IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT KWATXTO BIGGELAAR's *0. 2157 Vrijdag 6 Augustus 1926. Vier en veertigste jaargang EN tig ste eudttifé. ig fau- t of irige HT toom ERIi II Dol ^en roes ^er geldmakeriJ meD van de et ge itemi VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Een prima CabaK..die weinig Kost MORIAAN-BAy. GEMEENTERAAD. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, rijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f7,375, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/2 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Do Burgemeester van Thoien zal op Zaterdag 14 Augustus a.s., des middags te 12 uur, ten i&dbuize aldaar TWEE HOOPEN COMPOST ibliek verboopen. 8 33949 De aanwijzing geschiedt door den Karreman. Thoien, 4 Augustus 1926. loktei ikt d 32781? PUBLICATIËN. Belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. De Bargemeesler der Gemeente Thoien maakt ïkend, dat eene opgave van de uitkomsten der eting en schatting van gebouwde en ongebouwde gendommen, in deze gemeente gelegen, gedurende »rtig dagen, van den 6 Augustus tot en met den September aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor »n ieder ter inzage ligt. Afgekondigd en aangeplakt te Thoien, den 5 ogustus 1926. BUITENLAND. bedrijf werden getroffen, zouden zij bereid zijn tot eene herziening van de loonschalen. BINNENLAND. 5.- Poincaré werkt met een zeldzamen invloed de Kamerleden. Het financieel programma liever de voorloopige maatregelen om eenige rde in den chaotischen toestand te krijgen, zijn ingenomen, weliswaar niet unaniem, maar toch et voldoende meerderheid, dat daarin zeker in vertrouwen schuilt, waarmede het huidig plionaal kabinet althans kan regeeren. Waar den laatsten tijd de ministeriëele levens bij en waren afgemeten, teekent het den toestand at er nu tenminste eenig vertrouwen is geboren er medewerking is om de moeilijkheden het )otd te bieden. Het is voorshands de bedoeling u de regeering te helpen aan de middelen die igenblikkelijk noodig zijn ooi het financiëel fenwicht, dat door de inzinking van het betaal- iddel is verstoord, te herstellen. Hoewel niet is medegedeeld met welke mid- len men de koersstijging van den franc wil tegf- loet komen, verluidt het niettemin, dat. van tedieten oit het buitenland een dankbaar ge- uik zal worden gemaakt, terwijl den bniten- ndschen schuldeischers de verzekering is ge- jven, dat Frankrijk zijn verplichtingen tot de )l!e maat van zijn draagkracht zal uakomen. q lijkt zoo'n toezegging heel geruststellend, aar of dat in de praktijk nu zoo volkomen il kannen uitgevoerd worden, zal iutasscheo og nader moeten blijken. Men denkt daarbij aan eene volledige rvulliog der op zich genomen verplich- ngen. Evenwel is het voorzichtig uitgedrukt, Is de restrictie is gemaakt om daaraan te vol den naar de volle maat van zijn draagkracht, e rekbaarheid van dit begrip kan tot een Dzeker resultaat leiden. feemdelingen die Frankrijk bezoeken eene be- isting heffen van 20 francs bij een korter ver- ik W lijf dan 48 uur, 100 fraocs tot 8 dageD, minder an een maand 200 francs, langer dan een laand 800 francs, 500 francs voor drie tot •H is maanden en 1000 francs voor een verblijf -■oven het halve jaar. De Amerikanen die in groote zwermen Frank- jk bezoeken zijn op deze belasting niet gesteld, och worden aangeraden zich vau protesten te i N ithonden. Indien wij dus redeneert men HOI pt recht hadden ons te verzetten tegen den tocht van immigranten, dan heeft Frankrijk rengoed het recht de buitenlanders te weren. Op den Spaanschen dictator Primo de Rivera een aanslag gepleegd, die weliswaar is ver- deld, doch toch aanleiding geeft tot een irscherpte bewaking. Frankrijk zet talrijke ver- ichte vreemdelingen over de grenzen die ait- ijken naar SpanjVs gebied. Op de anarchisten 'Uk va ordt een scherp toezicht gebonden, v- 3 De staking in de Britsche mijunijverheid doort og onverminderd voort, ludieu meo gemeend f m ld de regeering schrik te kunnen aanjagen, f U l m hebben de leiders der staking verkeerd itgekeken, terwijl vele der gezinnen van de IC bijnwerkers in de grootste ellende gedompeld jn. De kans voor de