IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Purol bij Huiduitslag en Huid ver wonding ft>. 2161 sse >oo Vrijdag 3 September 1926. Vier en veertigste jaargang Eerste Blad. tri Koopt geen kachel Ga liever zien Prachtcollectie Vaderlandsche Historie. A. v, d. BIGGELAAR Co. >00 ijn en /erkin FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. LIJK tot hef liet st no'8 op een plaatje ruim 200 Haarden en Kachels. N. V. ASSELBERG'S IJZERHANDEL Bergen op Zoom. ROOSENDAAL. 331 Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ►rijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 -f- 15 et. disp. kosten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen. Brengen bij deze ter keonis van de Ingezetenen, de begrooting van de plaatselijke inkomsten en tgaven dezer gemeente en die der bedrijven voor bi jaar 1927 op heden aan den raad zijn aange- oden en voor een tydvak van veertien dagen, voor ;n ieder ter lezing zyn nedergelegd op de secretarie •r gemeente. Tholen, 31 Augnstm 1926.9 5n UITGAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer l71/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. GEMEENTERAAD. tappen maakt jen kui i-boekje 52 83! THOLEN, 81 Aog. nam. 2.30 unr. Voorzitter de heer mr. A. J, van der Hoeven. Tegenwoordig 8 leden en de Secretarie. Afwezig met kennisgeving de heeren G. Jansen, Qoedegebnure en H. Cornelisse. Na opening der zitting wijst de Voorzitter i dezen voor het Nederlandsche volk zoo ge- ènkwaardigen dag dat Hare Majesteit de Koningin eden Haren geboortedag herdenkt. Hij is er m overtuigd dat ook Tholen's bevolking deelt dit blijde feit en ais uiting van de gehechtheid i het gemeentebestuur aan de Vorstin, stelt ij voor, Hare Majesteit een telegram van geluk- ensching te zenden, daarin de verzekering neder- van de oprechte gevoeleuB van aan- mkelijkheid aan Haar en Haar huis. Maar nog van een ander jnbilenm staan we >n den vooravond. De bladen hebben het eeds aangekondigd, dat het op den 2e Sept. jaar geleden is dat de heeren W. Moelker a J. M. Wagemaker als raadslid van onze goede ad Tholen werden geïnstalleerd. Op zich zelf is een periode van 25 jaar een eele tijd, maar als we de omstandigheid in aan* oerking nemen dat het haken maar verandering, e onstandvastigheid en de wisselvalligheid vooral den tegenwoordigen tijd hoe langer zoo meer aar voren dringen, dan krijgt zulk eeu jubileum es te meer waarde. En nu weet ik wel, dat er niet naar staat om geroemd te worden, aar niettemin wensch ik U, en ik ben er van rertnigd dat ik dit namens den ganschen raad >e, van harte geluk met dit gedenkwaardig it. Gedurende ai dien tijd hebt U met al uwe achten die in U zijn, de aan U toevertrouwde slangen behartigd, ook voor wat de heer Moelker treft buiten de sfeer van deze gemeente, in de laten dezer provinoie, terwijl de heer Wagemaker dan meer eogvren kring ala wethouder, een ak heeft vervuld, waarvan we de hoop mogen itspreken dat ge beiden n« zetel nog langen jd in eere moogt behonden. In de korte jaren die ik het voorrecht had iOOrte e' U samen te werken heb ik niets dan aan- idiug gevonden om U hartelijk dank te zeggen 6 340(|oor de ondervonden medewerking en voor de ijken van goede verstandhouding. De heer Wagemaker zegt den Voorzitter hartelijk snk voor de tot hem gerichte woorden Gedurende zijn zittingperiode heelt hij zich et al de krachten waarover hij beschikt en met de kennis, die in hem is, gewijd aan de be ngen der gemeente. Maar om het ieder naar l O' jn zin te maken, is niemand gegeven, en *V. urom zal hij, zoolang men hem'het vertronwen nC beukt, op dezelfde wijze de hem toebedachte LJfLZplangen behartigen. De heer Moelker verklaart zich, al zijn de stnigingen van waardeering voor slechts 96 hem van toepassiug, dankbaar voor de woorden in den Voorzitter en voor de blijken van in- emming zijner medeleden, Gelijk de heer Wagemaker reeds heeft opge. erkt, is het niemand gegeven alles naar den van een ieder te maken. Met hem is het enzoo gegaan. In de critiek die niet ïb bespaard sbleven, heeft hij bewaarheid gevonden, dat wie >n den weg