IERSEKSCHE EK THOOLSCHE COURANT 'Backin Purol bij Ruwe en Schrijnende Handen BIGGELAAR'S J 16 vo. 2165 Vrijdag 1 October 1926. Vier en veertigste jaargang EN Houdt 7 dit merk mhetoog 10 tfll tem SS Koopt geen kachel op een plaatje Ga liever zien Prachtcollectie ruim 200 Haarden en Kachels. N. V. ASSELBERG'S IJZERHANDEL Bergen op Zoom. s Een Appeltaart DrOetker's Bakpoeder GEMEENTERAAD. riOR I AAN - BAY. .1 olen dooi la J r. i van dooi izoeu van ente, tolei looy, ytert rbau, iteui 1.50, Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, rijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad fl,375, franco per post fl,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE: FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 1772 Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICAT1ËN. Burgemeester en Wethouders van Tholen mnken kend, dat voor hen, die het gewoon of buitengewoon jer onderwgs hebben genoten en niet ineer ouder verplichting vallen dit onderwijs te volgen, de legenheid bestaat tot het genieten van onderwijs d den avondcursus. Dit onderwgs wordt gegeven: voor de jongens, icderen Maandag, Dintdag, Don- rdag en Vrgdag gedurende de maanden November, ecember, Januari en Februari des avonds van 43/^ 7 uur voor de meisjes op dezelfde dagen des avonds van tot 6I/2 QQr' Ouders of verzorgers, die hun kinderen het onderwijs snschen te laten volgen, worden verzocht daarvan iór 15 October 1926 aangifte te doen ter Gemeente- iretarie. Tholen, den 1 October 1926. 19 BUITENLAND. lu Engeland is een eigenaardige kwestie ont- aan. Het is een scheermessen zaak, waarmede regeering zich aardig in de vingers zou kunnen ijden. Men moet dan weten dat ten behoeve iü het leger, en dit wil in dit geval zeggen, in dienste van elk soldaat, ziju scheertoestelleR j contract gegund aan Amerika. Dat zich in Britsche industrieele kringen een geweldig ibaal heeft outwikkeld, laat zich deuken. Men iat er uit van de veronderstelling, dat, als de geering begint met scheertoevtellen in Amerika LM be8teilen er ook andere dingen kunnen volgen, llll Reeds hebben afgevaardigden hij voorbaat hun irt gelucht. Het is hans inziens de grootste fassheid om een contract van zoo'n omvang iq een Amerikaansthe firma te gunnen, en er ook niet de minste redeu toe, noch uit hoofde ;r meerdere deugdelijkheid van het fabrikaat, ich uit zuinigheid wegens den lageren prijs, aar Engeland al geld genoeg naar Amerika uurt, is het niet noodig nog meerder te zenden. 1064 ehalve dat de plaatsing van dit belangrijk order het buitenland kwaad bloed zet, zal ook de ec/ale scheermesinduBtrie een gedochte knak ijgen. Ze minderde toch reeds en 110 was de jop gevestigd op de levering der scheermessen Wj q de recruten, welke hun echter weer ontvalt, verband met de leus der regeering: „Koopt ritsche goederen, Britsche goederen zijn de latei" mag dit cootract eene aanfluiting zijn to haar eigen moraal. De Londenache recherche is druk in de weer ter een poetdiefstal. Een zak, waarin eene be- oding juweelen, is op klaarlichten dag gestolen 1 per auto vliegensvlug weggevoerd buiten het ireik der politie. Men is enkel te weten gekomen it de naam van den chauffeur, die met de dieven irdweuen is, Hamilton is. Iu Mei had deze zich ngeboden als bestuurder van regeeringsauto's dens de algemeeue staking. Na afloop daarvan hij in dienst gekomen van de firma die het irvoer van de postzakken heeft. De diefstal moet geruimen tijd te voren zijn lorbereid en met een bepaalde voorkennis zijn ïregeld, want hoewel vrij regelmatig belangrijke istzendingeu worden verzouden, omvatten de nu ïtvreemde zakken een bijzondere groote waarde veeleD. De postbeambte die steeds den agen moet vergezellen en in het kantoor