stakers om den strijd te andboo innen, wordt uiterst gering en de geest van e finac iverwettelijkheid neemt af. in zij De driestheid waarmee de staking is volge- tnisbaai )oden is oorzaak dat de schatkist zulke belang- p. f 1.3 jke verliezen heeft geleden dat van eene toe- ge, die eertijds gegeven werd, geen sprake eer kan zijn. Rooskleurig ziet de toestand er lerminst nit. De bisschoppen hebben het be geefster iddelingsvoorstel gedaan het werk voor vier jho(e aaoden te hervatten op het oude loon, mits s regeering, gedurende de periode waarin over e regeling wordt onderhandeld, de subsidie d eder zal verleenen. Van deze bemiddeliog zal 'onwel, in acht nemende de absolute houding idlw regeering en de uitgemergelde staatskas, in eet oinig resultaat kunDen worden verwacht. Als md doe 8 mijnwerkers op de voorwaarden, die vóór de uwmaat *king golden, het werk konden hervatten en 1682 nige maatregelen tot reorganisatie van het Nadat reeds meermalen de verwachting is uitgesproken, dat de posttarieven ook voor het binneolandsch verkeer zouden verlagen, zal ein delijk een deel van die wenschen in vervulling gaan, daar met iogang van 1 October a.s. het port voor binnenlandsche briefkaarten, expresse bestellingen en Zoudagsbezorging zal verlagen. Nu zal het eerste meer van invloed zijn dan het laatste omdat dit niet zoo veelvuldig voor komt, doch op het gebraik van briefkaarten zal het wel zeer goed merkbaar zijn. Ook de spoorwegen hebben de verlaging van de reizi gerstarieven in toepassing gebracht als eene aan moediging om het verkeer per trein te bevor deren, waardoor de opbrengst van het lager tarief op peil wordt gehouden, zelfs nog over schreden. Het weinige verschil in het brief- en het briefkaartenporto is oorzaak geweest dat eeo veel ruimer gebruik werd gemaakt van het eerste correspondentiemiddel, behalve dat er veel meer aan kan worden toevertrouwd dan aan de be perkte ruimte van een briefkaart, gaat een brief bovendien in een gesloten envelop. Duitschland heeft het invoerrecht verlaagd van zuivere koudbloedpaarden van het Ardenner-, Vlaarosohe of Brabantsche ras of van kruisingen van die rassen onderling, in Nederland geboren en gefokt, waarvan het recht is bepaald op 140 mark per paard, voor zoover de waarde van het paard niet meer bedraagt dan 2500 mark en op 360 mark per paard indien de waarde hooger is dan 2500 mark. Teneinde deze ver laagde rechten te zien toegepast dient elk paard, dat naar Duitschland wordt uitgevoerd, vergezeld te gaan van eene verklaring afgegeven door een rijksambtenaar, dat het tot een van boveuge- noemde rassen behoort of eene onderlinge krui sing daarvan is, alsmede dat het in Nederland is geboren en gefokt. Met de afgifte van die verklaringen f 2.50 per stuk, is voor wat de provincie Zeeland betreft, belast de rijksland- bouwcoDsolent. Het Vaderland verneemt dat de weelde- verteeringsbelasting zal worden ingetrokken. dat de ingezetenen dezer gemeente als Daar ge woonte dus kosteloos in dat water visch mogen vangen buiten de geplaatste netten of fuiken. Ten behoeve van het zoontje van P. Poot werd goedgevonden, wegens diens opname in het Blindeninstituut te Amsterdam, een bedrag beschikbaar te stellen om hem van kleederen te voorzien. Er werd eenige verwondering over geuit, dat het Weezen-Armbestuur deze kosten niet voor zijne rekening had genomen. Naar aanleiding van een daartoe geuite wensch van de zijde vau het hoofd der school, zal in de openbare school een fonteintje worden aange bracht. Verzoek van den heer Job. Hage om eervol ontslag als onderwijzer aan de openb. lag. school met ingang van 1 October a.s. wordt op de meest eervolle wijze ingewilligd ouder dankbe tuiging voor de vele diensten die hij in het belang van het onderwijs heeft bewezen. Aangehooden werd een schrijven tot aanschaf fing van een brandkast ten behoeve der ge meente, teneinde dit in nadere overweging te kannen Demen. Het besluit tot het aangaan eener geldleening van f4000 ten behoeve vau den aankoop van straatkeien, werd herzien en het bedrag verhoogd tot f 5000. Wegens periodieke aftreding der heeren Job. Bastiaause en Jac. Hage Iz.z. als leden vau het college van zetters der