IERSEKSCHE Ell THOOLSCHE COURANT KWATTA^- ROOKT Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding IC Vrijdag 4 Juni 1R26. Drie en veertigste jaargang vel VOLLE-MELK" REEP Beter dan Goed: DE BESTE rve ^scndaal Firma J. M. C. POT - Tholen. Telef. Interc. no. 16. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. 00' ierin Stoom Tabaksfabriek „Ds DKbriaan" TS oneeso gingsai Een huldebetooging aan dr. J. Tazelaar te St-Maartensdijk. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, riii per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per poat f 1,65 -f" 16 et. disp. kosten. UITGAVE Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 cent; iedere regel meer 171/} Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLiCATIËN. tUlg T DIENSTPLICHT, ischrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat 0t inschrijvingsregister voor de lichting 1927 met daaruit opgemaakt alphabetisch register gedurende dagen, van twaalf tol en met een en twintig a.i., tor gemeentesecretarie voor een ieder ter itage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tyd bezwaar orden ingebracht. Tholen, 1 -Juni 1926. 1"* het e f 40 linig. om 15 l)e 'minister van buitenlandsche aaken zond ij de Tweede Kamer in een uitvoerige memorie an beantwoording bij de Tweede Kamer over lovenbedoeld verdrag dat van verschillende den is aangevallen. Dat België voor een zeker deel toezicht zou rijgen op den Westelijken Bcheldearm heeft velen aaustoot gevonden. Ingevolge het verdrag van 1839 naman Neder- ind en België de zorg op zich voor het be- ond vau de vaarwateren en voor de betonning ider op zijn gebied. Toen ter tijde leidden de omstandigheden nog niet toe om de bevaarheid der vaargeulen regelen uaar den diepgang der schepen, omdat ete toen nog geen rol speelde, maar door le toename der tonnenmaat werd het noodzakelijk noodige maatregelen te ueuaen, die door Jelgië werden bekostigd en uitgevoerd op Neder- sndsch gebied en onder Nederlandsch toezicht. In 1919 werd door België bij de conferentie s Parijs het belang voor dat land van de Schelde p den voorgrond gesteld en betoogd, dat België 'hankelijk- was van het welnemen van Nederland io aanzien van de bmikbaarheid van zijn uit- naar zee. En bij de toenemende eifchen van le scheepvaart en de mogelijke noodzakelijkheid an voorzieningen achtte het zich niet verant- oord in dezen toestand te berusten eu meende anspraak te mogen maken op een stelsel, dat iet het oog op zijn behoeften, in de toekomst e noodige zekerheid gaf. Als in overmoed eischte lelgië de attributen van de sonvereiniteit over en geheelen loop van de Schelde op, hierin estaande, dat het recht zon krijgen door Neder land op de Schelde en eventuëel op de oevers ®Baürvan alle werken te doen uitvoeren, dio het H loor zijn scheepvaart noodig zou achten, en daartoe ||lelf zou kunDen overgaan als Nederland in gebreke locht blijven. In die eischen kon natuurlijk Nederland niet reden, omdat het daardoor in een positie van •ndergeschiktheid zou geraken, die onaannemelijk as; ook is er geen reden voor beklag over de edewerkiDg die krachtens de overeeukomst an 1839 aan België was verleend. Nederland leeft 't althans aan bereidwilligheid tegenover ilgië niet lateu ontbreken. Nederland heeft daarentegen gemeend, dat igemoet kan worden gekomen aan het verlangen an België naar meerdere waarborgen voor de irnikbaarheid der rivier. l)e in het verdrag nedergelegde gedachte heeft n ons land bezorgdheid gewekt. Men ziet er een mverautwoordelijke garantie van Nederland in poor de bevaarbaarheid der Schelde en een blanco rediet in de toekomst. Toch neemt Nederland tiet anders op zich dan te bevorderen dat de levaarbaarheid zal voldoen aan de behoeften der icheepvaart. De ledeu der commissiëa sollen zich te dien tanzien van de inzichten hunner regeeringen unnen vergewissen. De te nemen beslissingen rijn aan de regeeringen voorbehoodeQ. Overwegend kau mitsdien het bezwaar nooit plann BijD9 dat de commissie nagaat en vaststelt of er betouning eu bevaarbaarheid. Hieraan is toe te voegen, dat daarin mede is begrepen de uit voering van baggerwerk, noodig om de door gaande vaargeal voor de groote scheepvaart in den tegenwoordigen