De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. él Vau den inspecteur der dir. belastingen dat de kwade posten op de inkomstenbelasting over 1925 f542.70 bedragen. Over 1924 is aan den keuringsdienst van waren te Goes f 39,27 te veel betaald, waardoor de bijdrage voor 1926 thans is vastgesteld op f 153.75. De gemeente-rekening over 1924 is door Ged. Stateu goedgekeurd. Blijkens gedane kasopname bij den gem.ont vanger was aanwezig f 9294.571/2 Van Ged. Staten is bericht logekomen, dat de inspecteur der Volksgezondheid geen bezwaar heeft tot wijziging der Bouwverordening, waarbij Burg. en Weth. ontheffing kunnen verleenen vau het verbod van het maken van bedsteden mits in woningruimten van niet kleiner afmeting dan 15 M2. De vergadering voelt evenwel voor eene zoo danige wijziging niets, omdat het vrijwel gelijk staat met een formeel verbod. Achten Ged. Staten die wijziging noodig, dat ze die dan zelve aan brengen, doch de raad ging er niet toe over. In zake de overname door de provincie en de verbeteriog van den weg Scberpenisse Staveuiöse, hebben Burg. en Wetb. bereids be richt, dat deze gemeente niet een zoodanig be lang heeft dat eene bijdrage in de kosten van verbetering gerechtvaardigd zou zijn. Blijkens schrijven der Gezondheidscommissie bedraagt het aandeel dezer gemeente in de uit gaven dier commissie voor 1927 f 18.21. Het bedrag der opcenten op diverse grorfd- slsgen der belasting beloopt voor deze gemeente f 1078.12, terwijl het cijfer der kwade posten op de grondbelasting over 1925 f 12.12 bedraagt. Ter zake der electrificalie van de Noordergroep deelen Ged. Staten mede, dat hun directeur op 4 Mei a.s. des namiddags 1.30 uur, te dezer plaatse zal komeo om de noodige inlichtingen te versch-ffeo. Hoewel de leden individueel geen belang stellen in deze uiteenzetting, zal de beer Streefkerk ontvangen worden door het Dagelijksch Bestour. Overigen* wordt hot schrijven voor kennis geving aangenomen, daar geene beslissing kan worden genomen, wijl bier eeue electrische centrale is. Naar aanleiding van het bezoek dat de Ge zondheidscommissie op 15 April aan deze gemeente heeft gebracht, is een rapport bij het gemeente bestuur ingediend waarin op tal vau bezwaren wordt gewezen tegen bestaande toestaodeu. De scbool heeft een zeer slechten indruk ge maakt, zoowel wat het gebouw als het meubilair betreft. Nieuwe bankeu zijn hoog noodig. In een lokaal zaten te veel kinderen bijeen, terwijl er een lokaal ongebruikt is, waar die meerdere kinderen kunnen ondergebracht worden. Dat daardoor een nieuwe leerkracht zou moeten worden aangesteld, kan niet anders dan het ouderwijs ten goede komeo. De waterafvoer aan de Geref. Kerk dient nood zakelijk verbetering. Op verschillende plaatsen komt een mestput aan de straatzijde waartegen voorzieniug dient getroffen, evenals de sloot waarin een beerput uitloost. De voorziter zegt dat de verschillende opge- uoemde gebrekeu bij Burg. eu Wetb. niet bekend zijn, als ze niet door het personeel der School daarmede in kennis gesteld worden. In de hocgste klasse zal een rij nieuwe banken worden aan gebracht om deze successievelijk door meerdere te laten volgen. De afwatering aan de Ger. Kerk laat inderdaad te wenschen over, maar we zullen last geven om het urinoir wat meer schoon te maken met Carbol. De sloot waarvan in het rapport sprake i*, behoort aan de kerk, die haar niet wil dempen. Dit te doen voor rekening van de geineeute ia niet te verwachten d ar de hierdoor beschikbaar komende groud aan de kerk zou komeu, terwijl de gemeente het zou kunnen bekostigen. Overigens zal met de gigeven wenken rekeuiug worden gebonden. De bijdrage dezer gemeente in de kosten der R. H. B. Scb. te Bergen op Zoom over 8 maanden van 1925 is voor deze gemeente vastgesteld op f 255.25. Wanneer volgeod jaar een drietal leerlingen nit deze gemeente die school zou bezoeken, zal dit de gemeente circa f 1200 kosten. De heer A. A. Rijstenbil noemt 't hoogst onbillijk, dat zoo'n zware last op de gemeente