Doorzittend Hoofdpijn Mijnhardt's Laxeertabletten Ni manuscript af te geven, doch tal den voorzitter een afschrift doen toekomeD. Daar verder niemand meer het woord verlangt, wordt de openbare zitting gesloten. Nadat de denren achter ons gesloten waren en we nit een collegiale oorzaak nog even binnen de vierschaar van de hal vertoefden, waren we een onvrijwillig oorgetuige vau een zeer heftig debat over het laatstbesprokeu punt. De kern er van hebben we niet gehoord; het was ook geenszins onze bedoeling om voor luistervink te spelen. Maar dat het er heftig is toegegaau, verzekerde ons eenigen lijd later een der raads leden. Nu was dit op dat moment niet eeD comité-generaal van den raad, zoodat de geheim houding niet is geschonden, maar bet frappeerde ons, dat de openbare zittingen van onzen ge meenteraad zich tegenwoordig zoo keumerken door een kortbondigheid en een zwijgzaamheid, dat men bijua moet volstaan met het eenvondig afschrijven van de agenda en de enkele vermel ding van het resultaat der beslissing. Onder verwijzing naar de stukken die voor de raads- ma? bij Wielrijders. IA ar een door de zon verschroeide Huid, ia Schrijnen en Smetten.verzacht en H jB geneest men met mÊk Bij Apoth.en OroQistërn^My 507 11 33S57 leden ter visie hebben gelegen, wordt het meeren- deel der zaken afgedaan. Somwijlen gaat eene korte uiteenzetting aan een of ander pont vooraf, maar daartegeuover zijn er verschillende waarop bet geklop van des voorzitters hamer de eenige weerklank is die men er op verneemt. We hebben ons de vraag gesteld of de in gekomen stukken, die aan den raad zijn gericht en voor de openbare vergadering zijn bestemd, uitsluitend behooren tot het domein van de leden van den raad, dan wel of deze stukken, evenals ter vergadering van de Provinciale Staten, hetwelk evenzeer een publiek lichaam is, ook ter beschik king vau de pers kunnen gesteld worden. In vele opzichten zou dit aan de duidelijkheid vau een verslag ten goede komen. OUD-VOSSEMEER, 28 Juni. Voorzitter de heer C. W. Snijder, burge meester. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Na lezing en onveranderde goedkeuring der notulen van de vorige zitting, geschiedt mede- deeling van de volgende ingekomen stukkeD, als: a. Rekeuing van het Weezen Armbestuur in ontvang op f 15643.1Ö5 en in nitgaaf op f 13367.15, alzoo goed slot f2276.005. b. Id. van het Algemeen Armbestnur in ontvang op f 1915.345 en in uitgaaf op f 1295.85, alzoo goed slot f 619.495. c. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger waarbij iu contanten aan wezig bleek f 250.855 eu aan iu deposito gegeven gelden en geldswaarden f 20835.945 d. Verzoek van A. H. Gunst en 39 anderen, aangevuld met een supplement van nog een tiental ingezetenen om ontheffing van de ver plichting van aansluiting aan de waterleiding op grond er van dat zij een goede regenbak en goed water hebben. De voorzitter zegt dat art. 10 van de bouw verordening aansluiting vereiscbt en dus geen ontheffing kan gegeven worden als men eenmaal aangesloten is. Bovendien is men in het ver keerde spoor, daar aanvragen om ontheffing tot Borg. en Weth. moeten worden gericht, terwijl op hunne beschikking beroep open staat. Daar het speciaal tot den raad gericht is, heeft de voorzitter het adres hier ter tafel gebracht, doch hij stelt voor, 't voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Wilde kan zich daarmede Diet vereenigen. Op 13 Nov. werden ze gedreigd met een proces-ver baal tot aansluiting en pas 14 dagen later werden ze in de gelegenheid gesteld tot het aanvragen van onthelfiog. Uet verzoek wordt voor kennisgeving aange- nomeo met 6 tegen 1 stem, die van den heer de Wilde. e. Door de wed. L. Knook wordt toestem ming gevraagd om, ten behoeve v&q de ten haren huize aau te leggen waterleiding de buis te doen leggen over het schoolplein. De heer den Engelsman viudt het wat eigen aardig om over een anders