staat van bevaarbaarheid te houden. Het uit te voeren baggerwerk is begrensd tot datgene wat noodig is om te maken, dat schepen die tegenwoordig Antwerpen kunnen bereiken, dit onder gelijkwaardige voorwaarden van veiligheid en gemak in de toekomst zullen kunnen doen. Voor werken en maatregelen ter verbetering van de vaargeul zullen beide staten zich nader omtrent ieders aandeel in de kosten verstaan. Als het eenerzijds niet raadzaam wordt geacht dat België deze kosten voor hare rekening neemt, kan er anderzijds voor Nederland aauleiding zijD om aandeel te nemen in de kosten van een verbeteringswerk. In dit verband kan het van belang geacht worden dat doorsuijdingen en verleggingeu vallen ouder het begrip „verbete ringen", waardoor ongetwijfeld een belangrijk deel van het bezwaar tegen dit oöderdeel van het verdrag wordt ondervangen, daar die bij name genoemde geruchtmakende bepalingen door de Nederlandsche regeering maar niet willekeurig in uitvoering zouden worden overgelaten aan eene partij die in het besef van haar eigen belang dat der wederpartij geheel zou ter zijde sieu. De nieuwe regeling is voor Nederland van 11 20821 ijn ten jeea. trant ic ier'. ÏEK ciale Uties 65 belang niet alleen omdat zij verschillende quaesties in de verhouding tnsschen de beide landen met betrekking tot de Schelde tot oplossing brengt, maar ook omdat de politieke positie van Nederland aan de Schelde er door wordt bevestigd en versterkt. Tot dusver berustten de ko9ten van de zorg ▼oor het riviergedeelte op eigen bodem bij België alsof de Schelde een Belgische aangelegenheid was. Volgens het nieuwe verdrag zal Nederland een actief aandeel in die zorg nemen voor wat het eigen riviergedeelte betreft. Daardoor wordt de schijn weggenomen alsof ons land een zekere onverschilligheid voor de Schelde aan den dag legde, waarin het politieke gevaar verscholen lag die na den oorlog scherp tot uitdrukking kwam in een greep van België naar de Schelde ten einde zich van de afhankelijkheid van Neder land te bevrijden. Met het oog op de toekomst is het niet raadzaam voorbij te zien, dat het probleem hetzelfde is gebleven, ondanks de gewijzigde verhondingen, eo daardoor de aauwijziugen van het verledene te veronachtzamen. Het ingenomen standpunt sluit zich aan bij de algemeene be ginselen door de vredesconferentie aangenomen ten aanzien van gemeenschappelijke formules met betrekking tot de bevaarbare waterwegen. Dit heeft er toe geleid dat, ofschoon andere internationale rivieren werden onderworpen aan een stelsel waarin zelfs niet-oeverstaten mede- zeggenschap werd verleend, de Schelde een Nederlandsch-Belgische aangelegenheid is ge bleven en tusschen beide landen tot oplossing worde gebracht. Hetgeen Abd-el-Krim enkele weken geieden had kunnen doeD, heeft hij nu moeten doen. Hij heeft zich aan de Franschen overgegeven. Al komt het feit op dezelfde beteekeni9 neer, toch i9 de verhouding eenigszins anders. Hoe de vroegere vijanden over hem zullen oordeelen nadat de gruwelen tegenover Fransche krijgs gevangenen, althans Seuegaleezen die aan Fransche zijde streden, zullen bekend worden, zal men hebben af te wachten. De Spaansche bladen toonen zich wat wrevelig dat Abd-el-Krim in één adem geuoemd wordt met Frankrijk alsof Spanje niet wordt medege- rekend. De ouderworpene, meent men, heeft toch ook met Spanje te doen. Men zou hem zelfs niet anders willen behandeld zien als een opstandig bandietenhoofd. Men is nog in het onzekere of na de onder werping van het opperhoofd het Rif thans zich geheel zal overgeven. Ter voorkoming van onver wachte uitwassen, zullen de Fransche troepen het hoofdkwartier der Rif-kabylen omsingelen. Sinds den aanval van de Riffen heeft Frank rijk iü het geheel 2162 manschappen verloren, ongerekend de schatten gelds die door den Kabyleuput zijn verzwolgen. Er is sprake vau om het opperhoofd naar Corsica te verbannen. Het vlag-geschil in Duitschland is nog niet opgelost, althans tot een bevredigend einde heeft het nog niet geleid. De nationale vergadering te Weimar heeft de voormalige zwart-wit rnode vlag afgeschaft en er de zwart-rood-goudeu voor in de plaats gesteld. Alhoewel deze vlag als het symbool van de, republiek