m Te koop: F. J. de Ruiter Grof-, Hoef- en Kachelsmederij. een netten dienst. versche roomboter karnemelk en -pap Een strijdlustige dame. Goede straf. „Steekt u een sigaret op" De verduistering van gelden voor de Drentsche veenbewoners. Nederlandsch vliegtuig verongelukt. In navolging van Scherpenisse. Een smokkelaar betrapt. RECHTSZAKEN. Ingezonden Stukken. Tholen. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. St-Maartensdijk. Stavenisse. St-Annaland. Oud-Vossemeer. St-Philipsland. ABR. KOT. VERK00PING TE THOLEN. op Zaterdag 28 Augustus 1926, des voormiddsgs ll'/ï our voor de herberg van M. van Noort, Markt te Tholen, om coDtant geld publiek verkoopen eene groote partij PRIMA ENGELSCHE ZWARTE DEKKLEEDEN (4.20 6.20) dubbele en enkele veeren, vet en patentassen en diverse wielen voor hittekarren. N. VAN DE ZANDE, Een mooie collectie najaarsvilthoedjes, dames- en kindervesten, kousen en sokken. Aanbevelend, 10 34008 C. A. VAN SPLUNTER, v/h J. C. Gelderhlom. KERKSTRAAT THOLEN. School voor Hand- en Bouwkundi Teekenen te Tholen. leeraar in wiskundig rekenen Gevestigd TANDARTS, een goedbeklante Alle dagen Coöp. Stoomzuivelfabriek Wouw J. BEUKELAAR, Brugstraat 20, Tholen. idate irakit is, ve reem ing ;d. ig P' Lie di len de b )t waa lero i 3 Volgt kwad daartegenover heeft spr. hem ook van een veel ""zijde leeren kennen, hij dankt hem hartelijk de ondervouden vriendschap. de dit jaar geslaagde leerlingen dankt hij het hem aangeboden boekengeschenk dat zeker edachte aan Tholen levendig zal houden, de leerlingen der school raadt hij aan om hun best te doen zoodat de U.L.O. school wat ze is. arna biedt spr. aan de jongelui die eindexamen zijn portret aan terwijl de overige leerlingen klassefoto bekwamen met den wensch dat het wel moge gaan, besloot de heer Waverijn. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd.) Als wor dan 1 ekerit ie ove in keie h 7 scho Vfi ier, iok da Tholi gezegi lens hi iaar jn get t dire v ove j] moeil ükt m ;inden t te en hooi ekken van bezittA] igen werke onplai en do n daar Vóm ïf bij !D WOl dat l kunn aarme ïeer 1 nee indsch ilgeim warm oor ;t dat dat te 2 LAND- EN TUINBOUW. berei<|ej gaat met onzen tuinbouw matig. Op aangewezen, wordt voornamelijk de jouw zwaar getroffen. bloemkool is onverkoopbaar, loont de te van weghalen niet, zoodat de tuiniers kool in Westland en andere streken maar iet land laten staan. teelt van vroege witte, gele en roode kool ihijnbaar ook afgeloopen. Duitschland, waar at onze geheele oogst heen ging, heft een zwaar recht, f180.per 10.000 K.G., men wel kan begrijpen dat de kool geen ers trekt. tuinders trachten nu door het aanleggen andere cultures, betere uitkomsten te krijgen at het met de koolteelt is gedaan. De Deensche minister van landbouw beeft chtzij|regclen getroffen voor een grondig weten- ipelijk onderzoek naar den oorsprong en den der besmetting van mond- en klauwzeer, et onderzoek zal onder leiding staan van C. O. Jen9en van de veeartsenykundige landboaw-boogeschool. Om alle storende >eden te weren zal het onderzoek geschieden het volstrekt geïsoleerde eilandje Liodholm zuiden van Seeland, waar een speciaal labora- zal worden gebouwd, het laboratorium is 200.000 kronen uit* kkeu en voor het onderzoek 70.000 kronen b oor jaar. et werk zal zoozeer worden bespoedigd, het onderzoek in het komende voorjaar kan onen. Alle moeite zal worden gedaao om dusver onbekeude bacil ontdekken en leien te vinden om de verspreiding van de te voorkomen en de ontwikkeling van de tegen te gaan. di tot o e GEMENGD NIEUWS. Volgende voorval speelde