directe, belastingen werd een voordracht geformeerd waarop naast de beide aftredenden tevens geplaatst werden de heereD M. L. Koopman en Anth. L. Hage. Aangeboden werdeö de rekeningen der ge meente en van het woningbedrijf. Eerstgenoemde beloopt in ontvang f 99857.47*, in uitgaaf f 96341.34, goed slot t 3509.135 de kapitaaldienst wijst een bedrag van f 17450 voor ontvang en uitgaaf aan. Het woningbedrijf had -een balanscijfer van f 12731.095 voor den gewonen dienst en vau f 989.915 voor den kapitaaldienst. De rekening van het Weezen-ar ui bestnar sloot roet een batig saldo van f6351.18, tegenover f 24793.135 in ontvang en f 18441.955 in uit gaaf. LAAI Tho 7 stwisse met ag adel. loor twerpe Meer voedingswaarde'dan 2 EIEREN 11 26821 ST. MAARTENSDIJK, 30 Juli. De hedeo gehouden zitting vau den gemeenteraad werd bijgewoond door alle leden behalve de heer C. Priem. Voor kennisgeving worden aangenomen Schrijven Ged. Staten betreffende verzetten kermis te Sas van Gent. Goedgekeurd door Ged. Staten het in de vorige vergadering genomen besluit tot wijziging der gemeentebegrootiug en begrooting woning bedrijf. Dankbetuiging van onderwijzend personeel subsidie schoolreisje. De voorzitter deelt mede dat de kinderen onder meer hebben bezocht de Waalhaven, deu dierentuin en het vliegveld. Men was zeer vol daan over het genoteoe. Het gemeentebestuur van Scherpenisse deelt mede alsnog adhaeeie te zullen betuigen aan het besluit dezer gemeente inzake brugbouw Thoien. De heer J. L. Geluk bericht aanneming zijner benoeming tot lid van het Weezen Algemeen Armbestaur. Mededeeliog proces-verbaal kasopneming ge meente-ontvanger. in kas was en moest zijn f2119.06. Een schrijven van het propagandacomité voor wegenverbetering wordt voor kennisgeving aange nomen, eveneens een schrijven van {je Ned. Afdeeling van den Internationalen bond tegen vallende ziekte. Beider schrijven beoogde het verkrijgen vau subsidie. Aan Mach. Oudesluijs en C. G. Noom wordt op verzoek een half jaar ontheffing verleend van hondenbelasting. Blijkens ingekomen bericht van den Inspec teur der directe belastingen wordt de gemeente lijke inkomstenbelasting voor den dienst 1926 '27 geraamd op f 18000. Overeenkomstig een destijds gedaan verzoek van J. van de Velde te Scherpenisse wordt hem de vaargeul van de Plaimpot gedurende zeven jaren verpacht voor f 10 's jaars, onder beding, THOLEN, 6 Augustus 1926. In de ruime za«l van „Non Semper" vereenigden zich met het Bestuur vau het Groene Kruis verschillende genoodigden, autoriteiten en algemeeDe leden om getnige te zijn van de opening en ingebruikneming van het nieuw gestichte wijkgebouw. Na een woord van hartelijk welkom tot de aanwezigen, bracht de voorzitter, de heer M. de Jong, in herinuering met hoeveel zorgen en moeite deze mijlpaal op den weg van het Groene Kruis is bereikt, maar tevens achtte het bestuur dit een feit om trotsch op te zijn, daar het door onderlinge eensgezindheid mogelijk is geweest om tot dit resultaat te komen. Hierop werd eeue historische uiteenzetting gegeven van de wording op 6 Oct. 1905 der Groene Kruis-vereeniging te dezer plaatse, die, dank zij het nuttig eu filautropisch werk dat zij verricht, langzaroerhaud eeue groote uitgebreid heid heeft verkregen. Het ledental werd grooter, het materiaal kreeg eej breedereu omvang naar mate zich de vereeniging aao meerdere zaken, de ziekenzorg betreffende, ging wijden. De verschillende personen die met lust en ijver de belangen van het Groene Kruis hadden ge diend en nog dieneu, werden met dankbaarheid In heriuueriug weid gebracht dat de behoefte aan een wijkgebouw al zeer vroeg naar voren is gebracht en dat, naar de mate der ontwikkeling van die gedachte gaandeweg voorzieningen werden getroffen om tot dat doel, hetwelk inderdaad eene vervulling eischte, te geraken. De ondervonden medewerking werd "op grooten prijs gesteld en het stemt tot groote blijdschap dat een eenvoudig, practisch gebouw i9 verrezen, hetwelk in het gebruik aau de eischen zal blijken te voldoen. Tot geruststelling van de critiek, die ook weer niet is bespaard gebleven, kan worden meegedeeld, dat niet alleen de bouw, maar ook het bijwerk en oog