LI Kinderen Als Uw De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. zich bezeerd hebben De spoorwegramp bij Leiden. Auto-ongelukken. Een nieuwe 'moordaanslag. Fraude bij de duivensport. Een orkaan. 500 600 militairen waren hier bijeen. Nadat de hoofdinspecteur van politie, de heer LI. R. van der Meulen en de hoofdagent O. Bakker zich ter plaatse van een en ander op de hoogte hadden gesteld en de militaire politie was ver schenen, is door den reserve eerste luitenant H. J. Visser van het 12e R. I. de wacht van de Emma-kazert e in 't geweer geroepen. Geza menlijk zijn de manschappen toen gesommeerd zich te verspreiden en in de kazerne te gaan. Aanvankelijk werd hieraan gehoor gegeven, totdat ter plaatse kapiteiu Glasius door de hoofdpoort verscheen en luitenant Visser gelastte met het aauwenden van pogingen tot verspreiden der manschappen te staken en in te rukken. Daarop is de luitenant met de wacht iugcrukt en heeft de gemeentepolitie zich teruggetrokken. Onderwijl liepen de militairen weer te hoop en zij vorderden toen van den kapitein dat hij de militaire politie van het terrein zou doen ver wijderen. Daarop is de militaire politie ioderdaad met een hoera van de 'militairen van het terrein weggestuurd. Op dat moment was het een groote warboel. Onderscheidene officieren, die gewaarschuwd waren, kwatnen onderwijl in de kazerne, waar- ouder ook de Overste Van den Brandhof. Den militairen werd toen meerdere malen gelast zich te verspreideu en zich naar de kwartieren terug te begeven. Doch inplaats van hieraan te voldoen, gingen zij schreeuwen en jouwen. Daarop is weer de wacht van de Emmakazerne in het geweer geroepen, onder commando van den reserve eerste luitenaot H. J. Visser. Nadat nog weer eens verschillende sommaties waren gegeven, waaraao echter niet werd voldaan, is toeu met wacht- patronen een salvo in de lucht gegeven. Dit optreden had echter geen noemenswaardig resul taat. De menschen bleven op de hoeken van bet muziekgebouw en de kazerne in drommen bij elkaar staan joelen eu schreeuwen. Vermoedelijk dachten zij, dat met losse patroneu ic de lucht was geschoten. Daarop is opnieuw gevuurd, met het gevolg, dat de sergeant-titulair Munueke, die tot de toeschouwers behoorde, (hij leunde tegen een boom, waarin het kogelgat nog te zien is), een kogel door het hoofd kreeg en doodelijk getroffen in elkaar zakte. Eerst dit indroevige gebeuren werkte kalmeerend. Want niet zoodra hadden de mannan gezien dat het ernst werd of zij verspreidden zich eu gingen naar hunne kwartieren terug. Een maD, die een schotwond in het dijbeen had gekregen, werd in de wacht van de Wil- helminakazerne binnengedragen en aldaar door een olficier van gezondheid voorloopig verbonden. Vervolgens is hij per brancard naar het militair hospitaal overgebracht, waarheen ook het lijk van den gedooden sergeant vervoerd werd. Onderwijl wa9 op het kazerneterrein verschenen de GarnizoeDS-Commandant, Kolonel vau Wel en waren meerdere hoofdoificieren aldaar aan gekomen. Om half elf werd appèl geblazen. Toen was de rust weer hersteld. Voor Dinidag was een divisie-oefening gelast, doch Maandagavond, nog voor de relletjes waren uitgebroken, is deze divisie-oefening in oefeningen in kleiner verband veranderd. De oefeningen op Maandag hadden plaats gehad op het Balloërveld (van het le eu 9e R. I.) en op het Roderveld (vau hel 12e R. 1.) De eerste oefeningen stonden onder bevel van majoor Van der Reijden. Toen majoor van Biestraten zag, dat de man