zich af te Beverwijk- ar woont eon ingezetene die, zooals wel meer :omt, in gebreke was gebleven aan zijn belasting ten te voldoen. awege kwam een deurwaarder der belastingen en t(lfegenwoordigkeid van twee getuigen om beslag Thólfcgg.0n 0p ^en inboedel. De ambtenaren troffen de vrouw des huizes aan, die, hoewel planeet- ige zijude, oen en ander blijkbaar niet had aren d juffrouw bleek op dit ambtelijk bezoek prijs te stellen en zij bereidde den deurwaarder an ook een warme ontvangst in den vorm van edevoering, in hoofdzaak opgebouwd uit minder mentaire uitdrukkingen. De ervaren deurwaarder echter onverstoorbaar aan de uitvoering van ijsgebi e O. U.L izonde schcjaak. Toen hot evenwel tot „opschrijven" kwam, de woede der juffrouw onbedwingbaar. Zij een groote slagsabel van een muur en zou oede den deurwaarder te lijf zijn gegaan, indien de getuigen het pootige vrouwtje de sabel weteu te ontwringen. De politie werd ont- die de opgewonden dame inrekende en haar den officier van Justitie bracht, verhoor heeft deze haar weer in vrijheid doen ie rkl. V s werc eeds temt hilleni hij zi ;omt oi iq. 1. Veld esprok t tot hen ha wi9 kou fte de rui ten h( middel aan h( olpen oor rvonde ijver Bergen op Zoom kocht een huisvrouw aan groentekar aardappelen. Een boerenwagen d aangereden, terwijl deze ter hoogte v&u de roentekar gepasseerd werd door een vracht» die signalen gaf. 64-jarige vrouw gaf geen acht op de eig en stak onverwachts de straat over, met ongelukkige gevolg dat ze tegen den grond geworpen. oewel geneeskundige hulp direct ter plaatse kon deze niet meer bateD, de vrouw over- kort na de aanrijding. chauffeur, J. Havermans te Bergen op jst, do treft geeu schuld. ïgebod jrin d( Voor het kantongerecht te Parmerend is een ergerlijk geval van melkvervalsching behandeld. Een veehouder uit den Overweerschen polder, die wegens gelijk feit reeds een maand gevan genisstraf onderging, moest zich verantwoorden, omdat hij slootwater bij de melk deed. Voorts bleek, dat hij ook melk er aan toevoegde van een koe, die aan nierziekte leed. Geëischt werd f 800 boete. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 500 boete. Met verontwaardiging wordt door velen ge lezen van het geval van den man oit üattem, die f 3000 uit de loterij trok en die, toen twee heeren hem dit geld per auto kwamen brengen, dezen een cigaret presenteerde en meer niet. 't Is wel vreeselijk, spot T. H. iu het Hbl. De heeren hadden er zich blijkbaar een heel feest van voorgesteld. Anders had een van beiden toch wel thuis kunnen blijven. Dat dit geval in de krant kwam, bewijst, dat er in den regel wat „aan* zit. Maar als dit zoo is, dan past hier toch zeker wel de waar schuwing, meent de schrijver, om het fooien stelsel op dit gebied toch geeD basis in de pu blieke opinie te geven. Men mag ongetwijfeld vragen waarom moesten de heeren een fooi ontvangen Begin Sept. zal voor de Rotterdamsche rechtbank worden behandeld de zaak tegen den Rotterdammer V., die in 't begin van dit jaar gearresteerd werd als verdacht van verduistering van belangrijke be dragen en goederen, die geschonken waren voor de noodlijdenden in de Drentsche venen. De instructie in deze zaak is thans gesloten. De man ontkent nog steeds en beweert, dat het verdwenen geld is besteed voor administratie-, reis- en verblijfkosten. Voor verschillende posten, die in de boeken niet ver antwoord waren, kan geen overtuigend bewijs worden geconstrueerd. De gebrekkigo wetgeving, in zake verantwoording van gelden, die voor liefdadige doel einden bestemd zijn, maakt, dat V. slechts een ver