even ivraag doet of er nog aangeteekende stukken racht N.B. Ook zwaar vernikkelde PLATTE-BUISKACHELS 25 34016 wille oker aren, doch waarmee niet meer dan een halve iuont is gemoeid, kwam tot de ontstellende Udekking toen bij terugkeerde, dat de auto rdwenen was. Hoewel men meent dat de dieven ck nog in Londen moeten ophouden, zijn nog eene arrestaties kunnen gedaan worden. Men eeft na een aanzienlijke premie uitgeloofd bij het itdekken van de bedrijvers van dit schelmstuk De staking in de Britsche steenkooloijverheid opt ou inderdaad op een einde. In verschillende atricten ia de arbeid geheel hervat. Zelfs een wraanstaand leider van de staking heeft niet leen het werk weder opgevat, maar zelfs zijn nctie in den bond nedergelegd, hetgeen 9 <j«dïp^ fF is goedkoop, voedzaam en gezond, mits gebakk. m. een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 125 gr boter ƒ0.35 marg.0.15 125 gr. suiker ca. 0.07 3 eieren„0.18 200 gr. tarwebloem .ca. 0.17 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07 lli liter melk0.04 750 gr. geschilde appelen ca. 0.18 f 0.86V, Bereiding: Men roere boter en suiker tot room en voege na elkaar de eierdooiers, het met Backin vermengde meel en zooveel koude melk erbij, dat men een klontenvrij deeg krijgt. Daarna roere men het stijfgeklopte eiwit door de massa, en vuile er een ingevet* ten springvorm mede; men belegge het deeg met de geschilde in 6 stukken gesneden appe* len, bestrooiehetmet suikeren bakke het on* geveer uur. Inplaats van appelen kan men ook ontpitte pruimen nemen. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden, een zware slag voor de federatie wordt aange merkt, waarvan bovendien wordt verwacht dat velen zijn voorbeeld zullen volger, In weerwil van het krachtig verzet van de bestuursleden van deu bond in bet district Lancasbire werd met aanzienlijke meerderheid besloten het werk fe hervatten. Ook Berlijn zucht onder de geduchte jnweelen- rooverijeo. Nu pas weer is eou enorme diefstal gepleegd van hyjouteriën, die iu de. duizenden loopt. Men meent evenwel de daders op het spoor te zijn. Over de schier onbegrijpelijke gebeurtenissen in China heeft de Engelsche premier iu het Lagerhuis eeue verklaring afgelegd over het optreden van de Britsche strijdkrachten, die thans in voldoende mate iu de Chineesche wateren aanwezig zijn om de belangen der Engelsche ouderdauen en die des rijks behoorlijk te be schermen. Ten aanzien van de gestelde vraag of Engeland in zake den toestand in het verre Oosten eu een eventueele gemeenschappelijke bescherming over leg had gepleegd met mogendheden die daor te lande óók belangen hebben te behartigen, meende de premier dat het de taak van iedere regeeriDg op zichzelf is om de noodige maatregelen te nemen ter bescherming dier diverse belangen. Er is een lichte verbetering waarneembaar. BINNENLAND. Door den Nederlandscheu Bond van ge- mtente-ambtenaren is tot Z.Exc. den minister van Binuenlandsche Zaken het verzoek gericht het daarheen te willen leiuen, dat in de ge meentewet bepalingen worden opgenomen, waar door de mogelijkheid in het leven wordt ge roepen, dat door Gedeputeerde Staten gemeenten worden aangewezen, die gezamenlijk een ontvanger hebben. Verwacht word*, dat bij het bestaan van zulke bepalingeu het mogelijk zal zijn het outvaugers- ambt ook iu kleine gemeeuien door een vak kundige te doen waarnemen, aangezien dan voor den te benoemen titularis een behoorlijke be zoldiging kan worden vastgesteld. Gebroken kan alsdan worden met het reeds sedert jaren geto lereerd euvel, dat het ontvangersambt in kleine gemeenten zoo vaak aau onbekwame handen wordt toevertrouwd. Ter toelichting wijst adr. erop, dat een soort gelijke bepaling voor het bouwtoezicht