het verzet minder sterk geworden. Het verlangeu van den ex-keizer om naar Daitscblaod terug te keeren is in den laatsten tijd meer naar voren gekomen door de vele reizen van zijne gemalin en tengevolge der talrijke bezoeken van uit Duitschland aau Doorn gebracht. Maar van een terugkeer kan geeu sprake zijn zonder toestemming van de Rijksregeering en die van Pruisen. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer is aangevangen met de behandeling van de belastingontwerpen, nu eens niet om belastingen te verboogen of nieuwe objrc}en te scheppen, maar om te komen tot verlaging. Eerstens wordt voorgesteld eene ver mindering van do sacoessieheffiiig. Er zijn natuor- lijk in de Kamer categoriën die uiet eene zoodanige vermindering niet gediend zijn, omdat tot welke proportie ook, het vermogeu hierin eeue rol speelt. Maar ook alle aauslageo in de inkomstenbelasting zullen worden ontlast. Daarin het algemeen de ontwerpen tot verlaging los zijn gemaakt van nieuwe ontwerpen ter com penseering achtte meu het nog uiet den tijd om met deze voorstelleu te komen. Verlaging zou dus alleen geoorloofd zijn als er nieuwe belas tingen tegenover stouden. Gewezen werd op het feit dat in 1924 door den toenmaligen minister van financiën Colijn de financieele toestand dermate werd geschilderd, dat niet minder dan 335 millioen uit nieuwe belastingen noodig was. Die zeer sombere voor stelling maakt onwillekeurig een eigenaardigen indruk ten aanzien van de plannen der huidige regeeriug om te komen tot belasting-verlaging. Voor de verschuiving van den last, die miaister Colijn op bet oog bad, kan men evenwel niet minister de Geer aansprakelijk stellen. De gun stiger uitkomsten van den fiuancieelen toestand dau de voorspelling wa», heeft aaugetoond dat de Tariefwet voor de berooide schatkist als een noodzakelijke bron van inkomsten ten onrechte is voorspiegeld. Minister de Geer heeft de vraag of de belasting verlaging in de mate als nu voorgesteld gerecht vaardigd is, in gunstigen zin beantwoord. De Tweede Kamer besloot om Vrijdag' 29 October a.s. aau te vaDgen met de behandeling van het verdrag tusschen België en Nederlaud. 10 26821 POSTERIJEN. Invordering van gelden op quitantiën met aangehecht stortingsformulier. De Directeur-Generaal der P. eo T. maakt bekeud, dat met ingang van 1 November a.s. voor rekeninghouders bij den postcheque- en girodienst de gelegenheid wordt opeugesteld de voor hen door de posterijen op quitantiën inge vorderde bedragen, tot een maximum van f 1000 voor elke quitantie, door de kantoren van invor dering rechtstreeks op hun postrekening te doen storten. Daartoe moeten de quitantiën gesteld zijn op formulieren, «elke tegen betaling vau 1 cent per stuk aan alle kantoren dor posterijen ver krijgbaar zijp, en op een daarbij behoorend bor derel, dat mede aan de kantoren der posterijen tegen betali: g van 1 cent verkrijgbaar is, zijn ingeschreven. De quitautieformuliereu ziju twee- deelig, zij bevatten de eigenlijke quitantie en een stortingsformnlier. Het recht, hetwelk bij voornitbetaling door opplakking van een fran keerzegel op de quitantie is te voldoen, bedraagt voor een bedrag tot en met f 500.15 cent. boven f500 tot en met f 1000.20 cent. Deze quitantiën worden ciet meer dan ééumaal aangeboden. Iu sommige gevallen zal het daarom aanbeveling verdienen, dat de bewaargevers hon debiteureu omtrent de afgifte van quitantiën aan de posterijen inlichten. THOLEN, 22 October 1926. Het tijdstip dat *De Bazar* alhier zal wordeu gehouden, nadert. De dames die het werk ter hand genomen hebben, doen hun uiterste best om eea en ander te doeu slagen en telkens hooren we van nieuwe zaken die de Bazar aantrekkelijk moeten makeu. We werden in de gelegenheid gesteld een poppeuhui9 te bezichtigen, dat zeker voor de kinderen het groote aantrekkiugspuut zal vormen, een com pleet huis, woonkamer, slaapkamer, met com pleet meubilair, niets is vergeten. Zelfs op den schoorsteenmantel prijkt de klok met caudalaber, een rooktafeltje met een beker gevuld met miniatuursigaren,een