duistering van eenige honderden guldens zal kunnen worden ten laste gelegd. Uit Dortmund wordt gemeld: Vanmiddag omstreeks 2 uur is op het vliegveld alhier een Nederlaudsch vliegtuig verongelukt, waarbij de beide iuzittenden om het leven zijn gekomen. Het Pandervliegtuig H. N. A.D. I., dat vanmor gen omstreeks 11 uur te Rotterdam was opgestegen, bestuurd door den Nederlander R. Reiber uit Am sterdam, een vroegere marinevlieger, kwam hier omstreeks half twee op het vliegveld aan mot als passagier den heer v. d. Kwast, een der directeuren van de Pandorfabrieken. Na de landing, die vlot verliep, steeg het vliegtuig weer op om een demon stratievlucht te maken. De heer v. d. Kwast wa9 uitgestapt en zijn plaats in het tweepersoons-vliegtuig werd ingenomen door den Nederlandschen koopman Peek, hier woonachtig. De piloot Reiber maakte verschillende acrobatische toeren. Bij een dezer loeren, toen het vliogtuig tot op geringe hoogte gedaald was, kon de vlieger den motor niet spoedig genoeg op gang brengen en sloeg het toestel tegen den grond. Het werd totaal vernield. De vlieger Reiber was op slag gedood. De heer Peek had ernstige wondenhij werd overgebracht naar het gemeenteziekenhuis te Dortmund, waar hij spoedig na aankomst overleed. Van het vliegveld vernemen wij, dat het toestel zich in uitstekenden toestand bevond. De vroegere marinevlieger van Vloten had gisteren nog met hetzelfde vliegtuig demonstraties op Scheveningen gehouden. N. Rott. Ct. De vorige week vervoegde zich bij den pension houder van „Pension Juliana" te Domburg een persoon zich uitgevende voor van der Hoeve die voorgaf het pensioen te willen betrekken. Zaterdag j.1. is hij vandaar vertrokken met achterlating van zijn onbetaalde pensionrekeoing, terwijl bij nader onderzoek bleek dat hij een geldsbedrag uit de winkellade van den pensionhouder had ontvreemd en eveoeeus op de kamer van een der vrouwelijke pensiongasten een bedrag aan geld door insluiping had weggenomen. Bovendien werd door een rijwielhandelaar te Domburg bij de politie aangifte gedaan dat door de zich noemende van der Hoeve een rijwiel was ver duisterd, daar hij een rijwiel had gehuurd zonder het terug te bezorgen. Hittegolf. Een hittegolf teistert Spanje. De thermometer steegop verschillende plaatsen boven 100 graden. Tal van personen zijn door de ontzettende warmte gedood of ziek. Vele plaatsen lijden onder gebrek aan water, zoodat alleen regen uitkomst kan brengen. De 's Hert. Ct. verneemt nit Chaam: Een der vele auto's die ons dorp doortuffen stond plotseling stil. Chauffeur er uit. Morrel zenuwachtig in z'n machine, 't Helpt geen zier. Ettelijke menscheu iuteresseeren zich voor 't geval. Chauffeur klampt den eigenaar aan van een klein Citroentje, toevallig op de pechplaats aan wezig. Deze is direct bereid den grooten wagen op sleeptouw te nemen, 'n Smid verschaft een ketting. Meerdere menschen, waaronder 'n kom mies, interesseeren zich voor het geval. Chauffeur wordt steeds zennwachtiger en ver dwijnt even later in een straatje om 'n touw te halen. Blijft langer weg dan noodig en is nog weg. Vele menschen beginnen zich ook te inte resseeren voor den inhond van den wagen. Vier vaatjes echte Schiedammer en 'n kistje smakelijke Elixir d'Anvers. Kommies gaat ving zien waar de chauffeur is, maar hij bleef tot dusver weg. Door de rechtbauk te Breda is J. A. B. te Bergen op Zoom, die zich een vinger had laten afhakken om zoo in het bezit van verzekerings gelden ten bedrage van f 11.525 te komen ver oordeeld lot drie jaar gevangenisstraf. De eisch luidde een jaar. Zijn