reeds is opgenomen ia art. 9 der woningwet. Hetgeen destijds over het gemis aan deskundigen van de ambtenaren van het bouwtoezicht ten plaitelande door de regeering is aangevoerd geldt vaak ook personen, die in kleiue gemcenteu tot ontvanger worden benoemd. Tevens wordt iu het adres opgemerkt, dat het practisch ook zeer wel mo gelijk is, dat één persoon de betrekking vau ontvanger in een aantal kleiue gemeenten waar neemt, wijl ook de rijksontvangers ten platte- lande als regel voor een groep van gemeenten ziju aangesteld. STAVENISSE. In de Woensdagmorgen alhier gehouden gemeenteraadsvergadering, welke vooraf gegaan werd door een langdurige met gesloten deuren, deelde de voorzitter mede, dat deze vergadering alleen belegd was om uit te. maken, of er in de a.s. vacature, ontstaan door het gevraagd eervol ontslag als onderwijzeres van mej. J. J. Duijnhouwer, een nieuwe 7e leer kracht zou benoemd worden. Na voeling en bespreking oaet bet schooltoezicht, is duidelijk gebleken, dat door iuzinking van het aantal leerlingen, hoogstwaarschijnlijk met 1 Jan. a.*. geen 7e leerkracht meer noodig zal zijn. Daarom stellen B. en W. voor uiet tot de benoeming van een 7e leerkracht over te gaan, maar »e trachten voor de 3 maanden (October 31 DeC. 1826) ontheffing te krijgen van het besluit, in een vorige vergadering genomen, dat een ge huwde onderwijzeres niet meer iu de school werkzaam mag zijn, diar er bereids overeenge komen is, dat tnej. Duijnhouwer, die eerstdaags in het huwelijk treedt, dau tot laatstgenoemden datum in functie zal hlijven. Zinder b. st. werd alles aangenomen. LANDBOUW. Vau bevoegde zijde vonden wij vermeld, dat dit seizoeu in de karwijakkers eeu groot aantal zieke planten voorkomen, die zelfs reeds noopten tot omploegen van sommige velden. Vooral op St. Philipsland en Tholen, beneveus West-Brabant iu eenigszins mindere mate komt het verschijnsel voor, dat volgens deskundigen zou veroorzaakt zijn door het optreden van luizen op de planten. RECHTSZAKEN. De Arrondissemenls-Recht bank te Breda heeft de appellant van het vonnis van het kantongerecht te Tholen, N. B. v. d. M. aldaar veroordeeld wegens jacbtdelict, vrijgesproken vaD het hem ten laste gelegde met vernietiging van het voor noemde yewezeu vonnis. THOLEN, 1 October 1926. Vorige week i9 aan den visecher C. Schot eeQ ernstig avontuur overkomen. Na als naar gewoonte met. zijn andere kameraads ter bot- vaugst te zijn uitgevaren, werd iu de Ooster- Schelde iu de roeiboot, gevuld met uetteu, plaats genomen om deze oit te zetten. Op het onver wachts kwam een zware bfies opzetten die het ranke vaartuigje geweldig heen en weer sliugerde tot het opeens omsloeg eu de visscher met zijn knecht Jac. Baaij te water geraakten. Na ongeveer een uur gezwommen te hebben, gelukte het den oever te bereiken en kluoterdeu ze aan den wal. Het bleek dat ze op het eiland Noord-Bevelaud waren aaugtland. Aangeklopt aan een boeren woning, ondervonden ze. terstond de geroemde joviale geest van dat eiland. Althans het bleek dat ze hij bijzondere beste meoschen waren terecht gekomen. Aan de deur wareD ze meer dan ver genoeg. Van eene verwisseling hunuer doornatte kleederen was geen sprake en na laDg heen en weer praten ontvingen ze als bij groote gunst eeu met stroopvet gemeubileerde boterham. Een verblijf in de schuur kon er even mee door. Jawel, er zijn nog wel goede menschen. Intusscheo heeft Schot een groote schade aan het verlies van zijn uetteu eu ziju roeiboot. Alsnog ziju bij de te Bergen op Zoom gehouden hengstenkearing goedgekeurd: Fils de Monstiquaire vau E. J. Kosten te Tholen, Paljas van M. Gooi deu te Oud-Vossemeer, Dagon van de hengsteuvereeniging te Staveuisse, Jean de Feston van C. de