terrein te gaan voor zoo'n aanleg. De voorzitter zegt dat er als 't ware een erfdienstbaarheid door wordt geschapen, waartoe door den raad toestemming moet worden ver leend, doch aan de andere zijde zal de bnis het gemak opleveren voor de aansluiting van de openb. school, waartoe toch binnenkort moet worden overgegaandeze openb. school is de eeoige in het eiland die nog niet aangesloten is. De heer Daoe heeft er geeu bezwaar tegen als het opgraven en dicht maken voor rekening der wed. Knook komt. De voorzitter zegt dat dit geschiedt door de waterleiding, dooh in geen geval komt er iets voor rekening van de gemeente. Daarop wordt met algemeeue stemmen toe stemming verleend. f. De voorzitter deelt mede, dat de helft der woning, behoorende aan de openbare school, door Burg. en Wetb. is verhuurd aau J. Heijboer, een beurtschipper, die zich van St. Annaland hier heelt gevestigd, voor het tijdvak van 17 Mei tot 1 Mei 1927 tegen f4 per week, tenzij de huur bij niet wederzijdsche opzegging wordt verlengd. De verhuor wordt goedgekeurd evenals de voorwaarden waaronder ze wordt aaugegaan. g. De verordening ex-art. 178 der Gemeente wet, regelende de verschillende verordeningen waarbij straf is bedreigd, wordt vastgesteld. h. Met de door Ged. Staten ontworpen regeliog der salarissen van de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders, wordt, voor wat deze gemeente betreft, instemming betuigd. Voor een eventueeel nieuw te beuoemeu ontvanger zal de nieuwe regeliDg eene vermindering geven. II. Ingewilligd worden de verzoeken- van G. Menheere, A. C. Rijstenbil, Abr. Duine en Adr.a Hoek tot ontheffing van bonnen aanslag in de hondenbelasting voor den tijd van een balf jaar, terwijl de aanslag van J. de Klerk wordt teruggebracht tot de categorie vau trekhond. III. Een schrijven van J. M. Eogelvaart en 24 anderen dat allen van ongeveer denzelfden inhoud is, houdende een beroep op den raad ten aanzien der afwijzende beschikking van Borg, en Wetb. lot het verleenen vau ontheffing van aanslaitiDg aan de waterleiding, onder overlegging van het analyse-rapport, van het Centraal Labora torium. De voorzitter zegt dat de rapporten en het schrijven van adressanten in handen zijn gesteld van de Gezondheidscommissie, die adviseert tot afwijzende beschikking omdat niet is aangetoond dat adressanten teD allen tijde kunnen beschikken over een voldoend middel van deugdelijk drink water. En aaugezien die zekerheid niet kan gegeveu worden, stellen Burg. en Weth. voor, het beroep van de band te wijzen. De heer De Wilde beschouwt het een onrede lijke ei8cb. Een regenbak kan lek worden, en zoo ja, wanneer dat zal plaats hebben, wie kan dat te voren bepalen. Maar aan de waterleiding kan er ook wat mankeereu; de zekerheid dat er altijd en ongehinderd over water te beschikken is, kan evenmin gegeven worden. De heer Vermet is er voor, om allen die een goed rapport overleggen, ontheffing te verleenen De voorzitter merkt op, dat de Gezondheids- comuo, niet neerkomt op de rapporten, maar op het gemis der verklaring dat in de toekomst een deugdelijk middel lot voorziening in drink water kan worden aangewezen. De heer Vermet zou de rapporten door een deskundige willen doen onderzoeken, dan weet men precies hoe ze lniden. De voorzitter zegt dat de verordening naast goed drinkwater ook een goed eu deogdelijk middel tot watervoorziening eiecht. De heer Dane staat buiten de kwestie; hij kan er daarom gemakkelijker over spreken. Art. 4 der verordening geeft recht op ontheffing, als aan de voorwaarden is voldaan. Verzoekers hebben eeu groote regenbak en een gunsttig analyse-rapport, op die gronden kan hen ont heffing verleend worden. Waarom vermeldt het rapport niet, dat het water goed of niet goed is. Voorts meent hij dat de Gezondheidscom missie heeft slechts te adviseeren, niet te bevelen. De voorzitter herhaalt dat de Gezondheids commissie vast houdt aan