medeplichtige is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, dit is C. A. J. M. te Bergen op Zoom die den vinger met een mes afkapte. SPORT. Oud-Vossemeer. Postduivenver. „de Zwaluw". Wedvlucht uit Lier, met oude en jonge duiven. M. v. d. Sande 1, 3, 16, en 22, C. Ridder hof 2, C. de Wit 4 en 5, De Graaf 6,14 en 15 C. Lindhout 7 en 19 J. van Vossen 8, 12 en 17, Tholenaar 9,10 en 11, Havermans 13 en 22, C. Rombouts 18 en C. van Tilburg 20e prijs Kapioeuschap metjongeduiven, werd gewonnen door J. Havermans 1 en 2 en Gebr. de Graaf 3e. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Eedactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. neemt, en niet de voorgestelde zaak. Hoelang zagen we reeds, en zullen we nog zien, dat zulk een persoonlijke politiek wordt gevoerd Ook de heer Goedegebuure merkt op, dat hij de motie niet kan steunen, omdat er naar zijn meening geen aanleiding toe bestaat. De heer Goedegebuure heeft blijkbaar de veror dening maar half gelezeu, anders zou hij toch niet tot zoo'n onjuiste uitlegging kunnen komen. En eindelijk heeft de Raad met groote meorder- heid besloten, om de door hem zelf gemaakte ver ordening te laton overtreden niet alleen, maar ook uitgesproken, dat de Burgemeester de verordening niet heeft overtreden. Hoe verklaart men dat In 't bijzonder, het gedrag van de rechtsche leden? Mijoli. de red. Afziende van partijen, afziende van de omstandigheid of ik voor of tegen feesten ben, ik spreek mijn verwondering uit over het gebeurde in den Thoolschen Raad. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw., SPECTATOR. KERKNIEUWS. Mijnheer de Redacteur Verleen mij s.v.p. een plaatsje in uw blad tot opneming van het volgende Met verwondering las ik in Uw blad van 23 Juli 1.1. het verslag van den gemeenteraad van Tholen, gehouden 19 Juli 1926, en wel het gedeelte over liet meeningsverschil tusschen den Burgemeester en den heer Jansen, gerezen naar aanleiding van het sportfeest op Hemelvaartsdag gehouden. Met verwondering, zeg ik, omdat ik niot kan bogrijpen, dat de interpretatie van een zoo duidelijk sprekend artikel der Poliiie-Verordening zooveel verschil van meening kan brengen. Want toch daar lezen we, dat het verboden is feesteu, muziek enz. in het openbaar te geven zonder toestemming van den Burgemeester. In de tweede alinea staat echter, dat het verboden is, genoemde feesten enz. te geven op Zon- en Algemeen Christelijke Feestdagen. Waar nu de taak van den Burgemeester als zoo danig, ook is, om de besluiten van den Raad uit te voeren, daar is het vanzelfsprekend, dat de Burgo- meestcr geen vergunning vorleenen mag, tot het houden van feesten enz. op die dagen, waarop de Raad het absoluut heeft verboden. En toch beantwoordt de Burgemeester de door den heer Jansen gestelde eerste vraag (of door den Burgemeester vergunning is verleend) toestemmend en de tweede vraag (of dat dan niet in strijd is met de Politie-Verordening) onikennend. Hoe verklaart men datV Als de heer Jansen daarna een motie indient waarin hij de handelwijze van den Burgemeester afkeurt, acht de heer Moelker den lijd gekomen, om op te merken, dat hij de motie niet steunen kun, omdat, naar zijn meening, de heer Jansen zich in de schoenen van een ander heeft geschoven. Droeve omstandigheid, onbenullig standpunt, wan neer een raadslid bij de raotiveeriug van zijn stem, den persoon van den voorsteller iu oogeuschouw Bij de Geref. Kerk te Oud-Vossemeer is beroepen ds. G. do Jager te Doornspijk. PREDIKBEURTEN Zondag 29 Augustus. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Datema en nam. 2.30 ds. Moerman. Geref. Kerk voorm. 