timmert, veel bekijks heeft. Toch oost bij zich met de gedachte, dat hij in die jaren met de beste bedoelingen en zonder zien des persoons de belangen der gemeente seft gediend, met de wetenschap, dat in het werk tn onvolmaakte menschen veel valt af te keuren. Aan dien dank voegt hij tevens den wensch s, dat het de gemeente moge welgaan en vooral takken van het volksbestaan, die nu eeu vijnend bestaan hebben, spoedig mogen opbloeien De heer Goossen beeft aan de welverdiende lilde die de Voorzitter den beiden heeren heeft «gebracht, weinig toe te voegen, maar toch lelt hij zich gedrongen om ook hen hartelijk link te wenschen met dit gedenkwaardige feit THOLJ den heer Wagemaker hartelijk dank te zeggen >or de aangename samenwerking die steeds in it college van Burg. en Weth. bestaat en het akel verschil van meening dat kan voorkomen immer de goede vriendschap in gevaar brengt rpi. En ook tnsschen hem en den heer Moelker s in verschillende commissies werkzaam is, welke na verwant zijn aan het dagelijksch bestuur heerscht de beste harmonie iu de wijze om de belangen der gemeente te be.hartigeo. Hij wenscht hen toe, dat het heD nog lang moge gegeven zijn om zich aan die taak te kunnen wijden. De heer Wagemaker dankt ook den heer Goossen voor de gesproken woorden. Nog een ander jnbilenm, dat hem zoo juist is medegedeeld wil de voorz. even releveereD. Op 1 September is het 45 jaar geleden dat het inede-raadslid H. Cornelisse is getrouwd. Hij kan niet nalaten den heer Cornelisse en ook dieos echtgenoote van deze plaats gelak te wenschen met het zeldzame voorrecht van dit heugelijk feit. Nadat de ter visie gelegen hebbende notulen der vorige zitting onveranderd zijn goedgekeurd, geschiedt mededeeling van de volgende ingekomen stukken, als: a. schrijven van den heer H. J. van der Velde te Zierikzee, houdende mededeeling van de aan neming zijner benoeming tot hoofd der U. L. 0.- School, alsmede dank betuigende voor het iu hem gestelde vertronwen. f. Veerbedrijf ontvang nitgaaf goed slot g. Gasbedrijf ontvang uitgaaf nadeelig slot f 2,143.35 h. Grondbedrijf ontvang f 370.52 uitgaaf f 1564.02 f35,774.115 f 25,359.56 f 10,414.555 f89,196.185 f41,339.535 N.B. Ook zwaar vernikkelde PLATTE-BUISKACHELS 25 34016 Serie I. b. missive van Ged. Staten houdende goed keuring der aan te gane geldieening ad f 12000. Worden voor kennisgeving aangenomen. c. idem als voren in zake de te alniten geld ieening voor den brngbouw, in welk plan behoort te worden bepaald tegen eene rente van 4 tot 5 Aan den wenk van Ged. Staten wordt voldaan. d. ideui als voren tot wijziging van de voor waarden der huur van de gemeentelijke woning in de Dalemsche straat. Daar door het vertrek van den huurder, de heer Menrsinge Beijnders, de huur te niet is, stellen Burg. en Weth. voor, het desbetreffend besluit in te trekken, waardoor de wijziging alt door Ged. Staten bedoeld, overbodig is. Dienovereenkomstig wordt besloten. e. idem als voren tot definitieve vaststelling van de gemeente-rekening over 1924. Voor kennisgeving aangenomen. II. Op de voordracht ter benoeming van twee leden in het college van zetters der directe belastingen, worden geplaatst de heeren J. C. Gelderblom, aitr., G. P. Engelvaart, aftr., W. C. de Lange en L. W. Blaas. III. De aan den openbaren dienst onttrokken grond aan den Singel ter grootte van 6 M2 wordt in gebruik afgestaan aan A. van Zetten tegen f 2.50 per jaar, onder voorwaarde dat aan den openbaren weg geen varkenshok zal worden gebouwd. IV. Rekeningen over 1925. De commissie, belast geweest met het nazien der diverse rekeningen, heeft in haar rapport verklaard dat het onderzoek tot geen bijzondere aanmerkingen aanleiding heeft gegeven. De eenige opmerking geldt uit het tijdperk toen Vriens voor verschillende werkzaamheden werd betaald, welke na niet meer kannen voorkomen. De commissie, wien dank wordt gebracht voor haar arbeid, concludeerde tot goedkeariog der onderscheidene rekeningen, als: a. die der gemeente in ontvang op f 178,708.02 in nitgaaf op f 157,740.90' batig saldo f 20,967.11' b. Kapitaaldienst ontvang f 