de bepaling vau het deugdelijk middel tot watervoorziening, en daar- ouder wordt begrepen de wijze waarop het wordt opgevangen en waar het doorloopt. De heer Vermet zou liever willen wachten met eene beslissing. Als we weten dat het middel goed is, dan is ook het water goed. De heer de Wilde gelooft, dat het niet te doen is om goed water, maar om de centen van de menschen. Vóór het verzoek om ontheffing veiklaart zich de heeren de Wilde; voorwaardelijk, indien het middel tot watervoorziening deugdelijk is, de heeren Pollie, Dane, den Engelsman en Vermet tegen de heeren van Tilbeurgh en de Rijke. De voorzitter zal krachtens art. 70 van de Gemeentewet dit besluit aau de beslissing der Kroon onderwe pen. De heer den Engelsman vraagt of de Raad ook kennis krijgt van deu uilslag. De voorzitter zegt, dat eene beslissing van de Kroon enkel aan den Burgemeester wordt mede gedeeld. III. Ingekomen is een schrijven van de kerkvoogdij der Ned. Herv, Gem waarbij zij te kennen geven dat zij door bet besluit vau den raad om op het z.g. Kerkpleiu eeu muziek- 6 33859 bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. kiosk te laten plaatsen, veronderstellend dat eeu zeker gedeelte der grond van de Kerk zou wordeu ingenomen, hebben zij eene opmeting door het Kadaster laten doen, waarbij bun ver moeden werkelijkheid bleek. Aangezien door toedoen van de gemeente kosten zijn gemaakt, verzoekt dit college eene restitotie van de helft van bet bedrag ad f 23.80. De voorzitter heeft in de vaste overtuiging verkeerd, dat bedoeld strookje grond aan de gemeente behoorde, en verkeert zelfs Dog min of meer in die meening. De heer Pollie zegt dat de kerkvoogdij ge noodzaakt is tot bet maken van deze kosten door toedoen van de gemeente. De heer Dane meent dat het beter geweest ware om er eerst over te spreken om gezamelijk te laten opmeten. De heer Pollie merkt op, dat door het gevallen raadsbesluit het overleg afgesnedeu was. De heer Van Tilbeurgh zegt, dat hij, die laat opmeten ook moet betalen. Bij stemming verklaren zich de heeren De Wilde, Pollie, Den Engelsman en Vermet voor betaling van de helft door de gemeente; tegen de heeren Van Tilbeurg en Dane en buiten stemming de heer De Rijke. IV. Verzoek van het bestuur der muziek- vereeuiging om thans de beschikking te mogen verkrijgen over een stukje gemeentegrond ten oosten v&n het kerkpad, De voorzitter zegt dat bereids dit slokje grond aau den pnblieken dienst is onttrokken. De heer De Wilde merkt op, dat krachtens art. 11 van de desbetreffende verordening een gebonw 1 M. van de erfscheiding moet staan. De voorzitter zegt dat de bedoeling van 1 M. afstand van de erfscheiding duidt op eene woning. Maar ook: de gemeente-opzichter heeft te kennen gegeven, dat een muziekteut niet als een gebouw kan beschouwd worden, in den zin vau art. 92. Art. 11 kan zeker niet van toepassing zijn. De heer Pollie merkt op dat art. 92 spreekt van loodsen, tenten of keeten, als van tijdelijken aard. Dat is een muziektent niet, want die heeft een vast fundament. Hij wil zich doen kennen als een tegenstander van het verzoek en tevens mededeelen dat de nieuwe predikant, zoowel uit hoofde van de pastorie als van de kerk tegen de plaatsing van de muziektent is. Misschien kan deze mededeeling van eenigen io vloed zijD. Het verzoek wordt ingewilligd met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren De Wilde, Pollie en Den Eugelsman. V. Ten aanzien der electrificatie van de ge meente wordt na eenige discussie van onderge schikt belang in beginsel besloten tot electrificatie over te gaan, nadat de verzekering is gegeven dat de te stellen garaütie geenszin? zal leiden tot verplichte aansluiting gelijk bij de water leiding. In den eersten tijd zal er verlies zijn, en zal moeten worden bijgesprongen met de garantie. Op de vraag evenwel die gedaan ia of bij eventueele winst de gestorte garantie wordt terugbetaald is