wordt gelegd. De voorzitter is 't daar volkomen mee eens, maar het is eenmaal wet. Op een verzoek van het gemeentebestuur vau St-Maartensdijk om adhaesie te betuigeu aan eene door dat bestuur te richten motie aau deu mi nister van Waterstaat, Ged. Stalen van Zeeland en het Gemeentebestuur van Tholen om spoed te betrachten bij den brngbouw over de Eendracht, merkt de heer D. K. Rijstenbil op, dat in het schrijven niet bewezen is, dat Tholen Diet den noodigen spoed aan den dag legt, zoodat hij beswaarlijk met die motie kan meegaan. De heer Klos vindt het wel wat kras, dat St-Maartensdijk, hetwelk destijds geen cent sub sidie wilde geven voor den brugbouw, nu, terwijl Tholen het zelf alleen doet, aanspoort om een beetje spoed te maken. Het zou hetzelfde wezeu als Scherpenisse eeu straat zou aanleggen, waarbij St-Maartensdijk ons tot spoed zou aanzetten. En zouden we adhaesie betuigen en later met een request komen om een bijdrage, dan zou de moraliteit meebreugen om zich niet tè onttrekken. De voorzitter meent dat er niet veel animo voor adhaesie bestaat. De heer Keur zegt dat dit bezwaarlijk kan, want dan zou men te kennen geven, dat Tholen geen spoed betracht, en dat is gebleken juist niet het geval te zijn. Het is niet bij bet begiu dat er geen spoed is, maar bij het einde, en daarom kan hij met de motie niet meegaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten geen adhaesie in dien vorm te betuigeu. Het vermenigvaldigiugscijfer voor den hoof- delijken omslag wordt vastgesteld op hetzelfde bedrag als verleden jaar te weten 1,2. Eveneens wordt vastgesteld eene verordening der verordeningeu waarbij straf is bedreigd en die om de vijf jareu worden herzien, alsmede het kohier der hondenbelasting op f 192. Het verslag v.ü den toestand der gemeente wordt na voorlezing voor kennisgeving aan genomen. Aan Borg. en Weth. wordt machtigiDg ver leend tot de uitvoering vau eene riooleeriug vanaf den Steenen beer tot Kleine Loo. Goedgevondeu wordt voor een tijdperk van twee jareu ontheffing te vragen vau de wettelijke verplichting tot het geven van lichamelijke oele- niog op de openbare school. logevolge het onderzoek dat de raadsleden hebben gedaan naar de hooge rekening van den timmerman Brand, meent de voorzitter den indruk te hebben gekregeD, dat de leden het denkbeeld zijn toegedaan om leveranciers of ambachtslui die zoodanig handelen, voor het vervolg uit te sluiten. De heer van der Graaff doet een tegenover gesteld voorstel oindat het ook wel bij anderen is voorgekomen, die niet werden uitgesloten. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen, die der hoeren van der Graaff en Bolier, terwijl dhr Klos buiten stemming blijft. Aan mej. A. C. Hartug wordt dispeusatie verleeod vau art. 2 van de Bouwverordening ten aanzien vau een te haren behoeve te boawen woning, die het karakter van een villatje heeft eu welke bouw niet is gebonden aan de 10 M. afstand uit de as van den weg, waartegen ook de Gezondheidscommissie geen bezwaar had. In verband met dez^n bonw wordt de rooiliju voor eventueel meerdere te bouwen woningen vastgesteld op 10 M. uit de as van den weg. De verordeuiDg op de heffing van Jeges en begrafenisrechten wordt aangevuld met het recht voor de plaatsing van zerken en dergelijke op een graf vau f 5, voor het aanleggen van een grafkelder met inbegrip van het eveutneel leggen van een steeu f 25 eu voor den aaukoop van een eigen graf ter grootte vari 21/. M2. f 50. Voor het inschrijven of overboeken van den I naam van een eigenaar van eeu graf wordt f 3 geëischt. In de begrooting van 1925 wordt eene wijziging aangebracht tot een ontvang en uitg. van f26.355 eu in die vau 1926 eeue tut een balanscijler van f 1188.68. „^/Aangevangen wordt met de behandeling van de wijziging der Algemeene Politieverordening, De heer Klos acht eene inzage der wijzigingen voor de leden beter dan eene behandeling op eene enkele voorlezing staande de vergadering. De Voorzitter zegt dot dit zeer veel lijd zal vorderen. Nadat enkele artikelen onder den hamer zijn doorgegaan, blijft men langen tijd beraadslagen over de wijze waarop uien het verbod zal for muleeren om des Zaterdagsmiddags mest of andere de straten verontreinigde stuffen, door de gemeente te vervoeren. Daar het bleek dat men niet tot een be vredigende regeling dezer kwestie kon geraken werd de verdere behandeling opgeschort tot nader te bepalen tijd en daarop de vergadering gesloten. POORTVLIET, 27 April, voorm 10.30 u. Voorz. de heer W. Dronkers burg.