IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT PUROL bij Zonnebrand, Doorzitten, Stukloopenen Smetten der Huid te BIGGELAAR's mio. 2155 ste Vrijdag; 23 Juli 1926. Vier en veertigste jaargang >-V M1! S fau t of irige Firma i. M. C. POT Tholen. Telef. Interc. no. 16. Hl loom NG 3S. )I1S olen urne els 0 GEMEENTERAAD. MORIAAN-BAY. 5.— Dit bl.d verschijnt eiken Vrijdagavond, is per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,37®, franco per po«t 11,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE: Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 cent; iedere regel moer 1T1/) eent Grootte der letters naar plaatsruimte. BIJ abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. BUITENLAND. De ministeries der Franscbe republiek wisselen n snel als de koersen van den frank. Nauwelijks ERIJ Ceillaux ten ooneele gevoerd als de redder BJKggi het land, of schier op hetzelfde oogenblik -_^rden zijne onmisbare voorstellen ooi tot herstel komeD, verworpen waardoor hij iu zijn val heele kabinet medesleurt. Maar Frankrijk heeft ijverzuchtige en ij van li lept d e E Diien genoeg om de portefeuilles over te nemen, t dit geschiedt ouder de leuze van waarachtige jartiging van 's lands belang zal wel meer ijn dan wezen zijn, want bij elke opvolgende peering geraakt het land dieper in het moeras. De geweldige aanval die Herriot op Caillaux' jrrtel deed, maakte grooten indruk op de mer en deed niet anders verwachten dan het r|id van Caillaux' ministerieele leven. Het lijkt rolprent; een goed jaar geleden werd het binet Herriot met de Mouzie als minister vau anciën opgevolgd door Briand-Caillaux gelijk zelfde hoofdpersonen ook nu weer de leiders der ansche politiek hebben vervangen. Caillaux wilde dea franc stabiliseeren door het nemen van buiteulandsche credieteu terwijl rriot daartegenover het land voor zich wil jen zorgen. Hij wilde trachten geld te four- ren nit verhooging van de vermogensbelasting vermeerdering van de successierechtenMen id op de vingers narekenen dat hij voor dit nkbeeld de socialisten zonder slag of stoot op n hand had, maar of hetzelfde zou kunuen legd wordeu van de centrum-leden van Kamer Senaat is voorshands niet aan te nemen. Het dperk der politieke ouzekerheid biedt nog een iu) aspect, want nauwelijks verschijut het nieuwe ibiuet ten tooneele of het wordt onmeedoogenloos T> 1377; Do vruchtbaarheid van eenigen legislalieveu beid is verre te zoeken. Nadat bet nieuwe kabinet zich aan de kamer ,d voorgesteld met eene verklaring die wel ttronwen bedoelde, maar de koelheid waarmede iet van den aanvaog af was bejegend niet kon teereD. De geweldige aanval die Herriot op killaux had gedaan, zoa nu moeten gerecht- ardigd zijn door de aanbieding van een duidelijk alijnd en vast program. De hoogst berooide estand waarin zich de financiën bevinden, aakte meer dan een krachtdadig ingrijpen >odig. De vaagheid waarin het kabinet zich hulde, s uiting van het gevoel van een bewind zonder isten grond, was niet geschikt om vertrouwen wekken. Het werd dan ook onthooden met ine meerderheid te groot om met zulk een ilksvertegenwoordigiug in zee te gaan. Na de irwerping zochten zoowel Herriot als De Monzie oor een zijdeur van het Kamergebouw een goed Benkomen om zich te onttrekken aan de drei- het voor het gebouw getuigt vao een ongeloofelijk IAB1 ende manifestaties van n,Slt imeugeschoolde publiek. Thans is de kans groot dat Poincaré, wien b opdracht tot vorming van een ministerie is prilerslrekt, de leidsels van het bewind zal op- emen. Ontkend kan niet worden dat Poincaié en krachtdadige figuor is, die nn maar eens >nen moet de financiëo, die door zijn Boer- olitiek zoo'n geduchten knak kregeD, te kannen erstelleo. op rs k« verf BINNENLAND. De handelsovereenkomst met Duitschland is oor de Tweede Kamer goedgekeurd. In hoofdzaak bepaalt het zich tot de artikelen an land- en tuinbouw. Voor de kaas is een niet abelangrijke redactie op het inderdaad zeer hooge nvoerrecht verkregen. Onze bloemkool, oDze witte Q savoye kool zullen gedurende den tijd van de ;esloteu overeenkomst belangrijk minder invoer- echten moeten betalen dan krachtens het auto- ïome Duitsche tarief van 1 October 1925 het ;eval zou ziju. Maar ouze havens en de