definitief ontkennend geantwoord. In dat geval zal eerder worden overgegaan tot verlaging van de licnttarieven. Nadat de heer De Wilde nog heeft gewezen op de herstelling van eenige potten in de straten, wordt de zitting gesloten. regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang 33856 6 Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten ST. ANNALAND, 1 Juli, nam. 4.15 u. Voorzitter de heer C. M. P. W. Hanssens, burgemeester. Tegenwoordig alle leden en de Secre taris. De notulen der beide voorgaande zit tingen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Ingekomen zijn a. Schrijven van regen'en van het Wee zen-Armbestuur betreffende gedane kasop name, waarbij aanwezig moest zijn en was f 3590,39'/j. b. Ministeriëele missive houdende me dedeeling dat de rijksuitkeering voor 1926 krachtens de wet van 24 Mei 1897, bere kend naar de bevolking f 4091.88 bedraagt. c. Aanneming door den heer A. Paape van zijne benoeming als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. d. Schrijven van den Pensioenraad dat de diensten van H. W. üdink als onder wijzer van het herhalingsonderwijs te Poort vliet en Cats en als hoofd van dat onder wijs in aanmerking komen niet dat als hoofd van dat onderwijs te St. Annaland vóór 1 Jan. 1919 en als leeraar aan de avondteekenschool ter plaatse. e. id. als voren inzake den inkoop van het pensioen van D. Goedegebuure, thans te Ridderkerk, als grafdelver alhier sinds '1 Juli 1901, waarvan de inkoopsom be draagt f 149.34. f. Missive van den minister van onder wijs dat de rijksbijdrage voor het lager onderwijs over 1924 f 14387 bedraagt daar bereids f14168 is ontvangen, zal het restant ad f219 alsnog worden uitbetaald. g. Missive van Ged. Stalen houdende mededeeling dat door de Kroon de ver ordeningen op de heffing van haven- en kaaigelden en op die der schoolgelden zijn goedgekeurd. h. Schrijven van den Inspecteur der dir. bel. te Zierikzee, dat de gemeentelijke inkomstenbelasting over 1926 f12000 be draagt, waarvan de uitbetaling in 10 ter mijnen ad f 1200 kan plaats hebben. i. Verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim om in het huishoudelijk reglement de bepaalde zittingen op den eersten en derden Woensdag van de maand te wijzigen in Vrijdag, daar het voor een der leden ondoenlijk is om de vergaderingen op Woensdag bij te wonen. Zonder hoofd, stemming wordt hieraan goedkeuring verleend. II. Verzoek van W. Keur om in aan merking te mogen komen voor de levering van goede kwaliteit anthraciet. Burg. en Weth., erkennende dat de ge meente lid is van den Kolenbond, stellen niettemin voor, het verzoek in te willigen, onder voorbehoud, dat de gemeente in elk geval de verplichte 5 mud van den Bond zal afnemen opdat ze lid kan blijven, en dat de prijzen van adressant billijk zijn. De heer Goedegebuure zou liever het schrijven voor kennisgeving willen aan nemen en er verder geen gevolg aan geven, want dan zullen ook anderen komen. En als men nu maar enkel lid is van den Bond om het minimum, dan is men beter geen lid. Burg. en Weth. hebben ook overwogen dat er meer zullen komen. Maar waarom zou men het ingezetenen, die toch hunne belastingen moeten betalen, niet gunnen, als de kwaliteit goed en de prijs billijk is? De heer C. M. ElenbaasIs de prijs goedkooper dan bij den Bond? De heer Goedegebuure De Bond le\ yy goede waar voor weinig geld. Een han laar moet er van leven en dus winst mal terwijl de Bond slechts enkele administra koslen heeft. De heer C. M. Elenbaas Dan zal i vraag anders stellen. Levert Keur betere waar dan de Boi De heer J. W. ElenbaasDat kan niet vooruit zeggen. Bij den Bond is kwaliteit ook wel eens afwisselend. De heer QuakkelaarDe gemeente j toch ook met haar werk bij de verschille timmerlieden, metselaars en schildr omdat het ingezetenen zijn. Het voorstel van Burg. en Weth. w< aangenomen met 6 tegen 1 st., die den heer Goedegebuure. III. Vastgesteld