schappen te moe werden, heeft hij de verdere oefeningen afgelast en zijn zijn manschappen naar de kazerne opgerukt. Majoor Van der Reydeu daarentegen heeft de manschappen nog drie gevechtsoefeningen laten verrichten, zoodat deze militairen eerst om half vijf dien avond in de kazerne terugkeerden. Gedurende den tijd dat de voor herhalings oefeningen opgeroepen militairen te Ede ver toefden is alles bijzonder rustig geweest en heeft een goede geest onder de wanschappen geheerscht. De voeding eu ligging werden geroemd. Voor uitspanning was voldoende zorg gedragen zoowel door het militaire ontspaunings-comiié als door de besturen der R. K. en Chr. Militaire TehuizeD. De bioscoopavonden werden druk bezocht eu zeer velen hebben genoten van de muziekuitvoering der Kon. Mil. Kapel onder leiding van kapitein Boer. Maandagavond echter deed zich een relletje voor. Buiten het kazerue-terrein had eerst een relletje plaats tegen den Majoor-hoofdinstructeur Zeeman v^rmcedelijk te zoeken in de ontevredenheid onder de militairen wegens de zware oefeningen gedurende de laatste warme dagen. Eenige mili tairen werden in arrest gesteld. Tengevolge hiervan hadden op het terrein van de kazerne nieuwe relletjes plaats. De militairen eisebten de invrijheidstelling van de in arrest gestelde manschappen. De officieren sommeerden de troepen uiteen te gaan en zich naar de kamers te begeveu. Toen hieraan niet werd voldaaD, werd de hulp der militaire politie ingeroepen. De officieren en de militaire politie vuurden toen in de lucht. Hierna verspreidden zich de manschappen. De orde was hersteld en Dinsdag morgen ziju de troepen weer uitgerukt. Van. andere zij le wordt gemeld dat het Maao- dagavoud om IU uur aan den Parkweg rumoerig was van zingende en halfdronken militairen van het 10e regiment infanterie. Toen de Majoor Zeeman den schreeuwenden troep op kalme wijze tot doorloopen eu rustiger houding aanmaande, wenschte men daaraan geen gevolg te geven. De gemeente-, rijks- en militaire politie wist daarop de bende, die voortdurend aangroeide, binnen de hekken der kazerne te krijgen. Daar werd geëischt dat de in arrest gestelden moesten worden vrijgelaten en de militaire politie zou verdwijnen. De aanwezige officieren en het kader traden echter flink op wat niet naliet indruk te maken. Kapitein Jansen sprak de mannen toe en gelastte hen uiteen te gaan Daar de kamers. Eerst weigerde men daaraan te voldoen en eeDigen hieven „de Iuternationale" aan. Toen sommeerde kapitein Jansen voor de laatste maa', trok zijn revolver en schoot over de hoofden heen. Nu was in eens alle moed en verzet gebroken. gebruik dan dadelijk lü 34087 De getroffenen bij deze ramp, die verpleegd worden in het ziekeuhuis te Leidon, maken het allen goed. Enkelen zijn reeds huiswaarts kunnen keeren. Over de oorzaak van de ramp verkeert inen nog in het duister. Men heeft het toegeschreven aan de lengte eu het gewicht der rails, aan de verbindingsstukken die lauger zouden moeten zijn, maar al die vermoedens zijn vrij grondig weerlegd. De chef van de afdeeling weg eu werken van Staatsspoorwegen durfde bijna met zekerheid zeggen dat het ongeluk aan den boven bouw niet te wijteu is. Prof. van der Kloes uit Delft, schrijft het toe aan de te grove grind van den weg. Terwijl vroeger bij den aanleg van een baan werd be paald, dat het onderstoppen der dwarsliggers met fijne grind moest geschieden, ligt er tegen woordig grind onder de sporen, die niet gesor teerd is, maar grof en fijn dooreen