IERSEKSCHE ERI THOOLSCHE COURANT BatsRWATTA 3 III Bij Scheren BIGGELAAR'sj rg. No. 2163 Vrijdag 17 September 1926. Vier en veertigste jaargang Koopt geen kachel Ga liever zien Prachtcollectie JAVA REEPENj XX (Z.Be KDG kjes op een plaatje ruim 200 Haarden en Kachels. N. V. ASSELBERG'S IJZERHANDEL Bergen op Zoom. RECHTSZAKEN. Houdt dit merk in betoog MORIAAN-BAY. J ÜI Slechts een merk kan't beste zyn 14 34! en di 30 33 Beter Is bek Frans ijscou at Tho Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,37', franco per post fl,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. DIENSTPLICHT. Overgang naar de aanvullingsreserve en inlevering van rijksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October a.s. naar de aanvallingsreserve overgaan de gewone dienstplichtigen van de landmacht, be- hoorende tot de lichting 1911. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijk9goederen sullen met uitzondering van het zakboekje in December van dit jaar moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de inlevering dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien bet aangaat, zich a. aan bestraffing bloot. Nader zal aan belanghebbenden worden bekend gemaakt wanneer en waar de inlevering moet plaats hebben. Aan de hierby betrokken dienstplichtigen wordt in hun eigen belang aanbevolen er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. Tholen, 10 September 1926. 24 ihine. een tikel. 124 3046 DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap enz. Uitstel van eerste oefening. De Burgemeester van Tholen brengt onder de aandacht van degenen, die voor de lichting van bet volgend jaar tot gewoon dienstplichtige zyn of worden bestemd, dat vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid in het algemeen moet worden aangevraagd omstreeks drie maanden vóór het tijdstip, waarop de ingeschrevene zal worden Dgelijfd. Ten aanzien van hen, wier inlijving zal plaats hebben binnen drie maanden na ontvangst van de kennisgeving betreffende de toewijzing aan een onder deel van de landmacht of de zeemacht, geschiedt de aanvraag binnen 14 dagen na ontvangst van bedoelde kennisgeving. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst na den hierboven aangegeven tijd, dan geschiedt de aanvraag binnen 14 dagen nadat de reden van vrijstelling is ontstaan. Omtrent elk der genoemde redenen van vrijstelling geldt voorts betgeen hieronder vermeld is. KOSTWINNERS. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levens onderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ontbreken. Onder deze personen worden uitsluitend begrepen: a. de eebtgenoote van den ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie c. zyn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt bet iemand, die reeds is ingelyfd, dan wordt de rystelling niet verleend, zoo de belangen van den dieost bet wenscbelijk maken, haar niet te verleenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat vergoeding wegens kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen voor eerste oefening slechts bij uitzondering wordt toegekend, namelijk alleen in bet geval, dat behoefte daaraan eerst tijdens den duur van de eerste oefening ontstaat, en als bovendien de belangen van den dienst niet toelaten den ingeiijfden kostwinner vry te stellen. Wie vrystelling wegens kostwinnerschap verlangt, moet ter secretarie van de gemeente verzoeken een staat van inlichtingen op te maken. Bij uitzondering kan de staat van inlichtingen in een andere gemeente of in bet buitenland worden opgemaakt. PERSOONLIJKE ONMISBAARHEID. Vrystelling wegens persoonlijke onmisbaarheid wordt verleend aan hem, wiens aanwezigheid noodzakelijk is voor de instaudbouding der middelen van bestaan van personen, als hierboven met betrekking tot kost winners onder de letters ae zijn vermeld. Omtrent bet aanvragen van vrystelling wegens persoonlijke onmisbaarheid geldt hetgeen ten aanzien van bet aanvragen van vrijstelling wegens kostwinner schap is vermeld. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. Aenvragen-om uitstel van eerste oefening behooren in het algemeen te geschieden omstreeks drie maanden vóór het tijdstip, waarop de belanghebbende in wer kelijken dienst zal moeten komen. De aanvraag moet aan den minister van Oorlog of van Marine worden gericht, maar kan ter gemeentesecretarie worden aan geboden, in welk geval aldaar zal worden gezorgd voor de opzending aan den Minister. Tholen, 15 September 1926. 76 Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling. Verleent kosteloos baar tusschenkomst bij vraag i aanbod van werkkrachten, dienstpersoneel, e. d. Ingeschreven staan als werkzoekenden 1 timmerman. Gevraagd Bergen op Zoom Een leerling carosseriemaker, leeftijd 15 a 16 jaar. Een nette R. K. dienstbode, behoeft niet te kunnen koken. Inlichtingen kantoor Brugstraat 31. 11 BUITENLAND. Het is niet alleen eeo heugelijk, maar.bovenal al» een historisch feit beschouwd dat Duiiechlaud N.B. Ook zwaar vernikkelde PLATTE-BUISKACHELS 25 340.6 is toegetreden en toegelaten als lid van den Volkenbond. In 1920 heeft de Zwitsersche afgevaardigde reeds de noodzakelijkheid bepleit om de nieuwe Republiek in den Bond op te nemen, doch de ontvangst was zoo koud, eu de afstraffing van den toenmaligen Franschen vertegenwoordiger Viviani zoo barscb, dat hij vau een verder pogen afzag. En thans, zes jaren later, valt deuzelfden heer Motta het historisch voorrecht ten deel om als rapporteur het voorstel te doen tot onmid dellijke toelating van Duitschland eu tot toe- kenuing van een vasteu raadszetel, welk voorstel eenstemmig werd aangenomen. De verwelkoming door den voorzitter van de Duitsche delegatie was kort en zakelijk, maar niet vleiend hartelijk, waarvan men vaak zoo spoedig de terugslag bemerkt. Maar Briand, de Frausche minister was als in de wolken met zijn loftuitingen over de opname van Duitschland. Men ziet er een meerdere waarborg voor den algemeen begeerden wereldvrede in. Ook Streseman putte zich uit in verzekeringen dat Duitschland op loyale wijze zal medewerken om de taak van den Volkenbond ten uitvoer te brengeD. Men verkeerde er in een sfeer van wederzijdsche sympathie-betuigiugen, waarvan men de beste verwachtingen koestert. Voor zooverre ook de Volkenbond een stichting van 's meuschen geest is en dus onbestemd moet geacht worden, hoopt men intusscheu er bet beste van. Brazilië en SpaDj'e, die zich voor het hoofd ge9tooteu beschouwen omdat hen eeu vaste raads zetel is ontglipt, hebben den Bond verlaten. Duitschland kan dit uittreden uiet voor zijne reke ning nemen omdat de baloorigheid is gericht tegen die mogendheden die reeds lid van den Volkenbond waren toen Duitschland dit nog niet was. Inderdaad is dit zoo, maar men kan zich indenken dat die staten die reeds geruimeu tijd rechtmatig aanspraak meenden te mogen maken op een vasten zetel, zich teleurgesteld moeten gevoelen nu hen dien ontvalt, terwijl aan Duitsch land dat immer verre van deD Bond is gebleveü, nu reeds, nauwelijks toegetreden, eeu zetel mag innemeD. Het is evenwel waar, dat de aanwinst der toetreding van Duitschland ruimschoots opweegt tegen het verlies vau een tweetal staten als Brazilië en Spanje. Het aantal niet-vaste raadszetels werd uitge breid tot uegen. De noodzakelijkheid daarvan woog niet zoo zwaar als het gewicht dat men toekende aan eene tegemoetkoming van den wecsch om de gevoeligheden van sommige kleine staten te ontzien. Bittere oordeelen komen tot uitiug over hunne stille achteruitzetting. De Nedeilandsche afgevaardigde jhr, Loudoo, de welbekende eminente oud-minister van buiten- landsche zaken uit het voortreffelijke kabinet- Cort van der Liuden, heeft, evenals tijdens deflP oorlog, ook te Getève «pijkers met koppen geslagen. In hoofdzaak over het gevaar der uitbreiding van den Raad van den Volkenbond heeft hij eene meening geopenbaard, die vrij-vel allen deeleo, maar die niet ieder naar voren durft brengen. Men stelt zich vaak afhankelijk van de vleierij de3 eeneu of van de zoetsappige