verschillende andere zaken door de vereeuiging zelf kunnen worden bestreden. Den heer Walpot, die reed9 van het begin van zijn bestuurslidmaatschap, de stichting van een eigen gebouw voor het Groene Kruis heeft bepleit, wensebt hij gelak met de verwezenlijking van zijn denkbeeld, waarvau hij bovendien ont werper eu uitvoerder is geweest van dit werk, hetwelk een sieraad voor de gemeente is. Den heer Guhker werd dank gebracht voor zijn deskundig en ait9tekend toezicht. Den beer Van Zaltbommel was bij erkentelijk voor de goede diensten bij de inrichting vau het wijkgebouw hetgeen hem als magazijnmeester zeer te stade zal komen. Zuster Viergever heeft een nieuwe taak en een grooter verantwoordelijkheid, waarvan zij zich, naar men verwacht weer even getrouw zal kwijten. Bode Van EUacker zal het wat minder druk heblen, maar op zijo goede diensten blijven we niettemin rekenen. En op de leden werd een beroep gedaan om in eensgezindheid de vereeniging te steunen, want door eendracht worden kleine zaken groot maar door tweedracht gaan groote zaken ten onder. De heer A. F. Hanssens, lid der Gezondheids commissie en de beide wethouders dezer gemeente hadden bericht van verhindering gezonden. De heer C. W. Snijder voorzitter van het Groene Kruis der aangrenzende gemeente Oud-Vossemeer bracht de gelukweusch over van zijne vereeniging met da totstandkoming van dit wijkgebouw, in de hoop dat het mag voldoen aan de verwach tingen die men er van koestert. De heer B. J. van Oost, lid der Gezondheids commissie achtte het een voorrecht van het Groene Kruis dat het in deze gemeente een wijkgebouw had kunnen stichten, hetgeen inderdaad als eeo unicum voor een niet groots gemeente kan worden aangemerkt. Daar de belangen van Gezondheids commissie en Groene Kruis in vele opzichten parallel loopen, heeft de commissie de oprichting van deze vereenigingen met geuoegeu gezien. Hij wenscht de vereeniging geluk met de tot staudkoming van dit gebouw, waaraan hij gaarne die der zustervereeniging te St. Maartensdijk paart. De heer L, K. van Dijk verheugde zich in den bouw dez-r stichtiog, omdat er uit blijkt dat met eensgezindheid nog wel wat in onze gemeente te bereiken is. Waar tegenwoordig allerwege het „verdeel en heersch" eene belemmering is voor eene vruchtbare samenwerking, begroette hij dit gebonw als de vrucht van „eendracht maakt macht". Maar het deed heua ook goed te hebben hooren memoreeren dat het departement Thoien der maatschappij tot Nut van 'i algemeen aan vankelijk eenigermate heeft mogen bijdragen tot wat nu gereed staat in gebruik te worden ge nomen. Met dit resultaat wenschle bij het bestuur en het Groene Kruis geluk. De heer W. Moolker feliciteerde als voorzitter van het Algemeen Armbestuur bet bestuur met den goeden uitslag van zijn pogen om een wijk gebouw te kunnen stichten. En al is het Terband tusecben het Groene Kruis en bet Armbestuur nu wel niet zoo heel nauw en al ziju de middelen zeer miniem, daar deze verstrekt worden uit de gemeentekas, zoo hoopt hij toch als het noodig mocht ziju zijne krachten aan te wenden om de belangen van het nuttig werkeude Groeue Kruis voor te staaD. De heer C. Dieleman zeide het bestuur, namens het hoofdbestuur van de Prov. Zeeuwsche Ver eeniging vriendelijk dank voor de uitnoodigiug tot bijwoning van deze bijeenkomst, die gaarne werd aanvaard om een blijk van belangstelling te kunnen geven in bet streven en werken der plaatselijke afdeelingen. Maar bet Hoofdbestuur wenschle de vereeniging ook van harte geluk met bet verkregen succes der stichting vau dit gebouw, waarvau het hoopte, dat bet moge strekkeu tot zelfvoldoening van bet bestuur eu tevens beantwoorden aau bet doel dat men er mee voor oogen stelt. De voorzitter dankte allen voor de aangeboden gelukweoscheu, waarvan hij hoopte dat ze in werkelijkheid in vervalling mogen gaan. Daarna werd het interieur van het wijkgebouw in oogenschouw genomen. Over het geheel maakte de stichtiog een aangenamen indrak. De spreekkamer, tevens het rergaderlokaal van het bestuur en de zitkamer voor den tnberculose- arts, dr. Hoorweg, ziet er eenvoadig doch smaak* vol nit.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1