en zeer veel grof. Dat lijkt hem een fout, want in de grove grind liggeu de stecnen minder vast tegen elkaar. Daardoor laat de ballast zich moeilijk onder profiel breogen, zich niet onder profiel houden eu minder goed aanstoppen, waardoor het spoor minder vast op zijn plaats ligt. Daarentegen zal fijne grind zich zeer goed eu vast laten aaD- stampeD. Zaterdagavond circa kwart voor tien had op den Bossclienweg onder de gemeente Tilburg nabij „De Parel" een ernstig ongelok plaats. Uit de richting Den Bosch kwamen de gebr. Schuurkeus, wonende Langstraat Tilburg, op ten motor met duo-zitting aangereden eu hielden rechts van den weg. Tegelijkertijd kwam een auto met veiblindend lieht uit de richting Tilburg. Doordat de chauffeur vau de auto het licht niet temperde, kon de motorrijder niet zieu dat vlak voor hem uit de boodschapper De Rooij, Hooge- veensche straat Tilburg, op ziju driewielige bestel- fiet?, zich op het rijwielpad b3?ond. Een aanrijding wr9 daardoor onvermijdelijk. Het rijwiel werd totaal in elkaar gedrukt. De duo-rijder maakte een salto-mortale van eenige meters en bleef met een schedelfractuur bewusteloos liggen, terwijl De Rooij van zijn fiets werd geslingerd en even eens bewusteloos liggen bleef. Direct was de ge neeskundige dienst onder leiding van dr. Bahlmau ter plaatse, die onmiddellijke overbrenging naar het gasthois beval. Behalve een schedelfractuur had eeu der gebr. Schuurkens nog ernstige ontvellingen opgeloopen, terwijl De Rooij er zeer ernstig aan toe was. Zondagochtend is de dno-rijder tot bewastzijn gekomen; zijn toestand is ernstig, echter niet levensgevaarlijk. De Rooij is er slechter aan toe. Op den Rijksstraatweg, nabij hotel Groeneveld te Baarn, reed Zondagavond omstreeks half acht een auto uit het kamp Millingen tegen een boom. De bestuurder van de auto, tevens eigenaar, de heer R. O. van Manen commandant vau het Remonte-Depot te Millingen werd gedood. Van de inzittenden werd de zoon van den heer van Manen ernstig gewond. De auto is totaal vernield. De bestaurder schijnt plotseling onwel te zijn geworden, waar door het ongeluk plaats had. Zondagmiddag omstreeks 4 uur reed de heer W. v. Lieshout met zijn echtgenoote eu mevr. v. d. Wouw per auto van Tilburg naar's Bosch, met eeu kalme vaart van oDgeveer 20 K.M. Ter hoogte van Quatre Bra9 passeerde hen in een snelle vaart de auto van dr. Levie uit Apel doorn. Deze week bij het voorbijgaan te snel naar rechts zoodat een botsing outstond en de auto vau den heer v. Lieshoot tegen een boom terecht kwam. De auto werd zeer erusjig be schadigd, terwijl de inzittenden allen niet ernstige verwondingen opliepen. Dr. Levie bleef ongedeerd. Maandagavond even over half twaalf werd de sigarenwinkelier van S. op de Galerij te Rotter dam aangesproken door een man, die hem ver zocht de politie te vertellen, dat hij zijn vrouw gestoken had. De sigarenwinkelier antwoordde, dat hij zich daarmee niet bemoeien wilde. Eveu later echter toen een majoor van de politie zijn winkel voorbij kwam, bedacht hij zich en deelde den politieman de woorden van den man mede. De politiebeambte stelde daarop eeu ouderzoek in in perceel 103 aan de Galerij. Daar voud hij een nog jonge vrouw op den grond liggen, badende in haar bloed. Een klein broodmes stak in haar borst. Onmiddellijk waarschuwde hij den Geneeskundigeu dieDst. De verpleger nam het mes uit de woud, waarna do vrouw, die het bewustzijn verloren bad, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd. Zij