20,937.50' uitgaaf i 39,533.25' nadeelig slot f 12,595.7 55 c. Borg. Armbestuur ontvang f 3044.82 nitgaaf f 3030.635 nadeelig slot f 1193.50 i. Woningbedrijf ontvang f 3936.98 uitgaaf f 3894.40 goed slot f 42.58 Alle rekeningen worden goedgekeurd, waarbij, voor wat betreft de gemeente-rekening de beide wethouders, eu die der armbesturen, de heer Moelker zich van stemming onthouden. VI. Aangeboden worden de begrootingen voor 1927 ten behoeve der gemeente, de be drijven en de instellingen van weldadigheid. Zij worden gesteld in handen eener commissie die met twee leden wordt uitgebreid en waartoe de Voorzitter aanwijst de heeren Moelker, Goedegebuure, Aertssen, Deurloo en Braai. VII. Goedgekeurd wordt het bedrag der vergoeding aan de bijzondere scholen, te weten; Chr. school van de Ger. Gem. over het tijdvak 1 Sept.31 Dec. f 261.575 en de School met den Bijbel over het geheele dienstjaar f 871.64. VIII. Goedgevonden wordt het huis op de Hoogstraat bewoond geweest door den heer J. Waverijn, thans te verhuren aan den heer H. J. van der Velde, onder precies dezelfde voorwaarden. Na afhandeling der agenda wijst de heer Klornpe, die verleden week eene begrafenis bij woonde, op de eigenaardige kleedij van den grafdelver, die niet passend is bij zulk eene plechtigheid. Niet dat de man onbehoorlijk was gekleed, hij was in zijn gewoon werkpak, maar het was niet pissend voor zoo'n gelegenheid en bij zou daarom in overweging willen geven om hem een langen mantel te verstrekken. De Voorzitter meent, dat het niet «enschelijk is om dat bepaald voor te schrijven alleen kannen Bnrg. en Weth. de wenschelijkheid te kennen geven dat hij zich eenigszins anders kleedt, in overeenstemming met de plechtigheid. De heer Goossen wijst op de instructie van den grafdelver, welke voorschrijft, dat deze tijdens de begrafenis-plechtigheid in een zwart pak moet gekleed zijn. Aan de hand van die bepaling kao hem op dien plicht gewezen wordeD. De heer Braai vraagt of het niet wenschelijk zou zijn om het huis van Joh. Lenoe, dat nu maar staat te verinteresten te verharen. Wellicht is er wel iemand die het zon willen huren. De Voorzitter zegt dat op bat huis na het overlijden van Leune, beslag is gelegd door het diaconie-armbestnnr. Bovendien heeft de gemeente niets over den verkoop te zeggen. Het beste ware, dat als er iemand naar gevraagd heeft, deze zich in ver binding stelt met het armbestuur eu de eigenaresse. Daar verder niemand het woord verlangt wordt de zitting gesloten. Vanaf heden wordt door ous in omloop gebracht eene serie zeer mooie Plaatjes, betreffende de Vaderlandsche Geschiedenis vanal 100 jaar voor Chr. tot na den tachtig-jarigen oorlog. De geschiedkundige toelichting op de diverse afbeeldingen wordt gegeven in bijbehoorend keurig album (Vaderlandsche Historie, Serie I) hetwelk verstrekt wordt na verzameling van 80 stuks. Op alk half pond van onze verpakte koffie of elk ons onzer verpakte thee wordt door Uw winkelier een plaatje verstrekt. 30 33919 goed bIoI f 14.1b5 d. Weezen-Armbestuur ontvaug f 56.16 uitgaaf f51.10 goed slot f 5.065 f969.85 f 757.05 e. Pot-Meijer-fonds ontvaDg uitgaaf goed slot f 212.80 ST. ANNALAND, 31 Augustus. Voorzitter de heer C. M. P. W. Hausseua, secretaris de heer F. M. Boogaard. Aanwezig sijo alle leden. De voorzitter opent de vergadering en wijst er op dat we heden vergaderd zijn op den ver jaardag van H. M. onze geërbiedigde Koningin en het is spr. aangenaam dit feit te herdenken met den (erbiedigeo wensch dat Hare Majesteit nog lang moge gespaard blijven als onze lands vrouwe en met Gods zegen het opperbestuur nog vele jaren over land en volk zal mogen voereu en wij als trouwe onderdauen van dit feit getuigeD zullen mogen zijn. Dan wil spr. herdenken het plotselinge over lijden van onzen trouwen bode Weijler, die ons in den kracht van bet leven is ontvallen. Zijn ouden vader, dien hij in 1924 als bode opvolgde ziet zijn zoon nog voor heui heengaan en we zien hierin duidelijk de broosheid van ous leven. Vanaf deze plaats wil spreker vaststelleu dat Weijler zijn taak tot groole tevredenheid