compleet theeservies, kortom het geheele huishouden incluis de kleine kin deren met de poppeumoeder zijn preseut, terwijl het geheel electrisch is verlichtdoor een scha kelaar om te draaien, branden de twee lampen. Dit poppenhuis wordt verloot en we gelooven dat menig kind, dat een lo'je van slechts een kwartje in ziju bezit heeft, met spanning den uitslag vau de verloting van het poppenhuis zal tegemoet zien, werkelijk het is een kostbare prijs. Men heeft ons verzocht gceu namen te noemen, doch we kunuen zeggen dat de dames die de verzorging van dit poppenhais op zich hebben genomen eer van hun werk hebben. Druk is men iu de weer om bet geheel in gereedheid le brengen tegen Woensdag waarop de bazar zal geopend worden. Gelijk we reeds te voreo schreven, 3ijn er verschilleude stands opgeslagen, waarin de heterogene voorwerpeu bijeen ziju gebracht. En als nu ter ontvangst van bezoek alles zal zija geregeld, hoopt meu in het belang vau de zaak waar het om gaat dat bet niet bij kijkers zal blijven, maar dat allen zich zullen ontpoppen als koopsters eo kooper9 of deelnemers aan de diverse verlotingen. Waar echter overal dergelijke bazars uitnemend slagen, behoelt men met eeu goeie dosis optimisme ook hier aan het succes n:et te wanhopen. 34165 ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Tot de eerste klasse aan de Rij ksland houw- winterschool te Goes ziju o. ui. toegelaten C. H. A. Stoutjesdijk M.Jz. te Tholen en H. van Gorsel te Oud-Vossemeer. In de Maandag gehouden buitengewone vergaderiog vau ingelanden vau het waterschap „de Vrije Polders onder Tholen" is tot water bouwkundig opzichter benoemd de heer J. J. Kramer te Wissekerke, met 33 stemmen, tegen 13 op den heer G. J. Bolier. De heer J. J. Schip per te Kapelle had verzocht uiet meer iu aan merking te komen. Tot den cursus ter opleiding als water bouwkundig opzichter te Goes is o. m. toege laten 3. H. le Grand alhier. Tot algrmeeu secretaris der Zeeuwsche Laudbou wmaatschappii is benoemd de heer ir. J. Siebenga, secretaris van bet Drentsch Laudbouwgenootschap te As*en. Zaterdag j.l. vergaderde de Raad van Arbeid te Goes o.». tot vastsstelling van de begrooting voor het dienstjaar 1927. Uit het iu verband daarmede verhandelde en uit de ingekomen stukken bleek welk een grooten omvang de genees- en heelkundige behandeling vau verplicht verzekerden (reutekaartbouder*) beeft bereikt. Reeds meer dan 1200 verzekerden werden geueeskundig onderzocht of in een ziekenhuis ter observatie opgenomen. Sommigen bleken reeds onherstelbaar invalide te zijn en weer anderen niet in omstandigheden waarbij blijvende iuvali diteit dreigde. Eeu groot aautal echter, meer dan 400 verzekerden werden voor rekening van den Raad van Arbeid behandeld, hetzij geope reerd, hetzij verpleegd in een sanatorium etc. Meer dan f 200,000 werd voor dit doel reeds uitgegeven. De behandelde verzekerden zijn, op eukele uit zonderingen na, volledig of bijna geheel hersteld. Ook de resultaten bereikt met de verpleging van t. b. c. verzekerden bleken de verwachtingen te overtreffen. Eeu woord van lof werd dan ook gesproken ten aanzien der medici in het gebied van den Raad, die de belangen van hou patiënten be hartigen door overleg met den Raad van Arbeid te Goes. In bijzouder kon nog met waardeering worden vermeld de vlotte en aangename samen werking met het consultatie-bureau tot bestrijding van de t. b. c. in Zeeland. Ook wat betreft de overige uitvoering der invaliditeitswet en die van do vrij willige oaderdoms- verzekering en ongevallenwetten kon van ganstig resultaat wordeu gewaagd. Op 1 October j.l. werd in het gebied van den Raad van Arbeid te Goes, uitsluitend als gevolg van het plakken op een reutekaart, jaarlijks aan invaliditeits-, ouderdom*, weduwen- eu weezen- lenten betaald een bedrag van ruim f 200,000# OUD-VOSSEMEER. De Christelijke Za; g- vereeniging alhier is dezer dagen wegens gebrek aan mede- en samenwerking, na een aattal jaren te hebben bestaan, opgehesen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1