bleek te ziju de 29-jarige M. C. de Groot, gescheideD vrouw van W. J. v. d. B. Kort na aankomst in het ziekenhuis is zij overleden. Om half één dien nacht boorde een politie agent, die op vasten post stond, bij de Spido- booten aau het Willemsplein, twee mannen met elkander fluisteren. Hij vertrouwde de zaak niet. Met meer aandacht luisterende, hoorde hij den een tegen den ander zeggen „Jo, zeg het nou maar". De aangesprokene bleek zeer opgewonden. Toen de agent hem vroeg, wat hij zeggen moest, antwoordde hij „Ik heb mijn vrouw gestoken. Meer weet ik niet. Straks zal ik wel meer ver tellen. Ik heb, geloof ik, al tegen een sigaren winkelier ook gezegd, dat ik mijn vrouw ge stoken heb*. De agent arresteerde hem toen. Onderweg zeide hij nog tegen den agent: „Als ik mijn vrouw gestoken heb, dan hoop ik maar dat ik haar goed geraakt heb. Dan weet ik ten minste, waarvoor ik moet zitten". Hij ver telde verder, dat hij van plan was geweest zijn kameraad te waarschuwen dat hij niet naar zee ging en dat hij zich daarna bij de politie had willen melden. De dader, de veartigjarige varensgezel J. B., die reeds eenige jaren met de vrouw samen- wooude, is op het bureau Groote Paauweusteeg in bewaring gesteld. Desnacbts is hij nog met het lijk geconfronteerd. Hij houdt nu vol, zich niets van de toedracht der zaak te herinneren. Wel zegt hij des avonds ruzie met de vrouw te hebben gehad. Een der leden van een te Delft gevestigde ver- eeniging van postduivenliefhebbers heeft op oneerlijke wijze een belangrijk bedrag aan prijzen weten te bemachtigen. In den bodem van de duivenklok had hij een opening gemaakt en dit met een plaatje bedekt, waarop de bekende spreuk stond Wie hier naar binnon gaat, Komt nooit te vroeg, maar steeds te laat. Het bleek een kleine moeite te zijn met een dun voorwerp, dat door het gal gostoken werd, de wijzers te verzetten. Dit kwam aan het licht toen het bestuur der vereenigiug de klok eerst grondig onderzocht, omdat hot was opgevallen, dat 's mans duiven, die niet tot de besten behoorden, telkens ee ste prijzon behaalden. Nadat aan de binnenzijde der klok een papier over hot gat was geplakt, werd zy op de gowone wijze verzegeld. Dit papier bleek bij den laatsten wedstrijd, toen na de wedvlucht de klok werd ingeleverd, ie zijn doorgestoken. Den aldus in de val geloopen bedrioger bleef niet veel over dan het door hem gepleegde bedrog te erkennen en zich te verplichten de onrechtmatij verkregen prijzen terug te betalen. Ib Florida heeft een orkaan gewoed, tengevolg; waarvan omstreeks 500 personen zijn gedood et een schade van 25 tut 100 millioen dollar i aangericht. Te Miami en Miami Beach moeten volgen eene leziüg 87 personen gedood zijn, volgen eeu andere lezing 150. Volgens berichten uit Lakeiand zijn er hon< derden personen verdronken te Moorehaven, da onder water staat en geheel geïsoleerd is. Volgens een andere lezing zouden er Clewiston cn Moorehave samen 140 doodenzijn -De wegen tusscheD beide steden zijn bedek met lijken. Beide steden liggen in puin. De orkaan maakte ia ééa district duizemi huizen met den grond gelijk. Honderden personen werden gewond. Er worden hulptreinen afgezonden Miami is het zwaarst geteisterd. Fort Lauderdale en Pompana, die ook op det weg van den orkaan lagen, hebben ernstigi schade geleden. Waarschijnlijk ziju er eenigi menschenleven9 te betreuren. Het water van den Oceaan veroorzaakte zee groote schade, doordat groote gebieden over stroomd werden. De storm, die een snelheid