en plichtsgetrouw vervulde en zeker zal deze ambte naar bij ons allen in welwillende gedachten blijven voortleven. De raad gedacht daarna staande het verscheiden van Weijler. De voorzitter complimenteerde daarna de heer Quakkelaar met de Kon. onderscheiding hem ten deel gevallen door zijn benoeming als ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vorig jaar her dacht deze onder algemeene belangstelling het feit dat hij vóór 35 jaar geleden zijn artsdiploma behaalde, en het blijkt uit deze ouderscheiding i dat ook li. M. de Koningin Uwe verdiensten I heeft willen erkennen. Spr. hartgrondige wensch 12 34014 is dat de heer Quakkelaar nog vele jaren in het bezit moge zijn van deze onderscheiding en nog jaren zijn zorgen zal mogen wijden aan de iogezetenen. De heer Quakkelaar brengt dank aan H. M. voor de verleende eervolle onderscheiding en voor de woorden hem door den voorz. toege sproken en hoopt steeds zijn beste krachten te wijdea aan het welzijn van de bevolkiug van St. Annaland aan wie hij zoozeer is gehecht. Eeuige iDgekomen stukken van Ged. Staten worden voor kennisgeving aangenomen. Het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, wordt eveneens voor kennisg. aangenomen. Van den Insp. der Dir. belastiugen te Zierikzee is een schrijven ingekomen dat bet aandeel in de inkomsten belasting voor deze gsmeente be draagt f 15.391.50. Wordt voor kennisg. aangenomen. Van den Pensioenraad zijn eenige mededee- lingen omtrent nadere stortingen ingekomen inzake pensioengrondslag van gemeente-ambte naren. Wordt voor kennisgeving aangenomen, en de bedragen ter beschikking gesteld. Ingekomen het verslag van den Vleeschkeu- ringsdienst, waarbij opgemerkt wordt dat door verbouw van een slagerswinkel deze slager in een schuur slacht hetgeen niet meer toelaatbaar is. De voorz. zegt dat hieraan aandacht zal worden gewijd en stelt voor dit stuk voor kennisg. aan te nemeD. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Een missive van den Comm. der Kouingin om bij beplanting van wegen hiertoe fruitboomeu te bezigen, wordt voor kennisg. aangenomen. Van J. van Dussen e.a. is verzoek ingekomeo om een sloot voor buune woning te dempen. Aan het adre9 is nog toegevoegd dat D. West dorp ziju naam niet onder het adres durft te zetten. De voorz. heeft eens informaties ingewonnen, waarbij Westdorp hem mededeelde dat het on waar is wat adressanten betreffende hem schrij- vcd. Hij verzoekt echter wel om door betere afschutting van zijn mesthoop te voorkomen dat hemelwater vau de straat niet meer in ziju mestput terecht komt. Wat het adres betreft deelt de voorz. mede dat ook dit voorjaar reeds eeu adres van gelijke strekking wegens hooge kosten is afgewezen. Bij inwilliging zullen de meDScheu ook huu afvalwater niet kwijt kunnen raken. Daarbij komt, dat, willigen wij dit verzoek iü, de ge meente schadeloosstelling moet verleenen aan Slager, Quist, Stol9 eu P. Hage, die voor eigen rekening een gedeelte sloot hebben gedempt. Wordt het adres ingewilligd dan dienen ve ook tot rioleeriog over te gaan. Hierbij komt de schadevergoeding aan de zooeven genoemden en ko9t het de Gemeente een f 6000. Op grond van deze hooge kosten stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De toestand ter plaatse zal wel verbeterd worden, daar spr. weet dat het Polderbestnar de eigenaren aan zal schrijven dat zij de sloot op huu kosten moeten delveo. Met alg. st. wordt besloten afwijzend op bet verzoek ie beschikken. Wat het delven der sloot betreft, dit komt tot het perceel van P. Hage voor rekening van de Gemeente, zooals voordien ook geschiedde. De rekening over 1925, die der commissie geen aanleiding heeft gegeven tot op- of aan merkingen, wordt vastgesteld iu ontvangst op f 67,312.39, in uitgaaf óp f 55,877.805 met een goed slot alzoo vau f 11,434.585. Die vau den kapitaaldienst op een balanscijfer van f 8505. Die van het Weezen-Armbestaur in ontvangst op f 8260.03, iu uitgaaf op f 8215.39, goed slot f 44.64. Ook deze rekeningen worden voorloopig vastgesteld.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1