goedgunstigheid des anderen en bindt zich zoo de handen. Nederland heeft echter Dog al eens de bevoorrechte positie om geheel zelfstandig, zonder aauzien des persoone ziju klare meeniog kloek eu onverholen bloot te leggen. Onze eerste gedelegeerde heeft er aan her innerd dat reeds in 1922 is gewaarschuwd, in een uitsluitend isolement, tegen die uitbreiding en tegen de gevaren et van, als men zich op dat hellend vlak begaf. Evenmin als op den duur de Raad niet meer iu staat zal blijken te zijn zijn taak naar bebooren te vervullen zal de vergadering, die souverein behoort te wezen, zich de handen binden. Als eene beperking van den Raad aan Nederland de kans zou ontmemen, ooit zittiDg te krijgen in dit lichaam, dan nog zou hij aan dit offer de voorkeur geven boven de tegenwoordige ontwikkeling. De stateu be hoorden aan het belang der gemeenschap hun eigenliefde op te offeren. We begrijpen 't goed. De Volkenbond vertoont in den Raad het beeld der commissie: tjes en besturen in ons dagelijksch leven, die iu eigen oogen nuttig werk verrichten en voor de samenleving onontbeerlijk zijn omdat de eigenliefde gestreeld is door eene opname in den kring dief leden, maar diezelfde corporaties zoudeu het meest te becritiseeren werk ver richten als sommigen dier uitverkorenen niet in hun schoot waren opgenomeü. Om erger te voorkomen duldt men dan die heet-gebakerdan in zijn midden. Aan Brazilië en Spanje ziet mou het voorbeeld van recalitrantie. Eu om erger te voorkomen heeft Briand listig voorgesteld om het aantal niet-vaste leden uit te breiden tot negen. Eu om de kans te ontloopeu dat het mogelijk zou kelderen, verbond hij dit voorstel aan dat tot toekenning van een zetel aan Duitschland, waarvan het onomstootelijk vaststond dat daartegen geen on overkomelijke bezwaren zouden bestaan. De truc gelukte en Briand zegevierde, maar den Bood omgeeft een waa9 van onbestemdheid, een gevoel dat het inderdaad den verkeerden kant dreigt op te gaan. Het is alsof men de populairiteit van den Italiaanschen dictator Mussoliui met geweld de hoogte indrijft. Nu voor de derde maal heeft men gepoogd door middel van een aanslag op zijn leven hem uit den weg te ruimen. Zaterdagmorgen toen de gevierde man zich naar het Chigi paleis begaf, wierp een jonge man een bom naar deu aato.M .ar de bom sprong in twef ërlei opzicht verkeerd. Slechts het raampje van de auto werd getroffen maar Mussolini bleef geheel ongedeerd. Een viertal personen die in de om geving waren, werden door de scherven licht gewond. In het paleis aangekomen begaf de hertog zich terstond aan zijne gewone bezigheden. Een der gewonden, had de tegenwoordigheid van geest zich onmiddellijk op den dader te werpen, die door de escorteerende agenten in hechteni* werd genomen. Des avonds had Mussolini eeu reusachtige ovatie in ontvangst te nemen van het publiek, dat zich in grooten getale voor het paleis venameld had. Een geestdriftigeTede bracht de verzamelde menigte als in vervoering. 8 34058 géén Pijn en nascbrijnen of stukgaan der huid, indien men véérhet inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tub» 80 ct. PUROL Voor de Arrondissemeuts-Rechtbank te Breda is behandeld een appèlzaak van N. B. v. d. M. te Tholen, die door hei Kantongerecht wegens een jachtdelict was veroordeeld, hierin bestaande dat beklaagde in November een patrijs hal geschoten boven een perceel wriland van E. J. K. te Tholen, waarvan het jachtrecht in handen was van J. vau Gorsel. De landbouwersknecht L. P. Deurloo op dat tijdstip iu dienst bij Kosten verklaarde te hebbeu gezien dat v. d. M. zich op den Puitschen dijk bevond. Hij hoorde een schot geiod, door d. M. in de richting van het weiland van zijn baas. Op de vraag van den verdediger, mr. A. J. van der Hoeven, of getuige met zekerheid kou zeggen dat beklaagde in de richting vau bet aangeduide weiland had geschoten, antwoordde getuige volkomen bevestigend. Een andere getuige, eveneens landbouwers knecht verklaarde in gelijken geest. De aange- schoteu patrijs fladderde