wordt eene verorderiTg krachtens art. '178 Gem.wet, bevaltendi ir|, verschillende verordeningen, waarbij is bedreigd, die om de vijf jaar moe worden herzien. IV. Aangeboden wordt de gemeei rekeningover 1925 inontvang op f67.312 in uitgaaf op f 55.877.8072, goed f ll.434.587j en die van het Weei Armbestuur in ontvang op f 8.260.03 uitgaaf op f 8.215.39, goed slot f 44.64. V. De pensioensgrondslag voor secretaris wordt, in overeenstemming de periodieke verhooging zijner jaarwe op heden (6 jaar) gebracht van f2500 f2650. VI. Het verzoek van het Bestuur weegbrug nDe Waarborgt om de gr op de haven waarop de bascule staat den tijd van 30 of 50 jaar in erfpacht mogen ontvangen a f 2 50 per jaar wc ingewilligd voor 50 jaar, onder verse lende voorwaarden die eveneeDS wor goedgekeurd, terwijl deze grond aan openbaren dienst wordt onttrokken, na op de bereids gedane publicatie bezwaren zijn ingekomen. VII. Electrificatie. Na de uitvoei uiteenzetting die de heer Streefkerk h gegeven van de electrificatie, waarvan geheugen door de notulen nog eens opgefrischt, zijn we nu wel in staat beginselbeslissing te nemen, die feite tot niets bindt. De heer Heijboer zegt, dat zijn geheu inderdaad is gescherpt en zijn stem vóór, noch tegen zal uitbrengen. De heer C. M. Elenbaas vraagt ol garantie, als zij beneden het minin blijft, door de gemeente moet worden betaald, en zoo zij er boven gaat of c dan ook in de gemeentekas komt. De voorzitter zegt dat het in dit g ten bate van de provincie is. en ZOI te af kei rsl a op eri e rii 'en ge Üz :or le 1 t t )ol spi de de isti lc k de er rw b 'e g ïei te tei de De heer C. M. Elenbaas zal dan stemmen. De VoorzitterHet gaat nog niet de voorwaarden, het is uitsluitend de vr of men voor electrificatie belangstel voelt. Ook bij Burg. en Weth. weegt ,gj garantie nog loodzwaar, maar niette kan men zich wel vóór de electric verklaren. De bedoeling van Ged. Staten is men wil zien of er belangstelling is. Wanneer men het niet de moeite walj'7 acht om, zelfs zonder eenige verbind 1 zich uit te spreken ten aanzien van electriciteit, dan zullen Ged. Staten zc geen moeite doen om de garantie ieti j£ verminderen. En waarom zouden we niet aangrijpen, waar ons zooveel wc ontnomen. Bovendien is de prijs van het verbi de helft goedkooper dan van petrole Deze kost 15 cent per liter welke 7 uur kan branden, per uur dus 27? c terwijl bij een gelijke lichtsterkte electric slechts 1.3 cent kost, daar een lamp 100 kaars per uur 26 cent verbrandt. De heer Goedegebuure kan niet aanuei dat de prijs van de electriciteit lager zijn. Wat de beginsel-uitspraak bet e herinnert hij aan de spreuk een man, man een woord, een woord. Als men zich eenmaal vóór verklaard heeft, gaat het niet meer aan om er later te te zijn. De Voorzitter merkt op, dat de Goedegebuure zonder grond niet mag zed niet te gelooven dat de prijs van petroli lager is dan van electriciteitde Streefkerk heeft het tegendeel aangeto op tastbare gronden. Deheer Goedegebuure heeft uit denoti s I hooren lezen, dat de provincie na 10 jaar bedrijf overneemt, terwijl hij meent de heer Streefkerk het andersom heeft ger De Voorzitter zegt dat is genotuli precies zooals de heer Streefkerk medegedeeld, dat na tien jaardeprovi het bedrijf zal overgeven aan eene m sehappij, die zich verbindt tot deze verplichtingen tegenover de gemeen De garantie vervalt na 10 jaar. De heer Heijboer heeft gehoord dal verlichting voor een arbeiderswoning 1 30 gulden zal bedragen. Het gemiddelde van dat cijfer is goedkooper dan petroleum. Bij stemming over de beginsel-verklai blijkt geen definitief resultaat te zijn ber< daar de stemmen staakten vóór de hei Geluk, Quakkelaar en J. W. Elenbaas, t« de heeren C. M. Elenbaas, Goedegebu St en Van Houtbuiten stemming de 1 Heijboer. Over dit punt zal in eene volge vergadering herstemd worden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2