waaronder Dnitschland uu vigeert, niet te negeeren is, blijven de Duitschers in het buitenland en de meerderheid vau de burgerlijke partijen binnen de grenzen aan de oude kleureu vasthouden. Daartusschen een derde vlag te nemen, zon de verwarring des te grooter maken. Een volksstemming zou misschien de oplossing kunnen brengen, mits men zich dan ook on voorwaardelijk bij de uitspraak zou neerleggen. Na Polen waar de eerzucht eene revolutie deed oitbrekeu, die heel wat bloed deed vloeien doch weinig verandering eu nog miuder voldoening bracht, roert Portugal zich met een militaire opstand, tegen de poging om een nieuwe re geering te vormen onder leiding van generaal Gabecadas, de leider der revolutiounairen nit htt zuideo, in welke men geeu vertrouwen heeft. In de omstreken van Lissabon zijn zeven divisies samengetrokken om de hoofdstad biunen te ruk ken, bijaldien de nieuwe samenstelling van het kabinet een voldongen feit zou zijn, ten einde te protesteeren tegen een mogelijke militaire dictatuur, terwijl het Arbeidsverbond in beginsel besloot eene algemeene staking af te kondigen als weerwraak middel tegen dit militair drijven. met bijzondere nauwkeurigheid vervaardigde rooktabak. Onze veeljarige ervariog kooit de kwaliteit ten goede. MORIAAN BAY rnonl nit in geutighrid en zachten smaak. 44 33687 40 Cent per half pond. NEEMT PROEF. BUITENLAND. roor verlegging en dooisnijdingen aanleiding i* en of op de oever, inrichtingen kannen geplaatst •orden, welke voor de scheepvaart noodzakelijk moeten geacht worden. De doorsnijding van het X6 Art oevergebied van den waterweg kan alleen be oordeeld worden, indien zoodanig werk onmisbaar zoa zijn voor de verbetering van den waterweg Bezorgdheid is gewekt voor de toepassing van dit beginsel met het oog op de veiligheid van Dl I het oevergebied. Qieroit is afgeleid dat het DIJI icheepvaartbelang alle andere buiten rekening Zon stellen. Dit was geenszins de bedoeling. Er ii uitsluitend mee bedoeld, dat het belang van de scheepvaart met zekere waarborgen worde omkleed. In dit verdrag neemt onze regeering de ver plichting op zich om de verbetering en het onderbond op haar gebied voor rekening van den staat te brengeD. Deze regeliDg komt neer op het houden van den waterweg in den tegeu- •oordigen staat van verlichting, bebakening, rgen op 'holen IPER" n 3*/.- -6Vz 1 35, ZOOM, antoof. Schwi De staking in Engeland moge in zooverre zijn verloopen, tot op heden is het werk in de mijnen niet hervat daar nog geen overeenstemming is verkregeu tnsschen mijneigenaars en arbeiders. Van beide zijden wordt wel al het mogelijke gedaan om het geschil bij te leggen eu tot overeenstemming te geraken en nu wil men den arbeiders een voorstel doen om de arbeidstijd met een weinig te verlengen zonder verandering in den loonstandaard, zoodat het ioon dan ook niet lager wordt dao het nn is. Do regeering heeft het aanbod gedaan om een bijdrage van drie inillioen pond sterling le geven ten einde de moeilijkheden voor de hervatting der werkzaamheden te verzachten. De regeering moet voornemens zijo om steenkool uit het buitenland te betrekken ten einde de verlamming van de industrie ten gevolge van het gebrek aan steenkool tegen te gaan. De Fransche ministerraad heeft besloten al haar krachten aan te wenden tot handbaviog van het internationale peil van den franc. Hoe en op welke wijze de oplossing van het laog hangende probleem zal moeten gevonden worden, is vooralsnog af te wachten, daar de plannen geheim worden gehouden. Met een enkel woord hebben we melding gemaakt van de promotie aan de universiteit te Amsterdam tot doclor in de geucesiunde vau dr. J. Tazelaar, arts te St-Maartensdijk met een academisch proefschrift over de erfelijkheid en de besmettelijkheid vau de tuberculose. De hoogst belangwekkende dissertatie over dit medisch onder deel heeft ia geneeskundige kringen zeer de aandacht getrokken, waardoor de aan de praktijk ontleende studie des te meer waarde kreeg. De voortreffelijke eigenschappen waardoor dr. Tazelaar zich als medicus en ook als mede burger doet kenmerken, hebben hem in die mate de algemeene genegenheid doeu deelachtig worden, dat eeo nit den boezem der borgerij opkomende