10 oor ds. Bolwijn te Zeist (bevestiging dr. Veltenaar) en nam. 6 uur dr. Veltenaar (Intrede.) Oud Geref. Gera. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 6.30 uur leeskerk. GEEN DIENST Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Los. Oud Ger. Gem., voorm. 10.30, nam. 3 en's avonds 6.30 uur leeskerk. Donderdag 2 Sept. 's avonds 7.30 ds. Vreugdenhil te Brainisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Verschoor eu nam. 3 uur leeskerk Oud Geref. Gero. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Moerman en nam. 3 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 uur nam. 3 uur eD 's avonds 6.30 uur leeskerk. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Oskam. (Voorm. Bed. H. Avondmaal.) (In beide diensten collecte voor het Ziekenfonds.) Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en 's avonds 6 uur dhr. Schothorst te Lunteren. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. De Gidts. Geref. kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur ds. Brinkman te Harmeien. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 geen dienst en nam. 3 uur ds. Van Doorn. Oud Ger. Kerk voorm. 10 uur, nam. 3 en 's avonds 6.30 ds. Boone. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 1319 Aug. Ondertr.J. P. Camminga te Schoveningou en H. M. Schot te Tholen. Geb.: H. Vrougdenhil te Delft en D. C. Bijl te Tholen. Overl.A. Kot, 67 j., echtgenoot van C. C Rijstenbil. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 27 Aug. 1926. Noteering te Tholen. Boerenboter f 0.95 per pond. Roomboter f 0.95 Eieren 6 cent per stak. .ana «j Heden behaagde het den iens vu or(j, eere van leven en dood van >ten h weg 'e nemen, mijn innig diefde Echtgenoot en onze ader, Behuwd- eu Grootvader. de Heer JAC0BUS J0HANNES ST0UTJESDIJK, den ouderdom van 75 jaar. ad-Vosaemeer, Wed. J. J. Stontjesdijk- Poppe. M. K. Stontjeadijk. M. N. Stoutjesdijk- van Hengel. holen, H. I. Stoutjesdijk. C. Stoutjesdijk-Lindhout. ellevuetBlais, P. P. Gebraad-Stontjesdijk. G. Gebraad, aaldwijk, 33 33998 J. C. Stoutjesdijk. A. Stontjesdijk-Paasse en kleinkinderen. od-Vossemeer, 1 Augnstua 1926. De familie J. M. Wage- maker geeft hiermede kennis van het overlijden van hun vroegeren knecht en trouwen vriend 13 33997 Hij wa9 een voorbeeld van nauwgezette plichtsbetrachting. Tholen, 22 Ang. 1926. De Deurwaarder M. C. VAN ELSiiCKER te Tholen zal, ten ver zoeke van den heer VERSCHUURE te Goriuchem 19 34,011 DANKBETUIGING. Hiermede betoigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling zoowel iü ais buiten de gemeente voor hon 25- jarig huwelijksfeest ontvangen. J. M. VAN DER HAVE, Echtgenoot» 34004, 13 en Kinderen. Tholen, 27 Angustus 1926. 34010 10 Mr. Smid, THOLEN. ONTVANGEN Sollicitanten worden opgeroepen voor de met 1 November a.s. te ver vullen betrekking van aan bovengenoemde school. Vereischt is, de acte ingevolge de Nijverheidsonderwijswet. Aantal lesuren 10 per week. Duur van de cursus 4 maanden. Stukken in te zenden aan den Voorzitter vau het Bestuur der voor noemde school (den heer W. Moelker) vóór of op 10 September 1926. 34009 20 HET BESTUUR. Stationstr. 17, BERGEN OP ZOOM Spreekuur: Alle werkdagen van 30J/2111/2 en 1--3 en volgens afspraak. 12 34006 Zaterdags van 1012 uur. Uit de hand te koop: Te bevragen bij 11 33999 P. DE POTTER, smid, CADZAND. Een net meisje vraagt Brieven onder no. 34012 bureao van dit blad. 7 met 5 cent per pond verlaagd 33844 te bekomen 15 alsmede

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 3