IERSEKSCHE EK THOOLSCHE COURANT ftWATTAiv Smetten BIGGELAAR's VOUE-MELK-HEEP fo. 2160 Vrijdag 27 Augustus 1926. Vier en veertigste jaargang Beter dan Goed: DE BESTE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. ige Auto's en belasting. Een prima tabafc.die weinig Kost MORIAAN-BAY. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, rijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE: TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. De Burgemeester van Tholen maakt bekeDii dat gen Dinsdag den 31 Augustus 1926, des namiddags t/s «re eene openbare vergadering van den Kaad is elegd. Ponten van behandeling Ingekomen stokken. Voordracht zetters. Uitgifte van grond in concessie. Voorloopige vaststelling der rekening van de ge meente en die der bedryven over 1925. Goedkeoring rekeningen der instellingen van weldadigheid over 1925. Aanbieding begrootingen van de gemeente, van de bedrijven en van de instellingen van welda digheid. Vergoeding voor de bijzondere scholen. Tholen, den 24 Augustus 1926. 18 BUITENLAND. rustig wordt. Een misrekening ?ooi de Franschen en Spanjaarden, daar er nu een nieow bende- hoofd is opgestaan en er melding wordt gemaakt dat dit heer op het krijgspad is. BINNENLAND. Griekenland beleeft sedert 1920 zijn derde evolatie. Eenige jaren geleden werd de koniDg ot aftreden genoopt. Het vorige jaar kwam door eo staatsgreep generaal Pangalos aan liet bewind, ie een dictatuur nitriep, waarvan men veel heil erwachtte. Doch er kwam hoe langer hoe meer rerzet tegen het optreden van den generaal, die r üiet in slaagde de maatregelen te nemen die Iriekenland uoodig had. En zoo brak 22 Augustus een revolutie uit lie al heel weinig bloed kostte. Generaal Kondilis sas de leider, begaf zich naar de kazerne vaD Ie garde, verklaarde in naam der republiek dat le minister van oorlog gearresteerd moest worden, erwijl deze juist de troepen inspecteerde, en telde den eisch dat de dictatuur Pangalos moest lindigeu. Alle troepen juichten generaal Kondilos toe. )e openbare gebouwen werden bezet; Pangalos »ing er met een oorlogsschip van door, het [eheele ministerie werd gearresteerd, terwijl ■ienige torpedojagers zee kozen ter vervolging >an den afgezetten dictator, die weldra in handen van zijn vervolgers viel. En nu zal men trachten Griekenland rust te jeven door het weer invoeren van een parlemen- ansc ioura ind 339 aire regeering. De kwestie Eupen en Malmédy verkeert nog d een waas van onzekerheid. Geruimen tijd liepen in België geruchten dat leken Doitschland dit gedeelte, dat België na den wapenstilstand is toegewezen, wel zou willen erughebben, waarbij het als ruil de millihrden marken die België in den tijd na den wapen stilstand heeft aangenomen van zijn onderdanen en tegen een zekeren koers, zou inwisselen. 9De openbare meening was niet tegen dit idee Thol gekant, doch van Fransche zijde is verzet gekomeo. ■jjpbaus heeft miuister Vandervelde verklaart dat er van Duitsche zijde is gevraagd of door om wisseling van de marken er wellicht aanleiding eou kunnen bestaan om de kwestie Eupen- ««.jiédy op te lossen. De Belgische regeering heeft te kennen gegeven dat deze kwestie vastz.t aan het verdrag van Versailles, dtue zaak dus België niet alleen aangaat, en te kennen wordt gegeven dat er nooit over gesproken zal worden. Onderhandelingen zijn er dus niet gevoerd, De spoorramp met den D-trein te Leipzig is nog niet opgehelderd; wel schijnt de misdadige opzet vast te staan en zijn er bezwarende aanwijzingen, doch het onderzoek duart voort. Na is er weder een aanslag op een trein gepleegd aan het station Hille, waar, door een met opzet verkeerd gestelden wissel, een trein op een zijspoor reed. Alleen doordat de trein langzaam reed en door de oplettendheid van den machinist, liep het ongeluk goed af. Er waren alleen eenige gewonden. Nog heeft er een aanslag plaats gehad op den trein Berlijn—Bernau, waar kwaadwilligen een hoop sintels en steenen op de rails hebben geworpen. Dc trein, die reeds langzaam reed stond met een schok stil. Ook hier waren ge lukkig slechts eenige lichtgewonden. De mijnwerkerstaking