prodacten van de ^ederlandsche industrie zijn het kind van de ekening geworden. De Duitsche spoorwegtarieven hebben ten doel iet vervoer van goedereu bij voorkeur niet over ^ederlandsche havens te leiden. Is de lucht in it opzicht, na de Berlijnsche onderhandelingen Dpgekl&ardP Het lijkt er niet naar. De uitzon- eringstarieven voor Duitsche havens blijven in sik geval bestaan. En wat Antwerpen betreft, is zelfs de kaDS nog groot, dat de vage toezegging, die ooze onderhandelaars wisten te verkrijgen, vaardeloos zal blijken doordat Duitschland, id stede van de voor Antwerpen geldende uitzon- deriogstarieven ook voor Botterdam en Amsterdam van toepassing te verklaren, alle voorkeurstarieven tiaar zeehavens van derde staten afschaft. Dat de Regeering hieromtrent thans nog geenerlei zeker heid kan geven, dilettantisme. De Begeering heeft het verder eenvoudig niet uoodig of wenschelijk geoordeeld zich voor de belangen van de nijverheid op de bres te stellen. Het heeft terecht den wrevel van verschillende Kamerleden gewekt, dat zij heeft nagelaten dnidelijk de reden te noemen, waarom op op* portuniteitsgrondeu de lijst van „voor te brengen" Nederlandsche industrie prodacten zoo klein is gehouden. De Begeeriug hult zich in nevelen en zelfs op de meest positieve vragen van Kamer leden antwoordt zij niet. Men moet er maar naar raden, wat de reden van het droevig resultaat der onderhandelingen voor onze nijverheid is. Dit valt te betreuren. De industrie is iu Nederland in opkomst. Land- en tuinbouw zullen in de komende decennia onmogelijk een overwegend deel der steeds aangroeiende bevolking tot zich kannen trekken. De Nederlandsche industrie vervult in dit opzicht eeD taak van uitermate groot gewicht voor de welvaart van ons land. Heeft niet de beroepstelling van 31 December 1920 aangetoond, dat slechts een 100.000 raen- schen meer iu landbouw, veeteelt of tuinbouw een werkkriug hebben kunnen vinden, terwijl in de industrie en de handelsbedrijven een ver meerdering van 800.000 personen viel te coc- stateeren Daar dus de industrie in de t ekomst in tot dusver ongekende mate zich zal moeten kunneo ontwikkelen, zal in verband daarmede ook onze export moeten toenemen. De politiek, die Neder land bij zijn onderhandelingen met vreemde mogendheden iu toepassing brengt zal een zeer vooruitziende moeten zijn. De betrokken depar tementen zuilen daarbij 't vertrouwen van de leiders onzer industrieele ondernemingen moeten hebben en dit is thans we! klaar komen vast te staan hieraan ontbreekt vrijwel alles. Activiteit en bekwaamheid zullen bij de mannen in wier handen op de Begeeringsbureaux de zorg voor deze problemen is toevertrouwd, de plaats moeten innemen van onverschilligheid en zorge loosheid, waarvan de besprekingen over het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag onmisken baar de sporen vertooneo. De maand Juni is voor de rijksmiddelen ander maal een gunstige geweest. Niet minder dan 42 millioen en bijna anderhalve ton brachten de gewone middelen op, waarmede die van het vorig jaar zoowel over het geheele tijdperk des jaars als voor de overeenkomstige maand van '25 met bijna 4 millioen werd overschreden. Vrijwel dezelfde bronnen als te voren hebben tot dit succes aanleiding gegeven. Aan de spits van dit acciès staan de invoer rechten die eene stijging te zieu geven van één millioen door de verhooging met 60 pet. Ook de tabaksaccijns leverde een meerdere bate op vau ruim 6 en een halve Iod, terwijl de soccessie- rechten tot bijna 6 ton stegen. De grondbelasting leverde eene bate op van bijna 1.1 millioen, de personeele lelasting ging weer vooruit met rnim 6 ton en de inkomstenbelasting met ruim 3 ton. Onwillekeurig maken de eerste maanden drs jaars een goed figuur, omdat vele der belangrijke aanslagen eerst laat worden uitgereikt. Het ligt na ia de bedoeling om met de nieawe aanslagen een vluggere voortgang te maken. Ten blijke van de snelle uitreiking en vlugge afrekeaing der aanslagen van het nieawe dieustjaar is na reecis een kwart millioen ontvangen. De dividend- en tantième-belasting bracht raim 7 en een kwart millioen minder op dan verleden jaar over dezelfde maand, maar toen was de opbrengst bij Da 3 millioen of 2 millioen meer dan in