gedachte om den verdienstelijken geneesheer en hooggeachten medeburger een zijner waardige begroeting bij zijn terugkeer te bereiden spootaan instemming ondervond. Uit de verschillende cor- poratiën waarmede de heer Tazelaar in meerdere of mindere mate in relatiën staat vormde zich eeo comité, dat geen moeite had om het noodige fonds bijeen te brengeD, waaruit de koslen vau een der eerste hulpmiddelen, noodig bij de toe passing der genezing van de iu naowe studie geuomen volksziekte, kunnen worden bestreden. In den vooravond van den laatslen dag van Bloeimaand werd allerwege in de gemeente de vlag ontplooid en te ruim 8 unr schreed de auto langzaam het mime marktplein op. zich eeu weg banend door de dichte menigte. Nadat de familie was uitgestegen, werden ze voor de woning van den heer Iz, de Wilde door het bestuur verwelkomd, en terwijl dejongeheeren J. Bastiaanse en Iz. Hage namens de burgerij en het fanfare corps elk een ruiker levende bloemen hadden aangeboden nam de heer W. G. Bastiaanse, als voorzitter vao bet huldigingscomité, het woord om er zijoe voldoeuiog over uit te sprekeD, dat 15 hem do hooge eer te beart viel, beu namens de borgerij te mogen begroeten, nn dr. Tazelaar na eenige dagen van afwezigheid iu hun midden terugkeerde. Wat aaovankelijk officieus werd gezegd, was nu officieel geworden eu wist ieder dat ooze dokter gepromoveerd is tot Doctor in de geDeesknude. Nauoens de ingezetenen felici teerde hij hem met deze promotie, terwijl ook mevrouw Tazelaar en hunne kioderen van harte gelnk werden gewensebt met dit heugelijk feit. Niet alleen om de huldiging met deze promotie was men hier bijeeD, maar tevens was dit eene aanleiding om hunne dankbaarheid te toonen voor alles wat hij in bet afgeloopen twintigjarig tijdperk voor de gemeente is geweest. De ingezetenen huldigden hem om zijne nauw gezetheid, waarmee hij de zieken had behandeld, eo om de genegenheid en de liefde, die hij gedurende al die jaren jegens hen had betoond. De ingezetenen hebben daarom gemeend het Diet alleen bij deze uiterlijke hulde te moeten laten. Een comité dat trachtte geld in te zamelen voor een waardig geschenk is daarin volkomen geslaagd. Ooder aanbieding van ten couvert met inhoud, werd tevens beleefd verzocht iD overeen stemming met zijn verlangen, daarvoor eene hoogtezon-installalie aan te schaffen, ter genezing van onze arme (ubercnlose medeburgers. In dit couvert was het penningske der weduwe vereenigd met de bijdrage van den welgestelde, doch niet temin gegeven met liefde. En mocht ven het benoodigde bedrag nog wat resteeren, zoo werd beleefd verzocht dit aao te wenden voor eeo of ander nuttig geneeskundig doel in de gemeente. Aan de ingezetenen werd door het comité oprecht dank gebracht voor de spontane mede werking. Gaarne besloot hij zijne rede met den wensch dat zij dr. Tazelaar eu zijn gezin nog lang in hun midden mogen hebben. Hel lang leve de familie Tazelaar der veel hoofdige menigte schalde luid over het ruime marktplein. De buigen eester had geen oogenblik geaarzeld om het eerevoorzilterschap van dit comité op zich te nemen. En als hij als zoodauig den heer Tazelaar vau harte gelok wenscht met zijn behaald succes, dan doet hij dat tevens ook namens den Raad. Dat doktor Tazelaar heeft kunnen profi- teeren van de gewijzigde omstandigheden der Hoogere onderwijswet, voor wie zich de deuren der universiteit weder opendeo, en de doctors- boll beeft veroverd, strekt hem tot groote eer en vervult ons met een zekere fierheid. Men kan weten dat de aula vervnld is geweest van hel rijke onderwerp der zoozeer gevreesde volksziekte, waarin door de hooge geleerden zoo buitengewoon veel belangstelling is getoond. Hierdoor krijgt vauzelf dit doctoraat nog des te meer beteekenis, zelfs die van een honoris caasa, en hoezeer het hem verheugt dat de graad be haald is op dit uitgebreide terreiD, zal men kunnen bevroeden dat hij om voor hem kiesche redenen, hierop moeilijk verder kan icgaao. Hij hoopt dat dr. Tazelaar tot iu lengte van dagen voor de zijnen en voor de gemeente moge gespaard blijven en werkzaam moge zijo in het 33783 belang der lijdende menschheid.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1