van het weiland op om daarna weer ueer te vallen. De koewachter had beklaagde ook met een geweer gezien. Even daarna kwam deze naar hem toe eu vroeg hem een patrijs uit het wei land te halen, waaraan hij gevolg gaf. De beklaagde verklaarde dat hij in tegenover- richting had geschoten dan hier door getuige werd aangeduid. De patrijs geraakt zijude, was over den dijk g( fhdderd en in 't weiland doodgevallen. De olficier van justitie befoogde dat het ten laste gelegde feit bewezen was. Spr. had echter eeuige bezwaren tegeü het vonnis van deu plaats- vervangendeu kantonrechter en vroeg daarom vernietiging van het vonnis en eiscble voor het primaire teu laste gelegde feit eene geldboete vau f 30 en vrijspraak voor het subsidiaire. De verdediger legde de jachtacte over van verdachte waarmede dezs gerechtigd is te jagen op den dijk. Ili< rdoor moest vrijspraak van het subsidiair ten laste gelegde feit volgen. Spr. wees er op dat het onmogelijk is op een zoo grooten afstand te zien in welke richting ge schoten wordt. Spr. vroeg voor zijn cliëat eene vrijspraak voor wat bet primaire deel betreft. Het verwonderde den verdediger, dat de ver dachte iu het bezit was van eene jachtacte van den dijk terwijl de eigenaar van dien dijk ver klaarde nooit een jachtacte aan iemand te hebben afgegeven. De uitspraak werd hierna bepaald op 23 dezer. iraotienU pnjssteltop een heerlijke pijp tabak die niette duur is Sto O m Tabaksfabriek 3)e Ültoriaan A.v atSi3£l£kLCi'"AC senclaaL Door het Kantongerecht fe Bergen op Zoom is H. K. te Oad-Vossemrer als bestuurder van een motorrijtuig waarmede over Sen open baren weg wordt gereden niet op de eerste vordering van het daartoe bevoegde gezag zijn rijbewijs vertoonen, veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Voor den politierechter te Breda heeft terecht gesiaau de dienstbode A. V. uit Oud- Vossemeer die in 1925 en in den loop van dit jaar op verschillende plaatsen zich had schuldig ge maakt aan wederrechtelijke toeëigeuing van gor dijnen, kniekousen, kinderborstrokjVs, een vulpen houder, toebehoorende aan firma's uit Bergeu op Zoom. Na bekentenis van beklaagde vorderde bet openbaar ministerie eene gevangenisstraf van een week. De politierechter veroordeelde haar evauwel tot eene geldboete van f 15 subs. 15 dagen hecht. THOLEN, 17 September 1926. Door deo Burgemeester dezer gemeente was de aanhouding en voorgeleiding verzocht van het tweetal personen die eenige dagen bij de Wed. P. alhier en pension waren geweest en zonder te betalen waren vertrokken. Een dier personeu is te Rotterdam aange houden eu naar hier overgebracht. Na verhoor is bij weder vrijgelaten ter* ijl du logeerkosten door hem aan de Wed. P. zyn betaald. De andere die schier veruomeu had, dat zijn collega was aangehouden, heeft ten spoedigste het door hem verschuldigde bedrag per telegrafische postwissel aan de Wed. P. overgemaakt, zoodat zij er zonder eenige schade is afgekomen. Oubeslelbare brieven eu briefkaarten, vau welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland (briefkaarten). Gijs Buijs Utrecht, H. Zaeman Utrecht. Binnenland (Brieven). Bureau Lange Vorstraat Goes. Nota. Aanbevolen wordt om het adres vau afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarbeid kuouen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle'per post te verzenden stukkeu steeds van een vollddig adres - straatnaam en huisnummer te voorzien. Tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinter- school te Goes is benoemd de heer J. A. de Graaff te Bergen op Zoom laa'sfc veearts te Scherpeaisse. Dinsdagavond bracht het fanfaregezelschap „Concordia" eone serenade bij fakkellicht aan het echtpaar J. J. van de Zande iu de Oudelandsche straat, bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. Te Poortvliet komen onder hot rundvee gevallen van moud- en klauwzeer voor. Ook onder dat van enkele landbouwers in de gemeente Tholen doet zich de ziekte voor. 12 28821

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1