Wit te Oud-Vossemeer en Successeur van J. F. Brooijmaus te St. Aunaland. Voor zoover het nog mocht noodig zijn willeu «e even herinneren aan de biëindiging vau deu zomertijd in den nacht van 2 op 3 October. Zondag is dus weer de zoogenaamde oude tiji iugetreden. Zondag is eeo nieuw aangekocht paard van den heer C. vau den Berge in de weide aan het Sleeneu krais in een sloot terecht ge komen. Oüdauks alle aangewende pogingen is het niet mogen gelukken het dier te redden. Maandagochtend is het kadaver door middel van een tractor uit den modder getrokken. inotienU prijs steltop een heerlijke pijp tabak d.ie niette duur is. Stoom Tabaksfabriek „®e!ntoriaan A .v.dftiggelaarj, C osendaal In den tuin van deu heer Geluk in de Brugstraat prijkt een pruimeboom voor de tweede maal met prachtvolle vruchten. De jaarlijksche kermis behoort weder tot het verledene, Aangevaogeu met goed weder, is ze geëindigd met eeu gure najaafsavond, vooraf gegaan aan felle, si riemende regeubuien. Het bezoek is tamelijk geweest. Het isolement onzer streek leent er zich niet toe dat we veel met buitengewone attractie-gelegenheden worden over stroomd. Toch wa% ditmaal een schouwburg-loge van goeden rang opgeslagen. De ruime tent was telkenmale tamelijk bezet. Immers, de omstandig heid in aanmerking nemende dat de verschillende geestesrichtingen zeker uiet altijd toelaten eeu schouwspel ïl costi te bezoeken, mag gezegd worden, dat men de gelegenheid om iets goeds te hooren, wilde benutten. Een geschoold gezel schap uit de bakermat van het scbouwtooneel deed ook wat verwachten. En bet moet gezegd dat ze daaraan iu hooge mate hebben beantwoord. Er is gespeeld met een groote. natuurlijkheid, zoodat men als 't ware meeleefde met de lot gevallen van de hoofdpersonen uit de onder scheidene stukken, die op meesterlijke wijze werden uitgebeeld. „De Jantjes" en als vervolg daarop „De Jantjes 2", episodes uiet direct uit het matrozeuleven maar meer uit het leven der kolonialen, alsmede „Duif en Duffer", evenzeer een vernuftig spel van intrigues, zooals men niet alleen in bet Ainsterdamsche volksleven, maar overal kan ontwaren, werden inet groote nauw keurigheid vertolk'. Dinsdag ging het drama „Mooie Juuitje van Volendam*', waarin de oude geschiedenis van een te strenge vader en eeu te toegevende moeder i9 verwerkt. Prachtig spel werd te zien gegeven. De heer Joh. Lemaire vertolkte op niet te ver beteren wijze den vader en gaf aangrijpend spel te zien, terwijl mevr. Hc9se op uiet miuder verdienstelijke wijze de moederrol speelde, Beppie Nooy optredend als J u uit je gaf vlot spel te zien, zoowel in het meer vroolijke als iu het dramatische gedeelte. De heer Piet Hesse was eenig in zijn uitbeel ding als dronken visscher, en gaf zich uitstekend zoowel als iu het meer jolige als iu het drama tische gedeelte, terwijl de heer Bouber als Piet Zaadman onverbeterlijk den minnaar speelde en iu de twee laaute bedrijven prachtig dramatisch spel gaf. De heer Audié v. Dijk was juist een type om als Sander Meeteu den student-verleider te spelen. Ook de andere medespeleuden dedeu zich kennen als uitstekeude acteurs. De Dinsdagavond is zeker wat het^ten loo- neele gevoerde, betreft uiet de slechtste geweest. Jammer dat het publiek uiet wat drukker is opgekomen, er was echte kunst le genieten. ST. PHILIPSLAND. Bij K. B. van 24 Sep tember 1926 no. 8 is aan L. Nilaut op zijn verzoek ontslag verleend als burgemeester van St. Philipsland met ingang vau 1 October 1926, Aan Qebr. Capelle alhier i9 door B. en W. de levering gegund van 42 betonnen palen voor een bedrag van f 140.67, te plaatsen langs het bestrate gedeelte van den Oostdijk. 12 311U8

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1