Juni 1924, tengevolge van de sterk gestegen winsten der Indische maatschappijen. Naa?t de tabaksaccijns leverde die op het gedistilleerd nog eene ruimere bate op van f 169.000, io weerwil vau de geheime brande rijen en toenemende fraude aan de Belgische grens. Zelfs het bierverbruik bracht eeu ver hoogde accijns van f 30.000 in de schatkist. De wijubelasting gaf eeue toename van f 54.000 over het eerste halfjaar zelfs eene opbrengst vau bijna 1.4 millioen bij eene raming van één millioen. De snikeraccijns steeg met vier ton, en de zoutaccijus met f 13.000, terwijl die op het ge slacht inet f 10.000 daalde. De zegel- en registratierechten brachten f 110,000 en f 30&000 minder op, hetgeen wordt toegeschreven aan den geringen overgang van onroerende goederen. De loodsgelden die in Mei reeds een aanmer kelijke avance te zien gaven, giugen nn vooruit met f 94.000, blijkbaar als gevolg van de staking in de Britsche steenkooluijverheid, waardoor het bonkeren van schepen iu onze havens zooveel grooter is geweest. Het statistiekrecht moest te dier oorzake f 20.000 inboeten omdat het aantal aangekomen schepen zoo sterk verminderde. De rijwielbelasting bracht over de afgeloopen maand f 27 000 minder op niettemin was de totale opbrengst over de eerste zes maanden reeds f 6.405.999. De domeinen stegen met ruim een ton. De speelkaartenbelasting liep sterk achteruitze bracht slechts 148.386 op in dit jaar. Men weet dat de mislukking van dit belastingobject eene aanleiding is tot intrekking van deze wet. Globaal geven de iukocosten eene stijging aan vau 18.55 millioen galden over de eerste helft van dit jaar zonder vooruit te loopen op niet te voorziene omstandigheden bestaat de verwach ting, dat het eindresultaat voor de schatkist niet ongunstig zal zijn en de voorgestelde weelde- verteriugsbelasting, die een tien millioen in de schatkist zou moeten brengen, niet meer zoo urgent zal zijn. THOLEN, 19 Juli, nam. 2.30 u. Voorzitter de heer A. J. v. d. Hoeven, bnrg. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. De ter visie voor de leden gelegen hebbende notulen van de vorige zitting, geven tot geene op- of aanmerkingen aanleidiug en worden mits dien goedgekeurd. I. Iugekomen ziju missives van Ged. Staten tot goedkeuring van genomeu raadsbesluiten, die alle voor kennisgeving worden aangenomen. II. Naar aanleiding van het adres van J.Overbeeke om vrijstelling van de pacht vao het vischwater, loopende tot en met 1928, waarvoor een pachtsom moet worden betaald van f 60 '8 jaars, zegt de voorzitter, dat Burg. en Wetb. uit overweging dat de pachtwaarde is vermin derd, ook de pachtsom met de helft voorstellen te verminderen. De heer Goedegebuure kan zich met de over weging van dit voorstel niet vereenigeu. Destijds is aan Vis en Potter op een soortgelijk verzoek algeheele ontheffing verleeod, terwijl er nog water was waarin kon gevischt worden. Nu is er totaal geen water meer en wordt voorgesteld de pachtsom met slechts de helft te verminderen. Hij vindt dat een grove onbillijkheid en stelt daarom voor, dit jaar de pacht nog toe te passeD, doch overigens vrijstelling te verleenen. De voorzitter moet deze meeniog bestrijden. De pachtovereenkomst is aangegaan voor een tijdperk van 7 jareu. In den beginne heeft Overbeeke zeer rijke, bniteugewone vangsten gehad. Met de overeenkomst neemt men alle risico op zich, dos ook de minder goede jaren. De heer Goedegebuure weet niet of Orerbeeke zulke rijke jaren heeft gehad, maar veronderstelt wel, dat de pachter uiet zal geweten hebben dat er een duiker zou worden gelegd, waardoor het water zeker weggetrokken wordt. Voorts meent hij, dat de fuiken die nog iu den water gang liggen, eene belemmering zijn voor de afwate ring, zoodat de ophelfing van deze pacht, daaraan ten goede kan komen. Bovendien kan men wel eischen dat Overbeeke aan zijne verplichting voldoet, maar een andere vraag is ol deze daartoe bij machte zal ziju. Van een kikker plukt men geen veeren. De voorzitter zegt van Overbeeke een beteren dank te hebben dan de heer Goedegebuure zulks blijkbaar heeft. De eerlijkheid vau den pachter brengt mer, dat hij ook wel zal betaleD. De heer Moelker merkt op, dat hij gaarne wil medewerken om bij waardevermindering