in Engeland is nog uiet opgeheven. Hoe langer hoe meer hervatten de de stakers het werk en de mijnen worden door de aan het werk gaande mijnwerks, weder geopend. Echter breekt er verzet los tegen de werk willigen. Te St. Helens is het tot een botsing gekomen tusschen 8000 stakende mijnwerkers en de politie, die met de wapeus moest optreden. De uitslag van den strijd in Marokko zal heel wat beleid eischen van de Engelsche diplomatie. Spanje eischt het recht op Tanger op en wordt dit toegestaan dan is het niet langer Engeland dat door Gibraltar'» bezit het nauw van Gibraltar beheerscht, doch krijgt Spanje, door het bezit van de knststreek tegenover Gibraltar erenzeer meesterschap over het nauw van Gibraltar, iets wat den Eogelschen niet prettig zal aandoen. Abd-el-Kiim is op reis naar zijn verbannings plaats en men zon meenen dat Eet in Marokko De burgemeester, de secretaris en de veld wachter van St. Philipsland zijn vorige week bij den commissaris der koningin te Middelburg ontboden, inzake de te St. Philipsland gepleegde malversatie. De uitslag van het onderzoek is geweest dat den burgemeester is aangezegd met 1 October a.s. zijn ontslag te vragen. De veldwachter, wiens oumiddellijken chef de comm. der koningin is, gaat vrij uit. De gemeenteraad zal moeten be slissen of aan de gepleegde fouten de secretaris al dan niet schuldig is. In de wet op de Personeele belasting wordt bepaald, dat voor motorrijtuigen, die uitsluitend of hoofdzakelijk voor het beroep of bedrijf van den belastingplichtige worden gebezigd de be lasting verminderd wordt tot de helft van de bedragen die geheven worden voor motorrijtuigen niet voor beroep of bedrijf gebruikt. Blijkens een arrest van den Hoogen Raad geeft iets meer dan de helft van het gebruik voor beroep of bedrijf reeds aanspraak op halve belasting. Het aantal motorrijtuigen, dat, naar de meeniug van den minister van fioaociëo tegen de bedoeling van deu wetgever in, wordt aangegeven als ge bezigd voor beroep of bedrijf en waarvoor over eenkomstig de aangifte een aanslag wordt opgelegd, is buifeogewoon groot. Daarom is thans een wetswijziging iugediend, waarbij de minister voorstelt de woorden *of hoofdzakelijk" te schrappen en dus voortaan de reductie alleen aal worden verleend voor motor rijtuigen die „uitsluitend" voor de omschreven doeleinden worden gebruikt. 1 October wordt het port der binnen- landsche briefkaarten verlaagd. Men mag dus wel zorgen niet te veel brief kaarten meer op te doen. De Zomertijd. De heer Braai, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: ls het deu minister bekend, dat in de volgende maand de druk van deD zomertijd, wegens het korten der dagen, weer voor meuschen, die 's morgens vroeg naar hun werk moeten gaan, en voor schoolgaande kinderen zich zeer zwaar zal doen gevoelen Is de minister bereid, om te hunnen gerieve den zomertijd nu n~g zeer te verkorten 6 34002 SchrijneDeu Stukloopen der Huid, Doorzitten bij Wielrijden, verzacht en geDeest men met PUR0L. Dooa 30 ct. Bij Apotlr. en Drogisten. GEMEENTERAAD. eeft, POORTVLIET, 24 Augustus 1926. Voorzitter-secretaris burgemeester WDron- kers. Behoudens 1 vacature zijn alle leden aan lig- De voorzitter doet voorlezing van een schrij ven van den heer E. C. Uijl, houdende mede- deeling dat hij wegens vertrek naar Bergen op Zoom ophoudt lid van den raad te zijn, daarbij dankende voor den aangeuamen omgang en de prettige samenwerking, die hij van de zijde van zijn mederaadsleden heeft ondervonden tijdens zijn raadslidmaatschap. De voorzitter meent namens den raad le spreken door een woord van dank te uiten voor de wijze waarop de Heer Uijl de belangen van de Gemeeute behartigde, hetgeen hij deed op kalme en bezadigde wijze en waarop hij steeds op bedaarde wijze zijn standpunt ver dedigde, terwijl we steeds met genoegen hebben geluisterd naar de met helder oordeel uitge sproken meening. In de enkele jareu dat de afgetredene lid van den raad was bleek voldoende dat hij een man van vooruitgang was. Hij spreekt den wensch uit dat het den heer Uijl en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats wel moge gaan. Vervolgens noodigt de voorzitter de heeren van Westen, Carels en v. d. Male uit de ge loofsbrieven van het nieuw gekozen verklaarde lid H. Uijl na te zieu. Nadat dit is geschiedt verklaart de heer van Westen namens de com missie, dat tot toelatiDg van den heer H. Uijl kan worden besloten. Nadat de burgemeester den heer Uijl heeft binnengeleid, legt deze in banden van den voor zitter de vereischte eeden af en roept de voor zitter den nieuwbenoemde hartelijk welkom toe, er op wijzende dat volgens de zooeven afgelegde eed, de nieuwbenoemde niet hier zit om de belangen van één partij of richting voor te staan doch de gemeentebelangen moet behartigen wars van persoonlijke en politieke richting. De heer Uijl hoopt, in samenwerking met zijn mederaadsleden de belangen van de Ge meente te mogen behartigen. Ingekomen is een schrijven van den heer M. M. Steur, houdende mededeeling dat hij onder dank voor het getoonde vertrouwen, zijn benoeming als gemeeute-opzichter aanneemt. Door de Commissie wordt bij monde van den heer Carels den raad geadviseerd de rekening 1925 voorloopig vast te stellen op een bedrag in ontvaug van f 56.800.74, in uitgaaf f44.400.16 en een batig slot alzoo van f 12.400.58. De heer Carels wil er als afzonderlijke op merking nog aan toe voegen dat het ruime batig saldo moet wijzen in de richting vau verlaging van het vermenigvuldigingscijfer van den h. o. De voorzitter merkt op dat de aan te bieden begrooting over 1927 der commissie wel zal wijzen dat door B. en W. in die richtiüg reeds is gewerkt. Met alg. st. wordt hierna de rekening over 1925 op bovengenoemde cijfers voorloopig vastgesteld. Die van den kapitaaldieDst wordt voorloopig vastgesteld op een bedrag van f7035.135 in ontv. en uitg. De voorzitter dankt de leden van de commissie voor hetgeen zij verricht hebben. Door dezelfde commissie is de rekening Alg. Armbestuur nagezieu en wordt eveneens bij monde van den heer Carels rapport uitgebracht. Ook hier zijn geen aanmerkingen, doch de commissie zou voorlaan gaarne eenige specificatie hebben omtreut de gedane uitkeeringen. Deze rekening wordt vastgesteld in ontvaug op f 25098.845, in uitgaaf op f 10476.73, batig slot f 14622.115. Bij de behandeling dezer reke ning hadden de beide wethouders benevens de heer Elenbaas de vergadering verlaten. De voorzitter deelt mede dat hij den wensch der commissie aan het Armbestuur zal over brengen, en dankt ook deze commissie voor de werkzaamheden die zij heeft verricht. Hierna komt aan de orde een verzoek van J. A. Hage om vergoeding wegens de schade ondervonden bij den bouw van zijn huis doordat waar hij op een audere rooilijn moest bouwen, hij ook zijn binneumuren moest verzetten het geen een meerdere uitgaaf vau f 800 voor hem beteekende. De voorzitter heriunert zich dat de metselaar Krijger met een plannetje is gekomen, waarbij spr. er direct op gewezeu heeft dat dit zoo niet nttvoerbaar was. Trouwens dit eerste plan is nimmer aan de goedkeuring van den Inspectenr van den vleeschkeuringswet onderworpen geworden. Toen is door Hage een nieuw plan ingediend en wilde Hage verbouwen en een nieuw fuuda- ment doen maken op de plaats van de oode fundamenten. Spr. heeft toen Hage er op gewezen dat dit niet toelaatbaar was omdat bij zoo'n geval de buitenste muur 3 Meter uit de as van de straat moet blijven, of wel dat hij den muur op het oude fundament diende op te trekken. Ten laatste is het fundament en ook de muur onderzocht door Van Oost die tot de conclusie kwam dat geeu van beiden den nieuwbouw zon kannen dragen. Hiervan is Krijger mededeeling gedaan. Daarna is men met het tweede plan gekomen, waarbij men toen 3 M. uit de as van den weg moest blijven. Terwille van een rechte kauaer is toen elders ook de muur nog een 15 cM in gesprongen en het plan toen goedgekeurd door den Inspecteur. B. en W. zijn Hage nog terwille geweest door hem een zijmuur hooger te laten optrekken dao de verordening voorschrijft. B. en W. achten geen termen aauwezig om dit verzoek in te willigen. Beginnen we aan schadevergoeding te verleenen dan scheppen we een