had van 90 mijlen (144 K.M.) per uur, verw;e9tte licht- en kracht- leidipgeD. De heele stad Miami Beach slaa^ drie voe onder water. De orkaan woedde lang9 de kost van Zuid- Florida en verwoestte 2000 huizen. Uit New-York wordt nog gemeld: Volgens later ontvangen berichten, moet aantal personen, dat bij den orkaau in Floridi oiu het leven is gekomen, 1000 bedragen terwijl voorts ettelijke duizenden personen letse bekwamen. Volgens de *New York Times" zijn er alleei in Miami 500, te Hollywood 200 en in For Lauderdale 200 doodeo. Het is mogelijk, da dit aantal nog belangrijk zal stijgen. In de haven vau Miami zijn 150 schepen ec woonschepen door den storm vernield, wier be manningen, ettelijke honderden personen, waar schijnlijk verdronken zijn. De storm is de hevigste, die Amerika ooi heeft geteisterd. Hij bewoog zich tot 60 mij over de kust van Florida heen, en liet overal op zyn weg groote verwoesliugeu achter. De stom duurde negen uur. Miami werd door twee vloedgolven geteisteri waarvan de laatste de meeste verwoestingei aanrichtte. Tal van huizen zijn ingestort, eu d overige zijn meest alle ernstig beschadigd. Veertig duizend persoDen zijn dakloos. Ten einde plunderingen te voorkomen, is over stad den staat van beleg afgekondigd. Te Baltimore is terstond een centrum vooj de hulpverleeuing ingericht. Voortdurend g&M er treinen met geneesheeren en verpleegsters naa het geteisterd gebied. Verschillende plaatsjes in de buurt van Miam zijn als het ware van den aardbodem weggevaagd Do sheriff van Jackson Ville heeft den gou verneur verzocht 500 man politie naar Miam le zenden, aangezien daar verschrikkelijke toe standen heerscheo. De straten zijn bezaaid me vernielde automobielen, omgewaaide telegraaf palen en meubels uit de verwoeste hnizen. Tijden den orkaan stond het water in de straten vie voet hoog. Uit New-Orleans wordt gemeld, dat daar ei te Mobile (Alabama) de barometer er op wijsl dat de orkaan, die Florida heeft geteieterd, zie' in de richting van de golfkust beweegt. De laatste berichteD nopens den vloedgolf e wolkbreuk in Florida schatten het aantal doode op 1299, bet aantal gewonden op 5000, eu he aantal dakloozen op 38 tot 40 duizend. D orkaan stak te Miami Vrijdagnacht op, woedd onafgebroken negen uur lang voort en nadat d eerste storm uitgeraasd was stoud er 10 cM water in de heele stad en bleken het grootst aantal woningen vernield. Vijf hooge seintorec voor de draadlooze telefonie, die pas in gebrui waren genomen, zijn als lucifers afgeknapt verschillende vuurtorens en lichtschepen moeste door de kustwacht ontruimd wordeD. Doordi de eleclrische installaties, die de badplaatsen va licht voorzien, hopeloos ontredderd blekeD, is ee deel tan het gepeupel onder begunstiging de duisternis aan het plunderen en stelen geslagefl vooral iu het rijke Miami Beach. De gouvemeo heeft de staatsmilitie van Florida echter onmii dellijk naar de bedreigde plaatsen gezonden oo de orde te bewareD. 237. Staakbeen en Duimpie vaanden zich reedt veilig en stonden toevallig op een «mallen boogeu rotstop. 2SS. Plotseling ontdekte Duimpje overal in bet rond tnsscben de rotsen een leger Roodhuiden. 239. Wij zijn omsÏDgeld fluisterde hij ver schrikt. Hoe zouden zij daar nu uit kunnen komen. Zij konden nergens van de rots af, 240. Om te beginnen znllen wij hen maar eens op een maaltijd blanve boouen tracteeren gromde Staakbeen en terstond openden zij het vour, (Wordt vervolg!

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2