-secr. Tegenwoordig alle leden. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitling, wt^-dt mededeeling gedaan van de ontvangst' van eenige mis sives van Ged. Staten tot goedkeuring van genomen raadsbesluiten. De bijdrage ten behoeve van den keu ringsdienst van waren te Goes over 1925 bedraagt voor deze gemeente f 196.61. In het jaarverslag der Gezondheidscom missie komt ten aanzien van deze gemeente een resumé voor, dat bij haar een klacht was ingekomen van den heer J. Hage over het met vuil water vol staan van den kelder zijner gehuurde woning, wat hij toeschreef aan het opstoppen van zijn huisriool door demping van een sloot door het Alg. Armbestuur. Door hare bemiddeling werd bedoeld riool verlengd tot loozing in het riool der gedempte sloot. Daar het afge sloten riooltje niet de oorzaak, althans niet de eenige oorzaak kon zijn van het water in den kelder, werd het gemeentebestuur geadviseerd den eigenaar der woning aan te schrijven den kelder waterdicht te doen maken. Aan dien wenk hebben Burg. en Weth. gevolg gegeven en daar er verder niets van vernomen is, mag de kwestie als op gelost beschouwd worden. Bij de gedane kasopname bij den gem.-ontvanger bleek aanwezig te zijn f 15.808.375. De rekening der gezondheidscommissie over 1925 wijst blijkens een nadere mede deeling een voordeelig saldo aan van f 1075.12, tengevolge waarvan het aandeel voor deze gemeente f23.49 bedraagt. Eene af- en overschrijving in de be grooting van het Alg. Armbestuur tot een bedrag van f920.13 wordt goedgekeurd. Ingekomen is het verslag over 1925 van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, waarin naast de gebruikelijke mededeelingen een verzoek naar voren wordt gebracht om de schoolkinderen één maal'sjaars aan een geneeskundig onder zoek te onderwerpen voor zoover de ouders zich daartegen niet verzetten. Burg. en Weth. hebben zich tot de oudercommissie, tot het bestuur der chr. school en tot den gemeentegeneesheer gewend, waarvan eerstgenoemde verklaart zulk een onderzoek niet alleen overbodig, maar zelfs grievend voor sommige ouders te achten. Het bestuur der chr. school acht het niet wenschelijk hierop in te gaan, terwijl de heer Tazelaar een geregelde medische controle wel kan aanbevelen, waardoor beginnende ziekten kunnen ge constateerd worden, maar zeer waarschijn lijk niet in den geest van vele ouders zou vallen. Indien het dan enkel werd toe gepast op de kinderen van ouders die er geen bezwaar tegen hadden, zou het on derzoek zoo beperkt zijn, dat het z'n doel mist. Een andere regeling ware daarom misschien in overweging te nemen, n.1. zoodra de onderwijzer bemerkt dat er aan den ge zondheidstoestand van een of ander kind iets hapert, daarvan kennis te geven aan de ouders opdat die dan maatregelen kun nen nemen, waardoor met medewerking van het onderwijzend personeel eenig resultaat ware te hereiken. Burg. en Weth. zijn het geheel en al eens met de meening van den gemeente geneesheer, dat er veel valt te bereiken met de medewerking van het onderwijzend personeel. Zij kunnen dan ook niet advi- seeren om het verzoek in te willigen. De heer Uijl is nooit voorstander van het idee schoolarts geweest, maar als men zelf ondervindt, gelijk hij nu, dat zijn kinderen aan een ernstige ziekte lijden, dar. is het wel goed dat men gewaarschuwd wordt maatregelen te nemen. De voorzitter voelt er persoonlijk niets vooronwillekeurig wordt een kind, dat na zulk een onderzoek van school zou moeten gaan, met een scheel oog