van het vischwater vermindering van pacht toe te staan. Voor 't oogenblik kau hij echter niet beoordeelen of het vischwater nog eenige waarde heef», dan wel of de waarde totaal weg is. De heer Braai zegt, dat, als men er geen brood en geen loon meer kan op verdienen, het beter is het vischwater vrij te geven. De voorzitter herhaalt, dat, indien men een contract gesloten heeft, men dit ook zoover mogelijk moet nakomeD. Bovendien ontraadt hij de aauDetning vau het voorstel-Goedegebuure, immers bij aauvaardiug van het voorstel van Burg. en Weth. kan later altijd worden nsgegaan of nog eene nadere vermiudering behoort te worden toegestaan. De heer Moelker kan zich, na deze concessie goed met het voorstel tot vermindering mei de helft der pachtsom vereenigeu. Het voorstel-Goedegebuure wordt verworpen met 4 tegen 7 stemmen; vóór de heeren Corne- liere, Goedegebuare, Jansen en Qoisi. Daarop wordt het voorstel van Burg. en Weth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. III. Eeu r kest van den stoker der gasfa briek Bijl kan niet in behandeling wordeu ge nomen als zijnde op ongezegeld papier gesteld. IV. Ingekomen is eeu schrijven van het Kerkbestoor der Ned. Herv. Gem. dat het geen bezwaar heeft tcgeu den verkoop van eeu strook grond aan de Molenvlietsche straat tegen den prijs van f 200, waarhij alle kosten voor reke ning der gemeente komen, en zal, indien de gemeente deze voorwaarden aanvaardt, deze verkoop onderwerpen aan de goedkeuring van de stemgerechtigde leden. De voorzitter zegt, dat Burg. en Weth. geen lermeo aauwezig achten om af te wijken van het door hen in dezen ingenomeu standpunt en stellen mitsdien voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, wasrtoe zonder hoof delijke stemming wordt besloten. V. Daar vooralsnog geen concessie kan worden verleend tot verkoop van grond aan den Singel aan A. van Zetten, alvorens die grond aan den publieken dienst is onttrokken, wordt goedgevonden tot dit laatste in beginsel te be sluiten. VI. Ter benoeming van een hoofd der U. L. O.school worden voorgedragen de heeren J. Paunekoek te Eindhoven, H. J. van der Velde te Zierikzee en A. Doosjes te Emmen. De heer Goedegebuure vraagt of, uu de heer Panuekoek zich teruggetrokken heeft, er uiet een nieuwe oproeping moet geschieden. De voorzitter antwoordt hierop ontkeunend. De voordracht is wettelijk opgemaakt en zoolang zij ter benoeming bevoegden bevat, behoeft geene nieuwe oproeping te geschieden. Beuoemd wordt de heer H. J. vkd der Velde met 8 stemmen tegen 1 op den heer Doosjes en 2 op den heer Van der Brnggen. De beer Goedegebuure vraagt of de stemmen, uitgebracht op den heer Van der Braggen, geldig zijü. De voorzitter antwoordt hierop bevestigend; men is toch vrij op wie men zijn stem uitbrengt. (We zijn zoo vrij, al wijst men elke bemoeiing met ons af, in deze van meening te verschillen met die van den voorzitter. Buiten een wettelijk opgemaakte voordracht kau geen geldige stem worden uitgebracht. Indien in de gegeven omstandigheden, nadat no. I van de voordracht zich heeft teruggetrokken, eene meer derheid vau stemmen was uitgebracht op den heer Van der Bruggen, die nu twee stemmen verkreeg, zou deze stemming van rechtswege ongeldig moeten worden veiklaard. Tot op zekere hoogte is men dus uiet vrij op wie men stemt, daar men aan de voorgedrsgenen gebonden is. De wet is er uu eenmaal om te worden na geleefd. Bed.) Vil. Aangeboden wordt de gemeente-rekening, die ter fine van onderzoek wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren Moelker, Goedegebuure en Denrloo. (Zonder aanspraak te willen maken op het praedicaat van gedachtenle/.er veronderstellen we dat bij die indiening ook begrepen zijn de rekeuingeu der instellingen van weldadigheid en die der bedrijven, maar bij name zijn ze niet genoemd. Bad.) Ter verhuring van het huis in de Dalemsche straat, bewooud geweest door den heer Waverijo, stellen Burg. en Weth. voor dit voor het eerst te verhuren voor deu tijd van zestien maanden, ingaande 1 September aanstaande. Dezen morgen echter verklaarde de heer Meursinge Beijndars bezwaar te hebben trgeu dien huurtermijn en haar liever te stellen op eeu jaar. 20 33912

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1