precedeot, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien, want er zijn verschillende voorbeelden waarby de bouwers ook grond moesten prijsgeven en die zouden zich dau op dit geval eveneens kunnen beroepen. De heer Elenbaas wijst er op dat er toch verschil bestaat tosschen nieuw- en bestaanden bouw. Ook zou de gemeente bij onteigening wel 10 26821 dienen te betalen en in dit geval nu de man grond heelt atgeataan moet het uit zijn eigen portemoDnaie komen, dat ia uiet billijk. De voorzitter merkt op dat niemand Hage heeft gedwongen om te verbouwen, de kwestie li dat Hage een nieuwe muur op een ni?uw fundament wilde zetten en hij zoodoeude 3 Meter nit de as vaD den weg moest blijven. De heer Elenbaas vraagt of er eeu «et is die een eigenaar verplicht om grond om niet af te staan als hij wil vorbonwen en bij het verbeteren van een hoek geheel schadeloos wordt gesteld De voorzitter meent dat de heer Elenbaas vergeet dat het hier eeu geheel andere zaak geldt, bij onteigening van een gedeelte van het huis om een beteren hoek te krijgen, wordt dit gevraagd en dit stuk gekocht. Bij Hage was dit geheel anders. Hage moest vóór 1927 in verband met de nieuwe vleeschkenriDgswet verbouwen en moest dientengevolge 3 Meter uit de as van den weg blijven. De heer Elenbaas meent dat dit alleen gaat ten opzichte van nieuwe woningen, hier was het een bestaande woning, gaat de man bouwen en ontneemt men hem dientengevolge grond. Zoo gaat de discussie nog eenigen tijd tnsschen den voorzitter en den heer Elenbaas voort. De heer Carels verklaart aan de zijde van den heer Elenbaas te st3an. Hage is hier de dupe van de verordening en wel. Zelfs mag hij zijn eigen grond niet gebruiken om zijn hnis te beschermen oplat er geen anto door zijn rniten vliegt. Zoo verkreeg iemand anders die ook vóór zijn hnis terrein moest afstaan wel achter zijn huis gemeentegroud ter beschikkiug. Als Hage no de oude mnur had laten staan en daar aan de binnenzijde een nieuwen mnur had laten optrekken was hij voor vele moeilijkheden ge spaard gebleven. De voorzitter ontkent dit, immers hiervoor had Hage geen vergunning gekregen. De heer Carels is het niet eens met den voorzitter omtrent het niet-toelaatbare. De heer Krijger wijst er op dat ook zijn hnis Diet beschermd is en er zijn Dog meerdere panden waar dit gevaarlijk voor kan zijn. De discussie over dit punt wordt zoo uit gebreid, totdat tenslotte de heer Carels een voorstel doet om f 300 schadevergoeding te ver leenen aan Hage, welk voorstel wordt ondersteuud door den heer Elenbaas. Bij de stemming meent de heer Elenbaas dat bij toch voor f 200 schadevergoeding zou zijn en wordt bet voorstel in dien zin door den beer Carels gewijzigd en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die der h.b, Uijl, Carels, Elenbaas en v. Westen. Wethouder v. d. Slikke vreest dal er thans wel meerdere vragen zullen komep, hetgeen de voorzitter beaamt. Aan de orde komt weder bet schrijven van de Gezondheidscommissie te Tholen om een schoolarts aan te stellen. B. en W. deelen mede dat na een onderhoud met dokter Tazelaar deze zich bereid heeft ver klaard om viermaal per jaar een onderzoek op de scholen in te stellen, dit brengt voor de gemeente geen verdere onkosten mede. B. en W. stellen voor om, als de regeling niet wordt verlangd door de bizondere school, de regeliog voor de openbare school niet in gevoerd zal worden. Na eenige discussie wordt besloten aan dr. Tazelaar het toezicht op te dragen. Tegeö zijn de heereu v. d. Male en van Westen. Als leden van het coll. van zetters treden af de heeren E. v. d. Slikke en Joh. Elenbaas, deze worden weder voorgedragen met als dubbel tallen de h.b. Iz. Norlier en A. van Oost. De begrooting voor 1927 wordt hierna aan geboden met een balanscijfer van f48,374.595 die in handen van de bestaande commissie wordt gesteld, terwijl de begrooting voor den kapitaal- dienst wordt aangeboden tot een cijfer van f50. THOLEN, 27 Augustus 1926. Het Fanfaregezelschap „Concordia" alhier nam Zaterdag jl. deel aan het Festival le Eil»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1