aange zien en meent dat ieder als ouder zelf maar de maatregelen moet nemen die hem goeddunken. De heer Carels wil een voorbeeld geven uit eigen ervaring. Toen destijds de Ge zondheidscommissie een bezoek aan de i school bracht, waarbij dokter d tegenwoordig was, vloog deze als e op een haverkist op een der kind toen hij in een hoofdonreinheid e. smettelijke hoofdziekte meende speuren. Dat heeft toen een ongu indruk gemaakt. Samenwerking tul school en huis is zeer goed, wai begin geval van tuberculose kan doj onderwijzer niet,, door een dokter cotistateerd worden, kinkhoest e\< Bij een afwijkend verschijnsel kC onderwijzer de ouders waarschuwe! Het verslag wordt voor kennisji aangenomen, terwijl op het dertï schoolarts niet wordt ingegaan. li Over de jaren 1922, '23 en '24 i?i de Chr. school tolaal ontvangen f23 terwijl het geheele bedrag der gen kosten f 2493.S55 beloopt, zoodat f in de gemeentekas zal teruggestort w De heer Garels wil heelemaal gei voeligheden opwekken, maar toch t opmerken dat het opsommen van cijfers niet altijd een duidelijk beek geven van een zaak en dat, tot s van de onkosten de nota's en kwitj aan den raad behooren te worden? gelegd volgens art. 103 van de lager i wijswet van 1920. Nu heeft hij volf vertrouwen in alle personen die to| afrekening medewerkten, maar als het zegt, dan heeft men zich daarbj te leggen. De voorzitter zegt dat de staat 8 kwitantiën wel niet bij de stukken hji gelegen, maar toch ter secretarie aatl waren voor het geval door een derl er naar gevraagd zou worden. Daar echter niemand inzage ve wordt de afrekening goedgekeurd. Tengevolge zijner benoeming tot veldwachter te Ellewoutsdijk, word M. C. Koppenhol eervol ontslag get als gemeente-werkman met 1 Mei. Dit wordt op eervolle wijze verlet En ter bespreking van de oproepii sollicitanlen gaat de openbare vergaf in comité-generaal. Na heropening s? Burg. en Weth. voor, gegadigden i roepen tussehen den leeftijd van 35 jaar, gehuwd en inwoner zijnd» deze gemeente, op eene jaarweddf f900, onder voorwaarde dat deze me zal worden verminderd als op eene af wijze in de straatverlichting wordt»' zien dan thans het geval is. De heer Van Westen wil het j wakersehap van deze functie afscl en geheel opheffen, tengevolge wa| ook het salaris in evenredigheid zol minderen. Dit voorstel kon geen meerderheitf werven, alleen de heeren van Wesl'1 Garels verklaarden zich er voor, r' het voorstel van Burg. en Weth. ge 1 haafd blijft. jj De electrificatie is ook hier te gekomen. Aangezien de directeu Pr. Z. Elc. Mij. zou komen om een| spreking te houden, doch tot nu zich heeft laten wachten, hebben B Weth. zich onthouden om eenig v te doen. De voorloopige inlichtingen die wonnen zijn leiden er toe, dat bijv. kamer van 6 bij 4 M. én 3'/2 M. ho' electrische lamp van 106 normaalka bij een grondprijs van 45 cent per kik uur 23/t cent per uur verbrandt. In de verhouding zou een Lampe Beige b liter prijs van 15 cent aan petroleif cent per uur kosten. De straatverlichting zal bedragen 'sjaars berekend a 40 cent per int Nu wordt daarvoor betaald f 300 ma; stookt men ook slechts van Octob Maart. In vergelijking zouden we d petroleum-verlichting moeten stelle 1 600.— De heer Carels is voor zichzelf zee electrisch licht en al is het een vrij zienlijk bedrag meer voor de straatvi ting, zoo zou hij toch voor de aanschl wezen daar het verschil niet bijzonder] is. Komt men bijv. van St-Maartensi Scherpenisse waar electriciteit is, dai onze lantaarns in vergelijking gloeiende spijkers. Maar ten aanziei 173. De gou Kiel er zat verslagen over zijn verlice te peinzen, en zijn gedachten waren verre van rooskleurig. 174. Daar stonden plotseling onze twee helden voor zijn nsus, en triomfantelijk reikte Duimpie hem de kostbare keffer over. 175. Toen de gouddelver het verloop der zaken vernam, omhelsde hij dankbaar Duimpie. 176. Vriendschappelijk noodigde hij tweetal met zich Daar zijn hut. (Wordt rerf

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2